VAN AS TOT DRIEHOEK JLohA Ovet Het bondgenootschap Berlijn-Rome- Tokio Mgr. W. van Dinter t WEDEROPBOUW. Restaurant DORRIUS ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 SAMEN UIT SAMEN THUIS NIEUW MOLEST -RISICO De Eigenheimer vijftig jaar Een nationaal aardappelfeest Botervermeerderings- middelen Verduidelijking van een mededeeling TER NAGEDACHTENIS VAN GESNEUVELDEN Tuinversiering en huisbroei van bloembollen Interessante wedstrijden georganiseerd Steunuitkeering aan bloemen- kweekers ,k i SALZKAMMERGUT Kerkelijk leven De Magister-Generaal van de Orde van het H. Kruis overleden Broeder Ghrispinus in het goud 1 Kloosterjubileum te Drunen Gouden klooster jubileum WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 29 September Maandag 30 September AvanVALKEMBURG'S •iLEV LEEUWARDEN Op bon van uw dokter Geen audiëntie KLEINE ACADEMIE TE TILBURG Opening van het 26e cursusjaar VOETBAL VolendamH.V.G. Onderlinge OORLOGSSCHADE verzekering Maatschappij HALFJAARLUKSCHE SCHADEUITKEERUNTG. De politieke activiteit, de laatste twee weken door de as Berlijn—Rome ontwikkeld, midden in een periode dus, waarin de strijd tegen En geland, zoowel tegen het Eilandenrijk zeil als tegen zijn posities in Afrika, op z'n hevigst ge voerd wordt, heeft gisteren haar bekroning ge vonden in de onderteekening van een verdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan, hetwelk deze drie vooruitstrevende landen, vooral, om dat zij ook militair zullen samenwerken, nog nauwer met elkander zal verbinden dan tevoren reeds het geval was. Japan erkent en eerbiedigt de leiding van Duitschland en Italië bij de instelling van een nieuwe orde in Europa en de spil doet hetzelfde ten opzichte van Japan, voor zoover het de groot-Aziatische ruimte betreft. Mocht een van de drie verdrag sluitende partijen worden aangevallen door een mogendheid, die op het oogenblik niet verwik keld is in den Europeeschen oorlog of in het ChineeschJapansche conflict, dan zullen zij elkander wederzijds met alle politieke, econo mische en militaire middelen steunen. Zie hier de I^ern van het gisteren tot stand gekomen bondgenootschap, waarvan wel niemand de be langrijkheid voor het verder verloop van den oorlog zal durven te ontkennen. Een der eerste vragen, die men geneigd is na de sluiting van het pact te stellen is: tegen wie kap het gericht zijn, tegen wie van de momenteel nog niet in oorlog zijnde mogend heden zijn deze drie machtige naties bereid om gezamenlijk, indien noodzakelijk met het geweld der wapenen, op te treden. Het antwoord is niet moeilijk. Er zijn op het oogenblik slechts twee groote mogendheden, die nog niet in den oorlog verwikkeld zijn, twee mogendheden, welke, indien zij naar de wapens zouden grijpen, door de uitgestrektheid van hun gebied dezen oorlog onmiddellijk tot een wereld oorlog zouden maken: Amerika en Rusland. Bezien wij de politieke situatie van het oogen blik dan meenen.wij, dat het onwaarschijnlijk ls, dat de Sovjet-ünie zich tegen de drie leden van het gisteren gesloten bondgenootschap zal keeren. Weliswaar is men licht geneigd het ver drag in verband te brengen met het anti-Ko minternpact in 1936 tusschen Berlijn en Tokio gesloten en waarbij een jaar later Rome zich eveneens aansloot, maar sinds het accoord tus schen Duitschland en Rusland van Augustus 1939 is dit pact practisch dood. En werd boven dien niet in het gisteren tot stand gekomen pact nadrukkelijk verklaard, dat het op gee nerlei wijze den politieken status raakt, welke op het oogenblik bestaat tusschen ieder der drie verdragsluitende partijen en Sovjet-Rusland? En was het niet Molotof zelf, die in een van zijn laatste redevoeringen verklaarde, dat de betrekkingen met Japan beter werden, maar juist van Amerika weinig goeds wist te ver tellen? De ontwikkeling der gebeurtenissen sinds September 1939, het verloop van den oorlog, vooral sedert het groote Duitsche offensief te gen het Westen 'van 10 Mei en vooral ook na de capitulatie van Frankrijk, de geweldige ope raties tegen Engeland, hebben de twee Angel saksische naties Amerika en Groot-Brittannië steeds nauwer tot elkander gebracht. Is het te gewaagd te veronderstellen, dat de as-mogendheden en Japan met het sluiten van het pact de Ver. Staten en Engeland juist weer een slag vóór zijn geweest, welke immers ook onderhandelingen voeren om te komen tot een accoord, dat op een militaire samenwerking zou neerkomen tusschen de Ver. Staten, Engeland, Canada en Australië? Het afstaan door Engeland van vlootsteun- punten aan Amerika, de jongste gebeurtenissen in ,Indo-China, de geruchten over het opstoo- men van Amerikaansche vlooteenheden naar Singapore, komen plotseling door het pact van Berlijn in een veel helderder licht te staan. De posities der tegenstanders worden scherper omlijnd; in den Pacific: Japan en Amerika; in het Westen; de steeds nauwere Angelsaksi sche samenwerking, gericht tegen de twee mo gendheden, die het Europeesche continent be- heerschen, Duitschland en Italië, en die tevens Afrika als hun ruimte beschouwen. Japan en Amerika, reeds jaren de twee groo te tegenspelers in den Stillen Oceaan, staan thans feller dan ooit tegenover elkander. Het jongste pact, waarbij Tokio zich aansloot, kan voor de Ver. Staten als een waarschuwing be doeld zijn, maar het is ook niet onmogelijk, dat Washington het als een uitdaging be schouwt. En angstig vraagt de heele wereld zich dan ook af, of weldra de twee geweldige vloten van deze mogendheden slaags zullen raken. Beide landen worden echter geremd, omdat zij in geval van een conflict een oorlog op minstens twee fronten zouden moeten voe ren. Japan is nog steeds in oorlog met het China van Tsjang Kai Sjek. Ondanks alle po gingen daartoe heeft Tokio tot dusver het ver zet van Tsjang Kai Sjek niet kunnen breken. Ook de tegenregeering van Wang Tsjing Wei, waarvan de Japanners zulke hooge verwach tingen koesterden, heeft niet tot het beoogde doel: het einde van den oorlog in China, geleid. Thans is Tokio bezig. Tsjang Kai Sjek's laat ste toegangswegen, waarlangs hij nog steeds wapens en munitie kan krijgen, af te snijden. Tenslotte blijft den Chineeschen generalissimus geen andere hulp over dan die vanRus land. Tot dusver heeft Tsjang Kai Sjek, ver trouwend op de hulp van het Westen, zich niet te nauw willen verbinden met Sovjet-Rusland, maar wat zal hij doen als alle wapenleveran ties uit het Westen hem door de Japanners worden afgesneden? En hoe zou Stalin thans op een verzoek om hulp reageeren? Men ziet, hoe gecompliceerd de toestand, vooral voor Rus land, naast groote Europeesche, ook groote Aziatische mogendheid, is. Maar niet alleen Japan, ook Amerika zou Ingeval van een conflict met een der leden ten voeren en wel in den Grooten en in den Atlantischen Oceaan. Het zou zijn vloot, die lang niet op oorlogssterkte is. in tweeën moe ten splitsen; weliswaar wordt er aan een twee- Oceanenvloot hard gewerkt, maar het bouw- program vereischt volgens de autoriteiten niet minder dan zeven jaar. Amerika's landleger, waaraan eerst eenige maanden aandacht wordt besteed, groeit wel met den dag, maar is thans in ieder geval nog veel te klein en te weinig geoefend. Zoo ziet men dat er nog talrijke factoren zijn, welke remmend kunnen werken op eventueele plannen van Japan en Amerika om den oorlog in te gaan. Komen wij tenslotte tot- een conclusie dan kunnen wij, na de onderteekening van dit voor Berlijn, Rome en Tokio zoo belangrijke pact, dat de positie van elk der bondgenooten aan zienlijk versterkt, niet anders dan constateeren. dat op het oogenblik de toestand nog volkomen onzeker is. De alles beheerschende vraag is voor ons: hoe zal Amerika er op reageeren? Zal het misschien tóch nog, ondanks de pessimistische stemmen in de Japansche bladen, die een bot sing onvermijdelijk achten, tot een modus Vi vendi weten te komen met Japan? Of zal het aan de zijde van Engeland den oorlog ingaan en dezen oorlog tot een tweeden wereldoorlog maken? Het zijn alle nog vragen, waarop het antwoord misschien spoedig zal komen. Wij hebben hier veel aandacht gewijd aan de gevolgen die het pact zou kunnen hebben bij een uitbreiding van den oorlog. Het doel van het verdrag is echter juist het tegendeel. Zoo als de Duitsche Rijksminister van Buitenland- sche Zaken von Ribbentrop gisteren in zijn commentaar op het verdrag zeide, beoogt het pact de wereld zoo spoedig mogelijk den vrede terug te geven. Inderdaad brengt het pact de drie daarbij aangesloten mogendheden in een sterkere diplo matieke positie om de groote regelingen der wederzijdsche levensruimten, die op langen duur berekend zijn, te kunnen doorzetten en aldus een nieuw kader van duurzame levensverhou dingen, niet alleen voor Europa, maar voor drie werelddeelen, in het leven te roepen. Df nèlpt met den dtraks vraagt de motorwereld geschoolde krachten. De AUTO-TECHNISCHE SCHOOL leidt U op voor handel en techniek (diesel-, auto-, vliegtuigmotoren) Prosp. en inlichtingen Amersfoortscheweg 17, Apeldoorn. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Wanneer Uw verzekering eenmaal is afge sloten en U Uw verplichtingen nakomt, dan kan deze, hoe Uw risico zich buiten Uw toe doen ook mag wijzigen, niet worden opgezegd. Aan de groep medeleden, die U het molest- risico helpen dragen, kan zich niemand vóór het einde van den oorlog onttrekken. kan alleen grooter worden, en het doet dat gestadig. Breed draagvlak met goede risicovfrdeeling geeft de grootste veiligheidskans. Vraagt inlichtingen! SINGEL 126-130 - A DAM (C.) - TEL. 47190 De Nederlanders vieren dezer dagen een feest, waarbij de feestmaaltijd door den feeste ling zelf wordt verzorgd. Onze Eigenheimer is vijftig jaar oud. Het zijn niet veel aardappelen die het tot dezen leeftijd brengen, de meeste zijn tegen dien tijd reeds „aftandsch" en hun naam ls in het vergeetboek geraakt. Wie weet er nog van de Thorbecke, de Noor deling, King Edward, enz.? En toch werden zij ongeveer gelijkertijd ge boren met de Eigenheimers, die nog steeds een eereplaats op de tafel mogen innemen. Het is wijlen de heer G. Veenhuizen te Sappemeer, wiens kweekers-talenten ons nu reeds zoovele jaren aan een goeden en voed- zamen aardappel hebben geholpen. Door een kruising teelde hij in 1890 het zaad voor de Eigenheimers, die reeds na enkele jaren met onderscheiding genoemd werden in verschil lende landbouwverslgaen. Bijzonder op de Zuid-Hollandsche Eilanden nam de Eigenheimer een goede positie in en de Overmaassche en E .rielsche Eigenheimers hebben een bijzonderen klank in den groenten- winkel. Doch niet alleen de consument, doch ook de kweeker is met den jubilaris tevreden. De teelt-opbrengsten zijn n.l. bijzonder goed; hoe veelheden- van meer dan 500 Hl. per hectare zijn niet zeldzaam. Waar andere soorten na verloop van tijd „versleten" raken, is dit bij den Eigenheimer nog lang niet het geval en blijkbaar is hij aan zijn tweede jeugd begonnen, dank zij de goede zorgen, die Ziektekeuringsdiensten, enz., er aan besteden. Aanvankelijk wilde het publiek niet erg aan de Eigenheimers, men was nog te veel gewend aan de „Jammen" die voor de Verschijning van de Eigenheimers de eere-plaats innamen. Doch deze hebben het veld in letterlijken zin moeten ruimen voor de proeven met de Eigen heimers; een proef, waarvan we thans nog de resultaten ervaren. De rijkszuivelinspecteur te 's Gravenhage ves tigde in een persbericht in de bladen van 14 September j.l. er de aandacht op, dat het ver- koopen, verhandelen, vervoeren en uitstallen in het openbaar van boter, welke tot het dubbele gewicht is opgevoerd door gebruik van mid delen, welke onder diverse benamingen daartoe in den handel worden gebracht, verboden is. Uit ingekomen i.rededeelingen is gebleken, dat verschillenden de waarschuwing hebben opge vat, als zou het verkcopen van de betrokken vermeerderingsmiddelen zelf ongeoorloofd zijn. Ter verduidelijking zij hier daarom uitdrukke lijk verklaard, dat de handel in „botervermeer- deringsmiddelen" niet verboden is, evenmin als het gebruik ervan. Slechts de ermede behan delde boter, welke door het abnormaal hooge atergehalte als vervalscht te beschouwen is, mag niet in den handel worden gebracht of worden vervoerd. Het staat dus iederen particulier vrij, voor zich en zijn gezin van zoo n middel gebruik te maken, doch hij bedenke, dat de pakjes met het middel om van pond één pond te maken gewoonlijk 12 cent kosten, zoodat elk pond boter of margarine, daarmede bewerkt, onge veer 24 cent in prijs wordt verhoogd, zonder dat daardoor eenige merkbare verhooging van voe dingsstoffen wordt verkregen. Besteding van het vermelde bedrag b.v. voor aankoop van 1<4 a 2 liter volle melk, zal de voeding van het gezin belangrijk meer ten goede komen. Ook Maastricht moest in den korststondigen strijd in Mei een 14-tal zijner zonen ten offer brengen. Men wil nu de nagedachtenis der ge vallen helden eeren. Om de oprichting van een monument voor te bereiden is, onder leiding van gep. generaal Bongers, een comité opgericht. Men zal nu, door middel van de schooljeugd, z.g. steentjes plaatsen voor het monument. Ook de minstbedeelde zal aan het tot stand komen er van kunnen bijdragen. Men wil het gedenk- teeken t.ztt. oprichten in het hart der stad. Eerlang zal een prijsvraag hiervoor uitgeschre ven worden of een beeldend kunstenaar hier voor een opdracht verkrijgen. Het Centraal Bloembollen Comité organiseert interessante wedstrijden in het doelmatig be planten van tuinen met bolgewassen- en in het zelf in bloei brengen van bloembollen in huis. Afdeelingen van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, Volkstuinvereenigin- gen, Afdeelingen van de Nederlandsche Huis vrouwen Vereeniging en den Bond van Boerin nen en andere Platteladsvrouwen nemen er aan deel. Het Centraal Bloembollen Comité looft prij zen uit, zorgt voor de beoordeeling, verstrekt handleidingen, zoodat het mogelijk zal blijken, om in winter en voorjaar overal van de be geesterende pracht van Nederlandsche bloem bollen te kunnen genieten. Mededeeling voor eventueele deelneming kan gedaan worden aan het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem. Vandaag vond aan de Coöp. Centrale West- landsche Snijbloemenveiling te Honselersdijk de gedeeltelijke uitkeering plaats van den door de regeering voor de bloemenkweékers beschikbaar gestelden steun. Deze eerste steunuitkeering be droeg voor de bloemenkweekers 7 procent van den omzet en in het totaal werd aan de C. C. W. S. ruim f 70.000 aan steun uitgekeerd. (Van onzen eigen verslaggever) De bezoeker van Bad Iscnl krijgt op zijn bagage en op alle zaken, die hij overlevert aan de propagandisten van het vr^mdelingenver- keer, hartvormige plakkaten en plakkaatjes mede, die aan de buitenwereld verkondigen, dat Bad Ischl het hart is van het Salzkammergut. Het hart van het Salzkammergut i» Bad Ischl inderdaad. Men kan dit wonderbare land van fantastische bergformaties, bosschen, stem mingsrijke, vruchtbare dalen en blauwe meren niet bereizen zonder telkens in Ischl terecht te komen om van daar uit weer voor nieuwe toch ten te vertrekken. Men mee.ie niet, dat Ischl en het Salzkam mergut in dezen oorlogstijd verlaten oorden zijn met uitgestorven hotels en schoonheden, waar niemand, behalve de ingezetenen van dit land, zich nog om bekommert. Voor den buitenland- schen toerist is het Salzkammergut natuurlijk het onbereikbare voorwerp zijner wenschdroo- men. maar binnen de wijde grenzen van het Groot-Duitsche rijk zijn er bewonderaars van dit gebied genoeg, menschen, die in deze on gerepte schoonheid, in dit ver van alle oorlogs gerucht verwijderde land rust komen zoeken, of menschen, die van het zouthoudende ge neeskrachtige water van de baden heul ver hopen voor hun kwalen. Zout is de grootste rijkdom van het Salzkammergut, aan het zout dankt het zijn naam en zijn bestaan, aan het zout ook dankt het zijn oudste cultuur. Diep in de bergen zijn de zoutmijnen, waar onheug lijk- oude geslachten duizenden jaren lang het witte goud gedolven hebben, dat welvaart gaf aan het land. Vijfduizend jaren ver reikt de geschiedenis van Hallstatt terug, een verloren plaatsje, bijna onvindbaar verborgen aan het uiteinde van een groot meer aan den voet van de gletscher-be- dekte Dachsteinketen, den Zuidelijken wand van Een typisch landschap in het Salzkam mergut: tusschen het rimpellooze meer en den hoogen bergwand is nog juist plaats voor een dorpje (Foto Archief V.K.P.) van het pact een oorlog op twee fronten moe- het Salzkammergut en den eersten voorpost van de Alpen. Hallstatt bereidt den bezoeker een van de grootste verrassingen, die hem op een reis kunnen overkomen, zooals trouwens ook het breede en lang gerekte meer, dat zijn naam aan het plaatsje ontleent, een van die surprises is, welke de sterkste bekoring van het Salz kammergut vormen. Men heeft hier merea van een idyllische intimiteit, er zijn meren, die u zouden kunnen doen wanen reeds aan gene zijde van de Alpen, in Italië te zijn, maar de Hallstatter See vervolmaakt het beeld van een gecompliceerd grensgebied tusschen het Noor den en het Zuiden: donker en ernstig tusschen hooge steile bergwanden met steeds achter nieuwe rotsmuren geheimzinnig wijkende ver gezichten zou het een Noorsche fjord kunnen zijn. En zoo als een van die vergeten Noorsche dorpjes ligt Hallstatt ook, dicht bij het uiteinde van het meer. Of neen, het verschilt toch weer van die Noorsche nederzettingen, die meestal genesteld zijn in een inham van het gebergte op een slechts zacht glootenden oever of in het smalle dal aan de monding van een bergstroom. Voor Hallstatt boden de bergen geen plaats; het ligt of staat dan ook niet. Hallstatt hangt tegen den berg aan. Het is alsof een reus, het zou Riibezahl zelf geweest kunnen zijn, het tegen de flank van den berg heeft aangeblazen met zulk een kracht, dat het er is blijven hangen tot op den dag van vandaag. Er zijn geen regel matige straten in Hallstatt, er is een weg, die stijgt en daalt, een smalle weg en de eenige, dien men er vinden kan. De rest van wat men de straat pleegt te noemen bestaat uit steil hellende paadjes alsmede trappen. De Hall statter, die beneden aan het meer woont, stapt tien meter hooger van zijn zolder uit gelijk- vloersch de straat op. Zijn overbuurman kan hij beter beschouwen als zijn bovenbuurman, want diens huis begint op de hoogte waar het dak van den eerste zich bevindt. En als men van het prachtige ellipsvormige marktpleintje, dat ook alweer sterk helt, naar de kerk gaat, dan klimt men eenige overdekte trappen op om enkele tientallen meters hooger voor den in gang van het kerkportaal terecht te komen. Deze kerk, die met haar achterwand pal tegen den bergwand gedrukt staat, is trouwens een van de indrukwekkendste getuigenissen van de oude en hoog ontwikkelde cultuur van Hallstatt en het Salzkammergut. Men vindt er een van de schoonste Gothische vleugelaltaren van het Duitsche Rijk, nauwelijks overtroffen door het zeer beroemde Pacher altaar in de kerk te S. Wolfgang aan de Wolf gang See, een van die vredige stille bergmeer - tjes in dit prachtige land, een meer, dat bij het groote publiek echter zijn reputatie heeft ver worven door de aanwezigheid van het authen tieke „Weisse Rössl" aan zijn oever en vlak naast de reeds genoemde kerk, die evenwel toch veel meer de moeite waard is, niet alleen ter wille van het rijke Pacher Altar, dat de Kro ning van Maria in zijn beeldengroep en tafe- reelen uit het leven van de H. Maagd op zijn dubbele zijluiken voorstelt, maar ook door zoo menig ander stuk in haar interieur en bovenal door een ongeloofelijk rijk laat-barok dubbel hoofdaltaar, dat men wegens overdaad van mo numentale altaren midden in de toch al on regelmatig gevormde kerk heeft opgesteld. Maar om nu weer tot Hallstatt terug te keeren zoo snel als in den geest kunt ge in werke- llikheid door kronkelende dalen en als steeds door het hart van het Salzkammergut, Ischl, de reis van Hallstatt naar S. Wolfgang niet maken het aitaar in deze kerk is een van de schoonste dingen, die ge in dit land kunt zien. Een juweel van houtsnijkunst, een tweede reden na het zout, waarom Hallstatt beroemd is ge worden. Het zout zelf zult ge in Hallstatt niet ontdekken. Ge vindt het wel in den naam, ais iemand u vertelt, dat „hall" een Keltisch woord is en „zout" beteekent, want zoo oud is de ge schiedenis van Hallstatt. Het zout delven de mlinwerkers boven in het gebergte aan den bo venloop van den bergstroom, die met donderend geweld boven het plaatsje langs de rotsen in de diepte stort en zich driftig een weg baant tusschen de huizen door tot in het stille, diepe meer. De geschiedenis van het zout, die de ge schiedenis is van Hallstatts oer-oude cultuur, vindt ge in een zeer oud huis, waarvan de voor gevel door menschen gebouwd is, maar waarvan de achtergevel door den berg zelf gevormd wordt en de bron van de houtsnijkunst treft men aan in de vermaarde school, waar het edele ambacht met zorg wordt onderwezen. Zoo is Hallstatt niet alleen een oord van een waarlijk unieke schoonheid, maar ook een plaats, die het Salzkammergut in opperste po tentie vertegenwoordigt. De schoonheid heeft hier allen toeristischen genoegens hun hoogte punt bereid; bergen en meer treffen en vereeni gen zich tot een tafereel van ongekende pracht, en het zout heeft aan Hallstatt zijn nijver en nuttig bestaan gegeven, zooals heel het Salz kammergut niet alleen een streek is van een door God geschapen schoonheid, waar de mensch slechts op behoeft te vegeteeren, maar een streek waar een nijvere bevolking sinds eeuwen werkte en al werkende zich ontwikkelde. Van die ontwikkeling, van die beheersching der na tuur, geeft het Salzkammergut overal blijk in de fraaie bouworde van zijn huizen en dorpen, in zijn rijk versierde kerken, in zijn beeldhouw- werk en schilderingen. En Hallstatt is geens zins de laatste in de rij van menschelljke neder zettingen, die bewijzen leveren, dat het Salz kammergut :n het hart ligt van een land, waar een eeuwenoude alzijdige beschaving heerschte en nog voortwerkt. in het Sint Canisiusziekenhuis tè Nijme gen is hedenmorgen in den ouderdom van 70 jaar overleden de hoogeerw. heer mgr. W. van Dinter, Magister-Generaal yan de Orde van het H. Kruis. De plechtige Uitvaart en begrafenis zul len plaats hebben Woensdag 2 October, des morgens te 10 uur, te St. Agatha bij Cuyk. Wilhelmus Antonius van Dinter was geboren te Gemert 4 December. Na de klassen van het lager onderwijs begon hij de humaniora aan de bekende „Latijnsche school" in zijn geboor tedorp. Na een succesvolle studie der klassie ken trad hij in 1887 in het Noviciaat bij de Kruisheeren te St. Agatha, en ontving zes ja£.r later de H. Priesterwijding te Utrecht, uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. P. M. Snickers. Als jong priester verbleef hij eenigen tijd te Diest (België) en werd al spoedig „socius" of assistent-novicenmeester. In 1899 werd hij no- vicenmeester te St. Agatha en werkte daar aan de opleiding en vorming der jonge kloosterlin gen tot 1910. In dit jaar vertrok bij als pionier, met twee andere Kruisheeren-Missionarissen. naar Noord-Amerika, om er in den staat Min nesota te arbeiden onder de kolonisten. Hier hadden het doorzicht, de wilskracht en de zie lenijver van den missionaris, prachtig succes. Niet alleen werden steeds meer staties bediend, maar er verrezen ook een klooster en een col lege voor priesterstudenten. Reeds in 192-3 werd de eerste Amerikaansche Kruisheer, Father Them. Brandon in Onamia geprofest. Vier jaar later, in 1927, vertrok mgr. Van Dinter naar Nederland voor de keuze van een nieuwen algemeenen Overste der Orde en 27 Juni van dit- jaar werd hij gekozen tot 53en Magister-Generaal der Orde van- het H. Kruis. Door woord en daad en door eigen voorbeeld handhaafde en bevorderde hij de kloosterlijke tucht en heeft hij de orde gebracht tot groote- ren bloei. In Nederland en België betrokken de Kruis heeren onder zijn bestuur drie nieuwe huizen; een Noviciaat te Neeritter (L.), een huis voor philosophic te Achel, en een nieuwe Missiepro- cure te Hees Het studiehuis der philosophie te Zoeterwoude en het klooster te Diest werden vergroot met een nieuwen vleugel; en ook de beide colleges te Maaseyk en Hannut werden belangrijk uitgebreid In Odiliapeel begonnen de Kruisheeren een nieuwe parochie; en hun klooster in Rotterdam heeft, behalve de pa rochie op Tuindorp, twee bijkerkjes te Bolnes en IJsselmonde. Ook het werk in de overzeesche missielanden heeft de bijzondere zorg en belangstelling en den krach-tigen steun van den pionier der Missie in Amerika gehad. Hij mocht het genoe gen smaken, het werk, dat hij daar met zoo veel arbeid en ontbering begon en voortzette, te zien groeien en uitbreiden met een nieuw kloosterstudiehuis te Hastings (Nebraska) en een paar vaste staties in Friend en Mooselake. Ook de bloeiende missies in Congo, in 1937 tot vicariaat verheven, en op Java breidden zich voortdurend uit en onder mgr. Van Dinter's bestuur begonnen de Kruisheeren een- missie in het uitgestrekte Brazilië. Om zich beter op de hoogte te stellen van den arbeid, het succes en de moeilijkheden der missionarissen heeft de thans overledene deze verschillende missiegebieden persoonlijk be zocht. Tijdens zijn reis naar Brazilië werd mgr. Van Dinter in hevige mate aangetast door malaria Daar onderweg krachtige geneesmiddelen moes ten worden toegepast, had mede door de ver moeienissen van de reis en de drukke werk zaamheden het hart veel te lijden, Dit open baarde zidh pas na terugkomst. Desondanks heeft de Magister-Generaal toch nog een reis naar Noord-Amerika ondernomen. Toch bleken de krachten te zijn verminderd. Ondanks het ongerief van ouderdom en hartzwakte placht de thars overledene toch gewoorv zijn werk zaamheden, vcor zoover het ging, waar te ne men, totdat opname in het St. Canisius Zie kenhuis te Nijmegen noodig bleek in de maand Augustus jl. Zondag a.s. hoopt de Eerwaarde Broeder Chrispinus van de Orde van de Broeders van Huize Padua te Boekei in het klooster te Dru nen den dag te herdenken, waarop hij voor vijftig jaren zijn intrede deed in het klooster leven. Broeder Chrispinus heeft veel voor het klooster van Drunen gedaan. Vele gewichtige functies heeft hij in al de jaren in zijn orde bekleed en veel heeft hij gedaan voor -de Jpn- gens-Congregatie van Drunen, waar de rijpere jeugd van de parochie van den H. Lambertus op de Zondagen en andere dagen een goed thuis had. Op den feestdag zal in de kloosterkapel een Heilige Mis van dankbaarheid worden opge dragen. Donderdag 3 October zal de Weleerw. Pater Marcellus v. d. Kooy OF.M., uit het klooster te Woerden, den dag herdenken, waarop hij 50 jaar geleden in de Orde der Paters Minder broeders is getreden. Nu hij thans tijdelijk ver blijft in „Huize St. Jan" te Wateringen, zal eerst Woensdag 9 October te Woerden de kerkelijke feestviering zijn. JAARSVELD, 414.4 »L 8.00 NCRV, 12.00 VARA, 8.009.00 VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 9.05 Gramoiooumuziek, 12.00 VARA-orkest. 12.45—1.00 Nieuwsbe richten ANP, 1.001.15 Gramofoonmuziek, 2.20 Orgel en zang, 2.50 Tuinbouwpraatje, 3 20 Esmeralda en solist. 4.30 VARA-Meis- jeskoor ,.De Krekels", 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 Wekelijksche gedachtenwisse- ling (ANP), 5.30 De Golfbrekers, 5.40 Sportpraatje, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 3.10 Bravour en Charme, 8.45 Gramofoon muziek. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 9.30 Bach-cantate (opn.). 10.30 Sylvestre-trio. 11.30 Concert (opn.), 12.45 Nieuwsberichten ANP, eventueel Gramofoonmuziek, 1.00 AVRO-Amuse- mentsorkest en soliste. 1.45 Gramofoon muziek, 2.15 Omroeporkest en soliste. 3.45 Orgelspel 4.15 Gramofoonmuziek, 5.00 Duo Ja met orgelbegeleiding opn.), 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (ANP). 5.30 Amabile-kwintet, 6.30 Puszta-orkest, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.15 Nieuwsberich ten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek, 8.45 Gra mofoonmuziek, 8.559.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Wfj be ginnen den dag, 8.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdien stige causerie, 12.00 Berichten, 12.05 Gra mofoonmuziek. 12.15 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest, 12.451.15 Nieuws- en economische berichten ANP en gramo foonmuziek, 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.45 Rococo-octet, 4.15 Gramofoonmuziek, 4.30 KRO-orkest. 6.15 Gramofoonmuziek, 6.45 6.50 Berichten. 7.00 Vragen van den eag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek, 7.20 Voor ci'e jeugd. 7.35 KRO-Symphonie-orkest, 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmu ziek. 8.15 KRO-Melodisten en solist. 8.30 Radiotooneel itiet luisterwedstrijd, 8.50 Wli sluiten den dag. 8.559.00 Nieuwsberich ten AF" .../„nVUK, 1875 AL NORV-Uitzending 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 8.25 Gewijd^ muziek (gr.pi.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.30 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek. 10.10 Gramo foonmuziek, 11.30 Amsterdamsch Salon orkest en gramofoonmuziek, 12.451.00 Nieuws- en econom. berichten ANP, 2.15 Gramofoonmuziek, 3.45 Zang, viool, piano en gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 5.30 Revida-sex- tet en gramofoonmuziek. 6.30 Revida-sex- tet, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.45 Reportage of muziek, 8.15 Nieuwsberich ten ANP en gramofoonmuziek, 8.45 Jeugd- dienstkerkkoor met orgelbegeleiding (opn.). 8.559.00 Nieuwsberichten ANP en slui ting. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. O. Lemmens, bis schop van Roermond, zal as Vrijdag geen audiëntie verleenen. Onder groote belangstelling is in het Chica- gotheater het 26e studiejaar van de R.K. Volks universiteit „De Kleine Academie" geopend door den Rector-magnificus der Katholieke Economische Hoogeschool mgr. prol. dr. Th. Goossens. Onder de talrijke aanwezigen bij deze openingsplechtigheid bevonden zich de burgemeester van Tilburg, mr. J. van de Mor tel, de wethouders mr. Scheidelaar, H. Eycke- mans, Laur. Janssens en H. van Dullemen; de hoogleeraren der K.E.H. Prof. Mag. dr. F. A. Weve O.P., Prof. mr. E. G. J. Glmbrere', Prof. H. A. Kaag, Prof. dr. P. P. van Berkum en tal van vertegenwoordigers van sociale organisa ties. Mgr. Goossens wees er in zijn korte ope ningsrede op, dat wij allen leven onder den druk van dezen tijd. Direct kunnen wij daar weinig aan veranderen, maar indirect zijn wij echter in staat deze tijden dragelijk voor ons te maken, door onze zinnen en gedachten op andere dingen te zetten, en vooral op die za ken die ons uit den neerdrukkenden ban van dezen tijd vermogen op te heffen. De Kleine Academie is een pracht van apo theek voor de geneesmiddelen van dezen tijd. Eli staan niet minder dan acht groote cursussen op het programma met 45 lessen en elf voor drachten en tooneelavonden. Spr. brengt hulde aan het bestuur van de K. A. voor zijn voort durende werkzaamheid om zijn leden en cur sisten geloofsovertuiging en geloofskennis bij te brengen. Opbouwing en vernieuwing van den geest zijn in dezen tijd noodig. Na dit kort openingswoord werd de cultuur film „Raadselen van het Oerwoud" vertoond. Voor het programma van Zondag 29 Sept. is ingelascht de wedstrijd VolendamH.V.C. Een redelijke kans voor de wijdbroeken om weer een succesje te oogsten. AFDEELING A. Javastraat 76 's-Gravenhage Tel. 11.30.41 \FDEELING B. Risico's tot 50.000. (woningen, inboedels, boerderijen, inventarissen, enz.) Aangevangen 26 Juli 1940. Reeds verzekerd: f 200.000.000. verdeeld over ruim 15000 posten. Grooter Risico's (voorloopig tot ƒ300.000. Aangevangen 24 Aug. 1940. Reeds verzekerd: f 25.000.000.— verdeeld over 400 posten. THANS OPGERICHT; AFDEELING C. Persoonlijke Ongevallen door Molest. Voor deze afdeeling adres; Gr. Hertoginnelaan 1, 's-Gravenhage, Telef. 335140. Alle afdeelingen zijn streng gescheiden en hebben VRAAGT ONZE TARIEVEN AAN UW ASSURANTIEBEZORGER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6