Het bombardement van Gibraltar w> DRINKWATERVOORZIENING IN 1939 De hertog van indsor Aanvallen op Londen toegenomen De arrestatie van Japanners te Singapore DE EVACUATIE VAN HET RIJKSMUSEUM 83.000.000 Biologische controle blijkt gewenscht te zijn Welke rol speelt hij op de Bahama-eilanden WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 Vliegtuigen van een „Fransch type Onderhoud van Suner met von Ribbentrop Engelsche duikboot verloren De wederopbouw van Doornik Economische crisis in Egypte Het omvangrijkste transport van kunstwerken, ooit in ons land gezien Toestand van het gebouw VERZAKKING ALS GEVOLG VAN STADHUISBOUW Onderlinge schikking te Leiden mislukt ZWEMBADEN IN GRONINGEN „ORDE VAN GENEES- HEEREN" Door oorlogsgeweld beschadigde bedrijven Doodelijk ongeval in de Staatsmijn Emma Bondsambtenaar pleegde verduistering Vier jaar gevangenisstraf geëischt Jongetje verdronken Brutale diefstal LIJKEN OPGEHAALD In een kuip water verdronken Academische examens Technische Hoogeschool Examen logopaedist R. K. School voor Maatschap pelijk werk WIELRENNEN CLUBKAMPIOENSCHAP OP DEN WEG ALGECIRAS, 25 Sept. (D. N.B.) Het bom bardement van Gibraltar heeft geduurd tot 15.30 uur. De schade is zeer aanzienlijk, aan gezien de aanvallende vliegtuigen met dekking van wolken laag konden vliegen en hun bom men goed konden plaatsen. Geconstateerd werd dat bommen insloegen op het vliegveld Puerto de la Tierra in de nabijheid van de infanterie- kazemes en in een gieterij naast de kazernes, waar talrijke arbeiders aan het werk waren. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Treffers werden voorts geplaatst op de dokken van het arsenaal, waar groote rookzuilen en brand haarden konden worden waargenomen, de pier der admiraliteit, waar een Engelsche kruiser voor anker lag. de pier voor postsehepen tus- schen Gibraltar en Algeciras, benevens een ijze ren traliewerk aan de grens van La Linea. In Ceuta zijn Dinsdagmiddag twee eskaders Fran- sche vliegers ter sterkte van zes toestellen elk waargenomen. Zij kwamen uit Fransch Marok ko en begaven zich in de richting van Gilbral- tar. Kort daarop kon een krachtig bombarde ment gehoord worden, dat tot 14 uur duurde Na het bombardement keerden de vliegtuigen om 19.30 uur via Ceuta naar Fransch Marokko terug. De Engelsche militaire autoriteiten in Gi braltar bevestigen volgens een Reuterbericht dat Dinsdag bommen op Gibraltar zijn gewor pen door vliegtuigen van Fransche typen. Er zijn een aantal dooden en gewonden gevallen, terwijl ontploffingsschade en branden zijn ont staan. Het luchtalarm heeft vier uur en vijl minuten geduurd. STOCKHOLM, 25 Sept. (D. N. B.) De Duitsche vergeldingsaanvallen op Engeland gaan voort. Onophoudelijk hebben de militaire doelen van het eilandenrijk een uiterst zwaren bommenregen te doorstaan. Ondanks de stren ge Britsche censuurmaatregelen valt uit de be richten over de Duitsche aanvallen op Londen op te maken, dat de slagen der vergelding toenemen en dat de aangerichte schade zich steeds krachtiger doet gevoelen. Duitsche lucht strijdkrachten hebben Londen met een waren hagel van brand- en brisantbommen bestookt. Boven de monding van de Theems heeft een reeks „verschrikkelijke luchtslagen" plaats ge had. Ondanks het zeer hevige luchtdoelgeschut waren de Duitsche aanvallers door de Londen- sche versperring heen gedrongen. In een bericht uit Londen van Stockholms Tidningen wordt gemeld, dat de Duitsche luchtaanvallen op Londen de laatste 24 Uur zijn verscherpt. De Daily Mail van 24 September bevestigt in een bericht, dat de doelen van de Duitsche aanvallen op Londen van militairen aard zijn. De Duitsche bommen, schrijft het blad, zijn bijna steeds ip de buurt van haven werken, bruggen, spoorlijnen, electrische cen trales, telefooncentrales, wegkruisingen, pak huizen en regeeringsgebouwen gevallen. Precies bij zonsondergang, zoo deelt de Brit sche radio mede, zijn de Duitsche eskaders zooals gebruikelijk tot hun nachtelijken aanval overgegaan. Pas tegen het aanbreken van den ochtend kon het luchtalarm worden opgeheven. De vijand heeft onverstoorbaar zijn aanvallen voortgezet. Ofwel met afzonderlijke machines, ofwel in kleine groepen. De meeste branden, welke des nachts ontstaan waren, had men voor den ochtend kunnen blusschen, doch 'n deel daarvan vlamt nog voort. TOKIO, 25 Sept. (D.N.B.) Ten aanzien van het Japansche protest van gisteren bij den Britschen ambassadeur Craigie in verband met de arrestaties der Japanners in Singapore heeft de woordvoerder van het Departement van Buitenlandsche Zaken opgemerkt, dat er een onderscheid bestaat tusschen de indertijd uit gevoerde arrestaties van Engelschen in Japan wegens verdenking van spionnage en de arres tatie der Japanners in Singapore. Want ten eerste bevindt zich onder de gearresteerde Ja panners een lid van het consulaat-generaal, ten tweede zijn de Engelschen binnengedrongen in het gebouw van het consulaat en vten derde is de safe van het consulaat verzegeld. De En-, gelschen hebben thans ten opzichte van dit derde punt verklaard, dat een vergissing was begaan. Volgens verklaringen van Craigie van giste ren tegenover den vice-minister, van Buiten landsche Zaken, Ohasji, zouden weliswaar van de acht gearresteerde Japanners zes zijn ont slagen, maar deze Engelsche maatregel is vol komen onvoldoende, vooral daar zich onder de nog in arrest zijnden ook een lid van het consulaat-generaal bevindt. De vice-minister van Buitenlandsche Zaken heeft derhalve ter stond passende maatregelen geëischt. BERLIJN, 25 Sept. (D. N. B.) De Duitsche rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, heeft ^Dinsdagavond opnieuw een langdurig, onderhoud gehad met den Spaanschen minister van Binnen- landsche Zaken, Serrano Suner. LONDEN, 25 Sept. (D. N. B.) Officieel werd te Londen medegedeeld, dat de Engel sche duikboot Thames over tijd is en als ver loren moet worden beschouwd. BRUSSEL, 25 Sept. (Belga) De heer Jeanne, commissaris-generaal van het toerisme, heeft een bezoek aan Doornik gebracht, waai hij werd ontvangen door de heeren Castermans burgemeester en Deschamp, commissaris van den wederopbouw. De heer Jeanne heeft de geteisterde stad bezichtigd en maatregelen be sproken in verband met de organisatie van een groote kunsttentoonstelling der stad Doornik in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel Waar tevens de plannen zullen worden tentoon gesteld voor den wederopbouw der stad. Deze tentoonstelling zal onder bescherming staat van het ministerie van Verkeerswezen en de inrichting zal worden toevertrouwd aan het nationale comité voor het herstel van Doornik, onder voorzitterschap van den Prins de Ligne. De opruimingswerkzaamheden te Doornik hebben inmiddels tot belangwekkende ontdek kingen geleid, welke den kunstschatten en de archeologie van het oude Waalsche stadje ter, goede komen. In de kloosters der kerken St Brice en St Kwinten alsmede in enkele parti culiere huizen werden een tiental fresco's en temperaschilderijen gevonden. De laboratoria der musea van het Jubelpark te Brussel heb ben deskundigen naar Doornik gezonden om de kunstwaarde van deze ontdekkingen aan een onderzoek te onderwerpen. ATHENE, 25 Sept. (D.N.B.) De opvarenden van het zoo juist in de haven van den Piraeus aangekomen Grieksche s.s. Milos vertellen ver halen, waaruit blijkt, dat Egypte op het oogen- blik de ernstigste economische crisis beleeft se dert den wereldoorlog. Het havenverkeer in Alexandrië en Port Said ligt bijna geheel stil. Reusachtige voorraden katcen bederven in de opslagplaatsen. De invoer van vitale grondstof fen en goederen uit Europa is bijna geheel op gehouden. Het Suezkanaal is uitgestorven. De kanaalmaatschappij heeft ruim 12.000 arbeiders en empioyé's door gebrek aan arbeid ontslagen. In Alexandrië en Caïro alleen bedraagt het to taal aantal werkloozen naar schatting 150.000. Honderden handels- en scheepvaartkantoren zijn gesloten. De prijzen der levensmiddelen stij gen voortdurend. De aanköopen uit bezorgdheid door de welgestelde bevolking, die een inflatie vreest, zijn door het gebrek aan goederen op gehouden. Men spreekt zelfs van een nationaal ongeluk, waarvoor men in breede kringen En geland verantwoordelijk stelt. Aah het jaarverslag over 1939 van het Rijks museum te Amsterdam is het volgende ont leend: Het jaar 1939 zal te boek blijven staan als het meest uitzonderlijke in de geschiedenis van het Rijksmuseum en naar wij hopen het eenige uitzonderlijke jaar in dezen geest. Gedurende de laatste drie jaren kwam, hetgeen nu ge schied is, telkens nader, en telkens in dreigen der vorm. Toen op 24 Augustus de vóór-mobi lisatie werd afgekondigd sloot het museum den dag daarop en moest de geheele aandacht van staf, personeel en volontairs gericht worden op een zoo snel mogelijke evacuatie van het meest belangrijke. De sedert de reorganisatie onder nomen schifting had reeds het milder belang rijke geconcentreerd in de kunsthistorische berg plaatsen, zoodat het inpakken en het expe- dieeren door een ploegenstelsel onmiddellijk ter hand kon worden genomen. Tevens maakte de Rijksgebouwendienst een-aanvang met het stut ten van de gewelven van het souterrain. Alle souterrain-ramen werden van zandzakkenibarri- cades voorzien, terwijl zandkisten ten behoeve van de luchtbescherming werden vervaardigd. Van deze voorbereidende maatregelen stelde de minister zich door een bezoek aan de lokalitei ten van het Rijksmuseum, in de eerste week van September, persoonlijk op de hoogte. In zeven weken was het transport, waarvoor door tapissières en glaswagens pl.m. 90 ritten werden gemaakt, beëindigd met een minimum schade. Bij het beschermen van de bergplaatsen tegen diefstal en brand werd de hulp' ondervonden van den Inspecteur Kunstbescherming dr. J. J. Kalf. Een woord van dank zij gericht tot één van den Inspecteur Kunstbescherming dr. J. bereid werd gevonden de noodige ruimten, die onderdak konden bieden, aan te wijzen. De Rijksgebouwendienst verleende, speciaal voor het vervoer van omvangrijke stukken, die zioo licht mogelijk en toch afdoende beschermd, ver pakt moesten worden, allen bijstand. De eenige jaren geleden aangebrachte sleuf in den vloer van de Nachtwacht-zaal, die een snelle evacua tie van het meest kostbare en het,meest om vangrijke mogelijk moest maken, heeft uitne mend gefunctionneerd. De onderdoorgang werd ter wille van de evacuatie gedurende twee maanden gesloten. De Commandant der Am- sterdamsche Brandweer, de heer C. Gordijn, verplichtte ons door een zeer zortgvuldig onder zoek naar de brandveiligheid, waarbij van zijn aanwijzingen dankbaar werd geprofiteerd. Te vens zij onze erkentelijkheid betuigd aan ver schillende burgemeesters van gemeenten, wier namen hier, om gemakkelijk te bevroeden re denen, niet kunnen worden gememoreerd. Het omvangrijkste transport van kunstwerken, dat ons land ooit gezien heeft, was hiermede tegen 1 November beëindigd. Een systeem van rouleerende bewaking werd ingevoerd, voor dag en nacht, zulks onder toe zicht van den Wetenschappelijk Assistent H. P. Baard, die gedetacheerd werd, terwille van een meer effectieve controle. Door den hoofddirecteur werden de verschil lende posten regelmatig geïnspecteerd. De reorganisatie, die in 1939 haar beslag had kunnen krijgen, werd door de evenementen on derbroken en stil gezet. In den aanvang van het jaar kwamen nog verschillende verbeterin gen tot stand, o. a. werd het groote plafond stuk vgn Gerard de Lairesse in zaal 190 aan gebracht en eleotrisch verlicht. Wat de verdere werkzaamheden betreft, in de beneden verbindingsgang en in het aangren zende souterrain werden eenige kasten voor de veilingscatalogi gemaakt, terwijl een magazijn voor den foto-verkoop werd ingericht. De juist begonnen installatie van een depot voor de haardplaten moest door de gebeurtenissen wor den gestaakt. Enkele voorzieningen voor de vei ligheid werden getroffen, zooals raster-werk rondom de bliksemafleiders tegen het inklim men. Venneld zij nog de vernieuwing in de to rens van vier groote waterreservoirs, de elec trische verlichting van den vlaggetoren en van depót 328, terwijl verschillende loopende onder houdswerken in December werden hervat. Ver nieuwing van eenige zinken goten was urgent, terwijl het herstellen van de voegwerken in den gevel regelmatig voortgang had. Na de ontrui ming konden in den Drucker-uitbouw de eiken lambrizeeringen worden hersteld. Ten behoeve van de brandveiligheid had de gewone maandeiijksche rondgang benevens de jaarlijksche inspectie door de Amsterdamsche Brandweer op 3 April plaats. De 53 rubber slangen verkeerden in goede conditie; defec ten aan een drietal annihilatoren werden on middellijk hersteld. Ten behoeve van de depots onzer kunstwerken werden de noodige brand- bluschapparf^ten, benevens bakken met zand aangeschaft. Het onderhoud der bliksemaflei ders geschiedde door den Rijksgebouwendienst. Het verslag dankt de ambtenaren van den Rijksgebouwendienst en in het bijzonder het Hoofd van den Rijksgebouwendienst J. C. E. baron van Lijnden en den directeur van de Onderhouds- en Uitbreidingswerken, den heer L. Bok, alsmede de heeren districtsbouwkundige A. A. Hes en den bouwkundig ambtenaar W. ,van Rijn. Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10. 30 en 60 tabletten. De zaak, waarin huiseigenaren schadevergoe ding eischen voor verzakkingen, ontstaan bij den bouw van een nieuw stadhuis te Leiden kwam heden weer op de rol der civiele kamer van het gerechtshof. Zooals bekend, zijn de ge meente en de aannemers tot overeenstemming gekomen over een voorstel, dat aan huiseige naren is gedaan ten einde tot een minnelijke schikking te komen Over dit voorstel is nog steeds geen overeen stemming bereikt. Nu het treffen van een onderlinge schikking mislukt is, werd het Hof gevraaagd een te bepalen, ten einde te trachten op tie zitting tot een schikking te komen. Dit zal thans gebeuren 2 October a.s. Burgemeester en Wethouders van Groningen stellen den gemeenteraad voor te besluiten tot het verleenen van een hypothecair crediet van 50.000 gulden aan de N.V. Helper Zwembad en Warmte-centrale, ten behoeve van den aan koop van het Noorderbad te Groningen. Het college is van meening, dat medewer king in deze wel verantwoord en gewenscht is. Mocht het Noorderbad'in andere handen ko men, dan zal deze inrichting hoogst waar schijnlijk een nieuwe lijdensperiode moeten doormaken. Het is dus gewenscht, dat beide inrichtingen, die voor de stad Groningen in een groote behoefte voorzien, door één N.V. worden beheerd. B. en W. willen verder onder oogen zien het vraagstuk van het nemen van schoolbaden of andere baden door de gemeen te in deze beide inrichtingen. Het A.N.P. meldt, dat na overleg met een be langrijk aantal beroepsgenooten in den lande is opgericht de „Orde van Geneesheeren". Het doel van deze orde is het propageeren van een corporatieve ordening van de gezondheids zorg onder de geneesheeren. Het comité ter behartiging van de belangen der beschadigde bedrijven, gevestigd te Rotter dam. verzoekt ons mede te deelen, dat na een uitvoerige gedachtenwisseling met het bestuur der Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zee land algeheele overeenstemming tusschen de beide organisaties is bereikt omtrent de aange nomen beginselen en de te volgen gedragslijn. Besloten is met behoud van de zelfstandig heid van elk der beide organisaties tot vol ledige samenwerking. Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien is de 49-jarige handlanger P. L. van Geenen op den losvloer van de Staatsmijn „Emma" tusschen twee mijnwagens bekneld geraakt. Hij werd hier bij zoo ernstig aan de borst gewond, dat hij kor ten tijd later is overleden. 't Getal, dat staat hierboven, Heeft veel beteekenis, Daar dat het aantal mijlen Aan telefoondraad is, Gespannen over d'aarde, Naar Oost, West, Noord en Zuid, En dat dus de vooruitgang Van de cultuur beduidt. En al die draden samen Zijn, aan elkaar gedaan. Ruim honderd acht en zestig Retourtjes naar de maan! Men bond met zóóveel draden De menschen aan elkaar; Wanneer z'elkander hoorden, Dacht men, was alles klaar. En ja, de menschen hóórden Elkaar uit 't verst gebied, Maa>trots millioenen draden. 't Verstaan dat ging nog niet! Ze ivaren wel verbonden Door draden zonder tal; Ze konden ieder hooren, Maar dat hielp niemendal. Zoo vaak ze immers spraken Met een aan d'and'ren kant, Zoo vaak rees er dan ook weer De kans op misverstand. Maar als die misverstanden Niet spoedig zijn gedaan. Dan gaat langs al die draden De wereld naar de maan! HERMAN KRAMER Dinsdag stónd voor de Rotterdamsche recht bank terecht de 34-jarige P. B. S., gewezen se cretaris-administrateur van den Algemeenen Bond van arbeiders bij straten en wegenbouw. Hij werd verdacht, eenige jaren verduisterin gen te hebben gepleegd ten nadeele van dezen bond. in totaal tot een bedrag van eenige dui zenden guldens. De vader van S., die een aantal jaren voor zitter was geweest, trad in Juli van het vorig jaar af, waarna de penningmeester C. tot voor zitter werd benoemd. De nieuwe voorzitter liet een onderzoek instellen naar het beheer van verdachte. De uitslag was van dien aard, dat de politie in de zaak werd gemengd en S. werd gear resteerd. Verd. had declaraties ingediend, die vermoedelijk niet juist waren, terwijl verd. voorts na het periodieke kasonderzoek lijstjes indiende van uitgaven, die eveneens vermoede lijk onjuist waren. Ook zou verd. zelf in het kasboek niet gedane uitgaven hebben geboekt. Verd. ontkende het tenlastegelegde. De accountant W., die een onderzoek naar verd.'s beheer had ingesteld, verklaarde, dat verd. verscheidene posten dubbel heeft ge boekt. Na getuigenverhoor eischte dë officier van justitie vier jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam, pleitte vrijspraak. Het verzoek van den officier van justitie om onmiddellijke gevangenneming werd afgewe zen. Uitspraak 8 October. Bij het spelen aan de Haven te Zaltbommel is de achtjarige Jacobus Werner te water ge raakt en verdronken. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. In de kleedkamer van Staatsmijn Maurits werd ten nadeele van den mijnwerker D. uit Stein een bedrag van 138 gulden gestolen uit zijn kleeding. In de in Augustus 1940 verschenen „Ver slagen en mededeelingen betreffende de Volksgezondheid" is het jaarverslag van het Rijksinstituut voor Drinkwatervöorzie- ning over 1939 verschenen. Een kaartje geeft den stand der drinkwater voorziening op 1 November 1939 weer, waarbij de directeur opmerkt, dat de wijze waarop de nog ongeveer 300 gemeenten met 15 procent van onze totale bevolking, die nog niet over leiding water beschikken, in de toekomst zullen worden, voorzien, in groote lijnen is vastgelegd Op te lossen blijft nog het probleem der ren dabiliteit; de mentaliteit der plattelandsge meenten toch is in den loop der laatste jaren mede door de gevoerde propaganda op een zoodanig beschavingspeil gekomen, dat dis cussies over de wenschelijkheid 'van waterlei ding alleen beheerscbt worden door de finan- cieele mogelijkheid. Vergelijking met andere landen leert, dat daar meestal de drinkwatervoorziening ten plattelande met subsidies uit' de overheidskas tot stand werd gebracht, terwijl hier te lande subsidieering slechts uitzondering was. Nu is een „verzadigingspeil'' bereikt: de drinkwater voorziening voor het nog overgebleven deel des lands kan in het algemeen niet meer zonder subsidie worden verwezenlijkt. De directeur geeft in groote trekken een oplossing aan, door den aanleg van waterleidingen in verband te brengen met werkverruimirg en werkverschaf fing. In den loop van 1939 trad activiteit in ver band met de landsverdediging op den voor grond, vooral op het gebied van de luchtbe scherming van waterleidingen en de verzekering van een goede drinkwatervoorziening in oor logstijd. In het verslagjaar verscheen verder een aanvullend rapport van de Struma-Com- missie uit den Gezondheidsraad, waaruit blijkt dat door het jodeeren van het leiding water in Kampen en Culemborg een be langrijke vermindering van de krojj bij de schoolgaande jeugd is geconstateerd. De arbeid van deze commissie wordt in het verslag een fraai voorbeeld van samenwer king genoemd van medici en technici op het gebied van volksgezondheid. De Vereeniging voor Waterleidingsbelangen gaf in 1939 eén handboek voor het waterlei- dingvak uit, dat bevorderlijk zal zijn om het handwerk van den fitter en den installateur aan hooge eischen te doen beantwoorden, als onmisbaar onderdeel van een hygiënisch en technisch behoorlijk verzorgde waterleiding. De Commissie Drinkwatervoorziening Westen des Lands kwam met haar arbeid gereed; de directeur van het Rijksinstituut acht. den tijd thans rijp om met vaste hand de grondslagen voor een nationale drinkwaterpolitiek te leggen In de provincie Noordholland werd de duin waterwinning door 'het Provinciaal Waterlei dingbedrijf uitgebreid, terwijl een uitvoerig on derzoek naar de mogelijkheid van het gebruik van water uit het IJselmeer werd voortgezet Alleen de Waddeneilanden van dezie provincie zijn nog van leidingwater verstoken; in den loop van 1939 werd met een onderzoek van de duinen op Texel aangevangen, ter voorberei ding van den aanleg van een waterleiding. In Zuidholland is nog slechts 1 procent van de bevolking niet in de gelegenheid om leiding water te gebruiken, doch de laatste loodjes we. gen ook hier het zwaarst, met name op het eiland Voorije en Putten, waar de urgentie van verbetering van de drinkwatervoorziening in sterke mate wordt gevoeld, doch de financieele moeilijkheden tot dusverre niet te overwinnen waren. De gemeente 's-Gravenhage besloot in be ginsel, ter suppletie van de duinwater winning een tweede waterleiding aan te leggen met een winplaats aan de Lek bij Toen einde Juni bekend werd, dat de hertog van Windsor, die zich bij de Fransche capitu latie nog in het onbezette gebied bevond, Frank rijk had kunnen verlaten om zich naar Spanje te begeven, „vanwaar hij poogde naar Engeland terug te keeren", deden onmiddellijk geruchten de ronde, dat Churchill zou hebben besloten den terugkeer van den hertog „met alle midde len" te vérhinderen. In sommige Londensche kringen vertelde men er zelfs bij, dat Churchill den hertog zijn voormaligen souverein bij diens terugkeer onmiddellijk zou laten arrestee ren. Zoowel het bericht-zelf, als de formuleering ervan, hebben wij destijds nogal merkwaardig gevonden. In Fransche en Duitsche kringen van ingewijden, buiten Groot-Brittannië, had allang de meening post gevat (en daarin werd iedereen nog versterkt, na bestudeering van een verrassend groot getal Engelsche apologetische geschriften, waaronder Compton Mackenzie's verdediging van den hertog in „the Windsor Tapestry" Juni 1938 wel het markantste mag genoemd worden), dat de voormalige ko ning Eduard VIII, gezien louter als persoon lijkheid en Engelsche politieke- figuur, nooit b lij ve n d kon terzijde geschoven en inactief blijven, zooals Baldwin's „Cabinet-government" had beslist in dien beruchten nacht van No vember 1936.... Merkwaardig waren ook andere berichten uit den meest kritieken oorlogstijd, begin Juni van dit jaar, welke omtrent den hertog in ze kere Engelsche en Amerikaansche bladen wer den verspreid. Daarin heette het, dat de her tog van Windsor wiens met zorg geselecteer de foto's van„ergens aan het Fransche front" tot zelfs na 10 Mei voor massa-propaganda werden gebezigd als verbindingsofficier tus- schen het Fransche en Engelsche hoofdkwar tier „allerminst voldaan had." De hertog zou namelijk niet zoozeer dociele koeriersdiensten als weleigengereide, tactische bemidde lingspogingen hebben gedaan bij de herhaalde lijk voorkomende en steeds onverzoenlijker «me ningsverschillen tusschen vooraanstaande Fran sche en Britsche opperofficieren meestal te vergeefs! Vooral tusschen het opperbevel van de Fransche militaire luchtmacht en dat van de Royal Air Force in Frankrijk kon er, op den duur, van samenwerking geen sprake meer zijn. De hertog van Windsor's zeer kritische rap porten daarover, met een afdruk aan Gen. Ironside, den Britschen opperbevelhebber, „druischten in tegen elk begrip van militaire tucht", wist, volgens D.N.B., een New Yorker blad te vertellen. Hetgeen van den hertog hee- lemaal niet te verwonderen is, die immers het geallieerd „beleid" in den wereldoorlog 1914'18 meegemaakt heeft! Destijds werd reeds van den hertog als Prins van Wales gezegd: „Den Prins werd het steeds duidelijker, dat hij bij zijn opvolging op den hoogsten en machtigsten troon der aarde op een stralend voetstuk zou worden geplaatst, als een stuk mechanisch speelgoed, waarvan zijn ministers den sleutël hadden; en dat de mate van zijn succes als souverein zou bestaan in de regelmatigheid, waarvan zijn koninklijk me chaniek zou beantwoorden aan hun opwinden." Was ook de laatste, ophef-makende, zoo per soonlijke regeeringsdaad van koning Edward VIII niet zijn „koppig doorgezet" bezoek aan Zuid-Wales, aan de meest verpauperde, schro melijk verwaarloosde, ongezonde en desolate mijnwerkersdistricten, waar de koning persoon lijk naar de grieven der tuberculoselijders- mijnwerkers in hun krotwoningen ging zitten luisteren terwijl ondertusschen in Downing- street het kabinet-Baldwin onafgebroken in zitting was, nu en dan met den aartsbisschop van Canterbury confereerende, over den modus van de te forceeren abdicatie des konings? „Hier moet iets gedaan worden!" had de ko ning in Wals uitgeroepen tot zijn ministers van Openbare Gezondheid en Arbeid. En in Londen schrok de premier Baldwin, wiens fabrieken, ateliers en mijnen in het Pontypool-district van de Firma Baldwin's Limited nu van na bij werden geïnspecteerd In een krantenbericht van 11 Juli werd ge zegd, dat de hertog „wegens zijn critiek op het (Britsche) oorlogsbeleid" in Frankrijk (tijdens die zoo hachelijke tien dagen, toen de Duitsche stormtroepen als een onweerstaanbare lawine over de hééle breedte van Noord-Frankrijk heenrolden) bij de Londensche regeering in on genade zou zijn gevallen. Maar die geruchten werden door den hertog-zelf, behalve dan door Reuter, vierkant tegengesproken. Wel echter werd aan het Londensche bericht der benoe ming toegevoegd, dat „de officieele functie van gouverneur Van de Bahama-eilanden den her tog in staat zou stellen, om als vertegenwoordi ger van de Engelsche belangen in Amerika op te treden." Iemand voegde later daaraan toe: „Gezien het wantrouwen, dat er in de kringen van het Engelsche hof, der Engelsche aristocra tie en der regeering steeds tegenover den her tog geheerscht heeft en de moeite, welke men er gedaan heeft om hem buiten Engeland te houden, mag men deze toelichting wel cum grano sails opvatten!" Hierop meenen wij toch een enkele kantteekening te mogen plaatsen: „wantrouwen in de hofkringen misschien, maar n i ejt bij den koning en de koninklijke fami lie!" Dat er tusschen die familieleden zelfs een goede verstandhouding heerschte tijdens de laatste zes maanden, mogen herhaalde ontmoe tingen tusschen den hertog (èn de hertogin) en een of anderen broer (Kent of Gloucester) be wijzen en vooral het laatste samenzijn van den hertog van Windsor met zijn broer, den hertog van Kent, te Lissabon, amper een week voor '3 hertogs vertrek naar de Bahama-eilanden. Wü wagen, integendeel, steunend op tal van redelijke bewijsgronden, de volgende onder stelling: dat in Juli j.l. de Engelsche koninklijke familie op Churchill zóóveel druk heeft weten uit te oefenen, dat deze zijn oorspronkelijk plan om den hertog ergens in Spanje of in Portu gal, buiten elke officieele relatie met Engeland om, te laten rentenieren noodgedwongen heeft moeten laten varen en tegen zijn zin is overgegaan tot de benoeming van den hertog op de Bahamas. Hierin zou de koninklij ke familie,geholpen door den belangrijken kring van 's hertogs persoonlijke vrienden in en buiten Engeland, het van Churchill hebben gewonnen in hun strijd voor de nationale, maar óók voor de dynastieke belangen van het Brit sche volk. Op die paradjjselijk-schoone, sub-tropische Bahama-eilanden, sedert eeuwen vermaard door hun verrukkelijk en egaal zacht klimaat, in die oudste Britsche kolonie in Amerika, waar immers Columbus-zèlf voor het eerst voet op Amerikaanschen grond heeft gezet, daar wordt de hertog van Windsor nu, mèt zijn ge malin, in den volsten zin des woords: souve rein. Maar dan: een hyper-modern onder koning, vrij van veel regeeringszorg, beschik kend over alle persoonlijke vrijheid temidden van een echt-Amerikaansche sfeer, welke het oude Europa hem onmogelijk geven kon! In de fraaie en veelbezochte hoofdstad der Bahamas Nassau zullen de cosmopoliete hertog en zijn veél-bereisde Amerikaansche hertogin een soort typisch Amerikaansche hofhouding kun nen opzetten, waaromheen de Uppertens van Washington en New York, Philadelphia, Chica go en elders zich gaarne zullen verdringen. En „de Britsche Zaak" zal daarmede wel haar voordeel doen Maar iedereen, die iets afweet van den her tog als politieke figuur, begrijpt onmiddellijk, dat deze 44-jarige koning-banneling vanuit zijn residentie Nassau zijn volk in Engeland in diens zwaarste beproeving ook als vorstelijk diplomaat zal willen dienen. Van Nassau, via Florida of New York, naar Washington is een gemakkelijk en comfortabel- reisje. De hertog kent persoonlijk den President en de bewoners van het Witte Huis, van vroeger. En daar zal hij, zoo gewenscht, een actieve, hoewel discrete rol gaan spelen in de nieuwe phase der Britsch- Amerikaansche politiek, met al het prestige van zijn persoon en afkomst. En mochten ooit de zaken „at home" héél erg verkeerd loopen, en zou hij zelfs een oppositioneele rol moeten spelen, waarin hij Churchill en diens ambas sadeur bij het Witte Huis desnoods wéér zou moeten verbluffen door zijn „indruischen tegen elk begrip van ambtelijke tucht" de hertog is daarvoor juist de man! De „hertog van Windsor op de Bahamas" zal nog wel méér van zich doen ^spreken in de naaste toekomst, vermoeden wij.... W. Bergambacht, waar het rivierwater een voorzuivering zal ondergaan, om dan door een transportleiding via Gouda naar den duinwatervang te Scheveningen zal worden gevoerd. In Zeeuwsch-Vla ar deren traden weer ver schillende gemeenten tot de N. V. Waterleiding maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" toe. Na voltooiing van de thans in uitvoering zijnde werken zullen 14 gemeenten met 62 procent van de bevolking van dit gewest zijn aangesloten. In Noord-Brabant werd krachtig voortge- werkt aan de voorziening van het Oosten; in Helvoirt, Udenhout en Grave werd de waterlei ding voltooid, terwijl de gemeenten Veghel, Bu- del, Heesch en Oirschot tot de N. V. Waterlei dingmaatschappij „Oost-Brabant" toetraden. Terwijl in Zuid-Limburg nagenoeg alle ge meenten van leidingwater zijn voorzien, bleven Midden- en Noord-Limburg nog achter. In 1939 besloot het Provinciaal Bestuur, in samenwer king met de gemeenten Gennep, Horst en Ven- ray, de N. V. Waterleidingmaatschappij voor Midden- en Noord-Lomburg op te richten, die in de toekomst 46 gemeenten zal kunr.en voor zien. De N. V. Waterleiding Oostelijk Gelderland voltooide de werken van haar groep Doetinchem, terwijl voor Pannerden en omgeving en voor Aalten en Lichtenvoorde de aanleg werd voor bereid. In Overijsel werd niet minder dan 46 K.M. leiding ter voorziening van afgelegen dee len van het platteland aangelegd. In Drente werd een waterleiding voor de kom van Emmen voltooid. In Groningen ten slotte ontwikkelde zich de drinkwatervoorziening onder leiding van de N. V. Waterleidingmaatschappij voor de provin cie Groningen op zeer bevredigende wijze; in Noordbroek, Slochteren, Grijpskerk en Aduaxd kwam de aanleg gereed, terwijl met den tak naar Appingedam en Delfzijl werd begonnen. Het verslag vermeldt ook uitvoerig de be moeiingen van het Rijksinstituut met de ver schillende streekwaterleidingen en plaatselijke watervoorzieningen in Nederland, alsmede de samenwerking met tal van instituten op tech nisch en wetenschappelijk gebied in binnen- en buitenland. In een bijlage, waaraan eenige fraaie microfoto's zijn toegevoegd, worden bijzon derheden vermeld over biologische vraag stukken in het waterleidingbedrijf. Daarbij komt de heer A. van der Werff, bioloog bü het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning, tot de conclussie, dat naast de ge bruikelijke bacteriologisch-chemische con trole op het leidingwater vaak een biolo gisch onderzoek gewenscht, of zelfs nood zakelijk moet worden genoemd. Zoowel in de buizen als m de filters vindt men allerlei organismen, zooals Wortelpootigen, Raderdiertjes, Draadwormen, Kreeftjes, Blauw- wieren en Kiezelalgen. Deze leven in een don ker, slibachtig afzetsel der leidingen en zuiver- installaties, dat bestaat uit organische afbraak producten of detritus. Reeds in 1890 heeft Hugo de Vries op de aanwezigheid daarvan gewe zen, na een uitvoerig onderzoek naar de orga nismen in het Rotterdamsche waterleiding bedrijf. Vooral bij een open leidingsysteem is het gevaar voor dergelijke verontreiniging groot. Bestrijding hiervan zal vooral preventief of door chemische middelen moeten plaatsvinden. Bo vendien is een voortdurende biologische con trole der bedrijven noodzakelijk. Reeds werd begonnen met eén systematisch onderzoek op dit gebied, waarbij mededeelingen van water leidingbedrijven zeer op prijs zullen worden gesteld. Het zesjarig zoontje van den sluiswachter Stokbroeks te Weert,' dat reeds eenige dagen werd vermist, is gevonden. Men heeft het lijkje van den jongen drijvende gevonden tegen de sluisdeur. Uit het Kanaal te Maastricht is opgehaald het lijk van den 29-jarigen J. L. uit Steen, die ten gevolge van de duisternis te water was geraakt. Een kindje van circa twee jaar def mijnwer kersfamilie Stroy te Spekholzerheide is in de ouderlijke woning in een kuip water gevallen en verdronken. LEUVEN: Voor het doctoraal examen Sociale en politieke wetenschappen. 2e deel, slaagde met onderscheiding: F. J. J. H. M. v. Os, geboren te Hilversum. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur W. H. van Leeuwen, Wassenaar. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur: A. D. Douma, 's-Gravenhage. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor scheikundig ingenieur: J. J. Bezem, Rotterdam, A. Dias Santilhano, Boekarest, A. van Driel, 'sGravenhage, R. Feis, Rotterdam, H. Scheen, totterdam, R. Wyatt, Batavia. ROTTERDAM. Vereeniging voor logopaedie en phoniatrie. Geslaagd voor het examen logopae dist (spraak- en stemkundige) de dames: C. J. Jannes, F. M. de Vos, te Den Haag; J. Hulle- man, te Gouda; J. P. E. v. d. Wolk, A. A. Al berts, te Rotterdam; M. den Duik, te Scheve ningen en de heeren: F. Dieleman en A. J. van Westen te Den Haag. AMSTERDAM. Aan de R. K. School voor Maatschappelijk Werk slaagde alsnog voor het theoretisch gedeelte: Mej. A. Willebrands te Bo- venkarspel. De volgende vereenigineen hebben ingeschre ven voor deelneming aan het clubkampioen schap van Nederland op dén weg 1940, hetwelk is uitgeschreven door de Nederlandsche wielren- unie: „Excelsior" Haarlem; „Merwede", Hardinx- veld; „Le Champion", Amsterdam; „Swift-com- binatie", Leiden; „Olympia", Amsterdam; „Het Zuiden", Eindhoven; „Germania". Amsterdam; „Amsterdam", Amsterdam; „Excelsior". Am sterdam; „D.T.S.". Zaandam; „Hollandia", Den Haag; „De Spartaan", Den Haag; en „Feijen- oord", Rotterdam. De start is voor hotel „De Beurs" te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) op Zondag 29 Septem ber des namiddags 1 uur. Hier zal tevens de aankomst worden opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5