Beursoverzicht Mdmdacd vonden io§ BEURS VAN AMSTERDAM TOONTJE VAN TEUTEN pBOUVY mjmaouxg&Jtotd door het Tri-Procédé, 13ct.fi. fu/opaA oj DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Thailand eischt gebied in Indo-China op Collectief contract in de metaalindustrie Voorloopige regeling der radiodistributie Werk voor gedemobiliseerden in Frankrijk KTi Dirk krijgt Beurs-Thermometer WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 Frankrijk zal zijn rechten met alle middelen verdedigen Een nadere uiteenzetting Invaliditeitswet en Ouderdoms wet 1919 Vaste en later oploopende markt; Unilever willig WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 MARKTEN RITSEMA STOFZUIGER TOKIA, 18 Sept. (Domei). De woordvoer- van het departement van Buiteniandsche Zaken heeft medegedeeld, dat dé toestand in Pransch Indo-China ongewijzigd is. Wij hopen, 2°o zeide hij, dat de onderhandelingen tusschen "-e Japansche en de plaatselijke Fransche auto- fiteiten in Indo-China zullen worden voortge- 2et- Overigens hebben de Fransch-Japansche Onderhandelingen in Indo-China niets te maken Jnet de eischen van Thailand (Siam) aan frankrijk tot teruggave van grondgebied als trijs voor het feit, dat Thailand "net non- aêressiepact met Frankrijk, dat op 12 Juni ge- Sloten is, heeft geratificeerd. Aan Tokio is officieel medegedeeld, door den minister-president van Thailand, dat Bangkok den terugkeer van de verloren ge- gane gebieden in Fransch Indo-China op- eischt als voorwaarde voor de ratificatie Van het nonagressiepact. Op de vraag of Japan officieel belang stelt in deze irreden- tistische eischen van Thailand, antwoordde de woordvoerder, dat de bedoelingen van Thailand niet bekend zijn, maar dat dit Zuiver een aangelegenheid is tusschen Thailand en Frankrijk. Ook van Fransche 'zijde komen berichten Over nieuwe Siamees'che eischen. Zooals uit '°hy gemeld wordt hebben de regeering van frankrijk en die van Thailand sedert enkele ('agen onderhandelingen gevoerd over een grens correctie aan de rivier de Mekong. Deze onder-' handelingen vorderen uitstekend. De Fransche fegeering is derhalve, zoo heet het verder, verrast hoor de territoriale eischen, die de Siameesche •égeering plotseling gesteld heetf en die in geen enkel verband met de loopende onderhandelingen s'aan, Op een officieele vraag van den Siamee- schen gezant heeft de Fransche minister van Buiteniandsche Zaken geantwoord, dat de Fransche regeering besloten is den politieken status en de territoriale onschendbaarheid van Indo-China onder alle omstandigheden tegen eiken aanval te verdedigen en dat derhalve de gestelde eischen niet in. over weging genomen kunnen worden. BERN, 18 Sept. (D.N.B.j Naar uit Vichy Semeld wordt, heeft het moeilijke vraagstuk hoe het Fransche volk het werk te doen her aten den minister van Industrieele Productie ®h Arbeid aanleiding gegeven tot het nemen Van een reeks maatregelen. De werkgevers worden verplicht de gedemo biliseerden weer op hun ouden post te plaat- Seh. Hiervan zijn uitgezonderd de gevallen daarin de werkgever de volstrekte onmogelijk heid hiervan kan aantoonen. Voorts zijn de werkgevers verplicht een be haald percentage gedemobiliseerden te werk te stellen. Als de ondernemers deze voorschriften biet opvolgen kunnen zij strafrechtelijk ver volgd en tot schadevergoeding verplicht woor den. Ten aanzien van de aanstelling van buiten iandsche werknemers worden de voor den oor- '°g geldende bepalingen weer in werking ge steld. Blijkens een bericht van den persdienst van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- Ren is thans de reeds jaren gekoesterde, doch Ohder de voormalige omstandigheden nimmer bereikte wensch van de Nederlandsche metaal bewerkers, om te komen tot een collectief ar beidscontract. in vervulling gegaan. Het N.V.V. heeft te dien aanzien overleg ge leegd en besprekingen gevoerd met de werk nemersorganisaties. Het resultaat van dit op deden is geweest, dat deze week reeds het col lectieve arbeidscontract in werking is getreden. Bij de loonbepaling is men uitgegaan van 'n ouderscheiding in geschooide en ongeschoolde kerklieden en een indeeling in gemeenteklas- Seh. Door de in het contract vastgestelde loonen ja een einde gekomen aa.n de willekeurige loon. bepaling van individueele werkgevers. Den "ietaalbewerker wordt thans door het collectieve c°htract een bepaald inkomen gegarandeerd. In het contract is de bepaling opgenomen, dat ^ap arbeiders, die het geheele loopende kalen derjaar in dienst zijn, een vacantie van één kerkweek moet worden gegeven. De arbeiders in de metaalindustrie zullen dus vap het in werking treden van het collectieve Oontract af verzekerd kunnen zijn. dat zij na Cpn jaar van waren arbeid een week van rust builen kunnen vinden, een regeling, welke zeker v°or de metaalarbeiders evenzeer noodig is als v°or iedere andere vakgroep. Daarnaast is in het contract een regeling op genomen, welke bepaalt, dat i,n elke onderne- kUhg een werkliedenvertegenwoordiging, 'n z.g. abriekscommissie, dient -te worden ingesteld. Peze commissies hebben tot taak in alle fa- bfieksaangelegenheden de moreele en materieele belangen, alsmede de veiligheid der arbeiders te bevorderen en zullen zoowel adviseerend als bbderhandelend optreden. Het contract in haar geheel beteekent dus 'n belangrijke verbetering in de sociale en econo mische positie van de metaalbewerkers. De verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de voorloopige regeling der radiodistribu tie, verschenen in Verordeningenblad no. 10 van 13 Juli 1940, wordt naar men ons van bevoegde zijde mededeelt hier en daar nog verkeerd uitgelegd. In par. 3 van deze verorde ning staat: „Op vordering van den Rijkscommissaris vooi het bezette Nederlandsche gebied, van den Duitschen w"eermachtsbevelhebber in Neder land, alsmede van hun diensten en organen, is iedere in het bezette Nederlandsche gebied werkzame radiodistributiecentrale verplicht om terstond, binnen het gebied van haar conces sie, een radiodistributie-aansluiting kosteloos tot stand te brengen en in technisch goeden staat te houden." Deze verordening word door vele Nederlan ders om begrijpelijke redenen zóó uitgelegd, dat iedere persoon, die radiodistributie-aansluiting wenscht, deze kosteloos zou kunnen krijgen, Bij de radiocentrales zijn daarom reeds verscheidene particulieren met het verzoek om een dergelijke kostelooze aansluiting gekomen. De radiocen trales hebben deze verzoeken natuurlijk afge wezen. In één geval heeft een particulier zich tot de Nederlandsche politie gewend, die zich eveneens op het standpunt stelde, dat ook par ticulieren op hun verzoek en op grond van de verordening van den Rijkscommissaris een kos telooze aansluiting zouden kunnen krijgen. De oorzaak van deze misverstanden is, dat de desbetreffende paragraaf door vele Nederlanders verkeerd wordt gelezen. Er bestaat echter ook de mogelijkheid, dat deze verordening bewust verkeerd wordt uitgelegd en verder verspreid wordt door personen, die Duitschland vijandig gezind zijn. Op 1 Augustus 1940 werden 46.437 weduwen- •enten en 14831 weezenrentcn krachtens de In validiteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 110367 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen oudersdoms- •ente van drie gulden per week. Voorts genoten 80.990 personen een invalidi- teitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Oudersdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 99.091 personen in het genot van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. AMSTERDAM, 18 September 1940. Ter New-Yorksche beurze was men gisteren andermaal gunstig gedisponeerd. In verband met de omstandigheden in Europa ontwikkelde zich weliswaar geen opgewekte en uitgebreide handel, maar men achtte het toch niet over dreven, op de gunstige conjunctuurgegevens in de Ver. Staten te reageeren met een vaste stemming. Deze werd nu en dan door winst neming onderbroken, maar het ter markt ko mend materiaal werd goed opgenomen, waarna de beurs voor verschillende waarden op het hoogste punt van den dag sloot. De berichten wijzen er steeds weer op, dat de bedrijfstoestand in de Unie zich bovenmate ontwikkelt. Alle industrieën stellen zich op een hoogere productie voor uitbreiding en vernieu wing, alsmede door het bouwen van nieuwe fabrieken. Aan de voltooiing van het geweldige bewapeningsprogramma der regeering wordt met spoed gewerkt. Hoogere bruto- en netto ontvangsten worden door tal van ondernemin gen behaaald. Belangrijke winsten zullen niet uitblijven en de beurs acht het bevredigend, dat de beslaglegging op de winsten minder groote vormen zal aannemen, nu de verkiezingen in de Ver. Staten voor de deur staan en president Roosevelt ten opzichte van de winsten een meer gematigde houding zal aannemen. Door deze politiek zullen vele ondernemingen, o.m. de Spoorwegmijen, in staat worden gesteld, de verliezen van voorheen zooveel mogelijk in te halen. Aan de lijst van fondsen, welke vrij, niet- officieel, zonder publicatie van noteeringen verhandeld mogen worden, werden heden de volgende fondsen toegevoegd: Thee-Ondernemingen. Sindagsari Cult. Mij. Aand. Diverse Cult. Ondern. Westkust Cult. Mij. Aand. Op het Damrak sympathiseerde men vandaag met Wallstreet en getuigde de markt in door snee eveneens van een vastere stemming. Ook hier echter was de ondernemingsgeest niet biister groot waarom de handel zeer kalm ver- liep. Op de Petroleumafdeeling opende Koninklijke Olie 2 pet. hooger op 220, waarna de markt zich od de prijzen 219—221 bewoog. De handel was spoedig na opening afnemende. Shell Union Continental Oil en Tidewater bewogen zich op het vorig koerspeil, In den Suikerhoek opende H.V.A. 34 pot hooger op 369—370. De vraag was echter spoe dig bevredigd, maar toch bleven de openings- prijzen voorloopig gehandhaafd. Voor Javasche cultuur en Nisü was de ondertoon ook vaster, maar Vorstenlanden bleek eerder iets luier van toon te zijn. Op de Rubbermarkt bewoog A'dam Rubber zich aanvankelijk om en nabij het vorig slot. De belangstelling was gering, terwijl de andere rubberaandeelen nog minder voor handel in aanmerking kwamen. Tabakken toonden weinig verandering. Voer Deli Batavia en Senembah was de ondertoon nauwelijks prijshoudend en voor oude Deli goéd prijshoudend. Scheepvaartaandeelen waren ditmaal licht verdeeld en trokken minder de aandacht dan gisteren. Voor Scheepvaart Unie was weer éeni- ge vraag aanwezig, waarom een verbetering in trad van 1 pet. Kon. Booten en Java-China- Japanlijn waren niet gezocht én hadden een iets luieren ondertoon. Holl. Am. Lijn toonde weinig verandering. Van binnënlandsche industrieelen handhaaf den Philipslampen voorloopig de vorige prij zen. Unilever boekte na de reactie van gisteren een licht herstel. Aku was weer tamelijk ge vraagd en boekte een avans van Vi a 1 pet. Voor aand. Ned. Ford en Fokker-aandeelen was een vastere ondertoon aanwezig. Op de Amerikaansche afdeeling konden Steels en Bethl. Steel circa 1 dollar verbeteren en Republic Steel y. De handel hierin nam geen groote afmetingen aan. Anaconda en Kenne- cott handhaafden de vorige prijzen. Carfoundry was iets luier. General Motors en North Ame rican Aviation waren vaster van toon. Spoor- wegshares bewogen zich op weinig veranderd peil. Utilities en Amerikaansche Kunstzijde- waarden waren goed prijshoudend. Op de beleggingsmarkt was voor Ned. Staats fondsen een goed prijshoudende ondertoon aanwezig. De Oude Holl. Schuld bleek eerder iets vaster te zijn. Voor de Youngleening trad een lichte verbetering in. Bij verder verloop verkreeg op verschillende punten een vastere stemming de overhand. Hier in trad Unilever sterk op den voorgrond. Waar schijnlijk in verband met de grootere belangen bij de margarine,, ontwikkelde zich voor het fonds aterke vraag,' waarom een stijging' intrad van 3 a 6 pCt. Aku bleef ook gevraagd en kon 2 a 3 pCt. monteeren. Philipslampen trokken 1 pCt. aan. Koninklijke Olie bewoog zich op de openingsprijzen gelijk. H. V. A. en Tabakken Aand. Senembah waren echter later iets luier Scheepvaartaandeelen ontmoetten meer vraag, waardoor Scheepvaart Unie 1 pCt., Kon. Boo ten 1 a 2 Holl. Amerika Lijn 1 en Japan-lijn 2 pCt monteerden. Van beleggingen kon 3 3% Nederland 1938 a 3/8 verbeteren. Inte gralen en de oude Drieën bleven vast. De Youngleening monteerde 1 a 2 pOt. Geld op prolongatie gold 2% pCt. Vorige Opening Slotkoersen Heden Vorige Opening Slotkoersen Hederi Staatsleeningcn 4 Nederl. 1940 II 3% Nederl. 1896—05 3—3 'A Nederl. 1938 2Vn N.W. Schuld 3 Indië <1937 5'/, Youngleen. 1940 Banken Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsb Cert. Handel-Mij 92 72 81 62 78* 26**- 147 95* 79 92 72* 81 63 78 26 i 45 95 79* Industrieën Unilever 82 83 Calvé Delft Mi 63* Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. 89* 39 a Philips '53 r 154 Ned. Ford 31o 3 Fokker 185 190 Industrieën Buitenland Anaconda Kenneoott Bethlehem Steel U. S. Steel Rep. Steel Intern. Nickel N. Am. Aviction Am. Car Foundry General Motors Am. Enka Petroleum Kon. Olie Continental Oil Shell Union Oil 21* 28* 661 46* 16 23* 13* 21* 41* 38 218 16 211 28A 6'* 47* 16* 24 '3 2i* 42 39 221 16* 8 I Tidewater Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Serbadjadi Silau V. I. c. O Intercontin Rubber Scheepvaart Java Chin. Japan Holland—Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Rott. Lloyd St. Nederland Suiker H. V. A Jav. Cultuur N. I. S. U. Vorstenlanden Tabak Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Illinois Cert New York Cert Pensylvania South. Pac South. Railw 8tV 8! 197* 197 142 142 142 142 89* 89* 7« 78 139 139 3 3 129* 128 94 94 119 118 f 129* 130* 109* iC9* 110* 11C* 366 369* 211 213 212 213 91 90* 138 137 197* 198 116* 117 160* ,60 8* 8} 12* 12 18* 18* 8** 9 10*' 1 Onderhands- en executiekoers t ex dividend nominaal Daar zag Toontje een man, die aan een kar heerlijke visschen stond te bakken, terwijl twee jongens stiekum achter de kar wa ren geslopên om een paar van die heerlijke visschen weg te nemen. Het was al donker en juist in de buurt Wilde een inbreker zijn slag slaan. Hij had een kandelaar met een brandende kaars erin achter zich neergezet. „Als ik ooit eens een erfenis krijg, dan koop ik een auto," zei Dirk Menters altijd tot zijn vrouw. „Koop dan liever wat land en een of twee koeien," raadde Rika hem dan aan. „Ik zou je danken. Ik heb nogal veel tijd, om me daarmee bezig te houden. En als ik den ganschen dag in de melkerij gewerkt heb en bij de boeren de kruik opgehaald, dan heb ik geen zin meer om thuis nog eens te begin nen. Néén, Riek, dan koop ik een auto en wij gaan fijn met de kinderen Zondags toeren." En hier bleef het dan ook bij. En nu was de erfenis gekomen. Oom Gijs was gestorven en had een sommetje vermaakt. Per fiets gingen zij naar de begrafenis. Dirk dacht aan den auto, die bij een boer te koop was. Driehonderd gulden werd er voor gevraagd. Oom Gijs zal mij misschien wel zooveel ver maakt hebben, hoopte hij. De auto is wel van oud model, maar wat geeft dat. Ik knap hem zelf op en zie wel wat er aan hapert. De erfenis vie! mee. Vijfhonderd Den Vrijdag daar- - op, 's middags CC71 Cl'JCYltS I mochten zij het l geld bij den no- ...r taris in ontvangst gaan nemen. Dirk was in de wolken. Op hun terugkomst stapten zij bij een café af, want beiden hadden dorst. Zij bestelden een glas bier. „Ik ken jou wel," begon de kastelein. „Jij bent Dirk Menters, de chauffeur van de mel kerij „De Eendracht". „Juist geraden," zei Dirk. „Zeker naar de begrafenis van Gijs Menters geweest?" polste de herbergier. „Zoo is het." „En zeker goed wat geërfd? Gijs Menters zat er warm in, heb ik gehoord." „Ja, dat valt erg mee," pochte Dirk. „Vrij dagavond mag ik het geld gaaik halen." „Dan kon je mij wel op een borrel traetee- ren," riep een man, die in. een hoek zat en er als een boef uitzag. „Dat kun je net denken," verwees Dirk. „Aan je neus te zien, gebruik je toch al te veel van dat goedje, Jan Vuks." „Dat zijn je zaken niet," viel Jan Vuks uit. „Hoe meer de menschen krijgen, hoe meer ze willen hebben. Dat zie je bij jou nu weer." „En dat zijn jouw zaken niet." repliceerde Dirk. Hij betaalde en zei tot zijn vrouw: „Kom, dan gaan we. 't Is nog een heele trap." Toen zij buiten waren, merkte Rika aan: „Je had niet moeten zeggen dat we Vrijdagavond de erfenis mogen halen. Ik heb het nooit op dien Jan Vuks begrepen. Hij heeft al een paar maal voor diefstal ifi de gevangenis gezeten en hij loopt altijd te dwalen, of hij niet de kans vindt om wat te stelen." „Ik had het niet hoeven te zeggen," bekende Dirk, „maar 't is nu eenmaal gebeurd." Den morgen daarop kocht Dirk den bewusten auto en kon hem betalen, als hij zijn erfenis ontvangen had. Dienzelfden avond reed hij het vehikel naar huis. Rika stond al met de kinde ren op den uitkijk. „t Is wel É*een nieuw model," zei Dirk, „ma.ar het is nog een goede kar en Je zult zien hoe prachtig ik hem opknap." Allen moesten even een tochtje maken. Dirk was den koning te rijk. Eiken avond be steedde hij er een paar uren aan. En terwijl hij hier eens mee bezig was kwam Jan Vuks aan- geslenterd en zei: „Wel, wel, Dirk Menters heeft een auto. Ge kunt zien waar de poen zit. 't Is anders maar een afgetakeld ding en het staat ook maar leelijk op hooge pooten. Als ik zoo'n groote erfenis kreeg, dan zou ik mij een heel anderen wagen hebben aangeschaft.' „Beter deze dan niets," zei Dirk, ijverig voortwerkend. „En de adem van zoo'n aftandschen wagen zal wel piepen, of hij asthma heeft en men zal hem wel in de verte al hooren aankomen." „Er is nog olie," bromde Dirk. Toen negeerde hij Jan Vuks en deze slenterde verder. De boef wist genoeg voor het plan dat in hem opgekomen was. Een donkerblauwe auto op hooge pooten en één lantaarn met een wit en de andere met een geel glas. Dirk zou den auto vast gebruiken om Vrijdagmiddag de erfenis te gaan halen. Jan Vuks wilde zich dien avond langs den weg, dien Dirk moest nemen, ver schuilen en hem van zijn geld berooven. Maar hiervoor had hij hulp noodig. Doch die wist hij wel te vinden. Toon Luifels stond voor zoo iets altijd klaar. Hij ging naar zijn vriend en wenkte hem buiten te komen. Toon begreep dat Jan iets op het oog had, waarmee duiten te verdienen waren. Jan legde hem zijn plan uit en vervolgde: „Wij kunnen ons onmogelijk vergissen. Het is een oud model maar dit valt in den avond niet zoo op, doch er is één lantaarn met een wit en een met een geel glas en dit zien wij al in de verte. Jij verstopt je aan een kant van den weg en ik aan den anderen. Als hij dicht genoeg bij ons is, springen wij ieder aan een kant op £e treeplank en houden hem onze revolver voor. Vergeet niet je masker voor te doen, want hij kent ons. En we mogen ook niet vergeten onze stem te veranderen, 't Is in een oogwenk gebeurd en wij zijn weer de Piet, Toon. Op dien weg zie je weinig auto's, dus er is geen gevaar, dat wij er invliegen." „Ik draai er mijn hand niet voor om," zei Toon. „Wij hebben wel voor heeter vuren ge staan. Ik zie het geld al in ons bezit en we zullen het eerlijk deelen." „Natuurlijk, dit doen we immers altijd," grin nikte Jan. „Je hebt geen klagen over mij eo ik breng nog wel eens wat aan, nietwaar?" „Dat doe je." Vrijdagmiddag. Dirk had vrij gevraagd en zette zich in den opgepoetsten gesmeerden auto. Rika zat naast hem. Met een gelukkig gezicht stuurde hij den wagen over den weg. „Hij doet het goed, hè, Riek?" ,,'t Gaat best," vond Rika, „en hü piept nu ook niet meer. Maar zoo twee verschillende lantaarns vind ik niet mooi, Dirk." „Ik ook niet; ik zal ze wel eens laten ver anderen." Zij hadden de erfenis in ontvangst genomen en gingen in een café iets gebruiken. „Wacht hier op me," zei Dirk. „Ik ga eens zien of ik niet een ander glas kan krijgen." Even later kwam hij terug. De auto prijkte nu met twee dezelfde glazen. Langs den weg, in een sloot, wachtten de boeven. Een enkele auto rende voorbij. Toon sloop naar Jan en zei: „Weet je wel goed van die verschillende glazen? Zoo juist kwam een oud mode» voorbij, maar dit had de zelfde lantaarns." „Ik weet het heel goed," fluisterde Jan. „Heb maar geduld, misschien zijn ze wel naar een bioscoop, nu ze toch daar zijn." Doch Dirk en Rika waren al lang veilig thuis, toen de boeven een uur later weer confereer den en meenden dat Dirk een anderen weg genomen had, al was die dan ook een eind om. „Je hebt mij in de maling genomen," schold Toon woedend. „Ik laat rnjj niet door jou be duvelen." Er ontstond een gevecht. Revolverschoten braken de stilte van den nacht. Dienstdoende politie kwain toegesneld en bracht twee zwaar gewonden naar het ziekenhuis. (Nadruk verboden) Nederl. Staatsleen. vast Gemeentcleenprijshoudend youngleening vast Philips prijshoudend Unilever vast Aku vast Koninklijke luier •H. V. Avast Amsterd. Rubber prijshoudend Tabak prijshoudend Amerik. waarden vast AMSTERDAM 18 Sept. Wegens het slacht verbod heden geen Amsterdamsche veemarkt. 's-HERTOGENBOSCH, 17 Sept. N.V. Botermijn. Aanvoer 10667 kg. Hoogste prijs 1.62, laagste prijs 1.58, middelprijs 1.60 per kg. NOORDSCHARWOUDE, 18 Sept. 700 kg. Roode kool 47.90, 1400 kg. Gele kool 6.60—6 80. 11000 kg Uien 4.70—4.90, grove 4.90—5.20. drielingen 4.00, nep 4 00, 800 kg. Peen 2.80, 10900 kg. aard appelen: bonken 3.00, Schotsche Muizen 3.60, Drielingen 22.60, kriel 1.80, Koopmans blauwe 4.60, Blauwe Eigenheimers 34.60, 14800 kg. vroege Witte kool 2.502 80 9900 kg. Slaboonen 9.30—13.60. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Sept. 15500 kg. Roode kool 2.50—10.30 11200 kg. Gele kool 2.705, 2500 kg. Deensche kool 3.50, 850 kg. Savoye kool 3.20—4.10, 11800 kg. Uien 4.40— 5.40, grove 4.204.70, drielingen 4.00, nep 4.00, stek 1.60—1.80, 4600 kg. Peen 1.50—2.70, kleine 1.00, 2700 kg. Bieten 1.20—3.20, 2400 stuks Bloemkool; I 11.10—13.50 II 4.50—6.30, 4100 kg. aardappelen: Bevelanders 3.804, Schot sche Muizen 3.40, Drielingen 2.50, Biauwe Eigenheimers 4.70—4.90, 2170O kg. vroege Witte kool 2.50—2.80, 500 kg. Rammenas 2.90, 4250 kg. Slaboonen 9.40—13.30, 9750 kg. goedgekeur de aardappelen; A maat 28-35 6.106.2C B maat 35-50 4.20. VENLO, 16 Sept. Coöp. Veilingsver. Venlo Aangevoerd 1.200.000 eieren. Kipeieren 6.75—7, kleine 3.50—6.25, eendeleren 4.505.50 per 100 st. WOERDEN. 18 Sept. Aanvoer 338 partijen kaas: le kw. met R.M. 39.00—40, 2e kwal. met R.M. 38.00, zware tot 40.50. Handel matig. BOVENKARSPEL, 17 Sept. „De Tuinbouw" 800 baal aardappelen: kleine 1.05, Bintje 135 1.60, Bonte 2.05, Eigenh. 1.65—1.90, grof 1.30— 1.50 per baal. 27500 stuks Bloemkool: I 6.40 13.80, II 4.505.90, III 2.50 per 100 stuks. 1175 kg dubb. Slaboonen 6—10.30, 7000 kg. Roode kool 46.50, 6600 kg. Gele kool 3.105.50, 26000 kg. Witte kool 2.60—3 per 100 kg. 1100 kg. Breek- peen: A 1.60. B 2.30 per 100 kg. 41500 kg. Uien: grof 4.10, groote 4.00. drielingen 4.00, nep 4.00 per 100 kg. NOORDWIJKERHOUT, 17 Sept. „De Een dracht". Dubb. Boonen z. dr. 60155, Snfjboo- nen 60165. enkele boonen m. dr. 80125, stam- boonen z. dr. 60—115. stokboonen z. dr. 60170 cent, alles per zakje van 10 kg IJMUIDEN, 18 Sept. /isch. Aangevoerd door Deensche consignatiezendingen. Groote Haring 20.0024, kleine Haring 13.5016 per 50 kg. Kleine middel Schelvisch 40.00. Wijting 22.50, Heekvisch 30.0036, Koolvisch 13.5014.50, Zet- scliol 44.00—45, kleine Schol 23.0038, Schar 25.00, Bot 17 0019, alles per 50 kg. Zoetwater- visch: Snoek 52 cent. Snoekbaars 74 cent, Biel 2436 cent per kg. ENKHUIZEN, 17 Sept. felling Bloemenlust Groenten: Slaboonen 7—11 cent. Pronkboonen 7.60 per 100 kg. Bloemkool: I 12.50, H 7.70, III 3.00 per 100 stuks. Groene kool 2.80 per 100 kg. Uien 4.00 per 100 kg. Tomaten 9—11.20 per 100 kg. Fruit: William 6.707.60, Hardy 13.40—16.70, II 7.60, Brokwood II 4.90, Marguerite 6.309.10, Maagdenperen 5.508.20, alles per 100 kg. Bloemen: Rozen per bos van 10 stuks: Hadley 1216 cent, Columbia 814 cent, Roselandla 14 17 cent, Pechtold 15 cent, Poulsen 14 cent, ge mengde kleuren kort 9 ct. Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 33.10, grof 2.50, klein 1.90, kriel 1.50. Brabanders 3.10, kleine 1.80, alles per baal van 100 kg. VIBRATOR FN VLOFRUCHT De uitdrukking op monsieur Bouc's gezicht gaf hem, zooals hij zeggen zou, machtig veel te den hen. Het was duidelijk dat er iets buitengewoons aan de hand was. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij. .,Dat mag je wel vragen, Ten eerste die en eeuw dat oponthoud. En nu Hij wachtte en een soort verstikte zucht kwam van dén slaapwagen-conducteur. „En nu wat?" „En nu ligt er een reiziger dood op zijn bed doodgestoken." Monsieur Bouc sprak met kalme Wanhoop. „Een reiziger? Welke reiziger?" „Een Amerikaan. Een man, hij heet.hij heet hij raadpleegde notities voor hem ••RatchettZoo is het toch Ratchett?" „Ja, monsieur," slikte de slaapwagen-conduc teur. Poirot keek hem aan. De man zag krijt-wit. „Laat die man liever gaan zitten," zei hij, ""ij valt anders misschien flauw." hoofdconducteur yerschoof sat en de slaapwagen-conducteur zonk neer in een hoek en verborg, zijn gezicht in zijn handen. ,3r-r," zei Poirot. „Dat is 'n ernstig geval." „Zeker is het ernstig. Om te beginnen een moord dat is op zichzelf een ramp. Maar niet alleen dat, de omstandigheden zijn hoogst onge woon. Hier staan we tot stilstand gedwongen We kunnen hier wel uren moeten blijven en niet alleen uren, dagen! Nog een omstandigheid In de meeste landen hebben we politie van het land in den trein. Maar in Yoego-Slavië niet. Begrijp je?" „Het is een moeilijke positie," zei Poirot. „Er komt nog meer bij. Dr. Constantine o ja, ik heb je nog niet voorgesteld. Dr. Constan tine, monsieur Poirot." De kleine donkere man boog en Poirot even eens. „Dr. Constantine is van meening dat de dood ongeveer om één uur 's nachts intrad." „Wanneer is de heer Ratchett het laatst levend gezien?" vroeg Poirot. „Het staat vast, dat htf ongeveer twintig mi nuten vóór een. nog in leven was, toen sprak hij met een conducteur," zei monsieur Bouc. „Dat is heel juist," zei Poirot. „Ik hoorde zelf toen ook wat. Is dat het laatste wat men weet?" „Ja." Poirot wendde zich tot den dokter, die voort ging: „Het raam van monsieur Ratchett's coupé is wijd open gevonden, hetgeèn leidt tot de veron derstelling, dat de moordenaar daardoor ont snapt is. Maar naar mijn meening is dat open laam misleidend. Iemand die zóó was vertrok ken, zou duidelijke sporen in de sneeuw hebben achtergelaten. Er waren er geen." „Wanneer is de misdaad ontdekt?" vroeg Poirot. „Michel!" De slaapwagen-conducteur kwam overeind. Hij zag nog blèek en verschrikt. „Vertel dezen heer precies wat er gebeurde," beval monsieur Bouc. De man sprak wat hakkelend: „De knecht van dien monsieur Ratchett klopte verscheidene malen op zijn deur vanmorgen. Er kwam geen antwoord. Toen, een half uur gele den, kwam de kellner. Hij wilde weten of mon sieur wilde ontbijten. Het was elf uur, begrijpt u. „Ik doe de deur voor hem open met mijn sleu tel. Maar er is ook een ketting en die zat vast. Er komt geen antwoord en het is erg stil binnen en koud koud. Met het raam open en de sneeuw die binnen waait. Ik dacht dat meneer misschien ongesteld was. Ik haalde den hoofd conducteur. We verbraken den ketting en gin gen naar binnen. Hij was het was vreeselijk!" Hij begroef zijn gezicht weer in zijn handen. „De deur was van binnen gesloten en op den ketting," zei Poirbt peinzend. „En het was geen zelfmoord?" De Grieksche dokter lachte sarcastisch. „Steekt een man die zelfmoord pleegt, zich op tien, twaalf, vijftien plaatsen?" vroeg hij. Poirot zette groote oogen op. „Dat is een groote wreedheid," zei hij. „Het is een vrouw," zei de hoofdconducteur, voor den eersten keer sprekend. „Reken maar, het was een vrouw. Alleen een vrouw kan zoo steken." De Grieksche dokter fronste peinzend de wenkbrauwen. „Het moet een erg sterke vrouw geweest zijn," zei hij. „Ik wensch niet technisch te spreken dat is maar verwarrend maar ik kan u verze keren, dat een of twee van de steken met zoo'n kracht werden toegebracht, dat ze door harde been- en spierweefsels zijn gedrongen." „Het was dus geen wetenschappelijke mis daad," zei Poirot. „Zeer onwetenschappelijk," zei dr. Constan tine. „De steken schijnen op goed geluk gegeven te zijn. Sommige zijn afgegleden bijna zonder schade te doen. Het is alsof iemand zijn oogen had gesloten en toen, in blinde razernij, er op los gestoken heeft." „Het is een vrouw," zei de hoofdconducteur weer. „Vrouwen zijn zoo. Als ze woedend zijn, hebben ze groote kracht." Hij knikte zoo wijs, dat iedereen een persoonlijke ervaring ver moedde. „Ik heb misschien iets bij te dragen tot uw feiten-materiaal," zei Poirot. Monsieur Ratchett sprak me gisteren aan. Hü vertelde me, zoover ik hem kon begrijpen, dat zijn leven in gevaar was." „Hij zou worden opgeruimd zoo zeggen de Amerikanen, niet?" zei monsieur Bouc. „Dan is het geen vrouw. Dan is het een gangster een uit de onderwereld." De hoofdconducteur keek verongelijkt, dat ztjn theorie ln het water viel. „Zoo ja," zei Poirot, „dan schijnt het erg dilettantisch gedaan te zijn." „Er is een dikke Amerikaan in den trein," zei monsieur Bouc, zijn gedachte vervolgend. „Een ordinaire man. Weet je wien ik bedoel?" De slaapwagen-conducteur, tot wien hij zich richtte, knikte. „Oui moniseur no. 16. Maar hy kan het niet geweest zijn. Dan had ik hem den coupé moeten zien in- of uitgaan." „Misschien niet. Misschien niet. Maar daar zullen we later op doorgaan. De vraag is, wat te doen?" Hij keek Poirot aan. Poirot keek terug. „Kom, vriend," zei monsieur Bouc. „Je be grijpt wat ik je vragen wil. Ik ken je krachten. Neem dit onderzoek op jeNeen, neen, wei ger niet. Kijk, voor ons is het ernstig ik spreek voor de Campagnie Internationale des Wagon- Lits. Wat 'n geluk als we de oplossing kunnen aanbieden, wanneer de Joegoe-Slavische politie arriveert. Anders oponthoud, verhooren en hon derd andere ongemakken. Misschien, wie weet, ernstige onaangenaamheden voor onschuldige personen. In plaats daarvan los jij het mysterie op! Wij zeggen: er is een moord gebeurd; dit is de misdadiger!" „En stel dat ik het niet oplos?" „Ah, mon cher" monsieur Bouc's stem wérd bepaald llefkoozend „Ik ken je reputa tie. Ik ken iets van je methodes. Dit is het ideale geval voor jou. De antecedenten van al die men schen te onderzoeken, hun verklaringen na te gaan dat alles vergt tijd en eindelooze inspan ning. Maar heb ik je niet dikwijls hooren zeggen dat, om een geval op te lossen, iemand maar ach terover in zijn stoel hoeft te gaan liggen en te denken? Doe dat. Interview de reizigers in den trein, bekijk het slachtoffer, onderzoek de aan wijzingen die er zijn en dan wel, ik heb vertrouwen in je! Ik weet zeker dat dat geen ijdel gepoch van je is. Ga achterover liggen en denk; gebruik zooals ik je zoo dikwijls heb hooren zeggen die kleine grijze cellen achter je voorhoofd en je zult het weten!" Hij boog zich vertrouwelijk naar zijn vriend. „Je vertrouwen treft me, mijn vriend," zei Poirot geroerd. „Zooals Je zegt, dit kan geen moeilijk geval zijn. Ik zelf heb gisterennacht.... maar daar zullen we nu niet over spreken. Wer kelijk, dit probleem interesseert me. Ik over dacht, geen half uur geleden, dat vele uren van verveling vóór ons zouden liggen terwijl we hier vastzitten. En nu ligt er een probleem voor me klaar." „Dus je neemt 't aan?" vroeg monsieur Bouc levendig. „Afgesproken. Geef mij de zaak in handen. „Goed. We zijn allen tot je dienst." „Om te beginnen, zou ik graag een plattegrond van den Istanboel-Calais wagen hebben, met een lijst van de menschen, die in de verschil lende coupé's zijn en ik zou him passen en bil jetten willen zien." „Michel zal ze je bezorgen." De slaapwagen-conducteur verliet den coupé. „Welke andere reizigers zijn er nog in den trein?" vroeg Poirot. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3