Von Ribbentrop's besprekingen met den Duce en Ciano Nieuwe aanvallen stichten brand in Londensche wijken De Fransch-Japansche besprekingen over Indo-China De behandeling van Duitschers in N ederlandsch-Indië OPBOUWDIENST Het Donauvraagstuk en Spanje Engelsche bommen op Heidelberg Ernst Bevin Serrano Suner naar Brussel Opklarend weer boven het Kanaal VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Volkomen overeenstemming het kleinste dorp van Bulgaarsch parlement bijeen Duitsch frontbericht Tokio zou nieuwe eischen hebben gesteld Telegram aan den G.-G. bleef zonder gevolg ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRÓ 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22610 Het Hamburger Fremdenblatt over de besprekingen BELGIë GEBOMBARDEERD Minister in het Engelsche oorlogskabinet CONVOOI UIT GIBRALTAR VERTROKKEN Fratisch ministerie voor de V öedsel voorziening Overnachten in de onder- grondsche stations Recht-door-zee Opneming gedemobiliseerden opgeschort; inschrijving gestaakt Heden trekken Bulgaren de Dobroedsja binnen Guy la Ghambre bij zijn aankomst gearresteerd Belgische leening van drie milliard Engelsche scheepsverliezen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO cl., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent pee regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der «Omroepers" zie de rubriek ROME, 20 Sept. (Stefani). De Duce heeft Vrijdag in het Palazzo Venezia, in tegenwoordigheid van graaf Ciano, den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribben - trop ontvangen. Het onderhoud, dat om 1 7.00 uur begon, was om 18.00 uur geëindigd. Na zijn bespreking met den Duce begaf Von Ribbentrop zich in gezelschap van den Duit- schen ambassadeur Von Mackensen naar de Duitsche ambassade, waar hij de verbouwings werkzaamheden aan het gebouw van de ambas sade, die bijna gereed zijn, in oogenschouw nam. Omstreeks 19.30 uur keerde de rijksminister in Villa Madama terug. Naar aanleiding van dit bezoek heeft graaf Ciano hedenmiddag een maaltijd aangeboden. Waaraan deelnamen de secretaris van de fascis tische partij, Muti, de ambassadeurs Von Mac kensen en Alfieri, de staatssecretarissen van de afzonderlijke ministeries, talrijke vertegenwoor digers van staat en partij, alsmede alle voor aanstaande ambtenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, de leden van de Duit sche ambassade, de president van het agent- Schap Stefani, Morgagni, en de hoofdredacteu ren van de groote Romeinsche dagbladen. Tij dens den rit van de buiten Rome op de Monte Mario gelegen Villa Madama naar het hotel Excelsior werd rijksminister Von Ribbentrop door de menigte hartelijk toegejuicht. ROME, 20 Sept. (D. N. B.) Bij de door de vooraanstaande staatslieden der spil- mogendheden gevoerde besprekingen is, naar in Italiaansche kringen wordt ver klaard, een volledige overeenstemming ge constateerd tusschen de gezichtspunten over <ie verschillende vraagstukken, die aan een onderzoek zijn onderworpen, alsmede over de toekomstige oorlogvoering, die, wat de pogingen tot het verslaan van den vijand betreft, tot een hoogtepunt is gekomen en volkomen bevredigend werd geacht. Wat het Donauvraagstuk en de betrekkingen biet Spanje aangaat, wordt in Italiaansche kringen verklaard, dat, zonder bijzonderheden te melden of indiscreties te begaan over de Absoluut vertrouwelijke besprekingen, vanzelf sprekend bij het bestudeeren van alle actueele Problemen, ook deze beide kwesties zijn behan deld. Doch over deze, door de hoogste autori teiten gevoerde en nog aan den gang zijnde besprekingen, kunnen geen bijzonderheden Worden gegeven. Iedere waarnemer weet echter dat de vraagstukken van Zuidoost-Europa door de spilmogendheden steeds met de grootste op merkzaamheid en in een geest van volledige samenwerking worden nagegaan. Wat ten slotte Spanje betreft, zoo wordt ge- Segd, is het door de hartelijkheid van zijn be trekkingen met de spilmogendheden, door de op de slagvelden zegenrijk beproefde wapen- broederschap en door de samenwerking van de idealen en ideologieën geheel normaal, dat de Vraagstukken, die dezen sector van Europa be treffen, in den geest van de meest bereidwil lige en hartelijkste samenwerking worden be studeerd. In verband met de besprekingen van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, te Rome, wijst het Hamburger Fremdenblatt op de principieele beteekenis van de conferenties der verbonden naties op het huidige moment. Het blad schrijft, dat het Britsche universalisme, wiens overzeesche heer schappij steunt op de onzichtbare omsingeling van alle mogendheden, op het Europeesehe vas teland door den ring van de Britsche vloot een duidelijke militaire autoriteit van Groot Brit- tannië in de wateren van het moederland en van de Middellandsche Zee vereischt. Het moet achter het doel van Duitschland en Italië zijn, *Oo constateert het blad, in beide gebieden de bases voor de Britsche aanspraak op machs ter- 2Üde te stellen. Dat is een beslissende phase, Waarin het oorlogsgebeuren is gekomen. Hieruit Volgt tevens met onafwijsbare logica, dat de po- BRUSSEL, 20 Sept. (D. N. B.). Het kleinste dorp van België, dat acht huizen met in het êeheel 36 inwoners telt en in de vruchtbare Velden van Vlaanderen is gelegen, is in den Afgeloopen nacht door Engelsche vliegers ge bombardeerd. Wijd en zijd is er geen militair doel te vinden. De bommen, die lukraak van Sfoote hoogte werden geworpen, richtten alleen aan den grond schade aan. De Belgische pers noemt dit bombardement één typisch geval van Britsche onverantwoor delijkheid. „Het Laatste Nieuws" schrijft, dat de strategische beteekenis van dit kleinste Belgische dorp tot dusverre niemand duidelijk 18 geworden. Wij verwachten, aldus het blad, met be langstelling de sensationeele mededeeling, die de Engelsche radio-omroep over dezen „ge daagden" aanval zal verspreiden. Ook in plaatsen bij Kortrijk hebben de En- Bélschen bommen laten vallen, in het geheel die alleen den grond beschadigden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn "O vreedzame woonwijken te Antwerpen Brit- ^he bommen gevallen. Een woonhuis werd Sétroffen; vier menschen kwamen hier om het 'éven. Een andere bom verwoestte een kerk in éen buitenwijk, waarin zich geen militairs doelen bevonden. De „Nation Beige" schrijft: ''dé eenige verklaring is, dat de Engelschen uit *o»ter vemielingswoede en moordzucht heb- gehandeld.'' litieke vraagstukken van de Europeesehe nieuwe ordening ten nauwste verbonden zijn met de nieuwe ordening in de Middellandsche Zee en ten slotte ook met die in Afrika. Eindelijk is het einde van het tijdperk, waarin de steunpun ten van het Britsche imperium in de Middel landsche Zee alle betrokken staten, hetzij Egypte of Spanje, Frankrijk of Italië tot kost gangers van de Britsche welwillendheid degra- deeren, in zicht gekomen. Het bevriende Spanje, dat reeds sedert maan den zijn neutraliteit veranderd heeft in een toestand van niet-oorlogvoering, zoo schrijft het blad verder, verschijnt thans op het hoogtepunt van het geheele conflict als een land, dat na de vrije keuze van zijn belangen en in over eenstemming met zijn politieke wereldbeschou wing zijn plaats aan de zijde der sptlmogend- heden zoekt. De ontwikkeling van de betrek kingen met Berlijn en Rome kan op een andere wijze nauwelijks uitgelegd worden. Het Afri- kaansche continent is in historisch, geo#ra- phisch, strategisch en kolonisatorisch opzicht een onderdeel van de Europeesehe statenwe- reld. Dezelfde van Engeland bevrijde atmos feer, die het Europa van de toekomst zal ken merken, zal ook de Afrikaansche volken vrijer laten ademen. Om al deze redenen, zoo besluit het Hamburger Fremdenblatt, is het niet moge lijk, de groote beteekenis van de besprekingen te Rome te onderschatten. BERLIJN, 20 Sept. (D.N.B.) Engelsche vliegers hebben in den afgeloopen nacht in het gebied der stad Heidelberg opnieuw op woonwijken bommen neergeworpen. In Heidelberg zijn wijd en zijd geen militaire doelen te vinden. De stad is in de wereld bekend als plaats der wetenschap en van historische herinneringen. Daarom is het Duitsche volk over het bericht, dat Engelsche vliegers op de stad bommen heb ben geworpen, waarbij voornamelijk de arbei derswijk van Heidelberg, Pfaffengrund. zwaar getroffen werd, zeer verbolgen. Een van de arbeiderswoningen werd totaal vernield. Van het hierin wonende gezin werden de kostwin ner, alsmede dochter en zoon gedood. Andere brisantbommen, die in de naaste om geving van Heidelberg werden neergeworpen, doodden een kind van veertien jaar en veroor zaakten bij verscheidene personen zware ver wondingen. Verder wierpen Engelsche vliegers talrijke bommen in de onmiddellijke omgeving van het kasteel Bruchsal. „Eén vakkundige arbeider is meer waard voor de bewapeningsindustrie dan alle bankiers van de City". Met deze uitspraak heeft de minister voor de bewapening in het Engelsche oorlogs kabinet Ernst Bevin zich met één slag populair gemaakt. Zijn conservatieve collega's hebben met be vreemding kennis genomen van deze uitspraak; zü hadden gehoopt, dat deze man ook als mi nister die soepelheid aan den dag zou leggen welke hij als arbeidersleider altijd had betoond. Hoe hij arbeidersleider werd, is in enkele woorden verteld. Na een harde jeugd scheen hij als chauffeur van een vrachtauto aan het begin van zjjn loopbaan te staan. Een geïmproviseer de rede, waarin hij nogal critiek uitoefende, ver schafte hem wei populariteit, doch kostte' hem tegelijkertijd zijn baantje. Zoo kwam de bond van havenarbeiders aan een energieken functionaris, die van hier uit steeds hooger klom op de" ladder van de arbeidersbeweging. Nadat hij bepaalde maat regelen had weten ingevoerd te krijgen voor verbetering der levenstoestanden van de havenarbeiders, werd hij secretaris generaal van den bond van transportarbeiders. In 1935 begint hij zijn politieke loopbaan, met het niet alledaagsche gevolg dat hü er in slaag de, den leider van de Labour Party, Lansbury, ten val te brengen. Een jaar later werd hij aan gewezen om op te tréden als voorzitter van den generalen raad van het congres van vakverbon den. Dat hij in het daarop volgende jaar presi dent van het Ccngres werd beteekende niets anders, dan dat de Engelsche vakbeweging reeds jaren lang onder zijn onbestreden invloed stond. Wie slechts afgaat op het uiterlijk van dezen man: een groote, zware gestalte, kerngezond, be gaafd met de kracht van de rede, loopt gevaar, in Bevin niets anders te zien dan wat men met een mengeling van afschuw en medelijden een -vakvereenigingsbonze" pleegt te noemen. Hierin zou men zich zeer vergis,sen. Een bonze is hij niet geworden, ondanks redevoeringen van elf uur lang, ondanks zijn verbod aan de haven- arbeiuers om munitie in te laden, bestemd voor den strijd tegen Rusland. Hij heeft veeleer iedere groot.ere verantwoordelijkheid beantwoord met een nog grootere krachtsinspanning. Aan hem heeft de „Daily Herald" de groote vlucht te danken, die zij genomen heeft, tot zij een van de grootste bladen van de wereld was; en aan hem ook heeft de Labour Party haar be stuursgebouw, het Transport House, te danken. Zijn nuchter verstand schonk hem een zeer „realpolitieken" blik voor den strijd op het ge bied van de arbeiderspolitiek. Men kan dien blik trouwens evengoed voor gebrek aan stoutmoe digheid houden. Ofschoon hjj zelf in 1926 het parool had uit gegeven voor de staking in de mijnindustrie, was hij toch weer de eerste, die op een gegeven oogenblik aandrong op bijlegging van het con flict. Hü heeft er niet in het minst tegen opge zien, met dictatoriale middelen de staking tegen te gaan van het omnibuspersoneel, dat van de kroningsfeesten gebruik meende te kunnen ma ken om daaruit betere arbeidsvoorwaarden te slaan. Noch voor zijn eigen aanhangers, noch voor zün tegenstanders is hü ooit een gemakkelijk man geweest. Nu kan men zich afvragen: wat heeft dezen man bewogen, als minister zitting te nemen in een kring, waarin hü zoo weinig scheen thuis te hooren' als in het kabinet-Churchill? Waar het de politiek betreft, is hü ideoloog. De Vol kenbond, de internationale arbeidersorganisatie, do democratische ordening van de wereld dat alles staat voor hem als een paal boven water. Toen hü Lansbury. liet struikelen over de sanctie-politiek tegen Italië, moest hü zich de eerste terechtwijzing laten welgevallen door de politieke werkelijkheid. Thans als minister van Churchill, verspeelt de zestigjarige de laatste kans om het ver-, stand over de ideologie, de moraal over den wil om te vernietigen te laten zegevieren, aldus ein digt Das Reich, aan welk blad wij het boven staande ontleenden, zijn artikel over Ernst Bevin. BRUSSEL, 20 Sept. (D.N.B.) De Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken, Serrano Suner, is Vrüdag uit Berlijn in Brussel aangej, komen. Op het station werd hij door den plaat- selüken commandant van Brussel, kapitein Freiherr von Edelsheim en door den ambassa deraad Von Bargen ontvangen. De militaire bevelhebber in België en Noord-Frankrük. ge neraal Von Falkenhausen, hield Vrijdag ter eere van den hoogen gast een receptie. Van Brusset uit onderneemt Suner een tocht door het bezette gebied. SOFIA, 20 Sept. (D.N.B.) De buitengewone zitting van het Bulgaarsche parlement is he denmiddag geopend. Als eenige spreker voerde de voorzitter van de Kamer, Logofetof, het woord. Hü drukte er namens het Huis zün blüdschap over uit, dat dank zü de politiek van Koning Boris en van de regeering het vraag stuk der Dobroedsja is opgelost. Bulgarije was echter ook verheugd er over, dat twee groote staatslieden, de Fiihrer en de Duce, niet alleen ten volle begrip hadden getoond voor den nood van het Bulgaarsche volk, doch ook metterdaad voor de verwezenlüking van de Bulgaarsche wenschen hadden gezorgd. Het Bulgaarsche volk voelde zich derhalve jegens de groote volken Duitschland en Italië, hun leiders en hun mi nisters van Buitenlandsche Zaken tot onuit- sprekelijken dank verplicht. Toen Logofetof uiting gaf aan de dankbaar heid van het Bulgaarsche volk jegens den Führer en den Duce stonden alle aanwezigen op en braken ovaties los voor den Führer den Duce, den Duitschen minister van Buiten landsche 'Zaken, von Ribbentrop en zün Ita- liaanschen ambtgenoot Ciano en voor de gezan ten van Duitschland en Italië. MADRID, 20 Sept. (D.N.B.). Uit Algeciras wordt gemeld, dat Donderdag een uit 29 koop- vaardüschepen bestaand convooi, waaronder vüf tankschepen, van Gibraltar in de richting van den Atlantischen Oceaan is vertrokken. Het convooi werd door drie torpedojagers en een verkenningsvliegtuig vergezeld. GENèVE, 20 Sept. (D.N.B.) Naar uit 'Vichy wordt vernomen, is aldaar een ministerie voor de Voedselvoorziening opgericht. Tot minister voor de Voedselvoorziening is benoemd Jean Achard. BERLIJN, 20 Sept. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „Dank zü den'goeden navigatie-instrumenten van de Duitsche vliegtuigen kenden ook Don derdag weer ondanks de slechte weersomstan digheden doeltreffende bomtreffers geplaatst worden op militaire objecten in Londen. Vooral werd geconstateerd, dat de Woensdag onderno men aanvallen op voor den oorlog belangrijke installaties bijzonder succesvol geweest moeten zijn. Groote branden in de Londensche stads wijken Canningtown en Stockwell, alsmede ten Noorden en ten Oosten van de z.g. bocht van de Theems, waar weer nieuwe branden zijn ont staan, vielen duidelijk waar te nemen. De ver- geldingsaanvallen op Londen werden ook in den nacht van 19 op 20 September vastberaden voortgezet. Voor den oorlog en voor de oorlogs economie belangrijke doelen zijn met bommen van alle kalibers bestookt, waardoor aanzien lijke brandhaarden ontstonden. Buiten Londen werden industrieele en wapenfabrieken in Mid den en Zuid-Engeland opnieuw met bommen bestookt." Vrijdag tegen den middag is het weer boven het Kanaal beter geworden. Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen zijn dan ook, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw voor dén aanval opgestegen. Zij zullen hun bom men werpen op militaire doelen in Zuid- Engeland. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Vrüdag- ochtend de verkeersinstallaties van de Southern Railway in Londen tusschen de New Cross Gate, South Bermondsey en Queen Road sta tions aangevallen. Talrüke treffers konden worden waargeno men. Hierbij kwam het tot verscheiden luchtge vechten, in het verloop waarvan, volgens tot dusver ontvangen berichten, zes Britsche vlieg tuigen zün neergeschoten. Over de luchtgevechten in het gebied boven Londen, in het verloop waarvan het gebied even ten Westen van de groote bocht in de Theems succesvol met bommen werd bestookt, verneemt het D.N.B. nog, dat het oen Duitschen begelei denden jagers is gelukt, twaalf Britsche vlieg tuigen neer te schieten. Een eigen vliegtuig is tot dusverre nog niet teruggekeerd. Ondanks het ongunstige weder hebben, naar het D.N.B. verneemt, sterke Duitsche gevechts- afdeelingen Donderdagnacht Londen aangeval len. Vooral industrie-complexen in het Oosten der hoofdstad werden door het luchtwapen als doelwit genomen. Eenige Engelsche bommenwerpers zün West-Duitschland binnengevlogen, waar zij bommen wierpen op niet-militaire doelen. Er zün vier dooden te betreuren. Acht per sonen werden zwaar gewond. Verscheidene woonhuizen werden verwoest. In West- Duitschland werden bovendien weer brand bare celluloid-plaatjes omlaag geworpen die geen schade aanrichtten, maar opnieuw kenmerkend zijn voor de Engelsche strijd- methode. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: De Engel sche regeering heeft volgens Stockholms Tid- ningen onder den druk van de omstandigheden het verbod tot overnachten op de stations van den Londenschen ondergrondschen spoorweg opgeheven. Een middelmatig station kan aan omstreeks vierhonderd personen plaats bieden. GENèVE, 20 Sept. (D. N. B.) Volgens In Vichy ontvangen berichten uit Saigoen hebben de onderhandelingen, die gevoerd worden tusschen den Franschen gouver neur-generaal en een Japansche delegatie, in Hanoi, geleid tot het sluiten van een overeenkomst inzake Indo-China. In göedingelichte Fransche kringen kon hier van echter geen bevestiging worden verkregen. Men acht dit bericht echter zeer waarschün- lük, daar de onderhandelingen zich in de af geloopen dagen op bevredigende wüze hebben ontwikkeld. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Baudoin, heeft volgens Amerikaansche berichten uit Vichy voor Amerikaansche jour nalisten in de American Club de eischen van Thailand ten aanzien van Indo-China behan deld en verklaard, dat de Fransche regeering zich genoodzaakt gezien heeft de door Thai land op het laatste oogenblik ingediende eischen af te wijzen. De Fransche regeering heeft er tüdens de Fransch-Japansche onderhandelingen op ge staan, dat de Fransche souvereiniteit gerespec teerd zou worden. Deze onderhandelingen zün den 13en Juni j.l. begonnen, op denzelfden dag, waarop generaal Weygand te Mont Richard aan de Fransche regeering verklaarde, dat het noodig was een wapenstilstand te vragen. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken wees met nadruk op het feit, dat Frankrijk bereid is met Japan een militaire, politieke en economische overeenkomst te slui ten, die rekening zal houden met de voorrech ten, welke door dit land verlangd worden. Baudoin zei daarop, dat Japan als groote mogendheid in het Verre Oosten bepaalde voorrechten opeischt. De gerechtvaardigdheid hiervan wordt erkend door de Fransche regee ring, die thans een realistische politiek voert Frankrük onderhandelt met Japan op den grondslag van den wensch van Tokio, die be trekking heeft op het transport van Japan sche troepen over Indo-Chineesch gebied. Baudoin verzekerde, dat deze onderhande lingen nooit afgebroken waren, nog steeds voortduurden en dat men hoopte weldra tot een militaire, politieke en economische over eenkomst te geraken. Volgens een door het D. N. B. uit Sjanghai ontvangen telegram zouden de onderhandelin gen echter niet een zoo vlot verloop hebben. De Japansche missie in Hanoi zou namelijk, volgens berichten uit Indo-China, Vrijdag nieu we eischen hebben ingediend, waarvan de ter mijn Zaterdag afloopt. Zonder de bijzonderheden der nieuwe eischen te publiceeren, wordt in een offi cieel Fransch communiqué uit Hanoi ver klaard, dat de onderhandelingen in een moeilük stadium zün gekomen. Tevens wordt bevestigd, dat de onderhandelingen tot dusverre nog niet zün afgebroken. Japansche militaire kringen alhier geven eveneens toe, dat eischen zün gesteld, doch dat het verloop der onderhandelingen tot dus verre niet een conclusie wettigt als zou een verscherping in de Fransch-Japansche betrek kingen aanstaande zijn. Derhalve kan men berekenen, dat ten minste 150.000 Londenaars iederen nacht onder den grond op deze stations slapen. Zü moeten ove rigens een kaartje van 3% pence koopen. Meest al verschijnen de eersten, die willen overnach ten, reeds 's middags om vier uur. Nog nooit tevoren, aldus schrüft de corres pondent van Stockholms Tidningen, zün de Duitsche vliegtuigen zoo ver boven het centrum van Londen doorgedrongen. Steeds weer op nieuw stortten de vliegers zich door het sper vuur van den afweer heen tot op de daken der huizen. Reeds voor middernacht hoorde men ontploffing na ontploffing van bommen van ieder kaliber. De voorsteden in het Noorden, Zuiden en Westen trilden urenlang op naar grondvesten als gevolg van de ontploffingen. Het was alsof boven ons een orkaan woedde Niet alleen kwam er geen einde aan het ont ploffen der bommen, doch ook het dreunen van het afweergeschut en het gieren van de neervallende bommen hield niet op. Piccadilly- Circus was gisteren gesloten, omdat door bom ontploffingen in de omliggende straten groote stukken muur op het open plein waren neer gekomen. Velen bezitten de kunst zoo noe men ze het althans de menschen aan den praat te houden. Ze hebben een aardig mondje vol gekeuvel, ze weten anderen heel wat voor te spie gelen en zonder bepaalde beloften dingen in uitzicht te stellen, doch ze vervullen in het geheel niet wat men van hen dan zou verwachten. Zulke mooi-praters, zulke voorspiegelaars hebben veel teleurstelling op hun ge weten. Waarom? Waartoe? Weest toch altijd recht-door-zee! Belooft niets, wat ge niet volbrengen kunt en doet niet alsof men heel wat van u verwachten kan, terwijl ge van plan zijt, niets te doen. Zegt dadelijk rond uit, waar het op staat en toont open lijk wat ge zijt en wat men van u ver wachten kan. Recht-door-zee is een goede oude vaderlandsche leuze, welke we in hooge eere moeten houden, niet alleen met ons woord, doch bovenal ioor onze daad, door heel onzen per soon. Recht-door-zee! Heel onze persoonlijkheid moet ioortrokken zijn van waarheid en op rechtheid. Men moet ten volle op ons zan kunnen. Officieel wordt medegedeeld uit 's-Graven- hage: Nadat vroeger meermalen zoowel langs diplomatieken weg als ook door particuliere Nederlandsche kringen ondernomen stappen om de Nederlandsche autoriteiten in Neder- landsch-Indië ten aanzien van de kwestie betreffende de onwaardige behandeling van de zich daar bevindende Duitschers tot andere gedachten te brengen, geen resultaat hadden gehad, heeft een vooraanstaande Nederlandsche instantie ongeveer vier we ken geleden met toestemming van de Duit sche autoriteiten een zeer dringenden op roep tot wijziging van zijn tot nu toe aange nomen houding gericht aan den Gouver neur-Generaal, jhr. Tjarda van Starken- borg Stachouwer. Deze oproep werd door het College van Secretarissen-Generaal op gesteld en in een door jhr. Snouck Hurgonje en jhr. Six onderteekend telegram via Tokio naar Batavia geseind. In dit telegram werd er op gewezen, dat als vergelding voor de arrestatie van de Rüksduit- schers in Nederlandsch-Indië van Duitsche zijde eenige honderden Nederlanders naar Duitsch land overgebracht en daar geïnterneerd waren en dat op een vrijlating van deze geïnterneer den niet te rekenen was, zoolang niet een ver andering in de behandeling van Duitschers in Nederlandsch-Indië plaats zou hebben. Voorts werd er nadrukkelijk voor gewaarschuwd dat de toestand wel eens erger zou kunnen worden en dat met een verscherping van de Duitsche represailles ernstig rekening zou moeten worden gehouden. Een bevredigende regeling zou slechts kunnen worden bereikt op den grondslag, dat den in Nederlandsch-Indië verblüf houdenden Duitschers in beginsel hun bewegingsvrijheid zou worden teruggegeven en dat hun toegestaan zou worden zich weer naar hun woningen te be geven en hun normale werkzaamheden aan te vatten. Duitschers, die geen vaste woonplaats in Ne- derlandsch-Indië hadden of wier terugkeer in hun woning niet mogelijk is, zouden óf naar Duitschland terug moeten kunnen reizen óf moeten worden ondergebracht in een gezonde plaats in de bergen. Voorts moest de gelegenheid worden ge schapen tot hulp- en ondersteuningsactie voor de noodlüdend geworden Duitschers. Aan den anderen kant zouden de Duitschers in Neder landsch-Indië van de Duitsche Rüksregeering de strenge opdracht krügen, op geen enkele wüze iets tegen het Nederlandsche bestuur of tegen de veiligheid des lands te ondernemen. Tenslotte werd den Gouverneur-Generaal ver zocht het telefoonverkeer met Nederland weer vrü te geven, zü het ook slechts ter nadere be spreking der regeling van bovenvermelde aan gelegenheid. Ofschoon het geen twijfel kan lijden, dat de Gouverneur-Generaal in het bezit van dit telegram is gekomen, heeft het College van Secretarissen-Generaal tot heden geen enkel antwoord van hem ontvangen, terwijl het telefoonverkeer met Nederland niet her steld is. De bevoegde Duitsche instanties hebben voorts berichten ontvangen, volgens welke in het lot der Duitschers in Neder landsch-Indië intusscben geen noemens waardige verlichting is aangebracht. Aangezien dus aangenomen moet worden, dat de regeering van Nederlandsch-Indië niet tot inbinden bereid is, ziet men zich van Duitsche zijde gedwongen hieruit de noodige conclusies te trekken. De verant woordelijkheid voor de onaangename gevol gen, welke thans uit dezen stand van zaken voor talrijke Nederlanders moeten voort vloeien, treft uitsluitend den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië en diens raadgevers. Met ingang van 20 September is de op neming in den Opbouwdienst voor gedemo biliseerde militairen voor on be paalden tüd opgeschort. In verband hiermede is zoowel de ver plichte als de vrüwillige inschrüving voor den Opbouwdienst tot nader order ge staakt. SOFIA, 20 Sept. (D.N.B.). De Bulgaarsche troepen, die de Zuidelüke Dobroedsja binnen zullen marcheeren, hebben hun posten langs de oude grens betrokken. Voor een soepel verloop van de bezetting is de Zuidelüke Dobroedsja verdeeld in vier zones, welke de troepen ach tereenvolgens zullen binnenmarcheeren. De be zetting van de eerste zone, waarin de steden Baltsjik en Tutrakan liggen, begint Zaterdag morgen om negen uur en zal om 14 uur beëin digd zijn. De termünen voor de bezetting van de drie volgende zones zullen nog precies wor den vastgesteld. Telkens zal echter op één dag slechts één zone bezet worden. In de tweede zone ligt de grootste stad der Dobroedsja, So- britsj, dat het bestuurscentrum der provincie en zetel van den gouverneur-generaal zal zün. GENÈVE, 20 Sept. (D.N.B.). De vroegere Fran sche minister van Luchtvaart, Guy la Chambre, is, uit Spanje komend, aan de Fransche grens bü Perthus aangekomen en heeft zich ter be schikking gesteld van de Fransche autoriteiten. Guy la Chambre, tegen wien, zooals bekend door den advocaat-generaal bü het opperste ge- BRUSSEL, 20 Sept. (D. N. B.). Ter beveili ging van de financieele positie van België en ter vermüding van alle gevaren welke uit een tekort zouden kunnen voortvloeien, zal als ge deeltelijke vereffening van de zwevende schuld welke de laatste maanden ontstaan is een con- solideeringsleening roet een looptijd van tien jaren ten bedrage van drie milliard francs worden uitgegeven. NEW YORK, 20 Sept. (D-NJ3.) Naar in scheepvaartkringen alhier verklaard wordt, is tijdens den oorlog in Noorwegen ook het Brit sche luxe schip Georgic, een 27.759 b. r. t. me tende mailboot van de Cunard-White Star, door Duitsche vliegers zwaar beschadigd Voorts is nog een passagiersschip van dezelfde Ujn, de Franconia (21.157 br. r. t.) door vliegtuigbom men getroffen. Beide schepen zün er echter in geslaagd een haven te bereiken om gerepareerd te worden. Op het oogenblik liggen zü nog in het dok. Tévens wordt hier medegedeeld, dat het on der Panameesche vlag varende tankschip Beme (3.139 br. r. t.) na het vertrek uit Haifa in de Middellandsche Zee verloren gegaan is. Blük- baar is het schip door een Italiaansche duik- rechtshof in Riom een bevel tot arrestatie wat uitgevaardigd, is gearresteerd. De ex-minister I boot getorpedeerd Er is geen bericht ontvan was vergezeld van zün echtgenoote, Jgen, dat opvarenden van dit schip zijn gered

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1