Uitbreiding van het verboden gebied Nieuwe postzegels Van bondgenoot tot De aanval op Dakar gestaakt Ciano naar Berlijn Japanners geland bij Haiphong Het bombardement van Gibraltar Verduistering Zes gewonden bij bot sing tusscLen auto's mÊm Wederom aanvallen op Berlijn Het nieuwe bestuur in Noorwegen Telegramwisseling Ciano- Von Ribbentrop DANSACADEMIE MARTIN Goddelijke waarheid en menschelijke vrijheid Aangifte buiteniandsche effecten r~ 15 OCTOBER Tusschen 22 en 4 uur Alleen de waarde-aanduiding komt er op voor 7000 Italianen in Egypte gearresteerd De hulpactie van Z. H. den Paus en president Roosevelt VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ST. WILLIBRORDUS Ned. Arbeidsfront ontbonden Leden moeten zich aansluiten bij het N.V.V. Auto in de Zaan gereden Inzittende dame kon gered worden NIEUWE GROENTENSOORT V.. Ernstig ongeval onder de gemeente Koudekerke mmm Nasjonal Samling, de partij van Quisling De aanval van de Britsche vloot op het Fransche Dakar Hitier wenscht Koning Christiaan geluk Engelsch vrachtschip getorpedeerd SCHAGCHELSTRAAT 29 De betrekkingen tusschen Tokio en Washington Engelsche vliegtuigbemanning gevangen Slachtoffer van de duisternis ,P I CC ADILLY' HOTEL DES PAYS-BAS - UTRECHT DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Herderlijk schrijven van de Duitsche bisschoppen Aan de verplichting moet binnen een maand voldaan zijn NIEUWE HAAFLEMSCHE COURANT N.V. NEDERL. VERZ.-MIJ. LEVENS VERZ.-MIJ. CONFIDENTIA N.V. N.V. ASSURANTIE-MIJ. PRUDENTIA ALLE ASSURANTIëN ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD OP GUNSTIGE VOORWAARDEN CATHARIJNESINGEL 48 - UTRECHT Het heden verschenen Verordeningenblad be vat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende uitbreiding der verkeersbeperkingen. Hierin is o.m. bepaald, dat artikel 1, lid 1, van de verordening no. 128/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied als volgt moet luiden: „Het is tot nader order aan hen, die niet de Duitsche nationaliteit bezitten, verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur in de openlucht op te houden in de navolgende gebieden: Op de Wad deneilanden alsmede in de kuststrook van het bezette Nederlandsche gebied, die zich uitstrekt tot aan de lijn, loopende van Den Helder langs het Noord-Hollandsch Kanaal, en vervolgens over Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, langs de Oostelijke grens van de provincie Zuid-Holland, tot waar deze de grens van de provincie Noord-Brabant ontmoet, langs de noordelijke grens van de provincie Noord-Bra bant tot aan de spoorbaan van Hedel naar 's- Hertogenbosch, vervolgens langs deze spoor baan over 's-Hertogenbosch—Boxtel—Eindho venValkenswaard tot aan de Nederlandsch Belgische grens, en vervolgens langs de Neder landschBelgische grens tot aan de zee." Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken betreffende de uitgifte van nieuwe post zegels, gepubliceerd in het heden verschenen Verordeningenblad, is bepaald, dat ter vervan ging van de thans geldige gewone postzegels in de waarden van 5 cent en hooger nieuwe zegels zullen worden uitgegeven, waarop alleen de waarde-aanduiding zal voorkomen. De directeur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie is belast met de uitvoering van deze beschikking. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. De persdienst van het N.V.V. deelt o.m. mede: Bij het besluit van den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, is de organisatie van het „Neder landsch Arbeidsfront" met ingang van 1 October ontbonden. Aan de leden van het N.A.P. is tege lijkertijd de opdracht gegeven, zich aan te slui ten bij hét Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen. De ontbinding van het Nederlandsch Arbeids front is gebaseerd op de overweging, dat thans de aanleiding vervallen is. op grond waarvan deze organisatie destijds in het leven werd ge roepen. Deze aanleiding lag namelijk opgesloten in het feit, dat de toenmalige leiding van het N.V.V. zich ging bezig houden met de persoon lijke politieke overtuiging van zijn leden. Daar door werd het aan vele Nederlandsche arbeiders onmogelijk gemaakt, zich in de groote vakbewe ging te organiseeren of hun lidmaatschap daar van voort te zetten. De gewijzigde verhoudingen hebben thans het N.V.V. teruggebracht tot de vervulling van zijn eigenlijke taak: de behartiging van de sociale en cultureele belangen der Nederlandsche ar beiders. Vanochtend is de 27-jarige dame S., die per auto op weg was naar Purmerend, ter hoogte van het Kalf te Zaandam, waar de weg niet breed is en vol bochten, vermoedelijk door te krachtig remmen in een der bochten, in de Zaan gereden. Gelukkife was spoedig hulp bij de hand. Om standers slaagden er in, een gat te maken in de linnen kap, waardoor het gelukte de dame, met behulp van een dreg, uit haar gevaarlijke positie te bevrijden. Aangezien zij reeds bewusteloos was, werd terstond kunstmatige ademhaling toe gepast, met het gunstige resultaat, dat de dren kelinge tot het bewustzijn werd gebracht. Haar toestand was echter nog van dien aard, dat zij in het ziekenhuis te Zaandam moest wor den opgenomen. In het Westland begint een nieuwe groente soort bekendheid te verwerven; het is de Zu- chetti, een product van Franschen bodem. Reeds in 1937 had .de Proeftuin te Naaldwijk een poging gedaan, de nieuwe groente ook in ons land ingang te doen vinden en de teelt- proeven, die werden genomen, gaven vrij gun stige resultaten. De Zuchetti bleek onder glas' geteeld te kun nen worden, doch op den vollen grond wareD de resultaten ook uitstekend. De nieuwe groente lijkt veel op een kom kommer, doch is belangrijk grooter. Er is een zware ontwikkeling van blad bij de planten; een teeltruimte van pl.m. twee meter is noodig Het vruchtvleesch moet worden gekookt en Is naar veler oordeel smakelijk. Na de eerste proefnemingen zijn nu eenige kweekers in het Westland, o. a. te Maasland, tot de teelt van dezie nieuwe groente overge gaan; de Zuchetti wordt dan ook zij het nog in beperkte mate reeds ter veiling gebracht, Zonsopgang 27 Sept. 7.34 Zonsondergang 26 Sept. 19.30 Maanopkomst 1.40 ondergang 17.11 Donderdagochtend zeven uur is op den weg Middelburg—Vlissingen onder de ge meente Koudekerke. een vrachtauto door een personenauto aangereden, waardoor eerstgenoemde wagen tegen een paal van het electrische net reed. Zes personen wer den hierbij gewond, van wie twee ernstig. De vrachtauto kwam uit Middelburg en ver voerde werklieden naar Vlissingen. Drie man nen zaten in de cabine, terwijl zich twintig menschen in den bak bevonden. Op den Nieu- personenauto, die uit een zijweg kwam, aange reden. Door de botsing reed de vrachtwagen in volle vaart tegen een paal van de electrische tram; dit verhinderde, dat de auto in de wa tergang terechtkwam. De schok was echter zoo hevig, dat de twintig mannen uit den bak wer den geslingerd. Het bleek, dat zes personen waren gewond, van wie twee ernstig. Geneeskundige hulp verleende dokter Simons uit Koudekerke, die de gewonden liet vervoe ren naar het ziekenhuis te Middelburg, waar zij zijn opgenomen. Het zijn vijf werklieden uit Apeldoorn en een uit Middelburg. De overige in zittenden van den vrachtauto werden niet ge wond en zijn met een anderen auto naar hun werk vervberd. Groote verwoestingen werden aangericht toen Engelsche vliegers de vorige week hommen lieten vallen op Enschede. (Foto Stapt) BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben wederom Britsche vliegtuigen de rijkshoofdstad aangevallen. Op eenige plaatsen wierpen zij lukraak hun bommen op woningen en buitenwijken neer. Eenige woonhuizen en prieelen werden ver nield, andere beschadigd. De „Nasjonal Samling" (Nationale eenheids partij), waaraan de Rijkscommissaris voor Noor wegen Terboven de politieke leiding van Noor wegen heeft overgedragen, is de partij, die in 1933 door oud-minister Quisling werd opgericht. De partij nam in 1933 voor het eerst deel aan de verkiezingen voor het Storting, maar noch in 1933, noch in 1936 behaalde zij eenigen zetel in het parlement. Volgens haar program streeft zij naar een fascistischen staat op corporatieven grondslag, een nationale regeering en een adviseerende raad van vertegenwoordigers uit de corporaties. Zooals bekend mag worden verondersteld, trad Quisling in April van dit jaar gedurende korten tijd op als premier der onder Duitsche auspiciën gevormde nieuwe Noorsche regeering. ROME. 26 Sept. (D.N.B.)Volgens de „Re gime Fascista'' hebben de Egyptische autoriteiten tot dusverre ruim 7000 Italianen als voorzorgs maatregel gearresteerd. De concentratiekampen in Egypte zouden overvol zijn. Er moet echter in het bijzonder op gewezen worden, dat alleen de K&liaansche onderdanen van Joodsche religie zifch nog op vrije voeten bevinden. ROME, 26 Sept. (D.N.B.) De tusschen den Duitschen Rijksminister van Buiteniandsche Zaken en den Italiaanschen minister van Bui teniandsche Zaken na de ontmoeting in Rome gewisselde telegrammen documenteeren, naar de diplomatieke medewerker van de Agenzia Stefani schrijft, op de duidelijkste wijze de geweldige levenskracht van het bondgenootschap en den buitengewonen geest van kameraadschap, die de verantwoordelijke mannen van de spilpolitiek verbindt. Von Ribbentrop verklaart, dat de bel de mogendheden in den strijd tegen Engeland gemeenschappelijke doelstellingen nastreven. Deze oprechte en volstrekte solidariteit leeft diep in het bewustzijn van de beide groote vol ken, die vastbesloten zijn te zamen, zij aan zij, tot aan de overwinning en daarna op te mar- cheeren. De Rijksminister van Buiteniandsche Zaken heeft er op gewezen, dat bij de ontmoe ting van Rome de toekomstige ordening en vei ligheid van de levensruimten der beide verbon den rijken aan een bestudeering zijn onderwor pen. Duitschland erkent de Italiaansche le vensruimte van het rijk. Aan beide kanten dus geen reserves, maar volkomen oprechte erken ning. Dat alles wordt door het Italiaansche volk op volle waarde geschat, het heeft de onoprechtheid der Westelijke democratieën in geen enkel opzicht vergeten. De rijksminister van Buiteniandsche Zaken heeft er verder op gewezen, dat by de besprekingen in Rome niet alleen de toekomstige „ordening" der levens ruimten, maar ook hun „veiligheid" bestudeerd zijn, hetgeen de gevolgtrekking doet maken, dat niet slechts de politieke en economische, maar ook de geografische en strategische problemen overwogen zijn. De volstrekte en oprechte soli dariteit dér beide groote mogendheden brengt daa,rmede in Europa en Afrika een „nieuwe or dening" tot stand en juist daarop heeft een uitdrukkelijke verklaring betrekking in het te- De spanning tusschen Engeland en Frankryk, vrijwel onmiddellük na het sluiten van den Duitsch-Franschen wapenstilstand, heeft des tijds al de wereld verbaasd. Het is geen fraai schouwspel, wanneer de vroegere bondgenoot, zonder eenigen vorm van proces, den zwaar ge troffen medestrüder in den rug aanvalt en dan nog wel, nadat hy van te voren te weinig steun aan dien strydmakker heeft verleend. De aanval op Dakar aan de Afrikaansche kust nu heeft de spanning tusschen Londen en Pa rus tot een hoogtepunt doen stijgen, dat niet ver meer van openlijken oorlog verwyderd is, aldus lezen wij In een correspondentie van het V.P.B. Het zou licht den indruk kunnen wek ken, dat het hier een geval van spijt en onbe redeneerde woede betrof, in het bijzonder uit gaande van den Franschen generaal De Gaulle, die door zijn eigen regeering uit zijn ambt is ontzet. Echter: „There's method in this mad ness"; deze landingspoging aan de Atlantische kust van Noord-Afrika heeft wel degelijk een diepe beteekenis. Zij is ingegeven door vrees voor de ontwikkeling der Spaansche politiek. Wy hebben al eens vroeger uiteengezet dal de toegang tot de Middellandsche Zee ernstig bedreigd wordt, nu Spanje nauwer toenadering zoekt tot de landen van de spil en opnieuw met kracht den eisch tot teruggave van Gibraltar stelt. Een Engelsche landing aan de Westkust van Noord-Afrika, zou de mogelijkheid openen Tanger en Ceuta van het Zuiden ui torn te trekken en te bedreigen en aldus den toegang tot de Middellandsche Zee te blüven beheer- schen. Het verlies van den Franschen bondge noot beteekent voor Engeland, dat verschillende van de tot nu toe als zeker beschouwde steun punten in de Middellandsche Zee onveilig zijn geworden. Dat men den aanval heeft laten uitvoeren door den Franschen generaal De Gaulle en zJjn aanhangers, is alleen geschied, om er een schün van wettigheid aan te geven en te kunnen ver klaren, dat de „wettige" Fransche regeering Dakar zal beschermen tegen het bewind van Vichy. Dat overigens de Fransche regeering en de Fransche vloot zich zoo hardnekkig tegen den vroegeren bondgenoot verdedigen, kan eener- z«ds een gevolg zyn van verontwaardiging over den Britschen aanval in den rug, maar bewijst ook wel, dat het bondgenootschap met Enge land nooit zoo diep in het volk heeft geleefd, als sommige Fransche kringen (de „die-hards" als Reynaud b.v.) wel hebben willen doen ge- looven. Hier wreekt zich weer de breuk in de Fransche politiek; een minderheid in de regee- rende kringen heeft steeds na München geijverd voor een samengaan met Engeland en is er ten slotte in geslaagd de meer jegens Duitschland verzoeningsgezinde kringen (Laval, zelfs Dala- dier) op den achtergrond te dringen. Maar in het volk leefde deze politiek nooit. Opvallend in verband met den Britschen aan val op Dakar en de Fransche represailles tegen Gibraltar, is ook het feit. dat de spanning, welke tusschen Frankrijk en Japan ontstond aan de grens van Fransch Indo-China plotseling is af genomen en de gevechten, waarby reeds een honderdtal dooden aan beide zijden waren ge vallen, zijn gestaakt. De werkelijke beteekenis van deze gebeurte nissen, in het licht van den strijd, dien Japan thans in Oost-Azië te voeren heeft, zullen wü nog wel eens nader bezien, maar het is niet te gewaagd in het verbeteren der betrekkingen tus schen Frankryk en Japan een gevolg te zien van den Britschen aanval, welke Engeland in zekeren zin tot gemeenschappeiyken vijand van beide landen heeftgemaakt. In ieder geval zal Frankryk er op dit oogen- blik weinig voor gevoelen, ook in Oost-Azië als schild te dienen voor den Britschen bondgenoot die het in het Westen in den tug aanvalt. De verdere ontwikkeling van de Britsch- Fransche verhouding kan met belangstelling te gemoet worden gezien en kan van invloed zyn op het verdere verloop van den oorlog. legram van graaf Ciano. Engeland, aldus de diplomatieke correspondent ten slotte, heeft de ontmoeting in Rome met duidelijke nervositeit gevolgd en heeft haar volledige succes moeten constateeren. Dit succes werd niet alleen be krachtigd door de verklaringen der beide mi nisters van Buiteniandsche Zaken in hun tele grammen, maar ook door de spontane en har telijke volksfoetoogingen der Italiaansche hoofd stad. NEW YORK, 26 Sept. (D.N.B.) Naar in New York wordt gemeld, heeft dc En gelsche regeering zich volgens een officieele mededeeling gedwongen gezien de aanval len oP Dakar te staken en de troepen terug te trekken. De Engelsche regeering zou hebben Ingezien, dat de val van Dakar niet te bereiken is zonder groote gevechts handelingen". i De overval op Dakar wordt door de Beriyn- sche ochtendbladen gekenmerkt als een typi sche Engelsche poging om zich zelfs met ver raad jegens den vroegeren bondgenoot op zijr. kosten in het bezit te stellen van vreemd ge bied, waarby de afvallige oud-generaal De Gaulle nog slechts by wijze van alibi naar voren wordt geschoven. De Berliner Börsenzeitung stelt in het licht, dat het Britsche oorlogsschepen waren, die na de afwijzing van een aanmatigend ultimatum het vuur op Dakar en de daar liggende Fran sche oorlogsschepen openden. Na twee mislukte landingspogingen van De Gaulle, meldt Reuter, dat „thans de operaties in Dakar aan den gang zijn". Het is dus duideiyk, zoo concludeert het blad, dat het Engeland zelf is, dat met alle middelen probeert zich In het bezit te stellen van het Fransche steunpunt aan de West- Afrikaansche kust. ROME, 26 Sept. (Stefani) De Ita liaansche minister van Buiteniandsche Zaken, graaf Ciano, is naar Duitsch land vertrokken voor een kort bezoek. V.P.B. meldt uit Berhjn: Wij vernemen van bevoegde katholieke zijde, dat de president van de Vereenigde Staten Z. H. den Paus telegrafisch reeds zün princi- pieele instemming heeft betuigd met de orga nisatie van de door het Vaticaan voorgestelde hulpactie, waarover wy dezer dagen reeds be richtten. Gevolmachtigden voor de voorberei ding van deze actie tot hulpverleening zullen dezer dagen aan beide zijden benoemd worden. Naar men ons mededeelt, zullen dezen in de eerste plaats stappen doen, de Engelsche re geering er toe te bewegen, de transporten, die een tevoren overeen te komen kenteeken zullen dragen, ongehinderd te laten passeeren. Er dient te worden afgewacht, welke houding de betrokken instanties in Engeland tegenover de verzoeken van Roosevelt en Z. H. den. Paus zul len aannemen. De Duitsche regeering zal even eens binnenkort door den nuntius te Beriyn op de hoogte worden gebracht. Bijzonderheden om trent de hulpactie zün op het oogenblik nog niet bekend. Van doorgaans goed ingelichte zyde vernemen wy echter, dat voorloopig een bedrag van 500.000 dollar ter beschikking staat en dat verdere bedragen door middel van col lecten zullen worden büeengebracht. Bovendien ligt het in de bedoeling, andere hulporganisa ties tot medewerking aan deze grootsch opge zette actie uit te noodigen. BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.) De Duitsche rykskanselier heeft Z. M. den Koning van Denemarken bij het bereiken van den zeventig jarigen leeftijd telegrafisch zijn gelukwenschen doen toekomen. NEW YORK, 26 Sept. (D.N.B.) Mackay Radio meldt, dat het Engelsche vrachtschip Sulairia, groot 5802 ton, op 475 myi ten Wes ten van Ierland, volgens een draadloos ont vangen bericht, is getorpedeerd. Aanvang Seizoen 1940/41 Uren voor Inschrijving en Besprekingen dagelijks van 11—12, 2—5 en van 7—9 uur TE HAARLEM TELEFOON 10860 Haarlem Amsterdam Bussum Hilversum TOKIO, 26 Sept. (Domei). Van een vooruitgeschoven post van het Japansche cxpeditieleger ergens in Zuid-China wordt gemeld, dat dé Japansche militaire strijd krachten, welke over zee naar Fransch Indo- China vervoerd zijn, vanmorgen de landing nabij Haiphong op vreedzame wijze voltooid hebben. Deze troepen zyn reeds vanochtend begonnen met den opmarsch naar het binnenland. Over de betrekkingen tusschen Tokio en Washington schrüft de Yomioeri Sjimboen: President Roosevelt is er zelf verantwoorde lijk voor dat de betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten aanzienlijk verscherpt zijn. Hij heeft de ahti-Japansche stemming onder de Amerikaansche bevolking gekweekt, hoewel Ja pan niet het minste voornemen heeft de Ver. Staten aan te vallen. Wanneer de politiek van Japan de veiligheid van Amerika bedreigt, dan kunnen de Ver. Staten alle tegenmaatregelen ook die van militairen aard, nemen. De Japan sche politiek beoogt uitsluitend het herstel van den vrede en de nieuwe ordening in Groot-Azië. Ook in economisch opzicht bezitten de Ver. Sta ten voldoende hulpbronnen, zoodat hun houding onbegrijpelijk is. Japan mag eventueel niet aar zelen, schryft de Hotsji Sjimboen, tegen de Ver. Staten tot een offensief over te gaan. De Ver. Staten houden er bij hun onderhandelin gen met Engeland blijkbaar geen rekening mee, dat Japan vast besloten is om tot het bereiken van zijn doel, alle hinderpalen uit den weg te ruimen. De Japansche minister-president prins Konoye is vanmorgen door den keizer in audiëntie ontvangen om rapport uit te brengen over „al- gemeene staatszaken." MADRID, 26 Sept. (D.N.B.) Hier ontvan gen berichten bevestigen, dat het bombarde ment van Gibraltar door Fransche vliegtuigen zware schade heeft veroorzaakt. Vooral ernstig heeft het arsenaal geleden, dat door drie bom men werd getroffen. De arehicfafdeeling van het arsenaal is geheel vernield. Voorts is de ingenieurskazerne een puinhoop geworden, waarbij talrijke slachtoffers vielen onder de militairen. Het totaal aantal der verliezen staat nog niet vast. In de haven zijn een stoomschip van de admiraliteit en twee hulpschepen in brand gestoken. Een hulpschip zonk. Het totale aantal der bommen, die op het land vielen, wordt opgegeven als 70, terwyl er 40 in zee zouden zijn gevallen. Ook het gevangenenkamp Windmill Hill werd volgens de berichten door twee bommen getroffen. Een bom van 100 K.G. viel naast het regeeringsgebouw, een tweede in de nabij heid van het Trafalgar-kerkhof, waar een diep gat in den grond werd geslagen, zoo dat het verkeer gestremd werd. Voorts kwamen bommen neer op pieren, dokin stallaties en goederendepots. Een vliegtuig beschoot de batterijen afweer geschut met machinegeweren en maakte slacht offers onder de bedienende manschappen. Drie bommen vielen in het stadscentrum in de Koningsstraat en vernielden verscheidene ge bouwen. Men spreekt van acht of tien dooden onder de burgerbevolking. Het schijnt echter, dat de slachtoffers bij de militairen veel tal rijker zijn. Twee leden der bemanning van een neergeschoten vliegtuig verdronken, een werd gevangen genomen en naar Gibraltar gebracht. De civiele gouverneur van Gibraltar heeft be paald, dat de gedwongen evacuatie moet wor den voortgezet. Tien sleepbooten en andere kleine Engelsche schepen vluchtten uit Gibral tar naar de haven van Algeciras, om het bom bardement te ontwijken. Van bevoegde zyde wordt medegedeeld: Door de activiteit van de Wassenaarsche po litie is het gelukt in den loop van den avond van 25 September drie leden van de bemanning van het in den morgen van 24 September te Leidschendam neergekomen vliegtuig gevangen te nemen. In den loop van den daaropvolgenden nacht werden te Voorschoten nog twee leden der be manning gearresteerd. Allen zijn aan de Duit sche militaire autoriteiten overgeleverd. Later werd gemeld: Drie leden van de bemanning van het Engelsch vliegtuig, dat bij Leidschendam is neergekomen, zyn gisteravond in de buitenplaats Duiven voorde, by Voorschoten, aangehouden. Waar- schynlyk zyn het drie Tsjechen. Sinds eenige dagen werd te Leeuwarden ver mist 'n 61-jarige man. Thans heeft de gemeen- te-politie zyn lyk uit het Vliet opgehaald. Vermoed wordt, dat de man door de duister nis misleid te water is geioopen. DEN HAAG Ifnfstr. - hoek-Lange-Poten Het mooiste zitje f*r. Keuken. Gezellige sfeer Moderne ingerichte kamers, met ontbijt, vanaf 4.00. Telefoon op alle kamers De Berhjnsche correspondent van het V.P.B. meldt; Zondag is in bijna alle katholieke kerken in Duitschland een deel van het herderlijk schrij ven voorgelezen, dat naar aanleiding van de groote Duitsche bisschoppen-conferentie" te Fulda is samengesteld. De inleiding tot deze brief werd reeds, zooals wij hébben medege deeld, op Zondag 8 September van den kansel voorgelezen. De voorlezing van Zondag j.l. hield zich bezig met het onderwerp „Goddelijke waarheid en menschelijke vrijheid". Dit ge deelte was in de eerste plaats tot de katholieke jeugd gericht. „Wij weten," zoo luidde het schrijven o.m, „dat ook voor ons nog vele levensvragen onopgelost blijven, maar wij weten ook, dat wjj niet hopeloos aan duistere machten zjin overgeleverd en wü weten verder, dat alle menschelijk leed zün hoogen zin heeft, al erkennen wij niet altijd aanstonds waar om het ons treft. Wy weten ook, dat een maal het oogenblik zal komen waarop het Rijk Gods met zijn getrouwen zal kunnen triomfeeren en dat waarheid en vrijheid zullen heerschen. Gij weet het, of vermoedt het althans dat slechts in vrijheid de menscheiyke krachten zich ontplooien en gedyen kunnen, en daarom hebben ook enkelingen en geheele volken groote offers aan goed en bloed gebracht voor hun vrijheid". In aansluiting hierop zou op de volgende Zondagen het vervolg van den herderiyken brief worden voorgelezen. Het Verordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Financiën betreffende de aan gifte van buiteniandsche effecten. Hierin wordt bepaald: Artikel 1: (1) Ingezetenen zyn verplicht van buiteniand sche effecten, welke hun bij het in werking tre den van dit besluit toebehooren, binnen een maand na dit in werking treden aangifte te doen bij de Vereeniging voor den Effectenhan del te Amsterdam. (2) Het Deviezeninstituut kan bepalen, dat buiteniandsche effecten, waarvoor reéds uit an deren hoofde een bpgave of registratie heeft plaaibs gevonden erf die een geringe waarde hebben, van de verplichting tot aangifte uit gezonderd zyn. Deze bepalingen worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Artikel 2. (1) Ingezetenen zyn verplicht van buiten iandsche effecten, die door hen na het in wer king treden van dit besluit worden verkregen, binnen drie dagen na die verkrijging overeen komstig het bepaalde in artikel 1 onder gelijk tijdige vermelding van den voorafgaanden eige naar aangifte te doen. 2. Aangifte overeenkomstig het vorige lid be hoeft niet te worden gedaan, wanneer de effec ten door de Vereeniging voor den Effectenhan del op daartoe strekkend verzoek met opgave der nummers geregistreerd en v»n een ketting verklaring voorzien zijn en in regelmatig beurs- verkeer worden verkregen, 3. Onder verkry'ging in regelmatig beursver- keer wordt verstaan verkrijging overeenkomstig de beursvoorschriften 1940 (zie Nede-landsche Staatscourant 1940, no. 127) en de reglementen der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van den Bond voor den Geld. en Effectenhandel in de Provincie te 's- Gravenhage en van de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam, voor zoover de verkrijging ge schiedt door of door tusschenkomst van leden van de genoemde vereenigingen. Personen, die ingezetenen worden, zün ver plicht van de hun op dat tydstip toebehoorende buiteniandsche effecten binnen tien dagen overeenkomstig het bepaalde in art. 1 aangifte te doen. Artikel 4: De aangifte van buiteniandsche ef fecten, waartegen binnen het bezette Neder landsche gebied certificaten, depotfractie bewij zen of andere soortgelijke stukken aan toonder zijn uitgegeven, moet geschieden door den in gezetene, die deze stukken heeft uitgegeven. Artikel 5; Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1