Nög altijd bezet gebied Von Ribbentrop naar Rome Sidi el Barrani werd bezet Zondag weer voetbal De uniformenzaak 6 October eindigt de zomertijd Bommen op Londen en Liverpool DANSLES! P.T.T.-diensten in de kustzone Bommen op Temeuzen Verduistering HEROPBOUW VAN BOERDERIJEN Hooge onderscheiding Postwisselvervalscher geknipt Functie Dir.-Gen. voor de voedselvoorziening Collectief contract in de metaalindustrie Berlijn zwijgt Voorloopige regeling der radiodistributie, Rechtspositie van het overheidspersoneel KASTEEI. VAN ANTWERPEN Wederzijdsche bomaanvallen brengen verliezen toe Middel-Europeesche tijd ook Voor Nederland E.NAvan MEVE R D E N Duitsch weermachtsbericht DANSSCHOOL KWEKKEBOOM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 19 SEPT. 1940 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMIN.: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 25 cents p. week, p. kwart, f 3.25. Zonder Zondags blad 20 cents per week, per kwartaal f 2.60. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM TELEFOON 13866 ltal. weermachtsbericht Binnenkort waarschijnlijk weer normaal Van O. buiten vervolging gesteld ACCOUNTANT, UD NED. UNIE v.ACC AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUyKENSTR.8 na b uur 23 723 Eerste steen te Hoogland gelegd door ir. S. L. Louwes Voor den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland Mooi succes voor Haagsche politie Britsche vliegers in actie boven Duitschland Bevoegdheden op straffe wijze bij hem geconcentreerd VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG 22607 PRIVÉ-LES OP ELK VERLANGD UUR NIEUWE GRACHT 98 Zooals steeds, wanneer belang rijke gebeurtenissen op til zijn Een nadere uiteenzetting Nieuwe bepalingen toegelicht DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN o o HOTEL „SIONSHOF" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT T IS BIJ SANDJ1ANN WAAR TE GOED DANSEN KAN 0 nui AjIIj7E7 DAY. Ferd. Bolstr. 194 iïUI£C rHA. Xel.25964 - 20332 AMSTERDAM Inschrijving dag. Vraagt prosp. Het is merkwaardig, hoe gemakke lijk vele Nederlanders, ondanks de zich steeds uitbreidende distribu tie-maatregelen, den plicht tot verduis teren, het verbod van luisteren naar bui- tenlandsche radio-uitzendingen, het uit gaansverbod in de kuststreek en zooveel andere dingen, waarin zij zich dagelijks hebben te schikken, telkens weer schij nen te vergeten, dat ons land nog altijd een door een oorlogvoerende mogehd- heid overwonnen en bezet gehouden ge bied is. De moderne wijze van oorlog voering grijpt nu eenmaal en moet nu eenmaal onvermijdelijk dieper ingrijpen in het leven der burgerbevolking dan vroeger, en het kan alleen maar gewaar deerd worden, wanneer een oorlogvoe rende mogendheid er op uit is, de zich bin nen haar machtsbevoegdheid bevinden de burgerbevolking zoo min mogelijk overlast aan te doen. Of een oorlogvoe rende mogendheid daarop uit is of niet, is dikwijls voor de burgerbevolking zelf moeilijk uit te maken, omdat zij niet deelneemt aan de leiding der oorlog voering, den stand der oorlogszaken niet in bijzonderheden kent en dus ook niet de daaruit voortvloeiende militair of strategisch noodzakelijke consequen ties kan trekken of beoordeelen. De oor log wordt niet alleen gevoerd op het land, op en onder het water en in de lucht, maar ook in de pers, de radio en de film, de drie groote propaganda-mid- delen tot vorming van de publieke opi nie, door versterken of verzwakken van innerlijke weerstandskrachten, door apologeeren of polemiseeren, door con- stateeren of suggereeren. Wie zich hier steeds terdege rekenschap van geeft, zal zich zelf veel overbodige en nuttelooze opwinding en mogelijk ook ergernis be sparen en uit de niet te loochenen wer kelijkheid van den status, waarin ons land nog steeds verkeert, veel kunnen verklaren, wat hem anders mogelijk on verklaarbaar zou voorkomen. BERLIJN, 18 Sept. (D. N. B.) De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, is hedenmorgen voor een kort verblijf naar Rome vertrokken. Rijksminister von Ribbentrop zal morgen ochtend in de Italiaansche hoofdstad aanko men. Te Rome wordt in officieuze politieke krin gen volgens Stefani verklaard, dat, hoewel dit bezoek een karakter van groote politieke strek king draagt, het niettemin valt binnen het normale kader der nauwe samenwerking tus- schen Italië en Duitschland. Ten aanzien van het doel van het bezoek wordt opgemerkt, dat dit tweeledig is, t.w. een onderzoek naar alle politieke kwesties, welke voor beide landen van beteekenis zijn en een beantwoording van het bezoek, dat de Italiaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, graaf Ciano, onlangs aan Duitschland gebracht heeft. BERLIJN, 18 Sept. Officieus wordt gemeld: In politieke kringen te Berlijn merkt men Omtrent de reis van den minister van Buiten- landsche Zaken Von Ribbentrop naar Rome op, dat deze voortvloeit uit den bijzonderen aard van d$ Duitsch-Italiaansche verhoudin gen. Men wijst er op, dat dergelijke besprekin gen tusschen de ministers van Buitenlandsche Zaken van de beide asmogendheden, die nu en dan op Duitsch of Italiaansch grondgebied ge houden worden, dengene niet kunnen verrassen die begrepen heeft, dat de as een politiek in strument van de grootste homogeniteit is. Hier uit volgt zonder meer, dat bij alle politieke vraagstukken, die de belangen van beide mo gendheden raken, gemeenschappelijk geraad pleegd, gemeenschappelijk besloten en dien overeenkomstig gemeenschappelijk opgetreden Wordt. Deze besprekingen vormen dan telkens een openhartige behandeling van al die problemen, die met het oog op de toekomstige reorgani satie van Europa voor de beide verbonden mo gendheden, die gemeenschappelijk in den le vensstrijd staan, van bijzondere beteekenis zijn of kunnen worden. Om eeen dergelijke bespre king, zooals bij vorige gelegenheden reeds meermalen gehouden is. gaat het thans. Het bericht over de reis van den rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, naar Rome wordt door de Berlijnsche avond bladen groot opgemaakt. De militaire samenwerking van de spil, zoo schrjjft de Deutsche Allgcmeine Zeitung, vindt haar sluitstuk in de gemeenschappelijke poli tiek van de beide verbonden landen. Midden in hen oorlog worden de telkens opkomende vraag stukken opgelost. Het Hamburger Fremdenblatt schrijft: Bij het begin van de Duitsch-Italiaansche leiding op het Europeesche vasteland is ook een nieuw soort diplomatieke bedrijvigheid in zwang ge komen, die zich kenmerkt door het feit, dat zij Werkt en resultaten bereikt, waar anderen ge- hoegen zouden nemen met fraaie redevoerin gen. Men kan er ook nu van overtuigd zijn, dat he besprekingen te Rome geen leege geste be- teekenen. Er bestaat geen enkel vraagstuk. Waarbij de verbonden mogendheden gescheiden Van elkaar optreden. Haar gemeenschappelijke belangstelling en haar gemeenschappelijk wer ken is in het bijzonder gericht op die vraag stukken, die voor de toekomstige nieuwe orde- hing reeds actueel zijn geworden of nog actueel bunnen worden. Verwoeste arbeiderswoningen in Ham. Engelsche vliegers bommen lieten m, waarop bij een nachtelijke vlucht vallen. (Foto Stapf) ERGENS IN ITALIË, 18 Sept. (Stefani). Het 103e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben de troepen uit het moederland en die uit Libye laatst genoemde hebben ook bij deze actie ten volle hun groote krijgsmansdeugden en hun volstrekte trouw aan Italië opnieuw be toond bij de voortzetting van hun zege vierenden opmarsch Sidi el Barrani bezet, hemelsbreed op 100 k.m. van de oude grens van Cyrenaica gelegen, en zy zijn doende een nieutVe basis en stellingen voor de ach terhoede te organiseeren. Overal werd het hardnekkig verzet van den vijand, gesteund door gepantserde afdeelingen, gebroken. Onze luchtmacht heeft zich verscheidene ma len met bommen en machinegeweervuur in den strijd gemengd. Vijf vijandelijke toestellen van het type Gloster stortten brandend neer, een werd vermoedelijk neergeschoten. Vier van onze toestellen worden vermist. De vijand heeft nachtelijke aanvallen on dernomen op Benghazi en Derna, die in de haven van Benghazi het verlies van een landingssteiger en een torpedoboot veroor zaakten, alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd gerin ge schade aan een mailboot berokkend. Een vijandelijk vliegtuig werd vermoedelijk neer geschoten. Op Malta bombardeerde een formatie „Pic- chiatelli" (duikbommenwerpers), begeleid door jagers, het vliegveld van Micabba, waardoor brand en aanzienlijke schade ontstond, en ver nielde op den beganen grond ten minste drie vliegtuigen. Nadat vijandelijke jagers getracht hadden zich aan het gevecht met onze escorte vliegtuigen te onttrekken, vielen zy de duik bommenwerpers aan, die op hun beurt een krachtigen tegenaanval deden en twee vijande lijke toestellen omlaag brachten. Twee van onze vliegtuigen worden vermist. In Oost-Afrika bombardeerde onze lucht macht Boma (beneden-Soedan)waarbij een versterking beschadigd en brand in een kam pement veroorzaakt werd. Tijdens een verken ningsvlucht boven Aden werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Het eigen vliegtuig keerde vervolgens onverlet op zijn basis terug. Te Sarap Said (ten Noord-Westen van Gallabat) werd een vijandelijk vliegtuig door onze toestel len op den beganen grond vernield. De vijandelijke luchtaanvallen op Assab, Mas- saoea, Hermil en Asmara veroorzaakten geen schade. Te Diredaoea werd iemand gewond en geringe schade aan een hotel aangericht. Eer, vijandelijk toestel werd vermoedelijk door het luchtafweergeschut van de marine neergescho ten. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blen heim. dat zich naar Malta begaf, landde pei vergissing op het vliegveld van Pantellaria, waar het Overmeesterd werd met de bemanning, be staande uit twee officieren en een onderofficie: De schipbreukelingen van een Engelsche mail boot van 5800 ton, die door een onzer onder zeeërs op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht was, zijn te Lissabon aan land gezet Het verbod, zich in de kustzone na tien urn: op straat te begeven heeft er aanvankelijk toe geleid, dat, wat de post betreft, het vervoer met de laatste treinen moest uitvallen, terwijl de laatste buslichtingen moesten worden ver vroegd. De bestelling van telegrammen kon na ne gen uur niet meer worden uitgevoerd. Inmiddels zijn voor het post- en telegraaf personeel, dat met deze diensten belast is, nachtvergunningen aangevraagd en gedeelte- ijk reeds verleend. Zoo kunnen thans te 's-Gra- venhage en te Rotterdam telegrammen met een dringenden inhoud reeds weder na 9 uur 's avonds bezorgd worden. Zoodra de noodige vergunningen zqn ver kregen, zullen ook de laatste buslichtingen we der op de tot dusver gebruikelijke tijdstippen plaats vinden, terwijl dan eveneens het post vervoer met de laatste treinen zal worden her steld. De voor as. Zondag door den N.V.B. en zijn onderafdeelingen vastgestelde compe titie-wedstrijden kunnen doorgang vinden. De officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank, te Almelo, deelt mede, dat de heer van O., verdacht in de z.g. unifor menzaak, door hem buiten vervolging is ge steld, omdat is gebleken, dat hij geen schuld heeft aan eenig landsverraderlijk misdrijf. De officier vertrouwt, dat door deze mede- deeling de heer Van O. volkomen gereha biliteerd is. Woensdagnacht hebben Engelsche vliegers bommen geworpen op Temeuzen. Twee wo ningen werden vernield, waardoor twee da mes licht gewond werden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIUIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IHIIIIIIIIII De „Deutsche Volkswirt" deelt mede, dat in het geheele Duitsche Rijk 6 October, des ochtends 3 uur, de klokken een uur achter uitgezet zullen worden. Hiermede zal een einde worden gemaakt aan den zomertijd, welke in het voorjaar werd ingevoerd, ten einde langer van het daglicht te kunnen genieten. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandsche gebied, zoodat hier dus de Middel-Europeesche tüd blijft gelden. Zonsondergang 19 Sept. 19.46 Zonsopgang 20 Sept. 1.22 Maanopkomst 20.51 ondergang 11.03 In aanwezigheid van tal van autoriteiten heeft de Directeur-Generaal voor de Voedsel voorziening, ir. S. L. Louwes, Woensdagmid dag den eersten steen gelegd voo" de nieuw te bouwen boerderij van den landbouwer Van 't Klooster, gelegen in de buurschap De Slaag onder de gemeente Hoogland. Aan deze eenvoudige plechtigheid ging een bijeenkomst op het bureau van den wederop bouw van boerderijen te Amersfoort vooraf, waar achtereenvolgens ir. C. Staf, directeur van het bureau ontruiming van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, tevens directeur van de Nederlandsche Heide Maatschappij, en de heer A. D. van Eek, hoofd van den bouwkundigen dienst van de Directie Wieringermeer uit Alk maar, het woord voerden over doel en werk van de ontvangende organisatie. De gezinnen, die 495 boerderijen bewoonden, dienen geholpen te worden, niet zoozeer finan cieel als wel materieel. Vandaar de steun van officieele instanties, welke den stoot gegeven heeft tot een zoo spoedg mogelijk teruggeven aan deze menschen van hun bedrijf. Zij moeten dit kunnen voortzetten. De plechtigheid van thans was daarom van bijzondere beteekenis. Het zichtbare werk, zooals ir. Louwes het uit drukte, was begonnen. Hij sprak de hoop uit, dat thans met volle kracht kon worden voortgewerkt, opdat het leed der boeren kan worden verzacht en zij hun werk kunnen hervatten. Spr. gaf, al vorens den eersten steen te leggen, den wensch te kennen, dat dit het begin mag zijn van den heropbloei van het boerenbe drijf in deze getroffen streek en dat veel zegen op het bedrijf moge blijven rusten. Onder hen, die deze eenvoudige plechtigheid bijwoonden, waren voorts de heeren G. de Vries, hoofdopzichter van de Directie Wieringermeer en leider van het bureau wederopbouw boerde rijen te Amersfoort, J. Muys, gemeente-secreta ris van Hoogland, A. J. de Goe^ voedselcom- missaris voor de provincie Utrecht, dr. Z. Y. van der Meer, secretaris van den Regeeringscommis- saris van den wederopbouw, ir. Ringers, ir. H. van der Molen namens de directie van den Cul- tuurtechnischen Dienst te Utrecht en de archi tecten Feenstra en Broekhuyzen uit Arnhem, die de plannen voor.de eerste negen boerderijen hebben ontworpen. De rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk Hermann Goering heeft den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, het gouden vlie- ger-kenteeken met briljanten verleend. Deze onderscheiding is tot dusverre in slechts weinig gevallen verleend. In Den Haag is een postwisselvervalscher gearresteerd, die het rijk vele malen heeft weten te benadeelen. De falsaris is een 44-jarige scheikundige, die reeds in 1926 met zijn laakbaar bedrijf is be gonnen en toen veroordeeld is tot drie jaar ge vangenisstraf. In 1930 vatte hij zijn tijdelijk zoo voordeelig handwerk opnieuw op, wat hem weder kwam te staan op drie jaar gevangenis straf. Een derde vonnis, wegens dezelfde fei ten. werd Jiem opgelegd in 1935, doch toen werd de strafmaat verhoogd tot vyf jaar. In het be gin van 1940 is de man op vrije voeten gesteld. In 1935 werd van het vonnis der Haagsche rechtbank revisie aangevraagd. Deze aanvraag werd gesteund door de deskundigen van de Amsterdamsche politie, den heer C. J. van Led- aen .Hulsebosch, geassisteerd door den heer B. W. Viëtor. Bij de behandeling der zaak voor het gerechtshof te Amsterdam werd de Haag sche politiedeskundige, de tegenwoordige hoofd inspecteur J. M. Waltman, in het gelijk gesteld. De heer Van Ledden Hulsebosch had beweerd dat het schrift van de postwissels niet van ver dachte afkomstig was. Inmiddels waren er nooit stempels in beslag genomen, wel ingevulde for mulieren. In de eerste oorlogsdagen in Mei werden er bij bijpostkantoren postwissels aangeboden, waarvan na uitbetaling de valschheid bleek. Een paar maanden lang kwam dit voor; ge woonlijk beliepen de postwissels 17.50 18. Er blijken in totaal pl.m. 50 postwissels op deze wijze te zijn aangeboden. Echter werd 31 Augustus aan een bijpostkan toor te Amsterdam een postwissel aangeboden. welken de loketambtenaar wantrouwde. Deze pleegde overleg met den beheerder en toen de aanbieder zag, dat er onraad was, nam hij de beenen. Een vaag signalement kon van hem worden gegeven. De Haagsche politie, den scheikundige G. C. H. van vroeger als postwisselverval scher kennende, vermoedde, dat deze ook thans in het spel zou zijn. Daarom werd hij streng geschaduwd, waarna men aanleiding vond een inval te doen in 's mans werk kamer ergens in het Bezuidenhoutkwartier De inspecteur van politie J. H. Groeneveld en de rechercheurs Teeuwsen en Van der Gaag vonden by dezen inval een koffertje met bezwarend materiaal, alsmede een geld kistje. Dit werd geopend en voor den dag kwamen stempels, een stapel postwissel- formulieren, alsmede een zy het vrij primitieve cliché-inrichting. Bovendien waren aanwezig een groot aantal postwissel strookjes en een stapeltje ingevulde formu lieren, klaar om geïnd te worden De man is daarop in zijn woning, even eens in het Bezuidenhoutkwartier, gearres teerd. Aanvankelijk ontkende hij, doch, naar het hoofdbureau van politie geleid, vond hij daar een keurige tentoonstelling uitgespreid van het in beslag genomen materiaal. Verbluft legde hij toen een volledige be kentenis af: „Ik zit in de klem. Ontkennen heeft geen doel. De Haagsche politie is silmmer dan ik." Als een staaltje van de geraffineerde werk wijze van verdachte diene. dat hij zelf de foi- mulieren schreef, doch aan den achterkant een machtiging te zijnen name stelde. De Haagsche politie heeft met deze arresta tie een mooi succes geboekt. BERLUN, 18 Sept. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: De vergeldingsvluchten naar Londen werden in den loop van den 17den Sep tember voortgezet, evenzoo in den nacht van 17 op 18 September met toenemende heftigheid. Er zijn bommen van alle kali bers geworpen op de West-India- London- en Victoriadocks op waterleiding en gas fabrieken, op stations en andere strategi sche doelen. Nieuwe groote branden waren overal het gevolg van deze aanvallen. Andere aanvallen in den loop van den dag waren gericht op het vliegveld Croydon, als mede op vliegvelden en strategische doelen van de Zuidoostkust. Liverpool is overdag en s nachts herhaaldelijk aangevallen. De vlieg tuigfabrieken te Liverpool Speke werden em- tig getroffen. Ook de noordelijkste groote ha- en van Engeland, Glasgow, is in den afgeloo- pen nacht aangevallen. Bij een aanval ten noorden van Ierland is een Britsch stoom- chip van 5000 ton zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben weder om Britsche vliegers in Noord- en West- Duitschland woonwijken gebombardeerd en eenige woonhuizen beschadigd. De vijand verloor gisteren zeven vliegtuigen ijdens luchtgevechten en twee door afweerge- chut. Vier Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Dezer dagen is gepubliceerd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij betreffende de bevoegd' heden van den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening en de instelling van een Col lege voor de Voedselvoorziening. Men geeft ons nu de volgende toelichting op di' besluit: Het is gebleken, dat de op grond van de Landbouwcrisiswet 1933 geschapen organisa tie van den landbouw onder de tegenwoordige verhoudingen in den tot nu toe geldenden vorm niet ten volle geschikt is voor de ver vulling van de taak, waarvoor het landbouw- beheer in Nederland staat. De nieuwe verordening draagt de bevoegd heden van de Regeeringscommissarissen, respec tievelijk van het College van Regeeringscommis sarissen over aan een Directeur-Generaal voor de Voedselvoorziening, naast wien, ter raadple ging, een College voor de Voedselvoorziening ingesteld wordt. De leden van dit college wor den benoemd door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. Door deze nieuwe regeling zqn alle be voegdheden, welke de diensten met betrek king tot de voedselvoorziening tot heden be zaten, op straffe wijze geconcentreerd in han den van den Directeur-Generaal. Tot Directeur-Generaal voor de Voedselvoor ziening heeft-de secretaris-generaal van het mi nisterie van Landbouw en Visscherij benoemd den ondervoorzitter van het College van Regee ringscommissarissen, ir. S. L. Louwes. Blijkens een bericht van den persdienst van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen is thans de reeds jaren gekoesterde, doch onder de voormalige omstandigheden nimmer bereikte wensch van de Nederlandsche metaal bewerkers, om te komen tot een collectief ar beidscontract. in vervulling gegaan. Het N.V.V. heeft te dien aanzien overleg ge pleegd en besprekingen gevoerd met de werk nemersorganisaties. Het resultaat van dit op treden is geweest, dat deze week reeds het col lectieve arbeidscontract in werking is getreden. Bij de loonbepaling is men uitgegaan van 'n onderscheiding in geschoolde en ongeschoolde werklieden en een indeeling in gemeenteklas sen. Door de in het contract vastgestelde loonen is een einde gekomen aan de willekeurige loon bepaling van individueele werkgevers. Den metaalbewerker wordt thans door het collectieve contract een bepaald inkomen gegarandeerd. In het contract is de bepaling opgenomen, dat aan arbeiders, die het geheele loopende kalen derjaar in dienst zijn, een vacantie van één werkweek moet worden gegeven. De arbeiders in de metaalindustrie zullen dus van het in werking treden van het collectieve contract af verzekerd kunnen zijn dat zii na een -jaar van waren arbeid een week van rust zullen kunnen vinden, een regeling, welke zeker voor de metaalarbeiders evenzeer noodig is als voor iedere andere vakgroep. Daarnaast is in het contract een regeling op genomen. welkp bepaalt, dat in elke onderne ming een werkliedenvertegenwoordiging, 'n z.g fabriekscommissie, dient te worden ingesteld Deze commissies hebben tot taak in alle fa- brjeksaangelegenheden de moreele en materieele belangen, alsmede de veiligheid der arbeiders te bevorderen en zullen zoowel adviseerend als ndcrhandelend optreden. Het contract in haar geheel beteekent dus 'n belangrijke verbetering in de sociale en econo mische positie van de metaalbewerkers. Inschrijving 's avonds van 7 tot 9 u. AANVANG DER LESSEN VOOR R.K. Vrijdag 20 Sept. a.s. van 7%914 Maandag 23 Sept. a.s. van 7149V4 Vraagt prospectus. NEW-YORK, 18 Sept. (A.N.P.) De New-York Times meldt uit Berlijn, dat de bronnen van militaire berichten op het oogenblik het zelfde volkomen stilzwijgen bewaren, dat in het verleden, wanneer belangrijke gebeur tenissen voor de deur stonden, in officieele kringen te Beriyn in acht werd genomen. De verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de voorloopige regeling der radiodistribu tie, verschenen in Verordeningenblad no. 10 van 13 Juli 1940, wordt naar men ons van bevoegde zijde mededeelt hier en daar nog verkeerd uitgelegd. In par. 3 van deze verorde ning staat: „Op vordering van den Rijkscommissaris voot het bezette Nederlandsche gebied, van den Duitschen Weermachtsbevelhebber in Neder land, alsmede van hun diensten en organen, is iedere in het bezette Nederlandsche gebied werkzame radiodistributiecentrale verplicht om terstond, binnen het gebied van haar conces sie, een ?adiodistributie-aansluiting kosteloos tot stand te brengen en in technisch goeden staat te houden." Deze verordening word door vele Nederlan ders om begrijpelijke redenen zóó uitgelegd, dat iedere persoon, die radiodistributie-aansluiting wenscht, deze kosteloos zou kunnen krijgen. Bij de radiocentrales zijn daarom reeds verscheidene particulieren met het verzoek om een dergelijke kostelooze aansluiting gekomen. De radiocen trales hebben deze verzoeken natuurlijk afge wezen. In één geval heeft een particulier zich tot de Nederlandsche politie gewend, die zich eveneens op het standpunt stelde, dat ook par ticulieren op hun verzoek en op grond van de verordening van den Rijkscommissaris een kos telooze aansluiting zouden kunnen krijgen. De oorzaak van deze misverstanden is, dat do desbetreffende paragraaf door vele Nederlanders verkeerd wordt gelezen. Er bestaat echter ook de mogelijkheid, dat deze verordening bewust verkeerd wordt uitgelegd en verder verspreid wordt door personen, die Duitschland vijandig gezind zijn. Van bevoegde Duitsche zijde geeft men de volgende toelichting op de in Verordeningen blad no. 26 opgenomen en dezer dagen gepubli ceerde nieuwe bepalingen omtrent de rechts positie van ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst: De verordening is een algemeen voorschrift, dat de mogelijkheid moet scheppen, de rechts verhoudingen van in openbaren dienst aange- stelden, leeraren aan bijzondere scholen en dragers van bepaalde ambten, zooals bijv. no tarissen en advocaten, aan te passen aan de geldende staatsrechtelijke en economische be palingen. Krachtens deze verordening kunnen de rechts- en financieele verhoudingen, waar onder genoemde personen verkeeren, in het bij zonder de voorwaarden van aanstelling en ont slag geregeld worden. Zoo noodig in afwijking van het tot dusver geldende recht. De op zich zelf staande bepalingen zullen worden ge maakt in den vorm van beschikkingen. Deze beschikkingen kunnen in de Nederlandsche Staatscourant openbaar worden gemaakt. NEBOBERG, BIJ NIJMEGEN Rustig Buiten-Hotel v. langer verblijf in natuur- schoon-rijke omgeving; centrale verwarming; 2 min. vanaf Kloosterkerk. Busverbinding Nijme gen. elk uur. J. THEUNISSEN. eig. HOTEL-RESTAURANT OUUEt.U.lCH'l 129 - UTRECHT Zalen voor vergaderingen en feestdiner» GROOTE GEZELSCHAPPEN groote reductie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1