New-Y orksche Beurs Buitenlandsch bezoek aan Berlijn iinen aan de kust n WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 Kerkelijk leven UITVAART PASTOOR A. VERMEULEN KOBAJASJI HERVAT ZIJN BESPREKINGEN ITALIë EN EGYPTE Romeinsch commentaar op politieke crisis te Cairo DE JONGSTE ENGELSCHE AANVALLEN OP BERLIJN Heden wordt tweede zone der Dobroedsja bezet Drie personen aan doods gevaar ontsnapt AUTOSNELWEG ARNHEM- NIJMEGEN Aanbesteding door Rijks waterstaat De „Pravda" over den Japanschen opmarsch Lijkrede Mgr. J. M. v. d. Tuyn Zilveren kloosterfeest Koersen liepen iets terug; slot gedrukt HERFST VA CANT IE EN KOLEN SCHA A RSCHTE METSELAAR VAN EEN DAK GEVALLEN VERKORTE BALANS Van de Ned. Bank N.V. Omzet: 710.000 i 7 l; 7 7f A* WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT ore 0.78 FIETSER DOODGEREDEN BILJARTEN De a.s. clubcompetitie Nederlandsch clearinginstituut Clearingkoersen Academische examens Notarieel examen Apothekers-assistent Machinistenexamen FA ILL1SSEM ENTEN (Van onzen Berlijnschen correspondent) Al bevinden wij ons op het oogenblik mid den in den oorlog, dan wil dat nog lang niet zeggen, dat het .internationaal ^verkeer hier door is vastgeloopen. Het tegendeel is waar. Uit alle landen van Europa komen vrij ge regeld bezcekers naar Duitschland. terwijl van Duitsche zijde ook zoo nu en dan min of meer cfficieele bezoeken in het buitenland worden afgelegd. Zoo zijn pas dezer dagen op uitnoodi- ging van het Oppercommando der weermacht hooge officieren uit Bulgarije, Finland en Span je naar de Rijkshoofdstad gekomen, m v?n daaruit een bezoek te gaan afleggen aan het voormalige strijdgebied in België en Frankrijk. Nadat pas kort geleden een groep Noors he journalisten een tournée door Duitschland ee- maakt had, is thans een groep Belgische en Vlaamsche collega's de gasten van het Pro- paganda-Ministerie. Zooals bekend we 'd een aantal Nederlandsche journalisten in de ge legenheid gesteld eep tocnt naar de „Ostmark" te maken, waarbij onder meer een bezoek wer<+ gebracht aan de plaatsen, waar onze kinderen zulk een gulle ontvangst hebben gehad Ook een gezelschap Tsjechische kunstenaars en journalisten was kortelings in de Rijkshoofdstad en werd door dr. G-^bels in de troonzaal van diens ministerie c ;1 begroet. Bij die ge legenheid gaf de minister een uiteenzetting van de positie, welke het protectoraat bij het Groot- Duitsche Rijk inneemt. Op het oogenblik dat we dit schrijven staan de Berlijnsche bladen vol met foto's- over het bezcek van Von Ribbentrop te Rome en van de hartelijke ontvangst, welke den Italiaan- schen minister van Koloniën, generaal Teruzz: en den Spaanschen minister van Binnenland- sche Zaken, Suner, te Berlijn is ten deel ge vallen. De activiteit der Italiaansche troepen in Egypte wordt te Berlijn met enorme be langstelling gevolgd en in verband hiermede heeft het koloniale vraagstuk plotseling weer, ook voor Duitschland. ajn actualiteit gewon nen. Generaal Teruzzi, eer der naaste mede werkers van den Duce. was op uitnoodiging van den Rijksstadhouder von Epp naar Duitschland gekomen. Zooals bekend is von Epp de man, die zich sedert geruimen tijd met het voor Duitschland zoo belangrijke probleem der kolo nisatie bezig houdt. Officieel bekleedt von Epp de functie van „Reichsleiter des kolonial-poli- tischen Amtes der NSDAP" en tevens is hij leider van den „Reichskolonialbund". In de „Auslandsklub" luisterden wij deze week naar een lezing van den Italiaanschen generaal Somma over den strijd, dien Italië ter wille van het koloniale vraagstuk heeft moeten voeren. Het aanvankelijke strijdgebied van Ita lië bedroeg niet minder dan 9300 kilometer maar nu de strijd met Frankrijk ten einde Is. bedraagt dit front nog „maar" de respectabele lengte van 6300 k.m. Uitvoerig lieten we ons door hem de verovering van Britsch-Somali- land binnen den tijd van 17 dagen beschrijven en ook hier schijnt het luchtwapen naast de koloniale troepen en de zwarthemden een be langrijke rol gespeeld te hebben. Aan het bezoek van Serrano Suner, president van de politieke afdeeling der Falange. werd van Duitsche zijde groote beteekenis toegekend. Men had hier namelijk voor de eerste maal met een persoonlijk contact te doen tusschen een der voormannen van het nationaal-socialistische syndikalistische Spanje onder Fianco en het nationaal-socialistische Duitschland onder Adolf Hitler. Van Spaansche zijde hooroen wij beweren, dat Spanje bij de thans radicaal ge worden afrekening niet langer passief zal toe zien. wanneer ook voor ait land het uur der afrekening gekomen is. Spanje is sedert twee eeuwen eindelijk weer baas in zijn eigen huis en het heeft de houding nog lang niet ver geten, welke de Entente tijdens den burger oorlog tegen het nationale Spanje heeft aan genomen. Door zijn strijd om de eigen onafhan kelijkheid heeft Spanje zich geschaard naas. de landen en volken, die thans deze onafhan kelijkheid verdedigen, want het nieuwe Spanje wenscht zich te handhaven in het nieuwe Europa. Het bezoek van Von Ribbentrop teRome werd weliswaar niet in direct verband gebracht met dat van den Spaanschen minister aan Berlijn, maar niettemin stelde men vast, dat het bij al deze bezoeken gaat om .een glebrie gedachtenwisseling" over alles, wat met Enge land en Egypte samenhangt. Engeland is de „Störenfried" van Europa en aan zijn macht zal thans voor altijd een einde gemaakt wor den. Zoodra het zoo ver gekomen is. zal de vorming van een nieuw Europa men hoort zoo hier en daar reeds over Neuropa spreken! de taak zijn van hen, die aan het regime der democratieën een einde gemaakt hebben Het gaat er dan echter om dat men reeds een vast programma heeft gereed liggen, want m:t een duurzame regeling der hangende proble men mag niet langer gewacht worden dar> strikt noodzakelijk is. Als voorbeeld in deze richting herinnert men aan de uitspraak, welke pas kortelings docr graaf Ciano en Von Ribbentrop te Weenen gedaan werd om de politieke span ning in het Zuid-Oosten van Europa tot een voor alle betrokken staten bevredigende en uit eindelijke oplossing te brengen. Op dezen weg zal men straks verder gaan als Engeland's in vloed binnen en buiten Europa definitief ge fnuikt is. Nederlandsche, Engelsche en Amerikaansche be zittingen in den Stillen Oceaan kan worden ge bruikt. Een der voornaamste oorzaken van het Japan- sche optreden, zoo meent het Sovjet-orgaan, is de steeds uitgestrekter samenwerking tusschen Washington en Londen, die zich mogelijkerwijs niet tot den Atlantischen Oceaan beperkt, maar zich ook tot de Stille Zuidzee zou kunnen uit strekken. BATAVIA. 24 Sept. (Domei) Nu de leider der Japansche delegatie naar Ned. Indië, Ko- bajasji, is teruggekeerd uit Bandoeng, waarheen hij Zaterdagavond per vliegtuig vertrokken was, zullen de JapanschNederlandsche besprekin gen, naar men aanneemt, de?e week in een ac tiever stadium komen. De ontwikkeling der onderhandelingen wordt in verband met de wij zigingen in de toestanden in Europa en het Verre Oosten met groote belangstelling gevolgd. De beide delegaties hebben vorige week Dinsdag een gemeenschappelijke bijeenkomst in Hotel des Indes gehouden. Daarna is veelvuldig informeel contact onderhouden. Waarnemers achten het van beteekenis, dat de Gouverneur-Generaal jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer den heer Kobajasji had uitgenoodigd het afgeloopen weekeinde in zijn paleis te Buitenzorg te ko men doorbrengen. Aan deze uitnoodiging had de Japansche minister evenwel geen gevolg kun nen geven, aangezien hij zich onwel voelde en sterk van de warmte te lijden had, om welke reden hij naar Bandoeng was vertrokken. ROME, 24 Sept. (D.N.B.) De ontwikkeling van den politieken toestand in Egypte is, naar in Italiaansche politieke kringen verklaard wordt, een onbetwistbaar bewijs voor het feit, dat Egypte zich niet in den oorlog wil laten sleuren er. dat de Egyptische regeering destijds slechts onder den steeds sterker geworden Engelschen druk tot het afbreken der diplomatieke betrek kingen met Italië besloten heeft. Het aftreden van de vier Egyptische ministers en de ant woordbrief van den Egyptischen ministerpresi dent laten, zoo verklaart men hier, duidelijk uitkomen, hoe moeilijk en delicaat de positie van Egypte geworden is in het kader van het Engelsch-Egyptische verdrag van bondgenoot schap en tegenover een oorlog, waarbij Egypte geen belang heeft en d'en het Egyptische volk niet wenscht. Italië volgt met de grootste aan dacht en het grootste begrip, maar ook met volle sympathie voor het Egyptische volk den afloop van deze Egyptische crisis. BERLIJN, 24 Sept. (D.N.B.) De avondbladen geven een uitvoerig en van alle bijzonderheden voorzien verslag over den aanval van de Royal Air Force op de woonwijken van de Rijkshoofd stad in den nacht van Maandag op Dinsdag. Hieruit blijkt, dat op een arbeiderskolonie ver scheidene bommen met richting op twee kerken zijn geworpen. Arbeiders, die met het in jaren van moeizamen arbeid gespaarde geld hier hun huisjes hadden gebouwd, staan thans voor een puinhoop. In het zuidoosten, aan de periferie van de stad, is een kolonie van de nationaal- socialistische oorlogsslachtoffers getroffen. Ook het doorgangshuis voor Wolhynische Duitschers heeft ondervonden hoe de Britsche oorlogvoering eruit ziet. In geen van deze gevallen ligt er kilometers ver in den omtrek het geringste mili taire doel. De „Nachtausgabe" schrijft: „De vliegers heb ben wederom ziekenhuizen uitgezocht, die door het Roode Kruis gekenmerkt waren. Zij hebben boven de Tiergarten en boven woonwijken in Charlottenburg bommen geworpen en hebben tenslotte, toen zij door het luchtdoelgeschut vóór het bereiken van de binnenstad werden terug gedreven, in het zuidwesten en het westen van Berlijn hun bómmen kort voor het wegvliegen neergeworpen. Ook hierbij hebben zij met behulp van lichtkogels woonwijken of villa's temidden van groote tuinen als doel uitgekozen, en daar tusschen door nog brandbommen op woonwijken geworpen." SOFIA, 24 Sept. (D.N.B.) De bezetting der tweede zone van de zuidelijke Dobroedsja door de Bulgaarsche troepen zal Woensdag geschie den. De laatste daar nog aanwezige Roemeen- sche troepen hebben zich vandaag teruggetrok ken. De heer G. M. van de Poel, leider van de Mijnen demontageploeg Den Helder, schrijft aan de Tex. Crt.: Ik kan me als natuurvriènd levendig voor stellen. dat een wandeling in het stemmige duinlandschap en langs het strand met fel be wogen branding het eerzame corps „jutters" bij zonder aanlokt. Dat dit evenwel niet zonder gevaar is zullen onderstaande regelen den lezers bewijzen. Zij zullen hun, naar ik hoop, ter ernstige leering strekken. Vrijdag 13 Sept. j.l. waren we bezig bij paal 20 (De Koog) een der zeer ongewenschte late badgasten, in den vorm van een aangespoelde mijn, door explosie te vernietigen. Wat gebeurt? Terwijl ons horloge bedenkelijk kort den tijd aangeeft, dat de mijn tot explosie kan komen, duiken plotseling boven den duinkam eenige late wandelaars op: een dame met dochter en zoon Zij loopen argeloos en niets vermoedend van 't öoodelijke gevaar, waarin ze verkeeren, op geen 50 meter recht op de mijn af. Mijn assistent en ik. hoewel zelf nog in de gevaarlijke scherfzone verkeerend hij aan de noordzijde, en ik zelf aan de zuidzijde gaan terug, schreeuwend en gesticuleerend. We pogen de aandacht te trekken. Óp zoo'n moment drukt de ontzettende verantwoording als leider dubbel zwaar op je. Het „trio" is zoo gevaarlijk dicht bij de mijn. dat het hart je in de keel klopt, deels van het harde loopen deels door de geweldige angstige spanning. Maar opeens is het drietal zich be wust geworden van het groote gevaar en dan vlucht het de duinen in. Tergend langzaam tikt het horloge de restee rende 2 minuten weg en dan komt met een dreu nend zwaren knal de mijn tot explosie. Een enor me steekvlam. De groote. dichte rookkolom trekt langzaam over het duinlandschap heen en belet ons seconden lang het uitzicht. Nog harder hol lende loopen we terug en met een zucht van ver lichting zien we „eindelijk" het „trio" overeind komen. Geweldig zijn ze geschrokken maar ge lukkig werd niemand gedeerd. Ikzelf ben. nadat ik nu ruim 300 mijnen „om zeep" heb gebracht, nu niet direct uit 't veld geslagen en het is niet de eerste keer, dat zooiets gebeurt, maar ook mijn pols klopte bedenkelijk sneller. Laat dit evenwel voor allen van het eiland een les zijn. Eerstens stellen ze hun eigen leven in gevaar en bovendien verhoogen ze nog eens het gevaar van de demonteurs, dat zonder der gelijke dingen al reeds genoeg aanwezig is. Ruim een jaar lang zwerf ik nu reeds met een ploeg langs de Hollandsche kust van Delf zijl tot Hoek van Holland. En daarbij zijn me twee dingen steeds opgevallen; le. de onverant woordelijke nieuwsgierigheid, 2de een zeer groote mate van branie-achtigheid van de zijde van de strandbezoekers. Geeft eens acht op het ernstige van deze regelen. In opmerkelijk vee! gevallen „sloften" de onvoorzichtigen op dezelf de wijze als bovengemeld drietal. De herfststormen staan voor de deur en de mijnen zullen weer in grooten getale op uw eiland aanspoelen. Gaat daarom bij felle, land- waartsche wind bij voorkeur niet in de duinen. Wie het eerzame beroep van „jutten" uitoefent of om andere reden het strand bezoekt, betrede dit uitsluitend bij de officieele toegangen. Vanzelfsprekend treffen de demonteurs veilig heidsmaatregelen. Zij spieden met hun kijkers het duinlandschap en het strand af. Voor ge vallen als het bovengemelde treft ons geen blaam. GÜ stelt enkel onnoodig uw en ons leven in gevaar. Tenslotte deze raad: ga elke aangespoelde mijn of onbekend voorwerp uit den weg. Blijft bü demonteeren of opblazen op minstens 1500 meter afstand. Meen niet, dat dit een overdre ven eisch is. Ik heb de meest fantastische ver halen gehoord over wat in de jaren 19141918 door ondeskundigen wel gesloopt en gejut werd. Denkt aan de drie dooden op Schiermonnikoog en weet, dat in de afgeloopen maanden zelfs heel wat deskundige demonteurs tijdens de uit oefening van hun functie gedood werden. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Ten bureele van den Rijkswaterstaat te Arn hem is aanbesteed de vervaardiging van de aardebaan van den autosnelweg ArnhemNij megen (weg no. 52 van het Rijkswegenplan 1938), over het gedeelte tusschen Elden en Aam in de gemeente Eist, met bijbehoorende werken. Laagste inschrijfster was de firma N.V. C. S. v. d. Hoog te Den Haag, voor 469.000 en hoog ste inschrijfster was de firma Huibrecht v. d. Berg Wals- en Wegenbouwbedrijf te Nijmegen voor 717.000. (Vervolg van pagina 1) Het Sovjet-orgaan „Pravda" publiceert van daag een uitvoerigen commentaar op den op marsch der Japanners in Fransch Indo-China. die officieus geacht kan worden, al onthoudt het blad zich volkomen van het formuleeren van een eigen standpunt. Voorts ziet het volgens D.N.B. af van elke polemiek tegen het optreden van Japan en ook van de anders zoo veelvul dige sympathiebetuigingen voor China. Het artikel staat afwachtend en neutraal tegenover de nieuwe phase der gebeurtenissen in het Verre Oosten. Het blad noemt het optreden tegen Indo- China „een nieuwe schrede naar de verwerke lijking van de Japansche expansie naar het Zuiden", die de regeering Konoje als een der dringendste opgaven in haar program opgeno men heeft. De beweegredenen voor het optreden van Japan ziet de „Pravda" in het streven om China van de buitenwereld af te snijden. Tot dat doel heeft Japan reeds destijds van de auto riteiten in Fransch Indo-China de sluiting van de Chineesche grens en van Engeland de sluiting van de grens van Burma geëischt. Tenslotte is het voor niemand een geheim, dat Japan op alle mogelijke manieren naar beëind'ging van den oorlog met China streeft, die volgens de opvat ting te Tokio de noodzakelijke voorwaarde voor de verdere ontwikkeling van zijn expansie naar het Zuiden vormt. Het Moskousche blad maakt dan melding van de toespelingen in de Japansche pers, dat deze plannen voorloopig slechts een beperkt doel na streven, en de belangen van de V. S. en Enge land niet al te zeer raken. Daartegenover stelt de „Pravda" de heihaalde verklaringen van de Amerikaansche bladen en de Engelsche pers, volgens welke Indo-China een wapenplaats vormt, die zoowel tegen China en Nederlandsch- Indië als ook tegen de Phi lippijnen en andere In de kerk aan de Elandstraat te Den Haag is Dinsdag de plechtige uitvaart gehouden voor pastoor A. Vermeulen S.J. De H. Mis werd opgedragen door den nieu wen pastoor met assistentie van de weleerw. paters,G. Vogels en J. Nijs. Na de H. Mis hield mgr. J. M. v. d. Tuyn een lijkrede, waaraan wij het volgende ont- leenen „Veertig jaren ben ik bifi dit volk geweest," aldus sprak pastoor Vermeulen bij het einde van zijn onlangs gevierd priesterfeest. Spr. her innerde dan aan zijn rede, gehouden bij de installatie van pastoor H Janssen en onder streepte de feiten, die hij over pastoor Ver meulen kon melden Vandaag is mij, zoo vervolgde Mgr. v. d Tuyn. de eer te beurt gevallen een afscheidswoord te spreken nu pater Vermeulen zijn schoone ziel aan God heeft mogen teruggeven. Niet in ver vulling is gegaan zijn laatste wensch, dat hij nog 10 jaren een trouw lid zijner Orde zou mogen blijven. Het leven van pastoor Vermeulen zou ik aldus spr., kunnen uitbeelden als een klate rende fontein temidden van het woelige stads leven. Zoo treffend zijn de volgende woorden op zijn leven van toepassing; „Ik sta aan de ^waterbron en de kinderen van de stad komen met vreugde het water putten". Pater Vermeulen was een redenaar, hij had de gave des woords, hij gaf weer wat hij in het binnenste van zijn grootmoedig hart voel de, een hart, dat God liefhad en dat zulke heerlijke gaven bezat, natuurlijke en boven natuurlijke. In den omgang, waar men hem ook ont moette, was het de van goedheid stralende pater Vermeulen. Hij was een bonus pastor een goede herder Hij was goed, omdat hij de aan zijn hoede tos- vertrouwde schapen weidde op een welige wei de. Hetgeen pastoor Vermeulen in deze parochie heeft gevonden, heeft hij vervolmaakt. Het beste getuigenis hiervoor is de veelvuldige Communie, waarin deze parochie bovenaan staat en voorts ae innige devotie tot onze Moeder Maria, een maatstaf voor het geestelijk leven dezer paro chie. Pater Vermeulen is een ware herder Voor zijn kudde geweest door voorbeeld, woord en ge'oed. Wanneer men hem zag dan voelde men onbewust de liefde, de goedheid, de barmhar- 'tigheid van onzen H. Zaligmaker. Door net gebed was hij een voorbeeld, want hij, die zoo overvloedig wilde geven, werd gevoed door het gebed en een intense meditatie. Daarvan heeft Katholiek 's-Gravenhage zoo'n groot geestelijk voordeel genoten. Pater Vermeulen is nu heengegaan naar een beter leven. Veertig jaren heeft hij gearbeid niet veor zichzelf, maar tot meerdere glorie •ran God. Als een echte Jezuïet is hij gestorven in het stille Mariëndaal. Hij lag daar eenzaam en alleen. En de stem Gods kwam- tot hem: „Wat doet gij hier?" Op zijn sterfbed overdacht pater Vermeulen in zijn geest: „Ik heb met grooten ijver ge werkt voor den Heer der heerscharen" en dan hoorde hij wederom de stem: „Komt naar bui ten". Zoo kan ik mij, aldus spr., dan indenken, dat hij voor dien machtigen grooten Geest voor God, zich eenzaam en verlaten heeft ge voeld. Dan kan ik mij .voprstellen, dat bij het sterfbed van den grooten Maria-vereerder M'aria aan zijn zijde heeft gestaan en voor hem den overgang naar een beter leven gemak kelijk heeft gemaakt. Laten wij, zoo besloot Mgr v d. Tuyn zijn rede, de groote les meenemen: een echte kin derlijke liefde tot Maria, onze Moeder want door Maria tot Jezus. En ook die andere les: zijn gulheid om aan anderen te geven, niet alleen stoffelijke maar ook geestelijke gaven. Op 10 October zal de Eerw. Zuster Maria Constantia (Johanna Wilhelmina Maria Eliza beth Korpel) van de Congregatie van O L Vrouw Moeder van Barmhartigheid haar zil veren kloosterjubileum vieren. NEW-YORK, 24 Sept. Op de New-York- sche effectenbeurs ontwikkelde zich aanvanke lijk een vrij levendige handel, doch de aanhou dende koersbeweging van den laatsten tijd gaf reeds vrij spoedig aanleiding tot winstnemin gen, die tijdens het verdere verloop nog in aan tal toenamen en uiteindelijke verliezen van on geveer een punt deden ontstaan. Die fondsen, welke in de afgeloopen dagen in hoofdzaak ge vraagd waren, werden thans voornamelijk aan geboden, zoodat vooral staalwaarden en lucht- vaartaandeelen flauwer gestemd waren. Men weet dit daaraan, dat gevreesd wordt voor be- drijfsmoeilijkheden voor de staalindustrie tegen het eind van het jaar. De ontwikkeling der markten voor niet-ijzerhoudende metalen wijst er nl. op, dat de vraag naar alle waarschijnlijk heid weldra de direct leverbare voorraden zal overtreffen. Daaruit liet zich verder verklaren, dat de overige metaalwaarden over het ajgemeen prijs houdend waren, daar de prijzen op de metaal markten een verdere neiging tot stijgen ver- toonen. Bij de aanvankelijke koersstijging tra den dan ook koperwaarden mede op den voor grond, in verband met de nieuwe prijs verhooging van koper met een halven dollarcent tot 12 ets. Cok tijdens het verdere verloop bewees deze af deeling goeden weerstand te kunnen bieden. Daarentegen hadden automobielfondsen, spoor wegwaarden, chemische fondsen en rubberwaar den van verkoopen te lijden. Voor Public Utili ties bestond geen belangstelling, terwijl de no teeringen van petroleumwaarden afbrokkelden en fondsen van handelshuizen prijshoudend wa ren. Tegen slot trokken vooral tabaksfondsen Den wnd. secretaris-generaal van het depar tement van Onderwijs, Kuhsten en Wetenschap pen heeft een circulaire gericht tot B. en W. van alle gemeenten_ besturen van scholen voor gewöon lager onderwijs, uitgebreid lager onder wijs err buitengewoon lager onderwijs, alsmede aan directeuren en besturen van Rijkskweek scholen en gesubsidieerde bijzondere kweek scholen van den volgenden inhoud: „Ik acht het noodzakelijk, dat een eventueel in het leer plan Uwer school opgenomen heristvacantie niet in de maanden September of October wordt gehouden, doch tot een later tijdstip bijv. de eerste dagen van November wordt uitgesteld. Hierdoor zal een besparing op het gebruik van brandstoffen worden verkregen terwijl, indien door een tijdelijk tekort aan brandstoffen voor uw school het onderwijs voor eenigen tijd zou moeten worden stopgezet, de leerlingen door het treffen van dezen maatregel minder schade zullen ondervinden. De inspecteurs zullen in de noodige gevallen de afwijking van het leerplan goedkeuren. Ik heb hun opgedragen, mij er terstond mede- deeling van te doen, indien een schoolbestuur zijn medewerking aan dezen maatregel mocht willen onthouden." Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is te Lek- kerkerk de 58-jarige metselaarsknecht A. Hoo- genboezem door onbekende oorzaak van het acht meter hooge dak der Nederlandsch-her- vormde pastorie gevallen. Dr. J. Kalman,' die spoedig ter plaatse was, constateerde een ge breken ruggewervel. In zorgwekkenden toe stand is het slachtoffer naar zijn woning ge bracht, waar hij drie uur later is gestorven. A c t iv a 23 Sept. '40 16 Sept. 1940 Binnenlandsohe Wis sels. Promessen enz Hoofdbamk 61.250.000 77.250.000 94.577 149.077 Agentschappen 861.404 870.509 Totaal 62.206.042 78.269.587 Pap o.h. buitJ.disc 300.000 300.000 Idem Eig Portef... AfVerkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal 300.000 300.000 Beleen, (incl Voors.) in Reken-Cour op 152.738.756» 149.477.825* Bijbank 6.278.651 5:646.085 Agentschappen 54.278.541 55.551.725 Totaal 213.295 940 210.675.636 212.314 337* 209.641.598* Op Goederen en 981.112 1.034.038 Totaal 213.295.543* 210.675.636* Voorsch. a. h. Rijk (Art 16 Bankwet K.B v 1 Maart *37 Stbl no. 401) 15.000.000 15.000.000 Munt en Materiaal Muntgoud Muntmat Goud 1.130.477.054 1.128.388.723 Munt. Zilv enz. Muntmat 2SJv 14.736.050 14.257.493 Totaal 1.145.213.105 1.142.646.^16 Belegg. v Kap 48.234.759 48.202.903 Gebouwen en Meub der Bank 4.500.000 4.500.000 Div Rekeningen 53.753.736 52.034.135 Staat d Nederland (Wet v 27 Mei '32 St.bl. No. 221) Totaal 1.542.503.593 1.551.628.479 Passiva; Kapitaal 20.000.000 20.000.000 Reservefonds 4.454.251 4.154.251 Bijzondere Reserves 13 494.513 13.494.513 Pensioenfonds 10.956.268 1(P955.999 Bankb in omloop 1.318.361.650 1.314.789.490 Bankass ln omloop 17.539 82.294 Res en Pensioen! Riek.-Cour Saldo's: Van het Rfjk Van anderen 171.341.311 184.101.039 3.877.508 3.750.890 Totaal 1.542.503.593 1.551.628.479 W.v a Ned-Lno 57.977.150 57.977.150 Besch Metaaisaidc IKE. v 26 Mrt 1940 549.354.986 543.085.505 Stbl No. 482) Schatkistp r echtst b d Bank ond.gebr 54.000.000 70.000.0GO Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wissel-disconto 3 OCt Promessen-disconto Voorschotten in Rekening-Cour Beleening van Goederen en Ceelen Beleening van Effecten 3)4 pel 3'/s oct 3)4 pet. belangstelling, terwijl de handel in de overige afdeelingen kalm bleef. De beurs sloot in ge drukte stemming, over het algemeen met koers verliezen van ongeveer een punt. Vandaag wer den 788 fondsen verhandeld. Daarvan leden er 303 een koersverlies, en konden er 280 in koers stijgen. In de noteeringen van de 205 overige kwam geen verandering. Sept. 24 23 21 Air RedlictioD 41 4! 40| Allied Chemical 62 162 (58 American Can Co 100 9J 97 American Radiator 7 74 Am. Rollins Mills '2 12 11 Am Smelt Ref 424 43 40 Am Sugar Refining 1 13 Am. Tel. Tel. 174 (64 163 Am. Tobacco B 76 77 77 Am. Waterworks 8f 8 4 8 Anaconda Copper 23 23| 22| Atchison Topeke '6 4 17 64 Baldwin Locomotive 16 (6 15 Baltimore >hic 4 4 t Bethlehem Steei 60 81 80 1 Canadian Pacific 3£ 3 3 4 Comm. Invest. Trust 38 38 37 J. 1. Case Company 33 1 54 Ches. Ohic 40 J 40 40 Chicago Rock lsl Chrvsler Motor 74 f *0 77f Consolid. Edison Co 27 27 26 Deleware Huds 13 13 i3 Detroit Edison C 1C8 109 108 Dupont de Nera. f3 J (74 170 Eastman Kod i f6 139 .36 Genera. Elei trie 3' 1 34 General Foods 40 40 39 Genera. Motors 49 f9 48 Good Year 16 6 16 Hudson Motor 3 4 4 31 Intern. Harvester 4s 48 46 Int. Merc. Marine 6 6 6 intern Nickel 28 27 27 International Papei 14 15 14 Intern Tel. en lei 2 2 2 Kennecott Copper 3' 1 t 29 Mack Trucks Incorp. 23 24 S 22 Montgomery Ward 42 42 I •41 National Biscuit Co 19 19 19 4 Nat City Bauk New York Centraj 14 15 14 Norfolk Westeri 2)7 217 213 North. Am. Aviat. (7 Nord Amer i. a 18 194 19 Northern Pacific 7 7 Packard 3 3 3 4 Paramount 6 4 7 6 4- Pennsylvania 21 22§ 22 Proctor 6r Chambh 63 63 63 Publ Serv. N. J. 35 35 34 Pullman Incorporat. 2( 21 20 Pure Oil Company 7 7 4 Radio Corporation 4 4 4 4 Reading Company 14 14 4 13 4 Rep. Stee.' 8 184 174 Reynolds Tobacco B. 35 1 35 34 4 Sears Roebuck 83 S3 82 Shell Union Oil 9 8 i 8 Socony Vacuum 8 84 84 Southern Pacific 9-1 9 9 Sotthern Railway 13 13 4 12 Standard Brands 6 6 6 Stand. Oil of N -J. 34 35 34 4 Texas Gulf Sulphur 33 32 2>i Twent. C. Fox Film 6 6 b Union Carb. Garb. 74 76 74 Union Oil of Calif. - Union Pacific 83 84 83 United Aircraft 40 41 40 United Corp A. 1 i i United Fruit Corap. 70 69 68 U. S. Ind. Alcohol 21 2. J9 U. S. Rubber 21 21 22 U. S. Steel 38 39 i 37 CJ. S. Steel pref. 22 (22 121 Western Union 19 20 19 4 Westingh. Electric 107 109 107 Voolworth Building 33 33 4 33 NEW YORK, 24 Sept. Slotkoersen Sept. 24 23 21 Londen t Parijs 4.04 4.04 4.04 Amsterdam t Berlijn 39.95 39.95 7,9.98 Brussel - Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9 25 9.25 Zwitserland 22.78 22.83 22.80 Weenen Stockholm 23.85 23!82 23.85 Montreal 8 3.87 84.125 83.87 B Aires Papiei 29.7S 29.78 29.78 3_Alres Markt 22.90 23.65 23.55 Yokohama 23.43 23.48 23.45 24 Sept. 23 Sept. Katoen NEW YORK, 24 Sept. 24 Sept. 23 Sept. 9.51 52 9.50.52 9.41 Oct 9.54 Dec 9.34 Jan 9.4;> Koffie (Rio - Nieuw contract) Sept. 3.94 Sept 3.B7+. 3.97 Dec 3.87+- 3.+.+ Mrt 3.92+. Jull - - Rubber Stcndaard Jull 19.13 Sept 19. 2 Oct 19.11 Dec 19.00 Suiker Dec 0.72 Mrt Met Jul) 9.74 9.28 90; 9.4l 9.23 9 13 25 (Santos) Sept Dec Mrt, Mel Jull Sept 5.47+ 5 60+ 5 78 5.87 5.96 6 05 I9.C1 19.00 l\9f 18.90 Jan (8.96 Mrt 18.83 Mei 18 88 3.75+ 5.85§ 6.04- 6.13§. 6.23.+ 6.32 18.80 18.70 8.70 Mrt Met nn Loco 0.76 0-79 50.10 90 0.71 50.10 dagen Juli Sept 0.80 0 84 0.80 0.84 50.10 24 Sept. 23 Sept. Termijn 50.10 5005 50 05 •CHICAGO, 24 Sept. 24 Sept. 23 Sept. Tarwe Havei 1 'et 79 Mei '9 Jull "7+ "9 i 80 80 78+ 4 Oec 301 Me) 31 JUi) 30| 31 Mais Rogge Dec 58 - Me' 59 Jull 59 57 4 ■- 58f 59+.- Dec Mei Jull 44 J 47+ 48 - 44 4 - 48 - 48+ - Reuzel Sept 75+ Jet 4.80* 4 80+ 4 90* Dec :;n 5.02 3.12 5 10 5 22 WINNIPEG, 24 Sept. 24 Sept. 23 Sept. i'arwe Oct 7070 71 - 71 jj Mei 75 J - 75 Rogge Dot 431 43 I- 74 j 74 f - - Met 76 76 riavei Oct 30 30 1 Dec. 28 i 28 i 24 Sept. 23 Sept. Gerst Oct 351 35 Dec 361 16 Me) 37 I - 37 Lijnzaad Oct 121 119 Dec 17+1 16 Me |16+ i.l6 Mei 29 28 i Dinsdagmiddag om half zes is op den hoek van den Provincialen weg en de Julianastraat te Koog a/d Zaan een doodelijke aanrijding ge schied. Een 53-jarige wielrijder uit Zaandam, die den weg overstak, werd door een uit het Noorden komenden auto gegrepen. Hij was op slag dood. Uit het onderzoek door de politie is vast komen te staan, dat den chauffeur geen schuld heeft. Wegens de tijdsomstandigheden zal de Ne derlandsche Biljartbond niet de gewone jaar- lijksche clubcompetitiewedstrijden laten ver spelen. maar heeft hij een noodcompetitie uit geschreven, welke in plaats van voor het ge- heele land te gelden, alleen in groote gemeen ten als: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Arnhem, Groningen enz. zal wor den gehouden. Overal zal slechts één ronde uit en thuis wor den gespeeld om de plaatselijke kampioenen aan te wijzen. De inschrijvingen sloten op 23 September. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 23 September 1940: Clearing met Duitschland. Laatst uitbetaald nummer: tegen guldensvorderingen: 898.400; tegen Reichsmarkvorderingen: 49 576/229.409. Clearing met Chili: Laatst uitbetaald num mer: 1691. Clearing met Turkije: Laatst uitbetaald num mer: algemeene clearingrekening4740, bijzon dere clearingrekening: 2431a. Clearing met Italië: Laatst uitbetaald num mer; 2386. Koersen voor stortingen op 25 September te gen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.14; Zwitsersche francs 42.77; Lires 9.87; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54; Di nar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schul den) 4.23; Turksche ponden 1.45 AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Urk, sociografie van een eilandbevolking" de heer Chr. Plomp, geb. te Almelo, en op proef schrift getiteld: „De Brabantsche Biesbosch en zijn bewoners" de heer H. A. Schönhage, geb. te Amsterdam. UTRECHT. Geslaagd voor het eandidaats- examen geneeskunde: P. Henry, J. Lameris, mej. H. F. M. Dellemijn, J. de Jong, J. van Doorn, L. Strengers, mej. E. H. Boorsma, E. W Boen ders, H. Smeenk, S. P. ten Holt. L. A. Verhagen, C. H. van Rijn, mej. E. van Wely. J. Braam, E. J. van Haaften, H. L. Tan. W. J de Jong, en J. H. Veenendaal. De promotie van den heer J. W. Sluyter op Maandag 23 September j.l. geschiedde met lof. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Studies en octocorallia of the families Briareidae. Para- gorgiidae and Anthotheliae" de heer J. Verse- veldt. geboren te 's Gravenhage en wonende te Zwolle. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter K.: mej. E. Reudler. Gronin gen. idem letter J.: de heer Ph. C. P Hartman, Leiden. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 2: J. M. Kuipers Kantens, Groningen. AMSTERDAM. Geslaagd: mej. J. Willemse te Doetinchem en de heer Th Harkema tè Sneek. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor het voor loopig diploma de heeren: P.C. Oostra te Rotter dam, G. 't Lam te Leerdam en N. Lutigheid te Nootdorp. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 19 September 1940 is aan de Coff.ni Venn. J. van den Berg and Sons, bloembollenkweekerij en handel, te Breezand, gemeene Anna Paulowna, en haar beheerende vennooten Cornells van den Berg en Johannes Cornells van den Berg, belden bloem- bollenkweeker te Breezand, gemeente Anna Pau lowna verleend verlenging voor den tijd van 1 jaar "van de aan dezen bi' beschikking der Arrcn- dissements-Rechtbank te Alkmaar d.d 14 Maart 1940 verleende surséance van betaiing, welke ter mijn geacht wordt te zijn Ingegaan' op 28 Juni 1940. Failliet verklaard: 23 Sept.: D .van Gurp, Den Haag, van der Helmstraat 52. R.c. mr. A. Hilbingh Prins. Cur. mr. J M. A. Vollaers, Den Haag. Th P. Buytendijk, Wassenaar. B'uurtweg 10. R.c. mT. G. H. B. van den Boom. Cur. mr. C J. de Vries. Den Haag Leunis Maas, timmerman en aannsmer, Dom burg. R.c. mr J. H. F. Bloemers. Cur. mr. H. L. van Zanten, Vllssingen. Vernietigd bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam: 10 Sept.: I. Gazan. Amsterdam. (Uit gesproken 28 Augustus 1940, Curator -nr A. J. Herzberg). Opgereven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van: G. van Deuren Alphen: N.V. Bou- man en Co., Handel en Scheepvaart Maatschap pij, Rotterdam; W. A. Kemper. Schiedam; W. B. Bergman, handelsreiziger. Utrecht; M M. C. M. de Morie, echtgenoote van W. B. Bergman, Utrecht: L H. A Lock, bouwkundige. Den Haag: G. C. Bol, Valkenburg, kweeker; II. Lantink. 'andbouwer. Raalte; J. Stauder, schilder, wonende te Nieuw- stadt; Tj. B'os, caféhouder, Groningen; C. J. van der Pluinr, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelings.ijsten: 7 Sept.: P. Groenhuizen, banketbakker, Amers foort. Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdeellngslljst. Uttk. 1.938 pCt. 9 Sept.: A. J. E. Ravesteljn, gewoond hebbende te Zullen, thans te Utrecht. Idem. Ultk. 100 pCt. 14 Sept.: G Davelaar Tzn. veehouder. Harme ien Idem. Ultk nihil aan conc. crediteuren. 16 Sept.: J. A. p, Eykens, grossier ln wollen stoffen, Tilburg. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeeiingslijst. CA. Paymans, Tilburg. Idem. Ultk. nihil aan conc cred. 17 Sept.: A. van der Schaaf, zonder beroep. Leeuwarden. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeeiingslijst. Ultk. nihil aan conc. crediteuren 10 Sept.: H. Meijerhof, paardenhandelaar, Oos- terwolde. Idem. Ultk. nihil aan conc. crediteuren. 21 Sept.: W. H. van Eek, Horssen. Idem. Ultk. nihil aan conc. cred.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2