alph.elsenburg Japan bezorgd over de situatie in de Stille Zuidzee Onafgebroken aanvallen op de Britsche hoofdstad m Kabinetscrisis in Egypte NederlandschJndië en Fransch IndoChina Overeenstemming over Indo-China bereikt Von Ribbentrop naar Berlijn terug Duikbooten in actie Gewapende koopvaarder getorpedeerd Engelsche aanvallen op Duitschland De kinderroof in Califomië In de duisternis werd de veete uitgevochten Verduistering ZEEPSCHAARSCHTE? De Britsch-Amerikaansche samenwerking Communique's der Duitsche weermacht VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22613 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27Y2 ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM tëxtïel-góIdérên De eischen van Thailand Japanners rukten in den nacht het gebied binnen Na een laatste langdurig onder houd met Mussolini Japanners in Singapore gearresteerd Veer omgeslagen op de Rhone Verwoeste schepen in verschillende Fransche havensteden herinneren nog aan de uitwerking der Duitsche bombardementen tijdens de oorlogsdagen^ De Amerikaansche schuldenlast Vier leden der Saadistische partij als minister afgetreden Een open brief aan koning Faroek Schuimende Huishoud Ammonia DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN COLLECTEGELDEN GESTOLEN Het ontvoerde kind ongedeerd teruggevonden Vader gaat met ijzeren pijp een der vechters te lijf Stagnatie van treinverkeer Diaken krijgt gevangenisstraf GEKNOEI MET BELASTING- GELDEN Te water geraakt en verdronken 100.000 voor bakkers Automatiseering telefoon NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 32087-49313- Teleg'.-adies: ..Facta" Cretonnes Chintzes en alle andere lijden en katoenen fantasie-stoften TOKIO, 22 Sept. (Domei). Hoewel nog geen officieele commentaren beschikbaar lijn, over de besprekingen tusschen den Amerikaanschen minister van Buitcnland- sche Zaken, Cordell Huil en de vertegen woordigers van Engeland en Australië, Lord Lothian en Cassey, toont men zich in officieele Japansche kringen ernstig be zorgd over de persberichten uit Washing ton over een Britsch-Amerikaansche sa menwerking in het Zuidzeegebied. Genoemde kringen volgen naar de Asahi Sjimboen schrijft, nauwlettend de verdere ont wikkeling van de Britsch-Amerikaansche sa menwerking. Dit blad beschouwt een over dracht van de Britsche vlootbasis te Singapore niet slechts als een aanduiding, dat Amerika practisch aan den oorlog in Europa deelneemt, doch tevens als een ernstige bedreiging voor de japansche hegemonie in het Westelijke deel van de Zuidzee, waardoor de vestiging van de nieuwe orde in Oost Azië in gevaar wordt gebracht. De Jomioeri Sjimboen beschouwt de Britsch-Amerikaansche samenwerking als een Amerikaansche uitdaging aan Japan. De Hotsji Sjimboen vraagt of het nog mo gelijk is den vrede in de Stille Zuidzee in stand te houden. Voor eventueele gebeurtenissen in dit gebied dragen Engeland en Amerika de volle verantwoordelijkheid, omdat zij hier de atmosfeer opzettelijk vergiftigd hebben. Het blad neemt aan, dat nauwkeurige Engelsch- Amerikaansche afspraken omtrent Singapore bestaan en is van meening, dat de tot dusver goede betrekkingen van Japan tot Neder- landfch-Indië en Fransch Indo China ver stoord en de uitvoering van de taak van Japan in het Verre Oosten doorkruist worden, indien de vloot van de V. S. maar eenmaal dit steun punt bezet houdt. Van het vraagstuk Singapore hangt het ver dere lot van Japan af.. Daarom moet Japan alles doen om Amerika dit opdringen te be letten. De Tokio Asahi Sjimboen uit zich in gelijken zin en betoogt, dat het Engelsch-Amerikaan- sche optreden vroeg of laat economische en misschien ook militaire gevolgen moet hebben. Onder deze omstandighehden is het de plicht van Japan in overeenstemming daarmee op militair terrein en op dat van de buitenland- sche politiek voorbereidselen van beslissende SJANGHAI, 22 Sept. (D.N.B.). De eerste mi nister van Thailand, Loeang Bipoel Songgram, heeft in den Volksraad verklaard, dat Thailand niets anders overblijft, dan het niet-aanvals- verdrag te annuleeren, indien de Fransche re geering geen acht zou slaan op de Siameesche aanspraken. Hij herinnerde aan de vriend schapsverdragen met Japan en Engeland en zeide, dat de onverwachte ontwikkeling van der internationalen toestand oorzaak is, dat een der gelijk verdrag niet met Frankrijk is gesloten. TOKIO, 23 Sept. (D.N.B.) Het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken maakt officieel bekend: De minister van Buitenlandsche Zaken Mat- eoeoka heeft in Augustus met den Franschen ambassadeur te Tokio in vriendschappelijken geest gehouden besprekingen gevoerd tot op lossing van het conflict in China en tot het verkrijgen van een positieven opbouw in het Verre Oosten. ..Op grond van deze besprekingen is een overeenkomst bereikt, krachtens welke het Japansche leger en de Japansche vloot in Fransch Inde China de van militair stand punt uit noodig geworden maatregelen mogen nemen. Daarop werden te Hanoi tusschen de militaire autoriteiten van Ja pan en van Fransch Indo China onder handelingen gevoerd ter verkrijging van concrete besluiten In den middag van 22 September werd een overeenkomst bereikt. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft inzake de gemelde botsingen tusschen Japansche en Fransche troepenonderdeelen aan de noordelijke grens van Fransch Indo China verklaard, dat op grond van de overeenkomsten tusschen Japan en de autoriteiten van Fransch Indo Chfna, de in tocht van de Japansche troepen in Indo China niet beteekent, dat Japan territoriale eischen aan Fransch Indo China atelt of wil provo- ceeren. Wat de botsingen betreft, deze schijnen op een misverstand te berusten. Een communiqué van het keizerlijke alge- meene hoofdkwartier deelt mede, dat de strijd krachten van het Japansche leger en de Ja pansche vloot vreedzaam Fransch Indo China zijn binnengerukt volgens de bepalingen van de overeenkomst, die met de autoriteiten van Fransch Indo China Zondagmiddag tot stand is gekomen. De overeenkomst werd om 16 uur 30 (Japanschen tijd) tot stand gebracht. De strijd krachten van het Japansche leger en de Ja pansche vloot trokken vandaag vreedzaam het Noordelijk deel van Fransch Indo China bin nen. Ofschoon er eenige wrijving schijnt te zijn ontstaan bij het overtrekken van de grens door de Japansche troepen wordt verwacht, al dus het communiqué, dat het binnentrekken zonder verdere belemmering van belang vol trokken zal worden. Nader wordt medegedeeld: „Wij hebben ons buitengewone moeite getroost om er zorg voor te dragen, dat al onze troepen tot de kleinste eenheden toe, volledig op de hoogte waren ge bracht van de sluiting der overeenkomst. Wij gelooven dat ook stappen zijn gedaan door de autoriteiten van Fransch Indo China. Het schijnt echter dat hun troepen het vuur heb ben geopend doordat de bevelen hen niet had den bereikt, aangezien het laat in den nacht was. Het is uiterst betreurenswaardig, dat dit fs gebeurd, en er moet naar gestreefd worden uitbreiding van dit conflict te voorkomen. Wij verwachten, dat de toestand zal worden genor maliseerd zoodra de bevelen opheldering zullen hebben verschaft aan de Indo Chineesche troe pen. Wij verwachten dat onze opmarsch zal worden uitgevoerd zonder verdere onaangename incidenten. ROME, 22 Sept. (D.N.B.). Na een af scheidsbezoek aan den Duce is minister von Ribbentrop Zondagavond naar Berlijn te ruggekeerd. Om half één Zondagmiddag werd minister von Ribbentrop door den Duce ontvangen. Bfj het hartelijke onderhoud, dat ruim een uur duurde, waren aanwezig minister Clano en de ambassadeurs von Mackensen en Al- fieri. In aansluiting hierop heeft graaf Ciano in de golfclub een noenmaal in intiemen kring aangeboden. Des avonds ging Ciano den afge zant van den Führer in de Villa Madama af halen om hem op zijn rit naar het station te vergezellen. Langs den kilometers langen weg, die rijkelijk met Duitsche en Italiaansche vlag gen versierd was, vormde de Romeinsche bevol king dichte rijen enhet „Leve de Führer" en „Leve de Duce" was niet van de lucht. Ook het station was overvloedig met vlag gen getooid. Behalve minister Ciano waren bij het afscheid nog tegenwoordig: de Italiaansche minister van Koloniën, Teruzzi, de gouverneur van Rome, prins Borghese, de militaire bevel hebber van Rome, talrijke vertegenwoordigers van partij en staat, alle hooge ambtenaren van het departement van Buitenlandsche Zaken en de Duitsche ambassadeur von Mackensen. Van het corps diplomatique waren de Hongaarsche gezant en de Slowaaksche zaakgelastigde ver schenen. Met een langen, buitengewoon hartelijken handdruk nam v. Ribbentrop afscheid van Ciano, waarna de speciale trein te ongeveer 6 uur het station, onder het gejuich van de menigte, uit reed. TOKIO, 23 Sept. (D.N.B.). De autoriteiten van Singapore hebben volgens de Tokio Asahi Sjimboen bekend gemaakt, dat verscheidene in Singapore wonende Japanners zijn gearresteerd. Nadere bijzonderheden ontbreken. BERN, 22 Sept. (D.N.B.) In verloop van korten tijd is op de Rhóne al weer een onge luk met een veer gebeurd. Het veer bij Monte- limar, dat omstreeks zestig personen vervoerde, is Zondag bij het oversteken van de rivier om geslagen. Bij het ongeluk zijn 11 personen om het leven gekomen. Het ongeluk geschiedde doordat een staal draad, waarlangs de pont liep, onder het vaar tuig schoot. De draad brak, waardoor de pont kenterde. Onder de verdronkenen bevinden zich talrijke kinderen. Na de troonsbestijging van koning Michael van Roemenië. De nieuwe vorst tijdens het défilé van de IJzeren Garde. Rechts achter hem generaal Antonescoe (Foto Weltbild) BERLIJN, 22 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot, onder bevel van luitenant-ter zee Iste klasse Schepke, heeft acht vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 61.300 b.r.t. tot zinken gebracht. Tegelijkertijd meldden an dere duikbooten, dat nog acht vijandelijke koop vaardijschepen van totaal 35.700 b.r.t., tot zin ken zijn gebracht. Inclusief de vijandelijke koop vaardijschepen, welker ondergang gisteren ge meld werd, zijn daarmede in twee dagen 176.000 b.r.t. scheepsruimte van de vijandelijke koop vaardijvloot door onderzeebooten tot zinken ge bracht; een record-prestatie, die voor de eerste maal in dezen oorlog geleverd is en bovendien in gebieden, waar de tegenstander over over vloedige middelen tot bestrijding van onder zeeërs beschikt. De vergeldingsaanvallen op Engeland gin gen ook Zaterdag voort. Londen was weer het hoofddoel voor de aanvallen. Overdag en des nachts werden in het centrum en langs de Theems talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke doelen succesvol met bommen bestookt. In de nabijheid van het Royaj Albert- en het West India-dock ont stonden nieuwe, zware branden. In de groote bocht van de Theems kon geconstateerd worden, dat nog talrijke oude branden woe den. Andere aanvallen richtten zich op verscheiden vliegvelden en troepenkampen, alsmede op en kele havenplaatsen aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Op een bijzonder hevig bestookt vliegveld in de nabijheid van Londen werden treffers op hangars en onderkomens geplaatst. Hernieuwde pogingen van vijandelijke lucht strijdkrachten om het rijksgebied binnen te dringen, mislukten, met uitzondering van en kele vluchten boven de Fransch-Belgische kust. De hier uitgeworpen bommen richtten in het geheel geen militaire schade aan. De vijand verloor twee vliegtuigen. Twee Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Na onafgebroken nachtelijke aanvallen op Londen z(jn Duitsche gevechtsvliegtuigen, naar het D.N.B. verder verneemt, in den loop van Zondagochtend over het Kanaal gevlogen om doelen in Zuid-Engeland te bombardeeren. Hier en daar kwam het tot luchtgevechten, waaromtrent nog geen na dere gegevens zijn ontvangen. Des namid dags heeft het Duitsche luchtwapen zijn aanvallen op Londen voortgezet. Bq de voortdurende aanvallen op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zaterdag op Zon dag werden in het centrum, in de buurt ten Noordoosten van de City en ten Noordwesten van de Royal Albert docks branden waargeno men. Ook de monding van de Theems werd ge bombardeerd. Ondanks krachtigen luchtafweer, levendige activiteit van zoeklichten en van En- gelsche nachtjagers zyn alle Duitsche vliegtui gen, na hun taak met succes te hebben vol bracht, op hun bases teruggekeerd. BERLIJN, 23 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een Duitsche motortorpedoboot heeft aan de Engelsche kust een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 3.000 b.r.t. tot zinken gebracht en een patrouillevaartuig buiten gevecht gesteld. Het luchtwapen heeft gisteren bewapende verkenningsvluchten uitgevoerd, waarbij be langrijke militaire doelen in Londen en in andere plaatsen van Zuid-Engeland gebom bardeerd werden. Des nachts werden de ver- geldingsaanvallen op Londen met volle kracht voortgezet. Havencomplexen, haven werken en andere belangrijke militaire doe len zijn met succes met bommen van aller lei kaliber aangevallen. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 September in Noord-Duitschland bom men geworpen en verscheidene boerenhoeven verwoest. Afzonderiyke vy andelij ke vliegtuigen drongen tot Berlijn door, zonder hier echter schade aan te richten. Er werd r.iet waarge nomen, dat vyandeiyke vliegtuigen werden neer gehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het jachteskader van majoor Mölders heeft tot dusver ruim 500 luchtoverwinningen behaald. In het weermachtsbericht van 21 September is melding gemaakt van successen door duik booten. De kleine duikboot onder bevel van den luitenant ter zee tweede klasse, Lüth heeft hieraan deel gehad met het tot zinken bren gen van vieir vijandelijke koopvaardijschepen met een gezameniyken inhoud van 29.000 bruto registerton. NEW YORK, 23 September. (D.N.B.). De staatsschulden der Vereenigde Staten bedragen volgens de New York Post reeds ruim 44 milliard dollar. Het deficit neemt thans maandeiyks met 300 millioen dollar toe en zal wel spoedig de door het congres vastgestelde maximumgrens ^hebben bereikt. CAIRO, 22 Sept. (Reuter). Verschil van meening naar aanleiding van den Ita- liaanschen inval in Egypte heeft gisteren geleid tot een kabinetscrisis in Egypte. Het gevolg was, dat vier vooraanstaande leden der Saadistische party als minister zijn af getreden. Deze partij wil, dat Egypte on middellijk den oorlog verklaart. By koninkhjk decreet zyn vier nieuwe mi nisters benoemd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat het nieuwe kabinet niet tot over- yide besluiten gedwongen wil worden. Het wil de verdere ontwikkeling afwachten, alvorens het een definitieve beslissing neemt. De afgetreden ministers zijn Nokrachy (Fi nanciën), Mahmoed Ghaleb (Verkeer), Abdel Hadl (Handel en Nyverheid) en Ali Ajoeb (mi nister zonder portefeuille). Abd-el Hamid So- liman, vroeger minister zonder portefeuille, wordt minister voor de Voedselvoorziening, Sa- lit Samy, die voorheen de portefeuille van Voed selvoorziening hield, is minister van Handel en Nyverheid geworden, terwyl Joessein Siray, minister van Openbare Werken, tevens de portefeuille van Verkeer overneemt. Het Italiaansche blad „Messaggero" publi ceert een open brief aan koning Faroek van de hand van Robert Cantalupo, voormalig Ita- liaansch gezant te Cairo, die destijds het ver trouwen genoot van koning Foead. De gezant herinnerd den koning er aan, dat Engeland tweedracht tusschen Rome en Cairo heeft willen zaaien, door van Solloem een Egyptische bezetting te maken. Thans heeft Italië Solloem bezet en zou Engeland Egypte er toe willen dwingen, Italië als zijn vyand te beschouwen, terwijl Egypte slechts één vyand heeft: het Britsche rijk. „Waarom," aldus de gezant, „zou Egypte de verantwoordelykheid deelen voor een oorlog tegen een natie, die het vriendschappelijk ge zind is en die ook bewijst? Om het belang van zyn eenigen vyand te verdedigen? Sire, leidt uw jonge land naar het doel, dat uw doorluchte vader gesteld heeft. Mussolini hetsft het mogelyke gedaan om Egyp te buiten den oorlog te houden en de Italianen hebben niet de fout begaan, Egypte in hun vijandelijke actie tegen Engeland te betrekken. Het gaat er voor Egypte om, van het historisch oogenblik gebruik te maken om een natie te worden en niet een kolonie. Hebt moed, jeug dige Sire, want het jonge Italië is bereid, u te helpen, doch maakt een gebaar, het gaat om uw verantwoordelykheid." Dr. H. NANKING'S voor 't reinigen v. schilderwerk, glazen, flesschen, 't poetsen v. zilver, 't wasschen v. wollen en flanellen goederen. Verkrijg baar bij drogisten a 60 et. p. gr. fl. 10 ct. statiegeld. Dr. H. NANNING's Pharm. Chem. Fabriek, N.V., Korte Poten 7a DEN HAAG. BERLIJN, 23 Sept. (D.N.B.) In den nacht van 22 op 23 September zijn Britsche gevechts vliegtuigen in drie golven via Nederland naar Noord-Duitschland gevlogen. Eenige vliegtui gen drongen door tot de mark Brandenburg. By Potsdam en Oranienburg stieten zij op het spervuur van het afweergeschut van groot-Ber- lyn. Op eenige plaatsen ontmoetten zy nacht jagers, die boven Berlyn een beveiligingsvlucht maakten. Door het levendige en welgerichte af- weervuur durfden de Engelschen den afweer- gordel niet te paseeren. Zij keerden, na eenige lichtbommen te hebben uitgeworpen, terug, zonder een bom te hebben neergeworpen. HILLSBOROUGH (Californië)23 Sept. (D.N.B.). De sensationeele ontvoering van het driejarige millionnairszoontje Marc de Tristan is Zondag op verrassende wijze geëindigd. In de bergen van de Sierra Nevada in de nabijheid van Placerville hebben Zondag n.l. twee jagers den kinderroover weten te overweldigen. De ontvoerder was in een gestolen auto op een boschweg de route kwijtgeraakt. Het kind zelf is ongedeerd. Het geëischte losgeld van 100.009 dollars was nog niet betaald. Reeds jaren bestaat er tusschen twee families in de Slamatstraat te Haarlem een veete, die Zaterdagavond opnieuw ontbrandde. Het wa ren ditmaal niet de ouders, die met elkaar slaags raakten, maar de beide zoons. Onder bescherming van de duisternis vlogen beide jongens elkaar in de haren en toen na eenigen stryd ook de ouders zich met het duistere geval gingen bemoeien, greep de vader van een der zoons een ijzeren pyp. waarmede hij den vijandigen zoon op het hoofd sloeg. Het slacht offer van dezen onvoorzlenen slag kreeg een wonde aan het hoofd en werd eenigen tijd later door den Ongevallendienst verbonden. De vader, die misbruik makend van de duis ternis den zoon van zyn tegenstander te lyf was gegaan, werd door de politie naar het bureau in de Smedestraat gebracht, alwaar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Tengevolge van het breken van een spannings draad van het electrische net is Zondagmorgen tusschen Haarlem en Leiden een langdurige treinstagnatie ontstaan. Beide sporen waren ge- ruimen tyd versperd. De reizigers van Leiden Haarlem en van HaarlemLeiden, die onderweg werden opgehouden, gingen öf gedeeltelijk terug naar hun plaats van herkomst, öf naar Llsse, van waar zy met de tram der N.Z.H.T.M. doorreisden. Later werden de reizigers onmiddellijk met de N.Z.H.T.M. vervoerd. In den middag was een der sporen weer geheel vry, zoodat het treinverkeer over één baan kon worden onderhouden. Later op den dag waren beide sporen weer vry. De oorzaak van dit defect is zeer waarschynlyk veroorzaakt door een defecten stroomafnemer. De Dordtsehe rechtbank heeft den 69-jangen diaken G. H. te Oud-Beyerland wegens diefstal van collectegelden veroordeeld tot vyf maanaen gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor- waardelyk. De diefstallen, gepleegd over 'n zevental jaren, zouden een totaal van minstens 3000.be- loopen, doch de familie van den diaken had, toen de zaak aan het licht was gekomen, het gestolen bedrag geheel vergoed. 9 September stond hy in hooger beroep terecht voor het Haagsche gerechtshof. De advocaat- generaal. jhr. mr. Van Asch van Wijck, con cludeerde tot een voorvfcardelyke gevangenis straf van zes maanden. Heden veroordeelde het Hof den diaken tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelyk. Een adjunct-commies by de belastingen te Dordrecht, zekere J. W., die nogal eens in geld verlegenheid zat, had zich een paar maal daar uit weten te redden door giften aan te nemen van een tweetal belastingschuldigen en ter compensatie daarvoor te zorgen, dat hun aan slagen in de belasting achterwege werden ge laten. De aldus ten nadeele van den Staat ver dwenen bedragen beliepen vele honderden gul dens. De Dordtsehe rechtbank veroordeelde den belasting-ambtenaar hiervoor tot acht maan den en de beide belastingschuldigen, C. D. en J. van der W., leder tot vier maanden gevan genisstraf. Alle drie kwamen in beroep by het Haagsche gerechtshof. 9 September vorderde de advocaat- generaal in alle drie gevallen bevestiging van het vonnis. Heden deed het Hof uitspraak, waarby de zelfde straffen werden opgelegd aan W. en D. als de rechtbank had opgelegd, doch waarby van der W. werd vrijgesproken. Zondagavond omstreeks tien uur is de 66- jarige N. J„ wonende in de Vossegatschelaan te Utrecht, door de duisternis misleid, bij de Marktbrug en de splitsing van den Abstederdyk en de Adriaan van Ostadestraat het water in ge- loopen. Eerst een kwartier later werd dit on geval door een voorbijganger ontdekt, doch toen was het te laat. De levensgeesten waren reeds geweken. Ter verbetering van een vorig bericht deelen wy mede, dat de Ned. Ver. van Meelfabrikanten een bedrag van 100.000.— heeft gestort in het Bakkersfonds 1940, dat ten doel heeft het ver- leenen van hulp aan de door krijgsverrichtingen getroffen bakkers. Woensdag 25 September, te 13 uur, zullen ver scheidene automatische telefooncentrales op Zuid-Beveland in dienst worden gesteld en wel de centrales te Ellewoutsdyk, 's-Heer Arends- kerke, Hoedekenskerke, Ovezande en Wemel- dinge. Tegelykertyd zullen de netten Baarland, Hein- kenszand, Kattendijke en Oudelande worden op geheven. De aangeslotenen op deze netten wor den overgebracht, resp. naar de netten Hoede kenskerke, 's-Heer Arendskerke, Wemeldinge en Ellewoutsdyk. Voorts zal Vrijdag 27 September, eveneens te 13 uur, de automatische telefooncentrale te Nieu- werkerk a. d. IJssel in dienst worden gesteld. Zonsondergang 23 Sept. 19.37 Zonsopgang 24 Sept. 7.21 Maanopkomst 23.11 ondergang 15.01

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1