De Britsch-Amerikaansche ruilovereenkomst Opbouwdienst en onderwijs De Rijksmiddelen in Augustus Haar achtergrond en mogelijke gevolgen Wederom Italiaansche bommen op Malta Herscholing en arbeids bemiddeling Geen onbevredigend resultaat Celluloidplaatjes gevonden in Den Haag Kerkdijk leven Father Dr. H. Ahaus S.S.J. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 ENGELSCHE VLUCHTEN BOVEN DUITSCHLAND Tornado teistert Oostkust van Amerika Engeland wil Amerikaansche vrachtschepen koopen WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 19 September Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel PAUSELIJK VOORSTEL TOT HULPACTIE Voor bezette gebieden in overleg met het Witte Huis Teruzzi verlaat Berlijn Nog meer brandplaatjes gevonden Voorzitter Personeelraad N. S. Academische examens Technische Hoogeschool De cursusleiders zijn met hun arbeid begonnen Gesneuvelde studenten van - de R.K. Universiteit Gedenksteen wordt geplaatst O. D. en Arbeidsbemiddeling Onderwijs is verplicht Bijenhouderij De honingopbrengst valt dit jaar tegen Verdacht van plundering 22 September veertig jaar priester Pastoor A. Vermeulen S.J. t Over een kwarteeuw, wanneer de historicus een boek schrijft over dezen eersten „totalen" Britsch-Duitschen wereldoorlog en dan in het voorwoord een summiere opsomming wil geven van de voornaamste gebeurtenissen van 1940 Van dit „annus terribilis" dan zal hij hoogst waarschijnlijk de bommenregens op Londen niet eens het belangrijkste feit van dezen oor logstijd noemen. Hoe verschrikkelijk ook de matcrieele, moreele en politieke uitwerking der Duitsche bombardementen en hun mogelijk zelfs revolutionnaire gevolgen mogen worden, of hoe ze héél de Angelsaksische conjunctuur dezer periode in de wereldgeschiedenis zullen kun nen beïnvloeden die gevolgen zullen vermoe delijk door de consequenties van de jongste BritschAmerikaansche „ruil"-overeenkomst verre in beteekenis worden overtroffen. De ac- tueele vraag: of misschien de gevolgen dezer bombardementen al niet, bij anticipatie, in de geheime onderhandelingen over genoemde ruil overeenkomst als 't ware werden verdisconteerd, kan, hoe belangrijk overigens, hier niet bespro ken worden. Daar er tot dusver slechts weinig bijzonder heden over de beschikbaarstelling van de Brit- sche vliegtuig- en vlootsteunpunten in de Ame rikaansche wateren bekend zijn, is de conclusie niet gewettigd, dat dit verpachten van Brit- sche strategische steunpunten in den Atlanti schen Oceaan, midden in oorlogstijd, een eerste stap zou zijn in de uitvoering van een nog ge heim, maar formeel militair bondgenootschap tusschen het oorlogvoerende Groot-Brittannië en de zich neutraal noemende Ver. Staten. On waarschijnlijk is de veronderstelling van zoo'n geheim militair bondgenootschap evenwel aller minst. Heel de jongste ontwikkelingsgang immers van de steeds evidenter wordende Angelsaksi sche politieke verstandhouding, zoowel in het Oosten als in het Westen, welke voor het eerst merkbaar werd tijdens den oorlog van 1914'18, maar definitief in de internationale diplomatie aanvaard is sedert de opzegging van de En- gelsch—Japansche Alliantie, bij gelegenheid van de Conferentie van Washington (11 Nov. 1921 6 Febr. 1922) legt onmiskenbaar getuigenis af ten gunste van de waarschijnlijkheid der be wering, dat „verregaande politieke en militaire afspraken den ondergrond vormen van de (voor het grootste deel geheime?) overeenkomst, in zake het zoo langdurig verpachten van Britsch gebied in den Atlantischen Oceaan aan de Ver. Staten". In ons blad werd die Angelsaksische toena dering alsmede het correctief, dat de niet altyd gelijkgezinde publieke opinie in de Ver. Staten op de Engelschgezinde politiek van den President toediende herhaaldelijk aangetoond, voor zoover 't de laatste jaren betrof. Om den ontwikkelingsgang van Londens groote politieke Zwenking naar de richting van Washington se dert 1921 duidelijk te kunnèn volgen, moet men echter tot vlak na den wereldoorlog teruggaan. Toen de BritschFransche wrijvingen over de verdeeling van den oorlogsbuit in de Middel- landsche Zee (met name in Syrië) de stille, maar heftige BritschFransche meeningsver- schillen over het oorlogsbeleid (1917) weer in herinnering brachten, werden de vroegere be sprekingen over nauwere samenwerking van de Engelsche en Amerikaansche vloten (vooral in het Verre Oosten) meteen hervat. Op de Rijks conferentie te Londen (in den zomer van 1921) Zei Smuts, daarmede de houding van Meighen (voor Canada) bijvallende: „Géén weg is veilig Voor het Britsche Rijk, waar het niet kan sa mengaan met Amerika." In zijn oog was Ca- hada „de sleutel, waarmede het Britsche Rijk Zich den toegang tot Amerika moest verschaf ten; voerde het Rijk een aan Amerika onsym pathieke politiek, dan vreesde hij een dilemma Voor Canada". Ook Australië erkende, „dat de Britsche politiek in de eerste plaats moest stre ven naar een goede verstandhouding met Ame rika, hetwelk sinds het Amerikaansche vloot- bezoek in 1907 steeds als een rechtstreeksch beschermer van „White Australia" was be schouwd".. Deze Rijksconferentie te Londen had ook een grooten invloed op de (dat najaar gehouden) Conferentie van Washington. In het officieel verslag over die historische Conferentie, namens be Nederlandsche regeering samengesteld door hïr. De Kat Angelino, destijds ,.de Ambtenaar Voor Chineesche Zaken" en politiek adviseur Van den G.-G. te Batavia, uitgegeven ter Alge- hieene Landsdrukkerij (April, 1922), vinden wij, in de ruim 200 bladzijden, onder tal van geens zins verouderde conclusies, telkens weer het zelfde leidmotief der „Angelsaksische hegemo nie over alle zeeën" terug. In de aldaar toege lichte voorgeschiedenis (in de eerste twee hoofd stukken) komt duidelijk naar voren, dat „na ben oorlog het voortbestaan der EngelschJa- Pansche Alliantie rechtstreeks tegen Amerika gericht was", volgens het Staatsdepartement vp Washington. En wat Engeland betreft: „En geland kon Japan voortaan als bondgenoot mis sen; de Engèlsche politiek in Azië heeft gedu rende de geheele 19de eeuw, tot heden toe, ge- braaid om zijn positie in Indië en de beheer- Sching van Indië's belangrijke toegangen te land jm ter zee. Voor Britsch-Indië behoefde het ^ïalta, Kaap de Goede Hoop, Mauritius, de Seychellen, Ceylon, etc.; beschermde het Tur kije tot het Egypte noodig had voor het Suez- kanaal en ageerde het in Perzië, Mesopotamië, Afghanistan, Tibet en Burma. Ter wille van Jhdie, bedreigd door Ruslands expansie, sloot bet de AngloJapansche Alliantie, later voort gezet tegen Duitschland met zijn Bagdad-spoor- en expansie in China en Siam; Britsch- fndië werd dan ook in de Alliantie uitdrukke- Ük genoemd..... Na den oorlog was de Engel- fehe vloot in staat de bescherming der Britsche belangen in het Oosten weder zelf op zich te bemen. En spoedig werd besloten een groot beel zijner vloot in het Verre Oosten te concen- rveeren, met Singapore als basis. Dit besluit ^ees reeds op een komende verandering in de ®ngelsche politiek, afhankelijk tot dusver van Japansche vloot. Gezamenlijk zouden Enge rd en Amerika in de toekomst Japan op bé- benkelijke wijze kunnen isoleeren; doch in dit Radium is de EngelschAmerikaansche toe nadering thans nog niet(bladz. 3031 v. h. ^rslag). Op de Conferentie van Washington werd im- b'Pis ook bepaald, dat de verhouding der vloten an Engeland, Amerika en Japan zou zijn als an 5:5:3 waarbij de vereenigde vloten £er Angelsaksische mogendheden dus méér dan ■haal zoo sterk zouden zijn, als die van Japan terwijl „géén andere vlootbases van andere STEUNPUNTEN DER VEREENIGDE STATEN CANADA VEREENIGDE ZUID VENEZUELA AM COL UMBIA naties haar invloedsradius over den Westelijken Stillen Oceaan en den Nederlandsche Archipel kunnen uitstrekken", volgens het toen geldend vlootverdrag. Sindsdien heeft Amerika de mede dinging van Engeland op de Zuid-Amerikaan- sche markt heel wat verzwakt, terwijl de ge wichtige Amerikaansche belangen in het Verre Oosten nu een goede kans maken, die van den grootsten concurrent, Engeland, voor een groot gedeelte „over te nemen", indien de Amerika nen daar de leiding zouden hebben te nemen by de bescherming der „politiek van de Open Deur". In ons blad van j.l. Zaterdagavond kwam een korte bespreking voor van de gebiëden, welke Engeland in den Atlantischen Oceaan als „steunpunten" aan de Ver. Staten voor den duur van 99 jaar heeft verpacht. Op het hierbij af gedrukte kaartje kan iedereen duidelijk zien, hoe deze nieuwe Amerikaansche vliegtuig- en vlootbases voor de practisch algeheele afslui ting van de Caraïbische Zee (tusschen Noord en Zuid;-Amerika) en met name ter beveili ging van het Panama-Kanaal van het grootste belang zijn. De veiligheid van dezen vitalen, strategischen hoofd-verbindingsweg tusschen beide Oceanen voor de Amerikaansche vloot werd dus door de Engelsche beschikbaarstelling van genoemde steunpunten ten zeerste bevorderd. Nu kan de Amerikaansche regeering eventueel, op haar beurt, grooter en onmiddellijke aandacht schen ken aan het herhaald Britsch verzoek om vloot- eenheden naar Singapore te zenden; vanwaar ze wellicht het zeer bedreigde Hongkong en andere Britsche (of Amerikaansche) bezittin gen in het Verre Oosten, tijdens de afwezigheid aldaar van de Britsche vloot, zoo noodig be scherming zullen kunnen verleenen. Dat zou dan de vermeende geheime afspraken openbaar demonstreeren. W. staten, aldus meldt United Press aan haar bladen. De H. Vader zou in het bijzonder in de ko mende wintermaanden hulp willen verleenen. De bemoeiingen van den Paus beoogen, dat zoowel door het Vaticaan als door hot Witte Huis een. vertegenwoordiger zou worden be noemd, die voor het ten uitvoer leggen van dgze actie zou moeten zorgen. Allereerst is aan de verstrekking van levensmiddelen en kleeding- stukken gedacht. In kerkelijke kringen wordt, naar verluidt, aangenomen, dat Roosevelt zal toestemmen in het pauselijk voorstel. De Beriynsche nuntius mgr. Orsenigo, zou zich met betrekking tot het uitvoeren van het hulpwerk in verbinding stel len met de Duitsche Rijksregeering. ROME, 18 Sept. (D.N.B.) -r Een afdeeling Italiaansche duikbommenwerpers, begeleid door talrijke jagers, heeft gen aanval gedaan op de luchtbasis Mikabba op Malta, een der belang rijkste oorlogshavens in de Middellandsche Zee. Alle gebouwen en opslagplaatsen van materiaal en munitie zijn vernield. Bovendien zijn drie Britsche vliegtuigen op den grond vernietigd, toen zij trachtten op te stijgen. Eenige Engelsche jagers, die de Italianen Wilden aanvallen, werden verdreven; twee Brit ten stortten brandend neer. Uit foto's is ge bleken datv de op het vliegveld aangerichte schade zeer groot is. De vliegloodsen en de lokalen voor de manschappen zijn verwoest. BERLIJN, 18 Sept. (D.N.B.)Alleenvliegen- de Britsche toestellen hebben in den afgeloopen nacht getracht, met gebruikmaking van de weersgesteldheid op groote hoogte boven Duitsch gebied door te dringen. Drie vliegtuigen vlogen in zuidoostelijke, twee in zuidwestelijke richting Nachtjagers, die zich reeds in de lucht bevon den, vielen de Engelschen aan. zy haalden een toestel neer en dwongen de andere terug te keeren. NEW-YORK, 18 Sept. (D.N.B.). Volgens be richten uit Halifax is in Nieuw-Schotland en Nieuw-Brunswijk door een hevigen wervelstorm geweldige schade aangericht. De kustvaart heeft zeer geleden; verschillende kleine vaartuigen zijn vergaan. Op vele plaatsen ligt het verkeer geheel stil. NEW-YORK, 18 Sept. (D. N. B.) Uit betrouw bare bron verluidt, dat een Britsche aankoop commissie in de Vereenigde Staten vele vracht schepen van ongeveer 8000 ton tracht te koo pen. volgens Associated Press wordt de groeien de Engelsche belangstelling voor Amerikaan- che scheepsruimte verklaard door de reusach- ige scheepsverliezen, die Engeland door de aatste Duitsche luchtaanvallen heeft geleden. ▲AA A •4 ■4 ■4 ■4 4 -4 4 JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-.Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.35 En semble „De Aether-Virtuozen", 11.00— 11.20 Huishoudelijke wenken, Gramofoon- muziek, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, gramofoonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist, 2.10 Omroeporkest (opn.), 3.15 Cyclus „In den schijnwerper", 3.30 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws,- en eco nomische berichten ANP, 5.30 De Vagebon den eni solisten. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen- van den dag ANP, 7.20 Piano- soli, 7.35 Reportage, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Omroeporkest en solisten, 9.20 Reportage met muziek (opn.), 9.25 Gra mofoonmuziek, 9.30 Vervolg concert, 10.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M- VARA-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 10.00 Zang, piano en gramo foonmuziek, 10.30 Orgelspel, 11.30 Gramo foonmuziek, 12.00 Esmeralda en solist, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 VARA-orkest, 2.15 Eerste, 2e en- Se acte van de opera „La damnation de Faust" (gr.pl.), 3.15 Gramofoonmuziek, 4.15 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Esmeral da, 6.30 Orgelspel, 7.00 Vragen van den dag (ANP), Gramofoonmuziek, 7.30 Repor tage, 7.50 Gramofoonmuziek, 8.15 Nieuws berichten ANP, 8.45 VARA-orkest, 10.15 Nieuwsberichten ANP. Dinsdagochtend tusschen 10 en 12 uur zijn in het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag vier celluloidplaatsjes gevonden, elk beplakt met-een lapje linnen. Het eerste is gevonden op den hoek van den Bezuidenhoutscheweg en de Laan van Nieuw Oost-Indië, waar het terecht was gekomen, nadat het van een dak van een be lendend hoekhuis was gewaaid. Het tweede exemplaar werd aangetroffen op de trede van een portiektrap eener wonirig aan de There- siastraat. Het derde exemplaar is gevonden op de deurmat van een vischwinkel in deze straat, achter de buitendeur. Het vierde plaatje is eveneens achter de buitendeur van een sigaren winkel in de Theresiastraat gevonden. De plaatjes zyn in beslag genomen door de politie, die ze later onschadelijk heeft gemaakt De Rijksinspecteur van de luchtbescherming heeft -aan het bureau -Louise Henriëttestraat de plaatjes in beslag genomen. De algemeene vergadering der Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke op 21 September te Utrecht zou worden gehouden, zal niet doorgaan. BERLIJN, 18 Sept. Naar in leidende Duit sche Katholieke kringen verluidt, heeft Z. H. de Paus zich tot den president der Ver eenigde Staten gewend met een voorstel be treffende een breed opgezette hulpactie ten gunste van de door den oorlog getroffen BERLIJN, 18 Sept. (D.N.B:). De Italiaansche minister van Koloniën generaal Teruzzi heeft Beriyn Dinsdagavond verlaten om zich naar Neurenberg te begeven. Vandaar zal Teruzzi de terugreis naar Rome aanvaarden. Het A. N. P. bericht, dat in de omgeving van Dedemsvaart en Balkbrug nog steeds brandplaatjes worden gevonden, die de vorige week door Engelsche vliegtuigen ziin uitgewor pen. Te Balkbrug lag zoo'n plaatje vlak bij een boerderij. Het had groot onheil kunnen stichten als de bewoners een begin van brand niet terstond gebluscht- hadden. Nu werd er slechts geringe schade aangericht. In Den Hulst by Dedemsvaart liepen ver schillende personen, die een plaatje hadden gevonden, uit onwetendheid brandwonden en schade aan hun kleeding op. Naar wy vernemen, is in een dezer dagen ge houden vergadering van den Personeelraad der N.S. den heer H. J. van Braambeek, die sedert de - instelling van dit instituut in 1926 daarvan deel uitmaakte en van 15 Maart 1940 af voorzit ter was, dank gebracht voor de vele en gewich tige diensten, welke hij aan de belangen van de N.S.-gemeenschap heeft bewezen. De Raad heeft hem als afscheidsgeschenk eenige studieboeken aangeboden. Met eenige hartelyke woorden heeft de scheidende voorzitter bedankt voor de hem gebrachte hulde. In dezelfde vergadering werd met algemeene stemmen tot waarnemend-voorzitter van den Personeelraad benoemd de heer G. Joustra, be stuurslid van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel. GRONINGEN. (Rijksuniversiteit)Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer D. Cannegieter, te Krommenie. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur: T. T. Hylkema 's-Gravenhage, J. C. Meischke, Rotterdam. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor ci viel-ingenieur: J. H. G. Smits, Vlijmen. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur; C. J. Mol, Ven huizen. (Van onzen Haagschen redacteur) Wy hebben eenigen tijd geleden reeds iets kunnen zeggen over het werk van ontwikke ling van de geestelijke en lichamelijke krachten by de leden van den opbouwdienst. Thans zijn wij, dank zij den gegevens van kapitein J. J. Bakker, in staat iets meer mede te deelen over het onderwijs bij deze instelling. Immers, het spreekt welhaast vanzelf, dat het bekwaam maken van de manschappen voor een bepaald beroep, veel zorg en toewyding eischt, zoowel van superieuren als van ondergeschik ten. De leeftijden van de ongeveer 50.000 aan gesloten menschen toch varieert van 19 tot 35, terwyl de graad van ontwikkeling ligt tusschen analfabeet en afgestudeerde van een hooge school. Onder de werkers zyn voorts vaklieden, die een ambacht uitoefenen, boekhouders, hoofdarbeiders en menschen uit vrije beroepen. In sommige gevallen zullen de werkers aange wezen zijn leiding te geven, in andere gevallen die te ontvangen. In de meeste gevallen zal het voor arbeiders noodzakelijk zijn zich te la ten herscholen of zooals dat met een nieuwen term heet „Omscholen".- Zoolang een corps nog geen werkobject is toegewezen, kan het onderwijs overdag ge schieden, doch zoodra eendagtaak is gevon den, zal het onderwijs meerendeels in den na middag of in de avonduren moeten worden ge geven. Het onderwys omvat: a. Lager onderwijs, dat deels klassikaal, deels volgens de individueele methode wordt gegeven; b. Uitgebreid lager onderwijs en lessen in enkele vakken, verband houdende met,het be roep van betrokkene, zooals talen voor een kell- ner, handelscorrespondentie en boekhouden voor een kantoorbediende, enz.; c. Nijverheidsonderwijs op ambachtsscholen en in centrale werkplaatsen, dan wel, waar mogelyk, volgens het leerlingenstelsel in fa brieken of bedrijven; d. Land- en tuinbouwonderwijs; e. Cursussen aan zeevaart, en machinisten- scholen f. Practischeopleidingen bijv. voor lasschers, automonteurs, marconisten enz.; en g. Schriftelijke technische cursussen voor hen, die daarvoor over voldoende voorberei dend onderwijs en praktijk beschikken, op het gebied van burgerbouwkunde, waterbouwkunde werktuigbouwkunde, electrotechniek, chemische techniek, hand- en reclameteekenen en van zuivlelbereiding. Voor een en ander heeft de Opbouwdienst aansluiting gezocht aan bestaande inrichtingen en instituten, terwijl een groot gedeelte van het onderwijs door eigen krachten wordt ge geven. Aan de hand van de wenschen van den leer ling van zijn genoten onderwys en Vgn zyn scholing, aangevuld door een persoonlijkheids onderzoek, zal worden nagegaan, voor welk on derwijs hij het meest in aanmerking komt. om zoodoende te trachten de menschen naderhand op hun juiste plaats in de burgermaatschappy te krijgen. De onderwijs-belangen worden bij elk korps (groot ongeveer 800 man) behartigd door een z.g. Cursusleider, die, aan de hand van alge meene richtlijnen, vastgesteld door den Staf van den Opbouwdienst, plaatselijk, het onder wijs regelt. Hij beschikt over de noodige hulp- eiders voor het klassikale en individueele on derwijs, alsmede voor de leiding van en het toezicht op de studie van hen, die schriftelyke cursussen volgen. Voor wat betreft het am- bachtsonderwijs pleegt hij overleg met de directeuren van de nijverheidsscholen van be drijven of fabrieken, van centrale werkplaatsen enz., voor de plaatsing van leerlingen op deze inrichtingen. denken op eigen geestelijk niveau) niet op de hoeveelheid parate kennis. Een individueele methode voor onderwys is dan ook op haar plaats, mits hiervoor taken worden vastgesteld, die met het vorenstaande rekening houden en een waarborg bieden voor een goede verwerking van de leerstof. Behalve voor 't algemeen ontwikkelend onder wijs zal ook voor de technische schriftelyke cursussen de individueele methode worden ge volgd. Voor het nijverheidsonderwijs, het zee vaart-, machinisten- en binnenvaartonderwys zal van de bestaande ambachtsscholen enz. wor den gebruik gemaakt. Voorts zullen met eigen krachten cursussen worden gegeven op verschil lend gebied bijv. voor lasschers, motormonteurs, marconisten, eerste hulp bij ongelukken, enz. Het land- en tuinbouwonderwijs wordt met kracht aangepakt. Van vele zijden zijn reeds toezeggingen ont vangen, waarby men zich belangeloos beschik baar stelt voor het geven van onderricht op dit gebied, dat voor ons land van zoo'n groot be lang is en wellicht in de toekomst van nog grooter waarde wordt. Hierby zullen theorie en praktijk hand in hand moeten gaan, hetgeen mogelijk is, doordat door den Opbouwdienst vooral werken op het gebied van landaanwin ningen, grondverbetering, ontginningen en boschverbetering worden uitgevoerd. Tenslotte zal op verlerlei gebied de belangstelling worden gewekt door voordrachten en af en toe door leerrijke excursies. Naar wy vernemen is de Senaat van het Nijmeegsch Studentencorps „Carolus Mag nus" voornemens in het Corpsgebouw, Oran jesingel 42 te Nijmegen, een gedenksteen te doen aanbrengen mat vermelding daarop van de namen der studenten, die tijdens de oor logsdagen in Mei voor het vaderland zijn ge sneuveld. Het ligt in de bedoeling- te gelegener tyd den gedenksteen officieel te onthullen, waarom voorloopig de namen der gesneuvelde studen ten op eenvoudige wijze in de hal van het ge bouw aangebracht zullen worden. Het zou in normale tijden niet bepaald tot een jubeltoon prikkelen, wanneer de maandcyfers van de Rijksmiddelen zoo ongeveer 3.7 millioen beneden 1/12 der jaarraming bleven en maar weinig minder onder de opbrengst van de over eenkomstige maand van vorig jaar. Het laatste kwartaal echter heeft ons niet verwend en eigen lijk zijn wy al verheugd, wanneer de daling niet met al te groote sprongen geschiedt. In dit licht, gezien mogen wy de Augustus- opbrengst van bijna 35 millioen op de „overige middelen" als niet ongunstig kwalificeeren. Bezien we eens eveh hoe de zaak er voor ligt over de eerste acht maanden van het onvergete lijke jaar 1940, dan behoeft er in deze kwalificee ring niet veel gewijzigd te worden. Immers er is in deze twee eerste trimesters 284 millioen „ge beurd", waartegenover een raming staat van 300 millioen. Dat is het moet erkend een tekort van 16 millioen, wat zelfs in deze tyden geen peulschilletje is. Maar toch, wanneer men in het oog houdt, hoe eigenlijk het geheele fis cale jaar, maar zeker de periode sinds 10 Mei, door den oorlog en de oorlogsomstandigheden be- invloed is, dan is er geen bepaalde reden tot pes simisme. Ook zelfs niet, wanneer wij tegenover de 284 millioen van 1940 de 311 millioen van vorig jaar plaatsen. Want wij moeten daarbij den gang der afzonderlijke middelen niet uit het oog verliezen. Om maar eens een paar van de meest sprekende exempelen te noemen: dit jaar- gedèelte gaf een mindere opbrengst aan: Divi dend- en Tantième-belasting van 6% millioen; aan Invoerrechten van maar liefst 19.2 millioen; aan Zegelrechten van 5.7 millioen; aan Re gistratierechten van bi-na 2% millioen; aan Successierechten van 4.2 millioen. Het spreekt dat, om het bovengenoemd resultaat nog te be reiken, daar meevallers tegenover moeten staan. Ze zijn niet zoo groot, maar wij noemen toch met eere: den Accijns op Geslacht van bijna 2 milli oen; dien op gedistilleerd van 'n by na even hoog bedrag; schitterend komt voor den dag de Ta baksaccijns met rond '4% millioen accrès. En om de kroon op het werk te zetten de Omzetbelasting met ruim 5 millioen. Dit zijn alle vergelijkingen- met vorig jaar. Men zal begrijpen, dat de ver houdingen tegenover de raming, zij het dan met ietwat andere cyfers, ook in dezelfde richting wijzen. Nu wij hier, zy het in vage omtrekken, een beeld hebben geschetst van het verloop der Ryksmiddelen over de maanden Januari—Augus tus, moge hier nog op volgen een nadere preci seering van de Augustus-resultaten. Om maar weer de „Overige middelen" het eerst aan te vatten, zy geconstateerd, dat ook de Augustusmaand voor de Dividend- en Tantième belasting beslist ongunstig is geweest. Nauwe- lyks 1 millioen werd er op ontvangen, terwyl toch een gemiddelde van 2.25 verwacht werd. Men bedenke wel: een gemiddelde, wat betee- kent, dat de mid-zomermaanden in doorsnee daarboven kwamen, omdat het begin en de staart van het jaar gewoonlyk wat achter ble ven. De oorzaak van dit verschijnsel is niet zoo ver te zoeken. Door het afsnijden van onze eco nomische verhoudingen met het buitenland en speciaal met onze overzeesche gebiedsdeelen, zullen vele ondernemingen niet in staat zijn ge weest, haar dividend te declareeren. Maar mis schien is hier iets in een goed vat, wat niet ver zuurt. Meer onherstelbaar is de achterstand op de Invoerrechten. Tegenover een opbrengst van Augustus 1939 ad 10.7 millioe-, staat een maandontvangst van 5.2 millioen. En dit on danks het feit, dat sedert Februari j.l. voor het Leeningsfonds 1940 opcenten werden geheven, die op dit middel verantwoord zijn. Het beteekent dus, dat onze invoer meer dan gehalveerd is. Wie had trouwens iets beters verwacht? Tegenover deze tegenvallers staan enkele op merkelijke successen in de groep Accijnzen. By-' zonder sprekend zijn de cyfers van de Accynzen op het Geslacht, welke met 1.2 millioen het dubbele van de raming opbrachten. Naast ver hoogde consumptie door de bezetting enz. spelen de verhoogde rundveepryzen hier zeker een rol. Een bewys van de grootere consumptieve kracht van ons volk is zeker ook de verhooging der op brengsten van Accijns op Gedistilleerd 1.2 millioen) en Suiker (2 ton). Voor den grooten sprong van den Tabaksaccijns (raming 3 mil lioen, opbrengst 4.8 millioen) bestaat zeker wel een bijzondere reden. Wij zyn waarschynlyk niet ver van de waarheid, wanneer wij vermoeden, dat de per 15 Sept. aangekondigde verhooging, van den banderolleprijs stimuleerend gewerkt heeft op den verkoop van tabaksproducten, al was het alleen maar hierdoor, dat een rechtge aarde en dus roókende Nederlander een kleinen voorraad van het nicotiniaansche kruid heeft in geslagen. Een middel, dat door de eigenaardige omstan digheden moeilijk met vórige jaren te vergelij ken is, achten wy de Omzetbelasting. Door een andere perceptiemethode vloeit dit middel over de verschillende maanden heel ongelijk. Toch is het wel treffend, dat Augustus bijna precies ge lijk is aan de maandraming van 6.9 millioen. Een eervolle vermelding krijgen deze maand de Zegel- en de Registratierechten. De eerste bleven weliswaar met 1.25 millioen 4 ton bene den de raming, doch het feit, dat de opbrengst van Augustus 1939 zoowat benaderd werd, zegt in dezen tijd al heel wat. Nog gunstiger waren de Registratierechten, die ruim 3 ton boven de raming kwamen en de opbrengst van vorig jaar zelfs verdubbelden. Dat de Successierechten het er minder goed afbrachten, geeft niet zooveel reden tot onge rustheid, daar hier de wisselvalligheid inhaerenl is aan de heffing. Alleen ter illustratie van de bedroevende leeg heid onzer havens,vermelden wy, dat de Loods gelden deze maand de kapitale som van 983 gul den en 68 cent opbrachten! De Kohierbelastingen stonden ultimo Augustus in totaal te boek voor 109 millioen, vrijwel het zelfde bedrag van vorig jaar. Toch zijn er onder ling in deze groep ingrijpende verschillen. Zoo bleef de Inkomstenbelasting 12% millioen te laag, de Vermogensbelasting 2% millioen, even als de Verdedigingsbelasting I. Dit décrès van 17% millioen wordt echter volledig goedge maakt door de nieuwe opcenten op de Gemeen tefondsbelasting (Wet van 2 Dec. 1939). Hierin zijn verdisconteerd 15 opcenten over het belas tingjaar 1939/1940 en 2/3 gedeelte van 50 opcen ten over het jaar 1940/1941. Tot slot willen wij nog even hen bevredigen, die nieuwsgierig zijn naar den gang van zaken bij de heffingen voor het Verkeersfonds. De be lasting op motorrijtuigen bracht na 8 maanden ruim 11 millioen op, tegen een jaarraming van 24 millioen. Dat teekent wel den toestand van het motorverkeer. Stukken beter was hoe kon het anders de Rijwielbelasting. Op 5 ton na zyn nu reeds de geraamde 8% millioen gehaald. Wie, die de Hollandsche eeriykheid kent, betwyfelt, of het restant, via de „verloren" plaatjes, niet binnen wee maanden binnen is? In denStaf van den Opbouwdienst is een nauwe samenwerking tusschen „Onderwijs" en „Arbeidsbemiddeling" tot stand gebracht. Zon der deze toch zouden beide instellingen haar doel niet kunnen bereiken, daar het onderwys bij den Opbouwdienst zooals reeds eerder be toogd er in de eerste plaats op gericht moet zyn den man geschikter te maken, om een zoo goed mogelyke plaats in de maatschappij te veroveren. Moet „Arbeidsbemiddeling", dus de behoeiten peilen, die in de maatschappy aan bepaalde werkkrachten bestaan, en de aldus verkregen aanwyzingen ten dienste van de leiding van het Onderwijs stellen, zij, die met het onderwijs belast zyn zullen alle gegevens verzamelen, zoo dat een juiste inventarisatie van alle bij den Opbouwdienst aanwezige arbeidskrachten kan worden opgemaakt. Deze inventarisatie is het fundament van de Arbeidsbemiddeling en moet zoowel ten nutte van den toekomstigen werk gever als den toekomstigen werknemer komen. Voor den cursusleider is hierdoor een mooie taak weggelegd. Hij toch verstrekt de inlich tingen. Zyn taak is ervoor te zorgen dat alle mogelyke moeite aan een ieder wordt besteed om in den beschikbaren tyd de vakbekwaam heid zoo hoog mogelijk op te voeren. Hij praat met de leeraren, onderwijzer en hulpleiders, met de afdeelings- en groepscommandanten en met de menschen zelf, en komt daardoor op de hoogte van de leemten en onvolkomenheden, hij bemerkt, welke hulp en steun aan enkelin gen nog gegeven kan worden. Sommigen hebben iets te hoog gegrepen en kunnen wellicht in eenvoudiger werk meer bereiken. Door aldus lei dend op te treden, zal hy den man groote dien sten bewyzen en zullen zyn inlichtingen vooi de vakbekwaamheid goed gefundeerd zyn. Hy kan er zoodoende veel toe bijdragen, dat de menschen later op de juiste plaatsen in de maatschappy terecht komen en zal daarvooi den dank oogsten van werkgever zoowei als werknemer. Elkeen die onderwys ontvangt, zal in de kos ten 'n kleine bydrage moeten geven. Het is goed dat de man zich een gering offer getroost voor zyn verdere ontwikkeling. Deze bydragen zyn zoo laag gesteld, dat het vrywel voor niemand eenig bezwaar kan opleveren. Het algemeen ontwikkelend onderwys kan dan ook zelden der traditie getrouw, klassikaal worden gegeven. Wil men vruchtdragend onder wys geven, dan zal men rekening moeten hou den met de belangstelling en het ontwikkelings peil van ieder afzonderiyk, den drang tot sr.el De opbrengst van den honing is dit jaar op de Veluwsche heide wederom ernstig tegenge vallen. De natuur heeft niet voldoende mede gewerkt. Er was geen gelijkmatig mild zomer weer en de nachten waren overwegend te koud. Hoewel van enkele mooie stukken heide in Drente nog goede verwachting van de honing- opbrengst werd gekoesterd, is dit ook tegenge vallen. Op de Veluwe waren dit jaar weer zeer veel byenvolken geplaatst. Volgens sommige imkers stonden er voor de te verwachten honingop- brengst veel te veel. De omstreken van Assel en Hoog Buurlo blijven zeer in trek voor het neerzetten van de korven. Doordat de honing schaarsch is en de sport- imkers hun gewonnen honing nu meer dan andere jaren voor eigen gebruik bestemd heb ben, zullen de honingpryzen hoog zyn. Besloten is, dit jaar te Apeldoorn geen honingmarkt te houden. Dat er evenwel nog groote belangstelling voor de bijenhouderij bestaat, bewijst dat de veree- niging tot bevordering van de bijenteelt in Ne derland bestellingen van totaal vele 100.000-den kg. suiker voor de byen heeft ontvangen. In de Mei-oorlogsdagen vermiste te Wou denberg H. B. een overjas, eenige manufactu ren en - een partytje sigaren. By onderzoek bleek een en ander zich in handen van den 22- jarigen soldaat J. van der L. te bevinden, die zich deswege te Utrecht voor den krijgsraad had te verantwoorden als verdacht van plun dering. De krygsraad veroordeelde hem tot drie jaren gevangenisstraf, tegen welk vonnis de beklaagde, die zeide de goederen van een derde in bewaring te hebben genomen tijdens den terugtocht van de Nederlandsche troepen, hooger beroep aanteekende. De advocaat-fiscaal eischte heden bevestiging van het vonnis. Mr. W. Ch. H. van Dillen pleitte een voor waardelijke veroordeeling en sprak de hoop uit. dat het hof rekening zou houden met het feit, dat beklaagde een blanco-strafregister heeft en met de omstandigheid dat het leger in terugtrekkende beweging was toen beklaagde de bedoelde voorwerpen onder zich had geno men. De uitspraak volgt later, De praeses der Missie-Interaca„.emia;e schrijft ons: Op Zondag 22 September hoopt Father Dr. Ahaus in Huize „Vrijland" bij Arnhem zyn 40- jarig priesterschap te vieren. Door de tydsomstandigheden zal het slechts tot een kerkelijke viering beperkt blyven. Des ondanks kunnen wy, leden en oud-leden van Studenten-Missieclubs en andere M. I. A.- vrienden, den pionier en grondlegger der Ne derlandsche Studenten-missieactie op dien dag toch niet vergeten? Dit rijke priesterleven, dat zich steeds door een zoo grooten eenvoud kenmerkte, zal voor al by hen, die den a.s. jubilaris in de volle kracht van zijn werkzaam leven gekend hebben, onge twijfeld vele goede herinneringen opwekken. Zyn beminnelijke figuur, zijn sociaal karakter en hoogstaande ontwikkeling stempelden hem steeds als een man van den Aristos! Meer dan twintig jaren heeft hy zyn beste krachten aan de M. I. A. gewyd en nog steeds is hij met zijn strijdbaren geest de stuwende kracht. Dit alles moet ons tot dankbaarheid stemmen. Wy verwachten daarom niet anders, dan dat leden en oud-leden dezen dag niet geheel on opgemerkt voorby zullen laten gaan en in het gebed vooral, maar daarnaast ook in persoonlijke wenschen blyk geven, dat zij „onzen Father Ahaus" nog niet vergeten zyn! In den ouderdom van 64 jaar is in „Mariën- daal" te Grave overleden de zeereerw. pater Alph. M. Ch. L. Vermeulen S. J„ oud-pastoor werken van sommigen, het wat langzamer tem- der parochie van O. L. Vrouw Onbevlekte Ont- po van anderen. Daarenboven is het wenschelijk, het accent, meer dan tot dusverre, te leggen op de scholing van het denken der leerlingen (dit wil zeggen angenis aan de Elandstraat te 's-Gravenhage. Tot Augustus 1933 is hy rector geweest van de k:rk van den H. Franciscus Xaverius (Krijt berg) te Amsterdam. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5