<Kdwbfw)A van den dag Beursoverzicht TOONTJE VAN TEUTEN Nieuw bestuur in Noorwegen BEURS VAN AMSTERDAM DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 avontuur I PATER PACIFICUS VAN DE VEN Machine-herstelplaats GEBR. MAAGDENBERG Verdeelde markt met prijs- houdenden ondertoon WIJ LUISTEREN NAAR. Vrijdag 27 September Verder verloop Beurs-Thermometer Nederl. Staatsleen. Gemeenteleen. Amsterd. Rubber Amerik. waarden Aan Nasjonal Samling de poli tieke leiding opgedragen PROF. DE VOOIJS Vijf en twintig jaar hoogleeraar MARKTEN DONDERDAG 26 SEPT. 1940 f V' f; 366 Hun eerste-bovenhuisje in de Spijkerstraat was als duizend-en-een andere eerste boven- buisjes. Het was klein en keurig en knus. Voor net eene venster stond een rij geraniums te bloeien en voor het andere zat Petronella de kat haar dag te vfcrdoen naast een schoteltje melk, dat daar op vaste tijden werd wegge haald en weer neergezet. Jan Gundermans was als duizend-en-een andere Jannen. Hij werkte voor een bescheiden, juist voldoende salarisje op een groot kantoor, en was tevreden met zijn eerste-bovenhuisje, het tuintje met aardappelen en groenten dat ergens buiten de stad lag, en het overige van de geneugten des levens dat binnen zijn os- reik lag. Mevrouw Gundermans was als duizend-en-een andere „mevrouwen". Haar zin voor orde en pro perheid, haar liefde voor uitverkoopen, haar gehechtheid aan Petronella, de overjarge kat, haar zeer precieze mededeelingen over de buren van naastaan en van beneden en van boven en van den overkant, en haar vaste, constant be zette plaats achter het linker-gordijntje maak ten haar gelijk aan veel meer dan duizend en-een andere mevrouwen. Het leven van de Gundermansen was als duizend-en-een andere levens. Van zijn werk kwam Jan dadelijk thuis. Er stond een diner op hem te wachten. Hij at met smaak, nam daarna zjjn krant en las. En de rest van den avond bracht hij door in zijn keurige, knusse eerste- bovenhuisje. Me- vrouw Gunder- mans waschte de i (AuirdPTliinyt 'c l borden en kwam man S - dan bij hem zit- ten, om te ver- tellen wat de jiim groentenman voor nieuws had gebracht en welk schandaal die kinderen van Wilde (Spijkerstraat 62 huis) van daag weer hadden uitgèhaald. Die levens gleden zoo effen voort, zonder een enkelen rimpel tegen te komen, zonder ooit tegen een golf te moeten optornen, zonder besprongen en gegooid en bedreigd te worden, dat het leek alsof voor hen de levenszee een kalm binnenwater was, dat altijd in de luwte lag. Maar in een stad gebeuren de groote.. aan grijpende dingen onverwacht en als vanzelf. Voor men het weet is men in een heet avontuur gewikkeld, ligt men in een ziekenhuis, wordt men overvallen, is men in gevecht met politie agenten, of wordt men op een andere manier door het lot gegrepen. „Janssen had vandaag een nieuw pak aan." begon Jan Gundermans dieri avond een flauwe conversatie. „Donkerblauw metHij zweeg alsof hjj plotseling aan iets dacht. „Wacht, ik haal even vijf sigaren van zes cent. Binnen een kwartier ben ik terug!" Hij nam zijn hoed en ging. Mevrouw gaapte verbaasd, nieuwsgierig nog naar de uiterlijke eigenaardigheden van het nieuwe pak van Janssen. Zij keek in het kistje, waarin altijd de sigaren werden bewaard, om dat het een kist was waar vroeger échte Havana's in gezeten hadden. Het was leeg, en dus had Jan gelijk, dat hij vijf nieuwe ging halen. Gundermans trok de deur achter zich dicht, na gevoeld te hebben of hij den huissleutel wel bij zich had. Met zijn stijven burgermans pas liep hij de straat door, en nog een, tot waar zijn sigarenleverancier woonde. Hij betaalde met twee dubbeltjes en vier halve stuivers, stak één sigaar op en de rest in zijn zak, en ging terug Maar nauwelijks was hij den winkel uit, cf er stopte voor hem een lage, grijze auto. met geknars van remmen. Er zat een jonge vrouw aan het stuur, die hem opgewonden wenkte. Gundermans keeken keeken toen Och, de romantiek, de hang naar het avontuur, grijpt zelfs de meest verstijfde burgerzielen wel eens. Hij stapte op den auto af, boog zijn hoofd naar het portier, en op het dringende „Kom binnen, kom binnen!" draaide zijn hand den knop om, zwaaide het portier open, en viel hij neer iii 'de zachte kusssen, naast het meisje. Meteen daarop gaf zij vol gas. De wagen schoot weg. Op dat oogenblik ontwaakte er iets in Gun dermans. Het was de lust naar het ongewone, het sensationeele, dat zoo plotseling op hem was neergevallen, als een emmer water die hij niet verwachtte. Hij werd er een ander mensch door, een echt, natuurlijk mensch! Met onverminderde snelheid reed het meisje voort, tot buiten de stad, waar zij den grooten weg naar het zuiden nam. Eerst meende Gun- derdermans, dat zij hem ver, ver weg zou bren gen. Maar voor een villa, bijna een kasteel, stopte zij. Haastig sprong zij naar buiten, en met Gundermans, wiens beenen zich verbaasden over het ongewone tempo, achter zich aan, warrelde zij het bordes op. Een sleutel dien zij klaar had opende de deur, waarna zij verder jachtten, een gang door, een trap op, een groote, luxueuze kamer binnen. Daar viel zij neer op een stoel, en Gundermans van den weeromstuit op een andere „Ik heb u gehaald," zei zij, „omdat ik mijn neef niet kon vinden. Want ik heb iemand noodig om mij te helpen. Hier in huis is een man die mij beleedigt en mij laag behandelt. Ik heb mij beklaagd bij mijn moeder, maar zij lacht me uit. En nu heb ik u gehaald, om mij te helpen. Mag ik op u rekenen? U ziet er zoo dapper en zoo ridderlijk uit!" Jan Gundermans legde zijn sigaar op den rand van den tafel. „Ja!" zei hij, schorrig maar vastbesloten. „Waar zit ie?" „Daar is hij," zei het meisje, wijzend naar een deur die in fie! vertrek uitkwam. „Kom mee, Bent u niet bang?" ,.Ik. bang?" zei Jan Gundermans de Dappere, „Geef mij een van die rozen die daar op tafel staan en ik zal alles voor u in orde brengen!" Het meisje gaf hem een roode, werkelijk, een roode roos. Gundermans snoof er aan en stak haaf in zijn revers. Toen opende hij de deur en stapte naar binnen. Er zat een jonge man aan een bureau; blijkbaar studeerde hij. „Patsoen tegenover dames moest je studee- ren!" zei Gundermans pardoes. „Kom hier dan zal ik je een lesje geven. Dames beleedigen! Durf je wel!" De man keek op, geïnteresseerd, stond dan langzaam op en ging op Gundermans af. Lang zaam pakte hij diens polsen, duwde hem ach teruit, de deur uit. en trok deze dicht. Het meisje, dat vlak achter Gundermans binnen gekomen was, diep: „Hans. Hans, wat doe je nu? Deze man komt mij helpen! Laat hem binnen!" „Wees verstandig, Zus," antwoordde de jonge man. „En vergeet dezen stuiverroman-onzin." Hij nam haar arm. „Laten wij samen naar beneden gaan,' want even voordat deze ridder hier bin nenkwam is de gong voor het diner geluid Laten we onze ruzie over dat schilderij maar vergeten en gezellig tafelen." Arm in arm gingen zij de kamer uit. Jan Gundermans wandelde terug naar zijn eerste-bovenhuisje. In de stad gekomen nam hij de tram. Het dochtertje van zijn buurman speelde voor zijn deur. Uit zijn revers haalde hij een roode roos. Hij snoof er aan en gaf haar aan het kind. Dan zocht hjj zijn sleutel en kwam binnen. Mevrouw Gundermans zat een vrouwenblaadje te lezen. „Sigaren gehaald?", vroeg zij zonder belangstelling. „Ja," antwoordde Jan. „En een straatje om geweest. Het is een mooie avond". Hij ging zitten op zijn gewone, alledaagsche plaats en nam de krant. „O ja," zei hij. ,,ik was aan het vertellen over dat nieuwe pak van Janssen. Het was donkerblauw met een breede ruit. Het stond hem heel best, vond ik." Toen las hij verder, alle romantiek bannend uit zijn opnieuw verstijfd burgerhart. (Nadruk verboden) Dinsdag herdacht pater Pacificus van de Ven den dag, waarop hij 25 jaren als leeraar verbonden was aan het gymnasium St. Alberti te Zenderen. Op uitdrukkelijk verzoek van den ju bilaris werd deze dag in allen eenvoud en zon der uiterlijk vertoon gevierd. Onder de stille H. Mis welke door den jubi laris in de kapel van het gymnasium werd op gedragen zong de Schola Cantorum onder leiding van pater Bartholomaeus Catijn eenige meerstemmige gezangen w.o. het Ave Maria, O Memoriale en Jesu dulcis van pater Clemens. Aan het eind der H. Mis zong het koor een feestcantate. Om 9 uur werd in de aula van het gymnasium een receptie gehouden, waarbij de leerlingen en het leerarencollege aanwezig waren. Allereerst werd de jubilaris toegesproken door pater Rector Smeets, namens de leeraren. Spr. bracht pater van de Ven dank voor het vele goede, hetwelk hij in deze 25 jaren tot heil van den priesterstand heeft verricht. Vervolgens sprak de censor der leerlingen eenige woorden van hulde. Tijdens deze receptie werd door de Schola Cantorum een fantasie in verschillende talen op het bekende „lang zal hij leven" gezongen. Als blijijvend aandenken aan rezen dag werd,den jubilaris door de directie van de school een prachtige pendule aangeboden. Verder kwamen in den loop van den dag vele schriftelijke be wijzen van belangstelling binnen. AMSTERDAM Verricht: Draai-, Schaaf- en Fraiswerken Telefoon 47148 AMSTERDAM, 26 Sept. 1940 Wallstreet en het Damrak zijn eenparig in hun opvatting omtrent de ontwikkeling van 't beurswezen voor thans en in de toekomst. Op beide wereldmarkten heerschen optimisme en onzekerheid waarom men zich ziet aangewe zen niet overijld te werk te gaan en op be paalde tijdstippen winst te nemen, wanneer het koerspeil hiertoe aanleiding geeft. Nu en dan zijn huidige gunstige factoren op de markt van overwegenden invloed, in Wallstreet wat de ongekende industrieele bedrijvigheid in de Vereen. Staten betreft, op het Damrak met be trekking tot de activiteit, welke bij den weder opbouw aan den dag wordt gelegd en waardoor verschillende bedrijven in opleving komen. Blijkens het Amerikaansche bewapeningspro gramma blijven de orders voor de nationale verdediging toestroomen en verwacht men o.m. in Ootobr staalorders van 200.000 a 300.000 ton. Het vervoer neemt regelmatig toe, in ver band waarmede het waarschijnlijk wordt ge acht dat de wagonladingen in deze week met 10.000 verladingen zullen toenemen. De hausse ter beurze zou ongetwijfeld grootere vormen hebben aangenomen, ware het niet, dat de toe komst in het onzekere verborgen ligt. Komt aan den oorlog eenmaal een einde, dan zal de wapenproductie sterk verminderen, waar ech ter tegenover staat, dat zeer vele industrieën over de gelieele wereld voor vredes-doeleinden worden omgezet terwijl tevens handel en ver keer tot een groote welvaart zullen leiden, waarvan de invloed op de beurs niet achter wege kan blijven. Een zeker optimisme is derhalve niet mis plaatst. Wallstreet toonde gisteren meerendeels weinig verandering, terwijl de handel van minder be- teekenis was dan op vorige dagen. In overeen stemming hiermede was vandaag op onze beurs de ondernemingsgeest niet bijster groot en droeg de handel een, kalm karakter. De stem ming was licht verdeeld, waarbij een prijs houdende ondertoon overheerschte. Op sommige punten ontwikkelde zich bij ope ning weer goede vraag. Zoo o.a. was Unilever ge zocht, wellicht beïnvloed door het feit, dat het jaarverslag van de Unilever, ondanks den oor log een goeden indruk maakte. Het fonds kon aanstonds 4% verbeteren op 117. Na de eerste transacties nam de vraag wat af en volgde een reactie tot 115. Voorts werd Aku weer gezocht en opende 3 a 4% hooger op 103%104%. Voorloopig ble ven deze prijzen vrijwel gehandhaafd. Voor Philipslampen was de, belangstelling minder groot, waardoor het fonds zich bij eerste affaires een weinig beneden gisteren bewoog. Voor aandeelen Nederl. Ford en Fokkeraandee- len was de ondertoon vrijwel prijshoudend. Op de Petroleumafdeeling ontmoette Konink lijke Olie aanvankelijk eenig aanbod, waarom 2% pet. moést worden prijsgegeven. Hierna volg de een verdere achteruitgang van 231 tot 229 wegens gebrek aan voldoenden steun. Shell Union. Tidewater en Continental Oil waren nauwelijks prijshoudend. In den Suikerhoek was de handel weer van bescheiden omvang. H.V.A. bewoog zich aanvan kelijk om en nabij de gebleven prijzen van den vorigen dag op 365367. Javasche cultuur, Nisu en Vorstenlanden waren iets luier van toon. Tabaksaandeelen waren niet geanimeerd, met name Oude Deli, welk fonds een verlies boekte van 5%. Deli Batavia en Senenibah noteerden 1 a 2 pet. lager. Op de Rufoberaf deeling, ontmoette A'dam Rubber eenig aanbod, dat voldoende bleek te zijn voor een reactie van 5 pot., aangezien geen tegenprestatie werd geboden. Scheepvaartaan- deelen waren licht verdeeld. Scheepvaart Unie bedong vrijwel de vorige prijzen. Holl. Amerika Lijn en Java China Japanlijn konden zich niet geheel handhaven, terwijl Kon. Booten l'A 2 pet. prijsgaven. Op de 'Amerikaansche afdeeling waren de koersveranderingen van weinig belang. Steels en Bethl. Steel bewogen zich op onveranderd peil. Republic Steel kon een kleinigheid verbeteren. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek, 10.20 Klarinet en piano, 11.10 Es meralda en solist, 12.05 Orgelspel, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 VARA-orkest en solist, 1.45 Gramo- loonmuziek. 2.15 VARA-orkest. 3.15 Trio Hartvelt, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.00 Gra- mofoonmuziek met toelichting, 5.00 Gra mofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 5.30 Esmeralda en soliste, 6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 Vra gen van den- dag (ANP). 7.15 VARA-orkest en solisten. 7.45 Propagana'atoespraak, 7.50 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 8.10 VARA-orkest. VARA- ooerettekoor en solisten, 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9.45 Marcando- ensemble en gramofoonmuziek, 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en econo- -mische berichten ANP, 1.00 Celesta-ensem ble en gramofoonmuziek, 2.15 Celesta-en semble, 2.45 Gramofoonmuziek. 3.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek, 4.25 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Can zonetta-sextet en gramofoonmuziek, 6.30 Canzonetta-sextet, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.30 Reportage of muziek, 8.15 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek, 8.45 Gramofoonmuziek, 8.559.00 Nieuws berichten ANP, sluiting. Anaconda Copper boekte een reactie van >4 dollar. Voor Carfoundry was de stemming iets vaster en voor General Motors iets luier. Kunstzijde-waarden en Utilities waren vrij wel prijshoudend. Spoorwegen bewogen zich hier en daar op fractioneel lager peil. Op de beleggingsmarkt was, ditmaal de stem ming voor Nederl. Staatsfondsen een weinig ver deeld. De 33% pet. Nederl. 1938 _boekte een reactie van- 1/4 a 3/8. De Youngleening was gevraagd en boekte een avans van 1 a 3 pet. Het verder verloop bleef een weinig verdeeld. Unilever en Aku konden zich vrijwel op de ope- ningsprijzen handhaven, maar liepen hierna iets terug. Philipslampen kwamen 1 a 2 pet. in herstel. Voor Wilton Feyenoord was de stemming vas ter en voor Nederl. Scheepsbouw prijshoudend. Koninklijke Olie kon wegens lichte vraag 1 a 3 pCt. herwinnen. A'dam Rubber was ook in opkomst en kon 2 a 4 pCt. hoogere prijzen bedingen. H. V. A. brokkelde 1 a 2 pCt. in koers af. Scheepvaartaandeelen bleven vrijwel verlaten, waarom Koninkl. Boot nog 1 pCt. verloor en Scheepvaart Unie 1 a 2 pCt. lager werd verhandeld. Van beleggingen kon 33% Nederl. 1938 het verlies weer vrijwel geheel inhalen. De Oude Holl. Schuld bleef op peil en voor de Young leening bleef goede belangstelling aanwezig. Geld op prolongatie gold 2% pOt. prijshoudend prijshoudend vast luier .luier H. V. A prijshoudend flauw zwak prijshoudend De meneer, die Toontje zoo hartelijk had begroet, had een mooien tuin en hij vroeg aan Toontje of hij dezen even wilde omspitten. Toontje ging er met zijn schop 'op uit, toen 'er juist een werk man van de gemeente aankwam, die een hoop kabaal tegen Toontje begon te maken. Hij moest met eenige andere werklui een tunnel graven, waar buizen doorheen gelegd moesten wor den. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) OSLO. 25 Sept. (DNB) In een radiorede over de politieke organisatie m Noorwegen heeft de Rijkscommissaris, Terboven, me degedeeld, dat staatsraden benoemd zijn, die met ingang van heden de leiding der Noersche regeeringsaangelegenheden op zich genomen hebben. Deze voor hai-uei hand nijverheid, nijverheid en visscherij: Halvorsen Johannessenvoor scheepvaart; Irgens; kerk en school: prof. Skanke; binneniandsche zaken; Hagelin; justitie: Rissnes; landbouw: Onstad Fretheim; financiën; Sandberg; volksvoorlich ting en cultuur; Lunde; lichamelijke opvoeding; Stand, en openbare werken: Hustad. In zijn rede zeide Terboven, dat met de ca pitulatie van het Noorsche leger en de vlucht van den Koning en de regeermg-Nygaardsvold naar Londen, voor net Noorsche volk een vol komen nieuwe politieke toestand is ontstaan Uit kringen der oude partijen had hem het verzoek bereikt, dat hij zou toestemmen in on derhandelingen over een politieke reorgani satie op grond van de werkelijkheid. Hij heeft daarbij kunnen uitgaan van het feit, dat de oude partijen het Noorsche volk in een ongekende politieke, economi sche en geestelijke afhankelijkheid van ae Engelsche politiek hebben gebracht, terwijl de organisatie der „Nasjonal Samling" van den aanvang af openlijk en eerlijk heeft gepleit voor een samengaan met het Duit- sche volk. Daarom moet aan deze organi satie ook de politieke leiding van het land wordji» opgedragen. Niettemin heeft hij in de door de oude par tijen gevraagde onderhandelingen toegestemd, vooral om in het belang van het Noorsche volk niet bij voorbaat de mogelijkheid af te snijden dat de overgang tot de nieuwe inzichten een uiterlijken vorm zou krijgen, zoodat de ver andering zich gemakkelijker zou kunnen vol trekken. De onderhandelingen met de oude partijen moesten Dinsdag echter worden afgebrbken, omdat daarbij geprobeerd werd. den partijen door juridische manoeuvres beslissenden in vloed op den Rijksraad te verschaffen. De gevolgen, voortvloeiende uit dezen toe- 'tand zijn: le. Het koninklijk nuis heeft vooral nu de twee-derde meerderheid van het Storting zelf het reeds heeft afgeschreven geen politieke béreekenis meer ?n al me' naar Noorwegen terugkeeren. 2e. Hetzelfde geldt "»i dt eveneens geëmi greerde regeering-Nygaaidsvold. 3e. Tengevolge hiervan is iedere actie in den zin of ten gunste van het koninklijk huis of van de gevluchte regeering natuurlijk verboden. 4e. De werkzaamheden van den bestuursraad zijn geëindigd. 5e. Krachtens de bevoegdheid, die ik ontleen aan het decreet van den Führer van 24 April, aldus Terboven, heb ik de volger.de gecommit teerde staatsraden benoemd: (voJgt de ge melde lijst). 6e. De oude politieke partijen zijn vandaag ontbonden. Bijzonderheden worden nog bekend gemaakt. 7e. Nieuwe aaneensluiting voor politieke actie van eenigerlei aard wordt niet geduld. Op 16 October zal professor dr. C. G. N. de Vooys den dag herdenken, wa» op hij voor 25 jaar het ambt van hcogleeraar in de Neder- landsche taal en letteren aan de Utrechtsche Universiteit aanvaardde. In den namiddag van dien dag zal een hul diging plaats hebben in het Groot-Auditorium der Universiteit. 's-HERTOGENBOSCH, 25 Sept. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2582 Kt.: 1211 runderen. 5 vette kalveren, 215 nuchtere kalveren, 556 biggen, 36 zeugen, 115 loopers, 444 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoelen 210.00—280, jongvee 115.00—170, gras kalveren 70.00100, nuchtere kalveren 10.0015, zeugen 110.00—125. loopers 32.00—42, biggen 9.0013. schapen 42.0060, lammeren 20.00-34 per stuk. Verdere mededeelingen. Geringe aanvoer van rundvee, waarvan pl.m. 400 stuks ter classificatie werden aangeboden. Jongvee aanvoer matige handel, kalm, prijshoudend. Melkvee matige aan voer en kalme handel. Fokvarkens aanvoer goed, handel stug, prijshoudend. Loopers goede aan voer, prijzen vast. Biggen goede aanvoer, handel zeer kalm met iets lagere prijzen. Nuchtere kal veren goede aanvoer, vlotte handel, niet hooger. Schapen en lammeren zeer ruime aanvoer, goede handel, maar door groot aanbod lagere prijzen dan vorige week. BARNEVELD, 26 Sept. Pluimveemarkt. Ouda kippen 4654 cent per kg. Oude hanen 70150, jonge hanen 6575 cent per' stuk. N.H. Blau wen 6585 cent per kg. Jonge hennen 0.701.40 per stuk. Duiven 2025 cent per paar. Tamme eenden 3055 cent, wilde eenden (in jachttijd) 50—65, ganzen 1.802.25, per stuk. Kalkoenen 6075 cent per stuk. Tamme konijnen 1.502, wilde konijnen 7080 cent. Patrijzen 4070 ct. per stuk Aanvoer 39000 stuks. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 6.907.20, gemengde eieren 77.20, bruine eieren 7.207.40, eend eieren 3.004, jonge heneieren 55.40 per 100 Stuks. Aanvoer 863000 st. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK 26 Sept. 50500 kg. Roode kool 2.50—11.30 23500 kg. Gele kool 3.206.10, 2000 kg. Deensche Witte kool 3.20, 4000 kg. Savoye kool 33.80, 50000 kg. Uien 4.10 —4.80, grove 4.104.50, drielingen 4—4.10, nep 4.00 stek 1—1.30, 20500 kg. Peen 1—2.20, 6600 kg.Bieten 1.303.10, 1050 stuks Bloemkool: 8.9011.90, II 45.40, 9400 kg. aardappelen: Bevelanders 4.204.60, Drielingen 2.60, Eigen heimers 4.705.20, Blauwe Eigenh. 55.50, 204000 kg. vroege Witte kool 2.502.80, 200 kg. Ramenas 2.90, 300 kg. Snijboonen 22.5024, 515C kg. Druiven 9.30—11.50. NOORDSCHARWOUDE, 26 Sept. 10800 kg. ïoode kool 3.409.40, 500 kg. Gele kool 6.10 .50, 29800 kg. Uien 4.104.40 grove 44.50, Irielingen 4.00, nep 4.00, 13100 kg. Peen 1-60 .80, 2500 kg. Bieten 1.90—3.10, 30800 kg. aard appelen: Drielingen 22.40 Bonken 3.304, Eigenheimers 4.404.50, Blauwe Eigenheimers 4.90—5.20, Bevelanders 4.20—4.50, 71400 kg. Toege Witte kool 2.502.70, 16500 kg. Slaboo- nen 6.90—12.20, 3500 kg. pootaardappelen; Eer stelingen 35-55 a 5.10. GOUDA, 26 Sept. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 793 stuks vee, waarvan: 221 magere var kens 25.00—40, 364 biggen 5.00—10, Geldersche biggen 7.0011, 78 runderen, 37 nuchtere, 9 graskalveren, alles overgenomen door de re geering, 12 schapen 20.0030, 72 bokken en geiten 5.00—9 per stuk. Handel vlug. Algemeene markt. 184 partijen kaas met R.M.: le kwal. 39.00 2e kwal. 37.00—38, zware tot 40.50. Handel goed. 38500 stuks eieren: kipeieren 6.75—7, eend.- -ieren 5.255.50 per 100 stuks. Handel stug. Vorige Opening Slotkoersen Heden Staatsleeningen 4 Nederl. 1940 H 95 i 95 3% Nederl. 1896—05 76 76} 3—3% Nederl. 1938 86 85}} 2% N.W Schuld 66 66 3 Indië 1937 82 82} 5% Youngleen 1940 30},- 32} Banken Koloniale Bank 155 153 Ned. Ind. Handelsb102 102 Cert. Handel-Mtj92 91 Industrieën Unilever 112} j}6 Calvé Delft 80 80 Alg. Kunstzijde 100104 Van Berkei's Pat. 46} 46 Philips 180} 179} Ned. Fotd 330 330 Fokker 201 205 Industrieën Buitenland Anaconda 22}} 22 Kenneoott 30-& 30^. Bethlehem Steel 69} 69} U. S. Steel 50 50} Rep. Steel 17} 17 j Intern. Nickel 23 23 N. Am. Aviction 15} 15» Am. Car Foundry 2223 General Motors 42}} 44 Am. Enka 41 j 41 Petroleum Kon. Olie 233} 230 Continental Oil 16-&- 16} Shell Union Oil 8} 8} Onderhands- en executiekoers Vorige Opening Slotkoersen Heden Tidewater i.8-} Rubber A'dam Rubber 204 Bandar (46 Dell Batavia Rubber 145 Serbadjadi 90 Silau - 81 V, I» O, O. 144 Intercontin. Rubber 3} Scheepvaart Java Chin. Japan )27 HbllandAmerika Hjn 98 Kon. Ned. Stoomb128 Scheepvaart-Unie J36 f Rott. Lloyd 117} St. Nederland H6 Suiker Jav. Cultuur 215 N. I. S. U213 Vorstenlanden 92} Tabak Dell Batavia ,_Q, Oude Deli Ijï Oostkust 7T- Senembah Spoorwegen Illinois Cert New York Cert,3? Pensylvania ,9'," South. Pacq I South. Railwjj? t ex dividend nominaal 8} 199 144 143 89} 80 143 3} 126 98} 126} 136} 117 116 366 214 212 92 139 201 117 161 8} 13} 19} 9} U} door Agatha Chrisitie 15 „Weet u hoe laat het was, toen hij u verliet?" „Tamelijk laat. Tegen tweeën denk ik." „Merkte u dat de trein stil stond?" „O ja. We schrokken even keken uit en zagen de sneeuw heel dik liggen; maar we dachten niet dat het ernstig was." „Wat gebeurde er, toen kolonel Arbuthnot u tenslotte verliet?" „Hij ging naar zijn coupé en ik riep den con ducteur óm mijn bed op te maken." „Waar was u terwijl hij hat opmaakte?" „Ik stond voor de deur in de gang, een sigp'et te rooken." „En toen?" „En toen ging ik naar bed en sliep tot den morgen." „Bent u gedurende den avond nog den trein uit geweest?" „Arbuthnot en ik dachten nog uit te stappen fn hoe heat het ook weer Vinkovci, om onze beenen een beetje te strekken. Maar het was bitter koud, een sneeuwstorm. We kropen er gauw weer in,'* „Door welke deur ging u uit den trein?" „Door die hat dichtst bij onzen coupé." „Naast den restauratie-wagen?" „Ja." „Weet u nog of die gegrendeld was?" Mac Queen dacht na. „Ja, ik geloof van wel. Tenminste, er was een soort staaf die door het handvat ging. Bedoelt u dat?" „Ja. Toen u weer in den trein ging, hebt u toen de staaf er weer vóór gedaan?" „Welneen, ik geloof het niet. Ik ging er het laatst in. Neen, ik herinner me niet, dat ik dat gedaan heb." Hij voegde er plotseling bij: „Is dat een belangrijk punt?" „Het kan zijn. Nu neem ik aan, monsieur, dat, terwijl u en kolonel Arbuthnot zaten te praten de deur van uw coupé naar de gang open was?" Heator MacQueen knikte. „Nu zou ik willen, dat u me vertelde, als u kunt of er iemand door de gang ging, nadat de trein Vinkovci verliet tot het tijdstip, dat u van den kolonel afscheid nam." MacQueen fronste zijn wenkbrauwen. „Ik geloof, dat de conducteur eens voorbij is gekomen," zei hij, „komende van den kant van den restauratiewagen. En een dame ging den anderen kant op er naar toe." „Welke dame?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen. Ik merkte het niet echt op. Ziet u, ik discussieerde juist met Arbuthnot. Ik meen me alleen een glimp te herinneren van een fond satijnen geval, dat de deur passeerde. Ik keek niet en in ieder geval zou ik het gezicht van die persoon niet gezien hebben. Zooals u weet, ligt mijn coupé naar den kant van den restauratiewagen, zoodat niemand die de gang door ging in die richting, zijn rug naar me toe zou keeren zoodra hij voorbij was." Poirot knikte. „Ze ging naar het toilet, zeker?" „Dat denk ik." „En zag u haar terugkomen?" „Wel, nu u het zegt, neen. Ik heb het niet opgemerkt, maar ze zal het wel gedaan hebben." „Nog een vraag. Rookt u een pijp, mijnheer MacQueen?" „Neen, mijnheer." „Ik geloof, dat dit alles is op het oogenblik. Ik zou nu den knecht van Ratchett willen spreken. Tusschen twee haakjes reisden u en hij altijd tweede klas?" „Hj wel. Maar Ik ging gewoonlijk eerste zoo mogelijk In den coupé naast dien van Rat chett. Dan had hij het meerendeel van zijn bagage in mijn coupé en kon mij en zijn boel makkelijk bereiken, wanneer hij verkoos. Maar bij deze gelegenheid waren alle eerste-klas coupé's besproken, behalve die, welken hij kreeg." „Ik begrijp het. Dank u, mijnheer MacQueen." HOOFDSTUK XI De Amerikaan werd opgevolgd door den bleeken Engelschman met het gezicht zonder uitdrukking, dien Poirot reeds den vorigen dag had gezien. Hij stond geheel correct te wachten. Poirot wenkte hem, te gaan zitten. „U Is meen ik, de kamerdienaar van mijnheer Ratchett." „Ja, mijnheer." „Uw naam?" „Edward Henry Masterman." „Leeftijd?" „Nc en en dertig." „En uw adres?" „Friar Street, Clerkenwell." „U hebt gehoord dat uw meester vermoord is?" „Ja, mijnheer. Een ontzettende gebeurtenis." „Wilt u me alstublieft vertellen hoe laat u den heer Ratchett het laatst gezien hebt?" De bediende dacht na. „Het moet zoowat negen uur zijn geweest gis terenavond, mijnheer. Of iets later." „Vertel me in uw eigen woorden precies wat er gebeurd is." „Ik ging naar mijnheer Ratchett als gewoon lijk, mijnheer, en deed er mijn werk." „Wat waren uw plichten precies?" „Zijn kleeren op te vouwen of op te hangen, mijnheer. Zijn gebit in het water te zetten en te zorgen, dat hij alles had, wat hij noodig had voor den nacht." „Gedroeg hij zich net als anders?" De knecht dacht even. „Wel mijnheer, ik geloof, dat hij wat van streek was." „Hoe van streek?" „Door een brief dien hij had gelezen. Hij vroeg me of ik dien in zijn coupé had gelegd. Natuur - lijk zei ik, dat ik dat heelemaai niet gedaan had, maar hij vloekte tegen me en niets was' goed wat ik deed." „Was dat ongewoon?" j.O neen, mijnheer; hij was gauw driftig. Zoo als Ik zeg, het hing er maar van af wat er ge beurd was om hem van streek te maken." „Nam uw meester wel eens een slaapmiddel?" Dr. Constantine boog zich wat naar voren. „Altijd op een treinreis, mijnheer. Hij zei, dat hij anders niet slapen kon." „Weet u, welk middel hij gewoonlijk nam?" „Ik weet het heusch niet, mijnheer. Er stond geen naam op de flesch. Alleen „Slaapdrank, te nemen tegen bedtijd." „Nam hij hem gisterenavond?" „Ja, mijnheer. Ik schonk het in een glas en zette het klaar op de toilettafel." ,Zag u het hem niet opdrinken?" „Neen, mijnheer." „Wat gebeurde er toen?" „Ik vroeg of er nog iets was en hoe laat mijn heer Ratchett geroepen wou worden. Hjj zei, dat hij niet gestoord wou worden, vóór hij belde." „Was dat als naar gewoonte?" „Ja, mijnheer. Hij belde altijd om den con- 'ducteur en stuurde hem dan om mij als hij klaar was om op te staan." „Stond hij gewoonlijk vroeg of laat op?" „Dat hing van zijn stemming af, mijnheer. Soms stond hij op vóór het ontbijt en soms stond hij vlak voor de lunch op." „Dus u was niet verontrust toen de morgen verliep en u niet geroepen werd?" „Neen, mijnheer." «Wist u dat uw 'meester vijanden had?" „Ja, mijnheer." De man sprak geheel onbewogen. „Hoe wist u dat?" „Ik had hem over brieven hooren praten met mijnheer MacQueen, mijnheer." „Was u uw werkgever genegen, Masterman?" Masterman's gezicht werd, zoo mogelijk, nog uitdrukkingloozer dan het gewoonlijk was. „Dat zou ik niet willen zeggen, mijnheer. Hij was een royale patroon." „Maar u moeht hem niet?" „Zullen we zeggen, dat ik niet erg op heb met Amerikanen, mijnheer?" „Is u wel eens in Amerika geweest?" „Neen, mijnheer." „Herinnert u zich in de krant te hebben ge lezen van het ontvoeringsgeval Armstrong?" Er kwam wat kleur om 's mans wangen. „Ja zeker, mijnheer. Een klein meisje, niet? Schandelijk!" „Weet u dat uw patroon, mijnheer Ratchett, de voornaamste aanstichter was in die zaak?" „Wat zegt u, mijnheer?" Voor het eerst kwam er klank in de stem van den knecht. „Dat kan ik haast niet gelooven, mijnheer." „En tóch is het waar.... En nu, om tot uw doen en laten van gisterennacht over te gaan. Een kwestie van formaliteit, begrijpt u. Wat deed u nadat u uw meester verliet?" „Ik zei aan mijnheer MacQueen, mijnheer, dat mijnheer hem nog noodig had. Toen ging ik lezen in mijn eigen coupé." „Uw coupé was „De laatste tweede klas, mijnheer. Naast den restauratiewagen." .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6