De bewerking van het vlas Welke bonnen zijn geldig? rouw die m het donker kwam Het plan voor een vlascorporatie 22 PAARDEN EN VEE VERBRAND 6 73 72 115 116 GRUTTERSWAREN: 71 41 54 23 15 VLEESCH en VLEESCHWAREN Garens en de puntenkaart DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 Repelen, roten, braken, zwingelen, hekelen De vlascorporatie SCHIPBREUKELINGEN GERED Slachten van warmbloedige dieren OORLOGSGEWELDSCHADE Maatregel in het rayon 's Gravenhage Drie jaar geëischt wegens kippendiefstal Dader heeft reeds elf vonnissen op zijn strafregister Duitsche weermacht vraagt vrachtauto's te huur R.K. Universiteit Boerderij tengevolge van bliksem inslag in vlammen opgegaan Buma contra den Nederl. Bioscoopbond Oude kwestie opnieuw voor het Amsterdamsche Gerechtshof Bon Rantsoen Geldigheidsduur BROOD 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood 16 Sept. tot en met 22 Sept. eventueel 24 Sept. Broodbonboekje j KOFFIE of THEE half pond koffie of half ons thee t/m 27 September Algemeen distributie- bonboekie SUIKER 1 Kilogram t/m 27 September Algemeen distributie bonboekje BOTER 5t/m 12 Vz pond per bon t/m 18 October Boterkaart VET 5,6 en 7 8 9, ÏO, 1 1 en 12 Vz pd. margarine of boter per bon Vz p. vet of boter Vz pond boter per bon met 10 cent reductie p. Vz pd t/m 18 October t/m 18 October Vetkaart PETROLEUM Periode 6 2 liter t/m 9 November Zegel ZEEP 150 gram toilet zeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende wasch- middelen of 200 gr. vloeibare zeep t/m 24 September Algemeen distributie bonboekje SCHEERZEEP 50 gram scheer zeep of één tube scheercrême of één pot scheerzeep t/m 31 December Scheerzeep bonnen BLOEM of BAKMEEL Vz p. tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of '.elfrijzendbakmeel t/m 4 October Algemeen distributie bonboekje RUST of RUSTEMEEL Vz pond t/m 4 October Algemeen distributie bonboekje HAVERMOUT of HAVER VLOKKEN of GORT of GRUTTEN Vz pond t/m 4 October Algemeen distributie bonboekje MAÏZENA of GRIESMEEL of PUDDING POEDER 1 ons t/m 1 November Algemeen distributie bonboekje MACARONI of VERMICELLI of SPAGHETTI 1 ons t/m 1 November Algemeen distributie bonboekje VLEESCH 79,84 89,94 1 ons vleesch, vet of 1 ons vleeschwaren t/m 22 September Algemeen distributie bonboekje VLEESCH WAREN 99 1 ons t/m 22 Sept. Algemeen distributie bonboekje Drama te Rotterdam In hooger beroep een lichtere straf geëischt BRAND OP STOOMBOOT BIJ NIJMEGEN UIT DE STAATSCOURANT Belastingen U DOOR SYDNEY HORLER (Van onzen Brabantschen redacteur) De vlasnijverheid in Nederland is reeds zeer oud. Eeuwen en eeuwen lang heeft de vlasbewerking een plaats ingenomen in het boerenleven. Elke zandboerderij verbouw de een stukje vlas. "De oogst werd verwerkt in den stillen tijd van het jaar. De man nen bewerkten den oogst tot aan het lint, dat dan door de vrouwen versponnen werd en vroeger werd de draad ook verwerkt in de huisweverijen. Spinnen en weven komt den ia&tsten tijd in de huisindustrie prac- tisch niet meer voor, doch tot voor kort geschiedde de bewerking van den oogst tot aan het lint nog steeds op de wijze, die reedk tientallen van eeuwen was toegepast. Later ging echter de teelt van het vlas van de zandstreken naar de kleistreken; de huisnijverheid verdween; er kwamen en kele grootere industrieën, terwijl daarnaast ook een kleine industrie bleef bestaan, die verbonden bleef met het boerenbedrijf. Voor de verschillende bewerkingen, die het product moet ondergaan, heeft men een geheel eigen terminologie; woorden, die vroeger in het aigemeen spraakgebruik voorkwamen, die ech ter thans in ongewijzigden vorm zijn overge leverd. en die daarom thans slechts verstaan baar zijn voor hen, die thuis zijn in de be werking van het vlas. Deze overlevering van terminologie wijst er op, dat er ten aanzien van de verschillende bewerking een sterke tra ditie bestaat. Dit wordt bevestigd door de wijze Van werken, die zooals reeds gezegd in den loop der eeuwen zeer weinig verandering heeft ondergaan. Eerst thans, nu voor de boe ren en voor de kleine huisindustrie de strijd om het bestaan hoe langer hoe harder wordt, gaat men er toe over, de werkwijze te tnoderniseeren, doch de oude termen zijn bij de vlasbewerkers zoo ingeburgerd, dat zij de technische verande ringen overleven en ook thans nog algemeen gebruikelijk zijn. Het oogsten van het gewas heet plukken. Vervolgens wordt het in oppers op het land te drogen gezet of wel binnengereden om te drogen, waarbij het dan gebonden is in booten, dat zijn kruislings gebundelde bussels, waarbij om beurten de kop en de voet op dezelfde Plaats komen. De eigenlijke bewerking in de 'vlasindustrie begint met het repelen, het ont doen van de zaadbolletjes. Men zou dit het dorschen kunnen noemen, dat tegqpwoordig meest geschiedt door kloppen met houten blok ken. Na deze bewerking houdt men drie pro ducten over. Eenerzijds het vlasstroo, dat voor verdere bewerking in aanmerking komt; ander zijds het lijnzaad, waaruit in de industrie de lijnolie wordt geslagen, benevens het bolkaf, dat van waarde is als veevoeder. Het gerepelde vlas wordt in puntbossen gebonden, waarbij de kop cn de voet steeds op dezelfde plaats ko men te liggen. Deze puntbossen gaan naar de voter ij om ze te laten roten, wat eigenlijk niets anders zeggen wil dan rotten. Wie ooit een V'armwaterroterij heeft bezocht, zal dezen laat- ®ten term volkomen begrijpen; er heerscht daar inderdaad 'n rottingslucht, scherp en doordrin- F-nd, die uren lang in den neus blijft hangen. Warmwater roten is thans het meest gebruike- lük; vroeger kende men ook nog blauwroot, v-'aarbij het rottingsproces plaats vond in een Kloot, en dauwroot, als men het vlas op het veld liet staan en het rootpröces zich voltrok Pnder den invloed van den dauw. De vlassten- Pel bestaat uit een kern van hout, omgeven door een vezelachtigen buitenwand. Deze vezel levert het eigenlijk vlaslint en het losmaken van vezel en hout geschiedt door een microbio logisch proces. Onder invloed van het warme Water kunnen de microben, die zich in den vlasstengel bevinden, zich sterk ontwikkelen en bierdoor laten hout en vezel elkander los. Na 't roten worden de bossen weer te drogen gezet °P het veld. De vezel is wel losgemaakt, maar bet hout is er niet van verwijderd. Dit ge schiedt weer door het braken en zwingelen Het braken is niets anders dan het breken van bet hout in kleine deeltjes, waardoor zij ge makkelijk te verwijderen zijn. Het zwingelen is bet uitslaan van de houtdeeltjes, hetgeen ge schiedt door den vlasstengel bloot te stellen flan de slagen van een wiel met houten schoe pen, welk wiel vroeger door handkracht bewo gen werd. Men zou bij het woord zwingelen bunnen denken aan den zwengel, die gedraaid moest worden om het wiel te bewegen, doch V'ij durven niet met zekerheid zeggen, dat de tf,rm op deze wijze tot stand gekomen is Na bet zwingelen wordt het vlas rechtgetrokken, bet wordt gehekeld, d.w.z. het wordt met kracht °ver een plankje getrokken, waarop lange ijze- ren pinnen staan. Als men dit hekelen een maal heeft gezien, begrijpt men meteen, waar- Pm het zoo onaangenaam is „over den hekel behaald te worden". De kleine houten deeltjes, ö'e er na het zwingelen overblijven, heeien scheeve en worden gebruikt als brandstof. In öe school te Standdaarbuiten doen zij dienst Pm het water van de roterij te verwarmen. Bij bet zwingelen worden ook de afvallen van de vezels uitgeslagen, die in sommige deelen van ons land lokken, in andere snuit heeten. In de scheepsbouwerijen heet deze afval „werk", doch dit woord is afkomstig van Duitschland en is nog niet doorgedrongen tot de boeren bedrijven, waar men geen werk kent, doch al leen lokken en snuit. Het goede product, dat overblijft, heet het lint, dat tegenwoordig naar de spinnerij gestuurd wordt voor de verdere be werking. Het heeft, als het van goede kwali teit is, uiteraard een „vlasblonde" kleur, even als tegenwoordig vele meisjeshoofden, doch het is mooier en zachter. Het vlas is een product, dat zeer gevoelig is voor een goede bewerking. Een goed vlasser kan in den blinde voelen of het vlas goed be werkt is of niet. Voor den prijs is dit natuur lijk van zeer groot belang en daarom is het zoo voornaam, dat op de school te Standdaar buiten goede vaklieden worden opgeleid. Wil de vlasser zeker zijn van een behoorlijke beloo ning van zijn werk, dan moet hij zijn bedrijf moderniseereen om het beste product af te kunnen leveren. Doch daarnaast zijn er nog enkele fac toren, die een behoorlijke belooning beïn vloeden. De vlasser moet de beschikking hebben over voldoende grondstoffen; h;1 moet zeker zijn van den afzet van het eind product en van de waardevolle bijproducten. Nu is vlas altijd een sterk speculatief ge was geweest en zoowel het product als de bewerking hebben alle nadeelen van de spe culatie ondervonden. Om het vlas te onttrekken aan de specu latie en daardoor aan de bewerkers een behcorijlke belooning van hun arbeid te verzekeren, heeft de heer P. J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standdaarbui ten, een plan ontworpen tot het stichten van een vlascorporatie, welker samenstel ling en bevoegdheid in groote trekken op het volgende neerkomt: De corporatie zal bestaan uit drie groepen, en wel 1: de vlas telers, 2: de vlasbewerkers en 3: de gebrui kers van het vlasproduct, ofwel de indus trie. i Deze laatste groep omvat de textielindus trie, de veevoederindustrie en de vetver- werkende industrie, die afnemers zijn van de vezel, van de bolkaf en van het lijnzaad.. In de eerste groep, die der vlastelers, zijn allen georganiseerd, die het vlas verwerken tot aan het repelen; in de tweede groep allen, die het gewas bewerken van he repelen af tot en met de productie van het vlaslint. Deze twee groe pen vormen samen den vlasraad, die de pro ductie en de prijszetting van het vlas regelt. Hij heeft daartoe noodig adviseerende bevoegd heid voor den verbouw en adviseerende bevoegd heid voor de bewerking, terwijl hij verder be kleed is met een vijfvoudige macht en wel 1: om voor te schrijven het areaal voor het ko mende jaar; 2: om de grondstof toe te wijzen aan de bewerkers; 3: om in overleg met des betreffende industrie het lijnzaad op te vorde ren; 4: om de prijzen vast te stellen en 5: om handel te drijven met het buitenland. Burgemeester Jansen acht het tot stand ko men van de corporatie van het vlas zeer wel mogelijk. Nederland bezit reeds twee instan ties, die dienstig kunnen zijn voor de verwer kelijking van deze idee en wel den consulent voor de vlasteelt en de vlasbewerking, ir. L. J. A. de Jonge, met de Vlasstudiecommissie en de Vlascommissie, ingesteld door het Rijkstex- tielbureau, waarvan de heer Van Wulften- Palthe secretaris is. De eendrachtige samenwerking in deze cor poratie zal ontstaan door de eenheid, verkre gen door de harmonische binding der deelen, niet gebaseerd op de plaats door de individuen ingenomen op de arbeidsmarkt, maar door hun indeeling naar hun maatschappelijke functie in de productie van het vlas. Hierdoor zal de scheidingslijn tusschen de deelen verdwijnen en een eenheid groeien, die de volkskracht zal ver sterken. Vanmorgen omstreeks acht uur is de roei- reddingboot van de N.Z.H.R.M. uit Schiermon nikoog uitgevaren ter assistentie van een mo torboot, die wegens een motordefect in de bran ding voor anker Was gegaan. De vier opvaren den zijn gered. Het A. N. P. bericht: In verband met de nieuwe verordening op het slachten van warmbloedige dieren, stelt de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren (Pr. Mariestraat 40, *s-Gravenhage) op verschillende plaatsen in ons land naar de na leving daarvan een onderzoek in. Het blijkt, dat deze controle noodzakelijk is. Immers in enkel bezochte pluimveeslachterijen was men nog niet geheel doordrongen van de verplichting, welke genoemde verordening in dezen stelt en dat terwijl door een inspecteur der vereeniging de practische toepassing was uiteengezet. Met het oog daarop werden yoor de tweede maal deze pluimvee-slachterijen bezocht, waar bij werd vastgesteld, dat de verplichte verdoo- ving vóór het slachten, bijna of geheel niet werd toegepast, zoodat dierenmishandeling plaats vond. De inspectie zag zich dan ook genoodzaakt de overtreders te verbaliseeren. Zij hoopt nu, dat dit alles als een waarschuwing zal gelden voor anderen, die in een dergelijk bedrijf de ver antwoordelijkheid dragen. Ten overvloede zij er nog aan herinnerd, dat de nieuwe verordening bepaalt, dat alle warm bloedige dieren (dus ook pluimvee en konijnen) bij het slachten, vóór dat het bloed begint te vloeien, moeten worden verdoofd. Men deelt ons mede, dat ter verlichting van het werk der Schade-Enquête-Commissie rayon 's-Gravenhage vanwege de gemeente 's-Gravenhage op het stadhuis te 's-Graven hage, Groenmarkt, -kamer no. 32 (tel. 115953, toestel 248), aan belanghebbenden desgewenscht inlichtingen worden verstrekt omtrent de in vulling der formulieren, waarbij men opgave kan doen van de materieele schade, door oor logsgeweld in het rayon van gemelde commis sie geleden. De inlichtingen werden verstrekt iederen werkdag van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 17 uur ('s Zaterdags van 9 tot 12.30 uur). De formulieren dienen te worden aangevraagd bij de Schade-Enquête-Commissie. XJit de brieven, welke de Economi sche Voorlichtingsdienst (departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te 's-Gravenhage) van vele zijden ontvangt, blijkt, dat nog steeds misverstand bestaat ten aan zien van garens. Handwerkgarens, mits in speciale handwerkopmaak, zijn vrijgesteld van de distrïbutieregeling Hieronder vallen b.vborduur- en haakgarens, kelimwol, zephirwol en dergelijke. In de gewone verpakkingen van 50 en 100 gram vallen deze hand werkgarens echter onder de punten- waardeeringhiervoor worden 5 pun ten ingehouden voor 100 gram of ge deelten daarvan. Koop dus nooit, zoo raadt het Propagandabureau van den Economischen Voorlichting sdienst aan, gedeelten van 100 gram. Voor Smyrnawol en Angorawol daarentegen is bepaald, dat deze ook in de verpak king van 50 en 100 gram vrijgesteld lijn. Visschersgaren (visscherskatoen) moet als handbreigaren worden ver kocht tegen inlevering van punten. Naai-, maas- of stopgarens kunnen tegen inlevering van de garenbons worden gekocht; de vrouw des huizes iient echter bij de besteding van haar ountenkaart en die van haar huisge- looten te bedenken, dat bij eiken ga- ■enbon een punt behoort; bij dien mor 200 yards zelfs twee punten. Rijggaren moet als naaigaren wor- len beschouwd. In den nacht van 23 op 24 Mei heeft G. H. van M„ uit Maasbracht, terwijl de bewoners zich in den schuilkelder bevonden, zich toegang verschaft tot een boerenhofstede te Montfort (L.) en daar kippen- gestolen, welke hij in een zak had gedaan. Op het oogenblik dat hij met zijn buit vertrok, betrapten de buren hem. De eigenaar stelde de politie onmiddellijk met den diefstal in kennis, waarna een inval in de wo ning van van M. volgde. Op dat oogenblik was hij juist bezig eenige kippen te braden. Van M. werd aangehouden. Bij verder onderzoek bleek, dat hij reeds elfmaal was veroordeeld, zesmaal wegens diefstal, terwijl de laatste veroordeeling eveneens wegens kippendiefstal was. Van M. kreeg toen een straf van drie jaar uit te zitten. De rechtbank heeft Van M. wegens den kip pendiefstal te Montfort (L.) veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, doch de officier van justitie, die vier jaar had geëischt, teekende tegen dit vonnis appèl aan. In hooger beroep kwam de zaak Maandag voor het. hof te Den Bosch. De advocaat-generaal, mr. H. W. Massink, eischte nu tegen Van M. drie jaar gevangenis straf. Uitspraak 30 September. Met spoed worden te huur gevraagd groote vrachtauto's van drie ton en meer, benoodigd ten behoeve van de Duitsche weermacht. Aan melden van Dinsdag 17 September 9 uur voor middags af bij den Nachschubfuehrer, Stadion Feyenoord te Rotterdam. NIJMEGEN. Doctoraal examen in de klassieke taal- en letterkunde de weleerw. heer P. Steur uit Wernhoutsbrug-Zundert (NB.). Tengevolge van het inslaan van den bliksem is de nog slechts sinds een jaar in gebruik zijn de kapitale boerderij van den veehouder J. Mast te Bleiswijk aan den Bleiswijkschen weg in brand geraakt. De bliksem trof het achterste gedeelte van de stallingen en na korten tijd stond alles in lichter laaie. De oogst, een groote voorraad hooi en veevoeder, benevens 22 paarden en eenig vee, kwamen in de vlammen om. Alleen een gedeelte van het woonhuis is behouden. De aanzienlijke schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Maandag is voor het gerechtshof te Am sterdam andermaal gepleit in de zaak Bunia versus Jogchems Theaters N.V. te Amers foort in een procedure over de vraag, of Buma een verbod kan krijgen tegen een bioscoopexploitant tot het uitvoeren door middel van een geluidsfilm van door haar beschermde muziek, zonder dat zij daartoe toestemming heeft verleend. Het gerechtshof te Amsterdam had bij arrest van 25 Januari 1940 deze vraag ontkennend beantwoord en wel op grond van het feit, dat naar 's hofs oordeel een geluidsspeelfilm een ondeelbaar werk is, dat tot stand gekomen is naar het ontwerp en onder leiding en toezicht van de filmonderneming en dat den compo nist van de filmmuziek ingevolge art. 6 der auteurswet geen auteursrecht toekomt, indien zijn muziek tegelijk met de vertooning der film ten gehoore wordt gebracht. Buma teekende tegen dit arrest caé&atie aan. De Hooge Raad vernietigde 's hofs arrest, daarbij overwegende, dat het hof naast de vast stelling, dat de film was gemaakt naar het ontwerp en onder leiding en toezicht van de filmonderneming tevens had vastgesteld, dat de componist zelf scheppenden arbeid had ver richt zonder ten aanzien van dezen scheppen den arbeid naar het ontwerp e'n onder leiding en toezicht van de filmondememing te hebben gewerkt, hetgeen medebrengt, dat de componist dan wèl auteursrecht heeft, terwijl bovendien art. 6, in tegenstelling tot art. 7, niet de be doeling heeft, aan den eigenlijken maker auteursrecht te onthouden. De Hooge Raad wees de zaak naar het gerechtshof te Amster dam terug om haar met inachtneming van het arrest van den Hoogen Raad verder af te doen Mr. J. Heintz, optredende voor Buma, pleitte, dat thans niets meer aan de toewijzing van de vordering in den weg staat, omdat de over eenkomst, welke de componist met de film ondememing sloot, niet is een arbeidscontract in den zin van art. 7, terwijl bovendien dit artikel niet van toepassing is ten aanzien van werken, welke niet zijn van Nederlandsche na tionaliteit. Bovendien zette pl. uitvoerig uiteen, dat ingevolge een vorig arrest van den Hoogen Raad een verbod, zooals het ook in deze zaak gevraagd wordt, kan worden toegewezen, in dien er, ook zonder dat er sprake is van een reeds gepleegde inbreuk op het Buma-reper- toire, te vreezen is. Deze dreiging van aantas ting meende pl. te hebben aangetoond door het- resultaat van een aan het hof overgelegde enquête, welke in het buitenland gehouden is en waaruit blijkt, dat practisch gesproken in alle landen, aangesloten bij de Berner Conven tie, de filmondememingen nooit in het bezit zijn van het uitvoeringsauteursrecht van de filmmuziek. Ook Nederland is bij deze conven tie aangesloten. In het buitenland vragen de bioscoop-exploitanten dan ook steeds toestem ming voor het ten gehoore brengen van muziek door middel-van geluidsfilm en aan de bureaux wordt de voor die toestemming verschuldigde cijns betaald. Mr. Karsten, opkomende voor het lid van den Nederlandschen Bioscoopbond, Jogchem's Theaters N.V. te Amersfoort, betoogde, toe te moeten geven, dat door het arrest van den Hoogen Raad de zaak voor hem in een impasse is geraakt. Pl. meende, dat de overeenkomst, welke de componist met de filmondememing heeft gesloten, wel degelijk is een arbeids overeenkomst, zoodat ingevolge art. 7 der Auterswet niet de componist, maar de film ondememing als maker van de muziek moet worden aangemerkt. Voorts was pl. van oordeel, dat deze overeenkomst wel degelijk inhield een verplichting van den componist om de uitvoe ring van de muziek te gedoogen, aan welke verplichting ook Buma, ondanks het feit, dat aan haar het uitsluitend recht zelfs is overge dragen, gebonden is. Ten slotte wees spr. er op, dat, indien een geluidsfilm als een verza melwerk is te bêschouwen, de filmonderneming als verzamelaar gerechtigd is ook toestemming te geven aan den bioscoopexploitant tot het ten gehoore brengen van de muziek, indien de mu ziek in de geluidsfilm is opgenomen met toe stemming van den componist. Art. 5 der Auteurswet bepaalt weliswaar, dat bij de tot stand koming van een verzamelwerk het auteursrecht van de makers der .afzonderlijke deelen onverlet blijft doch deze bepaling heeft uitsluitend werking, indien de makers der af zonderlijke deelen geen toestemming hebben gegeven tot opneming van hun deel m het ver zamelwerk. Het hof bepaalde de uitspraak op 31 October. Zooals men zich zal herinneren is indertijd te Rotterdam een drama voorgevallen, dat aan t de echtgenoote van een vrij bejaard architect het leven heeft gekost, al was het dan op haar uit drukkelijk verlangen. De architect moest zich eenige maanden later voor de Rotterdamsche Rechtbank verantwoor den en deze veroordeelde hem op 1 Juli tot vier jaren gevangenisstraf, te ondergaan in een bij zondere strafgevangenis. De veroordeelde kwam hiervan in hooger be roep bij het Haagsche Gerechtshof, voor welk college de zaak thans opnieuw diende. De behandeling geschiedde met gesloten deu ren. De advocaat-generaal, mr. Polman, eischte veroordeeling van verdachte tot een jaar gevan genisstraf, te ondergaan in een bijzondere in richting, zoomede voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regeerin^. Het hof zal 30 September arrest wijzen in dit drama. Zondagnacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stoomboot „Concordia 1" van de maatschappij Kramer en Dijkstra. De boot was op weg van Arnhm via Nijmegen naar Den Bosch en was volgeladen met stukgoede ren. Bij Nijmegen ontstond brand op de boot. De brandweer, onder leiding van commandant De Rooy, greep onmiddellijk in en wist het vuur binnen korten tijd te blusschen. Niettemin werden de kajuit en de goederenruimte grooten- deels vernield. De goederen kregen veel waterschade. Ver zekering dekt de schade, die op een paar dui zend gulden wordt geraamd. De inspecteur der directe belastingen, enz. J. P. Huijser, hoofd van de inspectie der in voerrechten en accijnzen te Almelo, is verplaatst naar Nijmegen en aangewezen als hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen al daar. De inspecteur der registratie en domeinen J. A. Pieterse is verplaatst van Goes naar Mid delburg. 38 (Nadruk verboden) Holiday dacht haastig na. ••Neem dit," zei hij, terwijl hij uit een lade revolver te voorschijn haalde hetzelfde Wauen dat hij Benelli in het hotel in Avignon btnomen had „maar zorg er voor dat de m&n het niet ontdekt." "Laat u dat maar aan mij óver," zei Somers k vaderlijken toon, -Zoodra de bediende de kamer verlaten had, k\V! a*n er een overweldigend gevoel van schaam- 'e °ver Holiday. Hoe had hij Somers een zeker 'sico kunnen laten loopen, dat hij zélf onder e oogen had moeten zien? Hij kon die gedachte let verdragen en liep dan ook de hall in. -Mijnheer Holiday is niet thuis," hoorde hij °0lhers zeggen. am dat inderdaad het géval?" luidde het 'voord van den persoon, wiens profiel vaag 'Vot'oaar was. „Daar het een zeer belangrijke a 'gelegenheid betreft, zal ik maar binneriko- p'i en op hem wachten." da kan niet gebeuren," merkte Somers be- atd op. „ik heb instructies gedurende de af wezigheid van den heer Holiday niemand in de flat te laten." Het antwoord was werkelijk verbluffend. „Ik kom betreffende een Gouvernements zaak," zei de bezoeker, „en ik waarschuw je, goede vriend, me geen moeilijkheden in den weg te leggen." Holiday achtte het oogenblik thans gekomen om zelf te verschijnen. „En waarover handelt die zaak?" informeerde hij, naar voren tredend. Somers liet een zachten kreet van verbazing hooren en de bezoeker, die van middelbaren leeftijd moest wezen en een sluw, onbetrouwbaar gezicht had, glimlachte. „Ik veronderstel dat u mijnheer Gerald Holi day is, nietwaar?" „Ja, die ben ik." En ik merk dus, dat u per slot van rekening wèl thuis was. „Ik stond op het punt uit te gaan. Ejn wat de mededeeling van mijn bediende aangaat, deze is volkomen juist, want op het oogenblik ben ik alleen te spreken voor mijn persoonlijke vrien den. En hiervoor bestaat een reden ook." De bezoeker haalde een kaartje te voorschijn en overhandigde dit aan Holiday. „Ik kom van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken," zei hy, „en ik heb u een zeer be langrijke mededeeling te doen. Ind en u er de voorkeur aan geeft de zaak elders te bespreken, dan zal het me een groot genoegen wezen u in mijn flat te ontvangen." Holiday schudde met het hoofd. „Mijn dagen om. de flat van yreemden te be zoeken zijn voorbij," zei hij, waarop de bezoe ker glimlachte alsof hij hem volkomen begreep. „Als u wilt kunt u den heer Laidley Craig opbellen, een der assistent-secretarissen van het bureau van Buitenlandsche Zaken. Hij zal u gaarne eenige inlichtingen omtrent mij ver schaffen. Ik volg zelfs zijn speciale instructies op door me vanavond bij u te vervoegen. Ik ben namelijk een van zijn privé-secretarissen." Holiday aarzelde nog steeds en nam den spre ker met onderzoekende blikken op. Intusschen zag Somers er uit alsof hij enkel maar op een teeken van zijn meester wachtte om den vreem deling te lijf te gaan. „In orde," zei Holiday tenslotte, „komt u maar binnen." Daarna wendde hij zich tot Somers: „Wacht vlak voor de deur, Somers, en kom da delijk als ik roep," fluisterde hij hem in. „Dat zal gebeuren, mijnheer," gaf de oud-ge diende ten antwoord. Toen de twee mannen in de zitkamer .waren en de deur zich achter hen gesloten had, gaf Holiday den bezoeker een korte verklaring: „Niet lang geleden heeft het een paar maal een haartje gescheeld of ik was vermoord, en hieraan is het te wijten dat ik liever geen ver der risico wil loopen. De mogelijkheid bestaat natuurlijk dat u inderdaad is, wie u beweert te wezen ik spreek geen regelrechte beschuldi gingen uit, begrijpt u dat alsjeblieft maar in dien dit niet het geval mocht zijn, dan beloof ik u dat ik verre van goedertierend zal optre den. Ik hoop dat ik me duidelijk heb uitge drukt?" Buitengewoon duidelijk." De bezoeker trok zijn schouders met een licht gebaar van angst op. „Indien ik vooruit had geweten een dusda nige ontvangst te genieten dan had ik aan mijn oorspronkelijk voornemen gevolg gegeven en een agent meegebracht." Holiday nam van deze laatste opmerking gee nerlei notitie. Hij keek naar het naamkaartje, dat hij nog steeds in de hand hield. „Ik moet u verzoeken de zaak zoo spoedig mogelijk af te handelen, mijnheer Stainton," zei hij daarna. De vreemdeling kruiste zijn beenen en schikte met de grootste zorgvuldigheid de plooien van gijn pantalon recht. Hij scheen zich niet door Holiday's vrij kille behandeling uit het veld te laten slaan. „Zooals ik zooeven al te kennen gaf, mijnheer Holiday, heb ik me op 't speciale verlangen van den -Assistent-Secretaris van het Bureau van Buitenlandsche Zaken bij u vervoegd." Klaar blijkelijk vond hij 't een groot genoegen dit feit te herhalen. „Kort geleden," vervolgde hij, „zult u tot de ontdekking zijn geraakt dat u eenige tegenstanders had. Indien u te oordeelen naar uw houding tegenover mij van plan mocht wezen voort te gaan met agressief op te treden dan moet ik u thans van hooger hand verzoeken een dergelijke houding onmiddellijk te laten varen." Terwijl Holiday hem vol verba zing aanzag eindigde de heer Stainton: „Ik kan er verder nog aan toevoegen mijn instructies niet te buiten te gaan door er bij te vermelden dat de gevolgen voor uw eigen risico zijn wan neer u tot straffe maatregelen overging." Holiday had op dat oogenblik het gevoel als-_ of hij stikken zou. Het gelukte hem echter zijn woede uiterlijk te onderdrukken en hij r.chtte zich tot zijn bezoeker. „Ik wil de zaak goed begrijpen," zei hij. „Ik .maak uit hetgeen u me zegt op, dat ik vermoe delijk in de gevangenis terecht kan komen, of iets dergelijks, wanneer ik me Wil verdedigen tegenover een bende die tweemaal een aanslag op mijn leven deed.... en die zonder twijfel uit. gevaarlijke misdadigers bes.aat. Dat wenschte u me toch duidelijk te maken nietwaar?" Stainton kuchte. „Met eenige beperkingeenige matiging," antwoordde hij. „Ik zal even een hypothetisch geval aanhalenstelt u zich eens voor dat een persoon, terwijl hij bezig was tegenover zekere menschen op de een of andere wijze wraak te nemen eenige inlichtingen kreeg, welke hij van officieele zijde beschouwd, eigenlijk be.er niet hoefde te weten?" Holiday was nu uiterst kalm. „Aangenomen, laten we dat inderdaad eens veronderstellen." De afgezant van het Min.'sterle «an Buiten landsche Zaken stond op en veegde een denk beeldig stofje van zijn jas af. „Ik ben in het bezit van voldoende inlichtin gen," gaf hij te kennen. „Ik twijfel er niet aan mynheer Holiday, of u heeft genoeg intellect om te begrijpen wat ik bedoel." Ofschoon hij inwendig nog steeds kookte, stelde Holiday toch op den kalmsten toon van de wereld de navolgende vraag: „Wie zal me beschermen, terwijl ik doodkalm afwacht totdat de misdadigers een derde poging wagen me te vermoorden? Dat zou ik wel eens willen weten." „De autoriteiten," luidde het antwoord. „Maar waarom kunt u niet voor een poos naar het bui tenland vertrekken? Geloof me," zei hij zacht, „het zou het verstandigste wezen." Holiday deed eenige stappen near voren. „Somers," riep hij. Zijn bediende veisci.cen op den drempel met een revolver in de hand. „Somers, laat dezen heer uit." Er kwam een blik van woede in de oogen van den bezoeker. „Dat is een bijzonder eigenaardig optreden," protesteerde hij. „Heeft deze man vergunning vuurwapenen bi) zich te dragen?" Holiday glimlachte op en wijze welke de heer Stainton later als „gemeen en kwaadaardig" be schreef. „Zelfs indien hij die vergunning niet heeft, zal hij toch geen seconde aarz'e.en van een wapen ebruik te maken," klonk 't antwoord. Hij vond dat het tijd werd, dat de ander nu verdween. Niet eerder voordat Holiday een paar gangen van zijn diner in „The Berkeley" had genuttigd, was hij rustig genoeg om hetgeen hjj kort van tevoren had ondervonden van alle kanten te be kijken en er onbevooroordeeld tegenover te staan. Aangenomen dat hij een schandaal had ontdekt waarvan het Gouvernement liever de finesses voor buitenstaanders verborgen wilde houden.... waardoor werd dan het vrij onbe schaamde optreden van dien ondergesclukten beambte gewettigd? Nee zijn gedrag aller minst te excuseeren, oordeelde hij. En weer kwam er een gevoel van razernij over hem. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3