De competitie is weer begonnen Goed begin der ex-LV.CE. -ers in de tweede klasse West Goede overwinningen voor de Oostelijke favorieten Geen verrassingen bij de eerste klassers Wel en wee van den eersten voetbaldag Bp Verder echter meer verliezen De kampioenen wonnen Overtuigend begin van Heracles Polokampioenschap van Nederland ZILVEREN BAL-FINALE OVERMAAS-D.F.C. llllÉfë Sportsnippers We voetballen weer in 'n gewone competitie MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 Het is er dus eindelijk weer van gekomen. De competitie 1940- 1941 ontdaan van ongewenschte bijvoegsels als „nood onvolle dig'' e.d., is weer in haar oude gedaante bij ons teruggekomen. Het lijkt wel of deze aankondiging alleen de zaken belangrijker en aan trekkelijker heeft gemaakt en inderdaad kunnen we moeilijk be weren, dat de kreupele voetbalbeweging van het vorig jaar ook maar in de schaduw kan staan van een echte competitie, waarvan we thans in de districten West II, Oost en Zuid reeds weer den eersten dag achter den rug hebben. Het is voorts de première geweest van het optreden der vroegere „gekleurde organisaties" in het nieuwe ver band. De prestaties van oude vereenigingen, alsmede de belangrijkste competitiewedstrijden in den lande, hopen we, als te doen gebruike lijk, ook in den loop van dit jaar te bespreken. Moge het ditmaal louter een genoegen zijn. T -r ./v De derde klassers In de vierde klasse XerxesH.B.S. 23 AjaxC.V.V. 5-1 De fusie in Twente Besprekingen gestaakt Zuid HeraclesA.G.O.V.V. 30 TubantiaEnschede 41 N.E.C.Wageningen 43 Ensch, BoysHengelo 3—2 NoadLimburgia 31 ATHLETIEK Sagitta wint P.J.-beker Het IJ wint met 42 van H.Z. en P.C. ZEILEN Om de nationale jollen- kampioenschappen De voetbal rolt weer. In het Ajax-stadion had Zondagmiddag de ontmoeting AjaxC.V.V. plaats voor de competitie der Westelijke lste klasse van den Nederl. Voetbalbond. Een spelmoment voor het doel van C.V.V. tijdens een Ajax-aanval (Foto Pax-Holland) Ware het mogelijk uit de resul taten van één dag competitievoet bal reeds te concludeeren, of de elubs uit de confessioneele bonden in den nieuwen Nederlandschen Voetbal Bond de plaats hebben ge kregen, welke hun toekomt, dan zou den wij wat betreft de katholieke elubs kunnen beweren, dat zij over het algemeen met de plaats welke hun werd aangewezen tevreden kunnen zijn. Nu men echter deze conclusie wel wat voorbarig mag noemen- willen we ons bepalen tot de nuchtere cijfers en uit de balans der winst- en verliesrekening opma ken dat onze vereenigingen met iets minder dan een derde van het aan tal te behalen punten zijn gaan strij ken. Een verheugend feit is het daarbij, dat juist de Westelijke tweede klassers, welke uit het katholieke kamp waren overgeheveld, voorzoo ver zij in het veld traden, een uitstekenden in druk hebben gemaakt, 'volendam, dat in de hoofdstad tegen De Spartaan zijn debuut in deze omgeving maakte, liet zich van zijn beste zijde zien en keerde met een kostbaar punt op zak naar huis terug (1—1). H.B.C. echter, dat ter elfder ure naar Hilversum werd gedirigeerd, deed het nog beter. De mannen van Smit wisten in de hoofd stad van het Gooi met 54 te win nen. Het spreekt vanzelf, dat deze resultaten hun werk aan verschil lende zijden wel zullen doen, zoodat het verder optreden van Volendam en H.B.C. in deze afdeeling ongetwijfeld met veel belang stelling tegemoet wordt gezien. In West II kwamen de katholieke clubs nog niet uit. In de Oostelijke tweede klasse is de strijd van de katholieke tegen de andere clubs in het na deel van eerstgenoemden uitgevallen. B.W.O. dat Bome op visite had deed het al heel slecht door met 2—10 te verliezen en in de onder linge wedstrijden won Vogido met 32 bij Quick en sloeg Vosta Achilles ternauwernood met dezelfde cijfers. Ook in een der Zuidelijke ontmoetingen werd een behoorlijk verschil genoteerd. Dat was in Schaesberg, waar R.K.O.N.S. met niet minder dan 9—0 van het bezoekende Kolonia verloor. Zwaluw zwichtte in Vught met 51 voor Nevelo, maar de andere ploegen gunden hun tegenstanders de zege slechts op het nippertje of behaalden zelf de punten. Wilhelmina ver loor met 4—2 van V.V.V. Het Tilburgsche R.K.T.V.V. zorgde voor het eerste winstpunt in den thuiswedstrijd tegen Helmondia. welke in een 44 gelijk spel eindigde. Tenslotte leverde S.V.D. de beste prestatie door W.S.C. met een 2—0 nederlaag naar huis terug te sturen. Van de ontmoetingen tusschen de katholieke clubs noemen we een flinke zege van Kerkrade op V.V.H., het 32 overwicht dat Waubach wist te demonstreeren over Laura en tenslotte het 2—2 gelijke spel, dat het slot was van den wed strijd tusscheii de aloude rivalen Brabantia en Schijndel. Bij de derde klassers gekomen, noteerden we in afd. I 3b een behoorlijke prestatie van T.Y.B.B., dat in zijn thuiswedstrijd tegen Bloe- mendaal een 2—2 gelijk spel boekte. In 3c be haalde het Amsterdamsche Wilskracht eveneens een draw en wel tegen W.I.K. (11). V.V.A. heeft in III b uitermate fraai gede buteerd. De 51-overwinning op D.E.C. klinkt als een klok en wekt verwachtingen voor de toekomst. In 3e is H.M.S. op formidabele wijze gestart door Fortitudo met een zware 60 nederlaag naar Culemborg terug te sturen. V.VJJ. debu teerde in deze omgeving met een 32 nederlaag tegen Donar. In 3a begon D.OS.R. eveneens weinig succes vol. De club uit de Veen verloor thuis met 14 van L.F.C. Ook de beide RK. clubs in 3b ver loren. D.H.L. moest in Delft met niet minder dan 50 de meerderheid van de Musschen er kennen en G.D.A. boekte in diezelfde stad tegen BBC. een overigens uitermate eervolle 32 ne derlaag. In 3d gaf Excelsior meer reden tot vreugde door een 1—J. gelijk spel tegen D.C.U, maar Leonidas verloor van Eboh met niet min der dan 71. In de Oostelijke derde klasse a zorgde Helios voor een prachtig resultaat door een 21 over winning in den uitwedstrijd tegen Hattem. In 3a had P.H. met 43 de meerderheid van Wil- helminaschool moeten erkennen en in 3c ver loor S.D.O.U.C. met 21 van O.A.B. 's Heeren- berg deed het nog minder en liet Doetinchem zelfs met 10—1 de eer. Ook in 3e werden geen successen geboekt. V.D.Z. verloor met 21 bij W.A.V.V. en Lobitsche Boys sneefde met 20 bij de dito's uit Arnhem. verheugde ons allereerst de goede en groote 94 overwinning van St. George bij Oudesluis. D.SS.H., dat thuis tegen D.I.O. speelde, zorgde met 31 voor de tweede zege in West I. The Vic tory echter verloor met 42 van C.N.F. V.V.E. met 23 van V.V.B. en Saestum en Hertha, resp. met 2--0 en 60 van Holland en de Zebra's. L.V.V. sloeg V.I.C. met 4—3. In afdeeling II wist Wilhelmus het niet bol te werken tegen Vogel, dat met 50 won, ter wijl Lisse zich op eigen terrein met 52 door Rouwkoop Het kloppen. In het Oosten kon Ratti niet veel uitrichten tegen Alexandra; deze ploeg won met 81. G.V'.C. zegevierde over St. Jan met 51 en RX.H.V.V. speelde het netjes klaar met een 51 overwinning terug te keeren van zijn bezoek aan B.A.V.V. (4f). In 4g verloren D.I.O en Jonge Kracht beide met 62 resp. van Groen Wit en Elistha. In 4h behaalde V.V.G. met 22 een verdienstelijk puntje bij Bergsche Boys, maar verloor Grol met 4—3 van Varsseveld. In de eerste klasse is het, als verwacht, op den openingsdag van de competitie niet tot verrassingen gekomen. Over de geheele linie toonden de „keien" van vorige jaren zich ook nu de sterksten en waar al een uitslag anders uitviel dan verwacht werd, gebeurde dit op zulk een bescheiden wijze, dat men van een „gebeurtenis" moeilijk kon spreken. Doordat verschillende tour- nooien nog moesten worden afgewerkt en afd. V nog steeds op de beslissing wacht aangaande den aard van haar competitie, werden in West I en Noord geen wedstrij den gespeeld. In West II is Xerxes met een uitstekende beurt gestart. Natuurlijk, Xerxes was geen te genstander van groot formaat en ook in Rot terdam pleegt deze ploeg geen verbluffende prestaties te leveren, maar voor ons blijft het toch altijd een belangrijke krachtproef om het eerste treffen van een seizoen, waarbij zooveel kan blijken veranderd te zijn, zonder kleer scheuren te beëindigen. De Hagenaars deden dit in Rotterdam met een 32-zege. Ajax heeft het in zijn eersten wedstrijd tegen C. V. V. wel kunnen bolwerken, maar zóó overweldigend als de 51-cijfers misschien zouden doen vermoe den, was het geval in het Ajax-stadion toch weer niet. De Amsterdammers wonnen niet in het minst door het zeer zwakke en onproduc tieve spel van hun gasten. Intusschen is de eer ste klap ook hier een daalder waard. Aanvankelijk waren de Hagenaars iets in de meerderheid reeds na twintig minuten had den zij zich een 20 voorsprong verzekerd door v. d. Vegte, waarbij de verdediging van Xerxes niet vrij uit ging (02). Daarna veranderde Xerxes de formatie harer voorhoede en toen ging het bÜ de thuisclub veel beter, maar de afwerking der aanvallen was niet voldoende. In de tweede helft gaf Xerxes het meest den toon aan, maar Pelikaan was in het Haagsche doel keurig op dreef. Het duurde dan ook nog geruimen tijd, voordat Kok met een schuiver den achterstand wist te verkleinen, 1—2. Xerxes gooide er daarna nog een schepje op en niet lang daarna was het Hoevenberg, die op fraaie wijze de partijen op gelijken voet bracht, 2—2. Men dacht reeds, dat dit de eindstand zou worden, toen in de allerlaatste minuten van der Vegt H.BB. nog aan een derde doelpunt hielp, 2—3. Na een vrij slappen wedstrijd heeft Ajax met zijn nieuwe opstelling een gemakkelijke overwinning behaald op de Rotterdammers. Nadat ongeveer twintig minuten te laat be gonnen was, bleek het al dadelijk, dat Ajax veel sterker was. Na tien minuten spelen zette Acterman uit een voorzet van Groenewoud dit Ajax-overwicht in een doelpunt om (10). Het spel van C. V. V. maakte een zwakken indruk. Toch wisten de Rotterdammers den ge- De uitslagen van de wedstrijden om den Zil veren Bal% luiden: R.F.C.Hermes D.V.S. 12. OvermaasWillem II 21. Quick (H)A.D.O. 1—3 Neptunus—D.F.C. 1—1. D.F.C. wint met straf schoppen. Halve eindstrijd: OvermaasHermes D.V.S. 21. A.D.O.—D.F.C. 0—2. De eindstrijd OvermaasD.F.C. zal op een na der te bepalen datum gespeeld worden. Naar we vernemen zijn de besprekingen in zake de fusie in de voetbalsport in Twente door den Kring Twente van R. K. Sportver- eenigingen en den Christelijken Voetbal Bond afd. Twente gestaakt. De Kring Twente van R. K. Sportvereeni- gingen en de Christelijke Voetbal Bond zullen binnen enkele dagen een uitvoerig rapport over het verloop van de besprekingen publiceeren. Tijdens de internationale athletiekwedstrijden te Milaan heeft Hakon Lidman op de 110 meter horden een tijd gemaakt van 14 sec., waarmede de Zweedsche athleet het Europeesch record, dat sinds het vorige jaar met 14,2 sec. op zijn naam stond verbeterd. De rugbywedstrijd tusschen A.R.V.C. en D.S.C.R. eindigde in een 378 overwinning voor de Delftenaren. Ook te Merano behaalde de jonge Hongaar- sche tenniskampioen, Asboth, de zege. In den eindstrijd sloeg hij den Italiaan Romanoni met 62, 6—3, 64. Het Hongaarsche paar Asboth Gabory moest de meerderheid erkennen van de Italiaansche combinatie Cucellidei Bello met 2—6, 5—7, 8—10. i De voetbalwedstrijd tusschen Zweden en Fin land is in een groote 50 overwinning voor de Zweden geëindigd, nadat de rust met 10 was ingegaan. De landen-athletiekwedstrijd tusschen Hon garije en Finland is met 90 tegen 82 punten in een zege van de Finnen geëindigd. lijkmaker te scoren door middenvoor van der Waal, die van een blunder in de Ajaxachterhoede profiteerde (11). Met een gelukkig doelpunt van Bijl en een hard schot van v. Stoffelen bracht Ajax den stand echter nog voor rust op 31. In de tweede helft bleef het spel beneden eersteklaspeil. De aanvallen van C. V. V. waren te primitief van opzet om de Ajaxachterhoede in moeilijkheden te brengen. In de laatste mi nuten kwam er aan Ajaxzijde nog even een kleine opleving. Twee doelpunten waren hier van het gevolg. Van Wijngaarden en Fischer braken door de verdediging van de Rotterdam mers heen en brachten zoodoende den eind stand op 51. Ook in het Zuiden heeft de kampioen Ju liana zijn titel eer aangedaan. B. V. V., dat in Spekholzerheide op bezoek was, moest met 5-^2 het loodje leggen. De wedstrijd, die in Maastricht tusschen M. V. V. en N.A. C., werd gespeeld, was als verwacht een dubbeltje op zijn kant en eindigde ten slotte in een 11 ge lijk spel. P. S. V. heeft aangekondigd, dat het ditmaal weer eens in de hoogere regionen der Zuidelijke afdeeling wil opereeren. De Eind- hovenaren startten met een klinkende 51- overwinning op Longa. De andere Eindhoven- sche club, Eindhoven, deed het eveneens voor treffelijk en klopte Helmond in eigen omgeving volgens de regelen van de aloude kunst met 41. Ten slotte noteerden we voor Noad een 3i-zege over Limburgia, zoodat ook hier de ploeg, die het vorig jaar tot de topgroep be hoorde, aan het langste einde trok. In het Oosten heeft Heracles al dadelijk ge toond, dat het niet van zins is, dit seizoen met een bescheiden plaatsje tevreden te zijn. De mannen van de Veen wonnen in dit verband niet alleen hun eersten wedstrijd tegen hun concurrent A. G. O. V. V., maar zij deden dit bo vendien met 30 op zoo overtuigende wijze, dat de grootste verwachtingen omtrent de plannen van de Almeloërs gerechtvaardigd zijn. Intus schen zijn we nog ver van huis! Tubantia deed het ook weer op ondubbelzinnige wijze en be wees door een 41-zege op Enschede, dat het ook dit jaar weer een gooi naar den eere-titel wil doen. N. E. C. won regelmatig met 43 van Wageningen en Enschedesche Boys speelden 't klaar, het seizoen te openen met een 31-zege op Hengelo. Het begin was een slappe vertooning. Hera cles oefende een vrij constanten druk uit op het doel der gasten, die er, ondanks alle daartoe in het werk gestelde pogingen, maar niet in kon den slagen zich aan dezen druk te ontworste len. De voorhoede der Almeloërs hield het spel echter te kort om de meestal goed opgezette aanvallen behoorlijk af te werken. Het duurde dan ook ruim een kwartier voordat Van Veen een door Musketier slecht weggestompten voor zet van Krabshuis met een tam schot in een doelpunt wist om te zetten (1—0). A.G.O.V.V. werd gedwongen in sterk verdedigende positie te spelen; door stug verdedigen eenerzijds en te kort samenspel en slordig plaatsen anderzijds, bleven doelpunten vooralsnog uit, totdat na ruim een half uur Jaarsma een voorzet van rechts benutte en daardoor den stand op 20 voor Heracles bracht. De tweede helft wordt ingezet met een vlot ten aanval van A.G.O.V.V.: Gabriël zoekt echter het doel veel te hoog, zoodat diens schot in de boomen belandt. De gasten komen terug en, hoewel van een overwicht hunnerzijds geen sprake is, is de wedstrijd toch niet meer zoo eenzijdig, als voor de rust. Het spel golft nu snel op en neer; Jaarsma krijgt een prachtkans, maar "kopt juist over; vlak daarop grabbelt Dekkers den bal juist voor de voeten van twee aanstormende A.G.O.V.V.-ers weg. Geruimen tijd blijft dit spelbeeld ongewijzigd en wij beleven eenige momenten van spanning voor beide doe len. Nadat ruim vijf en dertig minuten van de tweede helft verstreken zijn, zet Jaarsma bij een algemeenen aanval der Almeloërs goed over naar Veldhuis, die, zonder zich een moment te bedenken, ineens onhoudbaar inschiet (3--0). A.G.O.V.V. is hiermede een geslagen elftal. Vermelden wij nog, dat in de tweede helft- doelman Musketier zich wegens een blessure moest laten vervangen. Aanstonds ontwikkelt zich een op en neer gaande strijd, zonder dat evenwel de doelen in gevaar komen. Het eerste gevaarlijke moment ontstaat voor het Tubantiadoel als ten Duis handig doorgeeft naar De Ruijter, doch deze hard naast schiet. Even later mist Stegehuis, doch Eijkholt is te haastig en zijn schot gaat voor langs het doel. Tubantia komt dan meer in den aanval. Spil Booij zet geregeld zijn lin kervleugel aan het werk, doch van Raalte mist of de noodige doortastendheid of Pieters, de Sportclub-keeper, plukt alle ballen schitterend voor de aanstormende aanvallers uit de lucht. Na een half uur spelen krijgt Eijkholt, de mid- voor van Tubantia, een bal in buitenspelpositie toegespeeld en heeft geen moeite Pieters te pas- seeren. Een minuut later is de stand reeds 20 als van Raalte Stikkers passeert en laag in schiet. Na de rust ging de strijd weer gelijk op, alleen wist Tubantia de kansen beter te benutten. Na 5 minuten is het weer Eijkholt, die een voorzet van Assink benut. Sportclub krijgt dan de ver diende goal als Kruger niet voldoende weg werkt en Meijerman van de afwezigheid van den doelman profiteert door hoog in te schie ten. Na 25 minuten ontstaat er een verwarde situatie voor het Sportclubdoel, waarvan Sloot gebruik maakt om kalm het vierde doelpunt te maken (41). Reeds in de eerste minuten weet N.E.C. de score te openen door Peters (10), waarna de gasten flink komen opzetten, doch de fout be gaan de vleugelspelers te verwaarloozen, zoo dat de aanvallen zonder succes blijven. N.E.C. speelt technisch beter en van der Eist moet herhaaldelijk optreden, doch begaat de fout te ver uit zijn doel te loopen. Ten Velde, hoewel streng bewaakt, weet hiervan te profiteeren (2 0), waarna direct na den aftrap Peters het leder bemachtigt, naar Lakenberg plaatst, die den stand op 3—0 brengt. Voor rust weet van der Mey den achterstand met een vUegend schot te verkleinen (31). De tweede helft brengt direct een fel offen sief van Wageningen, maar het succes komt aan de N.E.C.-zijde, als na 20 minuten ten Velde het doel wederom weet te vinden (41). Nu trekken de gasten opnieuw ten aanval en ondanks stug verdedigen weten zij tweemaal het doel te doorboren, resp. door van der Mey en Drost. De Enschedesche Boys verschenen met en kele jongere krachten in de gelederen, die goed voldeden, terwül Hengelo twee invallers telde in de voorhoede. Reeds acht minuten na den aanvang nam de thuisclub de leiding door een welgericht schot van Bennink, die den bal van Vos kreeg aan gegeven (10). Bij eenige tegenaanvallen van Hengelo stuitte het leder bij een schot van Analbers Sr. via de paal weer het veld in, waardoor den gasten een zeker schijnend doel punt ontging. Ondanks het feit, dat de Boys voorhoede zich meerdere kansen wist te schep pen dan Hengelo, slaagde Analbers Sr. er in 24 minuten na het begin met een onhoudbaar schot de partijen op gelijken voet te brengen. (J1). Doch nauwelijks 1 minuut later was de stand 2—1 voor de thuisclub, doordat bij een aanval op het Hengelo-doel keeper Egbers den bal Het glippen en Vos er als de kippen bij was om de executie te voltrekken. Na de hervatting waren de Boys direct weer in het offensief. Groothuis kreeg tweemaal achtereen een mooie kans om de score op te voeren, doch hij wist deze kansen niet te be nutten. Aan beide zijden kregen de doelverde- digers druk werk en daarmede ruimschoots ge legenheid hun capaciteiten te toonen. Niette min moest de Boys-doelman zwichten voor een schot van Kuitenbrouwer bij een hoekschop voor Hengelo (22). In de laatste minuten bracht Bennink met een onhoudbaar schot den stand op 3—2 voor de Boys. Noad heeft de competitie geopend met een aardigen wedstrijd tegen den Limburgschen Benjamin Limburgia, De belangstelling van het publiek was niet overweldigend. Noad had twee invallers; Limburgia verscheen voltallig. Na 20 minuten profiteert de Limburgia-rechtsbuiten Opdebeke van een misverstand in de Noad- verdediging en geeft zijn club de leiding. Vóór de rust brengt Wagemakers de partijen op ge lijken voet. Na de rust is Noad voortdurend in de meer derheid en na 10 minuten maakt Engel er 2—1 van. Het spelpeil zakt dan iets in. Het is te merken dat de spelers nog niet in competitie- vorm zijn. Pistorius moest met een onwillige knie het terrein verlaten. Jansen neemt zijn plaats in. Tien minuten voor het eind maakt de Noad-midvoor 't derde en laatste doelpunt, 31. Zondag werden te Utrecht de nationale athle tiekwedstrijden om den Prinses Julianabeker gehouden. Er werd met veel animo gestreden. Sagitta toonde zich weer de sterkste. Bijzondere prestaties werden niet geleverd. AUe kam pioenen handhaafden zich, de eenige verrassing was de nederlaag van Ans Niesink bij het ko- gelstooten tegen haar clubgenoote mej. Albers- ma. Ook voor de meisjeskampioenschappen be stond veel belangstelling. De jeugd weerde zich uitstekend. Wanneer de Spes patriae, gewapend met stokken, steenen en andere werptuigen haar razzia's houdt op de zwaar beladen kastanjeboomen, plegen in onze nationale voetbalgemeenschap de voetbalcompetities te beginnen. Dat is het tijdstip, waarop de voetballer met meer enthousiasme weer no,ar het terrein van zijn club trekt, dan hij op het eind van het voorajgaande seizoen heeft durven vermoeden en daar geduren de 2 maal 3 kwartier min of meer vergeet, ivat er in dit tranendal aan narigheid en ellende voor de menschheid is weggelegd. Het vorig jaar is dit sportfestijn, om het kort en duidelijk te zeggen, een fiasco ge worden. Vooreerst waren de kastanjes reeds van de boomen verdwenen toen het spul begon, vervolgens ontnam het weinig ge liefde predicant „nood" er 3/4 van de beko ring aan en ten slotte ging de afwerking van het programma met zoovele stoornis sen gepaard, dat het publiek zijn laatste restje belangstelling al had verloren, toen er nog verschillende beslissingen moesten vallen. Nu is dit alles weer voorbij. De Neder- landsche Voetbalbond nam het gelukkige besluit er weer een normale competitie van te maken en zoodoende geschiedde het, dat publiek en spelers weer met frisschen moed den eersten wedstrijddag tegemoet zagen. Des te meer was de aandacht gespannen, omdat er door de samensmelting der ver schillende voetbalorganisaties, merkwaar dige dingen te gebeuren stonden, welke het toch al zoo verrassende element in deze sport nog beduidend zouden versterken. Een paar weken heeft ons voetbalminnend pu bliek zijn geduld nog moeten bedwingen. Thans echter heeft men, nadat het Oosten reeds een bescheiden voorproefje genoot, ook in enkele andere afdeelingen weer voor de „echte" competitie gespeeld. Het is er zoo hier en daar al weer warm toegegaan. Competitievoetbal is nu eenmaal opwindend voor spelers en publiek en we zijn nog steeds niet in dien geest veranderd, dat we onze opmerkingen voor ons houden, wanneer een medespeler of een onzer favorieten het naar onze meening bijzonder goed of slecht doet. Nu is dat heelemaal niet erg. Ten slotte is het spel zóó meesleepend, dat men zijn enthousiasme of teleurstelling niet altijd onder stoelen of banken kan steken. Maar dat wordt ook heelemaal niet van den ras- echten voetbalenthousiast gevraagd. Daarbij moeten de longen ook eens doorgespoeld worden en dies is het een volstrekt onschul dige en gezonde bezigheid om op min of meer muzikale wijze zijn vereeniging moed in te blazen. Maar wel vragen wij den voetbalminnaar, dat hij daarin toone inder daad een sportman van de goede soort te zijn. Geen onsportief gekrakeel of onsmake lijke opmerkingen, zooals die helaas immer langs een voetbalveld te genieten zijn. Ten slotte belijden we in ons land, nog immer het hoogheilig amateurisme, hetgeen in aoed Hollandsch beduidt, dat men het „voor 'zijn lol" doet. Welnu, we kunnen ons le vendig denken dat een speler of ioeschou- wer die om de een of andere reden door een „sportbroeder" wordt uitgejouwd of be lachelijk gemaakt, niet veel lol meer in het spel heeft. Daarom, laat ons den rechter- of linkerbuurman alsook den speler het on schuldige genoegen niet onthouden, dat hij zich van dezen wedstrijd had voorgesteld. Er zijn tijden, dat genoegens van een der gelij ken gezonden aard te dun zijn gezaaid om er mee te knoeien en de tijd dien wij tele- ven is er daar ongetwijfeld één van. Tijdens de nationale wedstrijden, welke de zwemvereeniging „Het IJ" Zondagmiddag in. het sportfondsenbad in Amsterdam-Oost geor ganiseerd had, heeft het zevental van het IJ den eersten waterpolowedstrijd om het kam pioenschap van Nederland tegen H.% en P.C. met 42 gewonnen. Deze zege is in belang rijke mate het werk van Van Aelst, die drie van de vier doelpunten voor zijn rekening nam. Aan de zwemwedstrijden werd door vele van de beste Nederlandsche zwemmers en zwem sters deelgenomen. Op het nummer 200 meter schoolslag voor dames bood mej. Bijland haar rivale Waalberg fraai tegenstand en werd slechts met gering verschil in den fraaien tijd van 3 min. 0.1 sec. geslagen. Dat de kampioen op de 100 meter rugslag niet de overwinning behaalde, is te wijten aan het laatste keerpunt, dat Metman verkeerd beoordeelde, waardoor van Schouwen een goede voorsprong verkreeg, welken hij niet meer los liet. Nóg een kampioen zag zich de eerste plaats ontnomen. Van Merkesteyn moest met de zesde plaats genoegen nemen op het nummer 100 meter borstcrawl, waarin de overwinning door Van der Kuil in 1 min. 1.6 sec. behaald werd. Op de Kagerplassen werden Zondag de zeil wedstrijden voortgezet om de nationale kam pioenschappen in Olympiajollen en 12-voets- jollen. De uitslagen waren: Olympiajollen, 5e race: 1. Daan KagcheUand. 2. J. R. v. d. Berg. 3. Evers. 4. Borgerhoff Mul der. 5. Bier. 6. E. H. v. d. Berg. 7. Stoutenbeek. 8. Recourt. 9. Bollemeyer; De Wit gaf op wegens een aanvaring De race werd echter ongeldig verklaard, omdat het verloop overwegend was beïnvloed door het feit, dat men door den zeer zwaren mist op het Norremeer de boei aanvan kelijk niet had kunnen vinden, waardoor Jan Bier, die ver voor lag, een bijna zekere over winning ontging. De overgezeilde wedstrijd had tot resultaat: 1. Daan Kagchelland. 2. Evers. 3. E. H. v. d. Berg. 4. De Wit. 5. Borgerhoff Mulder. 6. J. Bier. 7. J. R. v. d. Berg. 8. Bollemeyer. 9. Stoutenbeek. 10. Recourt. 6e race: 1. J. Bier (kampioen van Nederland). 2. Evers. 3. Stoutenbeek. 4. J. R. v. d. Berg. 5. Borgerhoff Mulder. 6. Kagchelland. 7. Recourt. 8. E. H. v. d. Berg. 9. Bollemeyer. 10. de Wit. De jeugdige Haarlemmer Bier werd hierdoor kampioen van Nederland. 12-voetsjollen, 5e race: 1. M. Kagchelland. 2. van 't Oever. 3. Landsman. 4. Daniels. 5. Schaap. 6e race; m. Kagchelland. 2. van 't Oever. 3. Landsman. 4. Daniëls. 5. schaap. Reglementair moest hierna van 't Oever, om- da hij in zes races geen enkele maal gewonnen had, uitvallen. 7e race: 1. M. Kagchelland (kampioen van Nederland). 2. Schaap. 3. Landsman. 4. Daniëls. Rini Kagchelland behaalde hierdoor het kampioenschap van Nederland in de 12-voets- j oliën, Voetbal-Nederland juicht weer. Een der eerste doelpunten van de nieuwe compe titie op de gevoelige plaat vastgelegd Smit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7