Poging tot doodslag te Haarlem ROUW BONTMANTELS Nederlandsche Hoogovens Staalfabrieken N.V. en Haarlem, 26 Sept. Verstopping WEILL ZOON BEHANGSELPAPIER H. M. BAKKER Dansschool Schröder NIEUWE COLLECTIE bontwerkers Netto-winst f 1.059.115 (v.j. 815.817 Dividend 5 pCt. (v.j. 3 pCt) BINNENLANDSCHE AFZET TOEGENOMEN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 RAAMSINGEL 16 - TELEF. 11045 - HAARLEM Op onze Vrijdagavondles voor gevorderden kunnen wy nog enkele nette R.K. Heeren inschrijven. Het leven van een, die opgroeide in de straten van de grootstad ACHTER DE WOLKEN SCHIJNT DE ZON VRIJ VAN DISTRIBUTIE Bisamrng Bisamflank Petit gris Veulen Persianer Weer 21 niet-verduisterde woningen BARTELJORISSTRAAT 26-28 Personalia POPULAIR CONCERT H.O.V. BURGERLIJKE STAND Wat de Radio-Centrale morgen geeft VIJFHUIZEN 27 September AGENDA VERKIEZING LID GEDEPU TEERDE STATEN Bioscopen Bioscopen Apotheekdiensten Aambeien? Huiduitslag Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselingszouf Uitbreidingen HEEMSTEDE STAD „Deze negentienjarige jongen heeft zich vastgeklampt aan hetgeen hij in zijn leven als iets moois dacht. Hij ontmoette het meisje, stelde zijn heele leven op haar in en wilde zich, toen het na een jaar niet meer ging zooals het moest, van zijn bezit verzekerd blijven houden. En hij verdedigde dat met de wapens, die tot zijn beschikking stonden: dat waren de branie, die hij uit derde-rangs films leerde en den bluf, dien de helden uit stuivertjes-romans met zooveel succes gebruiken. Want dat waren zijn eenige bronnen. Een huiselijk leven kende hij niet. Z'n vader was een dronkaard, die gescheiden leefde van zijn vrouw, en iedere maand waren er conflicten met den huisbaas, zoodat ze van hier naar daar trokken. Zoo kreeg hij nooit de gelegenheid zich in de familie-sfeer in te leven. Deze Amsterdammer kreeg de voor-opleiding voor het leven in de straat, in de hoeken van de groote stad en in de bioscoop." Deze schildering gaf de verdediger van den jeugdigen verdachte, die hedenmorgen wegens poging tot doodslag voor de Haarlemsche Recht bank moest verschijnen. Hij had verkeering ge kregen met een Haarlemsch meisje, dat na een jaar de verloving verbrak. En sedert den datum waarop dat gebeurde, den 28sten Maart, liep de jongen met wraakplannen rond. „Als zij niet van mij kan zijn, dan ook niet van een ander.' Op een Zaterdagmorgen kocht hij een dolk mes, niet met de bedoeling haar daarmee te verwonden, doch slechts om door een be dreiging indruk op zijn verloren liefde te maken Hij nam den trein naar Haarlem en zag het meisje in de Barrevoetstraat gearmd met een ander loopen. Hij sprak den rivaal aan en vroeg hem of hij haar even onder vier oogen mocht Bpreken. Het mocht niet. „Als er wat te spreken valt, dan doe je het maar hier en anders ga je maar naar d'r huis." „Met de complimenten van jou heb ik niets te maken," zei de jongen en hij haalde zijn mes te voorschijn, dat hij in zijn achterzak gestoken had. Het meisje zag het en waarschuwde haar gezel. Deze haastte zich eenige stappen achteruit, doch had het ongeluk daarbij te struikelen over den stoeprand en toen hij op den grond lag kreeg hij eenige steken, die hem aan armen en hand verwondden. Een was op zijn hart gericht, maar stuitte gelukkig af op een portefeuille. Soldaten trokken den messentrekker van zijn slachtoffer af en daarmee was dit liefdesdrama ten einde. President tot het meisje: Toen u de ver keering met verdachte afmaakte, kende u toen het slachtoffer reeds? Getuige: Nee, toen nog nog niet. Ik leerde hem enkele weken daarna kennen. Prsident: Zijn er nog verzoeningspogingen geweest? Getuige: Begin Maart wilde ik het eigen lijk al afmaken, maar ik heb er mee ge wacht tot na zijn verjaardag. President: Toen heeft u hem nog een ring gegeven. Getuige: Op mijn verjaardag had hij mij ook wat gegeven. President: Had u geen ander presentje kunnen bedenken? Dit verwekte toch zekere verwachtingen. Heeft u in de Barrevoestraat iets gezien van het steken? Getuige: Nee, want toen ben ik weg ge gaan. President; Niet erg liefderijk om uw ver loofde in den steek te laten. Dr. Franken, zenuwarts te Haarlem, had een onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van verdachte en hij was tot de conclusie ge komen, dat deze een volkomen psychopaat was, Het mes had hij zeker nooit tegen het meisje gebruikt, maar toen hij op dien bewusten datum met het mes in zijn hand voor zijn rivaal stond en driftig werd, vergat hij zichzelf en stak. Ge tuige achtte verdachte in sterke mate vermin derd toerekeningsvatbaar voor deze daad, en in antwoord op een vraag van een der rechters of hij de mogelijkheid aanwezig dacht dat de jongen na zijn invrijheidstelling weer tot aan vallen zou overgaan, antwoordde hij bevesti gend. De knaap heeft een groot gevoel voor trouw en zal haar niet licht vergeten. Maar de jongen zelf zei niets meer voor het meisje te voelen. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat gezien de bekentenissen voor de politie, voor den rechter-commissaris en voor hem af gelegd, bewezen mag worden geacht dat het de bedoeling van den jongen was te dooden: In aanmerking nemend, dat men hier met een psychopaat te doen heeft, eischte hü slechts een gevangenisstraf voor den Mjd van een jaar, doch daarnevens ter beschik king stelling van de regeering. Mr. O. H. van Wijk voerde na het hierboven staande nog aan, dat zijn cliënt meer psycho paat door geestelijke ondervoeding is dan van nature. Hij is meer primitief dan slecht en men kan niet zeggen, dat hij al mislukt is, want hij heeft bijna nog geen kans gekregen om te slagen. Als er maar iemand was, die hem op voedde zooveel mogelijk in het dagelijksche leven, dan was spr. er van overtuigd, dat er nog een behoorlijk mensch uit dezen jongen zou groeien. De rechtbank zal op 10 October uitspraak doen. Ludamus heeft Zondag j.l. tegen haar wil en bedoeling in, vele menschen moeten teleur stellen. Dat waren niet zij, die in een uitverkochten Stadsschouwburg aanwezig waren en zich bui tengewoon amuseerden met de vroolijke, gees tige, grootsch opgezette revue „Achter de wol ken schijnt de zon", doch de talloos velen, die van den bureaulist te hooren kregen „de zaal is uitverkocht". Het groote succes, met deze revue geoogst en het feit, dat zoo velen, Zondag j.l. de deur van den Schouwburg voor zich gesloten Von den, zijn voor Ludamus aanleiding geweest, op Zondag 29 Sept. a.s., des namiddags 2 uur, een heropvoering te geven van deze revue. Ruim 700 menschen krijgen dus nog een kans om deze revue te zien. Men raadplege dan ook de in dit nummer Voorkomende ad vertentie. Er heerscht rouw in menig Haar lemsch gezin. Tot de bemanning van het Roode Kruisschip L.A.Z., dat voor de kusten van België en Nederland zijn werk van naasten liefde uitoefende en dat door on- verhoedsche aanvallen van Engel- sche vliegets zulk een jammerlijk lot moest ondergaan, behoorden vele stadgenooten, waarvan er niet minder dan vijf om het leven zijn gekomen. Dé namen der slachtof fers hebben wij gisterenavond reeds gepubliceerd. Ieder van die namen beteekent niet alleen voor de naas te familieleden en bekenden, maar eigenlijk voor onze geheele stede lijke gemeenschap een tragedie. Stoere fiere jongemannen, in den bloei en de kracht van hun leven, zijn ons ontrukt en met deer nis denken wij aan het leed, dat eens te meer in deze tijden vol tragiek over zoovelen is gebracht. 7. Robins and roses Syd Lipton 8. I wished on the moon Henry Allen 9. Roosje op de heide Ab de Booy 10. Southern Moon Linn Milford 11. Comme la rose Hélène Cals 12. Sail along silvery moon Vera Lynn 13. I send my love with these rases L. P. Acc. Band 14. Georgia's got a moon Six Swingers 15. Roses in December Dick Powell 16. Shadows on the moon Henry Hall 17. Last rose of summer Deanna Durbin 18. Moon over Miami L. P. Acc. Band Gevestigd 1856 De herhaalde waarschuwingen om toch voor al voor een perfecte lichtafscherming van de vensters zorg te dragen, blijken door vele Haarlemmers niet begrepen te zijn. In den af- geloopen nacht heeft de politie weer 21 proces sen-verbaal opgemaakt. De boete is meestal hooger dan de kosten voor een behoorlijke verduistering bedragen. 11 fietsers hebben een bon gekregen, omdat hun lampen niet volgens de regelen der kunst waren verduisterd. Het concert, dat hedenavond onder leiding van Marinus Adam in de Gemeentelijke Concertzaal zal worden gegeven, zal het laatste zijn in het seizoen 1939-1940. De H.O.V. gaf in dit seizoen niet minder dan 44 volksconcerten, 18 ledenconcerten, 2 opera concerten en een Beethoven-cyclus van 3 con certen. Op het concert van hedenavond wordt op veel vuldig verzoek een populair programma uitge voerd, waaraan Greet Koeman, sopraan, haar medewerking zal verleenen. Na dit concert gaat het orkest zich voorbe reiden op het seizoen 1940-1941, waarvan het eerste ledenconcert op Zondag 13 October zal worden uitgevoerd, onder leiding van Toon Ver- hey. met als solist Cor de Groot, plano. Het eerste volksconcert zal op Zondag 27 Oc tober plaats vinden. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candid'aatsexamen in de geneeskun de onze stadgenoot, de heer E. v. d. Wall. Getrouwd 26 Sept.: A. P. C. Haan en J. H. Faber; R. Groot'en M. A. Endenburg. Geboren 23 Sept: z. van L. W. de Ridderv. d. Neut; 24 Sept*-: d. van M. P. Bos—Roos; 25 Sept.: z. van C. J. DirkseGroen; z. van H. H. J. PhippoSoutberg; 26 Sept.: d. van E. Speel man—Beurskens; d. van E. NeeterVega; z. van M. B. SchaeferSchlensok. Overleden: 24 Sept.: G. Kooienv. Osch, 85 j. Colensostraat; P. Sandee, 52 j. M. van Heems kerkstraat; 25 Sept.: C. C. S. v. d. Schaar— Mattheijer, 45 j., Koudenhorn; A. LodderZijl stra, 80 j„ Hazepaterslaan. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio Centrale, 78 uur, op Vrijdag 27 September luidt: 1. Rosen aus dem Süden Lea Pillti 2. Moonlight 3. Prenez mes roses 4. Moonbum 5. Witte Rozen 6. Campus Moon Victor Silvester L. Boyer Maurice Winnick Willy Derby L. P. Acc. Band Waterleidingbuis gesprongen Woensdag Is in den Spieringweg een groot lek ontstaan in de waterleiding, waardoor het water met zoo'n kracht weg stroomde, dat er hoegenaamd geen druk meer op de leiding stond. Door personeel van het P.W.N. werd aanstonds met het herstel lingswerk begonnen, maar daar men in donken: met dit werk niet voort kon gaan, moest de volgende dag worden afgewacht. Dit veroor zaakte aan een groot aantal inwoners natuurlijk veel ongerief. De nieuwe brug. De werkzaamheden aan den bouw van de nieuwe brug over de Ringvaart hebben een vlot verloop. Het is reeds duidelijk te zien welk een groot werk het wordt. Naar wij vernemen, zal ook spoedig worden begonnen aan den nieuwen weg, die op deze brug zal aansluiten. tegen LAGE PRIJZEN en OUDE KWALITEITEN GEN. CRONJéSTRAAT 135 - Telef. 11657 (Vakkundige behangersbeschikbaar) Gedeputeerde Staten schrijven aan Provin ciale Staten: Blijkens een van den Secretaris-Generaal ontvangen mededeeling, kunnen thans weer benoemingen van leden van Gedeputeerde Sta ten plaats vinden. Het bepaalde in artikel 2 der Vierde Ver ordening van den Rijkscommissaris, betreffen de bijzondere maatregelen op administratief gebied, kan n.l., volgens die mededeeling, al dus worden geïntarpreteerd, dat bepalingen, welke door verkiezing geschieden en waarom trent in het derde lid van artikel 3 van die Verordening van den Rijkscommissaris van 21 Juni 1940, een beslissing in uitzicht was ge steld, weder op de gebruikelijke wijze kunnen plaats vinden. In verband daarmede kan worden overge gaan tot voorziening in de vacature-Ed. Polak. De Voorzitter van ons College stelt zich voor. deze benoeming in de vergadering van 22 Oc tober &.s. aan de orde te stellen. Gebouw St. Bavo: Federatie Groenten en Fruit, 8 uur; Bestuur Voetbalbond, 7.30 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 7.30 uur; Bouwvak patroons, 7.30 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Concert, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Kunsthandel Leffelaar: Zomertentóonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 10—5 uur. Kunsthandel „De Eikel", Leidschevaart 142: Expositie van Brabantsche en Limburgsche Lieve Vrouwkes, 106 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Zuster Angelika", 2.30 en 7 uur. Cinema Palace; ,,'t Spookschip", 18 jaar, 5 en 7 uur. Luxor: „De nacht der beslissing", volw., 2.30 en van 69 uur doorloopend. Frans Hals; ,,De blanke vrouw van den naharadja". 2.30, 5 en 7 uur. Spaarne: „Morgen gaat het beter", eiken leeftijd, Woensdag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur. Gebouw St. Bavo: Kinderkoor, 6 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 7.30 uur; Haarlems Gemengd Koor, 7,30; Schaakclub St. Bavo, 7.30 uur; Be stuur Spoorwegpersoneel, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Lt>oy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teékeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel - Leffelaar: Zomertentoonstelling van teekeningen en schilderijen van Herman Moerkerk, 105 uur. Kunsthandel „De Eikel", Leidschevaart 142: Expositie van Brabantsche en Limburgsche Lieve Vrouwkes, 106 uur. Palestina Diorama's, Schötersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Mijn zoon, de minister", volwas senen, 2.30, 5 en 7 uur. Cinema Palace: „De drie Codona's", 18-jari gen, 2, 5 en 7 uur. Luxor: „Zoölogica", boven 18 jaar, 2.30 en van 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Circusreizigers", eiken leeftijd, 2.30, 5 en 7 uur. Spaarne: „Wij zijn allen geen Engelen", met Heinz Rühmann, volwassenen, Woensdag 2.30, Zaterdag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Fa. Bege- mann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar- nixapotheek, Marnixstraat 65, tél. 23525; Heem- steedsche apotheek, Binnenweg 98, Heemstede, tel. 28197. Het voordeelig saldo van de bedrijfsrekening der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. over het jaar 19391940 bedraagt 3.618.167 (v. j. 2.655.164). De bruto-winst bedraagt 4.467.426 (3.333.429). i De afschrijvingen op fabrieksinstallaties voor het onderhavige boekjaar werd vastgesteld op 1.558.311. Met het oog op de verschillende uitgaven, als gevolg van den oorlogstoestand nog te ver richten, waaronder de verplichting voortvloeien de uit het lidmaatschap van Molest-Risico en in verband met de belangrijke investeeringen, die ten behoeve van de voltooiing van de Staalfa briek en den bouw van de Walserij vallen te doen, werd het noodig geacht de „Reserve voor Diverse Belangen" verder aan te vullen met een bedrag van 1.850.000,waarna een netto winst resteert van 1.059.115 (v. j. 815.817). Hiervan zal overeenkomstig het bepaalde in de Statuten worden uitgekeerd: 4 (onv.) pCt. di vidend prioriteitsaandeelen 3.000,—; 5y, (4!4) pCt. dividend pref. aandeelen 131.250,4j/2 (3) pCt. dividend gewone aandeelen 796.500. Van het saldo ad 128.364,89, zijnde de over winst, wordt uitgekeerdaan den Raad van Com missarissen l'A pCt. 9.627,37aan de Directie: 10 pCt. 12.836,49; terwijl het resteerende ad 105.901,03 ter beschikking van de Algemeene Vergadering komt. Voorgesteld wordt hiervan uit te keeren: V, pCt. dividend preferente aandeelen 6.250, Y, pCt. dividend gewone aandeelen 88.500,en het saldo ad 11.151,03 als onverdeeld dividend op nieuwe rekening over te boeken. Aan het jaarverslag over 19391940 van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. ontleenen we het volgende: De geweldige gebeurtenissen, die zich in ons land na de afsluiting van ons boekjaar hebben afgespeeld, hebben ook in het leven onzer Ven nootschap diep ingegrepen. Begon in den afgeloopen winter de grondstof - fenvoorziening al voortdurend bezwaarlijker te worden de uitbreiding van den oorlog ook tot ons land verbrak aanvankelijk al onze verbin dingen, terwijl bovendien door oorlogshandelin gen in ons bedrijf een ernstige beschadiging werd aangebracht aan het pompstation voor het koel water onzer hoogovens en windmachines, waar door vrijwel ons geheele productie-apparaat als ook dat onzer nevenbedrijven tot stilstand werd gedoemd. Een uitzondering hierop maakte slechts de cokesfabriek, die wij in bedrijf konden houden ten dienste van de gasvoorziening der bij ons aangesloten gemeenten, welke voorzie ning geen enkele onderbreking heeft ondervon den. Nadat door een voorloopige herstelling in het pompstation dit weer gedeeltelijk in bedrijf kon worden gezet, was het mogelijk een onzer hoog ovens weder aan te blazen. Toen korten tijd later, door de eerste resultaten van het herstel lingswerk aan onze nationale verkeerswegen, de kolenaanvoer uit Limburg kon worden hervat, waren wij in staat, het bedrijf der cokesfabriek uit te breiden en daardoor de stikstof fabriek der Mekog in gang te brengen, zij het ook, tenge volge van den nog steeds beperkten aanvoer van kolen, slechts op halve capaciteit. Achtereenvol gens zijn ook de cementfabriek, de staalfabriek en de buizengieterij weer in bedrijf genomen. Ook in deze afdeelingen kan nog niet op volle capaciteit worden gewerkt, meestal door het ontbreken van voldoende grondstoffen. De oorlogsomstandigheden brachten een vol komen afshijding van onze buitenlandsche ver bindingen, zoowel over zee als over land. Dien tengevolge kwam onze ertsaanvoer tot volledigen stilstand. Hervatting van dezen aanvoer Is nog niet mogelijk gebleken, niet alleen ten gevolge van transportmoeilijkheden, maar ook door de algemeene belemmeringen, welke aan het inter nationale handelsverkeer van ons land in den weg staan. walserij en voor de uitbreiding onzer staal fabriek met een derden Siemens-Martinoven, waartoe tevens het gebouw dier fabriek wordt vergroot. Met de uitvoering van den bouw der gebouwen en der machine- en ovenfundamenten zijn wij reeds flink gevorderd deze werkzaam heden worden met kracht voortgezet; de be- tioodigde materialen zijn reeds grootendeels op ons terrein aanwezig. De aanmaak der instal laties vindt voor zoover' bekend, in de fabrieken waar bestellingen zijn geplaatst, goeden voort gang. Wij breidden onze staalfabriek uit met een generatorinstallatie, waardoor de gasvoorziening dier fabriek onafhankelijk werd van het bedrijf van hoogovens en cokesfabriek. Deze installatie kwam ons in de laatste maanden, terstond na haar gereedkomen, uitstekend te stade. De groote herstelling onzer tweede cokesoven batterij kwam gereed. DAN Men voelt zich vrij er en gezonder. Flacon f1.05. Dubbele flacon fl.TS bij apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE. KÖLN-BRAUNSFELD De verduistering onzer fabriek, die thans noo dig is, stelt ons voor belangrijke uitgaven, omdat wegens het continu karakter en den zich ont wikkelenden vuurgloed verschillende bedrijfs- afdeelingen geheel overkapt en ingesloten moe ten worden. De daartoe noodige omvangrijke bouwwerkzaamheden zijn in vollen gang en ten deele reeds gereed. Ook is de blijvende herstelling van ons zout waterpompstation in vollen gang. Gedurende het afgeloopen boekjaar waren twee hoogovens en de kooksbatterijen No. 1 en 3 in vol bedrijf. De ruwijzerproductie behaalde nagenoeg hetzelfde cijfer als in het voirge jaar, n.l. 276.279 ton (gemiddeld per dag 755 ton) tegenover 275.712 ton in het boekjaar 1938/'39. De kooksfabriek vervaardigde 296.549 ton kooks tegenover 281.848 ton ten vorigen jare. Onze afname van het P.E.N. bedroeg 9C.456.500 kWh tegenover 83.246.000 kWh in het voorafgaande jaar. De toename komt in hoofdzaak voor reke ning der bij ons aangesloten bedrijven. De productie van bijproducten der kolen- destillatie bedroeg over 1939/'40: ruwe benzol 3.478 ton, teer 10.322 ton, ammoniumsulfaat 4.417 ton. De gasleverantie aan de aangesloten gemeen ten omvatte de volgende hoeveelheden: grootere bedrijvigheid in de metaalindustrie dui delijk merkbaar, waardoor onze binnenlandsche ruwijzerafzet belangrijk steeg boven die van de zelfde periode in het vorige boekjaar. Het uitbreken van den Europeeschen oorlog in September bracht aanvankelijk een volledig stilleggen van onzen export van ruwijzer, ten ge volge van het besluit der regeering den export van een groot aantal voor de voorziening van ons land essentieele goederen, en daaronder ook ruwijzer, geheel te verbieden. Nadat gebleken was, dat de bij ons aanwezige voorraden ruwijzer en ertsen de voorziening van de Nederlandsche markt voor een geruimen tijd waarborgden, kon al spoedig een regeling worden getroffen, inge volge welke ons telkens dispensatie van het exportverbod werd verleend voor hoeveelheden, welke in een zekere verhouding stonden tot de regelmatig door ons geïmporteerde ertsen. Deze regeling stelde ons in staat onze bestaande ver plichtingen te vervullen en den export ook ver der op normale wijze voort te zetten. In de eerste twee oorlogsmaanden slaagden wij er in nog betrekkelijk ruime ertsentoevoeren te verkrijgen, waardoor onze ertsvoorraden aan vankelijk nog konden toenemen. Met de geleide lijke verscherping van den oorlog ter zee werd de aanvoer echter voortdurend moeilijker en kostbaarder. Steeds weer traden er nieuwe ver tragingen en belemmeringen op, zoodat wij na November onzen ertsvoorraad noodgedwongen langzaam moesten zien verminderen. De enorme stijging van de vrachten, die in vele gevallen tot het achtvoudige van de vooroorlogsche tarieven opliepen, bracht een sterke verhooging van on zen kostprijs teweeg. Daartoe droegen ook de hooge molestpremies en de kosten van het op onthoud in contrölehavens het hunne bij'. Be langrijke verhoogingen van den prijs van ons ruwijzer konden dientengevolge .niet uitblijven. De toenemende schaarschte aan scheeps- ruimte deed ons in den aanvang van 1940 er toe besluiten den gedeeltelijken eigendom van een zeeschip te verwerven en dit in het bijzonder te bestemmen voor het vervoer van erts van Noord-Spanje naar IJmuiden Dit schip heeft met succes eenige r-eizen voor ons volbracht, welke een gunstig resultaat af wierpen. Ook de kolenaanvoer had onder de oorlogsom standigheden te lijden, in het bijzonder de aan voer van Engelsche kolen, die steeds moeilijker werd en ten slofte geheel uitbleef. Daar onze Nederlandsche en Duitsche leveranciers slechts in geringe mate compensatie konden verschaffen voor het wegvallen van den Engelschen aanvoer, zagen wij ook onzen kolenvoorraad geleidelijk achteruitgaan. Intusschen was het ons, ondanks alle moeilijk heden toch mogelijk de productie van ruwijzer op hetzelfde peil te handhaven als in het vorige boekjaar. De afzet was iets geringer dan in het vorige boekjaar, doch overtrof niettemin toch nog de productie. Vooral onze export was geringer, n.l. 159.199 ton, tegen 223.046 ton in het vorige boekjaar. Gem. Velsen Gem. Beverwijk Gem. Krommenie Gem. Wormerveer Gem. Haarlem Gem. Zaandam Totaal 1938/'39 5.457.689 m3 3.153.135 2.360.000 1.743.940 5.258.528 1939/'40 5.964.722 m3 3.410.344 3.420.900 1.848.950 3.212.941 1.069.400 17.973.292 m3 18.927.257 m3 Zouden de oorlogsomstandigheden nog tot in den winter voortduren, dan moet met de mogelijkheid van verdere belangrijke be- drijfsinkrimpingen en met name stilzetting van de ruwijzerproductie, ernstig rekening worden gehouden. Wij blijven intusschen hopen, dat het mogelijk zal zijn den aanvoer van ertsen te hervatten vóór onze voorraad is uitgeput. Ondanks de verminderde bedrijfsbezetting I hebben wij het vaste personeel onzer fabrieken in dienst gehouden, zij het ook met verkorten werktijd. Ook keerden weer in onzen dienst terug al diegenen van ons vaste personeel, die den dienst voor het Vaderland hadden verricht en beëindigd. Het verheugt ons te kunnen vermel- I den, dat onder hen geen verliêzen zijn voor- j gekomen. Gedurende het verslagjaar werden groote be stellingen geplaatst voor den bouw onzer platen- De levering van gas aan de gemeente Zaan dam werd op 16 Nov, '39 begonnen, terwijl die aan Haarlem op 15 Nov. '39 voorloopig werd be ëindigd. Wij sloten echter inmiddels met de ge meente Haarlem een nieuwe overeenkomst, volgens welke Haarlem voor langen tijd gas van ons zal betrekken, ter aanvulling van de eigen productie. Met de levering op grond dezer over eenkomst is inmiddels in Juli 1940 een aanvang gemaakt. Tevens werden onze contracten met de gemeenten Velsen en Krommenie verlengd. De buizengieterij was regelmatig in bedrijf, ten deele in twee ploegen, ten deele in één ploeg. De productie was grooter dan in het vorige jaar. Het bedrijf der Staalfabriek kreeg in het afgeloopen jaar vollen omvang, doordat ook de tweede oven gereed kwam en gezamenlijk met den eersten in gebruik werd genomen. De ontwikkeling van het bedrijf in deze fabriek gaf reden tot tevredenheid. De omstandigheid, dat de Staalfabriek geheel werkt voor de binnenlandsche markt en ook uit sluitend binnenlandsche grondstoffen (schroot en het eigengemaakte staalijzer) verwerkt,x is oor zaak, dat deze bedrijfsafdeeling thans als eenige van ons fabriekencomplex in vollen omvang werkt. Onder de huidige omstandigheden moeten wij ons echter meestal tevreden stellen met voor het generatorenbedryf minder geschikte kolen- soorten, tengevolge waarvan de volle productie niet steeds kan worden behaald. Reeds in den aanvang van ons boekjaar stond de Europeesche ijzer- en staalnijverheid onder den invloed van de stijgende politieke spannin gen en de daarmede gepaard gaande toeneming der bewapening. De ruwijzerproductie bewoog zich allerwege, voor zoover de beschikbare prp- ductiecapaciteit dat althans toeliet, in een stij gende lijn, die zich na het uitbreken van het Europeesche conflict verder heeft voortgezet. Nochtans was vóór September 1939 van een hausse-stemming, zooals wij die in het voorjaar van 1937 meemaakten, geen sprake. Daartoe oefende de betrekkelijke slapte in de Amerikaan- sche fjzer- en staalindustrie, waardoor deze in toenemende mate als concurrent op de export markten naar voren trad, te zeer een matigenden invloed uit. Eerst in Augustus begon de opleving zich ook in de Vereenigde Staten krachtiger door te zetten, om zich pas na het uitbreken van den oorlog té ontwikkelen tot' een werkelijke hoogconjunctuur, die de bedrijvigheid in de staalindustrie weer zou opvoeren tot den hoogsten stand sinds 1929. Ook in Nederland was reeds vóór September een Daarentegen nam onze afzet op de binnen landsche markt, met inbegrip onzer eigen ijzer-verwerkende bedrijfsafdeelingen, be langrijk toe, n.l. van 72.830 ton in het vorige boekjaar tot 119.689 ton in 1939/1940. Het aandeel van onzen binnenlandschen afzet in den totalen afzet steeg derhalve van 24,6 pCt. tot 43 pCt., een cijfer, dat belangrijk hooger is dan in eenig vroeger jaar. De in voer van buitenlandsch ruwijzer bedroeg in deze periode 17.301 ton tegenover 17.710 ton in het vorige boekjaar. Een belangrijke bijdrage tot do stijging van den binnenlandschen afzet bracht onze Staalfa briek. De geproduceerde stalen blokken vonden bij de Nederlandsche walserij-industrie gereeden afzet, terwijl ook een kleine hoeveelheid naar België werd geëxporteerd. In de huidige om standigheden draagt onze staalfabriek in belang rijke mate bij in de voorziening Van zeer drin gende binnenlandsche behoeften. De afzet van gegoten ijzeren buizen overtrof die van het vorige boekjaar. De prijzen waren echter onbevredigend, in het bijzonder na Sep tember, toen de stijging van den prijs onvoldoen de bleef om den verhoogden kostprijs van ruw ijzer te compenseeren. Wij zagen ons genood zaakt de productie van een twee-ploegenbedrijf tot een één-ploegbedrijf te verminderen. De balans per 31 Maart 1940 vermeldt als Activa: Fabrieksterrein en -installaties en re- servedeelen 14.018.228 (11.398.013); grondbezit en woningen 422.529 (466.473),; belangen bij aanverwante ondernemingen 2.448.579 (2.358.643); voorraden 4.984.087 (4.251.419); de biteuren 3.011.972 (2.981.876)vooruitbetaalde en te verrekenen kosten 79.097 (306.650)fond sen (niet opgenomen in de prijscourant van een beurs) 79.500 (140.398)fondsen (opgenomen in de prijscourant van een beurs) 57.954 overheidspapier 2.007.250 (1.007.250); de posito u/g 2.200.000 (3.900.000); kas en kassiers 4.520.848 (4.629.383) en als Passiva: Aandeelenkapitaal 20.275.000 (onv,); 4 pCt. obligatieleening 4.000.000 (onv.)credi teuren 1.863.969 (1.395.607)reserve voor di verse belangen 6.631.960 (4.781.959); vooruit ontvangen baten (171.222); netto winst 1939— 1940 1.059.115 (815.817). De verlies- en winstrekening over het boèkjaar 1 April 193931 Maart 1940 staat Debet voor: Interest 58.761 afschrijvin gen op fabrieksinstallaties en reservedeelen 1.558.311 (219.663); reserve voor diverse belan gen 1.850.000 (2.297.948)netto winst 1.059.115 (815.817) en Credit voor: Onverdeelde winst over 1938'39 59.672 voordeelig saldo bedrijfsrekening (zonder afschrijving) 3.618.167 (2.655.164); ex ploitatie grondbezit, en woningen 12.013 (7.790); baten uit deelnemingen in aanverwante onder nemingen 836.335 (652.664); intrest (17.810). Aanrijding op de Zandvoortsclielaan Woensdagmorgen wilde de 17-jarige scholier D. v. B., wonende te Zandvoort, per rijwiel naar links vhnaf de Zandvoortsche laan de Leidschevaart oprijden, toen vanaf den Hee- renweg een motor naderde. De wielrijdster werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. Zij bekwam daarbij verschillende verwondingen aan hoofd, linkerarm en rechterbeen'. Een juist passeerende arts verleende de eerste hulp, waarna zij per auto naar haar woning werd vervoerd. Het rijwiel werd zeer ernstig beschadigd. Niet ontplofte granaten gevonden In Heem stede zijn enkele niet ontplofte granaten ge- v'onden, zoo o.a. ook in Groenendaal. In dit verband wijst de politie er nog eens ernstig op, dat men de projectielen niet moet aanraken, maar direct de politie moet ver wittigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2