Belangrijke Engelsche vliegtuig fabrieken getroffen Opbouwdienst en onderwijs Reizende uitoefenen van een bedrijf Oost-Londen zwaar gebombardeerd „Japan moet zich op het ergste voorbereiden" Hooger- en Lagerhuis in geheime zitting Herscholing en arbeids bemiddeling Ned. militaire missie te Perpignan Duitsch frontbericht Minister Suner bij Himmler DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 Haven van Glasgow getroffen Convooi door kustbatterij beschoten Het zevende luchtalarm in Londen De Kokoemin Sjimboen over de Britsch'Amerikaansche houding In Marokko heerscht volkomen rust GESCHENKEN VOOR DE KERK IN SPANJE Door bommen beschadigde kerken in bisdom Berlijn Zorg voor krijgsgevangenen in Duitschland Fransche vliegers als blinde passagiers Onrustige zenuwen DE B-STEUN VOOR WERKLOOZEN Reeds thans kan uitkeering geschieden Lederwinkel door brand verwoest Benzine uit omgestooten bus vatte vlam KERKDIEF VEROORDEELD Hij had omstreeks dertig dief stallen op zijn geweten De cursusleiders zijn met hun arbeid begonnen O. D. en Arbeidsbemiddeling Onderwijs is verplicht Toelichting op de beperkende bepalingen Mislukte reis naar Engeland Opwekken levensgeesten bij schijndooden Stipendia en bekroningen door de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen Mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten overleden SLUITINGSTIJDEN RIJKS- SLUIZEN EN -BRUGGEN Kath. Jeugdkamp „Vrede- steijn" opent weer POGING TOT MOORD BERLIJN, 18 Sept. (D.N.B.). Het frontbericht Tan het D.N.B. van Woensdag luidt, als volgt: Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen, naar het legerbericht van vandaag bekend heeft ge maakt, den geheelen dag zijn vergeldingsvluchten tegen Engeland voortgezet. Alleen reeds op den dag heeft de bevolking van Londen zesmaal de schuilkelders moeten opzoeken, nadat op den Vorigen dag even vaak luchtalarm was gegeven. De Engelsche luchtdoelartillerie heeft tegen de ditmaal meestal afzonderlijk opereerende Duitsche vliegtuigen het vuren nauwelijks een oogenblik kunnen onderbreken. Officieele Brit- sche instantier geven reeds toe, dat de Duitsche bommenwerpers dezen keer zeer aanzienlijke schade hebben veroorzaakt. Voornamelijk het Oostelijke deel van de Britsche hoofdstad heeft door het neerwerpen van bijzonder zware bom men aanzienlijke schade opgeloopen. Overdag waren andere aanvallen opnieuw ge richt op het eenige, blijkbaar nog intact zijnde Londensche vliegveld in Croydon, alsmede op het in het Noorden van de stad gelegen vliegveld Barton Bendish, waar talrijke treffers een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond heb ben vrnietigd. Een barakkenkamp ten Noord-Oosten van Has tings werd in brand geschoten. Bij de luchtverdediging van Londen hebben de Engelschen weer eens gedacht van een zoo- genaamd nieuw afweerwapen voor vliegtuigen een bijzondere bescherming van hun hoofdstad te verkrijgen. In werkelijkheid betreft het hier niets anders dan versperringsballons, die den laatsten tijd op grootere hoogte zweven. De storm van gisteren heeft, volgens betrouwbare waarnemingen, een groot gedeelte vari dergelijke ballons losgeslagen en meegevoerd. Het D.N.B. meldt verder: De beide vliegtuig fabrieken te Liverpool, die volgens het weer- machtsbericht van heden door zware bommen getroffen zijn, behooren tot de belangrijkste vliegtuigfabrieken van Engeland. Daar worden in de eerste plaats de Blenheim-bommenwerpers vervaardigd. De West India en Victoria docks in het haven gebied van Londen, die naar het weermaehts- bericht van heden meldt eveneens met bom men aangevallen werden, zijn niet alleen de grootste van Engeland, doch zij behooren mede tot de grootste ter wereld. Daar ook zij van sluizen voorzien zijn, zijn ze bijzonder kwetsbaar voor luchtaanvallen. Gm dezelfde reden is her stelling zeer moeilijk en tijdroovend. Deze beide havencomplexen dienen in de eerste plaats voor het lossen van transporten levensmiddelen en vleesch. In de nabijheid bevinden zich de bij- behoorende opslagplaatsen en koelhuizen. Juist bij deze havencomplexen zal de bescha diging een zeer ongunstige uitwerking hebben op de levensmiddelenvoorziening van Londen. Uit Stockholm meldt het D.N.B.Op hetzelfde tijdstip, waarop Duitsche bommenwerpers boven de Theemsstad voortsuisden, vielen andere Duit sche vliegtuigen zoo meldt' het Britsche mi nisterie van Luchtvaart hoog in het Noord westen van Groot-Brittannië het gebied van de havenstad Glasgow aan. In deze groote stad van Schotland met de meeste industrie wordt, norma liter een derde van de totale Engelsche koop vaardijvloot gebouwd. Aan den oever van de Clyde liggen hier belangrijke werven en vele havencomplexen. De Engelsche regeering er kent in een officieel communiqué, dat hier „schade voor de plaatselijke industrie ontstaan' is. Ook aan den oever van de Mersey, waar de haveninstallaties van Liverpool zich uitstrekken, zijn gebouwen verwoest. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, Woensdagochtend opnieuw de dokken van Tilbury aangevallen en met bommen bestookt. De later komende verkenningsvlieg tuigen hebben zware verwoestingen en groote branden waargenomen, die zich snel uitbreidden Een groot aantal bommen trof den spoorwegdrie hoek bij Thurstenroad, waarvan de installaties blijvend zijn vernield. Maandag trachtte, naar het D.N.B. verneemt, een sterk Britsch convooi, dat uit tien schepen tusschen de 4 en 5000 ton bestond, met gebruik making van hét slechte zicht in het Kanaal bij regenachtig weer in westelijke richting te ver dwijnen. Deze poging werd door de luchtverken- ning opgemerkt, waarna aan een kustbatterij verlof werd gegeven te vuren. Binnen tien minuten werden verscheiden schepeh getroffen. De luchtverkenning kon constateeren, dat de schepen van het convooi, die nog in staat waren te varen, zich terugtrokken. Reeds bij vroegere beschietingen van Engel sche convooien door verdragende Duitsche kust batterijen waren schepen tot zinken gebracht en treffers op de overige vaartuigen geplaatst. In verscheiden gevallen zag de tegenstander van zijn voornemen af. De vluchtende schepen be gaven zich naar de havens van Dover, Deal en Folkestone. Om 16.13 uur plaatselijken tijd werd in Londen Woensdag het zevende luchtalarm gegeven. In de laatste 24 uur heeft Londen het langste luchtalarm gehad sedert het be gin van den oorlog. De in de berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht in de afgeloopen weken ge noemde cijfers bewijzen, hoe groot de verliezen van het Britsche luchtwapen zijn. In Augustus verloor de Royal Air Force 1354 toestellen. In de eerste week van September verloor zij 481 vliegtuigen. In de tweede week van deze maand werden 261 Engelsche vliegtuigen vernietigd. t TOKIO, 18 Sept. (Domei). Het gemeen schappelijke Engelsch-Amerikaansche vertoog jegens Japan in verband met de thans aan den gang zijnde onderhandelingen te Hanoi tus schen de Japansche en de Fransche autoritei ten in Fransch Indo-China wordt door de Ko koemin Sjimboen opgevat als een Engelsch- Amerikaansche uiting van welbewuste pogingen om het Japansche voornemen tot verhaasting van de oplossing der Chineesche kwestie te dwarsboomen. Ten aanzien van een dergelijke Engelsch-Amerikaansche houding betoogt het blad, dat Japan gedwongen is zich op het erg ste voor te bereiden. Het orgaan wijst erop, dat de wereld als gevolg van den Europeeschen oor log in vier groepen of ruimten zal worden ver deeld, t.w.: 1. De Europeesche ruimte onder leiding van Duitschland. 2. De Amerikaansche ruimte onder leiding Van de Vereenigde Staten. 3. De Sovjet-Russische ruimte onder leiding Van de Sovjet-Unie. 4. De groot-Aziatische ruimte onder leiding Van Japan. Het blad dringt er ten slotte bij de regeering op aan voort te gaan met het opbouwen van de groote Oost-Aziatische ruimte van gemeen schappelijke welvaart, met inbegrip van het Zuidzeegebied, zonder aandacht te schenken aan Engelsch-Amerikaansche obstructie of interven tie. LONDEN, 18 Sept. (D.N.B.) Het Hoogerhuis en het Lagerhuis zijn heclen bijeengekomen. Na een korte openbare zitting gingert beide huizen tot een geheime zitting over. Over de geheime zitting van het Lagerhuis is het volgende officieele communiqué uitgegeven: Het Lagerhuis heeft in een geheime zitting een debit gevoerd over het jongste luchtbom bardement op Engeland. De leden van het Huis, die Londen en andere getroffen districten ver tegenwoordigen, hebben de aandacht gevestigd °P de talrijke vraagstukken, die zich hebben Voorgedaan. De minister voor de Binnenlandsche Veiligheid «n de minister voor de Openbare Gezondheid hebben na de debatten van repliek gediend. In de Dinsdag gehouden zitting van het La gerhuis, die volgde op de rede van den minis ter-president, Winston Churchill, en die overi gens, evenals de voorafgaande openbare zitting degens luchtalarm moest worden onderbroken, is. volgens te Dublin ontvangen berichten, van verschillende zijden het voorstel gedaan om het Parlement in een andere plaats dan Londen bij- een te roepep, daar een ordelijke afwikkeling Van de parlementaire werkzaamheden onder he tegenwoordige omstandigheden in Londen Piet kan worden gewaarborgd. De regeering mag, zoo wordt verklaard, den noodtoestand Van het oogenblik niet benutten om het parle ment practisch uit te schakelen. GENèVE, 18 Sept. (D.N.B.). De Petit Parisien meldt in tegenstelling tot de beweringen van de Londensche radio, dat er in geheel Marokko volkomen rust heerscht. De Fransche kolonisten hebben nooit gehoor gegeven aan buitenland- sche oproepen. De gehechtheid van de inboor lingen heeft eveneens niets geleden. De ver zorging var het land is de eenigste moeilijk heid, die de autoriteiten tegenwoordig onder- mueu. Er is echter voldoende brood, vleesch, groente en vruchten. BERLIJN, 18 Sept. Onze V.P.B.-oor- respondent meldt, dat de Spaansche minis ter van Marine, in de Maria-kerk te Pan jon een prachtige votieflamp heeft opgehangen, een geschenk van generaal Franco als aan denken aan de in den Spaanschen burger oorlog voor hun vaderland gevallen marine soldaten. Een en ander ging met plechtig heden gepaard, waarbij de aartsbisschop van Valladolid een H. Mis celebreerde. Verder wordt bericht dat het Duitsche volk aan de bevriende Spaansche natie een verza- neling waardevolle kunstvoorwerpen ten ge- chenke heeft gegeven, welke ertoe zullen bij dragen om de schade te vergoeden, die door den burgeroorlog aan de katholieke kerk in Spanje is aangericht. Dit geschenk is het resultaat van een inzame ling, die met bijzondere toestemming van de Bijksregeering in Duitschland gehouden is. Zij bestaat uit 86 kandelaars, 75 kelken, 7 kostbare monstranzen, 20 patenen en 31 kruis beelden. Verder behooren tot het geschenk nog 145 kostbare misgewaden, meer dan 200 mis boeken en vele andere voorwerpen ten dienste van den eeredienst. Men moet in dit geschenk een bewijs te meer zien, zoo verklaart men te Berlijn, voor de nauwe vriendschap, die Duitschland met het nieuwe Spanje verbindt BERLIJN, 18 Sept. (V.P.B.) Het Berlijnsche domkapittel heeft vergaderd onder voorzitter schap van den bisschop van Berlijn, Z. H. Exc. Konrad Graf von Preysing, ter bespreking van de schade door Engelsche bomaanvallen aan ker ken, ziekenhuizen en andere instellingen van kerkelijken aard aangericht. Van zeven bescha digde kerken waren foto's voorhanden. De Vi caris-generaal van het bisdom Berlijn maakte bekend, dat vrijwillige beschermingskommando's gevormd zijn, die bij eventueele verdere bom bardementen als brandweercolonnes dienst zul len doen. Voor deze commando's hebben zich ook tal van zusters aangemeld, die bovendien ter beschikking van de burgerlijke luchtbe schermingsorganisaties staan. De uitrusting, zoo als verbandtrommels, worden door de katholieke ziekenhuizen ter beschikking gesteld. Bovendien hebben alle katholieke ziekenhui zen besloten om hun, die tengevolgevan bom bardementen dakloos geworden zijn, onderdak te verleenen en wel zoolang, totdat de overheid pleging en verzorging van deze menschen ge schieden geheel kosteloos. Daarnaast wordt lederen dag een middagmaal uitgereikt aan slachtoffers van bombardementen, die elders zijn ondergebracht. Tot welken godsdienst men behoort speelt hierbij geen enkele rol. Ook is er in sommige ziekenhuizen een kinderverblijf ingericht. BERLIJN, 18 Sept (D. N. B.) Het klimaat in Duitschland is voor de krijgsgevangen in- heemsche soldaten uit de Fransche koloniën te ruig geworden. Om ernstige storingen in hun gezondheid te vermijden, is het grootste deel van hen naar streken met milder klimaat in het bezette deel van Frankrijk overgebracht De rest zal in den loop van de maand Sep tember weggevoerd worden. Duitschland bewijst ook op dit gebied, dat het krijgsgevangenen overeenkomstig den wa ren zin van het volkenrecht behandelt. LISSABON, 18 Sept. (D.N.B.). Op het En gelsche stoomschip „Highnear" werden kort Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. voor het vertrek uit de haven van Lissabon met bestemming naar Engeland door de havenpo litie twee Fransche vliegers gearresteerd, die zonder pas over de Spaansch-Portugeesche grens gekomen waren en met voorkennis van de scheepsautoriteiten als blinde passagiers naar Engeland wilden varen. BERLIJN, 18 Sept. (D.N.B.). De Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken, Serrano Suner, heeft als gast van den Rijksleider S.S. en chef van de Duitsche politie, Himmlei Woensdagmorgen met zijn gezelschap op het kazerneterrèin van de Leibstandarte S.S. „Adolf Hitier" eenheden van de S.S. en de politie be zocht. Hierna gaf de Rijksleider S.S. een re ceptie, waar ook de Spaansche ambassadeur aanwezig was. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat in verband met de huidige distributiemaatregelen al de door het departement van Sociale Zaken ten behoeve van den B-steun over 1940 geplaatste orders zijn geannuleerd. Voor dit jaar kunnen dan ook geen goederen doortusschenkomst van gemeld departement wor den betrokken en ook aan de reeds ingekomen aanvragen kan niet worden voldaan. De inkoop van B-artikelen moet voor 1940 derhalve geheel plaatselijk worden geregeld. Voorts wordt nog meegedeeld, zulks naar aan leiding van verschillende tot het departement gerichte vragen, dat, hoewel de steunverleening B in het bijzonder voor de wintermaanden js bedoeld, het bij gemelden secretaris-generaal geen bezwaar zal ontmoeten, indien reeds thans tot het uitkeeren van het volledig beschikbare bedrag wordt overgegaan. Woensdagmorgen half elf brak brand uit' in den leerwinkel van den heer Doomernik in de Hinthamerstraat te 's Hertogenbosch. De brand ontstond, doordat een schilder, die daar werkte, een bus benzine omstootte. Door nog onopge helderde oorzaak raakte de benzine in brand. De vlammen sloegen hoog uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, greep het vuur met kracht aan. Zij mocht er in slagen, de aangrenzende perceelen te behouden. Deze liepen evenwel zware waterschade op. Het geheele pand brandde uit. Ook de lederinventaris en het bovenhuis werden een prooi der vlammen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Het drukke verkeer moest worden omgelegd. De mijnwerker Th. v. d. B. te Kerkrade is wegens verschillende diefstallen in kerken in de mijnstreek, waarbij offerblokken werden gefor ceerd, door de Maastrichtsche Rechtbank ver oordeeld tot 2jaar gevangenisstraf, conform den eisch. v. d. B., een recidivist, 23 jaren oud, had zich aan ongeveer 30 kerkdiefstallen schuldig ge maakt. (Van onzen Haagschen redacteur) Wij hebben eenigen tijd geleden reeds iets kunnen zeggen over het werk van ontwikke ling van de geestelijke en lichamelijke krachten bii de leden van den opbouwdienst. Thans zijn wij, dank zij den gegevens van kapitein J. J. Bakker, in staat iets meer mede te deelen over het onderwijs bij deze instelling. Immers, het spreekt welhaast vanzelf, dat het bekwaam maken van de manschappen voor een bepaald beroep, veel zorg en toewijding eischt, zoowel van superieuren als van ondergeschik ten. De leeftijden van de ongeveer 50.000 aan gesloten menschen toch varieert van 19 tot 35, terwijl de graad van ontwikkeling ligt tusschen analfabeet en afgestudeerde van een hooge- school. Onder de werkers zijn voorts vaklieden, die een ambacht uitoefenen, boekhouders, hoofdarbeiders en menschen uit vrije beroepen. In sommige gevallen zullen de werkers aange wezen zijn leiding te geven, in andere gevallen die te ontvangen. In de meeste gevallen zal het voor arbeiders noodzakelijk zijn zich te la ten herscholen of zooals dat met een nieuwen term heet „omscholen". Zoolang een corps nog geen werkobject is toegewezen, kan het onderwijs overdag ge schieden, doch zoodra een dagtaak is gevon den, zal het onderwijs meerendeels in den na middag of in de avonduren moeten worden ge geven. Het onderwijs omvat: a. Lager onderwijs, dat deels klassikaal, deels volgens de individueele methode wordt gegeven; b. Uitgebreid lager onderwijs en lessen in enkele vakken, verband houdende met het be roep van betrokkene, zooals talen voor een kell- ner, handelscorrespondentie en boekhouden voor een kantoorbediende, enz.; c. Nijverheidsonderwijs op ambachtsscholen en in centrale werkplaatsen, dan wel, waar mogelijk, volgens het leerlingenstelsel in fa brieken of bedrijven; d. Land- en tuinbouwonderwijs; e. Cursussen aan zeevaart, en machinisten- scholen; f. Practische opleidingen bijv. voor lasschers, automonteurs, marconisten enz.; en g. Schriftelijke technische cursussen voor hen, die daarvoor over voldoende voorberei dend onderwijs en praktijk beschikken, op het gebied van burgerbouwkunde, waterbouwkunde, werktuigbouwkunde, electrotechniek, chemische techniek, hand- en reclameteekenen en van zuivfelbereiding. Voor een en ander heeft de Opbouwdienst aansluiting gezocht aan bestaande inrichtingen en instituten, terwijl een groot gedeelte van het onderwijs door eigen krachten wordt ge geven. Aan de hand van de wenschen van den leer ling van zijn genoten onderwijs en van zijn scholing, aangevuld door een persoonlijkheids onderzoek, zal worden nagegaan, voor welk on derwijs hij het meest in aanmerking' komt. om zoodoende te trachten de menschen naderhand op hun juiste plaats in de burgermaatschappij te krijgen. De onderwijs-belangen worden bij elk korps (groot ongeveer 800 man) behartigd door een z.g. Cursusleider, die, aan de hand van alge- meene richtlijnen, vastgesteld door den Staf van den Opbouwdienst, plaatselijk het onder wijs regelt. Hij beschikt over de noodige hulp leiders voor hef klassikale en individueele on derwijs, alsmede voor de leiding van en het toezicht op de studie van hen, die- schriftelijke cursussen volgen. Voor wat betreft het am- bachtsonderwijs pleegt hij overleg met de directeuren van de nijverheidsscholen van be drijven of fabrieken, van centrale werkplaatsen enz., voor de plaatsing van leerlingen op deze inrichtingen. In den Staf van dep Opbouwdienst is een nauwe samenwerking tusschen „Onderwijs" en „Arbeidsbemiddeling" tot stand gebracht. Zon der deze toch zouden beide instellingen haar doel niet kunnen bereiken, daar het onderwijs by den Opbouwdienst zooals reeds eerder be toogd er in de eerste plaats op gericht moet zijn den man geschikter te maken, om een zoo goed mogeiyke plaats in de maatschappij te veroveren. Moet „Arbeidsbemiddeling", dus de behoeften peilen, die in de maatschappy aan bepaalde werkkrachten bestaan, en de aldus verkregen aanwyzingen ten dienste van de leiding van het Onderwijs stellen, zij. die met het onderwys belast zijn zullen alle gegevens verzamelen, zoo dat een juiste inventarisatie van alle by den Opbouwdienst aanwezige arbeidskrachten kan worden opgemaakt. Deze inventarisatie is het fundament van de Arbeidsbemiddeling en moet zoowel ten nutte van den toekomstigen werk gever als den toekomstigen werknemer komen. Voor den cursusleider is hierdoor een mooie taak weggelegd. Hy toch verstrekt de inlich tingen. zyn taak is ervoor te zorgen dat alle mogeiyke moeite aan een ieder wordt best jed om in den beschikbaren tijd de vakbekwaam heid zoo hoog mogeiyk op te voeren. Hy praat met de leeraren, onderwyzer en hulpleiders, met de afdeelings- en groepscommandanten en met de menschen zelf, en komt daardoor op de hoogte van de leemten en onvolkomenheden, hij bemerkt, welke hulp en steun aan enkelin gen nog gegeven kan worden. Sommigen hebben iets te hoog gegrepen en kunnen wellicht in eenvoudiger werk meer bereiken. Door aldus lei dend op te treden, zal hy den man groote dien sten bewijzen en zullen zyn inlichtingen vooi de vakbekwaamheid goed gefundeerd zijn. Hij kan er zoodoende veel toe bydragen, dat de menschen later op de juiste plaatsen in de maatschappij terecht komen en zal daarvoor den dank oogsten \>an werkgever zoowei als werknemer. Elkeen die onderwys ontvangt, zal in de kos ten 'n kleine bijdrage moeten geven. Het is goed dat de man zich een gering offer getroost voor zyn verdere ontwikkeling. Deze bydragen zyn zoo laag gesteld, dat het vrywel voor niemand eenig bezwaar kan opleveren. Het algemeen ontwikkelend onderwys kan dan ook zelden der traditie getrouw, klassikaal worden gegeven. Wil men vruchtdragend onder wijs geven, dan zal men rekening moeten hou den met de belangstelling en het ontwikkelings peil van ieder afzonderiyk, den drang tot sr.el werken van sommigen, het wat langzamer tem po van anderen. Daarenboven is het wenscheiyk, het accent, meer dan tot dusverre, te leggen op de scholing van het denken der leerlingen (dit wil zeggen denken op eigen geestelijk niveau) niet op de hoeveelheid parate kennis. Een individueele methode voor onderwijs is dan ook op haar plaats, mits hiervoor taken worden vastgesteld, die met het vorenstaande rekening houden en een waarborg bieden voor een goede verwerking van de leerstof. Behalve voor 't algemeen ontwikkelend onder wijs zal ook voor de technische schriftelyke cursussen de individueele methode worden ge volgd. Voor het nijverheidsonderwijs, het zee vaart-, machinisten- en binnenvaartonderwijs zal van de bestaande ambachtsscholen enz. wor den gebruik gemaakt. Voorts zullen met eigen krachten cursussen worden gegeven op verschil lend gebied bijv. voor lasschers, motormonteurs, marconisten, eerste hulp by ongelukken, enz Het land- en tuinbouwonderwys wordt met kracht aangepakt. Van vele zijden zijn reeds toezeggingen ont vangen, waarby men zich belangeloos beschik baar stelt voor het geven van onderricht op dit gebied, dat voor ons land van zoo'n groot be lang is en wellicht in de toekomst van nog grooter waarde wordt. Hierbij zullen theorie en praktijk hand in hand moeten gaan, hetgeen mogelijk is, doordat door den Opbouwdienst vooral werken op het gebied van landaanwin ningen, grondverbetering, ontginningen en boschverbetering worden uitgevoerd. Tenslotte zal op verlerlei gebied de belangstelling worden gewekt door voordrachten en af en toe dooi leerrijke excursies. De verordening van den Rykscommissaris betreffende de beperking van het al rei zende uitoefenen van een bedryf, welke 9 September 1940 verschenen is in Verorde ningenblad nr. 25, heeft hier en daar tot misverstand aanleiding gegeven. Van offi cieele zijde wordt met betrekking tot deze verordening daarom de volgende toelich ting gegeven. Door de beperking van het al reizende uit oefenen van een bedrijf worden in feite niet diegenen getroffen, die op weekmarkten zelf gemaakte of niet bewerkte producten van land- tuin- en boschbouw, van vee- en byenteelt, van pluimveefokkerijbedryven en van producten van de jacht en visscherij te koop aanbieden, welke producten uitsluitend voor dé levensmid delenverzorging van de bevolking dienen. Dezen voor de levensmiddelenvoorziening werkzamen handelaren is het toegestaan, de weekmarkten te bezoeken, zooals zij dit tot nu toe deden. Voorwaarde is slechts, dat deze handelaren een vaste plaats op de weekmarkt hebben en hun producten niet door heen en weer te trekken ook buiten de weekmarkten te koop aanbieden. In de eer ste plaats moeten deze handelaren, zooals v tot nu toe, probeeren hun producten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen. Slechts waar dit niet mogelyk is of wanneer op andere weekmarkten een dringende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aan geboden levensmiddelen bestaan, omdat er ter plaatse een gebrek aan deze producten heerscht, kunnen de betreffende handelaren ook op an dere weekmarkten hun waren te koop aanbie den. Zoo kunnen b.v. de kaashandelaren uit Gou da en Leiden alsmede de pluimveehandelaien uit de provincie Gelderland zooals vroeger de regelmatige weekmarkten bezoeken. Daarente gen is het niet toegestaan, in het kader van het al reizende uitoefenen van een bedrijf an dere, niet op de levensmiddelenvoorziening be trekking hebbende producten al reizende op weekmarkten te koop aan te bieden. Dit geldt in het byzondei voor die producten en voorwerpen, die men tot nu toe op de mark ten kon krijgen, doch die in geen enkel opzicht noodzakelijk zijn ter dekking van de eerste le vensbehoeften. Artikelen, welke bestemd zijn voor het dagelijksch gebruik, zijn normaa) over al te verkrygen en het verhandelen hiervan op de weekmarkt is bovendien niet noodzakelijk. Het koopen van producten, onverschillig van welken aard, binnen de verboden zone voor een gevestigd bedrijf, is geen reizend beroep in den zin van de verordening Zoo kan b.v. een slagery zooals vroeger bin nen het verboden gebied het noodige vee koo pen. Gevestigden zaken, zooals vooral groot- filiaalbedrijven, die hun afzet tot nu toe in hoofdzaak in de provincie hadden, is net ook in de toekomst toegestaan, door employé's, die met haar een vaste overeenkomst hebben en niet voor eigen rekening werken, haar klanten te laten bedienen, wanneer het zwaartepunt ook tegenover den kooper uitsluitend bij de centrale en gevestigde handelszaak ligt en geen venten plaats vindt. Dat de genoemde verordening een door de tegenwoordige oorlogsverhoudingen noodzake lijke maatregel is, behoeft geen bijzondere ver melding. Klachten en buitengewone wenschen van individueele personen zijn doelloos. Daar waar het noodig is, moet een reorganisatie van de reizende handelszaak plaats hebben of de betreffende personen moeten hun bedrijf buiten de verboden zone uitoefenen, waarbij zy dit gebied dus moeten verlaten. De beroeps- en vakorganisaties, die inlichtin gen betreffende de beteekenis van deze veror dening wenschen, dienen zich uitsluitend in ver binding te stellen met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De Nederlandsche militaire missie, bestaande uit overste van Voorst tot Voorst, kapitein mr. dr. Van Rooyen, kapitein De Ruyter van Steve ning, met toegevoegd sergeant Kraan en sol daat Admiraal, bevindt zich, naar de Telegraaf bericht, op het oogenblik te Perpignan. Zij kan hiet naar het Zuiden, zy kan niet naar het Noorden, zy zit daar onherroepelijk vast, te meer, daar Nederland te Vichy geen legatie meer heeft. 4 Augustus, zoo vernam het blad, kreeg deze missie uit Londen het bevel om zich via Spanje en Portugal naar Engeland te begeven. Zij be gaf zich met drie auto's op weg van Vichy naar de Spaansche grens, met het doel, via Perpignan, le Pertuz, Bouloux, Barcelona en Madrid naar Lissabon te gaan. Het eerste oponthoud had plaats aan het Fransche douanestation. Een week moest het gezelschap daar wachten alvorens het van de Fransche gendarmerie toestemming verkreeg om de grens te overschrijden. Op Spaansch ge bied gekomen, te Jonguerra, werd den Neder- landschen militairen echter een nieuw halt toegeroepen. Tweemaal 24 uren moesten zij in hun hotel blijven, waar zij practisch de ge vangenen waren van de Spaansche autoritei ten. Toen kwam het bevel om te vertrekken doch in de richting vanwaar zij gekomen waren! Hun werd medegedeeld, dat het ook in de toekomst uitgesloten was, dat zij Frank rijk via de Spaansche grens zouden kunnen verlaten. Maar via de demarcatielijn kunnen zij evenmin weg, ook al zouden zy er in sla gen om een laissez-passer van de Fransche regeering te bemachtigen, aangezien hun positie onzeker is. De Secretaris der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen verzoekt ons onderstaande mededeeling te willen plaatsen: Ter bevordering van de studie van onderwer pen over en in verband met het opwekken der levensgeesten bij schijndooden, hebben bestuur- deren der Maatschappij tot Redding van Dren kelingen besloten, stipendia en bekroningen top te kennen. Een stipendium kan worden toegekend aan een Nederlander, die een wetenschappelyk on derzoek wenscht in te stellen over of in ver band met het opwekken der levensgeesten van schyndooden. Een stipendium bedraagt ten hoogste 500.Meer stipendia kunnen aan verschillende personen worden toegekend, in dien de geldmiddelen der Maatschappij zulks toelaten. Een bekroning, zijnde de gouden medaille der Maatschappy, benevens een geldsom van 250.kan worden toegekend aan een Neder lander voor de beste publicatie over of in ver band met het opwekken der levensgeesten van schyndooden. De publicaties, welke beoordeeld worden, moe ten in een tydperk van drie opeenvolgende ja ren zyn verschenen. Het eerste tijdperk vangt aan op 1 Januari 1940. Aanvragen tot het toekennen van een stipen dium of een bekroning moeten worden gezon den aan den Secretaris der Maatschappij, adres: Amsterdam, Rokin 114. Zij dienen vergezeld te gaan van een korte beschrijving van het onder werp waarop het in te stellen onderzoek be trekking heeft en van de wy'ze, waarop de aan vrager zich voorstelt dat onderzoek in te stel len. Aanvragen tot het toekennen van een bekro ning dienen vergezeld te gaan van vier exem plaren der publicatie. Voor het toekennen van deze stipendia en bekroningen worden bestuurderen bijgestaan door een Commissie van Advies, wier leden door de Afdeeling Natuurkunde der Nederlandsche Academie van Wetenschappen worden aange wezen. Deze Commissie van Advies bestaat uit prof dr. J. G. G. Borst, prof. dr. H. T. Deelman en prof. dr. G. van Rijnberk, allen te Amsterdam Te Amsterdam is op 68-jarigen leeftyd over leden mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, oud-procureür-generaal bij het Amsterdamsche gerechtshof. Hij was in 1872 te Beetsterzwaag in Friesland geboren, studeerde aan de Leid- sche universiteit rechtswetenschappen, waar hy in 1896 op stellingen promoveerde. Achtereen volgens was hij werkzaam als ambtenaar bij het Openbaar Ministerie te Leeuwarden, als substituut-officier van justitie te Winschoten, als officier van justitie te Amsterdam, in welke plaats hij werd benoemd tot advocaat-generaal en ten slotte procureur-generaal bij het ge rechtshof, welke functie hy tot einde 1939 ver vulde. In tal van belangrijke zaken is baron Van Harinxma thoe Slooten opgetreden. De secretaris- generaal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de be schikking van 9 Mei no. 471 (1), afd. Water staatsrecht, betreffende Zondagssluiting van bij den Rykswaterstaat of de diensten van de Zuiderzeewerken of van de Wieringermeer in beheer zijnde sluizen en bruggen, welke beschik, king is opgenomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939 no. 90, zooals die beschikking sedert is gewijzigd, achter „Vecht-ophaalbrug in Rijks weg no. 1 te Muiden" in de derde kolom in plaats van: „tusschen 1 October en 1 April van Zaterdag 10 uur n.m. tot Maandag 6 uur van." zal worden gelezen: „Tusschen 1 October en 1 April van Zaterdag een half uur na zonsonder gang tot Maandag een half uur vóór zons opkomst". In de beschikking van 9 Mei 1939 no. 471 (2), afd. Waterstaatsrecht, betreffende nachtsluiting van by den Rykswaterstaat op de diensten van de Zuiderzeewerken of van de Wieringermeer in beheer zy'nde sluizen en bruggen, welke be schikking is opgenomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939 no. 90 zooals die beschikking sedert is gewijzigd, achter „Vecht-ophaalbrug in ryks- weg no. 1 te Muiden" in de derde kolom in plaats van: „Tusschen 1 October en 1 April van 10 uur n.m. tot 6 uur v.mzal worden ge lezen: van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst". In de beschikking van 9 Mei 1939 no. 471 t3), afd. waterstaatsrecht, betreffende sluiting op Christelijke feestdagen van bij den Rykswater staat in beheer zijnde sluizen en bruggen, welke beschikking is opgenomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939, zooals die beschikking sedert is gewijzigd, achter „Vecht-ophaalbrug in Rijks weg no. 1 te Muiden" in de vierde kolom in plaats van: „Van den aan den feestdag voor- afgaanden dag 10 uur n.m. tot den op den feest dag volgenden dag 6 uur v.m." zal worden ge- 'rzen: „Van den aan den feestdag voorafgaan- den dag een half uur na zonsondergang tot den op den feestdag volgenden dag een half uur vóór zonsopkomst." Na een vruchtbare kampperiode van 3 maan den, welke gekenmerkt werd door goeden ge meenschapsgeest en arbeidszin, opent het ka tholiek jeugdkamp „Vredesteyn" te Egmond- Binnen opnieuw voor een periode van 3 maan den 30, September a.s. Iedere katholieke jongeman van 1624 jaar die dobr de tijdsomstandigheden zonder werk gekomen is. wordt hier in de gelegenheid ge steld, in een goede samenleving den zin voor gemeenschap en arbeid te bewaren en te ver- grooten. Voor iederen vakman is ruimschoots gele genheid, bij den heropbouw van de Regale Abdij van Egmond onder leiding van bekwame tech nische- leiders zijn vakbekwaamheid op peil to houden en op te voeren en tevens zijn theo retische kennis door speciale P. B. N. A.-cur- sussen te verkrijgen en aan te vullen. Ook voor winkel-, magazyn- en kantoorbedienden zal nu door een speciaal program van practische ad ministratieve werkzaamheden en theoretische opleiding gelegenheid zijn. zich in hun eigen beroep te bekwamen (Middenstandsdiploma! Verdere voordeelen zijn bekend: f 1.75 zak geld, en voor „treiners" een keer in de vier weken gratis reis naar huis. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de ad ministratie van het Kath. Jeugdkamp „Vre- desteijn" te Egmond-Binnen, by de Diocesane Kampcommissie, Stadhouderskade 55, Amster dam en by plaatselijke jeugdregistratiebureaux. De rechtbank te Maastricht veroordeelde J. H. S. uit Ubach-over-Worms, die 7 Februari een schot loste te Nieuwenhagen op zekeren Ch. R„ waardoor deze levensgevaarlijk gewond werd, tot 2jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5