ode Orakel a AA< A eeleven otten en pannen OfT I i Het huiswerk MODEBLADEN Een eetlepel zelfgemaakte hoestsiroop overwint de hevigste hoest en verkoudheid. weet U waar U het zoeken moet? met voedsel van den boschgronu Boonengehakt vervangt vleesch- gehakt Waarop moet bij gebruik van houten vaten bij den inmaak gelet worden? Dames en Meisjes, maakt nu zelf Uw kleeding! DE VROUW EN HAAR TIJD -AL Er zijn heelemaal geen slordige menschen meer. Want iedereen gaat „in de puntjes" ge kleed. Het gaat er alleen maar om, zoo handig mogelijk met die punten om te springen en niet alles op één kaart te zetten. Een juiste verdeeling is zeer belangrijk. En wie niet sterk is. moet slim wezen, en in ieder geval woeke ren in dezen vorm is woekeren geoorloofd! met vierkante meters stof, waarvan nu toch werkelijk geen snippers mogen overblijven en vooral niets verknipt mag worden. Dus dienen we wel degelijk goed te overwegen, wat we willen maken en hoé we het moeten maken. Wist- u dat bij normalen omvang 1.75 M. stof voldoende is voor een leuke jurk? Maar iets anders hebt u er wél bij noodig, namelijk een grondige kennis van de coupe van het klee- dingstuk Daarbij dient in de eerste plaats in het oog gehouden te worden, hoe de draden van de stof loopen; vergist u zich in dit kar dinale punt, dan gaat de snit van de japon hopeloos verloren en kunt u er nooit iets van maken, dat goed ..zit" of goed „valt". Verder zijn er natuurlijk nog vele uitgebreide en on verbiddelijke wetten, waaraan eenvoudig ge hoorzaamd moet worden, omdat anders de zondares zich zelf straft en opgescheept zit met een slecht zittende, klungelige jurk, die onmiskenbaar het stempel draagt van „zelf gemaakt". Toch hoeft op deze eigenhandige prestatie geenszins te worden neergezien, als U er maar voor zorgt, dat een behoorlijke basis voor uw ontwerp en uw arbeid aanwezig is Vooral in flezen tijd is het wel erg nuttig zoo'n hecht fundament te leggen voor onze vaardig heid in het zelf maken van onze garderobe, zeer zeker uit een zuinieheidsooenunt. Laat ik eerlijk zijn. Vroeger ik zat toen tijdelijk in de rimboe en had met den besten wil van de wereld geen cursus in wat dan ook kunnen volgen, want die waren er eenvoudig niet knipte ik uit luchtige zomerstofjes, waarvan ik voor alle zekerheid maar een el extra had genomen, en die niet duur waren, zóó maar. op een punt van de tafel, vlotte mo dellen echt prettig op m ij n manier, niemand tikte me op m'n vingers en meestal lukte het ook boven mijn eigen verwachting en oogstte ik er veel bewondering mee. Maar dat was tien jaar geleden in de Javaansche bin nenlanden. Ik weet werkelijk niet of ik me hier in die destijds veelgeprezen gewaden zou heb ben durven vertoonen Indertijd kwam een meter meer of minder er niet op aan. Maar, omdat er nu slechts beperkte hoeveelheden tot onze beschikking staan en we ons hier boven dien aan critische blikken moeten onderwer pen, is het van belang, goed beslagen ten ijs.te komen en ons eerst een grondige vakkennis te verwerven. Modeteekenen is al een heele steun en voor haar. die er kijk op hebben en graag zelf haar kleeren ontwerpen, tevens een ge zellige liefhebberij. Want bedenkt u wel, dat jurken ook individuen zijn en dat ze als zoo danig bij uw figuur en uw gezicht dienen te passen om met u een geheel te vormen. Ik heb vroeger eens tegen beter weten in ik wist, dat raglan me niet stond een heel origineel model gekocht van een bizarre kleur, die me in een étalage had bekoord. Voor het doordrij ven van mijn zin werd ik echter gestraft; do persoonlijkheid van de japon paste heelemaal niet bij de mijne; wat het precies was, wist ik niet, maar als ik haar droeg, zei ik altijd tegen mezelf: „Mijn Jurk en ik gaan uit". Het was een koppig omhulsel met een uitgesproken vervelend karakter en het hielp niet, dat ik hardnekkig volhield het tóch een beeld te vin den. Het eind van het lied was dan ook, dat zij weggegeven werd aan een draagster, waarbij zij zich klaarblijkelijk wél op z'n gemak voelde en tegen wie zij onmiddellijk vriendelijke ge zichten trok en bij haar ging hooren als een deksel op een doos. Dus: eerst iets uitzoeken, wat bij uw type past. Niét jaloersch zijn op het model, dat uw vriendin zoo goed staat, maar dat u nu een maal niet kunt dragen; die jaloerschheid helpt toch niet. En dan na de grondige opleiding, die u in die richting hebt genoten (er is een Parijsche methode, die ongeloofelijk zuinig met materiaal omspringt en desondanks modellen te voorschijn toovert, die een onovertroffen coupe hebben, waarin iedereen „le demier cri" kan zien en tpch zijn ze dan home-made) aan Deze modellen, uit Ame rika afkomstig, zijn aardig om te bekijken Maar hoe ■prettig, wanneer ge zelf óver de noodige vakkennis beschikt om ze eigenhan dig te maken en wanneer ge zelf een oplossing weet, om een teveel aan rok- ruimte (dat de punten- kaart niet kan lijden), te reduceeren, zonder de lijn te schaden Dit leuke jurkje is van grijze jersey, ivaarop de garneering in rood flu weel werd aangebracht. De „clou" van dit sierlijke jurkje vormen de kunstig ingewerkte oprijgjes, die de taille accentueeren. Dit aardige najaarspakje heetteen rokje van schuingenomen ruit en een geheel loshangend manteltje, dat werd afgezet met een smalle ruiten bies, op gelijke afstanden versierd met effen knoopen. Voor de sportieve is dit modelletje van geruit materiaal. De vier zakken zijn gevoerd met fluweel. De knoopsluiting vóór, die niet aan één stuk doorloopt maar den rok onder het middel glad laat, verraadt de kundigheid, waarmee de Amerikaansche ontwerpers „vlot" en „elegant" weten te binden. Hoewel de Utrechtsche Jaarbeurs in het al gemeen voor de heeren der schepping interes santer is dan voor ons, vrouwen voor wie het aanschouwen van nieuwigheden op zake lijk en technisch gebied nu eenmaaj niet zulk. een sensatie beteekent kunnen wij er toch één inzending aantreffen, die juist voor ons buitengewoon belangrijk is. In de lichte, moderne stand „Goede Voeding van Eigen Bodem" kunnen wij n.l. ervaren „waar wij het moeten zoeken" met onze huis- vrouwelijke problemen, die ons vooral door de distributie der levensmiddelen op het oogen- blik hef leven zoo anders maken. En ziet het mooiste van ons bezoek aan deze fleurige stand is dan stellig wel, dat ze ons het Jaarbeursge bouw beslist vroolijker-gestemd doet verlaten dan wij het betraden, want hier zien wij, dat onze verschillende grondsoorten een keur van uitstekende, eigen producten opleveren met als nummer één, indirect door het vele gras land, onze melk en zuivelproducten waar mede met wat overleg maaltijden bereid kun nen worden, die in alle opzichten kunnen wedijveren met en het zelfs nog winnen van die. waarbij wij vroeger buitenlandsche voort brengselen gebruikten. Bovendien moet 't ook wel een ieder bijzonder aangenaam aandoen dat de Overheid zich waarlijk verrassend veel zorg en moeite getroost, om ons in deze moei lijke tijden te helpen, op alle mogelijke ma nieren. Hier wordt het ons .eigenlijk eerst recht duidelijk, hoevele onderafdeelingen en com missies, hoevele mannen der wetenschap en leeraressen in de voedingsleer er voor ons, het Nederlandsch volk, werken, teneinde onze ge zondheid ook in dezen tijd te beschermen. Een aardig schema toont ons bijvoorbeeld de diverse commissies, die door middel van cur sussen ook voor plattelandsvrouwen en geschriften raad aan de huisvrouw geven, ten einde haar het begrip bij te brengen voor de juiste en tevens meest economische voeding. Een zeer overzichtelijke voedingstabel, waarop men de voedingswaarde van de meest uiteen- loopende producten kan vinden, valt in het bij zonder bij de bezoeksters in den smaak. Een voornaam onderwerp van deze stand is verder en hoe kan het ook anders in een land, waarvan de cultuurgrond voor meer dan de helft uit grasland bestaat'! Neerlar.d's trouwe vriendin: de koe en de melk en indi rect de zuivelproducten, die ze ons geeft. Thans behooren melk, karnemelk, kaas, en voor zoo ver mogelijk boter, immers meer dan ooit in de dagelijksche voeding te worden opgenomen, teneinde de voedingswaarde daarvan met hun eiwitten, vetten en vele ahdere waardevolle be- standdeelen op een zoo hoog mogelijk peil te bréngen. Twee zuilen laten ons een vergelijking zien, die voor zichzelf spreekt. De koe levert n.l., zooals wij op de eene zuil kunnen zien, bij slachting 350 kg. vleesch, waarin niet meer dan 30 kg. vet, 70 kg. eiwitten en 3.5 kg. minera len, terwijl, zooals de tweede zuil ons toont, de koe in 7 jaar 25.000 liter melk geeft, waar in o.a. 800 kg. vet, 775 kg. eiwitten. 1100 kg. koolhydraten, 170 kg. mineralen en waardevol le vitamines A en carotine B, C en D. Geen wonder dus. dat de Directeur-Generaal van den Landbouw, tevens Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie de aandacht heeft gevestigd op de wel zeer bijzondere waarde van de zuivelproducten als bron van dierlijk vet en eiwit en zijn conclusie heeft vastgelegd op de gulden bladzijde van het zeer lijvige boek, dat op aardige, effectvolle wijze de wetenschap symboliseert „In den vorm van melk en zuivel levert één koe reeds in één jaar evenveel eiwit en vet, als zij oplevert, wanneer zij wordt geslacht." De kaarten van Nederland, die in fléurig te gen den blanken wand afstekende kleuren aan geven. hoe onze bodem is' samengesteld, de grafieken, welke onze bodemproductie en ons voedselverbruik laten zien en de diverse kook boekjes in vroolijke omslagen, waaruit men de wijsheid kan putten, hoe onzeeigen pro ducten zoo smakelijk mogelijk in het dage- lijksch menu verwerkt kunnen worden dit alles draagt bij tot een goede voorlichting, waaraan wij zoozeer behoefte hebben. Tenslotte kan men in deze stand 'nog de „Tien geboden voor een goede voeding" lezen, waardoor, wanneer men ze in praktijk brengt, niet alleen het juiste voedsel gekozen zal kun nen worden, doch tévens door de juiste berei ding van dit voedsel niets verloren behoeft te gaan. Ja waarlijk in déze stand van de Jaar beurs moet de huisvrouw het zoeken en haar problemen, die eigenlijk slechts ontstaan zijn. omdat zij thans andere maaltijden moet be reiden dan vroeger, die evenwel lang niet sléchter behoeven te zijn, zullen voor een belangrijk deel opgelost worden. het werk om uit zoo klein mogelijke lappen het gewenschte model te vervaardigen. Heusch, het kan. Ik heb zelf verbluffende resultaten gezien op dit gebied. En moeilijk is het eigenlijk niet eens. Maat het is een wéét natuurlijk, zooals met alles. U moet weten, hoe de stofdraad loopen moet, opdat het rug pand van uw japon mooi aansiuit en geen plooien vertoont bij het armsgat, die daar dan met naadjes moeten worden weggewerkt (wat altijd afschuwelijk is)hoe de schoudernaad behoorlijk verloopt zonder propperige ruimte; hoe te vermijden, dat bij den inzet van een kraagje in uw hals een soort plooi ontstaat, die den indruk van een hoogen rug of een vet laag die er niet zijn geeft; hoe het heel goed mogelijk is, dat ook een strakke rok op den duur niet de zoo zeer gevreesde deuk van het zitten krijgt; en dan, hoe schuin geknipte rokken behoorlijk kunnen vallen, zonder te blijven lubberen of in punten te gaan hangen en hobbelige zijnaden te-vertoonen; of maar nee, nu ben ik weer alles aan 't verklappen en dat is niet de bedoeling. Als men iets geheel naar zin wil hebben, moet men het immers zelf doen. Daarom, leer wat nu zoo noodig en nut tig is, zélf, u zult er geen spijt van hebben. Het is ten eerste ongeloofelijk zuinig en U zult er dan onder alle omstandigheden toch keurig kunnen blijven uitzien. Natuurlijk is het verstandig één ding in het oog te houden, en dat is: met profetischen blik de modellen te leeren beoordeelen, of ze blijvend zijn of niet. Er zijn onsterfelijke stijl jurken en tailleurs standaardmodellen - die langzamerhand een eeuwig tintje hebben ge kregen en zonder twijfel is het thans het beste, dat we ons heil zooveel mogelijk bij deze zoe ken. Dan zullen we nooit voor hopeloos „uit de mode" worden aangezien en niemand zal tegen ons zeggen, dat we „voor gek" loopen. De meer bevoorrechten onder ons, die kans zien er in een goed gewasschen jutezak, handig gemodelleerd en opgefleurd met roodé of groene kruissteken, apart en chic uit te zien, zijn na tuurlijk wel erg te benijden, maar zooiets kan nu eenmaal lang niet iedereen. En daarom niet getreurd, want het „schoenmaker, houd je bij je leest" geldt voor het overgroote deel onzer seksegenooten. Maakt dus van den nood een deugd, leert grondig knippen en modelleeren. het is niet alleen nuttig en noodzakelijk, nu, maar het geeft u tevens de voldoening trotsch te kunnen zijn op eigen handigheid. JOSEPHINE. De handeling, die hier in beeld wordt gebracht, verricht de huisvrouw dagelijks: het is 't afgieten van de aardappelen in den gootsteen. Neemt ze daarbij echter de voorzorg, die ook deze zuinige hulsmoed er nam, namelijk door den afwaschbak er onder' te plaatsen, waarin het afgegoten water wordt opgevangen, dan betee kent dat een drievoudige besparing. Wa nt als ze het vuile vaatwerk hierin meteen een beurt geeft, spaart ze water, warmte en reinigingsmiddelen Het huiswerk is nu niet direct een factor, waardoor het schoolpersoneel zich gezien maakt bij de huisgenooten. terwijl zij toch ge noodzaakt zijn hun leerlingen hiermee te ver rijken. Geldt meeleven met het kind in het spel als een voorname factor, meeleven met het school leven. en dus óók met het huiswerk en de moei lijkheden daarvan mag zeker niet ontbreken. Het schoolleven maakt een zeer voornaam deel uit van de ontwikkelingsperiode: in de zielkunde spreekt men van een parate school- psychologie! Het is een voortzetting van het huiselijk leven wat de geestelijke ontwikkeling betreft teri opzichte van zijn opvoeding voor de maatschappij! Het zou dus heel verkeerd zijn, als de school absoluut gescheiden was van het huiselijk verkeer en als de ouders tracht ten zich zoo weinig mogelijk met de school te bemoeien. Kleineren hebben voor hun weder waardigheden meestal belangstelling in over vloed, maar als de kinderen wat grooter wor den en op hun program al huiswerk hebben staan, dan worden ze dikwijls aan hun lot over. gelaten. Meeleven met de school wil niet zeggen, dat de ouders zich zoozeer met schoolsche zaken moeten bemoeien, dat ze letterlijk van alles op de hoogte blijven. Dat loopt meestal uit op een critisch bekijken van het personeel en 'n voort durend beklagen van het kind. Het meeleven met de school vraagt een tactisch aanvoelen, in hoever het kind behoefte daaraan heeft. Hebben de ouders een juiste opvattingvan het doel van de school en alles wat daarbij te pas komt dan stelt u de school niet voor als een instituut, waar alles erg naar en ver velend is, en houdt u zich ook niet afzijdig van de. huiswerkproblemen. Als de school voorge steld wordt als iets wat prettig en nuttig is voor het kind, dan maakt u zelf, dat er geen tooneelen voorkomen met huilende kinderen, die met geen stok uit huis te krijgen zijn. Het contact met de school moet prettig en eerlijk onderhouden worden, in het belang van het kind. Weet het kind, dat de ouders op de hoogte zijn van zijn werk en voelt het dat er meegeleefd wordt, dan werkt het vlotter en rustiger. Als moeder of vader zich op de hoogte hou den er wordt hier de periode der lagere school bedoeld van het huiswerk, dan zal er niet zoo vlug „maar wat van gemaakt" wor den. Als u denkt, dat lagere school-leerjingen zelfstandig goed en aandachtig hun huiswerk kunnen maken, dan heeft u het aan het ver keerde eind. Ze moeten het zelf maken, maar de prikkel om het te gaan maken, mag niet ontbreken. De hulp om het aan den gang te houden evenmin, en als u realiseert hoe ge makkelijk een kind af te leiden is en hoe moei lijk het is voor hem, om vijf minuten rustig te zitten, dan kunt u dat wel begrijpen. Wilt u wat bereiken met den leerling op de lagere school, dan zult u aan zijn huiswerk de noodige aandacht moeten schenken, want dat hoort zeer zeker bij het programma, dat op school afgewerkt moet worden. Als de onderwijzer in de schooluren klaar kon komen met zijn plan, dan zou het huiswerk niet bestaan het is voor hem heusch geen pretje maar aangezien dat met de tegen woordige groote klassen niet het geval is, zul len de meeste kinderen in de vierde klasse er al aan moeten gelooven. Dan moet het zich concentreeren op zijn werk en netjes en zonder knoeien werken, het geen niet zal gaan, als het in de huiskamer zijn werk moet maken, waar de radio op volle kracht staat en de andere leden van het ge zelschap luidruchtige gesprekken voeren. Dan is het aan de ouders om te bepalen, waar de kinderen hun werk met zorg en aandacht kun nen maken. Dan weet het kind meteen, dat huiswerk een zaak is, waar zorg aan besteed moet worden, want vader en moeder zijn er op gesteld. Zoo klein als ze zijn, zoo handig zijn ze Weten ze eenmaal, dat er niemand naar hun werk omkijkt, dan zijn ze er als de kippen bij, om het met den Pranschen slag te behandelen. En openbaart zich dit door slechte cijfers en eventueele andere onaangename dingen, dan krijgen ze er van de ouders ook meestal nog een schepje bovenop, terwijl dezen vergeten, dat ze ten deele zelf de oorzaak zijn van de moei- lijkhedefi, die het kind er door krijgt. Het is nu eenmaal niet mogelijk het huis werk te schrappen. Met kleine klassen kan de leerkracht door extra beurten te geven, af en toe eens langs te loopen en te wijzen, apart eens 't werk na te kijken, het met goede or de in de klas nog wel presteeren, om hun een minimum hoeveelheid werk mee te geven, maar met de tegenwoordige groote klassen kun nen dergelijke 'middelen niet te baat genomen worden; de rust zou al spoedig verdwenen zijn ook een onderwijzer heeft maar twee oogen en twee handen de ordelijke sfeer zou ver dwijnen en het intellectueele peil van de klas zou eerder dalen dan stijgen Het verstandig aanvaarden van het huiswerk door de ouders een noodzakelijkheid die echter niet prettig is, zoomin voor ouders, kin deren zelf als personeel kan echter niet an ders dan een prettige verhouding tusschen de ze drie teweegbrengen. In de meeste gevallen is het huiswerkpro bleem ook niet zoo kwaadaardig, als velen wel denken en dikwijls biedt het prachtige gele genheden, om de zelfstandigheid en accurates se van de kinderen aan te leeren. En daarin kunnen ze zich voor hun latere leven nooit ge noeg oefenen. EMS. In het artikel over eetbare paddenstoelen, de vorige week op deze pagina' verschenen, is een drukfout geslopen, die om herstel vraagt. Bij de behandeling van de boleten staat er; „Loopt van een boleet, wanneer u den hoed doorbreekt, het vleesch blauw aan, dan is hij eetbaar." Dit is juist andersom als het moet zijn. Er hoorde te staan; loopt van een boleet, wanneer men den hoed doorbreekt, 't vleesch niet blauw aan, dan is de boleet eetbaar. Wanneer we in dezen tijd het woord „Mode" hooren, kan het niet anders, of de vraag komt bij ons op, hoe we met ons aantal punten kun nen uitkomen. Hierbij kan het September nummer van „Beyer's Mode für Alle" ons hel pen, waarin allerlei ideeën gegeven zijn, hoe we met weinig stof wonderen kunnen verrich ten. Ook worden in het Septemberblad voor het vermaken van kleedingstukken practische tips aan de hand gedaan. Zoo zien we, dat een heerenpeignoir wordt omgetooverd in een ja pon, die er werkelijk zeer aantrekkelijk uitziet, een korte heerenjas in een meisjesmantel, ja.... zelfs een wijde strandbroek wordt benut voor een jurk voor zus. Uit Weenen worden weer smaakvolle model len van de nieuwe herfstmode gelanceerd, waarbij japonnen met korte lijfjes en heup stukken opvallen. Ook zien we veel japonnen uit twee soorten stof, wat ons heel goed van pas komt, daar coupons tot 90 c.M. zonder punten verkrijgbaar zijn. AO '/,- Er is iets van waar, dat er op een kouden dag van warme handen en voeten over ons geheele lichaam een behaaglijk gevoel uitgaat; dat men, daarentegen, met koude voeten rond loopend, zich diep ongelukkig en el lendig voelt en niet wéét, hoeveel soorten teenengymnastiek men uit zal voeren om weer een normaal mensch te worden. Koude- voeten is een klacht van oud en jong, want de kwaal kan een gevolg zijn van oorzaken die in het gestel liggen, hoewel ook de tempe ratuur van de omgeving een mede schuldige kan zijn. Denkt u maar eens aan een kouden winterdag, als u in den trein stil zit en de oostenwind door de kieren van het portier heen dringt en uw teenen en enkels lang zaam maar zeker doet verstijven Waf kunnen we beter doen, dan ons wapenen tegen te groote afkoeling van onze extremiteiten, door voor ex tra warme voetbekleeding te zorgen. Bent u zoo ijdel, dat u den gan- schen winter door met dunne zijden kousen blijft loopen en ge uw wollen kousen alleen voor sportieve doelein den in de kast hebt liggen, voorzie u dan van een of meerdere paren slob kousen,die den voet prettig warm omsluiten en aan een goed gevormd been allerminst misstaan. Madam,e la Mode heeft ze, sinds ze aan het rom melen is gegaan in de oude doos, al lang weer ten tooneele gebracht, zij t louter als een coguette gril. Uit pure noodzaak echter en uit een practisch oogpunt gaan wij nu rom melen in de lappendoos om stevige stofresten te vinden, passend bij shawl, mantel of rok. Hiervan knip pen we, als op de patroonteekening 'aangegeven, de drie gedeelten, waar na de weg zich vanzelf wijst. Zoo noodig wordt een voering meegeknipt. Sluiting met knoopjes en knoopsga ten, waarvoor een gedeelte wordt te ruggeslagen voor de stevigte. Aan de onder-binnenzijde wordt eeri stevige band genaaid, een breed elastiek houdt de slobkous onder den voet vast. Men doet verstandig vóór men de schaar in de stof zet, het patroon uit papier te knippen en de deeleh in elkaar te vouwen. De maten zijn be rekend voor een voet van normale grootte. A. Geen enkel middel brengt sneller verlichting dan dit eenvoudige recept. Vraag aan Uw apotheker of dro gist een 30-grams fleschje Vervus (dubbel geconcen treerd). Vermeng het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker. Het resultaat is een flinke kwart-liter-flesch doel matige medicijn, ook zeer geschikt voor de kinderen. Dosis: 3 tot 8 jaar: een theelepel; 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; volwassenen; een eet lepel (telkens na de drie voornaamste maal tijden en voor het naar bed gaan). Haal de 30 gram Vervus in huis en maak het vandaag nog klaar. Knip dit receptje uit en bewaar het goed. Sinds het vegetarisme bestaat is de overtui ging gevestigd, dat vleesch (waarin zich voor den bouw van het lichaam waardevolle eiwit ten bevinden) vervangen kan worden door peulvruchten, kaas, amandelen, noten, melk en eieren, die ongeveer evenwaardige voeding, zij het in geringere mate, bevatten. Uit de vegetarische keuken kunnen we thans dan ook menig recept afkijken, nu we het wel niet heelemaal zonder, maar toch in ieder ge val met minder vleesch zullen moeten stellen. Heeft u wel eens boonengehakt geproefd? De bereidingswijze is als volgt: Men kookt op de gewone wijze bruine boo- nen en maakt ze met een vork of door den knijper fijn. Dit moet gebeuren terwijl de boo- nen nog warm zijn, dan gaat het gemakkelij ker. Men vermengt ze met een paar warmge- kookte, fijngemaakte aardappelen (warme aard appelen bindt beter), zout, peper, een gebak ken uitje en wat maggi, alsmede een losge klopt ei. Van dit mengsel kneedt men een groote of meerdere kleine ballen, die in boter, vet of olie aan alle kanten bruin .gebakken worden. Nadat het gehakt uit de pan is ge nomen, wordt de jus op de gewone wijze met water afgemaakt. Evenals dit bij het bakken van croquetten gewenscht is, moet het deeg, waarvan men de ballen kneedt, samenhangend dus goed koud zijn. Dit bereikt men door het deeg reeds een dag tevoren te maken en gedurende een et maal in den kelder te zetten. Het is dan aan merkelijk stijver dan wanneer men dadelijk na het kneden met de boonenmassa aan den gang gaat. Maakt men niet meerdere kleine ballen, maar één of twee groote, dan kan het hart van den grooten schijngehaktbal gevormd wor den door een hardgekookt ei, dat later, bij het in plakjes deelen méégedeeld wordt. Men geeft er sla, worteltjes of prei bij en gebakken aardappelen. Het is gebleken, zoo schrijft de Voedingsraad, dat bij vele huisvrouwen onzekerheid bestaat omtrent de vaatwerken, welke dienst kunnen doen bij het inzouten van groenten of het be reiden van zuurkool. Daarom zij er op gewezen, dat wie zich van een houten vat wil bedienen, zijn keuze dient te vestigen op tonnen van eikenhout of van beukenhout, daar andere houtsoorten zich voor dit doel minder goed leenen. Naast Keulsche potten zijn glazen va ten of flesschen met wijden hals, zoomede goed geëmailleerde emmers, eveneens bruikbaar. Voor. men houten vaten in gebruik neemt, borstelt men ze goed met heet sodawater uit, waarna eenige malen met ruim schoon water wordt nagespoeld. Nu worden de vaten geheel met kokend water gevuld, drie dagen lang laat men ze met dit water gevuld staan en eerst als men dan nog eenmaal met schoon water heeft nagespoeld, heeft men alles gedaan om met behulp van houten vaten goede inmaak- resultaten te bereiken. Nogmaals wordt onder de aandacht gebracht, dat onder alle omstandigheden versche groen ten de voorkeur verdienen boven inmaak. Dit geldt in het bijzonder voor het inzouten van groenten. Meer dan eenmaal in de twee we ken behooren gezouten groenten feitelijk niet op den gezinsdisch te worden gebracht. Wie reeds snijboonen in het zout inlegde, zal ver standig doen daaraan geen andijvie of andere voor dit doel in aanmerkingkomende groente soort toe te voegen. Een hoeveelheid van twin tig kilogram versch gewicht is voldoende om een gezin van man, vrouw en twee kinderen tusschen 2 en 10 jaar gedurende den winter van tijd tot tijd gezouten groenten te doen nuttigen, zonder dat daarmede aan deze ge rechten een ruimere plaats wordt verleend dan uit een oogpunt van goede en gezonde voeding gewenscht mag heeten. De zuurkool, die alleszins een voortreffelijk gerecht is, staat hier natuurlijk buiten. Hierop wordt, zoodra de tijd daar is. uitvoerig terug gekomen. Zendt bon en 25 cent aan postzegels bü voorkeur van 3 cent en U ontvangt een mooi boek met ruim lBO maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakke lijk onzg methode is om THUIS alle klee ding te leeren maken en vermaken. BON aan instituut e.n.s.a.i.d. Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres: ,nn% suiker Y.RAA6T UW WINKEU ER OF DROGIST tlCT.P. ZAKJE, GEIIJK AAN 1 PÖND.SUIKi*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6