Aanvallen over geheel Engeland De reorganisatie in Noorwegen BOSCH r Een bezoek aan de Londensche dokken Rotterdam krijgt reeds nu zijn derby Sparta-Feijenoord i 1 L WiltKS BON? FIETSLICHT OOK AFDEELING I GAAT DRAAIEN METALEN ■ENTRALE VERWARMING VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 Eindeloos labyrint aan het vervuilde water GEBEDSACTIE S.P.L. Kerkelijk leven De voetbalcompetitie V liegtuigenfabriek zwaar getroffen Koopvaarder en tankschip in den grond geboord Aanslagen op hout- en erts verschepingen Engelsche agenten in Zweden veroordeeld Dresdener Philharmonie Op tournee voor de Duitsche W eer macht Doodelijke aanrijding te Ottersum JUBILEUM DER KAREL I- SIGARENFABRIEKEN Prof. VAN WIJK 60 JAAR DE STEUN OPGELICHT JUBILé VAN Z.H. EXC. MGR P. HOPMANS PASTOOR THOLENAAR NEEMT AFSCHEID Audiëntie Geen audiëntie Kluin bergt zijn voetbalplunje weg SCHAKEN Kampioenschap van Rusland BROGD ISGFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM BOTERKAART VETKAART ZEEP GRUTTERSWAREN VLEESCH Examens analyst Technische Hoogeschool DELFT DE ERVE WUSMULLER'S PAPIERHANDEL N.V. BERLIJN, 27 Sept. (D. N. B.)Donderdag ïtrekten de aanvallen van het Duitsche lucht- wapen zich, naar het D. N. B. verneemt, uit Over het geheele Britsche eiland. Bommen vie len in het Noordoosten des lands, in de Mid lands evenals in het geheele Zuiden. Nadat des middags de vliegtuigfabriek Filton bij Bristol door Duitsche vliegers was aangeval len, werd Donderdag een zeer bijzonder succes behaald bij een bombardement op de bekende Bpitfirefabriek bij Southampton. Geweldige branden en ontploffingen, benevens beschadi gingen aan hangars en spoorweginstallaties wer den veroorzaakt dóór verscheidene inslaande bommen van zwaar kaliber. In den loop van deze acties schoten Duitsche jagers 19 Brit- sche vliegtuigen boven Engeland en het Ka naal neer. Drie Duitsche toestellen worden ver mist. Bi) de aanvallen der Duitsche luchtmacht op de Bristol-motorenfabriek en de fabriek Filton is wederom een der belangrijkste Britsche vlieg- tuigenfabrieken vernietigd door rechtstreeksche treffers. De talrijke branden zijn van zoo groe ten omvang, dat de schade in geen maanden te herstellen is. Op dezelfde wijze zijn reeds de vliegtuigenfabrieken Pobjoy, Air Motors en Aircraft Ltd en Sort Brothers Ltd te Rochester, de Vickers Aviation Ltd te Weybridge en de Hawker Aircraft Ltd in Kingston aangevallen en vernield. Uit neutrale tuitenlandsche krin gen wordt in dit verband gemeld, dat den laatsten tijd duidelijke teekenen van een ver zwakten tegenstand der Britsche luchtmacht waargenomen konden worden, hetgeen er zeker cp wijst, dat de Britsche vfiegtuigenpro- ductie zeer groote schade heeft geleden Naar eerst thans bekend wordt heeft een Duitsche duikbommenwerper van het type Ju 88 in het Noorderkanaal, ten Zuidwesten van Port Patrick een in convooi varend Engelsch koopvaardijschip van 10.000 br. t. en een tank schip van 8000 b.r.t. tot zinken gebracht. De bommenwerper cirkelde eenigen tijd boven de Iersche Zee om den toegang naar de Engel- sche Westkust te controleeren. In de ochtend schemering ontdekte hij een krachtig beveiligd convooi, welks eenheden ver uiteen langzaam door het Noorderkanaal voeren. Een door zijn grootte bijzonder opvallend koopvaardijschip werd midscheeps door een bom getroffen en kreeg na eenige minuten zware slagzij. Deze aanval had de bemanningen der Britsche koop vaardijschepen zoo verrast, dat zij overhaast in de booten gingen en zich door de oorlogs schepen aan boord lieten nemen. De Berlijnsche correspondent van het V.P.B. meldt: De reorganisatie van het bestuur in Noorwe gen door rijkscommissaris Terboven blijkt nood zakelijk te zijn geworden, omdat de onderhan delingen met de oude partijen schipbreuk heb ben geleden en er tenslotte in Noorwegen nog een krachtige politieke leiding noodig was. De houding van den Koning en van de uitge weken regeering maakte het scherpe optreden tegen het Koningshuis en de voormalige regee ring noodzakelijk. Op de vraag of hetgeen thans in Noorwegen gebeurt niet morgen in andere bezette landen, bijvoorbeeld in Nederland zal geschieden, werd in de Wilhelmstrasse geant woord: „Wat voor Noorwegen noodzakelijk is behoeft nog niet voor andere bezette landen, met name voor Nederland, noodzakelijk te zijn." Het Hamburger Fremdenblatt publiceert een hoofdartikel over de politieke nieuwe orde, in Noorwegen. Deze reorganisatie heeft ten doel, zoo schrijft het blad, het bevriende en stam verwante volk der Noren de hun toekomende positie in de toekomstige Europeesche volke rengemeenschap te verzekeren. Het Duitsche volk is eerlijk doordrongen van den wensch, dat een einde gemaakt wordt aan de harde slagen van het noodlot, die de Noorsche broedernatie zijn toegebracht door de Britsche oorlogsuit- breidingspolitiek en door de fouten der vroeger heerschende krachten. Er bestaan in Duitsch- land geen vijandige gevoelens voor welke 'Scan dinavische natie ook. Integendeel, hier te lande zal men het allerwege toejuichen, wanneer het Noorsche volk zich in zijn geheel plaatst op den grondslag der nieuwe feiten. Een echte gemeenschap tusschen het Groot-Duitsche rijk en de eerwaardige volkeren van het Noor den kan alleen gedijen, wanneer al die toestan den zijn vervallen, die tot voor enkele maanden de voortdurende poging tot het zaaien van tweedracht door Engeland" op het Europeesche continent mogelijk hebben gemaakt. Noorwegen, zoo besluit het blad, zal als land met een roemrijke geschiedenis zijn plaats vin den in de groote volkerenfamilie van het vaste land. Vooral zijn economische toekomst zal zonder twijfel van den geheelen opgang van het continent profiteeren, wanneer het zelf de teekenen des tijds verstaat. STOCKHOLM, 27 Sept. (D.N.B.). De eeni ge maanden geleden in Zweden ontdekte, door Engelsche agenten ontworpen springstofaan slagen in de voor de verscheping van erts en hout belangrijke haven Oxelösund zijn thans- behandeld in een proces, aan het einde waar van de Engelsche agent Rickman tot acht jaar tuchthuis veroordeeld werd, omdat hij van een vreemde mogendheid geld had aangenomen teneinde sprintgstofaanslagen in Oxelösund ten uitvoer te leggen. Zijn particuliere secretaresse, Else Johansson, die reeds als medeplichtige schuldig was bevonden werd thans tot drie jaar en zes maanden tuchthuisstraf veroordeeld, omdat zij tegen geldelijke vergoeding gehandeld heeft ten nadeele van den Zweedschen staat en ten gunste van een vreemde mogendheid, en verder wegens deelneming aan het opslaan van springstoffen. De typograaf Baaxno Behrisch kreeg drie jaar en zes maanden gevangenis, omdat hij eveneens geld had aangenomen ter ondersteuning van de springstof aanslagen Rickman. De reclamedeskundige Ernest Biggs werd veroordeeld tot een jaar tuchthuisstraf wegens medeplichtigheid aan opslaan van springstof voorraden. De leden van de Duitsche Weermacht, die in ons land gelegerd zijn, behoeven zich over gelegerd zijn, behoeven zich over gebrek aan divertissement niet te beklagen. Eenige weken geleden werden zij onthaald-op een concert van de Berliner Philharmoniker, nu maakt al weer het symphonie-orkest van een andere befaamde Duitsche muziekstad, de Dresdener Philharmonie een tournée döor ons land om den Weer machtmannen een avond muziek te verschaffen. Zij waren Donderdagavond in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam in ruimen getale verschenen en vormden een uitesrt aandachtig en dankbaar auditorium, des te dankbaarder, omdat de dirigent, onze lands man Paul van Kempen, bereid was gevonden om aan veler wensch tegemoet te komen en de onvoltooide symphonie van Schubert te spe- Ine, die niet was aangekondigd. Dientengevolge kreeg het programma zooals het dan klonk wel e'en heel ander karakter dan het programma, zooals het gedrukt voor ons lag. Want na Wehers ouverture „Euryan- thevolgde nu Schubert in de plaats van Grieg's eerste Peer Gynt-suite en WagntV's Tannhauser-ouverture, en na de pauze lieten van Kempen en zijn muzikanten het heroïsme' van Brahms' eerste symphonie voor wat het was, om het in lichte en lichtere regionen te' zoeken tóch Peer Gypt, vervolgens Strauss' „Schone blaue Donau' en de gebisseerde, on- vergankelijkeRadetzky-marsch toe. Niemand zal wc'l spijt gehad hebben over dezen ruil tus schen de zeer ernstige en de lichte muze. Men betoonde zich tenminste ten zeerste voldaan jegens de uitvoerenden, en de kwali teiten van hun spel maakten dit ook heel be grijpelijk. De Dresdener Philharmonie is niet een symphonie-orkest van het allergrootste formaat wij telden veertien eerste violn, ze's eelli en vijf contrabassen, zoodat men zich van de strkte zoo ongeveer een indruk vormen kan maar het toonde zich een uitnemend gedisciplinerd ensemble met een angenamen, licht getimbreerden klank. En het werd virtuoos bespeeld door Paul van Kempen, dien wij op dezen avond voor het eerst in ons land zagen dirigeeren. Zulk et'n eerste kennismaking moet uit den aard van de zaak vluchtig zijn, maar wij zul len dezen winter de gelegenheid hebben de LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. kennismaking te verdiepen, wanneer onze land genoot hier het Concertgebouw-orkest komt dirigeeren. Op dezen avond was hij met zijn eigen orkest zeer goed op dree'f. Men kreeg van den subjectieven vertolker dan van den zoo den indruk, dat er in hem meer steekt objectieven zelfproducent, maar in ieder geval weet hij met zijn orkest veel te bereiken. Zooals gezegd, liet het succes niets te wen- schen over. De Radetzky-marsch werd gebis seerd en ook de dans van de berggeesten „In der Halle des Bergkönigs" van Grieg moest- herhaald worden L. H. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch ver scheen de 19-jarige monteur J. Sch. uit Venlo, wien ten laste was gelegd, dat hij 20 April j.l. te Ottersom als bestuurder van een auto G. Noy, die uit een stilstaande tram stapte, had aangereden, waardoor deze was overleden. De Officier van Justitie meende, dat ver dachte de schuld aan het ongeluk had, door dat hij ter plaatse veel te hard reed. De weg was breed, het uitzicht uitstekend het weer mooi, dus er Was geen enkele reden waarom er een ongeluk moest gebeuren. Men kan zeg gen, dat de uitstappende tramreiziger, de tram verlatend, niet had moeten aarzelen bij' het oversteken van den weg doch als ver dachte niet precies weet waar de tramhalten zijn, was dit een reden te meer voor hem, om oplettend te zijn, daar hij toch wel de tram voor zich uit zag. Hij eischte een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met drie jaren proef tijd benevens een geldboete van f 100, te ver vangen door 30 dagen Hechtenis. Hans Bütow publiceerde dezer dagen een ar tikel in de „Frankfurter Zeitung" over een be zoek, dat hü vroeger eens aan de Londensche doken heeft gebracht. Deze publicatie is thans wel zeer actueel, nu vrijwel dagelijks deze dok ken door het Duitsche luchtwapen worden ge bombardeerd. Wij ontleenen aan dit artikel het volgende: Mijn vriend had mij gewaarschuwd, aldus de schrijver, toen ik mijn wensch kenbaar ge maakt had om „den anderen kant" van Lon den te leéren kennen, het gedeelte dat de Britten het „Dokland" noemen, alsof het een ander land ware. „Je zult geen bonte roman tiek, maar alleen harde werkelijkheid vinden en bovendien zul je kilometers en nog eens ki lometers moeten loopen, alvorens je iets van schepen of van de dokken te zien krijgt. Het is erg. vermoeiend, vandaar dat men vrijwel niet naar het Eastend gaat, tenzij men er moet zijn" Dat werd me dus in alle oprechtheid gezegd door den „City-man", die nog altoos van mee ning is, dat de wereldstad Londen den vreem delingen wel wat anders op het stuk van be zienswaardigheden te bieden heeft. Maar Lon den is ten slotte een van 's werelds grootste havensteden en dat is het, wat mij tijdens een ontdekkingstocht door het „Dokland" vooral bijgebleven is. i Door eep vochtig neerslaanden kolendamp en den reuk van natte kisten, althans iets van dien aard, kon ik de nabijheid van het watér vast stellen, lang voordat ik er iets van te zien kreeg. Het licht van dezen Septemberavond koel en een tikje vochtig had al iets „ver- sluierds", als het ware een voorbode van den komenden mist. Het was waarschijnlijk lang niet gemakkelijk bij de Theems te komen, want hier bevond ik mij in een arbeiderswijk, betrek kelijk dichtbij, maar toch als door 'n wereld van jagend en jakkerend verkeer en de paleizen van de City gescheiden. Tal van nauwe straatjes, dicht gebouwd met gansche reeksen, veel verdiepingen tellende, grauwe pakhuizen, die alle met hun blinde ramen en Vrijwel zonder contouren als het ware in elkander loopen, voerdèn naar de ka den. Ik weet nog dat ik zooiets als een verlam ming voelde bij de gedachte in zulk een laby rint van poortjes en hekken en pleintjes, in dien doolhof van steegjes en fabrieken en spoor rails wegwijs te worden. Alle wegen schenen trouwens in dezelfde ontmoedigende duistere troosteloosheid te eindigen. Het kwam er op aan zich aan den plattegrond te houden en zich aldus, gelijk een ontdekkingsreiziger, een weg te banen. En nochtans heb ik mij telkens nog in deze wijken, in Wapping, Shadwell, Ratcliffe, Limehouse en hoe ze meer mogen heeten, vergist. Direct na het verlaten van het station, kwam ik in een heel andere wereld. Ook de menschen waren er anders, zoo op enkele mijlen van het stadscentrum verwijderd. Overheerschend was het arbeiderstype met „maritiemen inslag", met verweerde en verkleurde overalls, sweaters en wollen halsdoeken. Ik kwam langs kleine bars, waarvan de klappende deuren in voort durende beweging waren, langs smerige win keltjes met scheepsbehoeften en tot de nok toe volgepropte kleine etalages. Tamelijk dicht bij den ingang van het „Wap- pin Bassin", kreeg ik dan eindelijk het gezicht op de rivier. Tusschen twee vensterlooze en door schoorsteenen bekroonde, van vettig zwarte baksteen opgetrokken muren, leidden de gladde treden van een lange trap, waarop stuk ken hout en andere rommel terechtgekomen waren, naar het water beneden, dat op de be wuste plaats verbreed was, waar het „The Pool" heette en het midden hield tusschen eb en vloed. Olieachtig glanzend stroomde het traag voorbij langs de verweerde pakhuizen en opslagplaatsen, waar de aan paaltjes en duk dalven vastgemeerde barken en andere schuiten lagen. Men. keek er over een heel bosch van zulke meerpaaltjes, zoo goed als over heele reeksen oude, door den tand des tijds afge- knauwde huisjes, waaruit ouderwetsche ijzeren hijschbalken piekten. Tegen den achtergrond van den nevel torende de gothiek van de To- werbrug met enkele lichtjes boven de rivier, temidden van de rusteloos jagende stad. Op deze manier ben ik nog enkele malen bij het water gekomen, telkens door die smalle straatjes en steegjes, waar het van boven net is of de donkere daken elkaar raken, alsof men zich in een tunnel bevindt. Een tikje huivering wekkend is het er, alsof men telkens aan clan destiene ladingen en landingen denken moet, aan smokkelarij en moordaanslagen. De dokken zelf, waarin de stad de meeste groote schepen stopt, die er jaar in, jaar uit aanwezig zijn, zijn eigenlijk precies gelijk aan die van andere havensteden en ze bezitten, als altoos, een enorme aantrekkingskracht voor elkeen, die zin en gevoel heeft voor schepen en voor de scheepvaart. Anderhalve eeuw lang is er aan die dokken gebouwd en zoo is het be grijpelijk, dat er op die reusachtige ruimte, tal van eigenaardigheden achtergebleven zijn. In een smal bassin, dat mij deed denken aan een Hamburgsche „Fleet", werden twee buikige lichters door dokarbeiders gelost. Het slik van den riviergrond, die bij eb bloot komt, bevatte overal afgedankte en verbruikte voorwerpen: een afvalplaats van een wereldstad. Vlak erbij werd op een door de natheid glimmende kade, waar juist een locomotief, gehuld in haar witte rookkolommen, een reeks volgeladen wagons voortsleepte,, de lading van een heele reeks vrachtbooten gelost. Als groote grijparmen draaiden de kranen door de lucht, de „scheeps buiken" lag?n open in het koude licht van sterke lampen alles was lawaai en beweging. En overal zag ik kleine scheepjes, die als het ware beschutting zoekend voor den komen den nacht, dicht op elkaar gedrongen aan een brok kade gemeerd lagen, in de kleine haven bekkens. Hier en daar zou men heele afstanden over de dekken van de schepen hebben kun nen afleggen. Een eiland van den Vrede, dat zich in de buurt van de reusachtige complexen der „West India Docks" bevond en ik kon de verleiding geen weerstand bieden, ook die om geving nog eens op te zoeken, nog Verder te gaan, het schijnsel van duizenden lichtjes te gemoet, temidden van het labyrint van kra nen en het lawaai van draaiende lieren waarvan het einde niet is te ontdekken.... 1 October as. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Henry van Abbe, de bekende Karerl 1-sigarenfabrieken stichtte. In de eer ste jaren was de fabriek te Amsterdam geves tigd, doch toen de zaken zich gestadig uit breidden en naar meer ruimte moest werden omgezien, werd de fabriek naar Eindhoven ver plaatst. Daar kwam de onderneming, dank zij de energieke leiding van zijn stichter, tot groe ten bloei, zoodat ook een fabriek te Reusel werd geopend en later ook te Arendonck in België. In normale tijden werken in de Karei 1-fabrieken tusschen de 2000 en 2500 arbeiders.. Met het oog op de tijdsmstandigheden wordt het jubileum zonder eenige feestelijkheid of receptie herdacht. De heer Van Abbe is ook een bekend kunst beschermer, die door een grote dotatie de ge meente Eindhoven in staat heeft gesteld her stedelijk museum-Van Abbe te stichten, 'n mu seum voor hedendaagsche kunst, waar gere geld tentoonstellingen worden gehouden, naast de verzameling, die het reeds bezat. 4 October as. hoopt Prof. Dr. N. van Wijk zijn zestigsten verjaardag te vieren. Geboren 4 October 1880 te Stad Delden, studeerde hij aan de universiteit te Amsterdam in d'e Ne- derlandsche letteren. Na eenigen tijd leeraar bij het M. O. te zijn geweest, werd hij benoemd tot onderbibliothecaris van de Rijksbibliotheek te 's-Gravenhage. Van zijn hand verschenen inmiddels talrijke boeken en artikelen over de Slavische talen, welke tot ver over de grenzen van ons land de aandacht trokken. Het was dan ook vanzelfsprekend, dat de universiteit te Leiden den talenkenner tot zich riep: in 1913 werd dr. Van Wijk benoemd tot hoogleeraar in de Balto-Slavische talen. Het zal den jubilaris, die zich in de kringen der wetenschap grooten naam heeft verworven en velen zijn vrienden kan noemen door zijn beminnelijk optreden, zeker niet aan belang stelling ontbreken op zijn feestdag. Een 30-jariige grondwerker uit Eindhoven had zich voor de rechtbank te Den Bosch te ver antwoorden ter zake, dat hij in 1939 te Eind hoven den maatschappelijken steun had opge licht voor f 512, door zich steeds als steuntrek ker te melden en op de staten in te vullen, dat hij geen andere inkomsten had, terwijl hij in werkelijkheid f 3000 van een erfenis ontvangen had. Tegen hem werd een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proef tijd van drie jaa.r geëischt benevens een geld boete van f 30. Vonnis over twee weken. Voor de intentie „Dat alle katholieken zul- len waardeeren en krachtig steunen de oplei ding van inheemsche priesters in de missie landen" vraagt Hfet Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus tot opleiding van eèn fnlandsche geestelijkheid in de missiën in de maaind October de gebeden der derlnemetrs aan de gebedsactie. Helaas zijn niet alle katholieken overtuigd van de groote en dringende noodzakelijkheid van eigen inlandsche priesters voor de missie landen: waren zij dat wel, dan zouden zij meer daadwerkelijken steun aan die opleiding geven, dan zou fn de missielanden niet het groote vraagstuk bestaan, hoe de zeer groote kosten te bestrijden van een goede opleiding van eigen priesters. De tegenwoordige tijden toonen weer zoo duidelijk aan dat ook de missielanden hun eigen priesters moeten hebben, wil de Kerk van Christus in' die landen voor goed geves tigd worden. Dat groote belang moet ons allen ter harte gaan. Bidden wij daarom in October vurig tot den goeden God den Gever aller genaden, voor bovenstaande' intentie. Volle aflaten zijn te verdienen op 3 Octo ber, feest van de H. Theresia van Lisieux en 4 October, feest van den H. Franciscus van Assisië. Bovendien word; op 3 October in alle afdeeltngen met minstens 50 leden een H. Mis opgedragen voor S. P. L. en zijn beschermelin gen. Voor nieuwe deelnemers aan de gebedsactie zijn op aanvrage gratis intentieformulieren te bekomen bij mgr. Th. M. P. Bekkers te Voor schoten. Mgr. J. M. van Oers, secretaris-generaal van het bisdom Breda, schrijft in „Sancta Maria": Den 12n October zal het 50 jaar geleden zijn dat Z. H. Exc. Mgr. Hopmans de H. Priesterwij ding ontving. In verband met de tijdsomstan digheden zal op uitdrukke.ijk verlangen van Mgr. dit feest niet gevierd worden. Dit gouden jubeljaar werd bij zijn intrede sa men met hét zilveren jubilé op 1 November .1-1 feestelijk 'herdacht bij de gelukwenschen, die toen in zoo ruime mate werden aangeboden. Daarom verzoekt Mgr. dat 12 October onopge merkt moge voorbijgaan zonder recept'e en zon der felicitaties. De geestelijkheid verzoeke het gebed der geloo- vigen bijzonder op dien dag voor het welzijn van Z. H. Exc. en in alle kerkken en kapellen van ons Bisdom, waaraan een priester is verbonden, zal Zondag, 13 October, na de Hoogmis het Te Deum worden gezongen. Voor een overvolle zaal heeft pastoor Tho- lenaar deze dagen afscheid genomen van zijn parochie te Wassenaar. Nadat kapelaan W.. Schoots den pastoor had toegesproken namens de geestelijKheid en hem een welverdiende rust had toegewenscht, sprak burgemeester S. van Wijnbergen, als burge meester en als parochiaan. De schoone woorden, gesproken door kape laan Schoots, aldus spreker, hebben bij alle aanwezigen weerklank gevonden. Alles, wat gij voor uwe parochianen zijt geweest en gedaan hebt, zullen zij met de .volste sympathie en alleen eerbied blijven gedenken. Ock namens het gemeentebestuur uitte spr. woorden van sympathie. Spreker noemde het een verblijdend feit, ge tuige te mogen zijn geweest van het bloeiende, parochiale vereenigingsleven en jeugdwerk, dat veel arbeid van den pastoor heeft gevergd. De talrijke aanwezigen, aldus de burgemees ter, die hier alle andere parochianen en be langstellenden vertegenwoordigen, zijn 't bewijs, hoe nauw deze herder een band had weten te leggen tusschen priester en leek, hoezeer hij de kunst verstond zichzelf nader te brengen tot de parochianen. De innerlijke levensvreug de van den scheidenden herder, noemde hij een heerlijk voorbeeld vcor allen. De heer P. L. Huibers, memoreerde in zijn toespraak, groei en bloei der parochie in deze 35 jaren en wees met lof op het vele en nut tige werk, dat door de hulp van den pastoor is gedaan, vooral op het gebied van scholen en vereenigingsleven op sociaal en charitatief gebied. Vooral dankte spreker den herder voor hetgeen hij. heeft, gedaan voor het zielenheil. Hij hoopte, dat GÓd hem voor dit alles rijkelijk zou beloonen. Nog vele anderen voerden het, woord O.w. ka pelaan P. v. d. Bosch. Het was een onvergetelijke avond, dien de scheidende pastoor met een ontroerend dank woord sloot. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal in de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag van deze week en Vrijdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Na de eerste schermutselingen in het ka der van de nieuwe voetbalcompetitie is er ook voor den tweeden dag weer een pro gramma vastgesteld, waarvan de liefhebbers kunnen watertanden en zich bij voorbaat kunnen verlustigen aan en in de vele mo gelijkheden,'welke dit rooster voor den Zon dag biedt. Het hoogtepunt ligt ditmaal ip Rotterdam, waar reeds nu een der groote ge beurtenissen van het seizoen te beleven staat in de ontmoeting Sparta-Feyenoord. Maar ook elders behoeft men zich niet aan onbe langrijkheid te stooten. Zoo heeft afd. II o.m. Haarlem-Blauw Wit, het Oosten A.G.O.V.V.- N.E.C. en het Zuiden Longa-Juliana. In de Maasstad vliegen elkaar dus weer de beide concurrenten in de haren, die een onder- lingen strijd hebben geleverd, zoolang de beide ploegen iets in de Rotterdamsche melk te brok kelen hebben gehad. Tot op heden is Feyenoord nog steeds iets in de meerderheid gebleven. Na de vele vernieuwingen en veranderingen, welke er sinds het laatste seizoen te noteeren zijn, dur ven we zoo maar niet zonder meer beweren, dat de geblokten ook nu de sterksten zullen zijn. In ieder geval zal het resultaat, als te doen gebrui kelijk, wel weer niet ver van een puntenverdee- ling af zijn. D.W.S. start met een thuiswedstrijd tegen A.D.O. Ook dit is een ontmoeting, waarbij het geducht zal spannen. Mogelijk dat de Am sterdammers hun terreinvoordeel weten uit te buiten door een kleine zege. Stormvogels moet bij het Gooi op de thee. We weten niet hoe de Hilversummers er op het oogenblik voor staan, maar we meenen wel, dat de vogels met veel storm in den rug voor een succesje kunnen zor gen, In Dordrecht zullen DF.C. en Hermes D.V.S. elkaar in de haren vliegen. Öok hier ont- loopen de krachten elkaar niet veel, zoodat een eerlijke verdeeling na feilen strijd niet uitge sloten is. D.H.C. debuteert in Delft tegen K.F.C. De Koogers zullen van goeden huize moeten ko men om één of zeker om beide punten mee naar het Noorden terug te nemen. In afdeeling II schaart voetbalminnend Haar lem zich voor een groot deel rond den tweekamp Haarlem-Blauw Wit, welke zonder twijfel een intensieve krachtmeting gaat worden. We zijn er nog niet zoo zeker van dat de kampioenen van het vorig jaar deze klip, de eerste, doch niet de eenige, met succes zullen omzeilen. H.B.S. is bij Xerxes goed begonnen, doch nu is het maar de vraag of de vroegere kraaien ook sterk genoeg zijn om hun stadgenoot V.U.C. een lesje te geven. Ajax won de vorige week ook en kan zulks in Utrecht eveneens, Wanneer D.O.S. zijn vorm van het vorig jaar nog niet verbeterd heeft. Hebben de Utrechtenaren dit echter wel gedaan, dan wacht den Amsterdammers in Utrecht een zware opgave. De beide verliezers van de vorige week C.V.V. en Xerxes ontmoeten elkaar op het terrein van eerstgenoemde. Een derby tusschen gelijkwaardige ploegen, met alle mogelijkheden vandien. V.S.V. kan in Velsen met eenige inspan ning het seizoen met een zege op R.F.C. begin nen. In het Oosten krijgt A.G.O.V.V. al direct weer een nieuwe opdracht van zwaar kaliber. Na den uitwedstrijd bij Heracles volgt nu een ontmoe ting in Apeldoorn tegen N.E.C., dat,tot de sterk ste ploegen van de afdeeling behoort. Willen de gastheeren niet direct in de onderste regionen terecht komen, dan dient hier gewonnen te wor den. Heracles kan bij Hengelo zijn tweede over winning behalen, wanneer de maniien uit Almelo slechts oppassen, dat zij hun tegenstander niet onderschatten. De derby in Enschede biedt o.i. de beste kansen voor Enschede, maar van den anderen kant onderschatte men de mógelijkhe den van een plaatselijke ontmoeting niet en schakele dus ook de kansen van de boys niet ge heel uit. Quick moet het in Nijmegen opnemen tegen Tubantia, hetgeen lang geen malsch kar weitje is. We meenen dan ook, dat de bezoekers wel aan het langste eind zullen trekken. Go Ahead gaat naar Wageningen. In den tegen- woordigen tijd behoeft dat voor de gastheeren heusch niet per se een nederlaag te worden. In het Zuide^ tenslotte gaat het nu weer van beteekenis worden wat P.S.V. presteert. Na hun goede begin tegen Longa achten we de Eind hovenaren ook wel in staat in Roermond een kleine zege te boeken op de club van dien naam. M.V.V., dat vorige week in Maastricht gelijk speelde met N.A.C., krijgt het nu weer warmpjes bij. Noad, dat naar alle waarschijnlijkheid wel zoo verstandig zal zijn den volledigen buit te incasseeren. Juliana gaat naar Longa. Natuur lijk hebben de kampioenen in de waardeering van sportenthousiasten altijd een streepje voor, maar Vroomen c.s. moeten deze partij toch niet te licht opvatten, aangezien zij dan wel eens een teleurstelling zouden kunnen oogsten. Daar is ndg steeds geen bon voor noodig! Willem II start in Eindhoven tegen de gelijknamige ploeg. Ook dit is geen gemakkelijke opgave. Echter slaan we de capaciteiten van Willem II wel zoo hoog aan, dat we .de Tilburgenaren in staat achten, althans een gedeelte van de winst te bemachti gen. B.V.V. heeft in Den Bosch veruit de beste kansen tegen Helmond. Ook voor het Noorden is tenslotte een normale competitie samengesteld. In het kader hiervan treft Be Quick aanstonds een lastige beurt bij Veendam. Zijn de Groningers sinds het vorig seizoen niet flink aangesterkt, dan zullen we h'en heusch een nederlaag moéten voorspellen. De andere Groningsche club Velocitas, gaat naar WVV. Mogelijk dat ze de balans voor de hoofd stad onzer Noordelijkste provincie weer in even wicht brengt door een kleine zege. Heerenveen begint thuis tegen Leeuwarden; dat kan wel een overwinning voor de gastheeren worden. De bekende speler Jo Kluin van het eerste elftal van A.G.O.V.V. te Apeldoorn heeft in verband met zijn 35-jarigen leeftijd besloten zijn loopbaan als speler van het eerste elftal te ein digen. In de vijftiende ronde van het schaaktoumooi om het kampioenschap van Rusland verloor Smyslow van Makagonow. Loewenfisch moest het afleggen tegen Veressow, terwijl Konstan- tinopolski won van Roudakowski. De partij Pa- nov tegen Doubinine eindigde remise, terwijl de partijen StolbergLissitzyne, RagozinPetrow, Keres—Boleslavski, Kotov—Bondarewski, Mike- nasWotwinnik en Gerstenfeld—Lilienthal af gebroken werden. Bon 7 uit het broodbonboekje. Geldig tot en met 29 Seeptember (eventueel tot en met 1 October). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Iedere enkele bon geeft recht op 125 gram roggebrood. Bon 73 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 27 Sept. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 72 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 27 Sept. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 71 uit 't Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 4 October. Recht gevend op: Half pond tarwebloem, of tarwe meel. of boekweitmeel of rogge bloem. of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die aitsluitend op petroleum kunnen koken i Zegel „Periode 6". Geldig tot en met 9 November. Recht gevend op: Twee Liter petroleum Bon 5 tot en met 12. Geldig tot en met 18 October. Recht gevend op: een half pond boter per bon. Bon 5, 6 en 7. Geldig tot en met 18 October. Recht gevend op een half pond margarine of boter per bon. Bon 8. Geldig tot en met 18 Oct. Recht gevend op een half pond gesmolten vet of boter. Bon 9, 10, 11 en 12. Geldig tot en met 18 Oct. Recht gevend op een half pond boter per bon met 10 ct. reductie per half pond. Bon 104 uit het Algemeen Distri butiebonboekje. Geldig tot en met 18 October. Recht gevend op 150 gram toiletzeep of 120 gram huis houdzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram .zeepvlokken of 250 gram zelfwer kende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116 van de Scheerzeepbonnen. Geldig tot en met 31 December. Rechtgevend op 50 gram scheerzeep of één tube scheercrème of één pot scheerzeep. Bon 41 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 4 October, geeft recht op li pond rijst of rijstemeel. Bon 54 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 4 October, geeft recht op Vz pond havermout of havervlokken of gort of grutten. Bon 28 uit het Algemeen distribu tiebonboekje geldig tot en met 1 November geeft recht op 100 gram maizena of griesmeel of pudding poeder. Bon 15 uit het Algemeen distribu tiebonboekje, geldig tot en met 1 November geeft recht op 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. Bon 1 van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 29 September, eventueel 6 October. Recht gevend op 1 ons vleesch, vet of vleeschwarén. TOT WELKEN DATUM ir> f 27 Sept. Suiker (72) Koffie of Thee (73) 29 Sept. (1 Oct.) Brood (7) 29 Sept. (6 Oct.) Vleesch (1) 4 Oct. Bloem, Bakmeel enz. (71) Rijst (41) Havermout, Gort enz. (54) 18 Oct. Boter of Vet (512) 1 Nov. Maizena enz. (28) Macaroni enz. (15) 31 Dec. Scheerzeep (116) 's-HERTOGENBOSCH. Voor het examen voor analyst diploma A slaagden de heeren R. de Kruijff, Utrecht en W. Bouterse, Amsterdam en de dames M. Buijserd en M. Kuijer, beiden te Amsterdam, C. Loiaars, Rotterdam, H. J. Brinkgrevte, Utrecht en V. M. Dolhain, Maas tricht. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur: J. F. Roozeveld van der Ven, 's-Gravenhage. BRAAT Opgericht in 1777 AMSTERDAM Huidenstraat 26 'S-GRAVENHAGE - Bierkade 22 BOEKBINDERSM ATERIA LEN. STROOC ARTON GRIJSBORD BOEKBINDERSLINNEN «KUNSTLEER, PERKAMENT, ENZ.. ENZ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5