DIJJERS Zakelijkheid tegenover vooringenomenheid Fransche aanval op Gibraltar Britsche bommen op Berlijn De beschieting van Dakar De kruisdiefstal te Utrecht Huil over Indo-China Bon 104 voor zeep In Den Haag zegt mow tot straks bij r~ Verduistering E.N. A.van MEVER D E N Pacific-vloot der V.S. naar Singapore? LEVENSMIDDELEN een „ABVO"-korfje Duitsche bommen werpers naar Engeland Weekend-retours langer geldig GEEN HUUR en GEEN RENTE NEDERL. EN DUITSCHE POLITIE Mersa Matroeh opnieuw gebombardeerd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22615 V.. ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUYKENSTR.8 na 6 uur 23123 Japan zal zich verzetten ONVERBETERLIJKE DIEVEGGE Thans weer twee jaar gevangenisstraf Verscheidene burgers gedood Duitsche persstemmen De aanvallen van Zondagnacht Vichy vastbesloten de kolonie te verdedigen Het corpus in een sloot teruggevonden Voortaan van Vrijdag tot en met Maandag Bommen gevallen te Koog aan de Zaan HOE XAH DAT DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN o* DANSLES! •DANSSCHOOL VOOR R.K. Van 25 September tot en met 18 October Het nieuwe spoorboekje Samenwerking ter voldoening aan de formeele vereischte voor het bewijs Ital. weermachtsbericht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Het Utrechtsch Dagblad, dat dezer dagen Mr. F. W. Fabius gelegen heid gaf om een van vooringeno menheid tegen en onkunde ten aanzien van het Katholicisme en de Nederland- sche Katholieken blijk gevend artikel te publiceeren over: „Het Ultramontanisme en de nieuwe orde", heeft Zaterdag ji. eenzelfde plaatsruimte geschonken aan een uiteenzetting van den Katholieken Utrechtschen hoogleeraar Prof. Mr. W. P. J. Pompe, die Mr. Fabius op zeer be- heerscht zakelijke wijze van antwoord dient. Het Utrechtsch Dagblad, dat ver standiger zou gedaan hebben, indien het gelijktijdig met de meening van Mr. Fabius ook de opvatting van een voor aanstaand en bekwaam katholiek over het zelfde onderwerp zou hebben gepu bliceerd, en dat wellicht nog verstandi ger gehandeld zou hebben, indien het, Mr. Fabius niet aan het onrechtvaardig insinueerend woord had gelaten, geeft in ieder geval blijk het hoor en weder hoor te willen toepassen. Dit is een goed en eerzaam persgebruik, een traditie van de over het algemeen in vergelijking met de buitenlandsche hoogstaande Neder- landsche pers, welke, hoe ook de orde ning van die pers moge worden, in eere gehouden verdient te worden. Prof. Pompe schrijft in antwoord op Mr. Fabius' artikel, waartegen wij Zaterdag j.l. te velde trokken, o.m. het volgende: „Ook voor de Roomsch-Katholieke Christenen geldt, evenals voor alle an dere Christenen, het onderscheidende woord van Christus: „Geef den Keizer wat des Keizers en aan God wat Godes is." Overeenkomstig dit woord moet een Roomsch-Katholiek Gods onmiddellijke stichting, de Kerk, bovenaan st-''en in kerkelijke zaken, evenals hij den Staat bovenaan moet stellen in staatszake De moeilijkheden komen bij die zaken, wel ke zoowel de Kerk als den Staat be treffen, zooals huwelijk en opvoeding. Voor een in wezen nog christelijken staat kunnen deze moeilijkheden zoo worden opgelost, dat Kerk en Staat, het rijk der genade en het rijk der schepping, beide in waarde kunnen blijven, zelfs de een den ander in waarde kan versterken." En verder: „De in het artikel (van Mr. Fabius. Red.) gegeven voorbeelden uit de prac- tijk van Katholieken, ten bewijze van schrijvers stelling, dat zij de belangen der Kerk boven die van den Staat stel den, geven in de daarvan door hem ge boden uitlegging, de een meer, de' an der minder, blijk van zijn vooringeno menheid. De practijk om de vermelding der kerkelijke goedkeuring eener veree- niging aan die der koninklijke te doen voorafgaan, legt de schrijver uit als een bewijs van hoogere waardeering der ker kelijke dan der koninklijke goedkeuring. Lijkt het niet veel meer voor de hand liggend in deze volgorde de weergave der tijdsorde te zien, n.l. eerst de kerkelijke, en wel bisschoppelijke, en daarna de ko ninklijke goedkeuring? Ligt in deze tijds orde ook niet een betuiging van eerbied voor de koninklijke goedkeuring, welke zoodoende niet aan c.n latere bisschop pelijke goedkeuring wordt onderworpen? De beide andere voorbeelden betreffen afzonderlijke gevallen. Als een Bossche rechter de door den schrijver vermelde benaming van concubinaat aan een niet kerkelijk gesloten huwelijk heeft gege ven, lijkt mij dat voor een rechter te getuigen van slecht beleid. Daarin echter een bewijs te zien, dat voor dezen rechter het kerkelijk recht boven de Nederland- sche wet ging, toont weer het gemis aan onderscheiding van kerkelijke en staats zaken. De voor de hand liggende uitleg ging is toch, dat de bedoelde rechter voor Roomsch Katholieken, die aan de verplichtingen van hun kerk onderwor pen zijn, zooals ook tallooze niet-Katho- lieke Nederlanders aan de verplichtingen van hun kerken of partijen of andere vereenigingen, deze verplichting omtrent het huwelijk aan een Roomsch Katho liek in het licht stelde. De Ossche zaak, schrijvers laatste voor beeld in deze reeks, laat ik buiten be spreking, omdat deze tot zulk een bron van tweedracht in ons volk gemaakt is, dat iedere verdere vermelding ervan een thans wel zeer onverantwoordelijke schade aan de gdwenschte eendracht der Nederlanden zou brengen. Het is niet te verwonderen, dat de door schrijver getoonde onkunde omtrent beginselen en praktijk zijner Roomsch- Katholieke volksgenooten hem doet mis tasten bij het bepalen van motieven bij de Katholieken. Ik kan althans niet anders dan een insinueering van min derwaardige motieven lezen in de woor den, dat de Ultramontaansche Roomsch Katholieke Nederlanders zich nuplot- s e 1 i n g vóór alles Nederlanders gevoe len, en in de mededeeling, dat de Til- Zonsondergang 24 S*ept. 19.35 Zonsopgang 25 Sept. 1.30 Maanopkomst 0.02 ondergang 15.56 burgsche hoogleeraar De Quay terech- t e r t ij d in de nieuwe gedachten veel goeds is gaan zien. Wil schrijver in deze eigenaardige woordenkeus niet de ge dachte wekken, dat dit gevoel van Ne derlander boven al en deze waardeering der nieuwe gedachten niet oprecht, im mers slechts omwille van kerkelijke be langen, zou zijn ontstaan? Hij vergeet dan onder meer het feit, dat het Katho lieken waren, die in Nederland onder de eersten de corporatieve gedachten ver dedigden." Prof. Pompe besluit zijn verweer met de volgende opmerking, welke elke oprechte vaderlandlievende Neder lander o.i. dient te onderschrijven: „Een van de goede zijden van dezen tijd van beproeving voor ons volk is juist daarin gelegen, dat deze tijd de noodzakelijkheid heeft getoond en te vens gelegenheden biedt om de volkseen heid te versterken. Hieraan ontbrak tot nog toe wel iets, in de practijk van Ka tholieken zoowel als van andere Neder landers. Elkaar grieven uit het verle den naar het hoofd te werpen is geen geschikt middel om de volkseenheid te bevorderen. Mogen de Nederlanders thans vooral hun goeden wil toonen om elk voor zich mee te werken tot de ver werkelijking der eenheid, welke ondanks de onmiskenbare verschillen omtrent den godsdienst in het toebehooren tot en de trouw aan het ééne Nederlandsche volk is gelegen. Niet in het minst om de NederlandscheUnie te verdedigen, ook niet zoozeer om de Katholieken te gen onredelijke verwijten te verdedigen, maar bovenal om te trachten de een dracht in ons volk te helpen bevorderen, heb ik niet zonder eenigen tegenzin dit artikel geschreven." BERN, 24 Sept. D. N. B.) Hon derd en twintig in Marokko gesta- tionneerde Fransche vliegtuigen hebben, naar gisteren Iaat in den nacht nog uit Vichy verluidde, in. aansluiting op de beschieting van Dakar door Engelsche vlootstryd- krachten bij wijze van represaille Gibraltar hevig gebombardeerd. Op dat oogenblik was nog niet bekend, of de Engelschen voor Dakar zijn overgegaan tot een landingsactie. Men vermoedt echter in Vichy, dat Engeland een drieste actie tegen de Fransche koloniën in Afrika wil gaan ondernemen. TOKIO, 24 Sept. (D.N.B.) De vloot van de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan zou, naar de Yomioeri Sjimboen uit welingelichte kringen te Washington ver nomen heeft, naar Singapore vertrokken zijn om. voor het geval, dat er fundamenteele wijzigingen in het Verre Oosten ontstaan, gereed te zijn. Mochten de Vereenigde Staten zich nestelen in Singapore, dan zal Japan daartegen optre den met alle ter beschikking staande middelen, zoo schrijft de Kokoemin Sjimboen. De Ver eenigde Staten en Engeland moeten dat wel bedenken. De handhaving der heerschappij ter zee in het Westelijk deel van den Stillen Oce aan is voor Japan een levenskwestie. De Tsjoegai Sjogio Sjimpo merkt op, dat met Japans actie in Fransch Indo-China de moge lijkheid is verkregen ook op Singapore druk uit te oefenen. De waarde van Singapore als steunpunt is daardoor verminderd en zal op een goeden dag nog geheel verdwijnen. Een in 1872 geboren vrouw stond op 10 Sep tember terecht voor de Haagsche rechtbank. Zij bekende, in de laatste zeventien maanden een twintigtal diefstallen van portemonnaies en taschjes ten nadeele van bezoekers van de Hema of van de algemeene markt in Den Haag op haar geweten te hebben. De ten laste gelegde serie begon 31 Maart 1939, doch in de veertig daaraan voorafgaande jaren had zij al elf veroordeelingen wegens diefstal, enz., ondergaan. De Officier van Justitie had een gevangenis straf van twee jaren tegen deze onverbeter lijke dievegge gevorderd. Vandaag deed de rechtbank uitspraak; de vrouw werd conform den eisch veroordeeld. kunt U alleen goed en lang bewaren indien U er bij plaatst. „ABVO" absorbeert vocht en reuk. Prijs 3.— per stuk. Eén jaar garantie. PERZIKLAAN 80, DEN HAAG, Tel. 393371 BERLIJN, 24 Sept. (D.N.B.) Ui den nacht van 23 op 24 September is het eenigen vliegtuigen gelukt ondanks het heftige af- weervuur boven de buitenwijken in het Noorden en Oosten van Berlijn te komen en daar bommen neer te werpen. De plaats waar de bommen vielen, xpr van alle mili taire of voor den oorlog belangrijke instal laties, vormt er opnieuw een bewijs voor, dat de Britsche vliegers volkomen opzet telijk woonwijken aanvallen Er is daarbij eenige materieele schade aan woonhuizen aangericht. Verscheidene burgers werden ge dood of gewond. Militaire schade is niet ontstaan. De radiorede van den Britschen luchtmaar- schalk, Joubert, uitgesproken voor Amerika, wordt door de Berlijnsche ochtendbladen eens gezind gezien als de officieele bekentenis, dat het Britsche luchtwapen bij zijn nachtelijke aanvallen op Duitschiand in het geheel niet de opdracht heeft zijn bommen op militaire doelen te werpen, maar uitsluitend de burger bevolking en niet militaire doelen te treffen. De „Völkischer Beobachter" wijst er in dit verband op, dat de Engelsche vliegers in den nacht op Maandag wederom aanvallen hebben gedaan op landelijke woonstreken en vesti- gingsgebieden in het Zuidwesten van de rijks hoofdstad en de uitsluitend op de vernietiging van civiel leven en goed gerichte brandplaatjes in den gouw Maagdenburg, Anhalt en Potsdam hebben neergeworpen. De ieder uur toenemende Britsche schuld rekening wordt opgeteld op een manier, zooda nig, dat onder de verpletterende kracht van de Duitsche zwaardslagen die, omdat dat alleen beslissend kan zijn in den oorlog, gecon centreerd zijn op militaire doelen de oorlogs misdadigers aan gene zijde van het Kanaal sidderend en bevend in de kleinste muizengaten zullen wegkruipen. BERLIJN, 24 Sept. (D.N.B.) Reeds in de eerste ochtenduren van heden zijn, naar 't D.N.B. verneemt, Duitsche bommen werpers het Kanaal overgestoken om zich naar Zuid-Engeland te begeven, waar zij militaire doelen met bommen zullen be stoken. Associated Press meldt uit Londen, dat de Duitsche aanvallen in den nacht van Zondag op Maandag nog feller zijn geweest dan die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. De getrof fen industrie-installaties zijn over geheel Lon den verdeeld. De Britsche regeering heeft de uitreiking van oorkleppen bekend gemaakt voor alle in het Londensche gebied wonende per sonen. Deze kleppen moeten het trommelvlies beschermen tegen het oorverdoovende ontplof fen der bommen en den dragers de mogelijkheid geven te kunnen slapen. In ontelbare ingezonden stukken in de Londensche bladen wordt gezegd, dat de bevolking voor de hooge oorlogsbelastin gen ook resultaten wil zien. 1 Koning Michael van Roemenië e n zijn moeder beantwoorden de toejuichingen der menigte bij de ontvangst van prinses Helena te Boekarest (Foto Weltbild) GENèVE, 24 Sept. (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld, dat de Fransche minister van Buiten landsche Zaken tijdens een ontvangst der buitenlandsche persvertegenwoordigers den aanval der Engelsche vloot op Dakar en de beschieting Van de stad en de haven een schan daal heeft genoemd. Hij wees er Op, dat deze aanval veel ernstiger was, dan de beschieting der Fransche vloot voor Oran. Toen had En geland een voorwendsel gevonden. Ditmaal ging het om een 'directen aanval op hecht Fransch bezit, op een Fransche haven en een Fransche kolonie. Deze aanval en de beschie ting van Dakar kan door niets worden gerecht vaardigd. Maarschalk Pétain heeft terstond na de ontvangst van de eerste berichten uit Dakar, den vice-president, Laval, den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Baudoin, den minister van Oorlog, generaal Hunt- ziger, den minister van Marine, admiraal Darian en den minister van Koloniën, Platen, bijeengeroepen om besluiten te ne men over de noodige maatregelen. Men is overeengekomen Dakar uit alle kracht te verdedigen en op dezen aanval te ant woorden met dezelfde slagen. De toestand is buitengewoon ernstig. Men staat voor een keerpunt in de Fransch-Engel- sche betrekkingen. Frankrijks kracht is nog In den diefstal van een altaarkruis uit de Kathedrale Kerk te Utrecht, welke de vorige week gepleegd is, is thans klaarheid ge komen. Het is namelijk aan de Utrechtsche politie gelukt, Maandagmiddag om half 3 den da der, een 18-jarigen magazijnbediende, te ar resteeren op zijn werk in een der perceelen aan de Brigittenstraat. Hoewel de politie over een vrü volledig signa lement beschikte, kon zij de eerste dagen nog niet tot arrestatie overgaan. Aanleiding daartoe kreeg zij eerst na een oogenschijnlijk onbelang rijk feit. Op het terrein van de Sterrewacht was o.a. een potloodje gevonden van een bijzonder soort, dat op eenige scholen in de stad gebruikt wordt. Naar aanleiding van deze vondst begaf de recherche zich naar eenige scholen, waarbij al spoedig nadere aanwijzingen werden verkregen, welke konden leiden tot ontdekking van den dader van den diefstal. Men kreeg namelijk ver moedens, dat het gevonden potloodje kon hebben toebehoord aan den man, van wien men dacht, dat hij het kruis op het Sterrewachtterrein in den grond gestopt had. Een rechercheur van politie begaf zich naar de werkplaats van dezen jongeman in de Brigit tenstraat, waar het potloodje ongemerkt werd neergelegd in de nabijheid van den man. Toen dezen even daarna gevraagd werd, of dit potloodje hem toebehoorde, antwoordde hij be vestigend. Er was toen, mede in verband met de gegevens, welke de politie door het signalement had ver kregen, aanleiding, tot arrestatie over te gaan Bij een daarna afgenomen verhoor gaf de ar restant als motief voor zijn daad op, dat hij zijn particuliere verzameling kunstvoorwerpen had willen aanvullen. Toen nader geïnformeerd werd, wat met het corpus en een der emailleplaatjes van het kruis was gebeurd, deelde de arrestant mede, dat hij deze beide in een sloot aan .de Alexander Numankade, aan de grens van de stad Utrecht, had verstopt, met de bedoeling het daar te zijner tijd weer weg te halen, ech ter niet om deze onderdeelen te verkoopen. Maandagmiddag nog heeft de recherche zich direct na afloop van het verhoor begeven naar de plaats, waar de arrestant het corpus zou hebben verstopt. Al spoedig gelukte het der recherche op de aangeduide plaats, onder het slootwater, het corpus terug te vinden, als mede een der vijf emailleplaatjes, welke ook van het kruis waren afgenomen. Beide voor werpen lagen zóó verstopt, dat het voorbij gaand publiek ze niet gemakkelijk kon ontdek ken. De politie heeft de teruggevonden voorwer pen bij haar komst op het bureau direct ge toond aan den gearresteerde, die ze daarop herkende als door hem gestolen en weggestopt. Bij het verhoor heeft de jongeman ook be kend, zich eenige maanden geleden schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een hou ten beeldje, voorstellende een Christusfiguur met gebonden handen uit het Centraal Mu seum te Utrecht. Dit beeldje is eveneens Sn de werkplaats van den jongeman teruggevonden. Op een vraag, hoe hij tot den diefstal ge komen was, antwoordde hij, dat hij Dinsdag avond, in de Kathedrale Kerk aanwezig zijn de, plots op het kruis opmerkzaam werd ge maakt en daarop direct besloot dit mede te nemen, aan welk plan hij oogenblikkelijk uit voering gaf, waarna hij zich naar het terrein van de Sterrewacht begaf en het kruis in den grond stopte, om het later weer weg te halen. Na de arrestatie is de jongeman ter beschik king gesteld van den commissaris van politie in de tweede afdeeling en na afloop van het verhoor ingesloten in het bureau van politie, Tolsteeg singel. niet zoozeer gebroken, dat het op den Engel schen aanval niet doeltreffend kan antwoorden. Het Britsche eskader, dat gisteren het vuur op Dakar geopend heeft, bestond naar uit Vichy gemeld wordt, uit twee pantserschepen, vier kruisers, een reeks torpedojagers, alsmede zes transportvaartuigen en hulpkruisers, In de haven van Dakar bevinden zich aan Fransche zjjde de onlangs derwaarts vertrokken zes oor- iogsschepen, waaronder de kruisers Mont Calme, Georges Leygues en Gloire. NEW YORK, 24 Sept. (D.N.B.)Ten aanzien van de gebeurtenissen in Indo- China heeft de staatssecretaris Cordell Huil verklaard, dat de Amerikaansche regeering dergelijke manieren van optreden en metho den afkeurt. Omtrent eventueele stappen der Amerikaansche regeering wilde Huil zich niet uitlaten. Op desbetreffende vragen bevestig de h(j, dat de Vereenigde Staten nog steeds de heropening van den weg door Burma eischen. Een bericht, volgens hetwelk de Amerikaan sche kruiser Augusta, die zich in Oost-Aziatische wateren bevindt, voor reparaties het droogdok in Singapore zal opzoeken, wordt hier tegengespro ken. In dit verband werd de aandacht van Huil er op gevestigd, dat Siam in Augustus voor 468.000 dollar vliegtuigen van Amerika heeft be trokken en dat verdere leveranties zouden ge schieden. Huil antwoordde, dat Siam waarschijn lijk deze vliegtuigen reeds voor ruim een jaar besteld heeft. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft besloten, met ingang van Vrij dag a.s. de weekend-retours in de toekomst geldig te verklaren van Vrijdag, den dag van afgifte, tot en met Maandag daarop volgende. Tot op heden waren deze biljetten slechts geldig van Zaterdag tot en met Maandag. Het. zal dus voortaan mogelijk zijn, reeds 's Vrijdagsmorgens zeer vroeg op reis te gaan en op hetzelfde biljet terug te reizen met de laatste gelegenheid op Maandagavond. De weekeindretours hebben hun oorsprong te danken aan het feit, dat met Pinksteren 1939 de wilde busdiensten van hoogerhand werden opgeheven. Toen besloot de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen als compensatie tot in voering van gewone weekeindretours. Deze mochten in enkele weken tijds op zulk een po pulariteit bogen, dat 3 Juni 1939 werd besloten tot, constante invoering van deze bij het publiek zoo zeer gewilde retours. Thans zijn deze retour biljetten vier volle dagen geldig, ongetwijfeld een maatregel, welke bij het reizend publiek met vreugde zal worden begroet. Vannacht zijn in Koog aan de Zaan drie bom men gevallen, uitgeworpen door Engelsche vlie gers. Het waren bommen van 150 K.G. Zij heb ben uitsluitend materieele schade aangericht. In een weg werd een gat geslagen van 1.50 meter diepte en vijf meter middellijn. De twee andere bommen kwamen bij een sloot en op een rijwiel pad terecht. Inl. MIJ. HYPO ALKMAAR - HilhelmLoalaan 5 DE LES VOOR GEVORDERDEN VANGT AAN OP ZONDAG 29 SEPTEMBER VAN 4.30—6.30 uur INSCHRIJVING DAGELIJKS - HARRY BERGMAN TEL. 18846 Privé-adr.: Zocherstr. 22, Haarlem De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van 25 September tot en met 18 October as. geeft de met „104" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of voorzoover voorradig 125 gram zeepvlok ken, of 250 gram zelfwerkende waschmid- delen, of 200 gram vloeibare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van boven staande hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. Men zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijd vak den met „104" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientèle in ontvangst kunnen nemen voor 't koopen van waschpoeder, en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 660 gram waschpoeder kunnen betrekken. Reeds Woensdag a.s. zal, naar wij vernemen, 't nieuwe spoorboekje verkrijgbaar worden gesteld zoowel bij den boekhandel als bij de AK.O.- jongens op de stations. Verschenen is een buitengewoon Politieblad, dat o.m. een brief bevat van den secretaris-ge neraal, wnd. hoofd van het departement van Justitie, aan de procureurs-generaal, fungee- rend directeuren van politie. Ten einde te kunnen voldoen aan de formeele vereischten voor het bewijs in strafzaken en wel in het bijzonder om van geconstateerde overtredingen door een be voegd opsporingsambtenaar proces-verbaal te kunnen doen opmaken zoo deelt de se cretaris-generaal in dit schrijven mede heeft de Befehlshaber der Ordnungspolizei bepaald, dat met ingang van 25 September a!s. de z.g. „Verkehrs-Ueberwachungs- Kommandos" zich bij de uitoefening van hun dienst zullen doen vergezellen van een daartoe door de ter plaatse bevoegde Ne derlandsche Dolitie-autoriteit ter beschik king te stellen Nederlandschen politie ambtenaar (uiteraard zal deze opsporings bevoegdheid dienen te bezitten) behoorende tot marechaussee, rijksveldwacht of ge meentepolitie. Deze Nederlandsche'politiebeambte neemt deel aan de controle door de „Verkehrs- Ueberwachungs-Kommandos". Hij ontvangt van dit kommando de door de Duitsche ambtenaren van geconstateerde straf bare feiten opgemaakte „Anaeige", wanneer het een geval betreft, dat tot de competentie van den Nederlandschen rechter behoort. Ter aanvulling van deze „Anzeige" en conform het door hem bij zijn dienstuitoefening persoonlijk waargenomene maakt de betrokken opsporings ambtenaar vervolgens overeenkomstig het Wet boek van Strafvordering proces-verbaal op en levert dit met bijbehoorende stukken, waaron der de schriftelijke aangifte van het „Ver- kehrs-Ueberwachungs-Kommando", op de ge bruikelijke wijze in. ERGENS IN ITALIË, 24 Sept. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in het weer machtsbericht no. 109 het volgende bekend: In Noord-Afrika werd Mersa-Matroeh op nieuw met succes gebombardeerd. De vijande lijke luchtaanvallen op Tobroek en Bardia maakten geen slachtoffers. De aangerichte schade is gering. In Oost-Afrika dwongen onze verkennings vliegtuigen vijandelijke afdeelingen in de buurt van Todignac en Lioean (Rudolfmeer) tot den aftocht. Een van onze luchtformaties bombar deerde het vliegveld van Port Soedan, waarbij tien vliegtuigen op den beganen grond ernstig beschadigd werden. Een andere formatie bom bardeerde het vliegveld van Aden. De vijand hernieuwde zijn bombardementen op Goera, Adioegri, Sciascuamanna en Diredaoea. Een persoon wejd gewond, de schade is gering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1