Militaire objecten van de Theems ten Westen getroffen Von Ribbentrop vertrekt weer uit Italië heden De distributie van brandstoffen Britsche luchtaanval op Benghazi OM EEN NIÉUWE WERELDORDE DANSLES! Luchtgevechten boven Zuid-Engeland Nleuwe burgemeesters van Hilversum en Meppel Suner naar Rome Opmarsch der Bulgaren in de Dobroedsja Communiqué der Duitsche weermacht Opzienbarende kinderroof in Califomië De diplomatieke activiteit te Rome Van 30 Sept. t./m. 8 October geen verkoop en aflevering Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Marsa Matroeh tot Vergelding gebombardeerd Negentiende Zondag na Pinksteren DANSSCHOOL KWEKKEBOOM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 22 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22612 Branden in het hart van Londen De vroegere burgemeester van Ootmarsum benoemd te Tubbergen De burgemeester van Hindeloopen BRITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Het sloeg op een plein in een West- Duitsche stad te pletter Engelschman in Japan veroordeeld DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Bi heeft .óej&mA' bsB.ee» uocg Rijksminister Rust in Italië PRIVÉ-LES OP ELK VERLANGD UUR NIEUWE GRACHT 98 Het geldverkeer in Engeland Niet te nadrukkelijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.. Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prij2en Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 21 Sept. (D.N.B.). Het opperbe vel der Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft zijn aanvallen op Engeland voortgezet. De vergeldingsaanval- len waren voornamelijk tegen Londen ge richt. Vooral in het centrum van de stad vlak ten Westen van dc groote bocht in de Theems, werden verschillende voor den oor log van belang zijnde installaties zwaar be schadigd. Boven Zuid-Engeland kwam het hierbij tot eenige voor ons succesvolle lucht gevechten. De nachtelijke aanvallen waren vooral gericht op de Londensche' havenwerken. O.a. konden in de Royal Albert docks talrijke treffers worden geplaatst. Verder hebben kleinere formaties in den loop van den nacht voor den oorlog belangrijke openbare nutsbedrijven in het Zuiden en Oos ten van Londen alsmede vliegvelden en andere militair-belangrijke doelen in Zuid- en Midden- Engeland aangevallen. Bij de oude, nu al da genlang groeiende brandhaarden, voegden zich nieuwe branden. Bij nachtelijke aanvallen van alleen-vliegen de Britsche vliegtuigen op Westduitsche steden werden verscheiden woonhuizen vernield en een kerk en een kerkhof getroffen. De verliezen der burgerbevolking bedragen dertien dooden en talrijke gewonden. Veertien Britsche vliegtuigen werden gisteren door jachtvliegers en luchtdoelartillerie neer geschoten. Een eigen vliegtuig is niet terugge keerd. Een duikboot, onder commando van kapitein- luitenant Bleichrodt heeft negen schepen met in totaal 51.862 bruto reg. ton tot zinken ge bracht. Een andere duikboot bracht drip vijan delijke schepen met in totaal 15.000 br. reg. ton, een derde twee .schepen met 12.000 br. reg. ton tot zinken. Uit New York meldt het D.N.B.: De New York Times constateert in een bericht uit Londen, dat het Britsche communiqué van Vrijdag voor de eerste maal heeft toegegeven, dat de Engel- schen meer toestellen hadden verloren dan de Duitschers. In verdere, te New York ontvangen berichten wordt gezegd, dat met hoonende verachting voor het Engelsche afweervuur laagvliegende Duitsche aanvallers de daken der huizen bijna raakten. Bij de Duitsche aanvallen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn weer reusachtige branden in het hart van Londen ontstaan, die geruimen tijd wanhopig door de brandweer wer den bestreden. De Duitsche piloten hadden den laatsten nacht vooral het vitale spoorwegnet en de electrische centrales ten Zuiden van de Theems tot 'doelwit gekozen. Twee reusachtige bommen zijn met zoo'n geweid ontploft, dat zelfs vele straten verder liggende huizen werden beschadigd. Naar de Londensche medewerker van Stock- holms Tidningen constateert komen de Duitsche vliegers thans „zeer laag over Londen". Van een rit door het Londensche East-End meldt de correspondent dat de schade in deze indus triewijk zeer groot is. Nadere bijzonderheden had hij om militaire redenen niet kunnen mel den. Het East-End biedt echter niet alleen een beeld van verwoesting en vernieling, integen deel, het totale stadsbeeld van Londen veran- Zooals wij in een deel onzer vorige oplage reeds meldden, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op voorstel van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken met ingang van 1 October 1940 jhr. Ernst von Bönninghausen, advocaat en procureur te Enschede, tot burgemeester van Hilversum en den burgemeester van Zuidlaren (Drente), jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, tot bur gemeester van Zwolle benoemd. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft op grond van de hem door de verordening van den Rijksconv missaris over bijzondere administartieve maat regelen verleende algemeene machtiging met in gang van 1 October 1940 den tegenwoordigen burgemeester van Nieuwe Schans, den heer G. Wisman, tot burgemeester van Meppel benoemd, voorts den huidigen burgemeester van Tubber gen, den heer Banning, tot burgemeester van Leidschendam en ten slotte den vroegeren bur gemeester van Ootmarsum, den bezitter van de herlijkheid Herinkhave bij Tubbergen, jhr. Egon von Bönninghausen, tot burgemeester van Tub bergen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 20 September 1940 is G. Stallinga opnieuw benoemd bot burgemeester der gemeente Hin- «eloopen. dert steeds meer, gelijk blijkt uit een bericht in de Dagens Nyheter uit Londen. Uitdrukkelijk bespreekt de Londensche correspondent van dit blad het moreel der Londensche bevolking. Hij is van meening, dat het resultaat van den strijd cm Londen afhankelijk kan zijn van de be kwaamheid der Britsche autoriteiten om de stemming in Londen op te houden. Het meest actueele probleem is thans de kwestie of het zal lukken voldoende bescherming voor de bur gerbevolking te vinden. Dit lijkt echter bij ob jectieve beschouwing een zeer onzekere factor. Wanneer deze kwestie niet bevredigend wordt opgelost, dan kan volgens den correspondent een toestand ontstaan, waarin de groote volks massa's van Londen physiek niet meer de kracht zouden vinden om de voortdurende luchtaanvallen te doorstaan. Zij zouden dan uit zuivere lichamelijke afmatting en uit gebrek aan slaap, benevens op grond van de gebrekkige sanitaire maatregelen gedwongen worden den strijd op te geven. Men spreekt thans veel over de mogelijkheid, in de reuzenstad eenvoudig den staat van beleg af te kondigen, en allen uit te wijzen die niet onvoorwaardelijk in de hoofdstad moeten blijven. Of een dergelijke maatregel mogelijk is, aldus de correspondent is echter dubieus. De Engelsche critici keeren hun aandacht steeds meer naar de kwestie van een vrijwillige eva cuatie, welke zoo omvangrijk zou moeten worden uitgevoerd, dat voor het overblijvende deel der bevolking voldoende plaats ter beschikking zou staan. Aangezien om al deze problemen tus- schen de verschillende bestuursautoriteiten moeilijkheden bestaan en de bevoegdheid niet is opgehelderd, bepleit de Daily Express de in stelling van een „thuisfrontministerie", dat de verantwoordelijkheid zou dragen voor de le vensmiddelenvoorziening, het gezondheidswezen, de landsverdediging, en het verkeerswezen. BERLIJN, 21 Sept. (D.N.B.). In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Britsche bommenwerpers opnieuw gepoogd aanvallen te doen op een stad in West-Duitschland. Het luchtafweergeschut, dat onmiddellijk en ener giek in werking'kwam, dwong de aanvallers fchter op gróote hoogte te blijven, zoodat zij lleen maar enkele licthkogels konden afschie ten. Toen schoot een der machines echter om laag, om een aanval te doen. Nauwelijks was de machine echter boven den Oostrand van de stad gekomen, of zij geraakte in een zoo hevig en zoo uitstekend gericht vuur van het lucht afweergeschut, dat zij het volgende oogenblik al in vlammen stond en, een lange vuurbaan achter zich aan sleurend, naar beneden stortte. Midden tusschen de huizen sloeg het vliegtuig op een groot plein te pletter en verbrandde. Vier man van de vijf inzittenden hadden ge poogd zich met hun valschermen te redden, doch het was reeds te laat. Verpletterd bleven zij liggen op het plaveisel. De piloot zelf lag dood tusschen de overblijfselen van zijn machine. Ook een deel van zijn bommen had de piloot nog kort voor zijn val gepoogd kwijt te raken. Klaarblijkelijk hield een andere Engelsche aan valler den vuurschijn van het op den grond verbrandende vliegtuig voor het zichtbare re sultaat van een bomtreffer en wierp nu luk raak en zinneloos ook zijn bommen in de rich ting van den brand. De bommen kwamen mid den tusschen de woonhuizen terecht en dood den twee vrouwen. Twee andere vrouwen wer den zwaar gewond. NEW YORK, 21 Sept. (D.N.B.). De Ame- rikaansche openbare meening en de autoritei ten worden op het oogenblik bezig gehouden met een opzienbarende kinderroof in Califor- nië. Het slachtoffer van den brutalen overval op den openbaren weg was de driejarige Mare de Tristan, een afstammeling van twee rijke families en erfgenaam van de koperkoningen Cate. De daders hebben een uitvoerige mede- deeling achtergelaten, waarin 100.000 dollar los geld wordt geëischt en waarin werd gewaar schuwd de politie niet in de zaak te mengen. Op verzoek van de familie heeft de bevoegde autoriteit tijdelijk van een onderzoek afgezien, om de familieleden in de gelegenheid te stellen met de kidnappers in verbinding te komen. KOBE, 21 Sept. (Domei). Een zekere Pe ters, een Engelschman, die in Japan woonde en op 17 Januari was gearresteerd onder be schuldiging van militaire spionnage is veroor deeld tot 8 jaar dwangarbeid. Men zegt, als dc drank in den man is, De wijsheid dan in de kan is, Maar drink Je 'n glas TIP, Bemerk je in een wip Dat hier totaal niets van an is. Inz. S. G. te Amsterdam ontving een hesch TIP ROME, 21 Sept. (D. N. B.). De Duitsche Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, zal Zonndag in den loop van den middag of in den avond de Italiaansche hoofd stad weer verlaten. Voor Zaterdag stonden geen besprekingen op het programma. De rijksminister en zijn gezelschap brachten Zater dag een beroek aan de omgeving van Rome waarbij zij, tezamen met graaf Ciano, in Ti- voli ontbeten. De besprekingen te Rome zijn, zoo meldt Stefani, zoowel in Europa als in Amerika met gespannen belangstelling gevolgd. Men beeft de be teekenis begrepen van de gedachtenwis- seling tusschen de mogendheden van de as, die vastbesloten zijn Europa en Afrika in po litiek en economisch opzicht te reconstrueeren. De „Giomale d'Italia" wijst er op, dat bij de besprekingen aandacht is geschonken zoo wel aan militaire als aan economische vraag» stukken en dat de algemeene overeenstemming is gebleken tusschen de beide mogendheden, die in de zekerheid van de overwinning, de plan nen ontwerpen voor het Europeesche herstel daarbij rekening houdend zoowel met het eigen als met het gemeenschappelijk Europeesch be lang. De wijze, waarop de oorlog zal worden ge voerd is het geheim van de opperbevelhebbers en van de regeeringen en de Engelsche intriges zullen de Italianen en de Duitschers er niet toe kunnen brengen deze geheimen te ont hullen. In politiek opzicht is het beeld van Europa duidelijk genoeg: Frankrijk heeft ge broken met zijn politiek van steunverleening aan Groot Brittannië, dat behalve in Grie kenland en in andere landen van onderge schikte beteekenis al zijn invloed heeft ver loren. Italië en Duitschland waken over de pa cificatie van het Donaugebied en van den Bal kan. De politiek van de as heeft nieuwe be tuigingen van instemming ontvangen uit ge heel Europa en vooral uit Spanje, van welk land men de sympathieën en de aspiraties kent. De gedachtenwisseling te Rome heeft betrekking gehad op deze vraagstukken en Europa zal hierover worden ingelicht, naar mate het constructieve beleid voor de verde diging van de Europeesche beschaving traps gewijze tot ontwikkeling zal worden gebracht In Italiaansche politieke kringen wordt, hoewel hieromtrent geen officieele mede deelingen zijn verstrekt, gesproken over een aanstaand bezoek van den Spaan- schen minister van Binnenlandsche Zaken, Serrano Suner, aan Rome. Men vermoedt, dat Suner zijn terugreis uit Duitschland zal meer Route. In verband met de vermoedens, die den laat sten tijd in de buitenlandsche pers naar voren zijn gebracht over de houding, welke Spanje in de toekomst zal aannemen, wordt in Ita liaansche politieke kringen nogmaals gewezen op de traditioneel buitengewoon vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Spanje en de mogendheden van de as. Tegelijk wordt ech ter naar voren gebracht, dat men daaruit nog geen voorspellingen over belangrijke politieke gebeurtenissen mag afleiden. De geruchten, die in het buitenland de ron de doen over het deelnemen van afdeelinger. van de Duitsphe luchtmacht aan de Italiaan sche operaties in Afrika worden van welinge lichte Italiaansche zijde tegengesproken. De secretaris-generaal, wild. hoofd van het departement van Handel Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October 1940 de verkoop en de aflevering van vaste brandstoffen aan verbruikers verboden is. Onder vaste brandstoffen worden verstaan: steenkolen, steenkoolbriketten (ook eierbriket- ten), cokes (ook gascokes), bruinkolen, bruin koolbriketten, turf en petroleumcokes. Onder dé verbruikers op w:e dit afleverings verbod betrekking heeft, vallen: Groep a: particuliere personen.- Groep b: openbare gebouwen (niet voor pu blieke vermakelijkheden), ziekenhuizen, sanato ria, rijks-, gemeente- en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, centrale keukens, apotheken, wacht- en behandelingskamer van artsen, e.d. Groep c: warenhuizen, winkels, hotels, pen sions (ook kamerverhuurders), restaurants, café's, particuliere kantoren, lesruimten in par ticuliere huizen. Groep d: gebouwen voor pubiieke vermakelijk heden, vereenigings- of vergaderlokalen, niet behoorende tot de groep a, b en c. Groep e: klelnindustrie met een jaarverbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet behoorende tot de groep a, b, c en d. Een uitzondering op het verbod geldt voor de bij het Rijkskolenbureau als grootindustrie" ingeschreven verbruikers met een jaarverbruik van 240 ton of meer. Deze categorie van in- dustrieele verbruikers zal dus ook gedurende de periode van 30'September tot en met 8 October de haar door het Rijkskolenbureau toegewezen hoeveelheid vaste brandstoffen kunnen betrek ken. Van het verbod kan door het Rijkskolenbureau te 's Gravenhage of een door dit bureau aan te wijzen instantie dispensatie worden verleend. Verder wordt medegedeeld, dat de plaatselijke distributiediensten op nader bekend te maken wijze en tijdstip de verbruikers, behoorende tot de groepen a, b, c en d, in het bezit zullen stellen van formulieren „voorraadopgaven vaste brandstofien", waarop door de verbruikers de per 29 September 1940 aanwezige voorraad vaste brandstoffen (gesplitst naar soorten, inclusief turf) en huishoudbrandolie, moeten worden in gevuld. Onder huisbrandolie wordt in dit ver band verstaan: huisbrandolie, dunne en dikke stookolie, voor zoover bestemd voor verwar- mingsdoeleinden. Deze voorraad-opgaven moeten de betreffende verbruikers op door de distributiediensten plaatselijk bekend te maken data, gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October 1940 bij deze diensten inleveren, ter verkrijging van de voor de brandstoffendistributie benoo- digde bescheiden. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat zoogenaamde „vrije kolen" niet bestaan, zoodat alle vaste brandstoffen, onder welke beschrijving deze ook zijn of worden aangeboden, onder het afleveringsverbod en onder de verplichte voor- raadopgave vallen. Voorts zij vermeld, dat op de door de verbrui kers gedane voorraadopgaven controle zal wor den uitgeoefend. Aan bepaalde verbruikers, behoorende tot de groepen b, c, d en e zullen door een door het Rijkskolenbureau aan te wijzen instantie, tegen betaling van f 1 plus eventueele portokosten, zoogenaamde identiteitskaarten worden uitge reikt, welke de houders bij het in ontvangst- nemen van de distributiebescheiden bfj de plaat selijke distributiediensten voor identificatie en ter waarmerking moeten overleggen. ERGENS IN ITALI weermachtsbericht no. hoofdkwartier luidt: 21 Sept. (Stefani) Het 106 van het Italiaansche De vijand, die gedurende de afgeloopen dagen de hospitalen te Bardia, Tobroek en Dema had gebombardeerd, heeft in den af geloopen nacht een bomaanval gedaan op de stad Benghazi, zonder ook maar één doel van militaire beteekenis te treffen. Schade van beteekenis werd aangericht in woningen van burgers, vooral in de inlandsche Mo- hammedaansche wijk. Er zijn drie dooden en 25 gewonden. Als onmiddellijken vergel dingsmaatregel heeft een talrijke formatie van onze luchtmacht een bomaanval, die uren duurde, gedaan op de spoorweginstalla ties, depots en fabrieken te Marsa Matroeh. Dc resultaten hiervan konden duidelijk wor den vastgesteld. Men heeft gezien, dat op groote schaal verwoestingen zijn aangericht en dat branden uitbraken. AJ onze vliegtui gen zijn teruggekeerd. ons gunstig afloopend gevecht in dc vallei van de Akoba, aan de grens van den boven-Soedan. 30 dooden op het slagveld achtergelaten: aan onze zijde waren drie gewonden. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld van Aden gebombardeerd, evenals twee konvooien, die or.der escorte van oorlogsschepen door Straat Bab-el-Mandebvoeren. De vijand maakte, zoo als gebruikelijk, vluchten boven Assab, Tessenei, Goera, Harrar en Diredaoe, zonder dat dit slachtoffers eischte. De materieele schade is gering. Naar een bijzondere correspondent van Stefani uit Noord-Afrika meldt, heeft het militaire doel Marsa Matroeh, na den zegevierenden Italiaan- schen opmarsch en inneming van Sidi el Barrani, voor het Italiaansche luchtwapen een bijzondere beteekenis gekregen. Het gaat er thans niet al leen om een van de sterkst bevestigde Engelsche steunpunten op Egyptischen bodem te treffen, maar ook om te verhinderen, dat de verdedi gingswerken door den vijand nog verder worden versterkt. Daarom heeft het Italiaansche lucht wapen zich het gebied van Marsa Matroeh tot bijzonder doel uitverkoren, waar in enkele mi nuten meer dan 50 ton bommen en explosieve stoffen zijn neergeworpen. De vestingwerken waren in enkele oogenbiikken in brand gestoken en verwoest. Bijzonder zwaar getroffen werden ook het spoorwegstation en de spoorweg. Deze is over een lang traject geheel verwoest. Bo vendien zijn talrijke spoorwegwagons in brand geraakt. De activiteit van het Engelsche lucht afweergeschut is belangrijk verminderd, zoodat de Italiaansche vliegtuigen alle onbeschadigd jaar hu» basis konden terugkeken, Salus populi Ego sum. Ik ben het heil van het volk. (Introïtus). Sinds de hel over Europa, is losgebroken en over de goede milde aarde, waarop het voedsel rijpte voor mensch en dier, de verschrikking trok van tanks en pantserwagens, hebben zorg en kommer haar plaats opgeëischt aan onzen haard. Wat vroeger een verre mogelijkheid scheen is thans een oogenblikkelijke en een nabije realiteit. En met de zorg en kommer kwam ook een diepere bezinning op de blijvende waarden van het leven, omdat iedere beproeving zuivert en het lijden het oog verheldert, zoodat het beter den schijn van de werkelijkheid kan onder scheiden. Het is begrijpelijk en kenmerkend voor tijden van gisting en leed, dat onder de menschen een verlangen merkbaar wordt naar vernieu wing, naar een betere wereld en zoo kan men ook nu weer geen krant Inzien, geen redevoe ring aanhooren of er wordt in gesproken over een nieuwe orde, over opbouw, over een beter Europa, Hoe verheugend dit verschijnsel ook moge zijn, wij zouden ons vergissen, indien wij dit streven naar vernieuwing zouden beschou wen als een uitsluitend kenmerk van onzen tijd. Zoolang de strijd bestaat tusschen goed en kwaad, is er ook na iederen chaos, dien de rr.ensch in zijn dwaas toegeven aan de zonde over zich had afgeroepen, een verlangen ge weest naar een nieuwe orde, waarin het goede zou overheerschen. Deze nieuwe orde is mo gelijk en bereikbaar. Den eenigen zekeren en or.feilbaren grondslag voor een blijvende orde heeft Mozes reeds ontvangen op den Sinaï, gegrift in stcenen tafelen en in het boek Le viticus werd de weg gewezen tot een deugde lijke sociale orde: „Gij zult Uw evennaaste geen onrecht aandoen en hem niet met geweld ver drukken. Het loon der arbeiders zal niet in Uw hand blijven tot den volgenden morgen. Gij zult geen doove vervloeken en geen blinde een struikelblok in den weg leggen. Gij zult den Heer Uwen God vreezen. Ik ben de Heer. Gij zult geen onrecht plegen en geen onrechtvaar dig oordeel vellen. Gij zult geen partij kiezen tegen den arme en den persoon van den mach tige niet bevoorrechten. Gij zult over Uw naaste een rechtvaardig oordeel uitspreken.,.. Gij zult Uw evennaaste beminnen gelijk Uzel- ven. Ik ben de Heer. Onderhoudt Mijn gebo den." (Lev. 19; 13—19). Dat is de politiek, die de Christen heeft te volgen, dezelfde gisteren, heden en morgen en in dezen geest moeten wij meebouwen aan het huis, waarin morgen ons volk zal wonen. Tot deze levensvernieuwing noodigt van daag Sint Paulus ons uit in het Epistel: „V er- nieuwt U naar den inwendigen geest en trekt den nieuwen mensch aan, die naar Gods beeld is geschapen in ware gerechtig- he4d en heilighei d." Slechts op den grondslag van Gods wet is een nieuwe orde mogelijk en alle gepraat over opbouw en nieuwe orde, waarbij geen rekening wordt gehouden met God, is een hoHe phrase en een rammelend bekken, dat slechts kan lei den tot een nieuwen chaos. Wanneer deze nieuwe orde slechts hierin zou bestaan, dat de leidende figuren door andere worden vervan gen, zonder dat het nieuwe gebouw rust op de pijlers van rechtvaardigheid en liefde, can is ook deze nieuwe orde tot mislukking gedoemd, en dan is er niets veranderd en zullen er nieu we beproevingen over ons komen, zoolang, tot het lijden alle onzuiverheden heeft weggebrand er. God weer wordt tot het begin- en eindpunt aller wegen. „Salus populi Ego sum: Ik ben het heil van het. vol k." Met dezen krachtigen inzet wijst de H. Kerk ons reeds in den Introïtus op den Eenige, Die ons volk kan redden en gelukkig maken. In God alleen is het heil te vinden en slechts zoo wij Hem erkennen, zullen wij redding bekomen uit onze moeilijkheden. „Uit welken nood zij ook tot Mij roepen, Ik zal hen ver- hooren: Ik zal hun God zijn voor e e u w i g." Maar daartoe moeten wij ook Zijn wet onderhouden, niet slechts omdat Hij het ons beveelt, maar cok omdat Zijn wet de we reld en den enkeling gelukkig kan maken. „Luister, Mijn volk, naar Mijn wet." Dat is ook het devies van den Koningszoon, waarvan het Evangelie ons spreekt en die Zijn volk aan zich wil binden, zooals de brui degom de bruid met zich vereenigt in liefde. Het uitverkoren volk heeft de Goddelijke uit nodiging van de hand gewezen, maar in dank baarheid mogen wij erkennen, dat Hij ons heeft uitgenoodigd „van de kruispunten der straten." Slaan wij zijn uitnoodiging niet af, zooals de genoodigden, die het bruiloftsmaal niet waardig waren. Wij, die door den oorlog zoo glashelder de betrekkelijkheid van het aardsche hebben moeten zien, laten wij onze aandacht niet aftrekken van het eenig nood zakelijke en onzen eenigen Redder niet los laten door heen te gaan „de een naar zijn hoeve de ander naar zijn handels zaken" „De Bruigom komt, houdt U gereed, Trekt aan het witte bruiloftskleed." Onze oude zelfzucht, onze liefdeloosheid en onrechtvaardigheden, moeten wij uittrekken als een verouderd kleed, om als nieuwe men schen een nieuwe wereld tegemoet te gaan. Wat de toekomst ons zal brengen, weten wij niet. Maar wel weten wij, dat deze toekomst ligt in de handen van Hem, Die uit het kwade het goede weet te trekken en Die nimmer hen verlaat, die op Hem hopen. En daarom gaan wij met Hem onbevreesd en vol vertrouwen het nieuwe tegemoet. „W andel ik ook temidden van verdrukking, dan zult Gij mij doen leven Heer. En tegen de gramschap mijner vijande'A 21111 Gij Uw hand uitstrekken en bevrijden zal mij Uw rechterhand. (Offertorium). KRUMOWO, 21 Sept. (D.N.B.). Zaterdagoch tend om liegen uur zijn de Bulgaarsche troepen op acht punten aan de grens hun opmarsch in de .Zuidelijke Dobroedsja begonnen. Een bij zondere correspondent van D.N.B., die den op marsch te Krumowo heeft meegemaakt, meldt o.a.: Hier bij Krumowo, een van de voornaamste grensstations op den straatweg Warna—Dobritsj rukt het Bulgaarsche gardecavalerieregiment op, onder bevel van zijn commandant, overste Antonof. Bij het overschrijden van de grens was de nieuwe gouverneur-generaal van de Dobroedsja, o.a. vertegenwoordigd door den in specteur der Bulgaarsche cavalerie, generaal Schilkof. De geoogste velden bij de grens zijn, aan beide zijden van- de vroeger Bulgaarsch Roemeensche grenslijn dicht bezet met een groote menigte Bulgaren. De scharen Bulgaar sche boeren, die van de overzijde der vroegere grens zijn samengestroomd, zijn niet te overzien. De jèugd staat vooraan. Nadat korte redevoe ringen zijn gehouden en symbolische geschen ken zijn uitgewisseld springt het Bulgaarsche gardecavalerieregiment in snellen galop over een zwart koord, dat over den straatweg is ge spannen en dat daarbij brak. Op deze wijze werd de vroegere grenslijn op symbolische wijze weggevaagd. In een feestelijke bijeenkomst van het Bul gaarsche parlement, welke Zaterdag is gehou den in verband met het oprukken van de Bul gaarsche troepen, heeft ministerpresident, prof. Filof, een rede uitgesproken, waarin hij vast stelde: Zonder Salzburg zou Crajova niet mo gelijk zijn geweest. In zijn uiteenzetting wees hij op de beteekenis van de bemiddeling en den steun, die Bulgarije en het vraagstuk van de Dobroedsja van de zijde van Duitschland en Italië ten deel was gevallen. Toen hij de namen van den Führer en den Duce noemde stonden alle afgevaardigden op en brak er een bijval los, waaraan „een einde scheen te komen. Minister-president Filof heeft voorts betoogd, dat Bulgarije door het vreed zame accoord met Roemenië wezenlijk heeft bij gedragen tot het verzekeren van den vrede op den Balkan. Het verdrag van Crajova Is tot stand gekomen door wederzijdsche concessies er. dank zij den wil, die aan beide zijden aan wezig was, om tot overeenstemming te gera ken. Dit feit garandeert de duurzaamheid van de regeling. Het is te hopen, dat tusschen Bul garije en Roemenië, welker betrekkingen tot het jaar 1913 door geen enkel punt van geschil waren vertroebeld weer een verhouding van goede nabuurschap zal ontstaan, la de rede van prof. Filof, die herhaaldelijk werd onderbroken door stormachtige betuigingen van. instemming, werd het verdrag van Crajova door de kamer bij acclamatie aangenomen. ROME, 21 Sept. (D.N.B.). De Duitsche Rijksminister van Onderwijs, Rust, wordt Zon dag, voor een bezoek van verscheidene dagen aan' Italië, te Florence verwacht. Na het bezich tigen van de bezienswaardigheden van Florence zal rijksminister Rust zijn reis naar Rome Maandagavond voortzetten. Donderdag zal rijks minister Rust doorreizen naar Napels en Pom- peji, terwijl hij Vrijdag het kolonisatiegebied in de Pontijnsche moerassen zal bezichtigen. Inschrijving 's avonds van 7 tot 9 Ti. AANVANG DER LESSEN VOOR R.K. MAANDAG 23 Sept. a.s. van 7.15 9.15. Vraagt prospectus. MADRID, 21 Sept. (D.N.B.). De Engelsche schatkist heeft zich, volgens berichten uit Lon den, in de week voorafgaande aan den 20sten September door de groote banken te Londen en door Schotsche banken uit hun reserves 30 millioen pond sterling laten leenen. Deze tot dusver grootste geldopname wordt door Reuter verklaard uit de aanzienlijke behoefte aan be talingsmiddelen. Een vermaard, kanselredenaar en gezocht biechtvader werd eens ge vraagd naar de oorzaak van zijn gees telijke macht over de menschen. Hij zei, het niet te weten waarom zoo- velen gehoor gaven aan zijn woorden en opwekkingen, maar, zoo voegde hij er aan toe: één ding heb ik mij zelf steeds voorgehouden: wees nooit te nadrukkelijk. Zoo dikwijls vindt men in blad en tijdschrift vermeld, dut iets met den grootsten nadruk werd beweerd, dat een overtuiging naarukkelijk werd uitgestippeld. „Wees niet te nadruk kelijk," raadde de wijze mensch. Zoo dra ge met te veel ophef, met te bral- lende woorden, met tc ostentatieven betoogtrant bij de menschen komt, worden zij als 't ware verblind door uw schittering. Poog integendeel op eenvoudige manier tot geest en hart door te dringen. XJw voorbeeld bovenal moet getuigen. Uw woord moet sim pel-opwekkend zijn. Menschelijk. van gemoed tot gemoed dan vat ge menschen in de ziel. Wees nooit te nadrukkelijk, wees nimmer opdrin gerig. Wie te veel beweert, krijgt on gelijk. Wie niet een ander de rust van het zelf-nadenken weet te geven, zal nooit waarachtig overtuigen. Wie macht over zielen ten goede wil winnen, moet het eigene van iedere ziel weten te respecteeren en dit eigene met willen vervlakken, doch iuist releveeren. Wees daarom nooit te nadrukkelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1