Reizende uitoefenen van een bedrijf 21 v nLJd rouw die in het donker kwam HEROPBOUW VAN BOERDERIJEN Ned. militaire missie te Perpignan Postwisselvervalscher geknipt DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 POGING TOT MOORD Kerkdijk leven Toelichting op de beperkende bepalingen SLUITINGSTIJDEN RIJKS- SLUIZEN EN -BRUGGEN NIEUW ZIEKENHUIS TE MAASTRICHT Woensdag is de bouw aanbesteed Opwekken levensgeesten bij schijndooden Stipendia en bekroningen door de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen Mislukte reis naar Engeland DOOR SYDNEY HORLER Kajh. Jeugdkamp „Vrede- steijn" opent weer DE B-STEUN VOOR WERKLOOZEN Reeds thans kan uitkeering geschieden KERKDIEF VEROORDEELD Hij had omstreeks dertig dief stallen op zijn geweten Lederwinkel door brand verwoest Benzine uit omgestooten bus vatte vlam Eerste steen te Hoogland gelegd door ir. S. L. Louwes Verbetering van fruit Scherper kwaliteits-eischen ingesteld TWEE MEISJES VERMIST Postchèque- en Girodienst Waartoe de toekenning van rechtspersoonlijkheid dienstig is Dader krijgt 21/'2 jaar gevangenisstraf DOOR AUTO GEGREPEN Doodelijk verkeersongeluk te Zeist Mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten overleden Em.-pastoor J. A. Kusters t Mooi succes voor Haagsche politie BRITSCHE KABELBALLON BOVEN DEN HAAG UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs De verordening van den Rijkscommissaris betreffende de beperking van het al rei zende uitoefenen van een bedrijf, welke 9 September 1940 verschenen is in Verorde ningenblad nr. 25, heeft hier en daar tot misverstand aanleiding gegeven. Van offi- cieele zijde wordt met betrekking tot deze verordening daarom de volgende toelich ting gegeven. Door de beperking van het al reizende uit oefenen van een bedrijf worden in feite niet diegenen getroffen, die op weekmarkten zelf gemaakte of niet bewerkte producten van land-, tuin- en boschbouw, van vee- en bijenteelt, van pluimveefökkerijbedrijven en van producten van de jacht en visscherij te koop aanbieden, welke producten uitsluitend voor de levensmid delenverzorging van de bevolking dienen. Dezen voor de levensmiddelenvoorziening werkzamen handelaren is het toegestaan, de weekmarkten te bezoeken, zooals zij dit tot nu toe deden. Voorwaarde is slechts, dat deze handelaren een vaste plaats op de weekmarkt hebben en hun producten niet door heen en weer te trekken ook buiten de weekmarkten te koop aanbieden. In de e e r- ste plaats moeten deze handelaren, zooals tot nu toe, probeeren hun producten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen. Slechts waar dit niet mogelijk is of wanneer op andere weekmarkten een dringende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aan geboden levensmiddelen bestaan, omdat er ter plaatse een gebrek aan deze producten heerscht, kunnen de betreffende handelaren ook op an dere weekmarkten hun waren te koop aanbie den. Zoo kunnen b.v. de kaashandelaren uit Gou da en Leiden alsmede de pluimveehandelaren uit de provincie Gelderland zooals vroeger de regelmatige weekmarkten bezoeken. Daarente gen is het niet toegestaan, in het kader van het al reizende uitoefenen van een bedrijf an dere, niet op de levensmiddelenvoorziening be trekking hebbende producten al reizende op weekmarkten te koop aan te bieden. Dit geldt in het bijzonder voor die producten en voorwerpen, die men tot nu toe op de mark ten kon krijgen, doch die in geen enkel opzicht noodzakelijk zijn ter dekking van de eerste le vensbehoeften. Artikelen, welke bestemd zijn voor het dagelijksch gebruik, zijn normaal over al te verkrijgen en het verhandelen hiervan op de weekmarkt is bovendien niet noodzakelijk. Het koopen van producten, onverschillig van welken aard, binnen de verboden zone voor een gevestigd bedrijf, is geen reizend beroep in den zin van de verordening. Zoo kan b.v. een slagerij zooals vroeger bin nen het verboden gebied het noodige vee koo pen. Gevestigden zaken, zooals vooral groot filiaalbedrijven, die hun afzet tot nu toe in hoofdzaak in de provincie hadden, is het ook De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de be schikking van 9 Mei no. 471 (1), afd. Water staatsrecht, betreffende Zondagssluiting van by den Rijkswaterstaat of de diensten van de Zuiderzeewerken of van de Wieringermeer in beheer zijnde sluizen en bruggen, welke beschik, king is opgenomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939 no. 90, zooals die beschikking sedert is gewijzigd, achter „Vecht-ophaalbrug in Rijks weg no. 1 te Muiden" in de derde kolom in Plaats van: „tusschen 1 October en 1 April van Zaterdag 10 uur n.m. tot Maandag 6 uur v.m." Zal worden gelezen: „Tusschen 1 October en 1 April van Zaterdag een half uur na zonsonder gang tot Maandag een half uur vóór zons opkomst". In de beschikking van 9 Mei 1939 no. 471 (2), afd. Waterstaatsrecht, betreffende nachtsluiting Van bij den Rijkswaterstaat op de diensten van de Zuiderzeewerken of van de Wieringermeer in beheer zijnde sluizen en bruggen, Welke be schikking is opgenomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939 no. 90 zooals die beschikking sedert is gewijzigd, achter „Vecht-ophaalbrug in rijks- Weg no. l 'te Muiden" in de derde kolom in Plaats van: „Tusschen 1 October en 1 April van 10 uur n.m. tot 6 uur v.mzal worden ge lezen: van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst". In de beschikking van 9 Mei 1939 no. 471 t3), afd. waterstaatsrecht, betreffende sluiting op Christelijke feestdagen van bij den Rijkswater staat in beheer zijnde sluizen en bruggen, welke beschikking is opgenomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939, zooals die beschikking sedert is gewijzigd, achter „Vecht-ophaalbrug in Rijks leg no. 1 te Muiden" in de vierde kolom in taats van: „Van den aan den feestdag voor- :,-fgaanden dag 10 uur n.m. tot den op den feest dag volgenden dag 6 uur v.m." zal worden ge lezen: „Van den aan den feestdag voorafgaan- den dag een half uur na zonsondergang tot den °P den feestdag volgenden dag een half uur vóór zonsopkomst. in de toekomst toegestaan, door employé's, die met haar een vaste overeenkomst hebben en niet voor eigen rekening werken, haar klanten te laten bedienen, wanneer het zwaartepunt ook tegenover den kooper uitsluitend bij de centrale en gevestigde handelszaak ligt en geen venten plaats vindt. Dat de genoemde verordening een door de tegenwoordige oorlogsverhoudingen noodzake lijke maatregel is, behoeft geen bijzondere ver melding. Klachten en buitengewone wenschen van individueele personen zijn doelloos. Daar waar het noodig is, moet een reorganisatie van de reizende handelszaak plaats hebben of de betreffende personen moeten hun bedrijf buiten de verboden zone uitoefenen, waarbij zij dit gebied dus moeten verlaten. De beroeps- en vakorganisaties, die inlichtin gen betreffende de beteekenis van deze veror dening wenschen, dienen zich uitsluitend in ver binding te stellen met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Woensdagmiddag is in het bureau van het Burgerlijk Armbestuur te Maastricht het eerste gedeelte van den bouw van een nieuw ziekenhuis aan den Brusselschen weg aldaar aanbesteed. Er waren 24 inschrijvingen ingekomen. Laagste inschrijvers waren de gebroeders- Cremers te Maastricht voor 135.600. Hoogste inschrijfster was de firma Volker en Co. te Rotterdam voor 180.981. De gunning zal later volgen. Het nieuwe zie kenhuis zal worden gebouwd naar een ontwerp van het architectenbureau Cuypers te Amster dam in samenwerking met ir. J. Swinkels te Maastricht. De Secretaris der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen verzoekt ons onderstaande mededeeling te willen plaatsen: Ter bevordering van de studie van onderwer pen over en in verband met het opwekken der levensgeesten bij schijndooden, hebben bestuur - deren der Maatschappij tot Redding van Dren kelingen besloten, stipendia en bekroningen toe te kennen. Een stipendium kan worden toegekend aan een Nederlander, die een wetenschappelijk on derzoek wenscht in te stellen over of in ver band met het opwekken der levensgeesten van schijndooden. Een stipendium bedraagt ten hoogste 500.—. Meer stipendia kunnen aan verschillende personen worden toegekend, in dien de geldmiddelen der Maatschappij zulks toelaten. Een bekroning, zijnde de gouden medaille der Maatschappij, benevens een geldsom van 250.kan worden toegekend aan een Neder lander voor de beste publicatie over of in ver band met he,t opwekken der levensgeesten van schijndooden. De publicaties, welke beoordeeld worden, moe ten in een tijdperk van drie opeenvolgende ja ren zijn verschenen. Het eerste tijdperk vangt aan op 1 Januari 1940. Aanvragen tot het toekennen van een stipen dium of een bekroning moeten worden gezon den aan den Secretaris der Maatschappij, adres: Amsterdam, Rokin 114. Zij dienen vergezeld te gaan van een korte beschrijving van het onder werp waarop het in te stellen onderzoek be trekking heeft en van de wijze, waarop de aan vrager zich voorstelt dat onderzoek in te stel len. Aanvragen tot het toekennen van een bekro ning dienen vergezeld te gaan vap vier exem plaren der publicatie. Voor het toekennen van deze stipendia en bekroningen worden bestuur'deren bijgestaan door een Commissie van Advies, wier leden .door de Afdeeling Natuurkunde der Nederlandsche Academie van Wetenschappen worden aange wezen. Deze Commissie van Advies bestaat uit prof. dr. J. G. G. Borst, prof. dr. H. T. Deelman en prof. dr. G. van Rijnberk, allen te Amsterdam. ministratieve werkzaamheden en theoretische opleiding gelegenheid zijn, zich in hun eigen beroep te bekwamen (Middenstandsdiploma). Verdere voordeelen zijn bekend: f 1.75 zak geld, en voor „treiners" een keer in de vier weken gratis reis naar huis. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de ad ministratie van het Kath. Jeugdkamp „Vre- desteijn" te Egmond-Binnen, bij de Diocesane Kampcommissie, Stadhouderskade 55, Amster dam en bij plaatselijke jeugdregistratiebureaux. De Nederlandsche militaire missie, bestaande uit overste Van Voorst tot Voorst, kapitein mr. dr. Van Rooyen, kapitein De Ruyter van Steve ning, met toegevoegd sergeant Kraan en sol daat Admiraal, bevindt zich, naar de Telegraaf bericht, op het oogenblik te Perpignan. Zij kan niet naar het Zuiden, zij kan niet naar het Noorden, zij zit daar onherroepelijk vast, te meer, daar Nederland te Vichy geen legatie meer heeft. 4 Augustus, zoo vernam het blad, kreeg deze missie uit Londen het bevel om zich via Spanje en Portugal naar Engeland te begeven. Zij be gaf zich met drie auto's op weg van Vichy naar de Spaansche grens, met het doel, via Perpignan, le Pertuz, Bouloux, Barcelona en Madrid naar Lissabon te gaan. Het eerste oponthoud had plaats aan het Pransche douanestation. Een week moest het gezelschap daar wachten alvorens het van de Pransche gendarmerie toestemming verkreeg om de grens te overschrijden. Op Spaansch ge bied gekomen, te Jonguerra, werd den Neder- landschen militairen echter een nieuw halt toegeroepen. Tweemaal 24 uren moesten zij in hun hotel blijven, waar zij practisch de ge vangenen waren van de Spaansche autoritei ten. Toen kwam het bevel om te vertrekken doch in de richting vanwaar zij gekomen waren! Hun werd medegedeeld, dat het ook in de toekomst uitgesloten was, dat zij Frank rijk via de Spaansche grens zouden kunnen verlaten. Maar via de demarcatielijn kunnen zij evenmin weg, ook al zouden zij er in sla gen om een laissez-passer van de Fransche regeering te bemachtigen, aangezien hun positie onzeker is. 38 (Nadruk verboden) ..Het heeft eigenlijk geenerlei nut naar zijn Miners te gaan, vind je wel" >.We kunnen het probeeren. Ik heb een sleu tel. Er bleek met het bewuste bezoek evenwel wei nig te bereiken, daar er totaal niets bijzonders j'tel te ontdekken en evenmin konden ze er een e'draad vinden. -.We zullen het wel te weten komen, zei Bis hop. ..En zoodra we ••We begrijpen elkaar. Volkomen juist." valerie Insall's hart klopte met doffe slagen, hadat ze het telefonische gesprek had gehouden Jhei Gerald Holiday. Ze had het als haar plichi Pschouwd op deze manier te handelen, maar 't v'ei niet te ontkennen, dat die wetenschap haar s'cchts een greintje troost gaf. Welk nut kon het hebben een man te ont boeten, voor wien men belangstelling zou kun- 'on koesteren, wanneer men toch genoodzaakt 'as hem weg te sturen? Het feit dat ze in de Na een vruchtbare kampperiode van 3 maan den, welke gekenmerkt werd door goeden ge meenschapsgeest en arbeidszin, opent het ka tholiek jeugdkamp „Vredesteijn" te Egmond- Binnen opnieuw voor een periode van 3 maan den 30 September a.s. Iedere katholieke jongeman van 1624 jaar die door de tijdsomstandigheden zonder werk gekomen is, wordt hier in de gelegenheid ge steld, in een goede samenleving den zin voor gemeenschap en arbeid te bewaren en te ver- grooten. Voor lederen vakman is ruimschoots gele genheid, bij den heropbouw van de Regale Abdii van Egmond onder leiding van bekwame tech nische leiders zijn vakbekwaamheid op peil te houden eii op te voeren en tevens zijn theo retische kennis door speciale P. B. N. A.-cur- sussen te verkrijgen en aan te vullen. Ook vcor winkel-, magazijn- en kantoorbedienden zal nu dóór een speciaal program van practische ad- gegeven omstandigheden enkel en alleen voor zijn bestwil handelde, deed de pijn niet vermin deren. Want ze was nu zoo ver, dat het haar duide lijk was geworden, dat ze zich tot Holiday aan getrokken voelde. Interesseerde hij zich ook voor haar? Ze was er vrijwel zeker van. En hierdoor werd haar op offering des te zwaarder;niettemin mocht ze niet toegeven. Wanneer haar taak voltooid was zou de toestand anders wezen. Dan als ze ten minste nog tot het land der levenden behoorde Het was echter heel dwaas, oordeelde ze, maar gedachten in die richting te laten dwalen. Niet temin verlangde ze er hartstochtelijk naar van Holiday's uitnoodiging met hem te dineeren ge bruik te hebben gemaakt. Ze had de kans voor bij laten gaan dat deed ze opzettelijk en Holiday was er de man niet naar zich te ver nederen. Onverschillig hoe hij ook naar haar mocht erlangen, hij zou stellig aarzelen verdere avances te maken, na op een dergelijke manier te zijn afgescheept. Hij zou dat niet vergeten. Misschien bestond er nog de noodige twijfel bij hem betreffende 't feit, dat hij haar vroeg in den morgen in Peter Traill's flat had gezien. Niettemin scheen hij een en ander daarna toch van een anderen kant te hebben bekeken.want had hij raar niet zijn vriendschap aangeboden? Oh ze moest krank zinnig zijn geweest toen zij zijn invitatie af sloeg In dat oogenblik van verleiding werd Valerie zwaar op de proef gesteld. Het bleek welk een sterk karakter ze had, toen ze nadat ze haar De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat in verband met de huidige distributiemaatregelen al de door het departement van Sociale Zaken ten behoeve van den B-steun over 1940 geplaatste orders zijn geannuleerd. Voor dit jaar kunnen dan ook geen goederen doortusschenkomst van gemeld departement wor den betrokken en ook aan de reeds ingekomen aanvragen kan niet worden voldaan. De inkoop van B-artikelen moet voor 1940 derhalve geheel plaatselijk worden geregeld. Voorts wordt nog meegedeeld, zulks naar aan leiding van verschillende tot het departement gerichte vragen, dat, hoewel de steunverleening B in het bijzonder voor de wintermaanden is bedoeld, het bij gemelden secretaris-generaal geen bezwaar zal ontmoeten, indien reeds thans tot het uitkeeren van het volledig beschikbare bedrag wordt overgegaan. De mijnwerker Th. v. d. B. te Kerkrade is wegens verschillende diefstallen in kerken in de mijnstreek, waarbij offerblokken werden gefor ceerd, door de Maastrichtsche Rechtbank ver oordeeld tot 2Yt jaar gevangenisstraf, conform den eisch. v. d. B., een recidivist, 23 jaren oud, had zich aan ongeveer 30 kerkdiefstallen schuldig ge maakt. Woensdagmorgen half elf brak brand uit in den leerwinkel van den heer Doomernik in de Hinthamerstraat te 's Hertogenbosch. De brand ontstond, doordat een schilder, die daar werkte, een bus benzine omstootte. Door. nog onopge helderde oorzaak raakte de benzine in brand. De vlammen sloegen hoog uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, greep het vuur met kracht aan. Zij mocht er in slagen, de aangrenzende perceelen te behouden. Deze liepen evenwel zware waterschade op. Het geheele pand brandde uit. Ook de lederinventaris en het bovenhuis werden een prooi der vlammen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Het drukke verkeer moest worden omgelegd. hand op het telefoontoestel had gelegd, deze weer terugtrok zonder een nummer te hebben aangevraagd. De flat leek haar Ineens ondraaglijk toe: ze zou uitgaan om ergens te dineeren. HOOFDSTUK XXII Het zwarte boek Hector Pandervell verkeerde in een bijzonder goed humeur. „Je hebt bet flink klaar gespeeld," zei hij. „Traill zou ons zonder twijfel heel wat moeilijk heden hebben bezorgd, indien we niet bijtijds met hem hadden afgerekend." Stadenfield, tot wien dit compliment gericht was, glimlachte. Uit zijn binnenzak haalde hij een pakje te voorschijn, dat in een langwerpige enveloppe was gesloten. „Ik veronderstel dat het u genoegen zal doen een en ander te zien," zei hij. „U zult in den brief bijzonderheden vermeld vinden van alle leden van de organisatie.... met uitzondering van ons. Dit zijn de informaties welke het meis je Insall kon bemachtigen, toen ze in Kuropa- tin's villa in Beauvallon als gouvernante po seerde. De feiten zijn nauwkeurig neergeschre ven en in aanmerking genomen, dat de foto's in het geheim en met een zeer kleine camera zijn genomen, kunnen ze werkelijk bijzonder goed genoemd worden." Nadat Pandervell den inhoud van het pakje nauwkeurig had bekeken, stelde hij de vraag. „Waar is het ontdekt?" „In een ingebouwde safe in Traill's kamer. In aanwezigheid van tal van autoriteiten heeft de Directeur-Generaal voor de Voedsél- voorziening, ir. S. L. Louwes, Woensdagmid dag den eersten steen gelegd voor de nieuw te bouwen boerderij van den landbouwer Van 't Klooster, gelegen in de buurschap De Slaag onder de gemeente Hoogland. Aan deze eenvoudige plechtigheid ging een bijeenkomst op het bureau van den wederop bouw van boerderijen te Amersfoort vooraf, waar achtereenvolgens ir. C. Staf, directeur van het bureau ontruiming van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, tevens directeur van de Nederlandsche Heide Maatschappij, en de heer A. D. van Eek, hoofd van den bouwkundigen dienst van de Directie Wieringermeer uit Alk maar, het woord voerden over doel en werk van de ontvangende organisatie. De gezinnen, die 495 boerderijen bewoonden, dienen geholpen te worden, niet zoozeer finan cieel als wel materieel. Vandaar de steun van officieele instanties, welke den stoot gegeven heeft tot een zoo spoedg mogelijk teruggeven aan deze menschen van hun bedrijf. Zij moeten dit kunnen voortzetten. De plechtigheid van thans was daarom van bijzondere beteekenis. Het zichtbare werk, zooals ir. Louwes het uit drukte, was begonnen. Hij sprak de hoop uit, dat thans met volle kracht kon worden voortgewerkt, opdat het leed der boeren kan worden verzacht en zij hun werk kunnen hervatten. Spr. gaf, al vorens den eersten steen te leggen, den wensch te kennen, dat dit het begin mag zijn van den heropbloei van het boerenbe drijf in deze getroffen streek en dat veel zegen op het bedrijf moge blijven rusten. Onder hen, die deze eenvoudige plechtigheid bijwoonden, waren voorts de heeren G. de Vries, hoofdopzichter van de Directie Wieringermeer en leider van het bureau wederopbouw boerde rijen te Amersfoort, J. Muys, gemeente-secreta ris van Hoogland, A. J. de Goey, voedselcom- missaris voor de provincie Utrecht, dr. Z. Y. van der Meer, secretaris van den Regeeringscommis- saris van den wederopbouw, ir. Ringers, ir. H. van der Molen namens de directie van den Cul- tuurtechnischen Dienst te Utrecht en de archi tecten Feenstra en Broekhuyzen uit Arnhem, die de plannen voor de eerste negen boerderijen hebben ontworpen. Met dankbaarheid is in kringen van fruit- kweekers kennis genomen van de Maatregelen, die thans officieel in de Ned. Staatscourant een plaats hebben gevonden, voor de verbetering van ons fruit. Speciaal in dit geval v«>r de sor teering van de appelen en peren, waaraan vast omschreven normen zijn gesteld. Zoo is nu officieel het „elite-fruit" ingevoerd. Er zijn scherpe eischen voor deze fruitsoort gesteld; vorstschade mag er niet in voorkomen, het mag niet van den boom gevallen zijn, Bon nebrand, lidteekens etc. is verboden. Bovendien zijn er speciale eischen gesteld wat de verpakking betreft van dit elite-fruit. Ook is eerste en tweede kwaliteit fruit inge voerd, waarvoor eveneens bepaalde normen gel den. Belangrijk is ook de invoering van het fa- brieksfruit, waarbij maatregelen worden getrof fen dat dit soort fruit niet langs een omweg toch in den handel kan worden gebracht en op die wijze de markt toch zou worden bedorven. Reeds lang had men in de organisatie van de fruitkweekers de aandacht gevestigd op de nood zakelijkheid tot verbeteren van den handel in appelen en peren. In dit opzicht gaf Amerika onzen kweekers een goed voorbeeld, ook wat betreft de verpak king. Vooral het verhandelen van het voor de con sumptie minder geschikte fruit achtte men een nadeel voor den goeden naam van het product, en reeds eerder was door het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen voorgesteld bij het col lege van Regeeringscommissarissen, een verbod in te stellen op het in voorraad hebben van ap pelen en peren van voor de consumptie niet ge schikte kwaliteit. Dit verbod is er nu gekomen, en onmiddellijk van kracht geworden, zoodat het minder goede product alleen bestemd wordt voor fabriekmatige verwerking. Ook mogen de fruit handelaren geen fruit in voorraad hebben of ver handelen, dat niet aan de gestelde eischen om trent verpakking, sorteering etc. voldoet. De commissaris van politie, chef van net bureau kinderpolitie te Amsterdam verzoekt de opsporing en terugbrenging van de mmdei- jarigen Maaike Feenstra, oud 1.9 jaar en haar zuster Pietertje Feenstra, oud 17 jaar, die sedert 26 Augustus worden vermist. Signalement Maaike: lang pl.m. 1.75 m., fink postuur, gezonde kleur, blauwe oogen, litteeken op rechter wang, twee slappe vingers aan linker hand. Kleeding: beige zomermantel met pof mouwen, .lichtblauwe japon, lichtgrijze deuk hoed (heerenmodel), lage zwarte schoenen, wit of bruin handtaschje. Signalement Pietertje: lang plm. 1.75 m., ge woon postuur, blond haar, blauwe oogen. Klee ding: lichtblauwe japon, groene zomermantel Laat in den middag vervoegde ik me bij hem en ik gaf me uit voor een agent van den Belgischen Geheimen Dienst." De spreker hield even op en vervolgde daarna: „Hetgeen ik te doen had, was al gauw verricht. Het verdoovingsmiddel dat u me gegeven had, werkte wonderbaarlijk. Toen deed de groote vraag zich echter voor op welke wijze ik me van het lijk moest ontdoen. En wat denkt u dat ik er mee uitvoerde?" „Het verstandigste was geweest indien je het lichaam gelaten had waar het was. Waarschijn lijk was er dan aan zelfmoord gedacht!" Stadenfield schudde met het hoofd. „Veel te prozaïsch," antwoordde hij. „Na een paar .woorden op een kaartje te hebben getypt, hetgeen ik deed met Traill's eigen machine, be vestigde ik het aan het lichaam en bracht het naar Mount Street." „Mount Street. Waarom naar Mount Street?'' „Omdat Holiday op nummer 221 woont. Ik liet het lijk voor de deur van zijn flat achter. „Eenigszlns melodramatisch, mijn waarde Sta denfield," merkte de ander op. „Het valt echter niet te ontkennen, dat dit feit het noodige ef fect te weeg zal hebben gebracht. Wat had je op het kaartje getikt?" „Met de groeten van den afzender." Pandervell glimlachte. „Je kunt soms grappig en zelfs geestig we zen," gaf hij te kennen. „En laten we nu eens over die andere zaak spreken. Ik verwacht Lulu elk oogenblik." De spreker had ternauwernood in een stoel plaats genomen, of de deur werd geopend en de vrouw, wier naam hij kort van tevoren had met bruinen bontkraag, wijnrood vilten hoedje, wit of bruin handtaschje, beige lage schoenen met blauw afgezet. Vermoedelijk zijn zij in eikaars gezelschap. Op het besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën tot toekenning van rechtspersoonlijkheid aan de Postchèque- en Girodienst, verschenen in het Verordenings blad van 14 September, -wordt van officieele zijde de volgende toelichting gegeven: Het toekennen van rechtspersoonlijkheid aan den Postchèque- en Girodienst is nood zakelijk, om dezen dienst in staat te stel len, een deel van de postchèquegelden in staatsfondsen te beleggen en niettegen staande dit feit door verpanding hiervan bij de Nederlandsche Bank een overeen komstig deel van de postchèquegelden li quide te houden. Afzonderlijk bepaalt deze verordening, dat door het verleenen van rechtspersoonlijkheid in de organisatorische verhouding tusschen den Postchèque- en girodienst en het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie geen verandering intreedt. De beambten van den postchèque- en Girodienst worden met betrek king tot hun rechtspositie, ook wat de finan- cieele zijde betreft, gelijk gesteld met de amb tenaren in dienst van den Staat. De Nederandsche Staat garandeert, dat de Postchèque- en Girodienst zijn verplichtingen ten allen tijde ten volle zal kunnen nakomen. De rechtbank te Maastricht veroordeelde J. H. S. uit Ubach-over-Worms, die 7 Februari een schot loste te Nieuwenhagen op zekeren Ch. R„ waardoor deze levensgevaarlijk gewond werd, tot 2% jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar gevangenisstraf. Woensdag kwam in de Hertenlaan te Zeist de 52-jarige wielrijder M. K. uit Utrecht bij het uitwijken voor een hem achterop rijdenden auto, met de pedaal tegen een paaltje. Hij ver loor het stuur en raakte aan her slingeren, waardoor hü door den auto werd gegrepen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij in het zieken huis te Zeist, waarheen hij werd vervoerd, over leed. Te Amsterdam is op 68-jarigen leeftijd over leden mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, oud-procureur-generaal bij het Amsterdamsche gerechtshof. Hij was in 1872 te Beetsterzwaag in Friesland geboren, studeerde aan de Leid- sche universiteit rechtswetenschappen, waar hij in 1896 op stellingen promoveerde. Achtereen volgens was hij werkzaam als ambtenaar bij het Openbaar Ministerie te Leeuwarden, als substituut-officier van justitie te Winschoten, als officier van justitie te Amsterdam, in welke plaats hij werd benoemd tot advocaat-generaal en ten slotte procureur-generaal bij het ge rechtshof, welke functie hij tot einde 1939 ver vulde. In tal van belangrijke zaken is baron Van Harinxma thoe Slooten opgetreden. Te Maasbracht St. Joost, waar hij de laatste jaren woonde, is overleden de zeereerw. heer J. A. Kusters, oud-pastoor van Koningsbosch. Johannes Andreas Kusters werd geboren 20 Februari 1872 te Einighausen. Na zijn priester wijding op 30 September 1898 werd hü benoemd tot kapelaan te Grathem. Achtereenvolgens was hij werkzaam te Maasniel in 1902, te Geulle 1905, te Roosteren 1908 en te Neer in 1910. In 1920 vogde zijn benoeming tot pastoor van de grensparochie Koningsbosch, waar hü tot 1931 arbeidde. Veel heeft.de thans overle dene hier gedaan voor zijn parochianen. Ar chitect Stuyt bouwde hier op een zeer n ooi gelegen punt een juweel van een landelijk kerkje in natuursteen. Hard heeft pastoor Kus ters in die jaren gewerkt om de bouwkosten büeen te krügen. Reeds in die jaren had hü te kampen met zün gezondheidstoestand die dan ook de reden werd, dat hü in 1931 emeritaat aanvroeg. Aan- vankelük vestigde hü zich in Calvarienberg te Maastricht, vervolgens te Echt, doch ging later naar St. Joost, een buurtschap der parochie Maasbracht, waar hü tot zün dood zich aan de j practische zielzorg wüdde, voor zoover zün I krachten dat toelieten. J Hü ruste in vj;ede uitgesproken, verscheen op den drempel van het vertrek. Ze liep haastig en haar houding was uitdagend. „Ik heb datgene kunnen bemachtigen wat je noodig had!" vertelde ze Pandervell. Ze ontdeed zich van haar handschoenen waardoor goed ver zorgde handen met opvallend hoog gekleurde nagels zichtbaar werden. Hector Pandervell keek haar door den rook van zün sigaar glimlachend aan. Door het ver krijgen van de bewuste informatie, kon de slag dien hü zich voorgenomen had binnenkort te slaan, reeds nu als een onomstootelük succes beschouwd worden. Zün humeur werd indien mogelijk nóg beminnelijker. „Mijn gelukwenschen, LuluIk wist ech ter al vooruit dat het je gelukken zou,' ant woordde hü. Lulu kruiste haar beenen en stak een siga ret op. Het was echter erre van gemakkelijk," maak te ze hem attent. „Lord Hedingfield moge dan bepaalde zwakheden bezitten, maar hü is nog handig genoeg die zooveel mogelük verborgen te houden." „Zoolang die zwakheden evenwel bestaan Vertel het me nu eens precies, mijn waarde.; Gedurende enkele seconden nam de vrouw nem met een cynische uitdrukking in haar oogen op „Je was prachtig op je plaats geweest wan neer je gedurende de regeering van een van dr koningen Karei had geleefd," merkte ze op en daarna liet ze er kalmer op volgen: „Oh, in orde wordt maar niet ongeduldig. Luister." De geschiedenis die ze vertelde was verre van In Den Haag is een postwisselvervalscher gearresteerd, die het rük vele malen heeft weten te benadeelen. De falsaris is een 44-jarige scheikundige, dis reeds in 1926 met zün laakbaar bedrüf is be gonnen en toen veroordeeld is tot drie jaar ge vangenisstraf. In 1930 vatte hij zijn tijdelijk zoo voordeelig handwerk opnieuw op, wat hem weder kwam te staan op drie jaar gevangenis straf. Een derde vonnis, wegens dezelfde fei ten. werd hem opgelegd in 1935, doch toen werd de strafmaat verhoogd tot vüf jaar. In het be gin van 1940 is de man op vrüe voeten gesteld. In 1935 werd van het vonnis der Haagsche rechtbank revisie aangevraagd. Deze aanvraag werd gesteund door de deskundigen van de Amsterdamsche politie, den heer C. J. van Led den Hulsebosch, geassisteerd door den heer B. W. Viëtor. Bü de behandeling der zaak voor het gerechtshof te Amsterdam werd de Haag sche politiedeskundige, de tegenwoordige hoofd inspecteur J. M. Waltman, in het gelük gesteld. De heer Van Ledden Hulsebosch had beweerd, dat het schrift van de postwissels niet van ver dachte afkomstig was. Inmiddels waren er nooit stempels in beslag genomen, wel ingevulde for mulieren. In de eerste oorlogsdagen in Mei werden er bü bijpostkantoren postwissels aangeboden, waarvan na uitbetaling de valschheid bleek. Een paar maanden lang kwam dit voor; ge woonlijk beliepen de postwissels 17.50 a 18. Er blijken in totaal pl.m. 50 postwissels op deze wüze te zün aangeboden. Echter werd 31 Augustus aan een bijpostkan toor te Amsterdam een postwissel aangeboden, welken de loketambtenaar wantrouwde. Deze pleegde overleg met den beheerder en toen de aanbieder zag, dat er onraad was, nam hü de beenen. Een vaag signalement kon van hem worden gegeven. De Haagsche politie, den scheikundige G. C. H. van vroeger als postwisselverval scher kennende, vermoedde, dat deze ook thans in het spel zou zün. Daarom werd hij streng geschaduwd, waarna men aanleiding vond een inval te doen in 's mans werk kamer ergens in het Bezuidenhoutkwartier. De inspecteur van politie J. H. Groeneveld en de rechercheurs Teeuwsen en Van der Gaag vonden bij dezen inval een koffertje met bezwarend materiaal, alsmede een geld kistje. TDit werd geopend en voor den dag kwamen stempels, een stapel postwissel formulieren, alsmede een zü het vrij primitieve cliché-inrichting. Bovendien waren aanwezig een groot aantal postwissel strookjes en een stapeltje ingevulde formu lieren, klaar om geïnd te worden De man is daarop in zün woning, even eens in het Bezuidenhoutkwartier, gearres teerd. Aanvankelijk ontkende hü, doch, naar het hoofdbureau van politie geleid, vond hü daar een keurige tentoonstelling uitgespreid van het in beslag genomen materiaal. Verbluft legde hü toen een volledige be kentenis af: „Ik zit in de klem. Ontkennen heeft geen doel. De Haagsche politie is silmmer dan ik." Als een staaltje van de geraffineerde werk- wüze van verdachte diene, dat hü zelf de for mulieren schreef, doch aan den achterkant een machtiging te zijnen name stelde. De Haagsche politie heeft met deze arresta tie een mooi succes geboekt. Dinsdag heeft een kabelballon, vermoedehjk een losgeraakte Engelsche versperringsballon in Den Haag eenige schade aangericht. In de van der Vennestraat en aan de Soestdüksche- kade werden gedeelten van de lichtleiding van het GE.B. vernield, evenals in de Honthorst- straat een spandraaad van de H.TM. Boven dien werden eenige antennes in de omgeving van de van der Vennestraat vernield, alsook eenige ruiten. Voorts werd de topgevel van het perceel Hofwückstraat 60 beschadigd. In de van der Vennestraat werd een 46-jarige man gev'ond, die een der draden tegen zijn gelaat kreeg, hetgeen een blessure aan den neus ver oorzaakte. Mr. R. Pollema, is op zün verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rüks Hooger# Burgerschool te Heerenveen. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft de er kenning van de Centrale Middenstands Be- drüfsvereeniging voor Handel en Nüverheid te Amsterdam als bedrijfsvereeniging krachtens de Kinderbijslagwet ingetrokken. Op hun verzoek is eervol ontslag uit 's Rüks dienst verleend als accountant bij den rijks accountantsdienst aan B. Holtland te Arnhem, met ingang van 1 October 1940 en aan B. G. Sissingh te Amsterdam, met ingang van 1 No vember 1940. prettig om aan te hooren. Te oordeelen evenwel naar de aandacht, welke Pandervell aan haar woorden schonk, was een en ander van het grootste belang voor hem. En dit viel per slot van rekening ook niet te verwonderen in aan merking genomen dat Pandervell door m'-ddel van die bewuste gegevens den drager van een roemrijken naam van al es kon berooven, wat hem in het leven dierbaar was. „Het strtekt vanzelf dat je de bewijsstukken in handen hebt, nietwaar?" vroeg hij met de grootste hoffelükheid. „Wat dacht je anders?" Het antwoord was kort en scherp. Daarna opende de vrouw naai handtaschje en schcof Pandervell een pakje toe. „Het heeft aardig wat geld gekost. Ik kan je wel vertellen, dat de deft'ge bedienden van adel lijke heeren flinke bedragen eischen." Pandervell antwoordde niet. voordat hü dP papieren uit de enveloppe had genomen, en deze had doorgezien. .Hoeveel heb je den man gegeven?" „Vüftig pond. Als we tot koopen overgaan, zal hü er op staan er nog vüf en twintig bij te krü gen." „Dat kan gebeuren, want die stukken hebben inderdaad groote waarde." Een glimlach van voldoening lag om zün lippen. Hij stond op. maakte een lade van een ouderwetsche kast open, en haalde hieruit een rolletje bankbiljet ten te voorschün. „Daar is een bedrag van honderd pond, Lulu. Koop hiervoor een cadeautje, omdat je zulk een handig vrouwtje bent geweest." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3