New-Y orksche Beurs Drinkwatervoorziening TE LAAT OP STRAAT VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 Commissie brengt voor 't Westen des lands rapport uit Boeten en voorwaardelijke straf fen aan overtreders opgelegd DE VLEESCHRANTSOENEE- RING EN DE VEEMARKT ST. ANTONIUSHOVE VOORBURG Nieuw hoofd afdeeling röntgenologie B. en W. van Gieten tegen gemeente-ambtenaar Aanvoeren te Amsterdam minder dan verwacht werd. Veehouders tevreden over de taxatie ERNSTIGE SCHIETPARTIJ TE GEERTRUIDENBERG Grondonderzoek in verband met bemesting Het 20.000ste monster in den proef tuin Zuid-Hollands Glas district onderzocht Fraude door postbeambte Ontslagkwestie voor den Cen tralen Raad van Beroep Aan de gevolgen overleden Valsche munters staan terecht Ruzie bracht ook hier het kwaad aan het licht Koersdaling zette zich voort; slot flauwer Clear ingkoersen Examen gemeentelijke archief verzorging Academische examens Apothekers-assistent Examen spraakleera(a)r(es) Wiskunde L. O. Machinisten-examen ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI Uit een trein gevallen en gedood Omzet: 440.000 >31 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT DE RELATIES VAN VICHY MET TSJOENGKING Geen Amerikaansch schroot meer naar Japan Darré en Tassinari komen Zondag bijeen Britsche duikboot door Italianen vernietigd Duitsch missionaris door Ghineezen mishandeld Industrie bij Iseghem heeft genoeg werk Het Duitsche onderwijs en nachtelijk luchtalarm Verzoek van Manioe niet ingewilligd Nieuwe Japansche ambassadeur te Rome benoemd Duitsch schip opgebracht Noorsch schip gezonken De sterke toeneming van Nederlands bevol king en de trek naar de groote steden in de laatste decennia hebben een bevolkingsdicht heid in het Westen des lands doen ontstaan, die slechts in enkele gebieden der wereld wordt overtroffen. Eenerzijds heeft deze bevolkings concentratie geleid tot een sterke stijging van het watergebruik voor huishoudelijk, indus- trieele en openbare doeleinden, andevszijds tot steeds grootere moeilijkheden om in de water behoeften te voorzien. Zoowel de winning van rivierwater als die van grondwater toch wordt belemmerd tengevolge van verontreiniging door de afvalproducten der samenleving, terwijl be bouwing, land- en tuinbouw, industrialisatie en verkeer eischen aan het gebruik van den grond stellen, die vaak met de belangen der water winning in strijd zijn. Conflicten van belangen zijn daarvan het gevolg, welke alleen door nauwgezette afweging op bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Om die factoren te kunnen afwegen is een nauwkeurige kennis noodig van de factoren, die dit vraagstuk be- heerschen. Bovenstaande overwegingen hebben destijds aanleiding gegeven tot de instelling van de „Commissie drinkwatervoorziening Westen des lands". Deze instelling geschiedde in opdracht van bevoegde instanties door de „Centrale commissie voor drinkwatervoorziening". Voor zitter van de nieuw ingestelde commissie was prof. mr. P. J. M. Aalberse. Dezer dagen is het rapport van de bedoelde commissie verschenen. Daarin wordt betoogd, dat maatregelen ter verzekering van een goede drinkwatervoorziening in 't bijzonder noodig zijn voor het westelijke deel van Noord- en Zuid- Holland, waar tengevolge van de steeds toe nemende bevolkingsdichtheid de bescnikbare bronnen ontoereikend dreigen te worden. Boden tot voor kort de duinen aan vele steden en plattelandsgebieden de gelegenheid tot het stichten van alleszins aan de behoeften beant woordende waterwinplaatsen, thans is het ver mogen van de duinwatervangen voor eenige bevolkingscentra niet meer voldoende. Rivieren en andere open wateren staan bloot aan ver ontreiniging door de industrie, terwijl het vol doen aan de toenemende eischen van de scheep vaart de verzouting in het Westen des lands in de hand werkt. De commissie onderzocht in de eerste plaats, welke bronnen voor de drinkwatervoorziening in aanmerking komen en kwam tot de conclusie, dat tot in lengte van dagen voldoende hoeveel heden water kunnen worden ontleend aan de groote rivieren, met name aan de Lek. In de toekomst zal ook het IJselmeer van groot belang kunnen zijn. De duinwaterwinplaatsen zullen behouden moeten blijven. De bemoedigende conclusie met betrekking tot de voorhanden zijnde bronnen zal echter alleen waarde kunnen hebben, wanneer gezorgd wordt, dat de hoedanigheid van het te winnen water aan zoodanige eischen voldoet, dat het met binnen economisch nereik vallende midde len voor transport, distributie en consumptie geschikt kan worden gemaakt. Alleen een Rijks regeling kan hier tot het gewenschte doel lei den. De door de commissie voorgestelde regeling beoogt nu, eenerzijds de betreffende landgebie den en wateren te beschermen, anderzijds een rationeel gebruik er van te bevorderen. Daarbij is er van uitgegaan: dat aan de reeds bestaande waterleidingbedrijven een zoo groot mogelijke mate van vrijheid wordt gelaten; dat de op grond van de provinciale waterleidingverorde ningen getroffen regelingen zooveel mogelijk in stand blijven; dat rechtstreeksche schade, ver oorzaakt door het ingrijpen van de overheid in het algemeen belang, naar billijkheid kan wor den vergoed. De commissie acht het ook noodig, de rege ling voor het heele land geldig te doen zijn. waarbij wordt opgemerkt, dat de regeling slechts voor die gebieden en wateren dient te gelden, welke als van algemeen belang in verband met de drinkwatervoorziening zijn aangewezen. Op getreden moet dan worden, indien de recht hebbenden op deze landgebieden of wateren daaraan een bestemming geven, welke ontoe laatbaar is met het oog op het belang der drink watervoorziening of indien zij by het onttrek ken van water aan die gebieden of wateren zich schuldig maken aan een zoodanige onoor deelkundige exploitatie, dat het belang der al- gemeene drinkwatervoorziening daardoor wordt geschaad. De commissie heeft tenslotte een schadever goedingsregeling voorgesteld, benevens de vor ming van een waterleidingfonds, gevoed door bijdragen,'van waterleidingbedrijven te heffen. Gogh te Eext, die door B. en W. van Gieten oneervol uit zijn ambt ontslagen was, in zijn be roep tot vernietiging van dit ontslagbesluit ont vankelijk werd verklaard. B. en W. van Gieten meenden op grond van art. 112 van de Ambtenarenwet revisie van dit vonnis te kunnen verzoeken. Voor den Centralen Raad zeide de burge meester, als vertegenwoordiger van B. en W., dat zi. sprake was van „eenige omstandigheid, die bij de behandeling van het beroep aan het gerecht niet bekend was en die op zichzelf of in verband met andere feiten of omstandighe den ernstigen twijfel doet ontstaan aan de juistheid van de uitspraax, waarvan in art. 112 sprake is. De overweging in het vonnis van den 30sten Mei. dat uit de distributiekas betalingen werden verricht ten behoeve van secretaris en burge meester, werd door den burgemeester stellig ontkend en dit achtte hij een voldoende nieuwe omstandigheid (novum) om tot revisie te con- cludeeren. Voor van Gogh trad op als raadsman mr. Ubinc. Deze bestreed, dat bovenstaande rede neering een grond tot revisie zou kunnen vor men. Op een vraag van den president, mr. Beumer, verklaarde van G. eens f 25 te hebben betaald voor privé-schulden van den burgemeester. Dit geld werd wel weer terstond bijgepast, doch de betaling was geschied. De burgemeester wist zich dit geval ter terechtzitting niet goed meer te herinneren. De president; Maar hiermede staat of valt uw argument! De burgemeester kon het zich evenwel niet precies meer herinneren, waarna de uitspraak op verzoek van mr. Ubinc op grond van het feit, dat voor de reeds psychisch zieke verdachte een langere duur van het proces pn ware marte ling vormt, werd bepaald op 3 October. Het kantongerecht te Rotterdam heeft Don derdag zaken behandeld tegen personen, die artikel 1 van de verordening van den Rijks commissaris betreffende de verkeersbeperkin- gen hadden overtreden. Dit artikel verbiedt, zooals men weet, dat zij, die de Rijksduitsche nationaliteit niet bezitten en in een bepaald deel van het land verblijven, zich tusschen 22 en 4 uur buitenshuis bevinden. De kantonrechter mr. R. Rensma, legde hun allen een geldboete van f 15 subs, vijf dager, hechtenis op, alsmede een voorwaardelijke hechtenisstraf van drie dagen met een proef tijd van één jaar. De eisch, die de ambtenaar van het O.M., mr. R. H. P. H. M. Grasso, stelde, was in op een na alle gevallen een geldboete van f 30, te vervan gen door twintig dagen hechtenis en een voor waardelijke hechtenisstraf van zeven dagen met een jaar proeftijd. Niet minder dan 28 bewoners van Ridderkerk en acht van Rotterdam hadden zich te verant woorden. Een deel was echter niet verschenen. In enkele gevallen, waarbij de verdachten mededeelden, niet of tijd thuis te hebben kun nen zijn, omdat zij dekking hadden moeten zoeken vanwege het vuren van het luchtafweer geschut, werd de behandeling van de zaak aan gehouden. De redenen, die de overige verdachten aan voerden, waren o.a. slechte weersgesteldheid bandenpech, het achterlOopen van de klok, enz. Met ingang van 1 October is aan het zieken huis te Voorburg tot hoofd van de afdeeling röntgenologie benoemd de röntgenoloog dr. J. A. Arendsen Hein. Dr. Arendsen Hein behaalde in 1925 te Leiden het artsdiploma waarna hij bij prof. Snapper te Amsterdam volontalr-assistent werd en bij dr. Heilbron gedurende enkele maanden de röntgendiagnostiek bijwoonde. In 192ö vertrok hij naar de universiteit te Frankfort a. d. Main, waar hij op de afdeeling van prof. H. Holfelder in de chirurgiscne kliniek van prof, Schmieden het grootste deel zijner röntgenologische oplei ding ontving, en waar hij, eerst als volontair, later als gewoon met verantwoordelijkheid be last assistent, werkzaamwas. In overleg met zijn leermeester was hij eenige maanden prae- tlsch werkzaam op de röntgenafdeeling van de interne kliniek van prof. Strassburger, onder leiding van dr. Velde, oud-assistent en leerling van prof. H. H. Berg. Hij volgde diens colleges, colloquia en cursussen, evenals die van prof. Hol felder, welke beide hoogleeraren schoolvormers zijn van internationale bekendheid op het ge bied der röntgenologie. Voorts bezocht hij regel-, matig de röntgenafdeeling der kinderkliniek van prof. van Mettenheim en die van de vrouwen kliniek van prof. Seitz. Voorts was hij in de gelegenheid zijn kennis te verrijken op de vele te Frankfort gehouden wetenschappelijke voor drachten der Südwest-Deutsche Röntgeverein en de Frankf. Röntg. Gesellschaft. Na korten tijd gast te zijn geweest op de Röntgeafdeeling van prof. Kiipferle te Freiburg, vertrok hij naar Parijs, waar hij de colleges, cursussen en klini sche afdeelingen van röntgenologie bezocht van de professoren Solomon, Beclere, Belot, Vaquez e.a. Sinds 1928 is dr. Arendsen Hein te 's Gra- venhage gevestigd als röntgenoloog en onder hield in dien tijd regelfnatige betrekkingen met de kliniek van prof. Snapper en de röntgencen- trale van prof. van Ebbenhorst Tengeu te Am sterdam. Donderdagmorgen diende voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht een verzoek tot re visie van een vonnis, gewezen 30 Mei 1940, waar bij de eischer, de gemeente-ambtenaar J. van Voor de eerste maal sinds de vleeschrant- soeneering werd ingevoerd, zijn de aan de vee markt te Amsterdam aangevoerde koeien vol gens de nieuwe voorschriften gedistribueerd Dit heeft, naar ons van deskundige zijde ver zekerd werd, heel wat hoofdbreken gekost, want de aanvoeren waren geringer dan ver wacht was. Uit het rayon, dat de hoofdstad hoofdzakelijk van vee moet voorzien, n.l. de gemeenten Diemen. Muiden. Weesperkarspel, Weesp, Nigtevecht en Nederhorst den Berg, waren ongeveer 360 a 370 koeien aangevoerd. Klaarblijkelijk hebben de veehouders eersteens de kat uit den boom willen zien en willen af wachten, hoe de taxateurs van de Veehouderij- Centrale zouden schatten. Het vee, dat Maandagochtend aangevoerd werd, is eerst Dinsdag geclassificeerd kunnen worden, omdat er de voorkeur aan gegeven wordt, de dieren 24 uur zonder voedsel te la ten staan, teneinde een zuiver gewicht te ver krijgen. Naar hetgeen ons van veehouderszijde werd medegedeeld, waren degenen, die vee hadden aangevoerd, over de taxaties wel te spreken. Er waren 4 klassen voor het vee in gesteld, n.l. AA, waarvoor 61, 59 en 57 cent per kilo (ruig) betaald werd, klasse A, waar prijzen van 55, 53 en 51 cent golden, klasse B no. 1, 2 en 3, onderscheidenlijk met prijzen van 49, 47 en 45 cent per kilo en klasse C, waarvoor 43, 41 en 39 cent per kilo aan de eigenaren werd betaald. Dan heeft men nog de W (wor^O- koeien met prijzen van 36, 33 en 30 ct. per kg. Aanvankelijk had het in de bedoeling gele gen, om, zoodra Dinsdag de koebeesten gewo gen zouden zijn, den boeren tegelijkertijd een bewijsstuk in handen te geven, waarop zij het geld bij een bankinstelling zouden kunnen ha len. Op dezen eersten dag liep alles echter nog niet zoo vlot als men wel gewenscht had en daarom is de afrekening een paar dagen moe ten worden uitgesteld. Daar ook het Gooi van Amsterdam uit van vee wordt voorzien, evenals eenige Vecht-ge- meenten, bleek het al spoedig, dat men aan de uit het bovengenoemde rayon aangevoerde koeien niet genoeg zou hebben, daar in normale tijden soms wel tusschen de 500 en 600 koe beesten worden aangevoerd. Naar ons verzekerd werd, is toen ook nog vee van de markt te Purmerend naar Amsterdam vervoerd. Ook wat het vervoer betreft, kwam men voor moeilijkheden te staan. Gebruikelijk is om het vee, dat voor de buitengemeenten be stemd is, met speciale vee-auto's naar hun be stemming te doen vervoeren. Door het benzine gebrek moest nu van scheepsgelegenheid ge bruik worden gemaakt. Zoo arriveerden de koeien voor Weesp en omgeving (waarvoor slechts 7 waren toegewezen, terwijl er 18 bui ten de rantsoeneering om benoodigd zouden geweest zijn) Dinsdagavond eerst met de schuit en in het Gooi zal dit nog iets later geweest zijn. De voor den keuringsdienst Weesp inge stelde commissie heeft besloten de 7 beschik-, bare koeien te doen slachten in de noodslacht- plaats en vandaar uit het vleesch over de ver schillende slagers te dlstribueeren. Men vertrouwt, dat de volgende week alles wel geregelder gaan zal, vooral, omdat de vee- aanvoeren talrijker zullen worden, nu de vee houders eenmaal weten, dat zij een behoorlijken prijs voor hun koeien uitbetaald krijgen. Voor de Bredasche rechtbank heeft de 23- jarige J. A. B. uit Geeïtruidenberg terecht ge staan, die op 22 April bij een dronkemansruzie zijn vechtenden vader te hulp snelde en uit een revolver vijf schoten loste, waardoor de sleep boot-kapitein M. v. d. Strien uit Geertruiden- berg zoodanig werd gewond, dat hij kort daarna overleed. De Officier van Justitie, mr. v. d. Dussen, eischte vijf jaar gevangenisstraf, door te bren gen in een bijzondere strafgevangenis en ter be schikking stelling van de regeering. Begin dezer week werd in den Proeftuin Zuid- Hollands Glasdistrict te Naaldwijk op de afdee ling Grondonderzoek het 20.000ste grondmon ster ter onderzoek aangeboden. Steeds meer voelden de tuinders van het Westland de behoefte in verband met een doelmatige bemesting iets meer te weten van hetgeen hun grond aan voedende bestand- deelen bevat, en daarom werd in 1932 een af deeling „grondonderzoek" aan den Proeftuin Naaldwijk verbonden, welke afdeeling den grond voor de leden tegen vergoeding zou onderzoe ken. Dat de oprichting van deze afdeeling aan een lang gevoelde behoefte voldeed en dat de leden van den proeftuin steeds meer het nut van het grondonderzoek gaan inzien, moge blij ken uit het volgende staatje van de in den loop der jaren onderzochte monsters; 1932, 165 grondmonsters, 1933, 450, 1934, 1300, 1935, 1800, 1936, 2600, 1937, 2900, 1938, 3500 1939, 4900, 1940 (tot 23/9) 2385 grondmonsters. Duidelijk blijkt dat vooral in dezen tijd de tuinders steeds meer tot de overtuiging komen, dat een rationeele bemesting slechts mogelijk is, nadat het chemisch onderzoek een indruk verschaft heeft aangaande de voedselbehoefte van den grond. Als binnenkort het nieuwe laboratorium van den Proeftuin Zuid-Hollands Glasdistrict te Naaldwijk zal worden geopend, zal het grond onderzoek een nog grootere vlucht kunnen nemen. Te Den Haag werd onlangs een postbeambte wegens diefstal van een pakket met insignes oneervol ontslagen. De postbeambte legde de zaak voor aan het ambtenarengerecht te Den Haag, hetwelk aannam, dat het ontslag gegrond was. Bovendien werd de man strafrechterlijk veroordeeld De postbeambte was het echter met de uit spraak van het ambtenarengerecht niet eens en ging in hooger beroep bij dën Centralen Raad te Utrecht. Hij had o.a. aangevoerd, dat hij ge tuigenverklaring, welke destijds tot de straf rechterlijke veroordeelingen leidden, kon weer leggen. De eischer, thans gedetineerd in de strafge vangenis te Haarlem, was evenwel niet versche nen en zijn verweer heeft het auditorium dus niet kunnen vernemen. De vertegenwoordiger van het departement zette uiteen, welke gronden tot het oneervol ont slag hebben geleid. Tegenstrijdigheden in een dienstruiling gaven aanwijzingen, dat deze post bode de dader was. aanvankelijk zelde de man geruild te hebben om een festiviteit te kunnen bijwonen en later weer. dat huiselijke omstan digheden er de aanleiding toe geweest waren. Bovendien teekende hij, om die dienstruiling on opgemerkt te laten, het dienstboekje met een valsche handteekening. Uit dat alles is wel ge bleken. dat de verd. met die ruiling een bedoe ling heeft gehad, zij was een camouflage voor den diefstal. Tot in hoogste strafrechterlijke instantie is de fraude dan ook bewezen geacht. De vertegenwoordiger van het departement verzocht namens het waarnemend hoofd op grond van al deze feiten de uitspraak van het ambtenarengerecht te handhaven. De Centrale Raad besloot over drie weken in deze zaak uitspraak te doen. De 63-jarige S. Nap, die in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. by de pont te Nijmegen in het drie meter diepe ruim van den aanleg steiger viel en daarbij ernstige kneuzingen en een hersenschudding opliep, is Donderdag over leden. Voor de Rotterdamsche rechtbank stonden Donderdag drie mannen terecht, die zich had den schuldig gemaakt aan valsche munterij De 20-jarige loswerkman P. V. was in kennis ge komen met twee marktkooplieden, den 20-jarigen J. P. V. en den 22-jarigen A. C. van IC De laatsten hadden plannen, valsche guldens te maken, maar zij kenden de juiste legeering niet. Daartoe riepen zij de hulp van P. V. in, die iets van scheikunde afwist. Gezamenlijk maakten de mannen een aanta. guldens. Verd. P. V. bekende, advies te hebben gege ven, maar hij ontkende pertinent, het geld te hebben uitgegeven. Verd. zeide, dat het plan niet van hem was uitgegaan. Nadat eenige getuigen waren ganoord, stond verd. J. P. V. terecht. Deze zeide, dat zijn eenig aandeel in de zaak was geweest, dat hij advies had gegeven voor het" maken van val sche guldens. Eenige valsche guldens, die hij bij zyn arrestatie in den zak had, had hij van verd. K. gekregen. Verd verklaarde, aat hij ook getracht had het valsche geld uit te geven Dit was niet gelukt. De kapper H. nad zijn keuken met gasstel ter beschikking van de valsche munters gesteld om proeven te nemen Hij wist niet het doel van deze proeven. Toen de mannen werden gearresteerd, had hfj op ver zoek van verd. K. materiaal, dat nog overge bleven was, in het water geworpen. De loodgieter R. had bezoek van verdachten gekregen en op hun verzoek van enkele metalen een legeering gemaakt. Verd J P V. zeide van deze legeering, dat de kleur niet deugde, om dat het metaal voor valsche guP'ens was be stemd. waarop get. R geweigerd had, nog iets in dezen te willen doen. Verd. K. ontkende, dat hy degene was ge weest, die de guldens had gemaakt; hij ver- NEW-YORK, 26 Sept. De koersdaling, die gisteren reeds was ingetreden, zette zich van daag op de New-Yorksche effectenbeurs voort. Er kwamen aanvankelijk slechts weinig zaken tot stand, wegens de terughoudendheid, die door handelaren en banken aan den dag werd ge legd. Nu en dan kwamen koersdalingen voor van ongeveer een punt. Staalwaarden en lucht- vaartaandeelen kregen van aanbod te lijden, terwijl chemische waarden, die aanvankelijk vrij sterke verliezen geleden hadden, zich later wis ten te herstellen. De beperkingen, die er aan den uitvoer van ijzerschroot zijn opgelegd, had men over het algemeen wel verwacht. Koper waarden vertoonden een kleine koersdaling, niettegenstaande men er rekening mede hield, dat de vraag naar het metaal gedurende het laatste kwartaal de productie wel zal gaan over treffen. Ook automobielwaarden en fondsen van Koersen voor stortingen op 27 September 1940 tegen verplichtingen luidende in; Reichsmarken 75.36, Belga's 30.14, Zwitsersche francs 42.77, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Di nar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schul den) 4.23, Turksche ponden 1.45 'A. HUIZEN. Geslaagd voor het examen gemeen telijke archiefverzorging, afgenomen door de Studieclub Gemeentelijke Documentatie in sa menwerking met de Vereeniging voor Archiva rissen, de dames: L. Last te Bussum, H. R. van Visvliet te Koudekerke en de heeren: J. Brands te Breda, J. Brinksma te St. Nicolaasga, A. W. M. van Heel te Vught, Jes. Houben te Obricht, F. v. d. Krom te Eindhoven, A. L. Scheer te Steenwijk en Tj. Schepen te Huizen (N.H.). ROTTERDAM, Geslaagd candidaatsexacnen in de economische wetenschappen de heeren K. H. Preller, J. W. Coert, W. J. de Jonge en H. van Ments. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraalexamen rechten de heeren: M. Drielsma te Den Haag, A. N. Messchaert te Den Haag en H. J. van Dam te Rotterdam. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak natuur kunde. de heer H. Levi te Assen. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa men pharmacie: H. G. Lok en J. F. Alen. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift, getiteld „Dikkedarm- stoornissen" de heer A. Haak, geboren te Sema- rang en wonende te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het candidaatsexamen rech ten: mej. R. A. Tiggelman, Groningen, mej. E. J. M. Stahlie, Den Haag en de heeren: P. van Schravendijk, Dordrecht. E. van der Brug- ghen, Haarlem, E. O. 'van ""chtelen, Bussum AMSTERDAM. Geslaagd mej. A, W. Crom te Kampen. AMSTERDAM. Vereeniging van Spraakleera ren. Geslaagd de dames: J. Bogaertz-Büch; L. Molkenboer, Nel Oosthout, J. C. Spoon-de Jong, en de heeren: Alb. van Doom, C. v. d. Ruyt en W. P. J. Schols. 's-GRAVENHAGE. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Geslaagd de heeren O. G. Möhl- mann te Rotterdam, P. J. G. Mulder te Zuid- Laren en C. M. de Roy te Gennep. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloopig diploma de heeren: W. H. A. Steppe te Utrecht. G. W. F. Kreffer te Leidschendam en D. W. Smit te Zwanenburg. klaarde dat hy, toen hij bij verd. J. P. V. lo geerde, plotseling een aantal valsche guldens in den zak had in de plaats van evenzoo vele echte guldens, zoodat J. P. V. hem dit geld in den zak moet hebben gestopt. Verd. bekende wel lood, tin en bismuth te hebben gekocht. De valsche guldens had verd. uilgegeven De zaak was aan het rollen gekomen, door dat er ruzie ontstond. K. meende dat de lood gieter R. zich wat bismuth had toegeëigend en hij had daarvan de politie in kennis gesteld De officier, mr. Meischke, requisitoir nemend, zeide, dat verd. P. v. meer als medeplichtige dan als uitlokker moet worden gezien Zijn jeugdigen leeftijd in aanmerking nemend, eischte spr. tegen dezei. verd. een gevangenis straf van één jaar en zes maanden met aftrek Verd. J. p. V. is meer schuldig dan de vorige verd. Tegen hem eischte spr. twee jaar gevan genisstraf. De derde verd. K. blijft steeds ontkennen, maar uit de getuigenverhooren la het ten laste gelegde voldoende bewezen. Spr. eischte tegen K. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Mr. Lourens, mr Bakker en mr. Van der Linden pleitten clementie. Uitspraak 10 October. Woensdagochtend omstreeks 11 uur is op het baanvak LeidenDen Haag van de N. S. een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 24-jarige medische student L. P., wonende te Oegstgeest, wiens ouders in Den Haag woonachtig zijn, om het leven is gekomen. P. bevond zich in den trein op weg naar Lei den Nabij Leidschendam leunde hy uit het raam en waarschijnlijk is daarby de coupédeur open gegaan Hy is op het naastliggende baanvak te rechtgekomen en door een uit de richting Lei den komenden trein gegrepen en gedood. Het stoffelijk overschot is naar het gemeente huis te Leidschendam overgebracht. fabrieken van landbouwwerktuigen waren ge drukt. Spoorwegfondsen moesten eveneens iets prijsgeven, alhoewel het cyfer der wagonladin gen ten opzichte van dat der vorige week met 9000 is gestegen tot 813.300. Tijdens het laatste beursuur trad geen koers- herstel van beteekenis meer in. De markt ver toonde een onzekere houding en de beurs sloot flauwer. Er werden vandaag 700 fondsen ver handeld, waarvan er 401 een koersverlies hebben geleden, 127 fondsen behaalden een koerswinst, terwijl de noteeringen der 172 overige geen ver andering ondergingen. Sept. 26 25 24 Air Reduction 41 4' 1 41 Allied Chemical 162* 163* 162* American Can Co. 99* 99* 100* American Radiator 7* 7* 7 i Am. Rollins Mills 11 1 12 12* Am. Smelt Ref. 42* 42* 42 Am. Sugar Refining 1 i 13* '3* Am. Tel. Tel. 164* 164* 174* Am. Tobacco B 78* 78* 78* Am. Waterworks 81 81 8| Anaconda Copper 22* 23* 23* Atchison Topeke 16* '6J 16* Baldwin Locomotive '5 J 16 16* Baltimore Ohio 4* 4* 4 Bethlehem Steel 79* 79* 80* Canadian Pacific 3 S 3* 3 Comm. Invest. Trust 37* 37* 38* J. 1. Case Company 53* 55* 55 Ghes. Ohio 40 40* 40* Chicago Rock lsl. Chrysler Motor 79 79* 79* Consolid. Edison C< 27 27* 27 Deleware r Huds 13* 13* Detroit Edison C 108§ 108* 108* Dupont de Nem. 172 J 172 T3* Eastman Koda 135 l 36 135* Genera! Electric 35* 35 35* General Foods 40* 40* 40* Genera* Motors 49* 49* 49* Good Year 16* 16* 16* Hudson Motor 31 3* 3* Intern. Harvester 46 47* 48 Int. Merc. Marine 6 6* 6 intern. Nickel 27 27 28 International Papei L4* 14* 14* Intern Tel. en Tel 2* 2* 2* Kenneeott Copper -1 1 31 3i i Mack Trucks Incorp. 22* 23 23* Montgomery Ward 40 42 42* National Biscuit Co. 19* 19* 19* Nat. City Bank New York Central 14* 14 f 14* Norfolk Westen 218* 217 217 North. Am. Aviat. 17* 17* 17* Nord. Amer u a '8 ,18 18* Northern Pacific 7* 7* 7* Packard 3* 3* 3* Paramount 6* 6* 22* 61 Pennsylvania 22* 22 Proctor Chambli 63* 63 1 63 Publ. Serv. N. J. 34* 35 35 Pullman Incorporat. 21 21 21 Pure Oil Company 7* 7* 7* Radio Corporation 4* 4* 4* Reading Company 14* 14* 18 14* Rep. Stee: Pi 18* Reynolds Tobacco B. 35* 36 35* Sears Roebuck s2 82* 83* Shell Union Oil 8 1 9* 9* Socony Vacuum 8* 8f 8* Southern Pacific 8* 9* 9* Sotthern Railway 12* 13* 13* Standard Brands 6* 6* 6* Stand. Oi! ol N.-J. 34* 35 34* Texas Gulf Sulphur 33* 33* 33* Twent. C Fox Filnr 6 6* 6* Union Carb.Gf Carb. 72* 75 74* Union OB of Calif. - Union Pacific 83* 83* 83* United Aircraft 40 40* 40* United Corp A. 1 1 1 1 United Fruit Comp. 69 i 70* 70 U. S. Ind. Alcohol 2' 22* 21 U. S. Rubber 20* 21 21 U. S. Steel 37* 58* 58* U. S. Steel pref. 121 121 122* Western Union 18* 19* 19* Westingh. Electric 106* 107* 107* tVoolworth Building 33* 33* 33* Slotkoersen Sept. NEW YORK, 26 Sept. 26 25 24 Londen l"~" Parys 4.03 4.05 4.04 Amsterdam 1 I** Beriyn 39.95 40.00 39,95 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 22.85 22.83 22,78 Weenen 23! 85 Stockholm 23^82 23.85 Montreal 86.50 85.50 83.87* B. Aires Papiei 29.78 29.78 29.78 3.Aires Markl 23.65 23,20 22.90 Yokohama 23.48 23,45 23.43 NEW YORK, 26 Sept. 26 Sept. 25 Sept. 26 Sept. 25 Sept. Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept. 3.88-+ Sept. 5,51+ 5.47+ Sept 3.90+3.93+ Dec 5.71+ 5.67+ M 3.95+- 3,98.+ Mrt. 5.81+ 5.76- Mrt. 4.00+- Mel 5.90 5.87+ Dec Juli 5,99+ 5.96.+ Juli Sept. (- Suiker Juli Sept 0.80 0 84 0.80* 0.84+ Mrt. Mei Juli 9.56-59 9.48 9.43 44 9.32 9.20 9.1i Jan 19.05 Mrt 18.95 Mel 18.90 18.96 18.85 18.85 0.71 i 0.71 Mrt. 0.77 0.76 Mel 0-78 0.78 Katoen Oct 9.65 66 9.58 59 Dec 9.66 67 9.59.60 Jan 9.37 9.49 Rubber Standaard Juli 19.21 Sept 19.24 19.21 Oct 19.21 19.18 Dec 19.13 19.10 Dn Loco 50.50 50.25 Termijn 50.50 30.20 90 dagen 50.35 50 15 CHICAGO, 26 Sept. 26 Sept. 25 Sept. 26 Sept. 25 Sept. Tarwe Havei >ec 79 .80 80 79 J Dec 31 31 f Mei 791 80 i Me) 32 32 Jull ~'6- 77 -5 Jun Mais Rogge Dec 57 - 58 - Dec 44451 Me1 58 f - 391 - Mei 18 J - 48 J - Jul) 59 i-- 60 *.- Juli 49* •- 49 i - Reuzel Sept 4.72 i 4.80+ Dee 4.95* 5.02 Oct 4.72 i* 4 80+ an 3.07 i 5. >2 j WINNIPEG, 26 Sept. 26 Sept. 25 Sept. 26 Sept. 25 Sept. tarwe Gerst Dei 70— - 70Oct 37 -6 5 71 71 Dec 37 6 Mei 76 - - 75 Mel 38 f - 8 Rogge Lfjnzaao Oct 43 43 |- Oct 121 21 J 45 45- Dec 16 18 Me) 46* 46* - Me. .16* .17* riavei Oct Dec. 30 I 30 28 Me) 29 Z8- TSJOENGKING, 26 Sept. (D.N.B.). Van be voegde zyde wordt verklaard, dat China voor loopig niet denkt aan een verbreken der diplo matieke betrekkingen met de regeering te Vichy, daar de toestand in Indo-China nog alle mo gelijkheden openlaat. De Chineesche troepen aan de grens van In do-China nemen voorloopig slechts een afwach tende houding aan. WASHINGTON, 26 Sept. (D.N.B.). President Roosevelt heeft bepaald, dat ijzer- en staal- schroot met ingang van 16 October alleen nog mag worden uitgevoerd naar landen op he; Westelijk Halfrond en Groot-Brittannië. In een officieele mededeeling wordt de maatregel ge motiveerd met de toenemende behoeften van het Amerikaansche defensieprogramma, doch volgens- Associated Press is het buiten twijfel, dat hy in hoofdzaak tegen Japan gericht is. BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.) Binnen het kader van de samenwerking tusschen Duitschland Oh Italië op het gebied, der landbouw- en voedings- politiek zal de Rijksminister voor de voeding en den Landbouw, Darré, op 29- September in Noord-Italië een ontmoeting hebben met den Italiaanschen minister van Landbouw, Tassinari. ERGENS IN ITALIë, 26 Sept. (Stefani) De luchtvaartcorrespondent van het agentschap Stefani meldt, dat een nieuwe belangrijke actie door Italiaansche vliegtuigen is volbracht in een bijzonder moeilijk deel van de Middellandsche Zee, waar een verkenningsvliegtuig de aanwezig heid van een vijandelijke duikboot had opge merkt. Terstond stegen twee watervliegtuigen op, die na de positie van den duikboot te hebben vastgesteld, haar met speciale bommen be stookten, welke in de diepte ontploften. Terstond na den eersten aanval kon men een groote olie vlek aan de oppervlakte der zee waarnemen, vvelke aantoonde, aat de duikboot gezonken was. PEKING, 26 Sept. (D.N.B.) Volgens berichten in de Chineesche pers is een Duitsch katholiek priester den 14den September in Noord SJan- toeng mishandeld en gewond door acht Chinee- zen in uniform, die beweerden deel uit te ma ken van het achtste Chineesche leger. De Chi- neezen eischten vijfduizend dollar en plunderden het stuk land van den missionaris. BRUSSEL, 26 Sept. (Belgapress). Omtrent de industrie in de streek rond Iseghem wordt ver nomen, dat de schoen- en borstelnyverheid wel varend is. Het grootste deel der productie van de ongeveer vyftien textielfabrieken in deze streek ging raar China en Amerika, twee afzet gebieden, welke thans practisch gesloten zyn. Slechts een zestal fabrieken had na den oorlog liet werk hervat en dan nog meestal om vroeger besteld werk af te leveren. Thans ochtèr zijn alle producenten weer aan het werk gegaan met bijna hetzelfde aantal werklieden als vroeger. Grondstoffen zijn er gelukkig voorloopig nog vol doende aanwezig. De vroeger binnengekomen bestellingen zijn thans nagenoeg alle afgewerkt. Een goede regeling van het vervoer zal de ver deeling van de geproduceerde goederen in de hand werken en bijdragen tot het handhayen van de gestabiliseerde pryzen. BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.) De Rijksminister voor de Opvoeding heeft bepaald, dat er des ochtends op de scholen geen onderricht zal wor den gegeven, indien in den vorigen nacht na middernacht luchtalarm is gegeven. Dit ver zuimde onderricht zal des middags worden in gehaald. BOEKAREST, 26 Sept. (D.N.B.) De vroe gere minister-president Julius Manioe heeft tezamen met den oud-voorzitter der vroegere liberale partij, Constantin Bratianoe, een ver zoek tot de regeering gericht om toestemming voor het houden van een volksvergadering in het centrum van Boekarest op Zondag 29 Sep tember, om te protesteeren tegen de daden van geweld welke' de Hongaren in Zevenburgen be dreven hebben. De huidige minister-president, Antonescoe, heeft dit verzoek geweigerd in een aan Manioe geschreven brief, waarin hij ver klaart bij zijn komst een moeilyken toestand gevonden te hebben, waarvoor hij niet verant- woordelyk is. Hij eischt van allen begrip en rust teneinde te kunnen werken. TOKIO, 26 Sept. (Domei). Horikiri, lid van het huis van Afgevaardigden is oenoemd tot ambassadeur te Rome als opvolger van Amaoe, die teruggeroepen is. NEW-YORK, 26 Sept. (D.N.B.). Te Ottawa is officieel medegedeeld, dat een Canadeesche hulpkruiser in den afgeloopen nacht ter hoogte van de Mexicaansche havenstad Manzanillo het Duitsche vrachtschip „Weser" heeft opgebracht. De „Weser" had sedert Juli in Manzanillo ge legen en was thans uitgeloopen. Het schip is, naar onomstootelyk kon worden geconstateerd, binnen de door de pan-Amerikaansche confe rentie vastgestelde neutraliteitszone aangehou den. OSLO, 26 Sept (D.N.B.) Naar uit Bergen wordt gemeld, is het Noorsche schip „Keret" (1718 ton) gezonken. Vijf leden der bemanning zijn hierbij om het leven gekomen. Het schip voer in dienst van Engeland. By het vergaan van het Noorsche motorschip „Norne", dat even eens onder Ëngelsche controle stond, bedroeg het aantal slachtoffers volgens de laatste be richten twaalf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2