Twee pantserkruisers door Franschen buiten gevecht gesteld „ngeiana weer ne\ bommen bestookt Kinderen terug uit de Ostmark Londen schade Nachtraid op bracht zware jeilijkneden voor luchtbescherming De nieuwe reis van Ciano naar Berlijn Radiorede door den staats raad Dr. Lunde Regeeringscrisis in Zweden tijdig voorkomen Fransche volksfrontpolitici in arrest gesteld VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22620 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM De Britsche nederlaag bij Dakar ENGELSCHE PERS ONTSTEMD Vergetelheid Diepe indruk in Fransch Marokko Zesde trein te Rotterdam aangekomen De Woensdag geleverde strijd Perscommentaren Wederom dooden en gewonden onder burgerbevolking Raden van Arbeid innen de premiën en stellen de toeslagen vast De stemming onder de Londena'ars AMERIKAANSCHE KRUISER TE SJANGHAI BESSARABISCHE BEDRIJ VEN GENATIONALISEERD Bezwarende vondsten bij huiszoeking te Boekarest JAPANNERS REEDS TE LANGSON Hulp der V. S. aan Indo- China toegezegd? DE BOMBARDEMENTEN OP GIBRALTAR Het tjGiomale d-Ttaka" schrijft: „Het is heeltjtijdeiis het bezoek van den Rijksminister aldaar.. JStrijd zal tot glorieus einde worden voortgezet" Nieuw Vaticaansch paleis aan St. Pietersplein GENERAAL HUNTZIGER OPPERBEVELHEBBER ENGELAND EN EGYPTE Einde van Zomertijd in Italië ROME, 26 Sept. (D.N.B.) In Italië eindigt de Zomertijd op 5 October om. middernacht. Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voo» prijzen der „Omroeper»? zie de rubriek bevatten. Na deze ontdekking zijn nog huiszoe kingen verricht bij een aantal andere Engelsche, Nederlandsche en Roemeensche ingenieurs, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn. Ingenieur Treasy is Canadees en was reeds in 1916 als majoor en assistent van den Engelsch- man Masterson betrokken bij de sabotage in het Roemeensche petroleumge'oied. heid van het Noorsche volk enkel en alleen met hulp der beweging „Nasjonal Samling'' kan worden ingeslagen. „Tidens Tegn" betoogt, dat de met spanning verbeide rede van den Rijkscommissaris een eind gemaakt heeft aan den toestand van on zekerheid. Het blad roept de Noren op eens gezind te zijn en aan de toekomst van het land eendrachtig mee te werken. Het orgaan van Nasjonal Samling, „Fritt Volk", constateert de moreele en politieke ineen storting van het oude partijenstelsel. De bewe ging zal thans, zoo vervolgt het blad, na een strijdperiode van acht jaar, gaan bouwen aan een beter Noorwegen. Een tijdperk in het leven van den Noorschen staat dat door verkeerde politieke maatregelen gekenmerkt werd heeft zijn einde gevonden. Het was een tijdvak, dat Noorwegen in het verderf heeft gestort, omdat het gericht was naar het Westen. We werden dezer dagen getroffen door den uitroep van een ivanhopige, die vergetelheid zocht. Vergetelheid denkt zoo een dan te vinden door een misdaad jegens zichzelf en de zijnen; ofwel door een beneveling in den drank. Alsof men zijn verdriet kan ontloopen. Men maakt het door dwaze ivanhoopsdaden slechts ie erger door. Wanneer de drank een uitkomst moet geven is die uitkomst voor de onzen toch een zeer bedroevende en voor ons zelf een begoochelingWroeging en ergernis keeren te sterker straks terug. Het leven te willen onigaan is niet alleen een laffe daad maar een geweldige domheid, wanneer ive ook maar eenigszins aan een eeuwigheid gelooven, waarin God de zonde straft, xvelke we tegen ons zelf beginnen. We ontloopen ons verdriet nooit en daar om moeten we het lijden aanvaarden als een loutering. We moeien ons le ven zoo inrichten, dat we geen ver getelheid noodig hebben dat ive ons alles kunnen herinneren zonder zelf verwijt. En indien er oogenblikken in ons leven zijn, waarover we ons heb ben te schamen, dan doen we het best vergetelheid daarvoor te zoeken bij Hem, Die de zonden vergeven kan en daarna alles vergeet, omdat een nieuw genadeleven is ingetreden. Vergetel heid laten we haar nooit zoeken op dwaze en den mensch onwaardige wijze. Vergetelheid van het bittere dezer aarde vinden we alleen door de rust, welke volgens Augustinus de mensch vindt bij, door en in God. pe kritiek op het Britsche beleid inzake Dakar uit. Den „bok van Dakar" noemt de „New-York rimes" een „domheid". Een knap generaal, al dus het blad, begint geen slag zonder de kracht en de vastberadenheid om hem te doorstaan. De Engelschen hebben dit voor Dakar vergeten. Het blad berispt het besluit om den strijd plot seling af te breken, nadat de beschieting der Pransche stad reeds was begonnen en talrijke burgers reeds waren gedood, terwijl een lan dingspoging was ondernomen. De Engelschen en hun vrienden, zoo merkt het blad op, moeten deze nederlaag niet goed praten. Engelands pres tige in gehee] Afrika zal hierdoor inboeten. Volgens berichten uit Casablanca heeft de Engelsche overval op Dakar een diepen en blij- venden indruk gemaakt op Pransch Marokko. De autoriteiten hebben alle luchtbeschermings maatregelen, die bij den wapenstilstand waren opgeheven, weer ingevoerd. Donderdagavond te ongeveer vijf voor half zeven is op station D. P. te Rotterdam de zesde kindertrein uit de Ostmark aange komen. Ongeveer 650 Nederlandsche kinderen, die ongeveer zes weken geleden naar de Ostmark reisden, zijn hiermede na eenige gelukkige, ge zonde vacantieweken in het vaderland terugge komen, vol van het schoons, wat zij daar alle maal hadden gezien. Leider van dezen trein was de heer Hackert van de Kinderaktion. Ter ver welkoming waren op het station aanwezig de heer H. S. van der Waals van het Rotterdam- sche Kinder-evacuatiebureau en een groote groep ouders. Met dezen trein kwamen, be halve de kinderen uit Brabant, Noord- en Zuid- Holland, ongeveer tweehonderd Rotterdamsche kinderen mee. Men zag niets dan gelukkige ge zichtjes en bij menig gelukkig weerzien stroom den de traantjes weer rijkelijk. Velen waren ge tooid in de typisch Ostmarksche kleeding en allen sjouwden groote pakken met zich mede, waarin vele geschenken waren verborgen, door de pleegouders meegegeven. De heer Hackert vertelde ons, dat de trein geheel volgens de regeling Woensdagmiddag on geveer twee uur uit Linz was vertrokken. Zaterdag komt de voorlaatste kindertrein aan en Maandag de achtste en laatste met ongeveer achthonderd vacantiegangertjes. GENEVE, 26 Sept. (DNB). De Franschc admiraliteit in Viehy bevestigt, dal het Engelsche eskader voor Dakar Woensdag middag definitief den strijd heeft opgege- ven, nadat de beide pantserkruisers „Reso lution" en „Barham" door zware treffers van de Franschc kust batterijen en door het geschut van het slagschip „Richelieu" bui ten gevecht waren gesteld. In bevoegde Fransche kringen bevestigt men vanmorgen, naar uit Vichy verluidt, den terug tocht der Engelsche strijdkrachten van Dakar, na talrijke landingspogingen, dis als gevolg van den hevigen Franschen tegenstand mis lukten. De Engelsche terugtocht wordt te Vichy als volslagen nederlaag gekarakteriseerd, daar de Britsche strijdkrachten er ondanks haar geweldige superioriteit niet in geslaagd zijn in Dakar te landen en zich van de haven meester te maken. Een weinig roemrijk succes is den Engelschen overigens beschoren ge weest, nl. een groot bloedbad onder de bur gerbevolking door de beschieting van Dakar. Naar verder uit Vichy gemeld wordt, is een officieele Fransche bekendmaking ver schenen, waarin een antwoord wordt ge geven op de beweringen van den Engel schen minister van Voorlichting, dat de Britsche regeering niet het voornemen ge had heeft om de door Franschen verdedig de koloniën aan te vallen en derhalve be sloten had bij Dakar terug te trekken. Dit antwoord luidt: „In werkelijkheid zijn de slagen, die enkele van de beste eenheden der Britsche marine geïncasseerd hadden en het luchtbombardement van Gibraltar de oorzaken geweest, die tot de beslissing van Londen geleid hebben." Omtrent den strijd bij Dakar van gisteren zjjn uit Vichy de eerste bijzonderheden gemeld. Na een luchtgevecht tusschen Fransche jagers en Engelsche verkenners verscheen voor Dakai een Engelsch eskader, bestaande uit twee pantserschepen, twee zware kruisers en twee torpedobooten. Het in de haven gelegen Fran sche pantserschip „Richelieu" en de kustbat- terij van Dakar openden om negen uur een hevig vuur op de Britsche oorlogsschepen. De Fransche onderzeeër 3eveziers slaagde er in het Engelsche pantserschip „Resolution" met een torpedo te treffen. Dit trok zich daarop terug, zonder het vuur geopend te hebben. Een tweede torpedo trof het andere Engelsche pantserschip aan den boeg. Fransche jagers schoten twee Engelsche vliegtuigen neer waaronder een katapultvliegtuig. Na een gevecht van slechts een half uur moes ten de Britsche oorlogsschepen zich terugtrek ken. De door de Engelschen afgevuurde grana ten vielen in de nabijheid van de Fransche kustbatterij, zonder haar buiten gevecht te stellen. De stad Dakar werd door een salvo getroffen, waarbij verscheidene burgers ge kwetst werd. Op het Fransche slagschip „Ri chelieu" viel eveneens een granaat, die even wel schade noch verliezen veroorzaakte. Op het Fransche departement van Marine verklaart men, dat de Engelsche verliezen bui tengewoon groot waren, zoodat de aanvallers gedwongen waren zich terug te trekken, daar zij ter plaatse de geleden verliezen niet kon den herstellen en evenmin de zware schade aan de oorlogsschepen repareeren. Volgens berichten uit Londen laten de bladen aldaar hun ontstemming over het „avontuur" van Dakar den vrijen loop. De „News Chronicle" schrijft letterlijk: „Het aou dwaas zijn te willen aannemen, dat de mislukte poging van De Gaulle niet een ernstige ontgoocheling voor hen is, die gedacht hebben, dat een stap was gezet op den weg naar de overwinning. Aarzelen en twijfelen moeten het prestige van De Gaulle en Engeland onder de volken van Afrika sterk benadeelen. De „Daily Herald" spreekt van een „slechten bluf" als gevolg van overdreven verwachtingen. An dere bladen probeeren het mislukken goed te praten door het aan een „onnauwkeurige voor bereiding" van de expeditie te wijten. De Amerikaansche pers oefent eveneens scher- BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.) Betreffende den aanval van Engelsche vliegtuigen in den af- geloopen nacht verneemt het D.N.B. nog, dat verscheidene brisantbommen in een Noord- Westelijke voorstad vlak bij een katholieke kerk terecht zijn gekomen, waarvan de hooge toren ver boven de huizenzee uitsteekt. Terwijl de kerk onbeschadigd bleef, werden verscheidene woonhuizen deels hevig getroffen. Honderden ruiten sprongen en inrichtingen van woningen en winkels werden zwaar gehavend. Niemand werd gedeerd, daar alle bewoners zich in de schuilkelders bevonden. In een Noordelijke voor stad viel een bom midden in een tuindorp. Een priëel werd volkomen vernield en de omliggende huizen werden zwaar beschadigd. De eigenaars van het priëel, een bejaard echtpaar, werden op slag gedood. Een buurvrouw liep ernstige ver wondingen op. Ook elders wierpen de Engelsche vliegers bommen op niet-militaire doelen. De Duitsche afweer verhinderde echter, dat de aan vallen grootere schade aanrichtten. t „De dagelijksche moorden", schrijft van daag de „Börsenzeitung" boven haar com mentaar op de Engelsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht, waarbij thans als steeds woonhuizen en optrekjes beschadigd of vernietigd zijn en opnieuw dooden en gewonden te Berlijn, vooral in het Noor den en Noordwesten, te betreuren zijn. De Britsche cultuurdragers, zoo schrijft het blad, hebben weer een godshuis tot voorwerp van hun aanvallen gemaakt. De kerk werd weliswaar niet getroffen, Thaar verscheidene woonhuizen in de nabijheid liepen althans aan zienlijke schade op. Bijzonder laaghartig, zoo betoogt het blad verder, was de aanval op een complex volks tuintjes in een buitenwijk in het Noorden, waar de Britsche vliegers zich eerst door het uitwerpen van parachutefakkels nauwkeurig omtrent de plaatselijke gesteldheid oriënteer den. DOor een bom werd een buitenhuisje to taal vernield en in de buurt werd veel schade aangericht. Daarbij werd een bejaard echtpaar op de plaats zelf gedood en een vrouw moest zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht worden. ook toonen in dit verband de bJaden alhier de onjuistheid aan van berichten van den En gelschen nieuwsdienst, volgens welke" in bet Zuiden van de Duitsche hoofdstad een hoog oven vernield zou zijn. Zij wijzen er Op, dat er in heel Berlijn geen enkele hoogoven staat. Engelenburcht leidt, in aanbouw zijn en hun voltooiing naderen. Er is hier thans een gebouwencomplex ver rezen, dat zich van de Via della Concilliazione tot aan de Via della Porta Angelica uitstrekt en geheel in het bezit is van den H. Stoel. Naar verluidt, zal het nieuwe werk met spoed wor den uitgevoerd, zoodat in een niet al te verre toekomst de totdusver leege Via della Concillia zione althans voor een deel een fraaier aspect zal krijgen. den ruim veertig wijken van Londen gebom bardeerd zijn. Een groot deel der luchtaan vallen was op het centrum der hoofdstad geconcentreerd geweest. Het is echter nog niet mogelijk de veroorzaakte schade te overzien. Het Russische persbureau Tass meldt uit Lon den. dat de ontevredenheid der bevolking over de onvoldoende luchtbeschermingsmaatregelen der regeering toeneemt. Bovendien zou de po litie de bevolking tal van moeilijkheden in den weg leggen, wanneer deze zich tijdens de lucht aanvallen beveiligen wil. De kwestie is ook ter sprake gekomen in de jaarvergadering van de Schotsche Labourpartij, waar een spreker ver klaarde, dat men de werklooze mijnwerkers be ter kon gebruiken voor het bouwen van schuil- gelegenheden dan voor het verrichten van mi litairen dienst. De waarnemend secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft in verband met artikel 60 der Kin derbijslagwet en de verordening no. 3 1940 van den Rijkscommissaris voor het t>ezette Neder landsche gebied het volgende bepaald: Het Rijkskinderbijslagionüs wordt beheerd door het bestuur der Rijksverzekeringsbank. De inning van de premiën voor het Rijks- kinderbijslagfonds geschiedt door de Raden van Arbeid, met inachtneming van ,de be treffende wettelijke bepalingen. Omtrent de wijze van inning der premiën kan het bestuur van het Rijkskinderbijslagfonds na overleg met de Raden van Arbeid nadere uit voeringsvoorschriften vaststellen. De vaststelling en de toekenning van de kinderbijslagen, welke ten laste van het Rijkskinderbijslagfonds komen, geschieden door de Raden van Arbeid. Omtrent de wijze van uitbetaling der kinder bijslagen kan het bestuur van het Rijkskinder bijslagfonds na overleg met de Raden van Ar beid nadere uitvoeringsvoorschriften vaststellen. GENÈVE, 26 Sept. (D.N.B.) De Fransche re geering heeft volgens berichten uit Vichy een reeks voormalige volksfrontpolitici te Pellevoisin in het departement Indre geïnterneerd. Dit zijn de voormalige kabinetschef van het minister presidium Blum, Jules Moch, de socialistische Joodsche afgevaardigde Grumbach, de voorma lige socialistische minister van Financiën Vin cent Auriol en de gewezen socialistische minister van Binnenlandsche Zaken Max Dormoy. BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.)Vanmiddag hebben Duitsche afOeeiingcn gevechtsvlieg tuigen de acties in Zuid-Engcland voort gezet. Naar wij vernemen, is o.a. een hoog oven bij Middlesborough met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. De bommen kwamen vlak na elkaar in de hoogovens tot ontploffing. Bovendien verneemt men, dat de haven installaties bjj Whitby succesvol met bom men van middelzwaar kaliber zijn bestookt. De ontploffingen veroorzaakten zware bran den. Er ontstonden luchtgevechten, in het verloop waarvan, naar tot dusverre verno men is, de Engelschen twee vliegtuigen van het type Hurricane verloren. Zooals verder wordt gemeld waren in den nacht van 25 op 26 September en in de vroege morgenuren de aanvallen van de Duitsche gevechtseenheden voornamelijk ge richt op de dokinstallaties en gasfabrieken in Londen. In de gasfabrieken van Backton en Bromley ontstonden zware branden. De gasfabriek Levenroad werd door een voltref fer getroffen; uit deze fabriek sloeg een vierhonderd meter hooge steekvlam omhoog. Ten noorden en ten zuiden van de Theems werden nieuwe branden en ontploffingen waargenomen. Engelsche nachtjagers, die op verschillende plaatsen voor het achtervolgen van de Duitsche jagers waren opgestegen, konden geen schot plaatsen, daar de Duit- schers door handig manoeuvreeren steeds buiten schot bleven, waarbij zij door de nachtelijke duisternis werden geholpen. Van een activiteit van de schijnwerpers der En gelsche luchtdoelartillerie viel niets te be speuren. KOPENHAGEN, 26 Sept. (D. N. B.) In het door Reuter gepubliceerde, vandaag door het Engelsche ministerie van Luchtvaart ver strekte communiqué wordt medegedeeld, dat de Duitsche vergeldingsactie tegen Groot Brit- tannië ook den afgeloopen nacht is voortgezet en zich heeft uitgestrekt over „vele deelöo van Engeland en Wales". Naar uit het communiqué blijkt was de zwaarste aanval weer op Londen gericht. De schade, die door het Duitsche luchtwapen aan militaire objecten is aangericht, wordt ver zwegen. Er wordt slechts gezegd, dat in ver scheidene deelen van het Londensche gebied branden veroorzaakt werden en dat schade is veroorzaakt „in vele deelen van de Londen sche streek". Ook in verscheidene steden in 't Noordwesten zijn branden uitgebroken. De New York Times meldt uit Londen, dat de Dinsdag door het Duitsche luchtwapen aan militair belangrijke doelen aangerichte scha de de zwaarste is gebleken, die Londen tot dusverre heeft geleden. Naar het blad verder meldt, heeft het Duitsche luchtwapen gisteren Bournemouth en Bristol aangevallen en daar aanzienlijke vernielingen aangericht. „Gazette de Lausanne" meldt over de aanvallen van gisteren op de militaire doe len van Londen, dat het Duitsche lucht wapen een der hevigste aanvallen heeft on dernomen. welke sinds het begin van den oorlog heeft plaats gehad. Daarbij waren brisantbommen van het zwaarste kaliber gebruikt. Ook zijn er honderden brandbom men geworpen en waren er tal van branden verwekt. Volgens de jongste berichten aoa- Uit Rio de Janeiro meldt het D. N. B.: Vol gens een uit Londen ontvangen bericht be reidt de stemming der Londensche bevolking de Engelsche regeering steeds grootere zorgen. Men heeft de uitwerking van de Duitsche bomaanvallen op het moreel der civiele bevol king in regeeringskringen onderschat. De ver schrikkingen der laatste week hebben een algemeen steeds sterker wordende zenuwover- prikkeling teweeggebracht. Londen verlangt al leen nog maar naar het einde van de lucht aanvallen. Het streven der Britsche propagan da. die steeds weer kleine anecdoten van de beweerde standvastigheid en koelbloedigheid van zekere Londenaren publiceert, prikkelt on der deze omstandigheden slechts, maar kal meert evenmin als de berichten over de be weerde nieuwe afweermiddelen, waarover de regeering steeds weer spreekt, maar die de Duitsche vliegers tot dusverre op geeneriei wij ze hebben kunnen weerhouden Londen iederen dag en iederen nacht met toenemende kracht te bombardeeren. Naar de „Daily Mail" bericht, heeft het blad reeds honderden brieven van zijn le zers ontvangen, waarin uit wraak voor de succesvolle Duitsche bombardementen op militaire en oorlogs-economische doelen in de Britsche hoofdstad en in andere Engel sche steden het lukraak en algemeen bom bardeeren van Berlijn en andere Duitsche steden worden geëischt. Zoo schrijft sir Henry Lawson uit Catterick (Yorkshire)„Wij moeten Duitsche steden met den grond gelijk maken." Ida Turnbull (Bury St Edmonds) vraagt: „Waarom worden de hoofdstraten en winkels van Berlijn niet met bommen bestookt?" Een lezer uit Southampton schrijft: „Laat ons Berlijn lukraak 48 uur lang bombardeeren. Dat zou een les zijn voor de ver domde Hunnen." W. M H. Foster uit Linton (Ouse) eischt het bevel tot verwoesting van Duitsche steden. Morgan uit Porthcawl (Glanmorgan) schrijft: „Ik hoop, dat onze vliegers Berlijn zullen ver nielen. Alleen op deze wijze zal den Duitschers een licht opgaan en kan misschien Hitler's hart gebroken worden."- Aan boord van den zwaren kruiser „Augusta" is de opperbevelhebber van de Amerikaansche vloot in het Verre Oosten, Harold, in Sjanghai aangekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst had de admiraal een bespreking met de Ameri kaansche autoriteiten, aldus meldt United Press aan haar bladen. - Naar verluidt zou ook het vraagstuk van de wegvoering van de 11.000 in Japan, Mantsjoek- wo en China wonende Amerikanen in geval van een crisis besproken zijn. In neutrale kringen alhier neemt men aan, dat de nieuwe crisis waarschijnlijk bij bezet ting van de Fransche concessie te Sjanghai door Japansche troepen zou intreden. KITSJINEF, 26 Sept. (Tass) In den loop van een onderhoud met een persvertegenwoor diger heeft de volkscommissaris van Handel der socialistische Sovjet-republiek Moldavië, Aki- mof, verklaard, dat op Bessarabisch gebied de groote handelsondernemingen thans worden ge nationaliseerd. In de steden van Bessarabië zijn reeds 463 staatshandelsondernemingen ge opend en in de plattelandsplaatsen 1066 coöpe ratieve winkels. Het aantal nieuwe winkels neemt onophoudelijk toe en zal weldra verdub belen en verdrievoudigen. Naast de staats- en coöperatieve winkels bestaan er op Bessarabisch gebied nog kleine particuliere kruideniers-, slagers- en manufacturenwinkeltjes, alsmede café'tjes en eethuisjes. BOEKAREST. 26 Sept. (D.N.B.) Manschap pen van den legionnairen ordedienst hebben bij den Engelschen ingenieur Treasy in Ploesti een huiszoeking verricht en vonden uiterst bezwa rende documenten, evenals verdachte vloeistof- len en brandbommen, die in eenvoudige reser voirs twee door celluloid gescheiden vloeistoffen SJANGHAI, 26 Sept. (D.N.B.) De Japan sche troepen, die Woensdagochtend in de buurt van Haiphong aan land zijn gegaan, zijn, naar het hoofdkwartier van het Japan sche leger in Zuid-China meldt, in Langson, de grensstad ten Noordoosten van Hanoi, binnengerukt. Hier is het eindpunt van den via Hanoi naar de Chineesche grens loo penden spoorweg. Van tevoren was in Langson een overeen komst tusschen Fransche en Japansche of ficieren tot stand gekomen. De intocht had volgens Domei een vreedzaam verloop. natuurlijk, dat het bevriende Spanje, in een oorlog die zoovele van zijn levensnoodzakelijke belangen, van Gibraltar tot aan de westkust van Afrika, omvat, zich aan de zijde schaart van de beide spilmogendheden. De diplomatieke ontwikkeling en de oorlogsacties, die thans aan den gang zijn, vereenigen zich in een harmoni- schen en actieven stormloop op de eindover winning." Het semi-officieele blad schrijft dan verder: „Churchill eh de Britsche propaganda hebben tevergeefs getracht de verwoestende uit werkingen van de Duitsche acties te verdoezelen, want de feiten zeggen meer dan woorden. Men kan er van overtuigd zijn, dat de Duitsche acties nog versterkt en verder uitgebreid zullen wor den. De acties van Italië coneentreeren zich in de nieuwe phase vooral op de Middellandsche Zee en op Egypte. Deze acties geschiedden volgens een van tevoren opgesteld plan. Reeds thans is de afstand tot het Suezkanaal en andere nood zakelijke centra van de Britsche oorlogsorgani satie in Noord-Afrika met 100 kilometer bekort. Daarbij komen nog de politieke crisis in Egypte en de groeiende ontevredenheid in de Arabische wereld over Engeland. Tevergeefs probeert Groot- Brittannië door den mislukten overval op Dakar de aandacht van deze feiten af te leiden." Uit Berlijn wordt officieus gemeld, dat om- trent het bezoek van den Italiaanschen minister De Italiaansche pers werd heden geheel be- van Buitenlandsche Zaken voor het oogenblik heerscht door de nieuwe reis van minister Ciano geen gegevens van officieele zijde beschikbaar naar Duitschland en de besprekingen tusschen zijn. Wellicht zal men evenwel niet ver bezijden den Führer en den Spaanschen minister van de waarheid zijn als men aanneemt, dat de be- Binnenlandsche Zaken, Suner. De bladen doen sprekingen, die graaf Ciano met den Duitschen uitkomen, dat de oorlog der spilmogendheden minister van Buitenlandsche Zaken te Berlijn tegen Engeland en zijn imperium in een nieuw zal voeren, als voortzetting zijn te beschouwen stadium is gekomen. van de gesprekken, die te Rome gevoerd zijn ROME, 26 Sept. (D.N.B.) Omtrent de nieu we reis van den Italiaansclffin minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, naar Duitschland wordt in Italiaansche politieke kringen verklaard, dat het weliswaar een volstrekt normaal verschijnsel is, dat twee verbonden mogendheden, die zich in oorlog bevinden, meermalen met elkander overleg plegen, maar dat toch aan de nieuwe ont moeting van graaf Ciano met de leidende figuren der Duitsche politiek juist in het huidige tijdsgewricht groote beteekenis toe komt. Italië en Duitschland, die dezen oor log ter verdediging van hun levensruimte begonnen zijn, zijn vast besloten hem zonder schromen tot het glorieuze einde voort te zet- ROME, 26 Sept. (DN.B.). De Londensche radio meldt, dat het bombardement van giste ren op Gibraltar drie uur heeft geduurd Er werden ongeveer 300 bommen geworpen en on geveer honderd vliegtuigen hebben aan dit bom bardement deelgenomen. Aan militaire instal laties en in de haven is schade aangericht. Drie vliegtuigen zijn neergeschoten. Te Vichy wordt officieel bevestigd, dat in Marokko Woensdagmiddag een Fransch eskader van meer dan honderd bommenwer pers is opgestegen voor een represaillevlucht boven Gibraltar. Het Britsche afweergeschut heeft slechts één toestel kunnen neerhalen. De bommen hebben groote schade aange richt De „New York Daily News" meldt uit Washington, dat de regeering van de Vereenigde Staten aan Fransch Indo-China alle beschik bare hulp van wapenen met uitzondering van deelneming aan den oorlog heeft toegezegd on der voorwaarde, dat de kolonie den strijd tegen Japan doeltreffend zal voeren. Zoowel Washing ton als Londen knoopen volgens het blad daar aan de verwachting vast, dat vastberaden tegen stand van Indo-China ook andere Fransche ko loniën tot steun aan den Franschen gewezen generaal De Gaulle zal bewegen. Zooals de Maasbode uit Rome verneemt, is in opdracht van het Vaticaansche gouvernement een aanvang gemaakt met den bouw van een nieuw Palazzo aan het St. Pietersplein in aan sluiting op het reeds voltooide nieuwe Palazzo, waarin de zetel is gevestigd van de H Congre gatie voor de Oostersche Kerk. Het nieuwe gebouw zal verrijzen op de plaats, waar vroeger het oude Palazzo Rusticucci stond aan den rechterkant van de colonnades van Bemini. Er zullen hoofdzakelijk kerkelijke bu- reelen gevestigd worden, evenals in de beide groote gebouwen, die aan gene zijde van den Passetto, die van het .Vaticaan naar den GENèVE, 26 Sept. (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld, dat de minister van Oorlog, generaal Huntziger, is benoemd tot opper bevelhebber der Fransche strijdkrachten te land. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 26 Sept. (D.N.B.) In Londen staat men tegenover het herhaalde „neen" van de Egyptische regee ring klaarblijkelijk radeloos. In ieder geval be treurt de Engelsche radio in een Arabische uitzending, dat de Egyptische minister-presi dent ondanks het dagelijksche contact met den Eritschen ambassadeur in Caïro geen juiste voorstelling heeft van de toekomstige ontwik keling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1