BEV VE APOLOGETISCHE DEBATTEN OP DE PLEINEN VAN NEW YORK ONBEVREDIGEND SEIZOEN IN KENNEMERLAND De Katholieke Index en die der atheïsten Aanpassing van de Artillerie-inrichtingen De nieuwe postzegels Haveninstallaties van Londen gebombardeerd Convooi in de Roode Zee aangevallen De uitbreiding van het uitgaansverbod VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 Aardbeienomzet bleef ver onder normaal De jaarlijksche Roode Kruis- collecte H.H. DIENSTEN IN HAARLEM Opgave van stichtingen en vereenigingen Steun aan bloemkweekers Oorlogsschade Verplaatsing van de Arbeidsbeurs HEEMSTEDE In de rij SANTPOORT VELSEN-DRIEHUIS Coöp. Bloembollenveilings- vereeniging „Hillegom" U.A. Staatsbedrijf legt zich toe op vredesproducten Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Italiaansche torpedojager door Britsche duikboot tot zinken gebracht Britsche torpedoboot tot zinken gebracht STAD Bij het intreden van den herfst vermindert de bedrijvigheid aan de Beverwijksche veilingen, waar de producten van heel tuinbouwend Ken- nemerlanü woraen aangeveerd. Het hoog-seizoen is voorbij en. al komen straks de wintsrproduc- ten aan de markt, toch zullen vele tuinders nu reeds bij benadering kunnen vaststellen, in hoe verre het veelbewogen jaar 1940 hun gunstig gezind is geweest. Ben deskundige, met Wien wij den gang van zaken bespraken, verklaarde, dat hei voor de tuinaers in Kennsmerland over het algemeen een onbevredigend seizoen is geweest. De oor zaak hiervan ligt in het mislukken van de aardbeiencampagne. De aardbeiencultuur vormt een integreerend deel van den tuinbouw in deze streek en wanneer het met de aardbeien mis gaat, oefent dat direct een grooten invloed uit op de bedrijfsinkomsten in haar geheel. Dit jaar nu bleef het omzetcijfer voor de aardbeien niet minaer dan ruim twee en een halve ton beneden dat van 1938, toen voor meer dan f 700.000 aan aardbeien werd geveild. Een vergelijking met de cijfers van 1939 heeft geen zin, omdat de omzet, in dat jaar reeds on der normaal ij gebleven, tengevolge van de schade, welke cle vorst in den winter van 1938— 1939 onder het aarabeiengewas had aangericht. De Vereenigde Veilingen b.v. bleven m 1939 reeds f 62.000 beneden den omzet van 1938. De vorstschade is ernstig geweest en men heeft er dit jaar nog de nawerking van onder vonden. De beplante oppervlakte was ook thans nog aanzienlijk kleiner dan in 1938. Maar de oogst van 1940 was al bijzonder slecht. Van de verwachtingen, welke men aan vankelijk meende te mogen koesteren, is niets terecht gekomen. De soort Moulin Rouge, die voor de directe consumptie zeer gewild is, on derscheidde zich ook ditmaal weer gunstig van de anderen, maar over het geheel beantwoordde ook deze niet aan de verwachtingen, ofschoon zü anders zulke overvloedige opbrengsten geeft Het is moeilijk te zeggen, wat hiervan de oor. zaken zijn, al blijkt het z.g. Bloemkevertje, dat de bloesemstfclen beschadigt, zijn aandeel in den misoogst te hebben gehad. Wat de groenten betreft, in de eerste helft van het jaar ontstond ook hierbij een achter stand, doch deze is later, en met name in het „boven-seizoen", rijkelijk ingehaald, dank zii den loonenden prijzen, welkt dit product op leverden. De spinazie werd voor het grootste deel door gedraaid. De markt kon de aanvoeren onmo gelijk verwerken, terwijl de fabrieken, die anders een flink kwantum afnemen, niet in de gelegenheid waren om te koopen. Zij hadden het te druk met de „inudatiekoeien", welke moesten worden ingeblikt. Doch over het geheel genomen waren de prijzen der groenten loonend, dank zij de export- geiegenheia, welke elders bestond. Want Be verwijk voorziet vooral de binnenlandscne markt en wanneer dus in andere centra de export ruimte verschaft, kan Beverwijk zijn afzetge bied, de groote bevolkingscentra, welke het door de jaren heen van groenten heeft voorzien, weer volledig bestrijken. Deze gang van zaken schept tevens verwach tingen voor het volgend jaar. Gesteld dat er oan wederom exportgelegenheid is en gesteld verder, dat de aardbeiencultuur, na den nieu wen aanplant, weer' een normale opbrengst ge*ït, dan is het mogelijk om een loonend prijs peil te bereiken, en dan krijgen de koude-grond- tuinders, die reeds zoo lang in de verdrukking zijn geweest, eine.elijk een kans! In dit verband is het wellicht gewenscht, dat de tuinderij in Kennemerland zich thans reeds oriënteert op die producten, die voor onze Oos terburen van belang zijn. De veilingbesturen zullen zich hieromtrent natuurlijk beraden en ti,t. de tuinders van advies dienen. Beverwijk zal zijn totaalomzet van 1939, die alleen bij de Vereenigde Veilingen toen 8 'A ton bedroeg, terwijl de B.E.T.-veiling, naar wij mee- nen, ongeveer 6 ton omzette, wel halen. In ieder geval is men flink op weg. Een ander vraagstuk, waarvoor de veilingen een oplossing zoeken, is het vervoer van de groenten naar de groote steden, dat voor het grootste gedeelte per auto geschiedt De ben- zineschaarschte dreigt daarin stagnatie te ver oorzaken en daarom hebben ae veilingdirecties reeds overleg gepleegd, teneinde te bereiken, dat het vervoer gaande kan worden gehouden. De directeuren van de veilingen en een drietal han delaren hebben een commissie gevormd, die op dit terrein werkzaam zal zijn. Het Haarlemsche Roode Kruis gaat weer col lecteeren ten bate van zijn Parkherstellingsoord. Deze jaarlijksche collecte ter versterking van hare geldmiddelen heeft de Afdeeling noodig om haar P.H.O., waar talrijke patiënten hunne door ziekte of operatie verloren krachten Ko men herwinnen, in stand te houden Aan den Zijlweg, min of meer verborgen achter de hoog opschietende heesters, staat daar een lighal, waar de patiënten, meestal rustende, den dag doorbrengen en hunne maaltijden Krijgen. In tegenstelling met de gewoonte :n andeie plaatsen heeft het Haarlemsche P.H.O. steeds den inaruk gelegd op de noodzakelijkheid van een krachtige voeding, waardoor voorkomen wordt, dat een huisvrouw, 's avonds thuisko mende. nog voor de taak gesteld wordt, een warmen maaltijd te bereiden. Dat deze voeding van een twaalftal patiënten in den tegenwoordigen tijd heel wat hoofd brekens kost en in de toekomst nog moeilijker zal worden, spreekt van zelf. Daarvoor is geld noodig, daarvoor wordt ge collecteerd Het bestuur der afdeeling beseft zeer goed, dat het weer een beioep moet doen op de hulp van velen, om op 5 October a.s. een deel van hun tijd op te offeren als collectant, maar het vertrouwt, dat allereerst de leden, van de Ver- pleeg- en Transportcolonne daartoe bereid zullen zijn en dat bovendien vele andere dames en heeren het Roode Kruis zullen willen helpen Men kan zich daartoe opgeven, liefst zoo spoedig mogelijk bij: den neer P. Joh. Rohlfs. Anegang 17 en bij de firma Mathot, Groote Houtstraat 95. morgen was, kan die in de verste verte niet geweest zijn. De menschen stonden vanaf de Pandpoort tot aan de Groote Houtstraat en dat duurde zoo vrijwel den geheelen dag. In de middaguren werd de slang zelfs nog dikker en langer. De staart verdween in de Anegang! Het was een bezienswaardigheid. Maar het was ditmaal niet prettig beziens waardig te zijn. In de Kathedrale Kerk zijn de stille H.H. Missen om 6.30. 7.30. 11 uur en de Hoog mis om 9 uur. Het Lof is om 7 uur. In de parochiekerk van St. Joseph, aan de Jansstraat, om 7, 8, 9.15 en om half 11 de Hoogmis. Het Lof is om 7 uur. In de kerk van O. L. Vr. van den H. Ro zenkrans en H. Dominicus, aan het Spaarne, om 6.15, 7.30, 9 uur en om 10.30 de Hoogmis. Het Lof is om 7 uur. In de kerk van St. Joannes de Doo- per. aan de Amsterdamstraat, om 7.30, 8.45 en om 9.45 uur de Hoogmis. Het Lof is om 7 uur. In de kerk van St. Antonius, aan de Nieuwe Groenmarkt, om 6.45, 7.45, 8.45. de Hoogmis om 10.15 uur en 11.15 uur stille H.H. Missen. In de kerk van het H. Hart, aan den Kle verparkweg, 7.30 en 9 uur stille H.H. Missen, de Hoogmis is om 10.30 uur. Het Lof om 6.30. In de kerk van de H. H. Elisabeth en Barbara, aan de Paul Krugerstraat, om 7.30, 8.30 en om 9.30 uur de Hoogmis. Om 11 uur is nog een stille H. Mis. Om 7 uur Lof. In de kerk van de H. L i d u i n a, aan de Zaanenstraat, 7.15, 8.15 en 11.30 uur stille H.H. Missen. De Hoogmis is om 9.30 uur. Om half 8 Lof. In de kerk van den H. B a v o en O. L, V r. van Zeven Smarten, aan den Rijks straatweg, om 6.45. 7.45 en 11 uur. De Hoog mis is om 9 uur. Het Lof is om half acht. De burgemeester maakt bekend, dat alle ver eenigingen en stichtingen, zonder economisch doel, vóór 11 October a.s. moeten worden op gegeven bij den procureur-generaal, fungeerend Directeur van Politie te Amsterdam. Een vereeniging of stichting wordt geacht geen economisch doel te hebben, wanneer dit niet in de eerste plaats gericht is op het ver krijgen van op geld waardeerbare voordeelen ten behoeve van de vereenigingen of haar le den of ten behoeve van de stichting. De opgaaf moet geschieden door het bestuur van de vereeniging of van de stichting, of, bij ontstentenis daarvan door hem, die met de dagelijksche leiding is belast; indien ook deze ontbreekt moet de opgaaf geschieden door dengene. die de belangen van de vereeniging of stichting waarneemt, hetzij krachtens een hem van overheidswege gegeven opdracht (b.v. als liquidateur)hetzij krachtens eenige andere lastgeving. De opgaaf geschiedt door het in tweevoud in dienen van een ingevulde vragenlijst en ver mogensstaat, waarbij twee exemplaren van de statuten moet worden gevoegd. Tot nader order mag over bestanddeelen van het vermogen der vereeniging of stichting slechts worden beschikt voorzoover dit voor de loopende zaken en voor het vereenigingsleven, eventueel voor de vervulling van de doelstel ling der stichting, noodzakelijk is. Andere rechtshandelingen of verklaringen, waardoor op eenigerlei wijze over vermogensbestanddee- len wordt beschikt of verplichtingen daartoe in het leven worden geroepen, mogen niet worden verricht of afgegeven; rechtshandelingen, welke in strijd met het voorgaande zijn verricht, zijn van onwaarde. Op het niet tijdig doen van de opgaaf of het verstrekken van onware of onvolledige gegevens bij de opgaaf is gevangenisstraf gesteld van ten hoogste twee jaar en/of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden, terwijl een ge lijke straf wordt bedreigd tegen hem, die in strijd handelt met het bepaalde in de voor gaande alinea. In verband met de slechte bedrijfsuitkomsten zal de Ned. Sierteeltcentrale steun verleenen aan bij de veiling aangesloten bloemkweekers. De bloemenveiling ,,'t Centrum" verwacht, dat in den loop van de volgende maand tot uitbetaling vap de steunbedragen kan worden overgegaan. De burgemeester van Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden dat inlichtingen omtrent het indienen van verzoeken om schadevergoe ding of tegemoetkoming in wegens oorlogsge weld geleden schade, alsmede omtrent de invul ling van terzake door de Schade-enquête-com- missie toegezonden formulieren, van heden al zijn te bekomen bij den chef van de 4c afdee ling der secretarie, ten Raadhuize te Velsen. Met ingang van Zaterdag, 28 dezer, wordt de Arbeidsbeurs, die thans gevestigd js in hel Ge meente-gebouw aan de He.'destreat 40, verplaatst naar de voormalige Fröbelschool aan de Casem- brootstraat. Vanaf dien datum is de dienst te bereiken onder de telefoonnummers: 4337 en 5190. In verband met de verhuizing is de Arbeids- beuis op a.s. Vrijdag voor werkzoekenden ge sloten, behoudens in dringende gevallen. Zoo noodig kunnen werkzoekenden zich op Vrijdag avond tusschen 7 en 8 uur melden aan het nieu we adres. In hetzelfde gebouw wordt gevestigd de onder de Arbeidsbeurs ressorteerende Jeugdregistratie, die haar werkzaamheden op Maandag, 30 Sep tember a.s. zal aanvangen. De Jeugdregistratie zal telefonisch te bereiken zijn onder nummer 5191. De ingang is Casembrootzijstraat door de poort. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. Klup- per en L. J. Vollanga; J. J. v. d. Velde en M. Roggeveen. Geboren: C. E. K. v. d. Valk Bortnanv. Deventer, d; D. H. TademaPearson, d; H. C. ,T. Verdonkschotv. d. Veldt, z. Vergadering tuinlieden Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aer- denhout en Omstreken" een ledenvergadering in „Hof van Heemstede". Er werd een en ander medegedeeld over het uitreiken der bloembollen voor de in het volgende voorjaar te houden prijsvraag bloeiende hyacinten, tulpen en nar cissen. Namens de keuringscommissie voor de prijs vraag tuinaanleg gaf de heer G. Boting een uitvoerig overzicht over die gehouden keuring, die dit jaar weer geslaagd mag heeten. De totale uitslag over de drie gehouden keu ringen was als volgt: 1. H. Brokke, 432 p.; 2. P. Berkhout, 426 p.; 3. H. Bierman, 406 p.; 4. J. de Boer, 368 p.; 5 H. P. v. Gurp, 366 p.; 6. D. Hoeve, 3221/a p. Met enkele toepasselijke woorden werden de medailles uitgereikt van de tentoonstelling Dahlia's en andere afgesneden bloemen. Op deze vergadering had ook plaats de keu ring voor de prijsvraag Coleus en Geraniums. De uitslag was als volgt: Coleus: J. de Boer, 8 p.; H. v. Iperen, 7% p.; P. Berkhout, 7% p.; K. v. Gurp, 6 p. Geraniums: A. Tolk, 6 p.; P. Klaassen, 514 p.; H. Bierman, 4 p. Voor groep Coleus Adianthus Cutum en Aspirage behaalde de heer H. v. Iperen 9 pun ten. De heeren H. Brokke en W. v. Zadel had den ook een fraaie collectie groenten ingezon den, waarvoor resp. 22 en 18 punten werden toegekend. Door inzenders werden leerzame besprekingen gehouden, vooral over het kwee ken van groenten. Het onderwerp „Werk in den tuin voor de volgende maand" werd ingeleid door den voor zitter, den heer H. v. Gurp, die meer speciaal behandelde „Het bewaren van Dahlia-knollen." Bij de rondvraag werd het bestuur in over weging gegeven „bi.i lichte maan" te vergade ren. De menschen. die op tijd een pasfoto konden laten zien aan de ambtenaren, die met het uit reiken van identiteitsbewijzen zijn belast, mo gen zich gelukkig prijzen. Ook zij hebben me nig kwartiertje moeten verdoen met wachten in de rij, maar zoo ontstellend lang en dik als de rü van wachtenden voor het stadhuis gister- ,,Het is niet gemakkelijk precies te be palen wie tot den „waanzinnigen zelfrand" der samenleving behooren. Men moet daar toe zeker enkele vooraanstaande mannen rekenen, die zelf zouden schrikken als zij aldus werdén gequalificeerd, zooals hoog leeraren, dokters en advocaten. Het. is deze groep van verlichte liberalen waaraan wij ideeën danken zooals euthanasia en geboor tecontrole. Op ander gebied brachten zij ons in aanraking met Theosophie en Occultis me. Minder gevaarlijk en zeker amusanter is het type, dat wordt vertegenwoordigd door een heer met bakkebaarden, die in één hand een bom draagt. Maar zulke men schen zijn zeldzaam in onze dagen, nu waanzinnige ideeën bij voorkeur een respec tabel kleed dragen." Aldus schrijft in het weekblad „America" een bekend propagandist der Catholic Worker Movement, Stanley Vishnewski, die al enkele jaren de katholieke zaak verdedigt in openbare debatten op de pleinen en in de parken van New York. En hij verhaalt dan aardige en leerzame bijzonderheden uit zijn apologetische actie, die „alleen kan worden gevoerd als men gewapend is met een sterk ontwikkelden zin voor humor, evenals een uitgebreide en diep gaande kennis der katholieke leer, praetijk en Kerkgeschiedenis." „Ik ben al bewerkt als hun bekeerling-in- spe" zoo gaat de schrijver verder ,,door gezondheidsmaniakken, frissche-lucht-aanhan gers, vriie-liefde-verdedigers, noten-eters, melk- drinkers, vegetariërs waarbij de laatsten zien het meest actief en overtuigd toonden. ,,Vleesch eten bracht den oorlog in de wereld, en als de menschen terugkeeren naar een vegetarisch diëet, dan en dan alléén zal de vrede terug keeren," zoo vertelde mij een geestdriftig vege tariër. Antisemieten, communisten, anarchis ten, idealisten, materialisten en zelfs menschen die hun eigen bestaan betwijfelden hebben getracht mij tot hun levenswijze te bekeeren. Ieder van hen bezat een panacée tegen alle wereldkwalen, en had den blauwdruk van een nieuwe sociale orde in den zak. „Gus," een ge baarde Rus, dien ik voor het eerst op een bij eenkomst van communisten ontmoette, droeg een papier bij zich hetwelk moest bewijzen, dat Christus en de Communistische Partij eigenlij k een en dezelfde zaak waren. Vooral heb ik mijn netten uitgespannen op Columbus Circle en Union Square. Daarbij was nog het moeilijkst de omgang met atheïsten. Want de religie dezer lieden is veelvormig, en ieder systeem eischt onfeilbaarheid voor zich zelf op en veroordeelt de andere als onweten schappelijk. Alleen in het negatieve stemmen zij met elkaar overeen, evenals in het feit, dat zij stom verbaasd staan, wanneer iemand hun stellingen durft bestrijden. Geen orthodox aan hanger van een bepaald kerkgenootschap kar meer geschokt worden door een meening, die herti als ketterij in de ooren klinkt, dan de doorsnee-atheïst is wegens een aanval op de door hem als heilig beschouwde dogmatiek. Naar Union Square ben ik nog nooit gekomen zoo verhaalt Vishnewski verder zonder te worden betrokken in een discussie over gods dienst, economie, actueele gebeurtenissen, we tenschap of •wereldbeschouwing. Het daar op tredende type van pséudo-radicalist ziet niets liever verschijnen dan een katholieken jongeman, met wien hij kan redetwisten, of beter gezegd een monoloog houden, zooals deze menschen gewend zijn tegenover de menigte te spreken waarbij de tegenstander als trekpleister dienst moet doen. Misschien is het omdat ik aan deze eischen voldoe, er goed uitzie, jong ben en eer- onschuldig voorkomen heb, dat men meestal mij vraagt mijn meening te kennen te geven. „De Katholieke Kerk is de kampioen der menscheiijke rechten," roep ik dan zoo hard, dat iedereen net hoort. Dit heeft het gewenschte gevolg. Een stortvloed van uit roepen golft mij tegen: „Fascist! Franco man! Kijk eens naar Spanje! Naar Oosten rijk!" Dan hef ik met een dramatisch ge baar mijn handen in de hoogte en roep: „Zeker, vroeger en nu is het bewezen, dat overal waar de Katholieke Kerk werd on derdrukt de vrijheid werd vernietigd." Kostelooze inenting tegen pokken. De di recteur van den G.G.D. maakt bekend, dat er voor kinderen uit Santpoort gelegenheid zal worden gegeven voor kostelooze inenting tegen pokken, op Donderdag 3 October a.s., des na middags van 2 tot 4 uur in het badhuis „Spaarn- berg" aan de Wüstelaan. Santpoort. N.B. Uitsluitend voor kinderen, die den leef tijd van 1 jaar nog niet hebben bereikt. Trouw boekjes of geboortebewijzen meenemen! Openstelling Postkantoor In verband met de verduistering en het intreden van den win tertijd op Zondag 6 October zal het postagent schap te Driehuis, zoo wordt door den directeur van het Post- en Te'egraafkantoor medege- gedeeld. tot 16.00 en des Zaterdags tot 15.00 uur open zijn. Pritsnoteering van de gehouden veilingen van 20 én 24 September door de Coöp. Veilingsver- eenig.ng „Hillegom" U.A. te Hillegcm. Vroege 'Iulpen: Artus I 190, Brillant Star I 265, II 225, III 170, Cochenille Due III 145, Coul. Cardinal II 265, III 185, Couronne d' Or I 190, II 165, III 120. Cram. Brillant II 160, III 120, Diana I 190, II 165, III 120, Due de Berlin I 300, II 270, III 210, Electra I 215. II 180. Ill 120, El Toreador II 260, III 175, Flamingo II 175, Fred Moore II 16C, Gen. de Wet I 190. Ill 120, Grand Due II 160, Hobbema I 195, Ibis I 255. II 245. Ill 140, La Candeur I 190, II 160, III 120. La Reine Max I 230, II 165. Ill 120, Mr. v. d. Hoef I 220. II 165, III 120. Mon Trésór I -260, II 205, Murillo I 210, II 180, Orange Nassau I 215, Peach Blossom I 200, II 165, Prins van Oostenrijk I 230. Prinses Juliana I 275, II 230. Ill 120, Proserpine I 265, II 230. Ill 130. Rose Précose II 160. Rijzende Zon I 190. Ill 125. Theeroos III 120. Titiaan I 240. II 185, Tournesoll II 175, Triumphator I 190, II 160, Verm. Brillant III 160, Vuurbaak I 210, Ii 175, Witte Due Max II 160. DarwintulpenBr. de la Tonnaye I 160, II 135, Bartigon I 245, II 150. Ill 58. Euterpe I 160, Clara Butt I 165, II 140, III 31, Farnc. Sanders I 160, Prinses Elisabeth I 165, II 135. Ill 34, Rose Copland I 200, II 155. Ill 50, The Sultan .II 135, III 35, Vict, d' Ollviere I 170. II 135, Will. Cop land I 185. II 135, III 41. Will. Pitt I 160. II 135, III 32. Zulu I 160, II 135, Zwanenburg I 160, II 135 cent. Enkele late Tulpen: Gouden Kroon I 160, Ingl. Yellow I 160, II 135, III 33, Mrs. Ellen Willmott II 135, III 33. Mrs. Moon Ii 140, Moonlight II 135, Orange King I 160, II 135, III 31. Themis I 160, Ii 135, Picotee III 37, Parkiet Fantasie I 185. II 145. MendeltulpenHandel I 160. II 135, Krel. Triumph I 160, III 61. Weber I 160. Ill 39 cent. Triumph-tulpen: Corniforus I 160. Elisabeth Evers I 160, II 135, Lord Carnavon II 135 cent. I is zift 12. II is zift 11. Ill is zift 10. NarcissenCheerfulness 700 per mand 65 cent, Croesus 300 per mand 150 cent, idem 200 per manden 220 cent, Early Sunrise 600 per mand 130 cent, Emperor 225 per mand 215 cent, idem 250 per mand 160 cent, idem 500 per mand 85 cent, idem 600 per mand 70 cent. King Alfred 225 per mand 175, idem 300 per mand 160 cent. Laurens Kcster 200 per mand 225 cent, idem 700 per mand 70 cent, Poëtaz 1' Innocence 200 per mand "250, idem 350 pel mand 150 cent, Ol. Cromwell 300 per mand 350 cent, Ornatus 500 per mand 100 cent. Tréserve 300 per mand 145 cent. Spring Glory 175 per man a 200 cent, idem 200 per mand 225 cent, idem 250 per mand 175 cent. Victoria 160 per mand 250 cent, Idem 200 per mand 260 cent, idem 275 per mand 210 ct., idem 375 per mand 145 cent, idem 500 per mand 115 cent. Hyacinten: Ar. Ardensen 18 c.m. 625, 17 c.m. 500 cent, Bismarck 18 c.m. 625, 17 c.m. 500, 16 c.m. 425 cent. City of Haarlem 14 c.m. 225 cent, Dr Lietaer 14 c.m. 275 cent, Gertrude 17 c.m. 500 cent. Grand Maltre 19 c.m. 750 cent. Jan Bos 20 c m. 800. 19 c.m. 750, 18 c.m. 625. 17 c.m. 500. 16 c.m. 425 cent. King of the Blues 19 c.m. 750. 17 c.m. 500. 16 c.m. 425. 15 c.m. 350, 14 c.m. 275 cent. La Victoire 17 c.m. 500, I'Innocence'19 c.m. 7.50. 18 c.m 625 cent. Mad. Kruger 17 c.m. 500 cent. Marconi 13 c.m. 225 cent, Moreno 19 c.m. 750, 18 c.m. 625, 17 c.m. 500 cent, Perl Brillant 17 c.m. 500. 14 c.m. 275 cent. Queen of the Pinks 19 c.m. 750 cent, Queen of the Whites 13 c.m. 225 cent. Bijgoed: Crocus 6 9 cent, idem blauw 8 16 ct., idem idem 7 8 cent, idem geel 10 115 cent, idem idem 9 55 cent, idem idem 8 30 cent, idem Grand Maitre 9 25 cent, idem Kath. Pa.vlow 8 21 cent, idem idem 7 12 cent, idem Purpera gr.bl. 11 74 cent, idem idem 10 44 cent, idem idem 9 29 cent, idem idem 8 11 cent, idem Sir Walt. Scott 8 25 cent, idem Mont Blanc 7 11 cent. Iris Im perator 8 38 cent, idem Weagewood 10 90 cent, idem White Excelsior 6 10 cent, idem Yellow Queen 7 15 cent, idem idem 7 15 ceïït, enkele Galanthus 75 cent. Muse. Armeniacum 9 35 cent, idem 8 20 cent. Eranthis Hyemalis 50 cent. Scilla Siberica 8 40 cent, idem Camp Rose Queen 10 20 cent, idem Camp Bl. Queen 10 18 cent, idem Camp Excelsior 10 21 cent, idem Camp Sky Blue 10 19 cent, idem Camp Arnold Prins 10 20 cent. „Leugenaar!" schreeuwt er een, terwijl hij mij een exemplaar van de Sovjet-grondwet onder den neus douwt. Ik draai mij om en sta tegenover mijn tegenstander, een bekend com munistisch propagandist, die op Union Square opgesteld is om gevallen als het mijne te be handelen. Terwijl de menigte een eerbiedig stil zwijgend bewaart, ontspint zich een debat, waar bij de voorvechter der roode idealen beweert dat in Rusland volledige godsdienstvrijheid heerscht, zoo goed als vrijheid voor antireli gieuze propaganda. „Juist," zoo antwoord ik. „Vrijheid voor anti religieuze propaganda, maar niet voor religieuze propaganda." „Dat is niet waar. In de Sovjet-Unie mag men gelcoven wat men wil. Alleen mag daar de godsdienst de arbeiders niet uitbuiten," „Als dit waar is, waarom kan men dan in Rusland geen boeken krijgen, die de Christelijke leer naar waarheid uiteenzetten? Dat bewijst voor mij al dat men hier niet van godsdienst- Vrijheid mag- spreken." De man begon nu als tegen-argument te schermen met den Index. Hij begreep maar niet waarom de Kerk haar leden niet wil toe staan alles te lezen wat zij maar willen. Op dit punt der discussie stopte een jong Trotsky- aanhanger hem een programma voor een bij eenkomst zijner beweging in handen, waarop de Stalin-man dit doormidden scheurde en weg wierp. Hierop vroeg ik hem waarom dat zoo gebeurde. Hij antwoordde, dat dit vergif voor de arbeiders was. „Uitstekend" zoo zei ik kalm maar scherp „en nu begrijpt u ook wel waarom de Katholieke Kerk het lezen van ge vaarlijke boeken verbiedt." Bij discussies over het Katholicisme aldus vervolgt de schrijver bespeurt men vaak met schrik een volkomen gebrek aan ken nis daaromtrent bij velen, die zich laten voor staan op hun ontwikkeling. Daarom moet men den tegenstander meestal eerst opvoeden tot beter begrip, alvorens het debat kan worden voortgezet. Typeerend is in dit verband dat ik bij mijn jarenlange apologetische actie onder het volk nog nooit den aanhanger van een radicale richting heb ontmoet, die een katho liek boek had gelezen over de kwestie, waar over wij in discussie waren geraakt. Voor een deel zijn deze menschen te verontschuldigen, want in hun kring wordt men overstroomd met verhalen over ontsnapte nonnen, inquisitie- gruwelen en dergelijke. Er is dus nog reden genoeg zoo eindigt het artikel in „America" om ook aan den „Waan zinnigen zelfrand" nog de leer te gaan verkon digen, die alleen den waren vrede kan brengen. Maar daarbij bereikt men meestal weinig met felle polemiek. De bodem voor de werking der genade wordt hier wei het beste toebereid door onzelfzuchtige liefde, die zich uit in werken van barmhartigheid, (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Het tijdschrift Nederlandsch Fabrikaat pu bliceert een gesprek met ir. F. Q. den Hollan der, directeur-voorzitter van het Staatsbedrijf der Artillerie Inrichtingen, over de wijze, waar op dit bedrijf zich aan de nieuwe Omstandig heden heeft aangepast. Het volgende is er aan ontleend: Op 15 Mei, na de capitulatie, aldus begon de heer Den Hollander zijn betoog, zaten wij met onze ercote fabriekscomplexen en onze 6430 menschen zonder werk. Alle opdrachten kwa men te vervallen en wij .waren plotseling zon der, maar dan ook heelemaal zonder werk. Dit in tegenstelling met 1918, toen er een ze kere uit,looptijd was, doordat hetgeen onder handen was, kon worden afgemaakt. Het duurde eenige weken voordat onze po sitie, o. a. ten opzichte van de bezettende auto riteiten, bepaald was. En pas toen kon een helder begrip ontstaan omtrent de reorganisa tie, waarmee wij nu bezig zijn en waarover u meer wilt hooren. Sluitirg van het bedrijf zou niet alleen het geheeie personeel werkloos hebben gemaakt, maar zou ook voor het economisch leven van ons land en voor den staat, een buitengewoon groot nadeel be teekenen. U denkt bij dit laatste aan het verlies door den Staat van het in de Artillerie-Inrichtingen gestoken kapitaal? Dat is natuurlijk ook een belangrijke fac tor. Dat kapitaal is het eigendom van den Staat en wij hebben gemeend, dat wij die eigendom men in tact moesten houden en zoo mogelijk rendabel moesten blijven aanwenden. Maar ik denk eigenlijk nog meer aan het feit, dat zich in ons bedrijf een zoo groot, voor ons land ont-, zaglijk waardevol complex van vakkennis, werk tuigen en machines heeft gevormd, dat in den loop van jaren is opgebouwd en waarvan het meer dan zonde zou zijn, indien het verloren eing. En die ervaring en vakbekwaamheid der arbeiders zou inderdaad, in geval van stopzet ting van dit werk, in betrekkelijk korten tijd weer verdwijnen. En hoe wilt u het bedrijf aan den gang houden Door overschakeling op vredesproducten: producten, waarvoor ongeveer dezelfde vakbe kwaamheid en dezelfde uitrusting noodig zijn als die, waarover wij beschikken. Ik kom daarop nog terug, maar ik wil er al nu op wijzen, dat deze overschakeling op zoodanige wijze moest gebeuren, dat de bestaande Nederlandsche in dustrie daarvan geen schade, geen concurrentie zou ondervinden. Wij zoeken het dan ook in de richting van artikelen, die tot nu toe nog niet in Nederland zelf gemaakt werden, doch uit het buitenland moesten worden ingevoerd, zoo dat wij de Nederlandsche industrie hopen aan te vullen in plaats van haar te beconcurreeren Juist op het terrein, dat onze specialiteit is. zijn er heel wat producten, die nog niet hier te lande worden gemaakt. Wij zijn n.l. ingesteld op metaalbewerking met hoogen nauwkeurig- heidsgraad en aan dit soort werk willen wij ons houden, om te voorkomen, dat de deskun digheid der arbeiders achteruit loopt. In de eerste plaats omvat het ontworpen productie- programma gereedschappen en werktuigen; wij denken vooral aan span-, sni.i- en meetgereed- schap en daarnaast aan lichte gereedschappen en werktuigen. Natuurlijk kunnen Wij nooit dit geheeie gebied omvatten. Wij moeten daaruit slechts een klein gedeelte kiezen, maar dat doen wij zoo, dat wij met onze ervaring en ge specialiseerde kenris de Nederlandsche metaal industrie zoo goed mogelijk van dienst kunnen zijn. Want juist op dit gebied hangt van de deskundigheid alles af: goede materiaalkeuze en goede meetinrichtingen zijn naast volkomen vakmanschap van het fier son eel absoluut onmis bare factoren. Is U van plan naast deze werktuigen nog andere artikelen te gaan maken? Ja, er staan ook verschillende andere ar tikelen, die nog niet in Nederland worden ver vaardigd, op ons lijstje. Bijvoorbeeld onderdee- len voor lichte transportmiddelen, zooals trans- portkettingen, rijwielonderdeelen. En misschien, dat wij er ook toe zullen komen auto-onderdee- len te maken. Er zijn nu voortdurend reserve- onderdeelen noodig; dat is massa- en precisie werk. Wellicht is dit werk van voorbijgaanden aard; het is mogelijk, dat wij later, onder ge wijzigde omstandigheden, voor sommige artike len de concurrentie met het buitenland niet zullen kunnen volhouden. Dat neemt echter niet weg, dat wij meenen de fabrieken thans zoo veel mogelijk gelijk op de nü bestaande behoeften te moeten instellen. Met dit alles zouden wij ons doel nóg niet in voldoende mate bereiken en toch nog vele dei- beste arbeiders moeten ontslaan. Daarom heb ben wij ook nog het plan opgevat om werktui gen en gereedschappen voor den landbouw (als ploegen, zaaimachines, kunstmeststrooiers enz.) en voor den tuinbouw, dit alles weer zoover ze in ons land niet gemaakt worden, in ons pro- ductieprogramma op te nemen. Ook hiervoor staan de plannen op de teekentafels en worden prototypes ontworpen. Dfj,t is wel heel belangrijk, want op dat gebied komt er nog ontzaglijk veel uit het bui tenland. Ja, en wij, als Nederlandsch bedrijf, kun nen ook in sterker mate dan het buitenland ons instellen op de verlangens van onzen tuin bouw. Maar met dit alles zijn wij er nóg niet! Tot nu toe sprak ik over het aandeel van de Hem- brug. Het complex van werkplaatsen te Delft is er óók nog. Daarvoor zijn twee speciale pro ductiegroepen gedacht. Ten eerste messing- artikelen. Wij zijn in staat, en ook dat ge schiedde door niemand anders in Nederland, messing in staaf- en profielvorm en messing buizen af te leveren in verschillende alliages, al naar de verlangde eigenschappen. Ten twee de zal de optische en instrumenten- af d e e 1 i n g zich nu gaan instellen op vredes werk en ook weer zóó, dat andere Nederland sche industrieën er niet in hun belangen door worden geschaad. In een toelichting op de uitgifte van nieuwe postzegels wordt medegedeeld, dat de op het oogenblik geldige postzegels met een waarde van 5 cent en hooger door nieuwe zegels zullen worden vervangen, waarop alleen de waarde- aanduiding zal voorkomen. De uitvoeringsbe schikkingen zal de directeur-generaal der poste- 'ijen uitvaardigen. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat in alle door de Duitsche troepen bezette gebieden, overal de daar tot dusver geldende postzegel ongeldig is verklaard en in plaats daarvan zegels zijn ingevoerd met Het opschrift; „Bezet gebied" Wanneer thans in Nederland een nieuwe postzegelserie wordt ingevoerd, dan wordt hier mede uitdrukkelijk een verschil gemaakt tus schen Nederland en de overige bezette gebieden. BERLIJN, 26 Sept. (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Het. Duitsche luchtwapen heeft zijn vergel- dingsaanvallen op Zuid-Engeland en Londen voortgezet. In den loop van den dag is o.a. de vliegtuigfabriek Filton door talrijke bommen beschadigd. Hierbij onderscheidden zich ge vechtsformaties van de derde luchtvloot in bij zondere mate. Te Plymouth, rondom Portland en Southend werden de haven- en dokinstalla ties' door bommen zwaar getroffen. Een bij Plymouth voor, anker liggend oorlogsschip kreeg evenals een militair kampement bij Dungeness treffers, die hun uitwerking niet misten. In verschelden andere stéden van Zuid- Oost-Engeland slaagde men er in fabrieksin- stahaties en opslagplaatsen te verwoesten. In den loop van den nacht richtten de aan vallen zich vooral op Londen, waar weer le- vensmiddelenbedrijven, alsmede haven-, dok en opslaginstallaties op beide oevers van de Theems succesvol met bommen van zwaar ka liber bestookt werden. Talrijke explosies, waar op uitgestrekte branden volgden, konden on danks slecht zicht onmiskenbaar waargenomen worden. De tegenstander zette zijn terreuracties te gen de Duitsche burgerbevolking voort. Mili taire schade ontstond door de Engelsche bom men noch in West- en Noord-West-Duitscn- land, noch in Berlijn. Evenwel vallen onder de burgerbevolking weer verscheiden dooden en gewonden te betreuren. De Duitsche hoofdstad werd door verscheiden vijandelijke vliegtuigen zonder succes aangeval len. Enkele buitenhuisjes werden vernleio. Goed geplaatst vuur van het luchtafweergeschut dwong de Engelschen hun aanvallen af te bre ken. De verliezen Van den tegenstander bedroegen gisteren tien vliegtuigen, waaronder acht Spit fires. Een dezer vliegtuigen werd aan ae kust van de Noordzee door artillerie van de marine neergeschoten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Een kleine duikboot onder commando van lui tenant ter zee tweede klasse Wohlfahrt heeft uit een convooi vier schepen van 25000 b.r.t. tot zinken gebracht, waaronder een tankboot. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens is cok gisteren voortgezet. ERGENS INITALIë, 26 September (Stefani) Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in zijn legerbericht no. Ill het volgende bekend: In Noord-Afrika voerde onze luchtmacht een bombardement uit op het vliegveld van Eldaba. De vijand herhaalde zijn bombar dement op Tobroek, maar werd in zijn op treden belemmerd door het afweergeschut te land en van de marine. Een vliegtuig werd met zekerheid neergehaald, twee andere toe stellen werden waarschijnlijk neergehaald Drie andere vliegtuigen werden omlaaggeschoten door onze jagers, die optraden om te verhin deren, dat de vijandelijke machines naar hun bases terugkeerden. Eenige woningen van bur gers en een van onze veldhospitalen leden schade. Vijf personen werden gedood en tien gewond, onder wie twee vrouwen. Vijandelijke vlooteenheden ondernamen een actie tegen Sidi el Barrani, waarbij een per soon werd gedood en een auto getroffen. Een van onze jachtformaties ondernam een gewa pende verkenningsvlucht naar Malta Een toe stel is niet teruggekeerd. In de Roode Zee werd een konvooi door onze vliegtuigen aangevallen. Ter hoogte van Aden deed een van onze verkenningsvliegtuigen een aanval op vijandelijke toestellen van het Gloster-type. Een vijandelijke machine welke naar haar basis terugkeerde werd brandend neergeschoten. In den Soedan werden vijande lijke verdedigingswerken van Otroeb door onze formaties gebombardeerd Onze patrouilles dreven den vijand in de omgeving van Agiar el Zaeue op de vlucht. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op Goera, Sololo (Kenya) Adigalla, waar tien inlanders gewond werden, op Metemma. waar een persoon werd gedood en drie gewond, op Magl waar eveneens een doode te betreuren valt alsmede drie gewonden Een vijandelijk vliegtuig werd getroffen Het vijandelijke toestel, waarvan gemeld was dat het getroffen was, blijkt nu te zijn neerge schoten. Een van ónze torpedojagers werd in de Ionische zee door een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Het grootste deel der be manning is in veiligheid. Van bevoegde zijde ontvangen wij de volgende toelichting op de ponderdag in werking ge treden uitbreiding van het uitgaansverbod tus schen 22 en 4 uur Deze verordening van den Rijkscommissaris breidt om strategische redenen het uitgaansver bod tusschen 22 en 4 uur uit tot de heele pro vincie Zuid-Holland, alsmede tot het gedeelte van de provincie Noord-Brabant, dat ten Wes ten van de spoorbaan Geldermalsen-'s-Herto- genbosch-Boxtel-Eindhoven-Neerpelt ligt. De door deze spoorlijn doorsneden plaatsen vallen binnen het werkingsgebied van het uitgaans verbod ook voor zoover zij ten Oosten van de spoorlijn liggen. Voorts bepaalt de verorde ning, dat de aanvragen voor uitgaansvergunnin- gen in heel het werkingsgebied van het verbod ook bij de districtscommandanten van de Neder landsche marechaussee kunnen worden inge diend. GENÈVE, 26 Sept. (D.N.B.). De „Petit DaU- phinois" meldt uit Tanger. dat een vliegtuig van onbekende nationaliteit een Britsche tor pedoboot in de haven van Gibraltar tot zinken heeft gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4