Rede vain den Rijkscommissaris New-Y orksche Beurs rouw die in het donker kwam Ottawa pleegt overleg met Washington Weer Fransche bommen op Gibraltar VLIEGBASES OP MALTA WEER BESTOOKT- ZONDAG 29 SEPTEMBER 1940 (Vervolg van pagina 1) Godsdienst de hoogste geestelijke uiting Italiaansch weermachtsbericht Twee Britsche aanvallen in Oost-Afrika afgeslagen Clearingkoersen OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Gonfectie-industrie OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Koffie- en theedistribulie OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Brood-, vleesch- en vleëschwarendistribulie voor hofels, restaurants, café's, broodjes winkels e.d. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Distributie van zeep Over het te Berlijn gesloten drielandenverdrag Groot aantal dooden gevallen Wiskunde L. O. Oploopende koersen; slot goed prijshoudend O mzet: 200.000 7* 8 f r2* 41 If Academische examens WISSELKOERSEN t AMERIKAANSCHE GOEDERENMA RKT 28 Sept. 27 Sept. Tarwe FAILLISSEMENTEN DOOR SYDNEY HORLER legen den echtend bereikte bji een dorpje dat. En wat het cultureel leven betreft, zoo kan ik u slechts de verzekering geven, dat juist wij een eqjit volksch Nederlandsch cultureel leven willen, ja er direct naar verlangen en er zeker van zijn, dat evenals het eigen karakter van de Duitsche stammen, die toch heden een door één geloof en één wil bezield volk vormen, niet tot splitsing maar tot verrijking van het geheele Duitsche cultureele leven strekt, evenzeer de vei scheidenheid van het Nederlandsche en Duit sche cultureele leven geen splitsing beteekent, maar slechts een verrijking van beide kanten. Weliswaar - .zooals u zelf zegt kan het, niet gaan om dat steeds naar het westen kijkende aesthetische, dat evenals vroeger ons ook uw cultureele streven beheerschte en leidde tot splitsing, tot een bovenmatig accentueeren der dialectiek en tot een zich vermeien in de- nuan ces van ondergang en twijfel. Het cultureele leven van een volk moet in zijn diepste diepte gegrondvest zijn op een hechte wereldbeschou wing, die haar kracht weer put uit het besef van eigen volk en het opgjan in de gemeenschap van dit volk eischt. U sprak over het Nederlandsche en het Duitsche volk als over twee broeders en daarmee raakt u aan den grondslag van onze gemeenschappelijke Germaansche af stamming. Ik wil bovendien nog wijzen op de kameraadschap, die deze beide volken moet omsluiten. Kameraadschap der volken beteekent evenzeer als bij kameraadschap der enkelingen het vaste besluit eikaars lot te deelen envoor elkaar in te staan. Het Duitsche vclk is tot deze kameraadschap volkomen bereid en zal voor deze kameraad schap alles in het werk stellen, wanneer het om het bestaan van den ander mocht gaan. Het mag dan op het oogenblik schijnen, als of van het Nederlandsche volk op het oogenblik meer gevergd wordt. Doch dit houdt alleen ver band met de uiterlijke levensomstandigheden, die juist tengevolge van de gemeenschap van het lot aan dezelfde beperkingen onderhevig zijn, in welke het Duitsche volk zich op het ocgenblik schikt. Doch Nederlanders, die een ruimeren kijk op de dingen hebben, zullen be grijpen, wat het beteekenen kan, wanneer de gansche reëele macht van het Duitsche 85-mil- lioenen volk en het Groot-Duitsche rijk, als het er op aan komt, bereid is op de bres te staan voor het bestand van het Nederlandsche volk en den Nederlandschen staat, want hierin schuilt juist de kern van het lot van dezen staat, dat zijn reëele machtsbasis verre ten achter bleef bij zijn uitgestrektheid. En zon der mij nu bij deze gelegenheid met politiek of zelfs problemen der buitenlandsche politiek te willen bezig houden, zoo dient u toch te weten, dat onder alle omstandigheden de gan sche uitgestrektheid van het toekomstig gebied, waarover de invloed van het Duitsche rijk en het nieuwe Europa zich uitstrekt, te uwer be schikking zal staan en wel ter beschikking van vrije Nederlanders, onze kameraden. Het gaat dus niet om vrijheid, zelfstandig heid en onafhankelijkheid. En het verwijt van heulen met den tegenstander of zelfs verraad, treft volkomen ten onrechte de mannen, die voor het Nederlandsche volk een weg aan de zijde van het Duitsche volk zoeken. Wat be teekent verraad dan eigenlijk? Wij Duitschers weten het maar al te goed. Wanneer wij volk en volkskarakter als hoogste goed beschouwen, dan pleegt diegene verraad, die zich juist aan dit hoogste goed vergrijpt. Wie volksvreemde of zelfs voor het volk schadelijke biologische, geestelijke en moreele invloeden toelaat of zelfs bevordert, is evenzoo een verrader, als diegene, die de kracht van het volk meedco- genloos voor zelfzuchtige doeleinden mis bruikt. In tijden van plotselinge nederlagen hoort men dan ook steeds het woord verraad, maar nooit hoort men het uit den mond der dappere soldaten in de voorste linies, die de overweldigende militaire macht, van den tegen stander leerden kennen en respecteeren. Men neemt ook die menschen graag verraders, die tegen stands- en klassegrenzen optorsen, wan neer deze verschillen hun eCOnomischen en geschiedkundigen zin verloren hadden en het leven van het volk beklemmen Ik kan U verzekeren, dat juist die Nederlandsche mannen, die men boosaardig of onnadenkend verrader noemen wil, bij de opperste leiding van het rijk heel goede en waar dige vertegenwoordigers van de Ne derlandsche zaak en de Nederland sche vrijheid waren. Over welk laatste punt door het rijk nooit eenige twijfel was gelaten. Ik kom ook nog graag terug op uw opmer king, dat de godsdienst de hoogste geestelijke uiting van alles om ons heen is. Ook wij heb ben deze vaste overtuiging. Hoe zouden wij anders ook zoo'n onmetelijk streven der her vorming en vernieuwing der geestelijke en reëele verhoudingen der Europeesche menschen met het vaste vertrouwen pp succes kunnen beginnen, wanneer wij ons in ons werk niet met God verbonden en aan God gebonden zou den gevoelen. Misschien is dit ons geloof niet zcozeer vervuld van angst voor het leven en gesmoord door den druk van de onbeduidend heid daarvan, als wel gedragen door het bewust zijn van de volkomen juiste voeging in de schepping, waarvan de beteekenis ons meesta- verbórgen blijft. Wij moeten er echter tegen opkomen, wanneer banden der dogmatiek aU politieke kenteekenen worden beschouwd en zoo tot splijting van het volk leiden. Want voor ons zijn de volkeren in hun door den bloede be stemd karakter de door God gewilde bouwstee nen der menschheid. U hebt er juist aan gedaan, toen u zich in uw streven niet door mij liet legitimeeren. Dit geldt voor u precies zooals voor ieder de ge meenschap betreffend en daarmee politiek streven. U zult en u wilt zich geen macht door den staat laten geven om deze macht dan Op politiek gebied uit te buiten, maar het is u daarom te doen de Nederlandsche menschen van de juistheid van uw weg te overtuigen en hen voor uw overtuiging te winnen. Hier is slechts één ding voor noodig, moed en wel de moed van het inzicht, het besluit en de vol komen toewijding. U verzocht mij, u ofwel het Nederland sche volk tijd te laten. Wij haasten u niet. Want de beslissingen vallen hier niet voor ons. Onze beslissingen, die bevechten wij in de overige wereld. Maar juist voor deze beslissing is het van het grootste belang, dat het Duitsche volk het Nederlandsche volk als zijn kameraad beschouwt. De rich ting van den weg moet bij het begin van den marsch worden gekozen. De bouw van den weg kan dan met uiterste zorgvuldig heid en overleg geschieden. In dezen zin is uw redevoering een daad en wij zijn ge tuigen, dat mannen in Nederland, die zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid, reeds nu Op het oogenblik, de kameraad schap van het Nederlandsche met het Duit sche volk gekozen hebben, in het bewust zijn, dat deze ineenvlechting van ons beider lot ons groot maakt en beiden ten goede komt. Daarvoor dank ik u. Op de rede van den Rijkscommissaris, rijks minister Seyss-Inquart volgde, evenals op die van den voorzitter, een langdurig applaus. De voorzitter verklaarde daarna de officieele ver gadering gesloten. In de ruime zalen van Pulchri Studio waren daarna de rijkscommissaris en zijn gevolg, als mede de honderden deelnemers aan de voor treffelijk geslaagde samenkomst, nog geruimen tijd in ongedwongen samenzijn bijeen. 1 ERGENS IN ITALIË, 28 Sept. (Stefan!) Hier volgt het 113de Italiaansche weer machtsbericht: Onze vliegtuigformaties, begeleid door jagers, hebben den aanval op het eiland Malta hernieuwd en de vliegvelden van Micabba en Halfar gebombardeerd. Nadat de formaties deze actie ongestoord hadden volbracht, deden vijandelijke jagers een tegenaanval op haar. Twee vijandelijke vliegtuigen werden zwaar beschadigd en vermoedelijk neergeschoten. Al onze vlieg tuigen keerden terug. In Noord-Afrika zijn zuiverings- en ver kenningswerkzaamheden verricht. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Gam Oei Grein en Dzjara-Boeb, waarbij twee Libyers gedood en vijf Italianen gewond werden. Onze jagers, die zich terstond in den strijd mengden, schoten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Drie andere vijandelijke toe stellen werden waarschijnlijk neergeschoten. In Oost-Afrika trachtten Engelsche af- deelingen met gemotoriseerde vervoermid delen in ehtg ebied van Kassala twee aan vallen te ondernemen, maar na een ge vecht met onze patrouilles maakten zij,met zware verliezen rechtsomkeert. Onze luchtmacht heeft in den Midden-Soe- dan vijandelijke verdedigingswerken gebom bardeerd. Een vijandelijke luchtaanval op Assab maakte geenslachtoffers en veroor zaakte evenmin schade. Een Britsch vliegtuig landde te Lampedoesa Sebrisani. De beman ning, die uit een officier en twee onderofficie ren bestond, werd gevangen genomen. Koersen voor stortingen op 30 September 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 75.36, Belga's 30.14, Zwitsersche francs 42.77, Lires 9.87. Deensche kronen 36.40. Noorsche kronen 42.80. Zweedsche kronen 44.85. Tsjechi sche kronen (oude schulden) 6.42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche ponden 1.45 Vi. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat het fabriekmatig verwerken of doen verwerken van stoffen, geheel of gedeeltelijk vervaar digd uit wol, kunstwol, katoen, linnen, kunstzijde en alle ter vervanging hiervan dienende textielgrondstoffen. vanaf heden slechts is toegestaan aan bij de Sectie Confectie van het Rijksbureau voor Wol en Lompen en van het Rijks-Textielbureau, Keizersgracht 542 te Amsterdam, inge schreven ondernemingen, die in het bezit zijn van een door den directeur van genoemde sectie verleende vergunning. Ondernemingen, welke uitsluitend in eigen bedrijf vervaardigde tricot- stoffen verwerken of doen verwerken, vallen niet onder bovengenoemde sectie, doch zyn gebonden aan de terzake geldende bepalingen van het Rijksbureau voor Wol en Lompen te Tilburg en/of het Rijks textiel bureau te Arnhem. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement, van Landbouw en Visscherij, vestigt in verband met de reeds in de bladen bekend gemaakte vaststelling van het koffie- en theerantsoen op 250 gram koffie of 75 gram thee voor het tijdvak van 28 September tot en met 8 November a.s. de aandacht van belanghebbenden op het volgende: In verband met de verlenging van de distributieperiode van 4 tot 6 weken is het theerantsoen van 50 gram gebracht op 75 gram. Dit brengt mede. dat vanaf 28 September ook de toewijzingen voor een bepaald aantal rantsoenen koffie of thee recht geven op rantsoenen thee van 75 gram. Dit geldt zoowel voor de toewijzingen, die nog zullen worden uitgereikt, als voor de voor 28 September uitgereikte toewijzingen, voor zoover de toegewezen hoeveelheid op dien datum nog niet was afgeleverd. Op een aantal van deze toewijzingen staat vermeld: ,,1 rantsoen 250 gram koffie of 50 gram thee". Dit is dus, nu het theerantsoen op 75 gram is gebracht, niet meer juist. De toewijzingen geven, ook al staat er op vermeid ,.1 rantsoen 250 gram koffie of 50 gram thee" recht op rantsoenen van 250 gram koffie of 75 gram thee. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, brengt het ondervolgende ter kennis Voor de maand Oétober kunnen de hotels, restaurants, café's e.d. bij de distributiediensten een toewijzing voor brood afhalen en een aanvraag ter verkryging van een aantal losse bonnen voor ,,een rantsoen vleesch" indienen. Bovendien zullen de distributiediensten ook na October aan deze in stellingen in beperkte mate toewijzingen voor vleesch kunnen uitreiken ter voorziening in bijzondere behoeften, welke "niet door de door de bezoekers ingeleverde consumentenbonnen gedekt kunnen worden. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat ook „Wehrmachts- marken" en Duitsche reis- en hotelbonnen voor brood en vleesch door de instellingen moeten worden in ontvangst genomen. Zij kunnen deze bonnen bij de distuibutiediensten inruilen tegen gewone bonnen voor ,,een rantsoen brood" of „een rantsoen vleesch". Zoowel op de Wehrma.chts- marken als op de Duitsche reis- eri hotelbonnen staat de hoeveelheid brood of vleesch, waarop deze recht geven, vermeld. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Geconstateerd is, dat een aantal zeepfabrikanten en -handelaren de bestaand^ distributievoorschriften hebben overtreden. Deze firma's heb ben namelijk ten aanzien van toiletzeep en medicinale zeep van oude samenstelling onjuiste voorraadopgaven ingediend, terwijl zij bovendien êenoemde zeepsoorten zonder toestemming van het Rijksbureau voor hemische Producten (Sectie Zeep) hebben afgeleverd. Deze vergrypen ziin des te zwaarder, daar genoemde zeepsoorten gereserveerd dienden te blijven voor de verzorging van zieken en kinderen, voor medici, enz. In verband met het bovenstaande zijn thans de verkoop en aflevering yan alle soorten medicinale en toiletzeep van oude samenstelling met ingang van heden verboden. Overtredingen zullen ten strengste worden gestraft. De verkoop van de genoemde zeepsoorten door den kleinhandel aan het publiek blijft evenwel toegestaan tegen inlevering van de daarvoor aangewezen bonnen (,,1 rantsoen toiletzeep"). Aflevering door den kléin- handel op andere dan genoemde bonnen, of zonder bon, zal uiteraard ten strengste worden gestraft. De detaillisten kunnen tot nader order hun voorraad toiletzeep en medicinale zeep oude samenstelling niet aanvullen. De door de detaillis ten in ontvangst genomen bonnen (,,1 rantsoen toiletzeep") dienen zorg vuldig door hen te worden bewaard. De grossiers en tusschenhandelaren (dus niet de detaillisten) zyn verplicht op te geven, welke voorraden toilet- en medicinale zeep oude samenstelling in hun bezit zijn. Deze opgaven dienen op formulieren te geschieden, welke Dinsdag ochtend 1 October a.s. bij de plaatselijke distributiediensten moeten wor sen gehaald en uiterlijk/ Donderdag 3 October a.s. bij deze distributie- diensten ingevuld moeten worden ingeleverd. Den .fabrikanten en importeurs is een mededeeling van bovenstaanden inhoud door het Rijksbureau voor Chemische Producten (Sectie Zeep) rechtstreeks toegezonden. OTTAWA, 28 Sept. (D.N.B.). De gemeen schappelijke verdedigingscommissie van de Vereenigde Staten en Canada zal Woensdag a.s. over het bondgenootschapsverdrag van Berlijn te Boston overleg plegen. Het bezoek van den Engelschen ambassadeur, lord Lothian, by den ministen van Buitenland sche Zaken Huil hield, naar dezfe laatste mede deelde, verband met de nieuwe steunpunten, die Amerika van Engeland op het Westelijk Half rond heeft gekregen. De kortelings in de Vereenigde Staten aan gekomen afdeelingschef in het Britsche minis terie van munitie, sir Walter Layton, heeft pre sident Roosevelt een rapport overhandigd be treffende den stand van de Engelsche wapen productie. De Britsche ambassadeur Lord Lo thian, die bij de besprekingen aanwezig was, verklaarde daarna tegenover Amerikaansche journalisten, dat Engeland een zoo snel moge lijke leverantie van alle soorten wapens uit Amerika levendig zou toejuichen. Op de vraag, waar Engeland het dringendst behoefte aan heeft, antwoordde Lord Lothian: „Meer van alles en sneller". Op de vraag of Engeland meer torpedoboot- jagers van de Vereenigde Staten noodig heeft, antwoordde de ambassadeur, dat hjj niet ge loofde, dat Engeland iets, wat het ook zij, van de hand zou wijzen. MILAAN, 28 Sept. (D.N.B.). Ook gisteren zijn enkele eskaders Fransche bommenwer pers, naar de „Stampa" meldt, over Gi braltar gevlogen. Het luchtafweergeschut opende het vuur op de Fransche vliegers, die verscheidene bommen boven de vesting lieten vallen. In Gibraltar zouden tot dusverre als slacht offers van het laatste bombardement 44 dooden zijn geborgen, onder wie 19 matrozen. Een reeks andere slachtoffers ligt nog onder de puinen der getroffen gebouwen en installaties. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: D. R. de Viet te Leiden, B. M. Wensing te Vlaardin- ger-Ambacht en A. C. J. Wijnen te Eindhoven. NEW YORK, 28 Sept. Op de New-Yorksche effectenbeurs werd ook heden in hoofdzaak aandacht bes.eed aan de politieke gebeurte nissen. In verband daarmede waren de "omzet ten betrekkelijk klein, aangezien verschillende beurskringen zich bovendien met het oog op het weekeinde afzijdig hielden. De stemming was echter prijshoudend en daar het aanbod tevens ophield en er een aantal aahkcopen plaats vond van met zorg uitgeksEen fond sen, ontstonden er koersstijgingen, die tot on geveer een punt gingen. Bij deze opwaartsche koersbeweging hadden staalwaarden weer de leiding. De bedrijvigheid in de staalindustrie wordt voor de omgeving van Pittsburgh voor de komende week geraamd op 89 pCt. der capa citeit, terwijl men haar voor het gebied van Youngstown Op 84 pCt. aanneemt. De prijs van staalschroot nr. 1 te Chicago is, na de uit- voerbeperking, vergeleken, met het begin van eeze week, met een dollar per ton gedaald. Hij deze week, met een ollar per ton. VOor automobielfondsen, luchtvaarta,andeelen en spoorwegfondsen bestond kooplust, terwijl fondsen van handelshuizen prijshoudend ge- Sept. 28 27 26 Air Reduction 40* 39 f 41 Allied Chemical 162* 162* 162* American Can Co. 100 99 99* American Radiator 7* 7* Am. Rolling Mills 11 11 11 1 Am. Smelt Ref 41 40* 42* Am. Sugar Refining 12* 13 13* Am. Tel. Tel. 162* 162* 164* Am. Tobacco B. 77* 77* 78* Am- Waterworks 8* 8* Anaconda Cooper 22 21 22* Atchison Topeke 16* 16 16* Baldwin Locomotive 15* 15 15* Baltimore Ohio 4 3* 4* Bethlehem Steel 79 78 79* Canadian Pacific 3* 3* 3* Comm. Invest. Trust 36* 36* 37* J. I. Case Company 52 51 53* Ches. Ohio 39* 39* 40 Chicago Rock isl. Chrysler Motor 78* 77* 79 Consolid. Edison Co. 26 26* 27 Deleware r' Huds. 13 12* 13* Detroit Edison C. 108 108 108§ Dupont de Nem. 172* 172* Eastman Koda.' 133* 133 135* Genera) Electric 35 34* 35* General Foods 40* 40* 40* General Motors 49* 48* 49* Good Year 15* 15* 16* Hudson Motor 3* 3* 3* Intern. Harvester 46 45* 46 Int. Merc. Marine 5* 5* 6 Intern. Nickel 26* 26* 27 Internationa) Papei 14 13* 14* Intern. Tel. en Tel 2* 2* 2* Kennecott Copper 30* 30* 31 t MackTrucks Incorp. 22* 22* 22* Montgomery Ward 40* 40* 40 National Biscuit Co. 19* 19 19* Nat. City Bank New York Central 14* 13* 14* Norfolk Western 218 218 218* North. Am. Aviat. 17* 16* 17* Nord. Amer. u.a. 18* 18* 18* Northern Pacific 7* 6* 7* Packard 3* 3* 3* Paramount 6* 6* 6* Pennsylvania 21 21 22* Proctor Chambl. 64 63* 63* Publ. Serv. N. J. 34* 34* 34* Pullman Incorporat. 20* 20* 21 Pure Oil Company 7* 7* 7* Radio Corporation 41 4* Reading Company 14* 14* 14* Rep. Steel s 17* 17* Pi- Reynolds Tobacco B. 35* 35 SS* Sears Roebuck 8l 81 821 Shell Union Oil 8* 8* 8 s Socony Vacuum 8* 8* 8* Southern Pacific 8* 8* 8* Sotthern Railway 12* 12* 12* Standard Brands 6* 6* 6* Stand. Oil of N.-J. 33* 34* 34* Texas Gulf Suiphui 33 33 33* Twent. C. Fox Film 5* 5* 6 Union Carb. Carb. 73* 75 72* Union Oil of Calif. Union Pacific 83* 83 83 i United Aircraft 39* 39* 40* United Corp A. 1* 1 1 United Fruit Comp. 66 69 i U. S. Ind. Alcohol 22* 22 2i U. S. Rubber 20* 20 20* U. S. Steel 57* 56* 57* (J. S. Steel pref. 122 121 121 Western UnioD 18* 18* 18 1 Westingh. Electric 106* 106 106* JVoolworth Building 33 33 33* DELFT (Technische hoogeschool). Geslaagd voor het prop. examen voor civiel-ingenieur: C. van Bergeijk, Utrecht; J. M. Langeveld, 'sGra- venhage; J. R. Thierry, Haarlem. WAGENINGEN (Landbouwhoogéschool)Ge slaagd voor het ingenieursexamen Nederland sche landbouw de heeren B. K. de Boer, geb. te Delden, E. P. Busscher, geb. te Ambt-Harden- berg, H. Heeres, geb. te: Hieslum; A. Vondeling, geb. te Appelsga. Geslaagd voor het candidaatsexamen Neder landsche landbouw de heeren A. M. M. Bartels, Th. E. Galesloot, H. Th. Hollenkamp, W. H. Sie- ben. Geslaagd voor het candidaatsexamen kolo niale landbouw de heeren H. F. N. Feekes en G. Hamming (met lof). stëmd waren. De omzetten der warenhuizen in de op 21 September geëindigde week worden 10 pCt. hooger geraamd dan in de overeen komstige week van het vorige jaar. Chemische waarden vertoonden een vaste houding, dbch de handel in deze fondsen was kalm. Petroleumwaarden waren aan den flau- wen kant. De beurs sloot goed prijshoudend, terwijl staalwaarden, luchtvaart- en automobielaan- deelen ongeveer een punt hooger eindigden. Er werden vandaag 484 fondsen verhandeld, waarvan er 248 in koers zijn gestegen. 107 fondsen leden een koersverlies, terwijl 129 fond sen op hetzelfde peil als den vorigen dag ein digden. Slotkoersen Sept. NEW YORK, 28 Sept. 28 27 26 Londen Parijs 4,03* 4.03* 4.03 Amsterdam 1 Berlijn 40.00 39.95 39.95 Brussel i Rome 5.05 5.05 5U5 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 22,89 22.91 22.85 Weenen Stockholm 23,85 23.85 23*,S5 Montreal 87.125 86.625 86.50 B. Aires Papiei, 29,78 29,78 29,78 3.Aires Markt 23,25 22.90 23.65 Yokohama 23.45 23.45 23.48 NEW YORK, 28 Sept. 28 Sept. 27 Sept. 9.43 9.26-27 9.04 05 28 Sept. 27 Sept. Katoen Oct. 9.58 9.52- Dec 9.57-59 9.53.54 Jan 9,50 9.43 Rubber Standaard Oct. 19,55 19.60 Dec. 19,49 19.50 Jan 19.43 19.41 Mrt. 19.32 19,25 Tin Loco 51.50 50,25 Termijn 51,35 50.20 90 dagen 51,25 51.00 CHICAGO, 28 Sept. 28 Sept. 27 Sept. 28 Sept. 27 Sept. Tarwe Haver Mrt. 9,51- Mei 9,35 Juli 9.14 Mel 19,20 Juli 19.10 Sept 19.15 19,10 Dec 82 79 80 Mei 81 70 Juli 78 g 76 Mais Dec Mei 4 Jull 59 59 Dec. 32 Mel 321 juil Rogge 57 Dec. 45 49| 50 57 d/ t 58 J 58 Mel - Juli 31* 32* 44* 48 49 Reuzel Sept. 4.62 4.62 -f Dec 4.87 4.85* Oct. 4.65 4.65* Jan. Oct. 71 Dec 73 Mei 77 Rogge Oct. 45 Dec. 47 Mel 49 J Haver Oct 31 Dec 291 70* 72 76* 43* 45 47 5,00* 4.97 WINNIPEG, 28 Sept. 28 Sept. 27 Sept. Gerst Oct. 39*38* Dec. 39 38 Mel 40* 39* Lijnzaad Oct. 117* 1216-* Dec. 117* 1,17 Met 118 1.1-7 30* 28* Mel 30 28— Opgegeven:door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Mutatie: 25 September 1940 is in de op 23 December 1935 uitgesproken faillissementen van de Firma van Gerve Boshuizen em W. F. van Gerve en J. C. Boshuizen, te Amsterdam, in de plaats van mr van Westen tot curator benoemd: mr. Th. P. J. Masthoff, Heeremgracht 286. te Amsterdam. Failliet verklaard: 26 Sept.: Carel Cornelis Borsten, kantoorbe diende, Arnhem, Dotterlaan 28. R.c. mr. F. --M. Pleijte. Cur. mr. H. Meekhof, te Arnhem', Sta tionsplein 13. Barend Reinier Maassen, fotograaf, Arnhem, St. Peteriaan 109. R.c. mr. F. M. Pleijte. .Cur. mr. J. S. G. van Brummen, Arnhem, Steenstraat 9. h. Winters, timmerman-aannemer, Leeuwar den, Roodborststraat 12. R.c. mr. H. J. van Maa- nem. Cur. mr. K. B. van Diemen, te Leeuwarden^ W Lahaij, hotelhouder, wonende te Valken burg L„ Emmalaan 12. R.c. mr. Th. van Door- ninck. Cur. mr. Ch. Evers, Maastricht. 27 Sept.: Willem Lauer, parapïuie-handelaar, wonende te Hilversum, Bussumerstraat 30. R.c. mr. C'. J. Heemskerk. Cur, mr. R. Meurs, Kerk straat 87, Hilversum'. W. van Gulik. kleermaker, Tilburg, Palm straat 2. R.c. mr. H. W. W. Andreae. Cüratrice mejuffrouw MP. T. Passtoors, Tilburg. Wiliem Il-straat 38. In de week van 23 t.m. 28 September 1940 wer den" in' Nederland 24 faillissementen uitgesproken Opgeheven wegens gebrek aan actief de faill. van: H. M. van den Berg, Amsterdam; J. Diesveld, Amsterdam; A. J. Prudon, Amsterdam; C. Jon- gert, vischhandelaar. Monnikendam; S. de Krom me, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingsiijst: IT Sept.: E. Kooi, Eindhoven. Geëindigd dooE het verbindend werden der eenige uitdeelingsiijst^ Uitk. 13.49 pCt. 21 Sept.: C. J. Fischer, Tiel. Idem. Uitk. 3'.65 pCt. 22 Sept.: W Jungslager, Amsterdam. Idens. Uitk. nihil (pref. f2820.25). 23 Sept.: J. F. A. Bos, Amsterdam. Idem. Uitk. 100 pCt. pref. en nihil conc. crediteuren. W. D. van den Bos, Amsterdam. Idem. Uitk, nihil (pref. f 177.59). F. Bersée, bloembolïenhandelaar, Beverwijk. Idem. Uitk. 9.8574 pCt. 24 Sept.: R. J. van Doggenaar, Nijkerk. Idem, Uitk. 2.8668 pCt. J. Dantuma, muziekhandelaar. Leeuwarden). ld, Uitk. nihil aan cone, crediteuren. J. D. Westenberg. Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingsiijst. A. H. Peeters, Brunssum. Idem. M. v. d. Minnen, Amsterdam, banketbakker. Idem. B. te Pass, Amsterdam. Idem. J. Tesink, steenhouwer, Apeldoorn. Idem. 47 Nadruk verboden Als een kaleidoscoop ging het gebeurde aar, zijn geest voorbij. Hij zag Valerie in gedachten „•The Bam" verlaten en zich op weg begeven naar Londen. Die afschuw.elijke slang, mevrouw Laidley Craig, met wie hij nog wel zou afreke nen, nam teeder afscheid van haar.... en het jonge meisje had er geen flauw vermoeden van wélke plannen gesmeed waren, voordat ze op de een of andere manier hoe was hem niet be kend werd opgehouden en ontvoerd. Peter Traill was dood,, Valerie Insall werd gevangen genomen en Bishop viel nergens te vinden. Hij, Holiday, was dus de eenige die nog over was. En terwijl dit feit heel duidelijk tot hem door drong, kon hij toch een glimlach niet weerhou den. Het was echter een grimmige, vastberaden lach en er lag ook iets van wanhoop in. "Want het eigenaardige van den toestand was ineens ten volle tot hem doorgedrongen; vaag herin nerde hij zich in die oogenblikken ook dat hij met gevangenisstraf was bedreigd indien hij zich Verder met de bewuste zaak zou bemoeien. Hii kon later niet me» precies nagaan, welke gedachten gedurende het laatste gedeelte van den tocht over hem waren gekomen. Tweemaal had hij oponthoud: eerst sprong een band en nog geen twintig meter verder een tweede. Hij werd nu zoo angstig, dat hij den voorraad ben zine naging voordat hij zich weer op weg begaf,, en in dat opzicht was hij gerust gesteld. Waarheen zou hij nu rijden? Londen of Wyke- ham? Dat vraagstuk diende spoedig opgelost te wor den. Hij trachtte zich in Stadenfield's plaats te denken. Waar kon een dergelijke misdadiger het meisje verborgen houden? Daar haar kennissen wisten dat ze naar Wykeham was gegaan, leek het Holiday voor de bende een te groot risico toe om haar in Surrey te houden. Daartegenover stonden evenwel andere feiten. Hij wist nu voldoende van Aubrey Stadenfield af om er van overtuigd te zijn, dat die kerel voor niets terugdeinsde. En ten tweede zou hij er zonder twijfel zóó zeker van wezen dat hij, Holiday, in den valstrik van den zoogenaamden schrijver terecht was gekomen, dat hij van zijn kant geen gevaar hoefde te duchten. Een en ander met elkander combineerend, besloot hij regelrecht naar Surrey te rijden. Hoe het kwam wist hij zelf niet, maar hij was er diep in zijn hart van overtuigd, dat hij Sta denfield daar zou vinden. En wanneer hij den duivel eenmaal te pakken had. dan zou hij hem de waarheid ontrukken, onverschillig welke maatregelen hij ook moest toepassen. Er diende nu eindelijk eens een einde aan zijn regeering te komen. op een afstand van ongeveer dertig mijlen van Londen lag verwijderd. Een verbaasde herber gier, die door een geweldig geklop op de deur in zijn slaap werd gestoord, stond bleek van schrik tegenover hem. „Ik merk dat u een telefoon heeft. Ik moet dadelijk met Londen verbonden worden," deelde hij hem mede, „en als je me binnen een kwar tier wat te eten kunt geven, heb ik er een pond voor oiier." De boosheid van den herbergier was als bij tooverslag verdwenen, toen hij een deigelijk be drag hoorde noemen; zonder verdere aarzeling bracht hij Holiday naar een kleine zitkamer en wees op een telefoontoestel. Daarna riep hij Lizzie vermoedelijk zijn vrouw die zich naar de keuken begaf. Het duurde tien minuten voordat Holiday ver binding kon krijgen met Mount Street en het bericht of liever gezegd de afwezigheid daar van dat Somers verstrekte, maakte zijn hu meur niet bepaald beter. „Nee, mijnheer," antwoordde de bediende. „Mijnheer Bishop is er niet geweest. Mag ik u vragen waar u op het oogenblik zit?" „In een dorpje, Kimpdaie geheeten, in Hert fordshire, doch ik ga regelrecht door naar Wyke ham In Surrey. Bel straks dadelijk de flat van mijnheer Bishop op om uit te vinden of hij thuis is. Indien dit het geval is, dan kun je hem het navolgende vertellen: Juffrouw'Insall is ver dwenen en ik vermoed dat ze ontvoerd werd. Ik ga naar Wykeham in Surrey dicht bij Dor king om de noodige inlichtingen te krijgen. Ik aou serder graag sollen dat, hy daar zoo gauw koude mogelijk bij me kwam. Is het je duidelijk?" „Volkomen duidelijk, mijnheer,'' klonk het antwoord. „Als u het wilt zal ik alles even her halen." Nadat Somers dit gedaan had, belde Holiday af, voordat hij verdere vragen kon stellen. Een schaal met ham en eieren, een pot thee en brood wachtte hem, en na den kleinen wagen gestald te hebben, begon hij te ontbijten. Hij had een geweldigen trek en er bleef dan ook bitter weinig van het opgediende over. Een half uur later was hij al weer op weg en hoe dichter hij Surrey naderde, des te meer dacht hij aan het onderhoud dat hij den vorigen middag met mevrouw Laidley Craig had gehad. Hij herinnerde zich het waarschuwende kuchje van een persoon die zich achter een gordijn ver scholen had, en voor den zooveelsten keer vroeg hij zich af, welke rol de echtgenoote van een hoogen ambtenaar van het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken in deze eigenaardige zaak kon spelen. Hij was er in zijn hart van over tuigd, dat ze er wel degelijk iets mee uitstaande had, en de overtuiging werd zelfs sterker dat die vrouw gelogen moest hebben. Waarom? Met welk doel? Bestond de moge lijkheid dat zij en Stadenfield met elkander in relatie stonden.... dat ze samen werkten? Had deze misdadiger misschien zelf vanachter het gordijn gehoest? Hij bracht nu een en ander met elkaar In verband.... Was zijn bezoek aan mevrouw Laidley Craig een zekere waarschu wing voor de bende geweest? Had de inmenging van zijn kant beteekend dat....? Er voer een rilling door zyn leden en hy wilde die gedachte met geweld van zich afzetten. Even later moest hij toch echter weer de waarheid onder de oogen zien. Was hij indirect de oor zaak geweest van Valerie Insall's dood? Ze moest zich thans al eenige uren in de macht van Sta denfield bevinden. Het zou eenvoudig nutteloos wezen indien hij mevrouw Craig nogmaals een bezoek bracht in Londen. In de eerste plaats omdat hij hierdoor zou verraden niets bereikt te hebben, en ten tweede zou de vrouw hem zonder twijfel niet eens ontvangen. Nee, het mysterie van Valerie Insall's verdwij ning was in Wykeham begonnen en van daaruit moest hij dan ook met zijn onderzoek aanvan gen. Hij hoorde ergens een kerkklok negen uur slaan, toen hij den wagen voor een kleine her berg, waarop „De Blauwe Beer" was geschilderd, liet stilhouden. Hij liep de gelagkamer binnen: een breede, groote man, gekleed in een Manchester pak met koperen knoopen, keek van een courant op welke hij had zitten lezen. „Kan ik vannacht een kamer krijgen?" vroeg Holiday. „Dat zal wel gaan, mijnheer," luidde het ant woord. „Wykeham is weliswaar een klein dorpje, maar de omstreken zijn erg mooi. En u zult het bij ons best hebben." „Laat Ik de kamer dan maar meteen be spreken," zei Holiday glimlachend. „Heeft u plaats voor mijn wagen?" „Ja zeker, mijnheer. Ik zal mijn' vrouw even roepen om u uw kamer te wijzen.1' Nadat Holiday de keurige, zindelijke kamer bewonderd had, keerde hij naar de gelagkamer terug, waar hij een glas bier dronk. Hij was vast besloten de waarheid te ontdek ken.... onverschillig wat het hem ook zou kosten. HOOFDSTUK XXVII De vrouw die lachte Toen Valerie tot bewustzijn raakte, deed haar geheele lichaam haar onbeschrijflijk veel pijn. Ze had het gevoel alsof ze zwaar ziek was en iets doormaakte dat veel van haar krachten eischte. Haar ledematen klopten en het leek haar toe alsof er een hamer in haar hoofd sloeg. Ze was zelfs zoo ellendig, dat ze er in die oogenblikken naar verlangde nu maar te kunnen sterven. Doch daarna kwam ineens haar jonge veer kracht boven en begon ze haar omgeviqg op te nemen. De herinnering aan die afschuwelijke botsing met de luxe-auto liet zich evenwel niet verjagen; in gedachten zag ze den wagen weer met ontzettende snelheid op haar afkomen De botsing was het werk van opzet geweest Een en ander moest van tevoren tot in de klein ste bijzonderheden zijn geregeld. Ze had me vrouw Laidley Craig niet gezegd welken weg z® naar de stad zou nemen. Dat beteekende dus. dat ze gevolgd moest wezendoor haar vijan den. Ze was in handen gevallen van dezelfde menschen, die zij ten ondergang had willen brengen. (Wordt jtervolgc»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2