Hollandkinder" in Ober-Donau Beursoverzicht E Ervaringen van een zeldzame vacantie Kabelballons boven ons land Koop je vleesch, koop je been ^Als je eraan denkt, is het een fijne tijd geweest" Kerkdijk leven Celluloidplaatjes gevonden in Den Haag DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 V Verbijsterende vertelsels 13 K.G. aangekomen WIJ LUISTEREN NAAR. Vrijdag 20 September Pastoor A. Vermeulen S.J. f Postchèque- en Girodienst Waartoe de toekenning van rechtspersoonlijkheid dienstig is Em.-pastoor J. A. Kusters f DOOR AUTO GEGREPEN In voortuin neergeschoten Behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof Mr. D. TE WINKEL AFGETREDEN Als lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel ROEIBOOT OMGESLAGEN Vijftienjarige jongen verdronken Voorzitter Personeelraad N. S. Dame in Amsterdam door scherf gewond Daling in Drenthe Te Oost zaan Nog meer ballons Hamsteren is verboden Gehamsterde goederen in beslag genomen Gesneuvelde studenten van de R.K. Universiteit Gedenksteen wordt geplaatst DAMMEN R.K. LANDSKAMPIOEN SCHAP •W.i ,T Slaat geen raad in den wind MARKTEN (Van onzen eigen verslaggever) De banden tussehen Nederland en Oos tenrijk zijn van nature nauwer dan het den oppervlakkigen beschouwer lijkt. Moe der Natuur zelf bouwde bijna den geheelen weg, die de twee landen verbindt, het lage land aan de mondingen van Europa's groot ste rivier, den Rijn, het hooge land aan den bovenloop van op één na West-Europa's grootste rivier, den Donau. Door de groote poort van het Rijndal slingert zich' de weg, die de Nederlanden met de Ostmark ver bindt, door 't Rijndal geraakt men in Zuid- Duitschland en niet ver vandaar begint de Donau zijn loop door het hart van Europa, zich spoedend om snel in het land te ko men, waar hij van bergstroom tot groote transcontinentale rivier kan worden, de voedingsader van landen en beschavingen. Langs den Rijn en den Donau loopt sedert het begin van de geschiedenis van ons we relddeel de verbindingsweg tussehen het oude Nederland en het oude Oostenrijk, dat tegenwoordig de jonge Ostmark is en het eerste land, dat wij van onzen kant, de Ostmark naderend, ontmoeten. Het eerste land, waar de Donau zijn Europeesche rol begint te vervullen, is de Ober-Donau, waarin heel de Ostmark ligt besloten: het hooge gebergte van het Salzkammergut in het Zuiden, aangrenzend daaraan het erts- rijke en industrieele Eisenwurzen, in het midden van West naar Oost de lang gol vende heuvelruggen van Innviertel en Landl, welvarend boerenland, in het Noor den het Mühlviertel, opstijgond naar de sombere pracht van het Bohmerwald, en in het hart van dit rijk gevarieerde gebied Linz, de oude hoofdstad, die zich met ver bazingwekkend élan gestort heeft in de vaart, waarmee de provincie Ober-Donau streeft naar de leidende positie in de Ost mark. Veel is er in den loop der eeuwen over en weer uitgewisseld langs Donau en Rijn tussehen dit deel van het Duitsche Rijk en ons land. Ver overaars met het zwaard en met het kruis volg den den natuurlijken weg, kooplieden trokken heen en weer, brengers van cultuurgoederen waren altijd onderweg en de jongste geschie denis van Europa heeft ertoe geleid, dat ook de kinderen van Nederland en de Ostmark nu over en weer den weg tussehen hun landen hebben leeren kennen. Twintig jaar geleden was het Nederland, dat gastvrijheid kon ver- leenen aan deerlik onderkomen Oostenrijksche kinderen, thans is het de Ostmark, de gouw Ober-Donau, die aan zesduizend Nederlandsche kinderen een prettige en gezonde vacantie be zorgde. Zoo is de weg tussehen Ober-Donau en Nederland door zesduizend paar voeten méér betreden en iedere voetstap op den weg tus sehen landen en volken laat een spoor na.... Gouwleider August Eigruber van Ober- Donau nam het initiatief tot deze groot- scheepsche vacantie-excursie en Rijkscom missaris Seyss-Inquart bracht ih ons land zijn uitnoodiging over. Het heeft een oogen blikje geduurd, alvorens voorzichtige Hol- landsche vaders en moeders besluiten kon den hun kroost op den langen weg naar Ober-Donau te zenden, maar zesdüizend kinderen vertrokken toch dezen zomer in lange treinen naar een der schoonste lan den van ons werelddeel, en een land, dat thans meer dan ooit benijdenswaardig is, omdat geen kind er 's nachts wordt wakker geschrikt door vliegtuigen en dreunend af weergeschut, een land, dat niet veel meer van den oorlog merkt, dan dat er 's avonds geen lichten worden aangestoken, maar dat ook in het duister even vreedzaam, en rus tig voortleeft. In dit land hebben onze Nederlandsche kin deren hun vacantie doorgebracht, te Linz en voornamelijk in het Salzkammergut, temidden van hooge bergen, die zij nog nooit gezien had den, bij pleegouders of in een van de tallooze kindervacantie-tehuizen, die over het. Groot- Duitsche Rijk verdeeld zijn. Thans in deze laat ste weken van September keeren de treinen uit de Ostmark terug, gevuld met kinderen, die er goed uitzien, vervuld van de herinnering aan het vreemde en schooue, dat zij zagen, en de Rijkscommissaris heeft een aantal Nederland sche journalisten uitgenoodigd om de laatste dagen van hun verblijf in Ober-Donau de kin deren in hun vacantie-oorden zelf te komen gadeslaan. Aan dit verzoek hebben wij voldaan en het spreekt wel vanzelf, dat wij thans de taak hebben, over vele aangename zaken te be richten. Wij zagen honderden kinderen in groo te tehuizen aan de Traunsee en te Ebensee aan den voet van den steilen Feuerkogel, wij zagen hen op den Föstlingberg bij Linz, wij zagen hen in de hoofdstad van de gouw, alsmede in het paradijselijke Ischl, behaaglijk en vertrouwelijk met hun tijdelijke pleegouders, die hen niet zuinig verwenden. De ..Hollandkinder", zooals zij daar werden genoemd, waren bekende fi guren geworden in het landschap, en de Ost- markers zagen hen gaarne, want in de eerste plaats worden onze Oostenrijksche vrienden ten zeerste gesierd door de deugd der dankbaarheid, hei veroiijj van de Nederlandsche kin deren in de Ostmark. De valkenier Wedde <yp den Pöstlingberg toont den kinderen zijn adelaar (Foto Schimmelpenningh) en in de tweede plaats behooren de Nederlan ders sinds jaar en dag en naar men hoopt het volgende jaar weer opnieuw tot hun trouwste gasten. De „Hollandkinder" waren welkom in de Ostmark, alleen: hoé welkom zij er waren, hebben zij zelf niet begrepen, want voor kinderen is het een der meest natuurlijke zaken ter wereld, dat zij welkom zijn en goed behandeld worden. En daarom: voor wij nu gaan spreken over aangename dingen, moet hier toch een onaan genaam feit gememoreerd worden, dat de Ost- markers ietwat pijnlijk getroffen heeft. Er bleek onder de kinderen, de eerste dagen na hun aankomst in de Ostmark, een neiging te bestaan om over te gaan tot hongerstaking. Bij nadere informatie waren zij zeer gesloten om trent de beweegredenen tot een zoo ongewone liefhebberij als zij hier demonstreerden, maar bij eenig aandringen kwam dan toch het on- geloofelijke verhaal er uit: de kinderen bleken bezeten door den angst, dat zij bij hun gast- heeren dingen te eten zouden krijgen, die va rieerden tussehen menschenvleesch en vergif tigde spijzen. Wie den kinderen deze enormitei ten op de mouw hebben gespeld, valt natuur lijk nooit meer te achterhalen, maar zij moeten ermee uit Nederland zijn aangekomen. De jour nalist, die deze geschiedenissen door Duitschers hoorde overbrengen, zat sprakeloos van verba zing, want in Nederland was de mare van kan nibalisme, bedreven in het idyllische Salzkam mergut, niet tot hem doorgedrongen, maar dat vele kinderen niettemin zwaar onder den in druk zijn geweest van de vertelsels, die onver antwoordelijke, slechts halfrijpe elementen hun hebben ingeblazen, bleek wel uit het feit, dat een troep meisjes zich zwaar inspande om aan den veelgezochten „meneer van het Nationale Dagblad" mee te deelen, dat zij geen men schenvleesch hadden gegeten, noch eenige ver giftigde spijs. En uit de verhalen van pleeg ouders en verzorgers hoorden wij, dat het met eerder is gelukt, sommige kinderen aan het eten te brengen, dan nadat de volwassenen de rol van voorproevers op zich genomen hadden. Zoo was dus de comedie met het vleesch, die beschamend zou zijn, indien zij niet zoo volmaakt belachelijk geweest was. De Ost- markers hebben er niet minder goed om gezorgd voor de kinderen. Zij hebben hun rijkelijk te eten gegeven en zij hebben hen overvloedig deel laten hebben aan de schoonheden van hun landschap. Er zijn over en weer wel eens ontevredenheden ge weest, even begrijpelijk en onvermijdelijk als weinigzeggend voor het algemeen. Onder zes duizend kinderen bevinden zich er al licht enkelen, die totaal ongeschikt blijken om in een ordentelijke kindergemeenschap te leven en naar huis teruggezonden moeten worden. Kinderen, die nooit van huis zijn geweest, kunnen zich moeilijk voorstellen, dat er ook nog menschen op de wereld le ven, die op andere manieren hun eten be reiden dan het in hun moeder's keuken pleegt te geschieden, en kinderen, die aan den zeekant geboren zijn, maar nog nooit bergen zagen, denken, dat iedere berg een mul duin is, hollen in volle vaart van een helling af om zich verder naar beneden te laten rollen en de kans te loopen, dat zij hun nek breken, of toch minstens beenen en armen kapot schuren. In 't eerste geval moet den kinderen aan. 't verstand gebracht worden, dat je pok iets lekker kunt gaan vinden, wat je eerst niet lustte, en in het tweede geval moeten zij strak aan den teu gel gehouden worden op het gevaar af, dat een vrijgevochten Hollandsche jongen daar bij gaat vinden, dat men zijn vrijheid te na komt. Wrijvinkjes van dezen aard zijn onvermijde lijk bij logeerpartijen op zulk een groote schaal, maar men doet goed met er niet al te veel waarde aan toe te kennen en liever te denken aan de slotconclusie, waar iedere jongen en ieder meisje altijd weer op terug kwam en die het beste wordt samengevat in het woord, dat één jongen erover uitsprak: „Als je eraan denkt, is het een fijne tijd geweest." Het is een fijne tyd geweest. Zwemmen, wan delen, marcheeren, ravotten, bij regenachtig weer binnenshuis mooie films zien, bij hun ka meraden van de „Hitler-Jugend" in tentenkam pen op bezoek „Ha Jot" noemen de jongens als volleerde Duitschers de H. J. en daarbij zoo goed eten, dat vrijwel allen ettelijke ponden aankwamen en een het zelfs bracht tot een gewichtsvermeerdering van dertien K.G., waar- i mee hij zich groote vermaardheid in de heele streek verwierf. Om kort te gaan: dit was een prachtige va cantie. Weliswaar kan men een kind in ons eigen land een vacantie verschaffen, die op zich genomen niet minder fijn is, maar een vacan tie in een zoo ver land, in een zoo volmaakt andere omgeving, temidden van bergen en me ren, is een onovertrefbaar genot, en zoo hebben de kinderen het dan ook opgevat. Er zijn ban den gelegd: Nederlandsche jeugd heeft van haar Duitsche leeftijdgenooten niet alléén het Engelandlied, maar vele andere, meer duurzame en schoonere Duitsche liederen leeren zingen zoo verbreidt zich van ouds het volkslied door het volk; pleegouders zijn er, die hun pleegkinderen van dezen zomer graag voor goed zouden willen behouden zij komen elkaar nog wel eens opzoeken als zij den tijd van hun le ven hebben en zoo worden verstandhoudingen verdiept, Nederlandsche kinderen zouden in sommige gevallen wel in Duitschland, in het prachtige Ober-Donau willen blijven, en als zij weer in hun vaderland terug zijn, dan zijn daar alweer menschen meer, die goede herin neringen hebben aan een goed land, herinne ringen, die zij in de toekomst niet zoo spoedig zullen vergeten. Misschien bewaart een meisje het „Dimdlkleidl", dat zij gekregen heeft, of een jongen zijn echte „Tyroler" broek lang nadat zij eruit gegroeid zijn, om er nu en dan nog eens naar te kijken en zich een land in de gedachten terug te roepen, dat vriendelijk en gul jegens hen was, een land, waar het goed was voor een kind om er te zijn. Zoo hebben langs de dalen van Ryn en Donau Nederland en Oostenrijk, de aloude Ostmark van het groote Germaansche Rijk aan onze grenzen, elkander weer gevonden. Het is vrijwel het eenige contact geweest, dat er dit jaar mogelijk was tussehen de beide door Moeder Natuur zelf bijna en straks als het RynDonaukanaal voltooid zal zijn geheel en al verbonden landen, doch het was niet het slechtste, dat men zich denken kan, omdat het gebaseerd was op een oude, diepe vriendschap van men schen tot menschen, een vriendschap, die zich handhaaft door alle wederwaardighe den heen. En het is merkwaardig, dat nu al voor den tweeden keer in de critieke oogen- blikken in het bestaan van deze beide lan den alleen nog kinderen hun weg vonden door het Rijndal en langs den bovenloop van den Donau. AAAi UAAAAA JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzendihg 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Wij be ginnen den da.g, 8.30 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berich ten, 12.05 Gramofoonmuziek, 12.15 KRO- orkest, 12.451.15 Nieuws- en economische berichten ANP en gramofoonmuziek, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Orgelconcert, 2.15 Gramofoonmuziek, 3.00 „Karneval in Roni". operette (opn.), 4.004.25 Dans muziek (gr.pl.), 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.20 Voor de zieken, 5.45 Gramo- fconmuziek, 6.45 Berichten, 6.50 Gramo foonmuziek, 7.20 Cyclus uitingen van na tionale cultuur, 7.35 Gramofoonmuziek, 7.45 „Het woonwageniiefdewerk", vraaggesprek. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P., eventueel gra- mofoocrplaten, 8.15 K.R.O. Symphonieorkest en soliste, 8.50 Wij sluiten den dag, 8.55 9.00 Nieuwsberichten A.N.P. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 9.30 Puszta-orkest (opn.). 10.15 Viool en orgel (opn.), 10.30 AVRO- Amuaementsorkest, 11.30 Gramofoonmu ziek, 11.45 Omroeporkest (opn.), 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. gramofoonmuziek, 1.00 Orgelspel, 1.20 En semble Rentmeester, 2.f5 Ensemble Rent meester en gramofoonmuziek, 3.15 Gramo foonmuziek, 4.00 Zang en piano, 4.15—4.30 Gramofoonmuziek, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 AVRO-Amusementsorkest, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7,15 Reporta ge, 7.35 Mandoline-ensemble „De Speel lieden" 8.15 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Da Capo-orkest (opn.), 8.559.00 Nieuws berichten A.N.P. »v- In den ouderdom van 64 jaar is in „Mariën- daal" te Grave overleden de zeereerw. pater Alph. M. Ch, L. Vermeulen S.J., oud-pastoor der parochie van O. L. Vrouw Onbevlekte Ont- angenis aan de Elandstraat te 's-Gravenhage. Tot Augustus 1933 is hij rector geweest van de erk van den H. Franciscus Xaverius (Krijt berg) te Amsterdam. Op het besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën tot toekenning van rechtspersoonlijkheid aan de Postchèque- en Girodienst, verschenen in het Verordenings blad van 14 September, wordt van officieele zijde de volgende toelichting gegeven: Het toekennen van rechtspersoonlijkheid aan den Postchèque- en Girodienst is nood zakelijk, om dezen dienst in staat te stel len, een deel van de postchèquegelden in staatsfondsen te beleggen en niettegen staande dit feit door verpanding hiervan bij de Nederlandsche Bank een overeen komstig deel van de postchèquegelden li quide te houden. Afzonderlijk bepaalt deze verordening, dat door het verleenen van rechtspersoonlijkheid in de organisatorische verhouding tussehen den Postchèque- en girodienst en het staatsbedrijf der Posteryen, Telegrafie en Telefonie geen verandering intreedt. De beambten van den postchèque- en Girodienst worden met betrek king tot hun rechtspositie, ook wat de finan- cieele zijde betreft, gelijk gesteld met de amb tenaren in dienst van den Staat. De Nederandsche Staat garandeert, dat de Postchèque- en Girodienst zijn verplichtingen ten allen tijde ten volle zal kunnen nakomen. Te Maasbracht St. Joost waar hij de laatste jaren woonde, is overleden de zeereerw. heer J. A. Kusters, oud-pastoor van Koningsbosch. Dinsdagochtend tussehen 10 en 12 uur zijn in het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag vier celluloidplaatsjes gevonden, elk beplakt met een lapje linnen. Het eerste is gevonden op den hoek van den Bezuidenhoutscheweg en de Laan van Nieuw Oost-Indië, waar het terecht was gekomen, nadat het van een dak van een be lendend hoekhuis was gewaaid. Het tweede exemplaar werd aangetroffen op de trede van een portiektrap eener woning aan de There- siastraat. Hét derde exemplaar is gevonden op de deurmat van een vischwinkel in deze straat, achter de buitendeur. Het vierde plaatje is eveneens achter de buitendeur van een sigaren winkel in de Theresiastraat gevonden. De plaatjes zijn in beslag genomen door de politie, die ze later onschadelijk heeft gemaakt De Rijksinspecteur van de luchtbescherming heeft aan het bureau Louise Henriëttestraat de plaatjes in beslag genomen. Het A. N. P. bericht, dat in de omgeving van Dedemsvaart en Balkbrug nog steeds brandplaatjes worden gevonden, die de vorige week door Engelsche vliegtuigen zijn uitgewor pen. Te Balkbrug lag zoo'n plaaitje vlak bij een boerderij. Het had groot onheil kunnen stichten als de bewoners een begin van brand niet terstond gebluscht hadden. Nu werd er slechts geringe schade aangericht, j In Dgn Hulst bij Dedemsvaart liepen ver- J schillende personen, die een plaatje hadden I gevonden, uit onwetendheid brandwonden en schade aan hun kleeding op. Woensdag kwam ,in de Hertenlaan te Zeist de 52-jarige wielrijder M. K. uit Utrecht bij het uitwijken voor een hem achterop rijdenden auto, met de pedaal tegen een paaltje. Hij ver loor het stuur en raakte aan het slingeren, waardoor hij door den auto werd gegrepen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij in het zieken huis te Zeist, waarheen hij werd vervoerd, over leed. Op den dertienden Mei werd 's namiddags om vijf uur in de van Hoeylaan (park Marlot) te 's-Gravenhage alarm gemaakt op het gerucht, dat in een van de huizen parachutisten aan wezig zouden zijn. Bij het onderzoek, daarnaar ingesteld door een reserve-luitenant der huzaren, een wachtmees ter en eenige andere militairen, bleek, dat in het aangegeven perceel geen enkele parachu tist was te vinden. Daarna wenschte de luitenant de naastliggen de huizen te inspecteeren en hij begaf zich met den wachtmeester daarheen. Op het bellen deed een oude heer open, tot wien de wachtmeester onmiddellijk het bevel „handen omhoog" richt te. De oude heer gaf, vermoedelijk in zijn be duusdheid, slechts ten deele aan dit bevel ge volg, want hij stak een hand omhoog en hield mt de andere den deurknop vast, hetgeen den wachtmeester deed vermoeden, dat de heer naar een revolver greep. Bovendien meende de wacht meester, dat de oude heer den luitenant op zij drqng. De wachtmeester loste toen een tweetal revolverschoten en de luitenant meenende, dat op hemzelf werd geschoten, schoot eveneens. De oude heer werd zoodanig getroffen, dat hij korten tyd later in het R. K. Ziekenhuis over leed. De krijgsraad te Utrecht, voor welk college beide militairen zich onlangs adden te ver antwoorden, sprak den wachtmeester vrij op grond, dat deze mocht denken, dat de bedoelde heer kwaad in den zin had en dat in die dagen van algemeene verwarring en angst voor para chutisten, deze ook werkelijk op het meest on verwacht te voorschijn konden komen, terwijl het begrijpelijk en zelfs in overeenstemming met beklaagde's plicht werd geacht, dat hij onmiddellijk handelend is opgetreden toen zijn meerdere niet werd gehoorzaamd. De inmiddels tot reserve-ritmeester bevorderde luitenant werd ter zake van mishandeling tot een maand gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zonder noodzaak het derde schot op den ouden heer zou hebben gelost. Woensdag werden de zaken tegen deze beide militairen in hooger beroep voor het Hoog Mili tair Gerechtshof behandeld, welk beroep zoowel door den veroordeelden officier als door den auditeur-militair was aangeteekend. Na langdurig verhoor was het woord aan den advocaat-fiscaal, die ten aanzien van den wachtmeester concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekend vonnis en ten aanzien van den ritmeester tot drie maanden gevangenis straf, omdat deze zonder eenige bedachtzaam heid het schot zou hebben gelost. De ritmeester verdedigde zich met de opmerking, dat hij zich niet bewust was op den ouden heer te hebben geschoten, doch het schot eenvoudig te hebben gelost in de richting van waar hij veronderstel de, dat op hemzelf geschoten werd. Mr. van Es, voor den ritmeester pleitend, gaf uiting aan de gevoelens van deernis met de na gelaten betrekkingen van het slachtoffer (den heer L. W. Taaie) en wees er op, dat het geheele drama In nauwelijks een halve minuut was ge schied en dat, waar geen r ctie op het slacht offer is gehouden, geenszins bewezen kan worden geacht, dat de ritmeester, die als een kalm officier bekend staat, op den heer T. had ge schoten. s De uitspraak van het Hof volgt later. Naar Tub. verneemt zal mr. D. te Winkel, te Enschede, op korten termijn bedanken als lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel, in verband met het feit, dat hy is opgenomen in de directies van N. J. Menko N.V. en van de N.V. Spinnerij Roombeek te Enschede. Een vereeniging van deze functies met het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten acht de heer te Winkel practisch onmogelijk en ook minder gewenscht. De heer te Winkel werd 1 Juli 1927 tot lid der Provinciale Staten gekozen en op 13 Maart 1929 tot Gedeputeerde. Te Rotterdam ware ntegen schafttijd twee jon gens in dienst van de ,,Rotterdamsche Droogdok Maatschappij" in de Heyschehaven aan het spe levaren gegaan met een roeibootje. Plotseling sloeg het vaartuigje om, met het gevolg dat bei den te water raakten. Een der knapen de 15- jarige B. Meester uit Pemis, was de zwemkunst niet machtig en verdween in de diepte. Onmid dellijk werden pogingen in het werk gesteld om den knaap te redden, doch dit mocht niet baten. Later in den middag heeft personeel van de ri vierpolitie het lijk opgehaald en naar het bureau der rivierpolitie a,an de Parkkade overgebracht. De andere jongen bereikte veilig den wal. Naar wij vernemen, is in een dezer dagen ge houden vergadering van den Personeelraad der N.S. den heer H. J. van Braambeek, die sedert de instelling van dit instituut in 1926 daarvan deel uitmaakte en van 15 Maart 1940 af voorzit ter was, dank gebracht voor de vele en gewich tige diensten, welke hij aan de belangen van de N.S.-gemeenschap heeft bewezen. De Raad heeft hem als afscheidsgeschenk eenige studieboeken aangeboden. Met eenige hartelijke woorden heeft de scheidende voorzitter bedankt voor de hem gebrachte hulde. In dezelfde vergadering werd met algemeene temmen tot waarnemend-voorzitter van den Personeelraad benoemd de heer G. Joustra, be stuurslid van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel. Tegen het einde van den middag is Dinsdag het luchtafweergeschut in de omgeving van de hoofdstad krachtig in werking getreden, toen een versperringsballon, welke op zeer groote hoogte door de Westenwinden werd meegevoerd, waargenomen was. De ballon dreef juist over het centrum der stad, waar het verkeer groo- tendeels werd gestaakt, omdat men zich in schuilplaatsen en portieken in veiligheid wilde stellen. Hoogstwaarschijnlijk is de ballon door het ge schut geraakt, want zienderoogen verloor hij hoogte. Honderd meter buiten de kust in het IJsselmeer is hij gedaald. De luchtafweer heeft toch nog een slacht offer geëischt. Op het Hugo de Grootplein werd een dame door een scherf aan den voet gewond. Na in het posthuis aan de Van Oldenbarneveldt- straat door den G. G. D. te zijn verbonden, is zij naar huis gebracht Dinsdagmiddag omstreeks een uur is te Deur- ze bij Assen een Engelsche versperringsballon aan den grond gekomen. Van Beilen af hadden de Nederlandsche en de Duitsche politie den ballon gevolgd. Het ge vaarte, dat 'n lengte had eenige 10-tallen me ters, bleef vlak bij de boerderij van J. Beyering te Deurze in het prikkeldraad hangen. Tevoren had het al herhaaldelijk den grond geraakt. Er was een kabel van ongeveer 30 meter lengte aan den ballon bevestigd met een zware katrol. Des ondanks werd geen schade van beteekenis aan gericht. De ballon bevatte vrijwel geen gas meer Dinsdagavond half tien dreef een kabelbal lon boven Oostzaan. Het bovengrondsche eiec- trische net en het alarmeeringsnet van de vrij willige brandweer werden door een kabel be schadigd. Uit Anna Paulowna wordt gemeld, dat daar Dinsdagochtend niet minder dan vijf Engelsche kabelballons zijn overgedreven in de richting van de Waddeneilanden. Door de over den bodem sleepende kabels werd het bovengrond sche electrische net op verscheidene plaatsen be schadigd; een paal van de leiding werd om gerukt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Uit Beilen in Drente wordt eveneens mede gedeeld, dat daar een Engelsche kabelballon is overgedreven. Deze is in de gemeente Rolde aan den grond gekomen. Tijdens de drift heeft de ballon schade aangericht aan bovengrond sche leidingen van het telefoon- en electrici- teitsnet. Er blijkt bij de slagersonzekerheid te be staan over de bedoeling waarmede inzake de vleeschdistributie bepaald werd, dat het ge wicht per bon geldt voor „vleesch met been", en over de al of niet juistheid van het bereke nen van been tegen denzelfden prijs als het tegelijk gekochte vleesch kost Het is Het Vaderland" gebleken, dat de slagers beën moeten leveren bij de hoeveelheid vleesch per bon toegestaan, t, w. rundvleesch tot 20 procent been, varkensvleesch 1015 procent. Bij een bestelling op bons tot bijv. vijf ons biefstuk gezamenlijk mag dus geleverd worden vier ons biefstuk, tegen den prijs van biefstuk, en een ons been tegen den prijs van been. Reeds eenigen tijd had de politie van Bever wijk het vermoeden, dat daar ter plaatse een hamster-complot moest bestaan, dat er zijn werk van maakte, levensmiddelen buiten de distributie om te verkoopen. Na een nauwkeurig onderzoek is de Bever wij ksche politie er in geslaagd, deze goederen op te sporen en de personen, die er bij be trokken waren, aan te houden. Dinsdagmiddag werd een inval gedaan in een pakhuis aan den Slangenwegte Beverwijk, waar, verborgen, een groote partij koffie, thee, meel, boter, vet, cacao en rijst werd aange troffen. Met twee vrachtauto's werden de goe deren naar het politiebureau vervoerd en daar voorloopig opgeslagen. Tegen de betrokkenen, den eigenaar van het pakhuis en twee ingeze tenen van Velsen, is proces-verbaal opge maakt. Naar wij vernemen is de Senaat van het Nijmeegsch Studentencorps „Carolus Mag nus" voornemens in het Corpsgebouw, Oran jesingel 42 te Nijmegen, een gedenksteen te doen aanbrengen mat vermelding daarop van de namen der studenten, die tijdens de oor logsdagen fn Mei voor het vaderland zijn ge sneuveld. Het ligt in de bedoeling te gelegener tijd den gedenksteen officieel te onthullen, waarom voorloopig de namen der gesneuvelde studen ten op eenvoudige wijze in de hal van het ge bouw aangebracht zuilen worden. De eerste partij om het R. K. landskampioen schap dammen werd te Hoorn tussehen Bizot en Wagenaar gespeeld en door eerstgenoem- den na 55 zetten gewonnen. Meer dan eens is hier gewaar schuwd: de oorlog is geen kijkspel. En ondanks alle waarschuwingen, hier en eldersmoet men tot de ontstellende ervaring komen: hoe dom kunnen groote menschen toch zijn. Er dreven Engelsche kabelballons, welks op drift waren geraakt door den storm, over óiis land. Ze veroorzaakten op ver schillende plaatsen ernstige schade en natuurlijk werd er door het afweerge schut op gevuurd. Nu zou men denken, dat ten minste de groote menschen, die, in tegenstelling met kinderen, wijs heeten, dekking zochten en vooral niet naar buiten zouden gaan. Maar bij tientallen holden ze naar buiten om het schouwspel van ,de drijvende bal lons, welke beschoten werden, te zien. Zij schenen er niet aan te denken, dat daar hoog in de lucht granaten ont ploften. welke niet alleen zulke „aar dige" rookwolkjes maken, maar bo vendien springstukken verspreiden, welke straks neervallen en verderf kunnen zaaien. Want de granaten hebben, naarmate het kaliber, van tweehonderd tot duizend springstuk ken. Geen wonder dat er menschen gewond loerden. Zoodra er geschoten wordt door het afweergeschut moet men dekking zoeken en vooral woning, kantoormagazijn, werkplaats of win kel niet verlaten uit domme nieuws gierigheid. Slaat toch geen goeden raad in den wind. Blijft bij luchtge- vaar binnen. Oorlog is geen kijkspel, maar bloedige, doodelijke werkelijk heid. AMSTERDAM, 18 September 1940. Op het Damrak sympathiseerde men vandaag met Wallstreet en getuigde de markt in door snee eveneens van een vastere stemming. Ook hier echter was de ondernemingsgeest niet bijster groot waarom de handel zeer kalm ver liep. Op de Petroleumafdeeling opende Koninklijks Olie 2 pet. hooger op 220, waarna de markt zich op de prijzen 219221 bewoog. De handel was spoedig na opening afnemende. Shell Union. Continental Oil en Tidewater bewogen zich op het vorig koerspeil. In den Suikerhoek opende H.V.A, 34 pet hooger op 369—370. De vraag was echter spoe dig bevredigd, maar toch bleven de openings- prijzen voorloopig gehandhaafd. Voor Javaschs cultuur en Nisu was de ondertoon ook vaster, maar Vorstenlanden bleek eerder iets luier van toon te zijn. Op de Rubbermarkt bewoog A'dam Rubber zich aanvankelijk om en nabij het vorig slot. Da belangstelling was gering, terwijl de andera rubberaandeelen nog minder voor handel in aanmerking kwamen. Tabakken toonden weinig verandering. Voer Deli Batavia en Senembah was de ondertoon nauwelijks prijshoudend en voor oude Deli goéd prijshoudend. Scheepvaartaandeelen waren ditmaal licht verdeeld en trokken minder de aandacht dan gisteren. Voor Scheepvaart Unie was weer eeni ge vraag aanwezig* waarom een verbetering in trad van 1 pet. Kon. Booten en Java-China- Japanlijn waren niet gezocht en hadden een iets luieren ondertoon. Holl. Am. Lijn toonde weinig verandering. Van binnenlandsche industrieelen handhaaf den Philipslampen voorloopig de vorige prij zen. Unilever boekte na de reactie van gisteren een licht herstel. Aku was weer tamelijk ge vraagd en boekte een avans van V2 a 1 pet. Voor aand. Ned. Ford en Fokker-aandeelen was een vastere ondertoon aanwezig. Op de Amerikaansche afdeeling konden Steels en Bethl. Steel circa 1 dollar verbeteren en Republic Steel y,. De handel hierin nam geen groote afmetingen aan. Anaconda en Kenne- cott handhaafden de vorige prijzen. Carfoundry was iets luier. General Motors en North Ame rican Aviation waren vaster van toon. Spoor- wegshares bewogen zich op weinig veranderd peil. Utilities en Amerikaansche Kunstzijde- waarden waren goed prijshoudend. Op de beleggingsmarkt was voor Ned. Staats fondsen een goed prijshoudende ondertoon aanwezig. De Oude Holl. Schuld bleek eerder iets vaster te zijn. Voor de Youngleening trad een lichte verbetering in. Bij verder verloop verkreeg op verschillende punten een vastere stemming de overhand. Hier in trad Unilever sterk op den voorgrond. Waar schijnlijk in verband met de grootere belangen bij de margarine,, ontwikkelde zich voor het fonds sterke vraag, waarom een stijging intrad van 3 a 6 pCt. Aku bleef ook gevraagd en kon 3 a 3 pCt. monteeren. Philipslampen trokken 1 pCt. aan. Koninklijke Olie bewoog zich op de openingsprijzen gelijk. H. V. A. en Tabakken Aand. Senembah waren echter later iets luier. Scheepvaartaandeelen ontmoetten meer vraag, waardoor Scheepvaart Unie 1 pCt., Kon. Boo ten 1 a 2 Holl. Amerika Lijn 1 en Japan-lijn 2 pCt. monteerden. Van beleggingen kon 3— 3% Nederland 1938 a 3/8 verbeteren. Inte gralen en de oude Drieën bleven vast. De Youngleening monteerde 1 a 2 pOt. Geld op prolongatie gold 2% pCt. AMSTERDAM 18 Sept. Wegens het slacht verbod heden geen Amsterdamsche veemarkt. WOERDEN 18 Sept. Aanvoer 338 partijen kaas: le kw. met R.M. 39.0040, 2e kwal. met R.M. 38.00, zware tof 40.50. Handel matig. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Sept. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2466 st. 1185 runderen, 25 vette kalveren, 109 nuchtere kalveren, 848 biggen, 33 zeugen, 92 loopers. 174 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 210.00300, jongvee 115.00170. gras kalveren 70.00105, nuchtere kalveren 12.0018. zeugen 110.00130, loopers 32.0042, biggen 10.0014, schapen 42 HP68, lammeren 20.0030 per stuk. Verdere mededeelingen. Geringe aanvoer van rundvee, daar wegens slachtverbod geen vetvee aanwezig is. Jongvee matige aanvoer, handel kalm, prijshoudend. Melkvee matige handel, la ger in prijs. Graskalveren kalme handel, vast in prijs. Fokvarkens handel kalm en vaste prijzen. Biggen handel lusteloos, nauwelijks prijshou dend. Loopers goede aanvoer, goed in prijs. Scha pen en lammeren zeer veel vraag en sterk stij gende prijzen. BARNEVELD. 19 Sept. Pluimveemarkt. Oude kippen 4654 cent, oude Hanen 0.701.50, jonge Hanen 6075 cent. per stuk. N.H. Blauwen 6585 cent per kg. Jonge hennen 0.70—1.40 pci stuk. Duiven 2025 cent per paar. Tamme een den 2040 cent. id. wilde (in jachttijd) 5065 cent, ganzen 1-802.25 per stuk. Kalkoenen 60 75 cent per kg. Tamme konijnen 1,252.50. wil de konijnen 45—60 cent, jonge woerden 3055. patrijzen 40 cent per stuk. Aanvoer 32500 stuks- Handel kalm. Eiermarkt. Kipeieren: witte 6.60—6.80, ge mengde 6.706.90, bruine 6.807.10, eendeieren. 4.805.20. jonge heneieven 44.25 per 100 st. Aanvoer 986000 st. Handel kalm. ZWOLLE. 18 Sept. „De Tuinbouw" Natuur- sla 1.202.80. Andijvie 11.40, Bloemkool A 15.021. B 11.0015, Komkommers A 3.90. J» 3 30, C 2—2.20, Meloenen 6.00—11 per 100 stuks. Peen 3.50—6. Selderie 0.80—1.40, per 100 bos. Bieten 1-802.30. Andijvie 22.10. Augurken 4.0" 34. Bleten 3.905.90. Dubb. Boonen 10.50 14.90, Bréekpeen 44.60. Groene kool 4.40-r 6.50) Knolselderie 2.50—6.10. Prei 6—8.10. Pronkboonen 8.209.60. Postelein 7.608.20. Roode kool 5.406.60, Spinazie 210.40. Stok" onkelen 14.0021. Stoksnijboonon 18.5022 tl Kastomaten 11.0011.30. Natuurtomaten 9 10.80., Waschpeen 4.407.30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6