Er wordt gedrongen Londen opnieuw intensief bommen bestookt met „Beslissing is nog niet genomen DANSLES! De uniformenzaak m Aanvallen ook heden voortgezet Philippijnen vragen om steun der V.S. Weer kabelballons boven ons land Bommen op Temeuzen Verduistering c DANSSCHOOL KWEKKE000M r IS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Aantal slachtoffers hooger dan vorige nachten DE STRIJD AAN DE EGYPTISCHE GRENS NIEUWE GRACHT 98 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD CAFE-RESTAURANT „DE LA PAIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22605 ehgasi IT AL Apla jK.»" o-r A f40 zo) Engelsche ballons boven Zweden en Denemarken Hull over dejensiebespreking met Australië Dame in Amsterdam door scherf gewond Daling in Drenthe Te Oost zaan Nog meer ballons PRIVÉ-LES OP ELK VERLANGD UUR Hotel Beatrix, Geldropscheweg 17 EINDHOVEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Van O. buiten vervolging gesteld LEIDSCHESTR. 67-71 - AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapstarieven Perfecte Keuken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Wanneer men verschillende pers beschouwingen over de huidige politieke situatie in ons land leest, krijgt men af en toe lust om: „Niet zoo dringen" te roepen. Men voelt zich dan eenigszins als temidden van een compacte menigte, die zich door een smallen perrontunnel naar den sta tionsuitgang perst. Men wordt geduwd, gestooten en gedrongen zonder dat men met zekerheid bepalen kan, door wie men eigenlijk geduwd, gestooten en ge drongen wordt. In de Waag van 12 Sept. stond onder het hoofd „Beslissen de dagen" o.m. het volgende te lezen: „Ook de binnenlandsche politieke si tuatie schijnt rijp te worden voor een beslissend ingrijpen: zooals de dingen thans loopen, kunnen ze niet lang meer blijven loopen. Het college van secreta rissen-generaal, dat eigenlijk nooit een echt college geweest is, al had men Snouck Hurgronje zoo min of meer een presidentschap toegedacht, dreigt allen samenhang te Verliezen: twee be langrijke bestanddeelen, als wij zoo spreken mogen, zijn er uit weg geno men, de positie en het gezag van een paar anderen schijnt ernstig aangetast te zijn, de homogeniteit, zoo die er al ooit was, is geheel verdwenen. Alle sa menwerking van Duitschë bezettings- aütoriteiten en Nederlandsche bestuurs organen dreigt in zuiver passieve ge hoorzaamheid van de Nederlanders te zullen ontaarden. Dit levert voor de Duitschers evengoed bezwaren op als voor de Nederlanders. Niet alleen de rechten maar ook de belangen van een bezettende macht eischen een tegen speler, een andere partij, waarmede men de dingen regelen kan in het be lang van het bezettende leger evengoed als in dat van de bevolking van het be zette gebied. Wanneer die tegenspeler er niet is of wanneer hij zich geheel passief gedraagt, dan werkt het gecom pliceerde mechanisme van een bezet ting niet goed. Men krijgt in de laatste dagen steeds meer den indruk, dat het college van secretarissen-generaal niet meer voldoende gezag heeft om het vacuum, dat zich aan de Nederlandsche zijde vormt, geheel te vullen. Over de vraag, wie daar 't meest ongemak van ondervindt, het Nederlandsche volk of de Duitsche autoriteiten, zou men wel licht lang kunnen redetwisten. Belang rijker is echter het feit, dat deze toe stand niet lang kan worden in stand gehouden." Het is inderdaad waar, dat het ensemble van Nederlandsche secretarissen-generaal in den eigenlijken zin des woords geen college is. Bij ontstentenis van de regeering trad dit gezelschap van hooge ambtenaren provisorisch en plaatsvervangend op, omdat er nu eenmaal geen andere Ne derlandsche instantie was, die met de Duitsche bezettingsautoriteiten de te regelen zaken kon bespreken. De secre tarissen-generaal hebben nooit de pre tentie gehad van een officieele verte genwoordiging van het Nederlandsche volk te vormen en zijn ook nooit als zoodanig beschouwd. Niet door de Duitschers en niet door ons. Zij wa ren en zijn de bij de uitvoering van de verordeningen der bezettende overheid ingeschakelde Nederlandsche ambtena ren, die hoogstens daarbij persoonlijke adviezen en opmerkingen en practische uitwerkingen kunnen debiteeren en al leen bevoegdheden hebben, in zooverre hun die door de bezettende macht worden verleend. Twee secretaris sen-generaal, namelijk de heeren Scholtens, van Sociale Zaken, en Van Poelje, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, hebben hun depar tement moeten ruimen en zijn door andere functionarissen vervangen, zoo dat wij ons levendig kunnen voorstellen, dat „De Waag" gelijk heeft, wanneer deze verklaart, dat de homogeniteit, zoo die er al ooit was, geheel verdwenen is. Maar al was die homogeniteit er wel, dan nóg zou dit aan den feitelijken toe stand niet méér veranderen dan den Duitschen bezettingsautoriteiten, die of ficieel de régeeringsmacht aan zich ge-, trokken hebben, wenschelijk zou voor komen. Wij stemmen gaarne met „De Waag" in, dat niet alleen de rechten, xnaar ook de belangen van een bezetten de macht een tegenspeler, een andere partij eischen, waarmede men de din gen regelen kan in het belang van het bezettende leger evengoed als in dat van de bevolking van het bezette ge bied en dat, wanneer die tegenspeler er niet is of wanneer hij zich geheel pas sief gedraagt, het gecompliceerde me chanisme van een bezetting niet goed Werkt. Het „college" van secretarissen- generaal heeft o.i. echter nooit voldoen de gezag gehad om het vacuum, dat zich aan de Nederlandsche zijde feite - lijk onmiddellijk na het heengaan van generaal Winkelman heeft gevormd, geheel te vullen, en daarom hebben wij indertijd zoo vurig gepleit voor het tot standkomen der Nederlandsche Unie, °pdat daarin de zoowel ten aanzien van de Duitsche bezettingsoverheid als ten aanzien van de zuiver Nederland sche belangen volkomen loyale wil des volks tot zijn recht en uitdrukking zou komen. Dat dit ook in de lijn van be paalde Duitsche autoriteiten lag, dat hebben ons verschillende vaak ge citeerde uitlatingen dier autoriteiten in het openbaar verzekerd. Het is ons dus altijd slechts gegaan om het creëeren van een niet alleen voor de Duitsche autori teiten, maar ook voor het Nederland sche volk in zijn geheel betrouwbare en vertrouwde, moreel gezaghebbende groepeering uit dat volk, om geduren de de bezetting de zich voordoende vraagstukken in onderling overleg en onderlinge samenwerking zoo goed mo gelijk te regelen en de noodzakelijke geestelijke en materieele voorbereidin gen te treffen voor den komenden nieu wen tijd en de ordening van Europa, waarin ons land en ons volk hun recht matig toekomende taak zullen hebben te vervullen. Wij deelen daarom de twee hoofdbezwaren, welke de „N. Rott. Crt." tegen de Nederlandsche Unie aanvoert, n.l. dat zij niet naar de r'echtstreeksche regeermacht streeft, en dat zij een zeker voorbehoud maakt in de zuiver staatkundige aangelegenheden, niet. Al wacht de „N. Rott. Crt." zich er wel voor expressis verbis te verklaren, dat wij onder de huidige omstandigheden lei ders moeten hebben, die bereid zijn een nieuwe definitieve regeering in het nog altijd bezette gebied te vormen, toch komt haar betoog, dat „de nood roept" feitelijk daarop neer. Wij achten het evenmin als de „N. Rott. Crt." uitge sloten, dat steeds meer vertegenwoor digers van de strooming, wier leiders daartoe wél bereid zijn, „in de gelegen heid zullen worden gesteld om ons in de practijk van de juistheid van hun richting te overtuigen." Maar ook al zouden deze daartoe steeds meer de ge legenheid krijgen, wij zijn er zeker van en waarlijk niet op looze gronden, dat de practijk het Nederlandsche volk dan overigens volkomen overbodig van ge heel iets anders zal overtuigen dan van de juistheid van hun richting. Zoolang de bezetting duurt kan en mag o.i. slechts een duidelijk als voorloopig ge determineerde, plaatsvervangende Ne derlandsche regeering gevormd worden, die de bestuurszaken met goedvinden en instemming van de Duitsche autori teiten en het Nederlandsche volk regelt, die de volkomen loyale tegenspeler van de bezettende macht vormt en niet als een tegenover het Nederlandsche volk déloyale voorbehoudlooze medespeler der bezettingsautoriteiten kan worden beschouwd. Voor zulk een provisorisch Nederlandsch bestuurscollege biedt o.i. de Nederlandsche Unie, ondanks haar aarzelingen ten aanzien van een nadere uitwerking van haar nog altijd te vaag program, de best mogelijke voorhanden zijnde kern, waarbij anderen zich kun nen aansluiten. Wij hopen, dat de Ne derlandsche Unie het inderdaad niet bij propaganda en ledenwerving zal laten, maar spoedig met een uitvoeriger en concreter, even principieel zuiver als realistisch program voor den dag zal komen en bij de bezettende autoriteiten stappen zal doen om dit program ook te verwezenlijken. En dat niet, omdat de tijd of iets anders heet te dringen of wezenlijk dringt, en niet omdat de nood of de „N. Rott. Crt." of iets anders roept, maar omdat binnen het kader der bezetting door de Nederlanders zelf reeds veel bereikt en verwezenlijkt kan worden, dat van duurzame waarde zal blijken voor de toekomst en de hoogste belangen van ons land en volk. Koning Boris van Bulgarije met zijn echtgenoote en den kleinen troonopvolger Simeon op het balcon van hun paleis tijdens de feestelijkheden met betrekking tot de jongste grenswijziging van de Do broedsja. (Foto Holland-Scherl) STOCKHOLM, 18 Sept. (D.N.B.) Naar uit, Reuterberichten van hedenmorgen blijkt, is het gebied van Londen in den afgeloopen nacht weer het doel van Duitsche luchtaan vallen Seweest. Reuter spreekt van een „sne'Ie opeenvolging" der aanvallen en het „uitwerpen van talrijke lichtontplofbare bommen". Naar Reuter voorts toegeeft, is weer een reeks industrieele objecten, die derhalve voor de oorlogseconomie van belang zijn, in den aanval betrokken. Zelfs wordt de vrees HAIFA i®OLLOEM c, ZoéTïwa CYQEWAICA 'Fayocm* '<S> x v ,-ëGABA •C$IWA SiHAl Beui- suer 4e*.WATi C H t/VoéST-J W EL- Miwia ICALAU^C tO *T AlZ-fcu E.O 6iz iWa Lo*0« ^ARftA ftOKLAK t&ARlS E-kA«GA ^Boc^ei Met de verovering van Solloem door de front de bewegingsoorlog begonnen. De aan, n.l. Sidi Barrani, een nog sterker volgt het militair zeer belangrijke zijn de voornaamste stellingen langs Italianen is aan het Noord-Afrikaansch Italianen vallen nu de tweede stelling strategisch punt dan Solloem. Hierop Matroes (Mersa Matroe). Op 't kaartje de Noord-Egyptische kust aangegeven, alsmede de karavaanwegen uitgesproken, dat het aantal slachtoffers hooger is dan in de vorige nachten. Uit een ander Reuterbericht blijkt, hoe weinig het vuur van het Engelsche luchtafweergeschut tl staat is om de Duitsche aanvallen doeltref fend af te slaan. Hierin wordt n.l. gezegd, dat s nachts „een stad aan de Noordwestkust" tot dusver haar hevigsten luchtaanval „ondanks intensief vuur van het luchtafweergeschut" heeft beleefd. Ook heden werden de Duitsche aanvallen voortgezet, getuige de berichten dat te Lenden vanmorgen het eerste luchtalarm Om 8.15 uur, terwijl het tweede luchtalarm om 9.20 uur is gegeven, het derde om 10.38 uur. Zooals verder de Londensche radio bekend haakte, heeft het gebied van Londen van gisteravond acht uur tot vanmorgen zes uur luchtalarm gehad. Zooals D.N.B. uit Berlijn bericht, hebben vannacht de sirenes in Londen weer her haaldelijk voor aanvallende Duitsche ge vechtsvliegtuigen gewaarschuwd, die hun bommenlast met goed resultaat op alle belangrijke militaire doelen uitwierpen. In het havengebied ontstonden nieuwe groote branden, o.a. in de Victoria-, de London- en de West-India Docks. Branden ontston den voorts in Bow-station en op het ver keersknooppunt van Thurslenroad. Bij Gravesend en Tilbury werden cenige vlieg tuigen op den beganen grond vernield. Naar „Stockhoims Tidningen" meldt, is niet minder dan een zwerm losgeslagen Engelsche versperringsballons door den sterken wind over Zuid- en Zuidwest Zweden gedreven. Deze bal- richtten door hun kabels groote schade de bovengrondsche en spoorwegsterk- stroomgeleidingen aan, waardoor niet alleen onderbrekingen in den stroomtoevoer, maar ook vertraging in het treinverkeer veroorzaakt werd. Zoo is de hoofdstroomgeleiding van de rivier Lagan op verscheidene punten gebroken en heeft de Zuid-Zweedsche Electriciteitsmaat- schappij een groote colonne arbeiders uitgezon den om de schade te herstellen. Op enkele plaatsen hebben de sleepkabels van de versper ringsballons omheiningen van prikkeldraad meegenomen, die dan in de electrische leidingen bleven hangen. In omstreeks tien Zuid-Zweedsche steden zijn herhaaldelijk storingen in de stroomvoorziening opgetreden. Te Gotenburg werd zelfs het tram verkeer gestagneerd. Uit Malmö wordt gemeld dat de trein uit Gotenburg, die des avonds om acht uur moest^ aankomen, te middernacht nog niet binnen was. Uit Denemarken wordt vernomen dat de af gedreven Engelsche versperringsballons ook daar groote schade veroorzaakt hebben. Vol gens bericht uit Kopenhagen heeft men giste ren boven Jutland 35 tot 40 Engelsche versper ringsballons gezien, die over Fünen en Seeland verder dreven. De lange staalkabels der ballons hebben op vele plaatsen electrische leidingen en telefoondraden vernield en hier en daar ge- oouwen beschadigd. Zeven ballons zijn neer- eschoten. lans aan de 99 WASHINGTON, 18 Sept. (D.N.B.) Minister Huil heeft op een vraag, naar den stand der besprekingen tusschen de Ver eenigde Staten, Engeland en Australië, welke te Washington worden gevoerd, geantwoord, dat hier voorloopig sprake is van een uit wisseling van inlichtingen over den toe stand in het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan. Een beslissing is nog niet ge nomen. Verder heeft Huil bij een ontvangst van de pers gezegd geen verklaring te kunnen afleggen over de vraag, of de Amerikaan- sche regeering aan Engeland motortorpedo- booten en z.g. vliegende vestingen zal leve ren. De minister deelde mede, dat hij niet op de hoogte was van den stand dezer kwes tie. Het te New York verschijnende blad „P. M." meldt uit Washington, dat de Vereenigde Sta ten met Peru onderhandelen over het af staan van militaire bases op Peruaansch gebied, ten behoeve van de verdediging van den Wes telijken toegang tot het Panamakanaal. Men overweegt volgens het blad in ruil voor deze bases leeningen aan Peru te verstrekken. Naar D.N.B. verder bericht, keert het blad „El Debate", dat te Montevideo verschijnt, zich in scherpe bewoordingen tegen het streven der Vereenigde Staten naar het verwerven van mi litaire bases in Uruguay. „El Debate" spreekt van imperialistische gebaren, Waarvoor La- tijnsch-Amerika niet onverschillig kan blijven. Tenslotte wordt uit New York gemeld dat de minister van Financiën der Philippijnen te Manilla een radiorede heeft gehouden, waarin hjj de Vereenigde Staten uitnoodig- de, door het leveren van oorlogstuig een einde te maken aan „de militaire onveilig heid der eilanden, die een gevaar voor den Amerikaanschen vrede is" De handel der Philippijnen is door den oorlog gedesorganiseerd, zoodat de economische voor bereiding voor de onafhankelijkheid, die in 1946 een feit zou worden, onmogelijk is. Onder deze omstandigheden, aldus de minister, moeten de Vereenigde Staten nog minstens tien jaar de Philippijnen op economisch gebied steunen zon der dat daarmede iets veranderd wordt aan den datum der onafhankelijkheid. Tegen het einde van den middag is Dinsdag het luchtafweergeschut in de omgeving van de hoofdstad krachtig in werking getreden," toen een versperringsballon, welke op zeer groote hoogte door de Westenwinden werd meegevoerd waargenomen was. De ballon dreef juist over het centrum der stad, waar het verkeer groo- tendeels werd gestaakt, omdat men zich in schuilplaatsen en portieken in veiligheid wilde stellen. Hoogstwaarschijnlijk is de ballon door het ge schut geraakt, want zienderoogen verloor hij hoogte. Honderd meter buiten dé kust in het IJsselmeer is hU gedaald. De luchtafweer heeft toch nog een slacht offer geëischt. Op het Hugo de Grootplein werd een dame door een scherf aan den voet gewond. Na in het posthuis aan de Van Oldenbarneveldt- straat door den G. G. D. te zijn verbonden, is zjj naar huis gebracht. Dinsdagmiddag omstreeks een uur is te Deur- ze bij Assen een Engelsche versperringsballon aan den grond gekomen. Van Beilen af hadden de Nederlandsche en de Duitsche politie den ballon gevolgd. Het ge vaarte, dat 'n lengte had eenige 10-tallen me ters, bleef vlak bij de boerderij van J. Beyering te Deurze in het prikkeldraad hangen. Tevoren had het al herhaaldelijk den grond geraakt. Er was een kabel van ongeveer 30 meter lengte aan den ballon bevestigd met een zware katrol. Des ondanks werd geen schade van beteekenis aan gericht. De ballon bevatte vrijwel geen gas meer. Dinsdagavond half tien dreef een kabelbal lon boven Oostzaan. Het bovengrondsche elec trische net en het alarmeeringsnet 'van de vrij willige brandweer werden door een kabel be schadigd. Uit Anna Paulowna wordt gemeld, dat daar Dinsdagochtend niet minder dan vijf Engelsche kabelballons zijn overgedreven in de richting van de Waddeneilanden. Door de over den bodem sleepende kabels werd het bovengrond sche electrische net op verscheidene plaatsen be schadigd; een paal van de leiding werd om gerukt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Uit Beilen in Drente wordt eveneens mede gedeeld, dat daar een Engelsche kabelballon is overgedreven. Deze is in de gemeente Rolde aan den grond gekomen. Tijdens de drift heeft de ballon schade aangericht aan bovengrond sche leidingen van het telefoon- en electrici- teitsnet. - Inschrijving 's avonds van 7 tot 9 tl. AANVANG DER LESSEN VOOR R.K. Vrijdag 20 Sept. a.s. van 7%—9V*. Maandag 23 Sept. a.s. van 7M—9% Vraagt prospectus. LOGEER Ie AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. He» eenige hotel me» eig«n overdek» zwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusief ontbijt f 3.50. Logies m/ontb. v.a. 2.50 Lunch of Diner Pension p. d 1.50 3.50 Weekend Zalen tot 350 W v.a. 6.50 De officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank, te Almelo, deelt mede, dat de heer van O., verdacht in de z.g. unifor menzaak, door hem buiten vervolging is ge steld, omdat is gebleken, dat hij geen schuld heeft aan eenig landsverraderlijk misdrijf. De officier vertrouwt, dat door deze mede- deeling de heer Van O. volkomen gereha biliteerd is. In den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegers bommen geworpen op Temeu zen. Twee woningen werden vernield, waar door twee dames licht gewond werden. Zonsondergang 18 Sept. 19.49 Zonsopgang 19 Sept. 7.20 Maanopkomst 20.26 ondergang 10.10 Verwoeste arbeiderswoningen in Ham vi, waarop bij een nachtelijke vlucht Engelsche vliegers bommen lieten vallen, (Foto Stapf)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1