Vliegtuigbasis van Alexandrië hevig gebombardeerd Maatregelen in het Fransche gebied BOSCH w I a 0 Engelands ravitailleering gevoelig getroffen werd Talrijke Marsa bralden in Matroeh 7enuwpyj^ 9 instontin e/feKZ FIETSLICHT IS* Bulgaarsche intocht in de Dobroedsja m Britsche vloot voor een deel uitgeschakeld Ooriogsgewonden toonen hun dankbaarheid Het Itgliaamche hoofdkwartier meldt: Weer 13 slachtoffers der Britsche luchtaanvallen Militair weekoverzicht Van het D.N.B. ORLOGSSCHADE „R E RI O V A T M" Kerkdijk leven 4 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 Italiaansche luchtaanval op Malta Verscheidene gemeenteraden door de regeering geschorst i ct r\n uct a 4 rn rataim». Onderhoud van Kobajasji met den G.-G. uitgesteld Baltsjik begroet generaal Po pof met zout en brood Distributie in Frankrijk De aanklacht tegen Daladier en Gamelin WSÈSèëêëÈêêÊè JEUGD WERKGEMEEN SCHAP „DRAKENBURG' Ernstige val Pont wacht er levensgevaarlijk gewond Kampperiode begint 30 Sept. De werktijd der ambtenaren Verschuiving in verband met de verduistering GHRIST.-DEM. UNIE nderlinge Verwaarborging tegen Haar houding ten opzichte van de I of andere wijze de dankbaarheid der Pa- Paters van den H. Geest CURSUS IN GEZONDHEIDS- TECHNIEK Zes lessen aan de Technische Hoogeschool Begrafenis oud-pastoor Kusters ERGENS IN ITALIË, 22 Sept. (Stefani). Het 107e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Het bombardement van de militaire doe len van Marsa Matroeh, uitgevoerd door onze luchtmacht, heeft resultaten opgele verd, die indruk maken door de nauwkeu righeid en de hevigheid van het vuur. De talrijke branden, die waargenomen werden, de doelen, die ondanks het hevige vuur van het luchtafweergeschut getroffen en vernield werden en de afwezigheid van vijandelijke jagers, die onze formaties niet durfden aan vallen, getuigen van het volledige succes der operaties en van de paniek van den tegen stander. Onze vliegtuigformaties bombardeerden ten Oosten van Marsa Matroeh de vliegvel den van Maaten Boegoesj en El Daba, het station en tentenkampen in laatstgenoemde plaats. De vijandelijke luchtmacht wierp den afge- loopen nacht bommen op Sidi el Barrani, To- broek en Derna, waardoor enkele personen ge wond werden. Er is geen schade van beteeke- nis aangericht. Een vijandelijk vliegtuig is waarschijnlijk neergeschoten door luchtafweer geschut. De vliegtuigbasis van Alexandrië is hevig gebombardeerd door onze vliegerafdeelingen. Een schip heeft een voltreffer gekregen van een bom van groot kaliber. Een andere vliegtuigformatie viel de installaties van het petroleumcentrum Haifa aan, waarbij een benzineopslagplaats en een nieuwe raffina derij getroffen werden, hetgeen aanzienlijke branden deed ontstaan. De vliegtuigen, die bij deze operaties betrok ken waren, keerden alle op hun basis terug. In de Roode Zee werd een vijandelijk con- vooi, geëscorteerd door kruisers en torpedoja gers, door onze luchtmacht aangevallen. Twee transportschepen werden getroffen en zwaar beschadigd. Een onzer luchtpatrouilles heeft een aanval op Isiolo (Kenya) gedaan. Na een gevecht met vijandelijke jagers aangegaan te hebben, is de patrouille, die een vijandelijk toe stel getroffen had, onverlet teruggekeerd. De vijand heeft verscheidei luchtaanvallen ic Somaliland ondernomen, waar herhaaldelijk het dorp Boergavo ten Zuidwesten van Kisimaoi gebombardeerd is. Men betreurt er twee gewon' den. Ook zijn bommen geworpen op landings terreinen ten Zuidwesten van Bardera. Te Mas- saoe zijn bij een luchtaanval geen personen ge wond en is ook geer. schade aangericht. Een vijandelijk toestel is neergeschoten door lucht afweergeschut en de bemanning is gevangen genomen. Vermoedelf is nog een ander vlieg tuig neergeschoten. ERGENS IN ITALIË, 22 Sept. (Stefani). De luchtvaartcorrespondent van Stefani meldt, dat de installaties van het vliegveld Micabba op Malta, die bij de laatste actie der duikbommen werpers niet waren aangevallen, Zondag hevig gebombardeerd zijn door een afdeeling snelle bommenwerpers, die door jagers begeleid werd. De werkplaatsen, waar de motoren hersteld worden, de onderaardsche opslagplaatsen en een vliegloods werden met bommen bestookt. Een der opslagplaatsen werd door een zwaren bom vernield. Er brak een zware brand uit, die op 50 kilometer afstand te zien was. Drie Brit sche jagers, die in de lucht waren, vermeden een gevecht. Twee Glosters werden herhaaldelijk met mitrailleurvuur bestookt. Het afweergeschut vuurde hevig, doch zonder resultaat. De bom menwerpers keerden op hun basis terug zonder een enkel verlies te hebben geleden. GENËVE, 21 Sept. (D.N.B.). Naar het Fransche ministerie van Binnenlandsche Za ken mededeelt, zijn de gemeenteraden van Lyon, Marseille, Toulouse, Vienne, Montlucon en Montbeugny tot nader order geschorst. Deze maatregel is waarschijnlijk genomen met het oog op het feit, dat als burgemeesters van de genoemde steden nog steeds persoonlijkheden van het oude systeem regeerden. In Lyon is, naar bekend is, nog steeds Herriot burgemees ter, in Montlucon de vroegere socialistische mi nister van Binnenlandsche Zaken, Marx d'Or- moy. Zoo is het ook in de andere steden. Waar schijnlijk zullen daar binnenkort regeerings- commissarissen practisch het bestuur overne men. De Fransche munt maakt bekend, naar uit Clermont Ferrand gemeld wordt, dat vijffranc- stukken zullen worden geslagen, welker beel denaar maarschalk Pétain voorstelt. De laatste vijffrancstukken der republiek waren tijdens den oorlog ingetrokken. De Fransche ministerraad heeft, volgens een bericht uit Vichy, toegestemd in een plan tot Uitvoering van openbare werken voor de eerst volgende jaren, welke 25 milliard francs zullen kosten. Het program omvat werken van den Wederopbouw van 2500 bruggen en kunstwerken en het weer in orde brengen van waterwegen. De kosten voor het herstel van spoorlijnen en telefoon- en telegraafverbindingen zullen 5 mil liard francs bedragen. Verder ligt het in het voornemen de spoorwegen meer te electrificee- ren o.m. het groote traject ParijsLyon met de electrische centrale van Genissat. BERLIJN, 21 Sept. (D.N.B.) Het aantal gevallen van Britsche bomaanvallen op burger lijke doelen, op Duitsche woonhuizen, kerken, cultuurmonumenten en kerkhoven is in den Dacht van Vrijdag' op Zaterdag weer uitge breid. De nieuwe gevallen hebben de verbitte ring van het Duitsche volk tegen de Engelsche Vliegers en Engelsche oorlogsmethoden nog doen toenemen. Niet minder dan 13 personen zijn thans weer aan deze oorlogsmethode ten offer gevallen. O.a. hadden de Britsche lucht- piraten het arglistig voorzien op een klein dorpje aan den Moezel. Laagvliegend naderden zjj het en wierpen toen 8 explosieve bommen en 40 brandbommen neer. Verscheidene woonhui- Zen en schuren in het midden van het dorp gingen op in vlammen. Andere woonhuizen Werden zwaar of lichter beschadigd. De be zoeker van het dorpje aanschouwt een beeld Van grenzelooze verwoesting. De treurige ruïnes Van de uitgebrande huizen teekenen zich af tegen den hemel. De verwoeste muren getuigen Van de systematische vernieling van een vrien delijke woonruimte in een dorp, waarin zich keen enkel militari doel bevindt. Uit de gouw Keulen-Aken werden nog andere bomaanvallen Van de R. A. F. gemeld. Hier hebben de Engel sche vliegers een oorlogsherinneringskerk voor ®en deel verwoest. Verder een oorlogsmonument bn wederom een kerkhof. Door het licht van de "terren was de nacht zeer helder. Bovendien belichtten de Engelsche vliegers het dorp en de omgeving met raketten, zoodat het helder was 01s overdag. Er is geen twijfel mogelijk of zij hebben duidelijk gezien, dat het hier niet om ®en militair doei ging. Op een andere plek in ^t'est-Duitschland lieten de Engelsc'nen op een boerenwoning drie explosieve bommen vallen, die echter gelukkig maar geringe schade aan- Nchtten, daar de bommen op 50 tot 100 meter Van hun doel ketsten. Ook het ..strijdmiddel" van de brandplaatjes is door de Britsche vlie gers in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer op verschillende plaatsen gebruikt. Zij vielen °P dorpen, velden en bosschen en tusschen V'oningen. Volgens de ingekomen berichten nebben zij pchter nergens schade aangericht, ^aar zij overal op tijd konden worden opge spoord. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. BATAVIA, 21 Sept. (Domei). Tengevolge van een lichte ongesteldheid van Kobajasji, het hoofd van de Japansche delegatie, welke in Nederlandsch-Indië besprekingen voert, is het tegen Zaterdag vastgestelde onderhoud tusschen Kobajasji en Gouverneur-Generaal jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer uitgesteld. Naar Domei verneemt, was het beoogde on derhoud een uitvloeisel van de wenschelijkheid, dat tusschen den Gouverneur-Generaal en den heer Kobajasji direct besprekingen zouden wor den gevoerd, hoewel tusschen de Japansche en de Nederlandsche delegaties dagelijks gedach teniswisselingen worden gehouden. BALTSJIK, 22 Sept. (D.N.B.) De Bulgaar sche gouverneur-generaal voor de Zuidelijke Dobroedsja, generaal Popof, heeft Zaterdag middag zijn feestelijken intocht gehouden, on der groote geestdrift van de bevolking, die de straten en pleinen van het mooie havenstadje aan de Zwarte Zee vulde. De nieuwe Bulgaar sche burgemeester van Baltsjik verwelkomde den generaal bij het betreden der stad volgens oud-Bulgaarsche zede met zout en brood, dat door een jong meisje werd overhandigd. De generaal trok te voet aan het hoofd van zijn staf, onder het spelen van een muziekcorps, de stad binnen. Kort vóór het betreden van de stad werd hij door de geestdriftige bevolking op de schouders genomen en de stad binnen gedragen. Voor het raadhuis werd generaal Po- pof door den burgemeester met een toespraak verwelkomd. In den loop van den dag, kort na de aankomst van generaal Popof, kwam in de haven van Baltsjik een Bulgaarsche vloot- afdeeling aan, geleid door drie torpedobooten en twee motortorpedobooten, die van Varna waren aangekomen. PARIJS, 23 Sept. (D.N.B.)Brood, vleesch, vet, suiker, zeep koffie gebak, rijst en kaas zijn van af heden in Frankrijk nog slechts op bons ie koop. Voor de restaurants wordt de rantsoe neering op 30 September van kracht. In een in de dagbladen gepubliceerd commu niqué wordt de noodzakelijkheid der levensmid- delenrantsoeneering in de eerste plaats geweten aan de Britsche blokkade. Voorts is echter ook, zoo wordt in het communiqué nog gezegd, de graanoogst vooral in het onbezette gebied, slecht uitgevallen en is de suikerproductie door de ver- waarloozing der bietenvelden achteruitgegaan. Bij deze maatregelen is er reeds rekening mede gehouden, dat alle levensmiddelen voor de Duitsche troepen uit Duitschland gehaald wor den en dat de Fransche krijgsgevangenen in Duitschland uit Duitsche voorraden worden ge voed. GENèVE, 23 Sept. (D.N.B.j. Naar men in welingelichte kringen in Vichy meent te weten, heeft de aanklacht tgen Daladier en Gamelin in de eerste plaats betrekking op de gebrekkige voorbereiding van den oorlog voor en na het uitbreken van den strijd. >TTïïn1WiT»WrTfi: Bommen op de oorlogshaven van Portsmouth. Rookontwikkeling duidt de plaat sen aan waar de projectielen hun vernielend werk verrichten (Foto Holland-Scheri) In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Nijmeegsche pontwachter S. Nas, die een lamp op den aanlegsteiger wilde verplaatsen, een ernstigen val gemaakt. Nas viel daarbij in het drie meter diepe ruim van den aanlegsteiger en kreeg een zware hersenschudding, een her- senaandoening, een inwendige verbloeding en een breuk in een schouderblad. Dokter Van Barneveld, die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer, dat in hoogst ernstigen toestand verkeerde, naar het St. Canisiusziekenhuis over brengen. Men vreest voor zijn leven. BERLIJN, 21 Sept. (D.N.B.). De militaire medewerker van het D.N.B., generaal von Glaise Horstenau, geeft het volgende militaire ov'erzicht van de afgeloopen week: Nu de Britsche luchtafweer van de Zuidkust van het eilandenrijk tot Londen is terugge drongen en krachteloos is gemaakt, bevindt Engeland zich sedert tien dagen binnen het bereik van den versterkten Duitschen aanval. Tegelijkertijd kon worden gemeld, dat alleen in zes weken twee duizend Engelsche vliegtui gen zijn neergeschoten. Daarmede zal het ko ninklijk Britsche luchtwapen in zijn omvang wel gedecimeerd zijn. Door de aanhoudende, groote bestorming van het Duitsche luchtwapen op Londen, is de ra- vitailleeringsbasis van Groot-Brittannië thans ten zeerste in gevaar gebracht. Londen zelf is een van de meest essentieele opslag- en over slagplaatsen van het land. Alleen in Londen en omgeving zijn 24 dokken uitgebrand, welke voor het scheepsverkeer en den invoer van vitale beteekenis zijn. Bovendien hebben de twee mil- lioen kilogram bommen, die op Engeland ge worpen zijn tot resultaat gehad, dat de levens middelenvoorziening van het land geenszins meer verzekerd is. Londen alleen slaat een kwart op van alle voor het eilandenrijk voor de consumptie bestemde levensmiddelen en de helft van het vleesch, dat in Groot-Brittannië gebruikt wordt. Thans staat reeds vast, dat bij het voortdu rende alarm in Londen, dat soms 13)4 uur heeft geduurd, niet alleen het geheele werk stil ligt, maar dat door de ontzaglijke uitwerking der Duitsche bomaanvallen essentieele deelen van de ravitailleering van Engeland op de meest gevoelige wijze zijn getroffen. Tegelijkertijd is het van beslissende beteeke nis, dat in de afgeloopen week Duitsche duik- booten wederom 140.350 ton en gevechtsvlieg tuigen 39.000 ton, d.w.z. in totaal opnieuw 179.350 ton Britsche koopvaardijscheepsruimte in den grond hebben geboord. Daarbij komen dan nog tien stoomschepen, die voor een deel zwaar beschadigd en voor een deel uitgebrand zijn en dus ook voor den aanvoer naar Enge land wegvallen. Ook een torpedobootjager is onschadelijk ge maakt. De voortdurende daling van het aantal in den grond geboorde Britsche oorlogsschepen vormt een nieuw bewijs voor het feit, dat aan den eenen kant de vloot van het imperium niet meer durft op te treden tegen de Duitsche lucht- en zeestrijdkrachten, en er aan den an deren kant wel zoo bindende verplichtingen jegens de Vereenigde Staten bestaan, dat bij de aanstaande ineenstorting in Engeland de groote en nog steeds machtige vloot ongedeerd moet worden uitgeleverd aan de Noord-Ameri kaansche Unie. Slechts de helft van de Brit sche zeevloot bevindt zich nog in haar schuil hoeken aan de Engelsche kust, terwijl de an dere helft ingesloten is in de Middellandsche Zee en wel nauwelijks een uitweg zal kunnen vinden uit dezen val. Slechts tegenover de Fransche kust hebben lichte Britsche zeestrijd krachten een aanval ondernomen, welke door de Duitsche kustartillerie onmiddellijk met succes kon worden afgeweerd en die, omdat hij zwak was opgezet, geen succes had. Overigens heeft opnieuw het Duitsche vér- dragende geschut deelgenomen aan den aanval op Engeland. Het beheerscht Het Kanaal en heeft in Dover zware verwoestingen aange richt. Ondanks de moeilijke weersomstandigheden heeft de Duitsche aanval op Engeland geener lei onderbreking ondergaan. Bommen van het zwaarste kaliber hebben de belangrijke haven installaties en olie-opslagplaatsen in brand ge stoken. Zware rookwolken hangen nog steeds boven Engeland. Van de Westkust tot de Oost kust is het Britsche Vasteland blootgesteld aan den Duischen aanval, die voortdurend krach tig is en zwaar toeslaat. Wederom kon een Duitsche officier van het luchtwapen zijn twintigste luchtoverwinning boeken. Wederom zijn in de afgeloopen week ruim driehonderd Britsche vliegtuigen bij lucht gevechten en door luchtafweergeschut neerge schoten. De Duitsche superioriteit is sterker dan ooit. In een vorig bericht vestigden wij reeds de aandacht op de jeugdwerkgemeenschap ^Dra kenburg" te Baarn, waar de opbouw van een katholiek, nationaal cultuurcentrum, ondanks den oorlogstoestand, onbelemmerd voortgang vond. Na een tweejarige activiteit werd door de groepen van jeugdige werkloozen, die hier in achtereenvolgende kampperioden vertoefden een verstrekkende voorbereidende arbeid ver richt. Wegen-aanleg, bosch- en akkerbouw, draineering der terreinen, de bouw van comfor tabele werkplaatsen, dat alles kwam gereed Thans is men begonnen met den bouw van het eigenlijke werkobject: het gemeenschapshuis voor cultureelen arbeid. In meerdere mate nog dan voorheen kunnen thans vakjongens uit de bouwbedrijven in hun eigen vak tewerk ge steld worden. Naast practischen arbeid ontvan gen zij verdere scholing in hun beroep, plus algemeene ontwikkelingslessen. Vakjongens kun nen gedurende een half jaar blijven, terwijl ongeschoolden drie maanden blijven mogen. Bij het verkrijgen van maatschappelijken arbeid kan de kampperiode onmiddellijk beëindigd worden, zoodat een verblijf in het kamp geen hindernis vormt voor het aanvaarden van een normalen werkring, temeer niet, daar de kamp leiding een geregeld contact onderhoudt met de bureau's vcor jeugdregistratie en arbeidsbemid deling. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om de nieuwe kampperiode te doen aanvangen op 23 September, deze datum werd na nader overleg uitgesteld tot 30 September a.s. en wel cm alle kampgenooten in de gelegenheid te stel len hun identiteitsbewijzen in orde te maken, alvorens naar het kamp te vertrekken. Zonder de per één October vereischte iden titeitsbewijzen kan geen enkele deelnemer in het kamp worden toegelaten. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken, heeft, aan de Secretarissen-Generaal, waarne mende Hoofden der Departementen van Alge meen bestuur, een rondschrijven gericht, dat o.m. het volgende bevat: De wenschelijkheid heeft zich geopenbaard, een voor alle departementen en rijksdiensten geldende regeling te ontwerpen tot verschui ving van den werktijd gedurende de komende wintermaanden, wanneer de verduisterings- plicht nog zal bestaan. Zou men n.l. departements- en andere groote gebouwen en werkplaatsen afdoende willen ver- duistesen, dan zouden daarmede belangrijke kosten gemoeid zijn, terwijl in verband met de toenemende schaarschte aan materialen reeds thans de noodige voorbereidende maatregelen zouden moeten worden getroffen. Aan de thans geldende arbeidstijden is bo vendien nog een andere moeilijkheid verbon den. n.l. het verkeer in een verduisterde stad. De secretarissen-generaal der onderscheidene departementen van Algemeen Bestuur zijn van meening, dat de vorenomschreven bezwaren door verschuiving van den werktijd dienen te worden ondervangen. Uitgaande van de veronderstelling, dat ge durende den aanstaanden winter de midden- Europeesche wintertijd zal gelden, zal be houdens onvoorziene omstandigheden van 1 November 1940 tot 1 Februari 1941 de kan toortijd als volgt geregeld worden: Op alle werkdagen, behalve des Zaterdags, van 912,30 en van 1316.30 uur. Des Zater dags van 913.00 uur. De middagpauze wordt dus van 1 y, uur teruggebracht tot een half uur. De kantoortijd blijft 39 uren per week, terwijl de vrije Zaterdagmiddag behouden blijft. Voor de werklieden zal bezwaarlijk een alge meen geldende regeling getroffen kunnen worden. De onderscheidene diensten en bedrij ven zullen zelve een regeling moeten treffen, rekening houdende met alle bijzondere omstan digheden. Die afzonderlijke regelingen zullen er uiteraard op gericht moeten zijn. den duur van de normale werkweek zooveel mogelijk te behouden en den arbeid zoo weinig mogelijk bij kunstlicht te doen geschieden. De Secretaris-Generaal geeft zijn ambtge- nooten in overweging, ten aanzien van hun departementen en de daaronder ressorteerende diensten, bedrijven, inrichtingen en instellin gen overeenkomstig het vorenstaande te han delen en te doen handelen. Bovendien geeft de genoemde Secretaris-1 Generaal bij een tweede circulaire den burge meesters en wethouders der onderscheidene gemeenten in overweging, in overeenkomstigen zin te handelen en te doen handelen. tegen half jaarlijksche voorschot premie vanaf ƒ0.40 per mille voor inboedels en goederen 0.60 per mille voor gebouwen Omslag per halfjaar hoogstens het 5 voudige der premie. Schadeafrekening per halfjaar. Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Spuistraat 219/21 - Amsterdam - Tel. 35626 Aantal deelnemers 3800 Aantal objecten ca. 5000. Totaal verwaarborgd bedrag 60 Mil- lioen gulden. - Vraagt een prospectus aan! In de conversatiezaal van het zusterhuis van het Academisch Ziekenhuis te Leiden had Zaterdagmiddag een eenvoudige, maar treffende plechtigheid plaats, namelijk de aanbieding van een geschenk door een aantal Nederlandsche en Duitsche oorlogs gewonden aan het verplegend personeel dier inrichting. De plechtigheid werd behalve door een groot aantal zusters bijgewoond door den luitenant kolonel H. D. Buurman en majoor Atofs na mens de Nederlandsche militaire autoriteiten, door Oberarzt Willige namens de Duitsche weermacht en voorts door eenige hoogleeraren, den directeur Van het ziekenhuis, dr. H. H. Maas, een groot aantal assistenten benevens vele verpleegden en oud-verpleegden, die als gevolg van de oorlogshandelingen in begin Mei in deze inrichting gedurende langeren of kor- teren tijd werden opgenomen. Namens verpleegden en oud-verpleegden werd het woord gevtoerd door den vroegeren reserve-eerste luitenant P. E. Bos, die na een kort begroetingswoord allereerst allen her dacht, die in den stijd voor het vaderland ge vallen zijn. Te hunner nagedachtenis werd eenige oogen- blikken stilte in acht genomen. Vervolgens wees de heer Bos er op, dat bij het uitbreken van den oorlog de zieken huizen onmiddellijk paraat waren om de oorlogsgewonden op te nemen. Ook het ver plegend personeel van het Leidsche Aca demisch Ziekenhuis Van hoog tot laag is tot zeer groote prestaties in staat gebleken en ten volle berekend voor zijn zware taak. De organisatie bleek in ieder opzicht voor treffelijk. Alleen zij, die zulks van nabij hebben gadegeslagen, weten welk een ont zaglijke arbeid hier verricht is. Toen het denkbeeld geopperd werd om op de tiënten tot uitdrukking te brengen, ontmoette Nederlandsche Unie I dit voorstel over alle afdeelingen een rein en thousiasme. De Duitsche lotgenooten verzoch- Het Algemeen Bestuur der Christelijk-Demo- I ten spontaan, zich bij deze actie te mogen aan- cratische Unie heeft ter bepaling van de hou- sluiten en het resultaat der gehouden inzame- ding, welke de C.D.U. behoort aan te nemen ten ling was verbluffend. In overleg met den opzichte van de Nederlandsche Unie, overeen- directeur werd besloten, het pand der dank- komstig het advies der overige leidinggevende baarheid den vorm te geven van een schil- instanties der C.D.U., met algemeene stemmen derij. De kunstschilder Dirk N ij land werd be- onderstaand besluit genomen: reid gevonden, dit te Vervaardigen en met Het Algemeen Bestuur der Christelijk-Demo- kunstzinnige hand bracht hij een deel van het cratische Unie (C.D.U.)op 21 Sept. 1940 te ziekenhuis op het doek, waar na volbrachten Utrecht in vergadering bijeen, arbeid de zusters rust en verpoozing zoeken, overwegende, dat onder de huidige omstan- I n j den vyVer Nadat de heer P,os nog eenige digheden ernstig^ dient te worden gestreefd naar brieven had voorgelezen, waarin de dankbaar- heid der oud-verpleegden treffend tot uiting een zoo sterk mogelijke aaneensluiting en sa menwerking van alle groepen der Nederlandsche bevolking, waarom de C.D.U. haar standpunt ten opzichte van de Nederlandsche Unie heeft te bepalen; met nadruk constateerende, dat er vanuit het kwam, Verwijderde zuster Schlueter, waarne mend directrice, het doek, waarachter het schilderij verborgen was. De directeur van het ziekenhuis, dr. H. H. iiicu lid ui uu Luiiötaicci cuuc, uai ci vaiiuio ucu ij standpunt der C.D.U. ernstige bezwaren bestaan a^' ge®° e° 1 vaardend, zeide, dat dezen het schilderij als kunstwerk ongetwijfeld tot in lengte van dagen zullen waardeeren. tegen de inrichting en sommige programpunten van de Nederlandsche Unie; in aanmerking nemende evenwel, dat het so ciaal-economisch program van de Nederland sche Unie grootendeels in de lijn ligt van de doelstellingen der C.D.U., welke echter van veel verder gaande strekking zijn; Spreekt als zijn oordeel uit: dat de C.D.U. als christelijke beweging op staatkundig en maatschappelijk gebied in het belang van land en volk de actie voor haar doelstellingen, welke veel verder gaan dan die van de Nederlandsche Unie, met kracht dient voort te zetten; Dat de C.D.U., die altoos bereid was tot sa menwerking met anderen, in de huidige om- tandigheden het als haar taak heeft te be schouwen, met welwillendheid tegenover het streven der Nederlandsche Unie te staan, wijl deze beweging momenteel de eenige is te ach ten, die namens het Nederlandsche*volk met de bezettingsoverheid in overleg kan treden; Spr. zou dit geschenk niet beschouwd willen zien als een herinnering aan de stormachtige Mei-dagen, doch hij meende dat de tegenwoordige zusters, die met de oorlogsgewonden zooveel lief en leed heb ben meegemaakt, daarin moeten zien een bewijs van dankbaarheid van de zijde der patiënten, voor wie zij zoovéél hebben ge daan. Dit schilderij straalt zon en rust uit, aldus spr., moge voor de toekomstige zusters dit schilderij het symbool zijn van de ver pleging, welke ook vereischt een zon in het hart en een rust in het gemoed. Evenals de wetenschap, de liefde en het ge- dat mitsdien gelet ook op het feit, dat door I joof universeel zijn, moge het desgelijks wezen de leiders der Nederlandsche Unie het lidmaat- met de verpleging, schap van deze beweging met dat van de C.D.U. Tenslotte dankte dr. Maas allen schenkers vereenigbaar verklaard is, zijnerzijds het lid- Voor hun bijdragen, alle aanwezigen voor hun maatschap der C.D.U. vereenigbaar is te ach- tegenwoordigheid en hij besloot met de ver ten met dat van de Nederlandsche Unie. 1 Ondanks de gedeeltelijke verwoesting der ge zekering te geven, dat dit schilderij zuinig en zorgvuldig in eere zal worden bewaard, i Hierna werden ververschingen aangeboden. Sinds door bezuiniging de leerstoel voor technische hygiëne aan de Technische Hooge- I school te Delft is opgeheven, zijn de studenten boüwen" kon" Tn "het Groot'-Scholastikaat der aldaar verstoken van het voor den aanstaanden paters yan den H Geest Kasteel-Gemert, het ingenieur zoo belangrijke onderwijs m de grond- studiejaar worden geopend met 130 stu- slagen der gezondheidsleer, onontbeerlijk voor n en theologanten. den scheppenden ingenieur en voor den leider theologan- van vaak groote groepen van arbeiders. I Om eenigermate in deze leemte te voorzien I Fr. L. Soontiens uit Ginneken en Fn Arn. organiseert de Afdeeling voor Gezondheidstech- Habraken ult Best- °°L niek van het Koninklijk Instituut van Inge- J- G- hemmens de H. Priesterwijding woi- nieurs de laatste jaren een cursus aan de Tech- (!en toegediend in de Kapel van het Missie- nische Hoogeschool, waarin technisch-hygiëni- huis St. Paul te Arcen. sche problemen worden behandeld onder lei-1 ding van den heer J. P. Bijl, arts, directeur van het instituut voor Praeventieve Geneeskunde. Ook in het studiejara 19401041 zal weder een soortgelijke cursus worden gehouden met financieelen steun van het Delftsch Hooge- schoolfonds. In zes lessen zullen de hygiënische problemen, die zich voordoen bij water, bodem en lucht, zoowel uit medisch en biologisch, als uit technisch oogpunt worden behandeld. Uit het toegezonden prospectus met pro gramma blijkt, dat geen cursusgeld van de studenten wordt gevorderd, dat het in de be- doeling ligt om tegen geringe betaling bij vol- met assistentie opgedragen. Voor de absome doende inschrijving de gedrukte voordrachten i herdacht deken Terstapppen het rijke priester- Rustend-pastoor J. A. Kusters, op 68-ja- tigen leeftijd te Maasbracht overleden, is in zijn geboorteplaats Eimighausen, gem. Limbricht, onder groote deelneming ter aarde besteld. In de parochiekerk heeft de Z. E. heer Ter stappen, deken, de plechtige Mis van Requiem verkrijgbaar te stellen en dat verdere inlich tingen worden verstrekt door het secretariaat van de Afdeeling voor Gezondheidstechniek, Mauritskade 7 te 's Gravenhage. leven van den thans overledene, die de nieuwe kerk te Koningsbosch bouwde. Tal van geestelijken woonden de uitvaart en de begrafenis bij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5