UIT AMSTERDAM Nieuw tooneelseizoen geopend Volkstooneel en meer Bommen op Cambridge en Zuid-Engeland Van doodslag vrijgesproken WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 GODSDIENSTCURSUS B Cursusjaar 19401941 Hotelgasten werkten niet mee aan de verduistering Eigenaar van het hotel wordt aansprakelijk gesteld 1940—1941 FAILLISSEMENTEN Orgelbespeling BRIDGE R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" ZEILEN Drijfpartij op 't Spaarne ZAANDAM ZILK ZANDVOORT „LICHTADVISEUSES" IN 'T VEILIGHEIDSMUSEUM Op de tentoonstelling „Ver lichting in Oorlogstijd" IEMAND WANDELDE OP HET WATERLOOPLEIN ZONNESTRAAL-COLLECTE EEN SUCCES Opbrengst bijna f 10.000 of f 2300 meer dan vorig jaar GEMEENTEPRIJS VOOR EEN TOONEELSTUK Uitspraak jury uitgesteld tot 1 October Gedenkteeken op 't graf van M. G. van de Rovaart Afscheid kap. Kraakman op Donderdag a.s. 25-jarig jubileum Een hond zoekt zijn penning Duitsch weermachtsbericht De aanvallen op Londen Oplichting door hypotheek- acten f 1000 boete en voorwaardelijke gevangenisstraf Legitimatieverplichting Uitoefening van de controle Turksche ambassadeur bij Metaxas Politieke documenten in Roemenië verdwenen STAD Woensdag 2 October wordt het nieuwe cursus- Jaar geopend van den GodsÜenstcursus B. te Haarlem. De deelname staat open voor het onderwijzend personeel, leekenapostelen, leidsters en leiders van de jeugdbeweging, en voor allen, die een meer dan gewone belangstelling hebben voor onze katholieke godsdienst. Inschrijving geschiedt schriftelijk of monde ling met opgave van volledige naam, voorna men en adres, schoof waaraan men werkzaam is of het vak. dat men beoefent, plaats en da tum van geboorte. Hoewel het in de bedoeling lag, om de lessen te geven Woensdagmiddag en Woensdagavond, blijkt, dat de Woensdagavond ongeschikt is_ zoodat in overleg met de cur sisten een andere avond zal moeten gekozen worden. Ook de mededeeling, dat, zoolang de verduisteringsplicht ingaat vóór half 9. de tweede les zou gegeven worden op Zaterdag middag, kan geen doorgang vinden. Er is dus een avond en een middagles. Deze beide lessen zijn volkomen aan elkander gelijk, zoodat men tusschen één van beide kiezen kan Alle cur sisten voor het nieuwe cursusjaar worden ver wacht Woensdag 2 October om 3 uur, of om 7 uur. Na overleg wordt dan de avondles op een andere avond vastgesteld. Voor inschrijving en nadere inlichtingen wende men zich tot den cursusleider: Rector J. P. van Zon pr._ Maerten van Heemskerkstraat 2 Haarlem en wel schriftelijk, of mondeling; en in dit laatste geval bij voorkeur Zondag tus schen half 11 en 12 uur. J. P. VAN ZON, pr„ Maerten van Heemskerkstraat 2, Haarlem. In Zandvoort gebeurde het dat de Luchtbe schermingsdienst verscheidene malen moest waarschuwen, dat er licht uit de vensters van een hotel straalde. De eigenaar van het hotel stond voor deze overtreding Maandag voor den Haarlemschen Kantonrechter terecht, maar hij wees er op, dat hij zelf al het mogelijke had gedaa' om zijn hotel coo goed mogelijk te verduisteren. Het bleek eihter, dat de gasten, die dit hotel bezochten niet van plan waren om aan de verduistering mee te werken. Nadat de kantonrechter er op gewezen had, dat voor alles goed verduisterd moet worden, wees de ambtenaar van het O. M. verdachte er op, dat het in de kuststrook absoluut donker moet zijn, zoodat vanzelfsprekend in Zand voort op de naleving van de verduisteringsvoor schriften speciaal gelet wordt. De Duitsche overheid stelt den daadwerkelijken bezitter var. het perceel, in dit geval dus de hotel-eigenaar aansprakelijk. De ambtenaar eischte een boete van f 75 subs. 25 dagen hechtenis, waarvan de kanton rechter f 40, te vervangen door 20 dagen maakte. Armbandje; van Rijsbergen, Zijlstraat 87. Bril; Bureau van Politie Smedestraat. Etui met vulpen; Vorstjens, Brouwerskade 33. Schooletui m. i.; v. Huis, Oranjestraat 135. Hond; Horeman, Tugelastraat. Gereedschap; v. d. Voort, Barendsestr. 26zw. Regenjas; Alders, Kleverparkweg 23. Jongensjasje; Kantoor Hout en Plantsoenen, Kleverlaan. Regenmantel; Nicolet; Berkenstraat 2. Regenmantel; v. Lemel, Jansstraat 11. Regenmuts; Bureau van Politie Smedestraat. Muts; v. d. Weyden, Graafschapstraat 11 Overall; Grol, Jacobijnestraat llrd. Portemonnaie m. i.; Bureau van Politie, Sme destraat. Rijwielplaatje; de Munk; Zijlweg 54. Sleutels; de Ruiter, Roerdompstraat 14. Ruiterspoor; Bruin, de Ruyterweg 44. Sleutels; Jolink, Wagenweg 220. Kinderschoen; brugwachter Lange brug. Taschje m. i.; Brinkman, Anegang 19. Vulpen; v. Hiemstra, Kenaupark 9. De Haarlemsche Orkestvereeniging organiseert in het seizoen 19401941 de volgende Leden concerten Dinsdag-serie (6 concerten). In verband met de verduisteringsbepa.lingen, worden deze concerten op den Zondagmiddag uitgevoerd. 13 October Dirigent: Toon Verhey Solist: Cor de Groot, piano. 10 November Dirigent: Toon Verhey Solist: Carel v. Leeuwen Boomkamp, violoncel 15 December Dirigent: Marinus Adam Solist: Willem Noske, viool. 12 Januari Dirigent: Marinus Adam Solist: Theo van der Pas, piano. 9 Maart Dirigent: Marinus Adam Soliste: To van der Sluys, sopraan 23 Maart Dirigent: Toon Verhey Solist: Theo Olof, viool. Vrijdag-serie (10 concerten) 1 November Dirigent; Marinus Adam Solist: Herman Krebbers, viool. 15 November Dirigent: Toon Verhey Soliste: Joanna van Diepenbrock, declamatie. 29 November Dirigent: Marinus Adam Solist: George Robert, orgel. 20 December Dirigent: Toon Verhey Solist: George van Renesse, piano. 3 Januari Dirigent: Toon Verhey Soliste: OUy Folge Fonden, viool. 17 Januari Dirigent: Marinus Adam 'Solist: Peter de Kleer, piano. 31 Januari Dirigent: Toon Verhey Soliste: Gerda Pons, sopraan. 14 Februari Dirigent: Toon Verhey Solist: Marinus Flipse, piano. 28 Februari Dirigent: Marinus Adam Solist: Gijs Beths, viool. 14 Maart Dirigent Marinus Adam Solist: Roelof Krol. violoncel Volksconcerten: 10 Concerten op Zondagmiddag: 27 Oct., 3 Nov., 29 Dec. 1940; 5, 19 en 26 Jan., 9 en 23 Fete., 16 en 30 Maart 1941. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 24 September 1940: P. Blankert, metselaar wonende te Haarlem mermeer, Iepenlaan 64, curator mr. J. Varen kamp te Bloemendaal; rechter-comm. mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: F. Berseé, bloembollenhandelaar wonende te Beverwijk Arendsweg no. 159. curator mr. E. S. Römeling te Haarlem; de nalatenschap van J. B. M. Bakhuys, laat stelijk gewoond hebbende te Zwanenburg, gem. Haarlemmermeer; curatrice mevr. mr. J. H. G. Schutte-Struick te Heemstede; (na verzet) de Coöp. Verbruiksvereen. op Christelijken grondslag „Ons Beginsel", geves tigd te Zaandam; curator mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. Op 24 September 1940 is in de faillissementen van J. Kos broodbakker, wonende te Zaandijk, Langedijk 174 en P. Timmers, aannemer, wo nende te Haarlem, Delftkade 2, curator mr. W. de Rijke te Haarlem, in diens plaats benoemd mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. Op 23 September 1940 is aan de N.V. A. C, van der Schoot's Bloembollenhandel en Kwee- kerij gevestigd te Hillegom, voorloopig surséance va nbetaing verleend. Indiening schuldvorde ringen vóór 15 October 1940; stemming accoord 2 November 1940 te 9.45 uur v.m. Bewindvoerder mr. F. J. D. Tlieyse te Haarlem. Programma van de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te-Haarlem, op Don derdag 26 September 1940 des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Sarabande et Fughette, F. Chouperin; 2. Drie Improvisaties, C. Saint-Saëns, a. Feria Pentecostes, b. Pro Defunctis c. Allegro giocoso; 3. Fantasie, S. Rousseau; 4. Cantilène, Th. Salo- mé; 5. Grand Choeur, A. Guilmant. Wij maken leden en belangstellenden er op attent dat de speelavonden eiken Donderdag precies om 7 uur beginnen en om 9.30 eindigen. Uitslag wedstrijd Donderdag 19 Sept.: 1. Westerman Sr.—N. Westerman 40 m.p. 2. v. Kenv. Velzen 34% m.p. 3. KlerksA. Westerman 34 m.p. 4. Verweijvan Galen 33 m.p. 5. Gorter—Smit 31% m.p. 6. Gebr. Besselink 30 m.p. 7. JanusLagrouw 30 m.p. 8. Mej. Dijkstrav. Zilt 26 m.p. 9. Mevr. KlerksSmits 24% m.p 10. LambrechtsNelis 18% m.p De Haarlemsche Zeilvereeniging hield onder linge wedstrijden op het Spaarne. In de ochtendwedstrijden zat weinig actie; door windgebrek werd het een drijfpartij. 's Middags woei er een aardig briesje en werd er flink partij gegeven. In de B.M.-klasse behaalde W. Hartman met de „O" den eersten prijs. H. v. d. Zee en Van Deursen behaalden hetzelfde aantal punten bij gelijke zeiltijden. Door loting ontving Van Deur sen den 2en prjjs en v. d. Zee met „De bibber" den 3en prijs. In de 16 m2. B.M. was de uitslag: 1. mej. v. d. Bosch met 682; 2. A. van Uden met Tjif tjaf; 3. v. d. Zee. Gemengde klasse: 1. H. Schmitz Sr. met „Uit en Thuis"; 2 J. Vreeken met Duikelaartje; 3. Schouten de Jong met de Meeuw. De Zaandamsche brandweer houdt behen digheidswedstrijden. Ten einde paraat te blijven en in het blusschingswerk de hoogste graad van ontwikkeling te bereiken, hield gis teren (Zaterdagmiddag de Zaandamsche brandweer op den Burcht behendigheidswed strijden. Behalve de gemeentelijke brandspuiten na men hieraan deel die van de Vrijwillige brand weer alsmede de fabrieksbrandweren, te zamen 26 brandspuiten met een totaal vermogen van ruim 25000 liter water per minuut. Het meest trok de aandacht de nieuwe drij vende motorspuit de Vuurvreter van Bruyn- zeel's Fabrieken met den acht meter hoogen toren, die alleen al 4000 liter per minuut geeft. Het was een interessant gezicht al die mooie moderne spullen op het ruime terrein te zien opgesteld en het moet voor de talrijke toe schouwers een groot gevoel van veiligheid hebben gegeven dat al deze goed geoutilleerde bluschmiddelen ter beschikking staan om de burgerij en haar bezittingen te beschermen. Na een inspectie van het volledige materiaal en eenige oefeningen met den ladderwagen, had den de wedstrijden plaats. Hierbij hadden de spuiten, die' in slangen verdeeld waren, tot taak van een bepaald punt in den kortsten tijd naar de plaats van opstelling te rijden, uit te pakken en water te geven, waarbij het maken van fouten moest worden vermeden. Een aardig idee was het, als tegenstelling van de tegenwoordige geperfectionneerde brandbluschmiddelen, met een oude handspuit uit te komen, waarbij de manschappen boeren- kleeding droegen en op klompen gingen, de leiders toegerust met de oude kwartiermeesters- stokken versierd met het stadswapen. Aan het slot heeft burgemeester In 't Veld zijn voldoening uitgesproken over de prachtige samenwerking tusschen de Overheid en de burgerij ten aanzien van de brandweer, waar uit een groot gevoel van saamhorigheid spreekt. De prijzen werden als volgt behaald: Klasse I motorspuiten van 300 Liter: 1. Ge meentespuit no. 5; 2. V. W. 1; 3. Gemeente spuit no. 6; 4. Gemeentespuit no. 1; 5. Ge meentespuit no. 2. Klasse II, motorspuiten van 1000 Liter: 1. Luchtbeschermingsspuit no. 5; 2. idem 't Kalf; 3. V. B.; 4. Luchtbeschermingsspuit no. 1; 5. idem no. 7; 6. idem no. 3. Klasse III motorspuiten van 1000 Liter voor fabrieksbrandweren: 1. Pieter Schoen; 2. Ver kade; 3. Albert Heyn; 4. Hille N.V.; 5. fa. Adr. Honig; 6. Polak en Schwartz; 7. Simon de Wit. Klasse IV Drijvende motorspuiten: 1. Firma Bruynzeel; 2. Drijvende spuit no. 1 ('t Kalf); 3. idem no. 2 (Reinigingsdienst). Klasse V (autobrandspuiten)1. V. B.; 2. Gemeentespuit no. 7; 3. idem no. 3. Sportnieuws. Van Nispen 1 speelde een uit wedstrijd tegen O.I.V. 1 welke wedstrijd in een overtuigende overwinning voor de Zilkers ein digde. O.I.V. wint de toss en is direct in den aanval. Van Nispen was door dezen aanval zoo zeer verrast dat reeds een volgende aanval suc ces opleverde. Door dit doelpunt aangespoord on derneemt van Nispen een serie tegenaanvallen en ria vijf minuten reeds treft een goed gericht schot van B. Nederstigt doel en is de stand ge lijk (11). Niet lang daarna is het weer van Nispen die een doelpunt weet te forceeren. Voor de rust weet van Nispen nog tweemaal te scoren, terwijl O.I.V. nog eenmaal succes weet te boeken. Na de rust is van Nispen weer direct in den aanval en gedurende de geheele tweede helft wordt O.I.V. op eigen helft teruggedreven. Gelei delijk wordt de stand opgevoerd tot 83. Door winkelruit gevallen. Het dochtertje van den heer P. had het ongeluk met de fiets door het raam van den sigarenwinkel van de Wed. C. van Maris te vallen. Het meisje bekwam geen letsel, maar de ruit was vernield. Paard op hol. Bij het passeeren van een mi litairen auto sloeg het paard van-den heer K. uit Leimuiden op hol. Door het slingeren van den wagen kwam deze tegen een boom terecht, waar door het lemoen brak en het paard alleen de reis vervolgde. Door een voorbijganger werd het dier tot stilstand gebracht, zoodat het met beschadi ging van den wagen afliep. Opbrengst collecte. De Zaterdag j.l. alhier gehouden Zonnestraal-collecte bracht 186 op. Hervatting school-telefoononderwijs. De bij zondere tijdsomstandigheden maakten het tijde lijk onmogelijk dat er op de lagere scholen les werd gegeven in het bedienen der telefoon. Thans kon men ons meedeelen dat het telefoon- onderricht binnenkort weer ter hand kan wor den genomen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. Keur en J. A. Koppelman, Haarlemmerstraat 54. Getrouwd' P. Rol en H. N. A. Hennis, Haar lem; E. H. A. Brokmeier en E. H. Boon, Halte straat 50; F. van Woudenberg en C. de Jong, Stationsstraat 14; A. Tigelaar en A. J. M. Spook, Brugstraat 14; H. J. Menks en A. Molenaar. Naar wij vernemen, zullen wegens de groote belangstelling voor de tentoonstelling „Verlich ting in Oorlogstijd", welke thans in het Veilig heidsmuseum te Amsterdam wordt gehouden, op Woensdag, Zaterdag en Zondagmiddag van twee tot vier uur speciale lichtadviseuses aan wezig zijh, ten einde het publiek in te lichten. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van tien tot vier, des Zondags van één tot vier uur. De sluitingsdatum is voorloopig vastgesteld op Woensdag 2 October as. Bij gebleken belang stelling zal zij echter zoo mogelijk worden ver lengd. Zondagmorgen wandelde een bewoner van de Indische buurt, wiens rijwiel de vorige week ge stolen was, over het Waterlooplein en tot zijn groote vreugde vond hij inderdaad zijn fiets terug, nog wel in gezelschap van de fiets van zijn buurman, welke ongeveer gelijktijdig ge stolen was. De man waarschuwde onmiddellijk een agent, die den koopman aanhield en naar 't bureau Linnaeusstraat overgebracht. Hiermede was een oude zaak tot klaarheid gekomen. De zelfde koopman was namelijk reeds aan het be gin van de vorige week door een brigadier van politie aangehouden, toen hij de beide gesto len fietsen per handkar vervoerde. Ook toen was hij naar het bureau overgebracht, waar hij verklaarde de fietsen van twee mannen te heb ben gekocht. Ook deze beide mannen werden aan een verhoor onderworpen, doch zij ver klaarden pertinent, dat de fietsen hun eigen dom waren en het tegendeel kon toen niet be wezen worden. Thans zijn zij wederom gearres teerd en is hun misdaad bewezen. Bovendien is nog een derde fiets on gespoord, die eveneens naar alle waarschijnlijkheid door hen gestoien is waar zij hem tegelijk met de beide andere aan den koopman aanboden, doch waarvan de eigenaar nog niet is gevonden. Zij zullen bin nenkort voor den officier van justitie worden geleid. De inzameling voor „Zonnestraal" op Zaterdag j.l. te Amsterdam gehouden, heeft opgebracht ruim 9875.(vorig jaar 7600. Het Comité betuigt aan alle medewerkenden en aan de burgerij hartelijk dank voor de be toonde offervaardigheid. Gepoogd zal worden de 10.000.vol te maken. Wie nog een bijdrage wil schenken wordt ver zocht deze te storten of over te maken op de postrekening 16038 van de Voorzitster van het „Zonnestraal"-Comité, Mevr. M. Ketelaarvan Goch te Amsterdam. Op verzoek van tal van tooneeelschrijvers is de termijn van inzending voor een Nederlandsch tooneelwerk voor den prijs van de Gemeente Amsterdam indertijd verlengd van 1 Mei tot 1 Juli 1940. De jury, die volgens het oorspron kelijke plan uiterlijk 1 October 1940 uitspraak zou doen, had dientengevolge slechts drie, in plaats van vijf maanden tijd voor de beoordee ling van de 165 ingekomen tooneelstukken be schikbaar. Deze termijn is voor het lezen van het groote aantal ingezonden werken, mede in verband met de ziekte van een der juryleden, te kort gebleken. B. en W. hebben op verzoek der jury erin toegestemd, den termijn voor de beoordeeling wederom op vijf maanden te bepalen. De jury zal thans vóór 1 December 1940 uitspraak doen. Dezer dagen is een eenvoudig gedenkteeken geplaatst op het graf van den in October van het vorige jaar overleden musicus en paeda- ëöog M. C. van de Rovaart. Het gedenkteeken is bekostigd uit bijdragen van leerlingen, vrien den, den Bond van Orkestdirigenten en ver- eenigingen van den Bond van Amsterdamsche Dilettanten Muziekvereenigingen, van welke or ganisatie de overledene resp. voorzitter en ad viseur was. In verband met de tijdsomstandigheden is van een officieele onthulling op Zorgvliet afgezien. Gedurende de negen jaren dat kapelaan Kraakman in de Posthoorn heeft gewerkt, heeft hij zich door zijn veelzijdigen arbeid tal- looze vrienden gemaakt. Geheel onverwacht komt daarin verandering. In de toekomst zal Den Haag van zijn onvermoeiden arbeid ge tuige zijn. Voor kapelaan Kraakman uit de Posthoorn vertrekt, wordt aan de parochianen en be stuursleden van vereenigingen, welker adviseur hij korter of langer is geweest en aan zijn vele particuliere vrienden gelegenheid geboden, per soonlijk afscheid van hem te nemen en wel Donderdagavond om acht uur, in de zaal van de Jongensschool Haarlemmer Houttuinen. Op 27 September a.s. herdenkt de heer C. F. M. Ravelli den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Moes en Caviet, assuradeurs te Amsterdam. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13'uur. Hond; de Jong, Lange Annastraat 14. Hondenpenning; Jansen, Reitzstraat 123. Autoped; Bakker, Spionkopstraat 69. Zak aardappelen; Habes, Rollandstraat 48. Ceintuur; v. Kesteren, Oranjeboomstraat 54. Datnesarmbandhorloge; v. d. Hoeff, Rusten burgerlaan 50. 1 paar handschoenen; de Vries, Vosmaer- stvaat 10. Hoepel; Visser, Jan Evertsenstraat 14. Distributiebonnen en -kaarten; afd. Bevolking Stadhuis. Kano; Prinsessekade 3, in de Leidsche Vaart. Portemonnaie m.i.; Verhof, Teslastraat 48 Portemonnaie m.i.; de Zwaan, Timorstraat 3. Pijp; Bureau van Politie Smedestraat. Pakje bev. papier; Boerrigter, Wolstraat 3. Portemonnaie m. i.; Groot, Santpoorterstr. 56 Rijwielplaatje; Verhagen, Wijde Geldelooze- pad 14. 1 paar gymnastiekschoenen; Bakker, Spion kopstraat 69. Damestasch m. i.; Vaars, Reyer Anslostr. 254 Trekstok van legerwagen; Tensen, Spaarn- Wouderstraat 91. Taschje; Wiedijk, van Loostraat 17. Autoped; v. d. Voorn, van Wickevoort Crom- melinstraat 53. Het is een niet onaardige toevalligheid, dat mr. Jacob van Lennep's Septemberstuk „Een Amsterdamsche Jongen of het Buskruitver raad in 1622" tegelijk met Bouber's volks stukken als „De Jantjes" en „Zeemansvrou wen" weer ten tooneele is gebracht. Niet dat ik Bouber met van Lennep zou willen ver gelijken, of beider tooneelarbeid naast el kaar zou willen leggen, doch er is zooveel wezensgemeenschap in beider volksstukken, dat het voor een minnaar van ons volks leven, inzonderheid van dat der hoofdstad, een genoegen is, zoowel die echt dramati sche volksschets „Zeemansvrouwen" van Herman Bouber als de glorie van een Am- sterdamschen straatjongen door Van Len nep op het tooneel te zien herlevenher leven niet in een zooveel-de-rangs ver tooning, doch in een opvoering, welke volle voldoening geeft. Daar waait door beide, zoo verschillende en toch elkaar zoo na liggende stukken de wind van Amstel en IJ, daar leeft in beide stukken de ziel van den Amsterdammer. Geen van beide meesterwerken; geen van beide groote dramatische kunst; en tóch allebei voluit de moeite waard om ze na jaren nog eens te zien. •Mr. Jacob van Lennep schreef zijn spel, zoo als de meeste zijner dramatische werken „op verzoek". Niet in 1850, zooals een type- of druk fout me een vorig keer deed beweren, doch in 1859 kwam „Een Amsterdamsche Jongen" van de pers. De spelers van de „kast" op het Amster damsche Leidscheplein moesten een September stuk hebben. Dat beteekende: een echt volksstuk in de maand van de kermis, welke in die jaren nog niet was afgeschaft. En toen deze eindelijk was opgeheven, of „verboden" (ondanks de door de afschaffing ontstane relletjes), was het nóg van Lennep's stuk dat door het pas opgerichte Nederlandsch Tooneel (het oude) als redding in den nood voor de kermismaand-zonder-kermis werd gekozen (1876). En nu in 1940 zit er nog zóóveel oude kermiskarakteristiek in deze maand zonder-kermis, dat het stuk van 1859 het nog best uithoudt. De Amsterdammers en de buiten lui van rondom hebben een hang tot het oude. De romantiek van de kermisatmosfeer verliezen ze niet gauw. Had. daarom Cor van der Lugt Melsert zoo'n ongelijk, dit stuk nog eens te doen spelen en met goede speelkrachten als de jonge Guus Oster, Magda Janssens, Anton Roemer, Louis van Gasteren, Louis Saalborn, Johan El- sensohn, Carla de Raet e.a. een uitstekende op voering ervan te brengen onder de regie van Cor Hermus? Deze heeft de zeven tafreelen van het vijfbedrijvige werk tot een prettig drama tisch geheel gemaakt, waarnaar men met genoe gen kijkt. Kijkt, want het is ook een kijkstuk met historische kleedij, met prachtige, pittoreske décors, deels door Jacq. Snoek en K. Brück- man ontworpen. Voor het schilderachtige tafreeltje van de oude Beurs, welke over het Rokin was uitgebouwd, had het voldane publiek bij de première terecht een warm applaus over. We droomden ons terug in den tijd onzer va ders en grootvaders, die óók van den Amster damschen Jongen genoten; we droomden ons terug in de jaren rond 1622, toen zoo'n aap van een straatjongen die intusschen het verloren gewaand kind van een adellijke moeder blijkt zoo maar de stad (en met de stad de eer van zijn patroon en het geluk van diens dochter) redde door zijn kostelijke vondst van het bus kruit dat die roodharige snoodaard onder de bogen van de beurs had verborgen. De groote Veltman, die een lucratieve toekomst voor een ongewis tooneelleven prijsgaf en die later naast een onvolprezen Gysbreght in Vondels Amster damsche glorie ook zoovele verradersrollen heeft gecreëerd, deed den sluwen Jean le Chantre met zooveel verve op de' planken leven, dat niet het minst door zijn spel het stuk een blij vend tooneelsucces werd. Onder Cor Hermus' regie is Van Lennep's be denksel (dat het meest „Tooneel" van al zijn werken is) met zóóveel schilderachtigheid, met zóóveel historische kleur, frischheid, levendig heid en natuurlijkheid opgevoerd, dat deze her opvoering volkomen gerechtvaardigd werd en een vermaak voor jong en oud. We zijn den tijd van Veltman voorbij, wien de Amsterdamsche vischvrouw weigerde visch te verkoopen uit er gernis over zóóveel verraders-slechtheid. Doch al zijn we dien tijd voorbij, ook ons publiek speelde bij de première te Amsterdam met het gebeuren op de planken mede en uitte rumoerig zijn ergernis over Le Chantre's verraad, of deed openlijk zijn opgeluchte ingenomenheid blijken met de ontmaskering van den ,',gemeenerik", door die bijdehanten, kwieken, pienteren en nobelen Amsterdamschen kwajongen, door Guus Oster guitig en open gespeeld. Louis van Gaste- ren was de driemaal-overgehaalde verrader; Louis Saalborn de in het nauw gebrachte koop man, die bijna een booswicht wordt, en- Carla de Raet was zijn dochter, die door den rooden vreemdeling tot vrouw wordt begeerd. Als eens die jongen niet onder de beurs was gekropen als hij eens niet in den boom had gezeten, waar onder de booswicht het arme koopmansdochter tje (wier vader door een gevaarlijken brief ge heel in de macht van den rooie is) tracht over te halen met hem mee te gaaq, „Net goed" juicht het publiek, wanneer de jongen in den boom precies op tijd den brief te pakken krijgt en verscheurt. Zonder een traan, maar met een glimlach (sommigen met een schaterlach) zien we den booswicht een lijk wordenOch, wat was al die romantiek van Van Lennep toch nog levend voor ons, lachwekkend misschien even, maar niet belachelijk. Gaat dat zien, oud en jong en beleeft er een prettigen, historischen middag of avond aan. Ge ziet dan weer eens Magda Janssens terug in een smeuïge beelding van de stiefmoeder. Niet voor jong en oud in breede schakeering, doch voor de ouderen die het leven in een groote stad kennen, is ook bijwoning van „Zeemans vrouwen" in het tot tooneelzaal herschapen bioscooptheater Royal te Amsterdam aan te be velen. Herman Bouber is m.i. geen groot dra maturg, maar hij is een kostelijke schepper van levendige, dramatische Amsterdamsche tooneel- schetsen. Zijn tooneelfiguren zijn wezens, waar van goede spelers werkelijke menschen kunnen maken, zooals we die nog dagelijks kunnen tegenkomen tusschen het IJ en Oudekerksplein. Had de teekenaar van het affiche voor de Jan tjes niet de Amsterdamsche atmosfeer aange voeld, de ontwerper voor de reclame van „Zee mansvrouwen" laat den Amsterdamschen wind over zijn propaganda waaien. Van Lennep gaf ons het volksleven der hoofd stad zooals hij zich dat dacht uit de jaren rond 1622. Bouber geeft ons het volksleven onzer da gen. Ze zijn allebei voluit Amsterdammers en kennen daardoor het geheim van de Amster damsche volksziel: van 1622 en 1940. Anny Verhulst heeft nog eens met diep dra matisch vermogen Leen, blonde Leen gebracht. En dan beleven we het wonder, dat, onmiddel lijk nadat een volle zaal geschaterlacht heeft om zoo'n koddige volksvrouw als Heintje Davids die geeft, of om de drinkebroers van Herman Bouber en Tony Foletta als Leentje's vader en den schoenlapper van den hoek, dat onmid dellijk de zaal stil wordt gegrepen door het groote levensleed van dit volkskind, dat bedro gen -vordt door een schelm (Harry Boda), maar gered wordt door een goedhartigen zeebonk, waarvan Willem van de Veer een zijner aller beste beeldingen geeft. Er zijn'er, die getreurd hebben omdat de oude, wel zeer ongeriefelijke Plantageschouwburg als volkstheater uit het Amsterdamsche leven ver dween. Wanneer we echter zoo'n vertooning in dien ouden schouwburg aan de Fransche Laan in den geest plaatsen naast deze vertooning in een reusachtige tooneelzaal met veel modern comfort en met technische hulpmiddelen plus orgel en orkest, waaraan men in de Plantage niet kon denken, dan moeten we erkennen, dat plotseling door den loop der omstandigheden het volkstooneel prachtige nieuwe kansen krijgt. Moge dit er een juist gebruik van maken. Volkstooneel van Van Lennep en Bouber prachtig. Oude stukken nog eens waarom niet! Doch met oude stukken alleen bouwen aan den nieuwen tijd, bouwen we geen nieuw volkstooneel op. Daarom moeten we het nu ge- bodene dankbaar waardeeren, doch erbij be denken, dat Jacob van Lennep zijn September stuk voor September van 18591876 schreef en Bouber's slagen lag in het onmiddellijk aanspreken van zijn eigene dagen. Laten we hopen, dat hij en anderen met nieuwe volks kunst komen. Terwijl Cor Ruys wiens samenwerking met Cees Laseur te Amsterdam in het Leidsche- plein-theater bezegeld werd met conférence en krans ons een nieuwen kijk op zijn veelzijdig kunnen geeft door z'n kostelijk gespeelde lied jes van Brammetje, begint Laseur (en zijn Cen traal Tooneel) zelf in het Centraal-Theater met „Het Concert" van Hermann Bahr in de ver taling van Joan Remmelts. In 1934 overleed Bahr op 71-jarigen leeftijd. Tot zijn allerbeste blijspellen bleef Het Concert behooren. Bahr was een der meest rusteloóze schrijvers uit een vo rige generatie. Van Marxist tot katholiek kan men wellicht óók van hem getuigen. Op ons vaderlandsch tooneel heeft zijn erkenning van het bovennatuurlijke, met name van het won der niet die aandacht getrokken, welke ze verdiende. Zijn Concert zal allicht nog eerder bij ons publiek aanslaan. Daarover echter zoowel als over het nieuwe stuk van Het Masker onder Ko Arnoldi een volgenden keer. De steeds groeiende ernst van den ouderen Bahr is in zijn tooneelwerk „Het Concert" reeds duidelijk voel baar. „Het Masker" opent het seizoen met „Twaalf in de Jury-Mnk", een spel naar Ladislaus Feke- tee door Charles MacArthur, in de vertaling en regie van Cruys Voorbergh. De rol, welke bij het Amerikaansche rechtswezen door het in stituut van de jury wordt gespeeld, heeft den Hongaarschen schrijver aanleiding gegeven tot het vervaardigen van dit stuk, waarin ons men schen van dezen tijd als jury-leden voorbijgaan in scherpe karakterteekening. „Hij brengt echt leven op de planken en maakt den toeschouwer onmiddellijk tot mede-jurylid." Er is een misdaad begaan een uitgelezen aantal staatsburgers van. allen rang,, en stand geeft gehoor aan den oproep van de Ameri kaansche rechtbank, om gezamenlijk en in ver- eeniging beschermd tegen eiken invloed van buitenaf, welke hun meening zou kunnen lei den in een andere richting dan de hun door eer en geweten ingegevene hun oordeel uit te spreken over het schuldig of onschuldig en, in het eerste geval, over de mate van schuld. Er is hier een zoeken naar recht. Over deze vertooningen intusschen nog iets naders in een volgende kroniek. Het Residentietooneel ving met het bekende „Toontje heeft een paard geteekend" aan. (Berichten reeds geplaatst in een deel van ome vorige oplaag) BERLIJN, 24 Sept. (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Tijdens gewapende verkenningsvluchten bo ven Zuid-Engeland heeft het luchtwapen ook ■gisteren militaire doelen met bommen bestookt. Daarbij ontstonden verscheidene luchtgevech ten, die voor de Duitsche vliegers succesvol ver liepen. Des nachts zetten formaties gevechts vliegers haar aanvallen op Londen en andere voor den oorlog belangrijke centra in Engeland voort. Bij de Millwall- en India-docks, alsmede in de buurt van Wauxhall en Hydepark en op andere plaatsen konden zware branden worden waargenomen. In Liverpool ontstonden even eens zware nieuwe branden. Als vergelding voor het werpen van bommen door de Engelschen op de oude Duitsche universiteitsstad Heidel- berg, welkg in het geheel geen militaire doelen bezit, werd Cambridge met bommen bestookt Eenige vijandelijke havens werden opnieuw met mijnen afgesloten. In den nacht van 23 op 24 September deden Britsche vliegtuigen aanvallen op eenige plaat sen in Noord-Duitschland met als hoofd'"' ri Berlijn. De bommen richtten in buitenwijkc. a woonbuurten van Berlijn beschadigingen aan woonhuizen aan. Een aantal burgers werd ge dood of gewond. Noch in Berlijn, noch in an dere plaatsen werd militaire schade aange richt. De vijand verloor gisteren 24 vliegtuigen, in luchtgevechten. Eén vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. Zes Duitsche toestellen worden vermist Uit Kopenhagen meldt het D. N. B.: In het draadlooze bericht van Reuter over de mede deeling van het ministerie van Luchtvaart wordt medegedeeld, dat den afgeloopen nacht Londen wederom het voornaamste doel is ge weest der aanvallen van het Duitsche luchtwa pen, dat ook in verscheidene plaatsen in het Zuid-Oosten en in andere deelen des lands bommen wierp op militair-economisch belang rijke en militaire doelen. Het Engelsche mi nisterie verklaart, dat bij de aanvallen op Lon den, die zich hebben uitgestrekt over vele wij ken der hoofdstad, huizen en verscheidene in- dustrieele installaties getroffen zijn. Meer ■schade aan militair belangrijke objecten geeft het Engelsche ministerie niet toe. De 29-jarige R. S. te Rotterdam, die terecht had gestaan verdacht van doodslag op den 37- jarigen C. Visser op den Goudschesingel te Rot terdam, is door de Rotterdamsche Rechtbank vrijgesproken. Er was tegen S. een gevangenis straf van 6 jaar geëischt De verdediger was mr. R. I. M. H. Brouwer. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft 10 Sep tember terecht gestaan een makelaar te Maarssen, wien oplichting van geld ten laste was gelegd. Deze makelaar had een stuk grond voor f 2500 gekocht en hij wilde op dien grond 3500 gulden hypotheek hebben. Hij verzon, dat hij met behulp van een tusschenpersoon twee verkoopacten liet passeeren. een voor f 2500 van den oorspronkelijken eigenaar op den tus schenpersoon en een voor f 7500 van dien tus schenpersoon op hem zelf. Hierdoor verkreeg hij op de laatste acte de hypotheek, nadat hi) opzettelijk en in strijd met de waarheid den indruk gevestigd had, dat voor den grond die hooge prijs betaald was. Bovendien zou hij tegenover den hypotheekgever het hebben doen voorkomen, alsof voor dien grond reeds een bouwvergunning afgegeven was, terwijl deze vergunning in werkelijkheid niet bestond. De Officier van Justitie, mr. Klein, eischte tegen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van ach. maanden. Het vonnis van de rechtbank luidde Dinsdagochtend f 1000 boete, ubs. zes maanden hechtenis en vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S. en politieleider, deelt officieel het volgende mede: De verordening nr. 129/40 van de secretaris sen-generaal van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, betreffende de verplichting tot legiti matie, treedt voor de Wadden-eilanden en i° het kustgebied van het bezette Nederlandsche gebied, begrensd door de lijn Den Helder, Noord- Hollandsch Kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Bever wijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek alsmede voor de geheele provincie Zuid-Holland en in de provincie Noord-Brabanc ten westen van de spoorlijn loopend van de grens der provincies Gelderland, Noord-Bra bant over Orten, 's-Hertogenbosch, Vught, Boxtel, Best, Acht, Eindhoven, valkenswaard i° de richting Neerpeit, l October in werking. Voor het overige bezette Nederlandsche gebied za Vóór 1 November 1940 geen controle op de legi timatieverplichting -«forden uitgeoefend ATHENE, 24 Sept. (Stefani). Minister-presi dent Metaxas van Griekenland heeft den am bassadeur van Turkije ontvangen. BOEKAREST, 24 Sept. (D.N.B.) In de eerste dagen van het nieuwe Roemeensche bewind ziJ" belangrijke acten en documenten verdwenen, d1 voor het oude régime belastend kunnen zÜnJ Zod zijn de regeeringsinstructies aan de censuur- autoriteiten uit de jaren 1938/1939, die in bib nenlandsch zoowel als buitenlandsch politi® opzicht het vroegere régime ten zeerste hebbe gecompromitteerd, op het oogenblik niet te viö den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4