US Smit kampioen van Haarlem Haarlem, 23 Sept. Laatste Nieuws Zware brand in een atelier te Haarlem Mikabba opnieuw gebombardeerd Zondag 1 6 maal lucht alarm in Londen MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 Slot defectTel. 11493 AGENDA Nagekomen Marktberichten De oorzaak onbekend Pater Louwe viert zijn koperen priesterfeest Hartelijk medeleven van zijn parochianen Wat de Radio-centrale morgen geeft STADSSCHOUWBURG Het Onvergankelijke Voordracht van Nederlandsche gedichten door Charlotte Kohier „Achter de wolken schijnt de zon Voortreffelijke revue, gebracht door Ludamus DE OPSTANDIGE ONDER. WIJZERES Ged. Staten vinden haar straf gemotiveerd R.K. Bond van Zangvereeni- gingen in Noord- en Zuid-Holland Uitslag concours Distributiebeschikking overtreden Opbrengst Santos-bloempje DE SLEUTELSPECIALIST - L. VEERSTR. 10 Orgelbespeling De havenplannen van Haarlem BURGERLIJKE STAND WIELRENNEN Geanimeerde wedstrijden op de ronde van Haarlem-Noord HOCKEY De voorronde voor den hockeydag B.M.H.C., Alkmdhr en Ijsvogels plaatsen zich ZWEMMEN ZWEMCOMPETITIE KRING HAARLEM Alle wedstrijden des middags Bioscopen 24 September Ital. weermachtsbericht STAD Omstreeks kwart voor vijf meldde een uitkijk post van den Luchtbeschermingsdienst Zondag morgen brand in de omgeving van den Zijlweg. De brandweer, die terstond gealarmeerd werd, rukte uit en ontdekte, dat de zolderverdieping van perceel 43 in lichterlaaie stond. Bij een eveneens feilen brand kwam in dit perceel enkele maanden geleden een kostgan ger om het leven. Onder leiding van den brandweercommandant den heer Van der Broek werd aanstonds met het blusschingswerk begonnen. De vuurhaard, die zich aan de voorzijde van den zolder be vond, werd krachtig aangegrepen De bovenver diepingen bleken niet bewoond te zijn. maar enkele inwoners uit Haarlem hadden daar een lampekappenatelier gevestigd. Ongeveer zeshon derd papieren lampekappen werden door de zich steeds opdringende vlammen verteerd, als ook zakken roet papierafval, vernis en andere ont vlambare stoffen. De brandweer slaagde er ech ter na een uur in het vuur meester te worden. De eigenaar van den beneden liggenden ijzer winkel had reeds bijtijds zijn meubilair naar buiten gebracht, doch kreeg in zijn woning veel waterschade. De oorzaak van den brand is tot fceoer. toe Rog niet bekend. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is, doordat de papiermassa met de lijnolie is gaan broeien. Zoowel het atelier als de ijzerwinkel zijn ver zekerd. Geen wapperende vlaggen, geen overdaad van Uiterlijk vertoon sierden gisteren het koperen priesterfeest van den veel beminden Francis caan der Kleverparkparochie, pater A. Louwe O.F.M. En wij gelooven, dat het den jubilaris zoo het meest welkom is geweest. In Francis- caanschen geest houdt hü allen opzien verre van zich. Maar toch bleek wel duidelyk met welk een getemperd enthousiasme de parochianen van de H. Hartkerk gisteren het 12 V4 -jarig priesterfeest van hun kapelaan hebben meege vierd. Nadat de jubilaris om half elf met assistentie van den zeereerw. heer pastoor dr. Cassiaum Hentzen als diaken, pater A. H. Hesse als sub diaken en pater J. A. Kwaaitaal als ceremonia- rius het piechtig H. Misoffer had opgedragen, waarbij het zangkoor „Deo Gratias" de meer stemmige Missa van Faitz ten hoore bracht, kwamen de vicaris-generaal mgr. N, L. A. Am- merlaan en deken A. J. C. Melchers hem per soonlijk gelukwenschen* Tegen een uur had pater Louwe met zijn ouders en familieleden in de ontvangkamer van de pastorie plaats genomen, welke rijk versierd was met veeikieurige bloemenmanden. Hel feestcomité, bestaande uit den heer Ch. v. d. Bilt, oud-Tweede-Kamerlid, den heer H. O. H. Knötschke, de dames EvgenraamMenssink, mevr. van Schuylenburgvan der Biezen, mevr. Lampvan Liemt en mej. M. Kampmeyer en talrijke parochianen, die tevens hun hulde wilde brengen aan den jubilaris waren aanwezig, toen c.e voorzitter van 't feestcomité, de heer Ch. v. d. Bilt, ter inleiding van zijn toespraak er op wees, dat de oorspronkelijke plannen voor de viering van dit priesterfeest door de tijdsomstandighe den gewijzigd moesten worden. Het comité was van meening, dat er in dezen tijd andere bij dragen van de parochianen geëischt werden, maar het had buiten het verlangen van de pa rochianen gerekend. Want vele stemmen uit de parochie lieten zich hooren, dat patsr Louwe een feestelijke viering van dezen cag verdiende. Wü kunnen ons geen beter teeken indenken om te weten hoe bemind en gevierd dezen ncderigen Franciscaan wel is. De inzameling voor een pa rochieel geschenk heeft alle verwachtingen over troffen. Van alle zijden werden groote en zelfs heele kleine giften ontvangen, die het duide lijke bewijs gaven, dat iedereen in de parochie voor zoovel maar eenigszins mogelijk was, het zijne er toe wilde bijdragen om het geschenk voor den jubilaris zoo mooi en iraai mogelijk te cioen zijn. Nadat spreker den jubilaris als een hardwer kend en steeds ijverig kapelaan voor de paro- chieele belangen had geteekend, overhandigde hij namens de ouders, de familieleden, de leden van de Maria-Congregatie en alle parochianen de teekening van den schitterenden keilt, die in dc ateliers van de Gebr. Borms te Utrecht wordt vervaardigd, maar helaas nog niet ge reed gekomen was. Tot slot van zijn toespraak wensente spreker namens alle parochianen, dat pater Louwe nog langen tijd in de parochie zijn vruchtbaren arbeid zou mogen voortzetten. In zijn dankwoord zeide pater Louwe o.m., dat hu liever niet inging op de feiten, die in de laatste twee en half jaar geschied zijn en waar over door het feestcomité den loftrompet ge stoken wordt. Thans heb ik van u een geschenk ontvangen, waarnaar ik altijd verlangd heb, een eigen kelk. Maar juist de wijze waarop dit geschied is, is mij bijzonder aangenaam. Aan alle stille gevers en geefsters braent spreker zijn liartelijken clank voor dit prachtige geschenk alsook aan de dames en heeren, die door hun actie dit mooie resultaat wisten te bereiken. Zeer dank baar was pater Louwe zijn parochianen vooral voor ae vele H. Communies en gebeden. Als be wijs van mijn dankbaarheid, aldus spreker, zal ik het eerste H. Misoffer, waarin ik voor het eerste den nieuwen kelk zal gebruiken, opdragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van allen, die mij samen dit geschenk gegeven hebben. Nooit kan een nog blijder dag op dezen volgen, want thans hebben onze parochianen hun liefde en genegenheid voor de geestelijkheid van de parochie getoond. Moge wij nog vele jaren sa men werken zoo besloot de jubilaris zijn toe spraak, tot uw aller welzijn en aller heiliging. Hierna bestond voor de parochianen gelegen heid persoonlijk hun gelukwenschen aan te bie den. Ter receptie kwamen o.m. oud-vicaris Mgr. M. P. J. Möllmann, de secretarissen H. W. Ag- tcrof 'en F. J. Bank, het hoofdbestuur van Arka en de besturen van Arka en H.K.W. en talrijke parochianen. Het plechtig danklof besloot om half zeven dit bescheiden maar hartelijk meegevierde pnes- teifeest. programma van het gramofoonplatencon- cr Haarlemsche Radio Centrale, 7—8 uur, cv - .nsdag 24 September, luidt: L Aufforderung zum Tanz, v. Weber, Symph. ork. o.l.v. Alois Melichar; 2.18th Century Dance, v. Haydn, Philadelphia Symph. orkest; 3. Danses caractéristiques uit de Notenkrakerssuite, van Tschaikowsky, Staatsoperaork., Berlijn; 4. Hon- gaarsche Dansen nr. 5 en 6, v. Brahms, Staats- kapel Berlijn; 5. Dance of the Hours, v. Pon- chielli, Boston Promenadeork.; 6. Fakkeldans, v. Meyerbeer, Berl. Philharmoniker; 7. Slavische Dansen I en 2, v. Dvorak, Staatsoperaork. Berl.; De inwoners van Haarlem en omringende plaatsen vinden den weg naar den schouwburg terug. Die weg en méér nog de terugweg, als duisternis de straten insluit, levert moei lijkheden op, waarvan er enkele door doelmatige voorziening van de zijde oer overheid overwon nen kunnen worden. De andere zullen bezwij ken voor den drang naar verheffend genot, waaraan het neergedrukte gemoed thans meer dan colt behoefte heeft. Verheffend genot dat heeft de begaafde declamatrice Charlotte Köhler Zaterdagavond aan velen geboden, toen zij, onder den verza meltitel Het Onvergankelijke, een reeks Neder landsche gedichten voordroeg. Zij deed dat weer cp de haar eigen voorname wijze; zonder groot gebaar, bijna zonder éénige gestie, op een be- heerschten toon, die het schoone woord der vaderlandsche kunstenaars doet klinken als zuivere muziek, maar met zooveel gevoel van binnenuit, dat het dichterlijk beeld met leven wordt bezield en naar het geestesoog gestalte krijgt. Wat verschillende bekwame voordragers, die hun kracht zoeken in het scherpe teekenen van detail na detail, maar al te vaak missen, dat heeft Charlotte Köhler in bijzondere mate; haar uitbeeldingsvermogen omvat het gehééle dichtwerk, met zijn bijzondere stemming en eigen klank, waardoor zij de juiste sfeer schept, die ons zijn volle waarde openbaart. Zij ga- bmikt het vers niet als dankbaar materiaal voor het uitvieren van haar talent, maar met innige overgave maakt zij zich tot dienares van den dichter en dan, zijn zuster in de kunst, brengt zij voor het luisterend oor zijn woord tot leven door haar ongemeene zeggingskracht. Zoo geeft zij schoonheid, die ieder kan verstaan. De reeks gedichten van vele oude en nieuwe meesters was in groepen verdeeld de schoon heid, de arbeid, de liefde, het geloof, het va derland en men voelde daarin de welgekozen schikking. Het eerste als een inleiding, die geest en hart ontvankelijk maakt voor de wer king der kunst; het opstuwen van de kracht, weldra door teederheid verinnigd; de opheffing van de ziel naar Gods leidende en troostende macht, en ten laatste, als het gemoed volkomen openligt, een greep in de snaren, die nu heel zuiver trillen: de vaderlandsliefde. Dat bracht veelzijdigheid langs lijnen van geleidelijkheid. En we weten niet, wat ons het meeste trof: de fijne schildering in „Het ledikant" van Aart van der Leeuw, de zuivere overgave in „Ego flos" van Guido Gezelle, de donkere sfeer in Mars- roan's verzen of de beeldende kracht in Hem- kes' „Geuzenvendel". Vroeg begonnen, vroeg geëindigd, maar rijk gevuld, was het een schoone avond. De kunste nares, die ook in haar uiterlijke verschijning steeds meer haar fijnen smaak vertoont zij trad op in een wit-zijden, alleen door goudkant onderbroken, rustig plooiend gewaad, dat de schoonheid van haar taak symboliseerde inccht van de erkentelijkheid van haar gehoor overtuigd zijn. Er werden haar twee sierlijke bloemstukken aangeboden en bovendien was de bijval bijzonder hartelijk; aan het einde groeide die tot een warme ovatie. De directie van den Stadsschouwburg kan over het succes van dezen kunstavond voldaan zijn. Het moge een aanmoediging vormen voor de mooie plannen, die licht zullen brengen in een duisteren winter. H. B. v. d. S. Er zit iets aantrekkelijks in een revue voor een dilettanten-tooneelvereeniging. Er is em- plcov voor velen, die als gevolg daarvan een groote schare familie en kennissen meebrengen naar de uitvoering, zoodat een volle zaal verze kerd is. Maar de verantwoording is groot en wanneer er geen prima krachten aanwezig zijn, is het maar het beste, dat zoo'n uitvoering bin nen het eigen kringetje blijft. Wanneer echter een goed en volkomen verantwoord geheel ge bracht wordt, waardoor de revues van de be roepsgezelschappen geëvenaard, soms zelfs over troffen worden, dan dienen die dilettanten voor een groot publiek voor het voetlicht te verschij nen, zeker in dezen tijd. De R.K. Tooneelver- eeniging „Ludamus" heeft in dit opzicht zelfs een zekeren plicht. En zij begrijpt dien, want haar zoo uitstekend geslaagde revue „Achter de wolken schijnt de zon", van Ben Bunders en Jan Kraakman, die gisteren haar première in een stampvolle stadsschouwburg beleefde, wordt a.s. Zondagmiddag voor alle stadgenooten zoover er althans plaats is herhaald. ES" mochten zekere hooge verwachtingen zijn, omdat hier vele prominente dilettanten op ver schillend gebied samenwerkten. Ben Bunders, de sucesvolie auteur van zoo vele radio-sketches en bovendien een geestig acteur; <jan Kraakman, de decorateur, de artist op het gebied der mise-en-scène, de vlotte re gisseur; Jan Nibbering met zijn versterkt or kest, van alle markten thuis; een dameskoor en een dubbelmannenkwartet, met als soliste me vrouw L. Engelenberg; een dansgroepje o.l.v. Joke Schuilda etc. Wanneer we dan nog de namen van Wirn en Jan Vintges hooren. dan weet leder, die de roemvolle dagen van den he laas gestorven R.K. Kring gekend heeft, dat het menu bijzonder smakelijk moet zijn. Bijna twaalf jaar geleden regisseerde Jan Kraakman de revue „Haarlem over de streep" Al die jaren daarna liep hij met nieuwe, groot- sche plannen rond en nu is de tweede spruit eindelijk ten tooneele gebracht. Een blozende spruit, met geestige geluidjes, oer-gezond en na tuurlijk hongerig vragend naar méér. Het begin is al direct vol vaart en bonte af wisseling. Een Jan Plezier, met een menschen- paard bespannen, rijdt het tooneel op. Er is geen benzine meer, we gaan terug naar de oud heid, waardoor we een Hildebrand-herdenking meemaken, in een voortreffelijk getypeerde om geving doet Keesje het diakonie-mannetje (prachtig getypeerd en tot leven gebracht door Wim Schoonebeek) zijn verhaal aan de familie Stastok. Daarna declameert Guus Boersma voor een groot portret van Nic, Beets een nieuw ge dicht van Dr. Tjebbo Franken. Met de vredes- finale, die op de aanwezigen diepen indruk maakte door tekst en uitbeelding en de declama tie met bewegingsdans in de „Machine"-scène. vormde deze herdenking de ernstige noot. Verschillende vlotte een-actertjes, die voor een deej voor de radio gegeven werden, maar na tuurlijk nu eerst tot hun volle recht kwamen wisselden een wals-ballet, een Spaanschen dans een liedje aan 't klavier, prettig af. In de eerste finale, geïnspireerd op de lente, toonde Kraakman zich door opstelling, kleur en beweging op z'n best. De fleurige bloemenfiguur- tjes dansten gracieus bij den dageraad van een veelbelovenden zonnedag De revue was van dezen tijd. geladen met distributie-actualiteiten en andere oorlogsperikelen. Een goede zet, door een van de compères (Ben Bunders en Wim Vintges) of de charmante en zoo beschaafde commère (Nell van Bruggen) naar voren ge bracht, oogstte een lach-salvo of een klaterend applaus. Vintges kwam er hoe langer hoe beter in, maar in de scène „Jut als Blokhoofd" overtrof hij zichzelf, ook al omdat de tekst zoo goed was. Ben Bunders toonde verschillende kwaliteiten: aan den vleugel, voor het doek en in verschil lende sketches. Zijn lied „Kleine jongen, jij'moet slapen" trof door de eenvoud van voordracht en omgeving. Dat Nell van Bruggen goed declameeren kan bewees ze in de vredes-finale toen ze de kracht en de trots van ons landje belichtte. Bep Lambert verdient een speciaal compli mentje voor haar vertolking van de clairvoyante. Wat een décortje was voor deze scène gekozen. Het publiek kreeg ook gelegenheid om mee te doen o.a. in het op gemakkelijke wijs getoon zette titel-lied: Want achter de wolken, daar schijnt de zon; Al gaat ie soms weg, hij komt altijd weerom Deze twee regels geven zuiver de sfeer van deze revue weer: ontspanning en vroolijkheid brengen, moed en vertrouwen geven. Natuurlijk zijn er foutjes gemaakt hier en daar is b.v. het aantal coupletten te lang, of het gesprek voor het doek niet vlot genoeg maai de essentieele factoren voor een revue zijn ner gens zoek geraakt en vooral dient de nadruk ge legd te worden op het beschaafde karakter. U moet beslist Zondagmiddag gaan kijken! v. W. Woensdag 11 September werd voor Ged. Sta ten van Noord-Holland het beroep behandeld van een onderwijzeres, die door het gemeente bestuur van Bloemendaal wegens moeilijkhe den met haar schoolhoofd en plichtsverzuim voor den tijd van een week, zonder behoud van salaris, geschorst werd. Tijdens de zitting bleek, dat de onderwijzeres reeds drie maal overge plaatst was. Zij werd verdedigd door den heer G. F. Vlekke, voozitter van den Nederland- schen Bond voor Onderwijzers. Deze meende, dat een nieuwe berisping goede uitwerking zou hebben. Ged. Staten hebben het beroep van de on derwijzeres ongegrond verklaard en de opge legde straf dus niet ongedaan gemaakt. In zijn openingswoord zeide de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer W. Gortzak, dat het programma aan iederen Nederlander wel ten volle zal voldoen, daar het voornamelijk is samengesteld uit werken van Nederlandsche componisten. Wij moeten de leus in eere hou den „Hoog de cultuur", maar vooral. „Hoog de Nederlandsche cultuur". Hierna verwelkomde de spreker Ce aanwezi gen, waaronder o.m. waren wethouaer B. J. A. Westerveld, de heer J. Ph. H. Castricum, voor zitter van den R.K. Volksbond, de presidente van den Vrouwenbond en de districtspraeses der St. Josephgezellen, kapelaan de Beer. De voorzitter van den Bond der zangvereeni- gingen, sprekende uit naam van het hoofd bestuur der zangvereenigingen in Noord- en Zuidholland, herinnerde aan de moeilijkheden bij de voorbereiding van dit concours en hul digde den heer Gortzak om zijn durf en door tastendheid. Ten slotte hield nog plebaan F. Filbry een hartelijke toespraak, welke door de aanwezigen met luid applaus werd ontvangen. De uitslagen van den eersten Concoursdag van den R.K. Bond van Zangvereenigingen luiden als volgt: 4e afd. gemengde koren: 1. Con Amore, te Westwoud 204 pt„ le prijs; 2. Cantica Nova, te Berkel-Rodenrijs, 213 pt„ le prijs. 3e afd. mannenkoren: Amsterdam-Noord, 170 pt„ 2e prijs. 2e afd. vrouwenkoren: 1. St. Caecilia, te Haarlem, 204 pt., le prijs; 2. Laetare, te Amstelveen, 173 pt., 2e prijs. 2e afd. gemengde koren: 3. Cantate et Jubilate, Hillegom, 210 pt., le pr. 2e afd. mannenkoren: 1. Spoorwijk, te Den Haag, 172 pt., 2e pr.; 2. Onze Gezellen, te Beverwijk, 208 pt., le pr.; 3. St. Caecilia te Den Haag, 222 pt., le prijs, le af deeling vrouwenkoren: 1. Arti et Religdoni te Naaldwijk, 212 pt., le pr. le afd. gemengde koren: 3. Inter Nos, te IJmuiden-Oost, 219 pt., le pr. Afd. uitmuntendheid gemengde koren: 1. St. Theresia, te Wervershoof, 196 pt., 2e pr.; 2. R.K. Gemengd koor, te Dordrecht, 213 pt., le pr.; 3. Zang en Vriendschap, Hoogwoud, 216 pt., le pr. Afd. uitmuntendheid vrouwenkoren: 1. St. Theresia, te Wervershoof, 223 pt., le pr. Eere-afd. vrouwenkoren: 1. Cantate et Jubilate, te Den Haag, 167 pt., 3e pr. De politie te Haarlem heeft Zaterdag tegen eenige kooplieden hier ter stede proces-verbaal opgemaakt ter zake overtredingen van de sui ker-, boter- en vetdistributiebeschikking. 421 kazen in blik werden in beslag genomen. De Santos-bloempjesdag voor tuberculose lijders onder den Middenstand, welke Zaterdag gehouden werd, heeft 495,18 opgebracht. De Santos-commissie brengt hartelijken dank aan de gevers en geefsters, die tot het welsla gen van deze collecte hebben medegewerkt. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Dinsdag 24 September 1940, 's avonds van 78 uur, door den heer George Robert, luidt: Werken van J. S. Bach. 1. Preludium en Fuga e kl. t. (op verzoek) 2. Dies sind die heil'gen zehn gebot a. Canto fermo in Canone b. Fughetta. 3. Adagio uit de le Sonate. 4. O mensch, bewein' dein' Sünde gross. 5. Preludium. Es gr. t. Op Zaterdag 28 September des namiddags om 2 30 uur zal de heer M. A. Reinalda, wet houder voor Nijverheid en Handel in een der bovenzalen van café Brinkmann, aan de Groote Markt, een voordracht houden over „De ha venplannen van Haarlem". Geboren: 19 Sept.: R. C. Ekering-Eeftinck Schattenkerk, z.; 20 Sept. A. C. Zwaanswyk- Huijboom, z.; 22 Sept. J. v. d. Klei-Köpp, z.; 21 Sept. M. v. Loon-Snoeks, z.; 22 Sept. G. F. Moolenaar-Groeneveld, z.; 21 Sept. A. Schrijver- v. Raaphorst, d.; A. Meirmans-Nijssen, z.; 20 Sept. C. L. Vis-Sanders, z.; 21 Sept. A. M. v. Hooriik-Ruijgvoorn, d.; 22 Sept. E. M. Ophem- de Graaff, z.; 21 Sept. J. C. v. d. Erf-Botte lier, z.; M. S. Loppersum-Geerdes, d.; 22 Sept. I. Pelsma-Bouwhuis, d.; J. A. Böhm-Lemmers, d.; 23 Sept. W. Tuzee-Riemersma, z. Ondertrouwd: 23 Sept.: J. E. F. Schiffer en W. van Duyn. Overleden: 19 Sept. E„ 2 md., dochter van Fel is gisteren op de ronde van Haarlem-Noord gestreden om het kampioenschap van Haarlem- Noord. Vooral de wedstrijd van amateurs en nieuwelingen over 75 kilometer was vol leven en afwisseling. Er werd gereden in een tempo dat voor velen van de renners te zwaar bleek. Slechts negen van de 24 deelnemers reden den koers uit, waarbij er nog twee waren met een ronde achterstand. De Excelsiorman J. Smit passeerde het eerst de finish in 1 uur 49 min. en 30 sec., op den trapper gevolgd door C. Portegies en J. Stet, de twee Achillesleden, die den halven wedstrijd met den kampioen 't hoofdpeleton hadden gevormd Direct na den start waagde Asmus een uit- looppoging, maar het peleton, dat door den „lan gen" Peters werd getrokken, bleef hem dicht op de hielen. Asmus bleef echter hardnekkig pro- beeren zich van het peleton los te maken, doch in zijn eentje kon hij het niet bolwerken. Een definitief hoofdpeleton werd eerst gevormd na twaalf ronden, teen Stet, Portgies en Peters de leiding namen. Spoedig had dit driemanschap een voorsprong van 200 meter. En toen de ploeg weer op hen inliep, schoten Smit, Stet en Portegies weer pijlsnel naar voren en bleven tor het einde van den wedstrijd voor de rest on bereikbaar. Hun voorsprong, die na één ronde 25 seconden bedroeg, werd met elke ronde groo- ter en werd ten slotte zelfs meer dan een minuut. Toen er nog acht ronden te rijden waren, kwam er beweging in het veld achter de hoofd- ploeg. Asmus en Taverne wisten veertien se conden op het driemanschap, waarbij zich ook de nieuweling G. van Dijk gevoegd had. die ech ter een ronde achterstand had, in te loopen. Het „veld" was toen verdwenen. Ooms, G. Peters en Cor Bijster, die ieder voor zich een goede kans hadden gemaakt, moesten wegens pech opgeven. Na 26 ronden was er nog slechts een tiental renners in den strijd. De nieuweling Kleinhout deed prachtig werk door in de laatste ronden nog eenige honderden meters op den kop in te loopen. Hij werd nu een goede vierde. De uit slag van den sprint tusschen drie leiders werd nog een verassing. Terwijl iedereen mompelde, dat de titel wel voor Stet zou zijn, gelukte het Jan Smit in de laatste vijftig meter een half wieltje vóór Potegies de eindstreep te pns- seeren. Stet eindigde als derde.- Vijf, zes en zeven waren Walgien (Exc.), Ta verne (Exc.) en Snoek (Achilles), de veteraan Buijs werd als no. acht geplaatst op één ronde. Ook de wedstrijd over 20 K.M. voor de juni oren had een spannend verloop. Hier was het K. Neeft die telkens naar voren schoot en het leek er in de zesde ronde op, dat hij en C. Boersma een voorsprong zouden krijgen. Maar bij het luiden van de bel had het peleton hen weer ingehaald. De beslissing bracht de uiterst spannende sprint. 1 K. Neeft (De Jonge Kampioen) in 22 min. 30 sec. 2 Boersma (Exc.) 3 M. Kabel (Achilles) 4 H. Aarts (Excelsior) 5 H. Walgien (Exc.) In de 50 K.M. voor niet-licentiehouders was het Gruyters die direct na den start er vandoor ging. Door pech bleef hij echter den verderen wedstrijd achteraan hangen. Vermelding verdient speciaal 't keurige werk van den Achillesrenner Steenvoorde die, ondanks het feit, dat hij ge handicapt werd door een lek bandje, in de laatste twee ronden bijna met succes aansluiting zocht met het hoofdpeleton, hoewel hy eenige honderden meters achter lag. De uitslag van dezen wedstryd was: 1 Ch. Schelfhout (Exc.) 1 uur 23 sec. 2 Lasschuit (Exc.) 3 C. v. d. Aart (Achilles) 4 B. Schenk (Kampioen) 5 Drenth (Achilles) 6 Ekel (Achilles) 9 Steenvoorde (Achilles) 12 Droog veteraan de J. Kampioen). De geheele opbrengst van deze wedstryden, welke door de vier Haarlemsche wielerclubs werden georganiseerd, komt ten goede aan den nationalen wederopbouw. Eenige honderden gul dens zullen zeker kunnen worden afgedragen Ook uit dat oogpunt bezien kunnen deze spor tieve wedstryd geslaagd worden genoemd. H. H. Maas, Lorentzkade; 20 Sept. K. v. d. Veen, 47 j., Obistraat; F. K. Steeman-Funcke, 74 j„ Timiorstraat; 19 Sept. A. M. A. Leising-Engel- man, 80 j., Schoterweg; 20 Sept. G. A. M. Heck-Jongeneel, 66 j., Koninginneweg; E. Tli. Bourgonnje, 30 j., Fadangstraat; L. J. v. Dijk, 53 j., De Witstraat; M. D. J. C. Klunhaar- Peek, 51 j., Verspronckweg; E. M„ 5 mn„ doch ter van E. Meyer, Hazepaterslaan; A. M. de Ridder, 60 j., Hazepa terslaan; 22 Sept. C. J. Regenbogen, 91 j., Raadhuisplein; 21 Sept. J. v. Rijswyk-Ouwerkerk, 60 j„ Lange Heeren vest, W. v. d. Linden, 68 j„ Pres. Steijnstraat; 20 Sept. L. A. Roelink, 22 j., Gasthuisvest. Op de te Bloemendaal gehouden voorronde voor den hockeydag te Amsterdam wisten van de 16 deelnemende elftallen B.M.C. I. Alkmaar en Ijsvogels zich te plaatsen. Onder groote belangstelling en begunstigd door fraai herfstweer namen de wedstrijden om 12 uur een aanvang. Zandvoort begon op het H.B.S.-terrein met een 40 zege op een onvol ledig Alliance. Hoewel Zandvoort de overwin ning ruimschoots verdiende door beter samen spel, hadden de verliezers in de tweede helft wei een doelpunt verdiend. H.B.S. I verloor met 30 van de vooral in de eerste helft snellere Ijsvogels, die over een goe den middenvoor beschikken. In de 2e helft trad HJ3.S. langen tijd aanvallend op doch de voor hoede slaagde er, mede door voortreffelijk werk van den Amsterdamschen doelverdediger, niet in een tegenpunt te maken. De middenlinie met den hard werkenden Schalekamp vormde 't beste deel van het H.B.S.-elftal. Het binnentrio zocht het te veel in kort spel en vergat dat snel af geven van den bal in den regel meer kansen biedt dan solo-spel Alkmaar, dat gunstig geloot had, won met moeite van Zandvoort II en vervolgens met 31 van H.I.C. Tegen de verwaching in ging b.M.H.C. II met 21 tegen Strawberries ten onder, een uitslag die evengoed andersom had kunnen zijn. De Be- verwykers trokken wel wat al te enthousiast van leer en meer kalmte en overleg zou hun spel ten goede komen. In een spannende onmoeting wer den tenslotte de aardbei-menschen met 10 door Ijsvogels uitgeschakeld. Na B.M.H.C. maakte de ploeg van T.H.C. den besten indruk. Zandvoort werd met 40 kans loos geslagen door het hooge tempo en het betere samenspel der tegenstanders. Tenslotte B.M.H.C. Met de overwinningen 60. 70 en 51 resp. op F.A.H.C., Hurley en T.H.C. behaald, voldeden de eerste klassers, die volledig uitkwamen, aan de verwachtingen. Op het vry effectvolle hoofdveld was de bal moeilyk onder controle te krijgen. Wim Kramer, de bekende Rood en Wit-centervoor speelde een goede party op de spilplaats. Indien hij zijn snelheid weet te verhoogen zal zijn opname in de ploeg een versterking beteekenen. Overigens maakte het elftal een goeden indruk. Onder de gemaakte 18 doelpunten waren er zeer fraaie van de Roos, Buitenstein en Schmeink. In de achterhoede blonk Hans Reus uit. De wedstrijden hadden een prettig en sportief verloop. Het spelpeil was over het geheel geno men nog aan den matigen kant. De ongeoefend heid van de meeste spelers kwam duidelijk: naar voren. F.H.A.C.B.M.H.C. Hurley—T.H.C. II Strawberries IIT.H.C. I ZandvoortAlliance H.B.S. II—H.I.C. H.I.C. wint na doelschieten AlkmaarZandvoort II 1o Strawberries I—B.M.H.C. II 2—1 H.B.S. IIjsvogels o3 Uitslagen 0—6 3—0 0—2 4—0 1—1 B.M.H.C.—Hurley T.H.C. IZandvoort Alkmaar—H.I.C. Strawberries IIjsvogels B.M.H.C.T.H.C. I 7—0 4—0 3—1 0—1 5—1 B.M.H.C. I, Alkmaar en Ijsvogels plaatsten zich voor den Hockeydag te Amsterdam. Evenals verleden jaar zal er in den komen den winter weder een zwemcompetitie van de Haarlemsche zwemvtereenigingtn worden ge houden. Deze wedstrijden zijn voor dames en voor heeren nieuwelingen en juniores, terwijl de weinige Haarlemsche seniores buiten deze wedstryden zullen komen te vallen. Naast deze kringzwemcompetitie zal er de stedencompetitie van de kringen Haarlem, Am sterdam, Utrecht en Den Haag zijn, waaraan wel de seniores kunnen deelnemen. In verband met de verduistering zijn alle wedstrijden in de middaguren vastgesteld, op dat alle vereenigingen met haar beste zwem mers kunnen uitkomen. Het volledige programma luidt: 20 October: Stoops Bad: Organiseerende ver- eeniging H.V.G.B., 2 uur. 50 M. schoolslag heeren nieuwelingen. 50 M. borstcrawl dames 5 x 50 M. estafette heeren nieuwelingen. 17 November Sportfondsenbad Zaan dam. Organiseerende vereeniging Nereus,2uur: 100 M. schoolslag dames 3x50 M. wisselslag dames 100 M. rugcrawl heeren nieuwelingen. 50 M. borstcrawl heeren nieuwelingen. 15 December Sportfondsenbad Haar lem. Organiseerende vereeniging H.P.C., 12.30 uur: 100 M. borstcrawl heeren nieuwelingen 100 M. borstcrawl dames 3 x 66 M. wisselslag heeren juniores. 16 Febr.: Velserbad Organiseerende ereeniging V.Z.V., 2 uur: 100 M. schoolslag heeren nieuwelingen 3 x 50 M wisselslag heeren nieuwelingen 100 M. rugcrawl dames. 16 Maart Sportfondsenbad Organisec ende vereeniging D.W.R., 12.30 uur: 100 M rugcrawl heeren juniores 5 x 66 M. borstcrawl est. dames 66 M. rugcrawl heeren nieuwelingen 100 M. borstcrawl heeren juniores. 20 April Velserbad Organiseerende vsr eeniging V.Z.V., 2 uur: 50 M. rugcrawl heeren juniores 50 M. borstcrawl heeren juniores 100 M. schoolslag heeren juniores 50 M. rugcrawl dames. Haarlem geeft zwemwedstryden op 19 Jan. in Stoops bad te 2 uur, waarvan het program ma nader bekend zal worden gemaakt. Op 17 November te Zaandam en op 16 Febr. te Velsen zullen schoonspringwedstryden wor den gehouden, die echter buiten de pun ten tel ling van de zwemcompetitie vallen. Gebouw St. Bavo; R.K. Bevolkir.gsbureau, 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.30 to; 5 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstel- ling van teekeningen en schilderijen van Her man Moerkerk, 105 uur. Kunsthandel ,,De Eikel", Leidschevaarfc 142: Expositie van Brabantsche en Limburgsche Lieve Vrouwkes, 106 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Zuster Angelika" 2.30 en 7 U. Cinema-Palace: ,,'t Spookschip", 18 jaar 5 en 7 uur. Luxor: „De nacht der beslissing" volw., 2.30 en van 6—9 uur doorloopend. Frans Hals: „De blanke vrouw v. d. maha- radja" 2.30, 5 en 7 uur. Spaarnc: „Morgen gaat 't beter", eiken leef tijd, Woensdag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; R. K. Bevolkingbureau, 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderyen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.30 tot 5 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 105 uur. Kunsthandel „De Eikel", Leidschevaart 142: Expositie van Brabantsche en Limburgsche Lie ve Vrouwkes, 106 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, ge opend van 10 tot 9 uur. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ERGENS rN ITALIë, 23 Sept. (Stefani). Het Italiaansche weermachtsbericht nr. 108 maakt het volgende bekend: Uit later verkregen inlichtingen blijkt, dat de vyandelijke kruiser welke door onze luchtmacht is getorpedeerd en waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht nr. 104, kort daarop is gezonken. De foto's van het jongste bombardement van 21 September op het centrum, van Haifa toor.en de prachtige resultaten aan welke bij dit optre den verkregen zijn. Overal werden hevige^ en zeer groote branden verwekt. vv Op M'alta werd de luchthaven van Mikabba opnieuw gebombardeerd. Een opslagplaats werd getroffen, waarbij een zware brand ontstond. De vyandelyke jagers vermeden den strijd. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand weer de stad Benghazi gebombardeerd en verscheidene woon. huizen beschadigd. Dank zij den genomen maat regelen voor de veiligheid en de openbare orde waren er geen slachtoffers te betreuren. Een vijandelijke luchtaanval op de Bardia maakte geen slachtoffers en richtte geen schade aan. Aan de kust van Cyrenaica is een viermotorig Engelsch jachtvliegtuig van het type Sunder land door onze vliegtuigen met machinegeweren beschoten en in zee gevallen. Het toestel is met de geheele bemanning spoorloos verdwenen. De militaire doelen van Marsa Matroe werden opnieuw met positief resultaat gebombardeerd Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De ha venwerken van Aden werden aan een nachte lijk bombardement onderworpen. Het aantal schepen, dat door onze luchtmacht tijdens een aanval op een convooi in de Roodc Zee getrofen is, en waarvan in het vorige weer machtsbericht melding is gemaakt, bedraagt drie. De vijandelijke luchtmacht heeft bommen ge worpen op Gura, Kassala en in de omgeving van Asmara, waar twee inlanders werden ge dood en twee gewond. De aangerichte schade is gering. In de Thyrreensche Zee werd een ledig Itali- aansch schip door een vyandelyke duikboot tot zinken gebracht. STOCKHOLM, 23 Sept. (D.N.B.). De Lon- densche radio maakt bekend, dat de lucht- sirenes Zondag zestien maal in werking getre den zyn. In het door Reuter verspreide communiqué van het Engelsche ministerie van Luchtvaart en van het ministerie voor de Binnenlandsche Veiligheid wordt meegedeeld, dat in den afge- loopen nacht het Duitsche luchtwapen weer onophoudelijk heeft aangevallen, waarbij Lon den weer het voornaamste doel geweest is. Het communiqué spreekt van .schade aan huizen en industriegebouwen" op verscheidene plaat sen. Het deelt verder mede, dat ook eenige steden in het Zuidoosten van Engeland en in andere deelen van het land zijn aangevallen. Een eigen bericht van Reuter, dat evenmin als het officieele communiqué vermeldt, dat de Duitsche aanvallen op militaire doelen gericht, waren, spreekt van vernielingen in het Noord westen. De Associated Press meldt over de aanvallen van gisteren en van vannacht, dat Londen met zware bommen is overladen en dat in de Zuide lijke stadsdeelen talrijke branden ontstaan zyn. MEDEMBLIK, 21 Sept. ,,St. Jozef". Fijne Gel- dersche 1.401.45, grove Idem 1.501.60, Borgers 1 802.30, Slaboonen 0.901.10, Bleten 1-30 2.60, Roode kool 2.80—4.20, Gele kool 2.104.30, Witte kool 2.50. Bloemkcol I 8.00—9.70, Idem II OPPERDOES, 21 Sept. Gr. borger (blauw) 3.10 —3.70, Kleine bleten 2.50, Witte kool (vr.) 2.50, Gele kool 34.70, Slaboonen 6.708.30, Sny- boonen 6.00. IJMUIDEN. 23 Sept. Vischberlcht)Deensche consignatievisch. Makreel 24, Haring 23.5025, Kabeljauw 2940, Gullen 17.5022.50, Kleine sclielvisch 29. Kleine schol 23—29, Schar 22.50, Bot 20—28.50. alles per 50 kg. Zoetwatervtsch: Snoek 34, Snoekbaars 60—64, Baars 23—27, Voorn 16, Zeelt 30, Karper 26, alles per kg. Hi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2