iMfiémuk'S Britsche brisant- en brandbommen op Amsterdam Bommenregen op Londen en Britsche havens duurt voort Londen hedennacht weer bestookt De strijd om een baby Distributiebonnen vervalscht Besprekingen in Berlijn Groote ravage woonwijk iin richt schade aan Verduistering Wesseling SINT PETRUS" NIEUW ROOD in Reeds drie dooden jen geborgt Ook bommen op den Helder 20 Brandbommen op Zaandam Drie bommen bij Heino Naarden gebombardeerd E.N .A.van MEVE R D E N Japansche opperbevelhebber in Zuid-China gesneuveld VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Stadieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Bessen-aperitief Af fl. 2.85 p. literflesch^^ 'lil De eerste sneeuwval in Europa Duitsch weermachtsbericht OP ZONDAG VELE AANVALLEN Zware bommen op Edinburgh en Rolls-Roycefabrieken JAPANNERS GAAN ENGELAND VERLATEN Het kindje blijft aan de familie S. toegewezen Overwegingen van het Hof Positieve kenmerken Een erfelijkheidsonderzoek DE MOORD OP DEN VEEKOOPMAN Op 21 October voor den Hoogen Raad Twee mannen aangehouden te Den Bosch 64STE JAARGANG No. 22625 Op veelvuldig verzoek blijft tot Maandag 14 October Groofe Houtstraat 176 Telefoon 10737 Haarlem DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN AMSTERDAM JAN LUYKENSTR.8 na 6 uur 23 123 ACCOUNTANT, ud ned.uniev.acc TEL.90361 SIAMEESCHE BOMMEN OP INDO-CHINEESCH DOEL Engelsche kinderen in Nieuw-Zeeland Aanslag in Portorico Onderhoud tusschen Gandhi en onderkoning Dobroedsj a-bezetting voltooid 99 MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij een EngelscHen luchtaanval op de hoofdstad, welke vanmorgen vroeg werd uitgevoerd, hebben de vliegers wederom de burgerbevol king in een dichtbevolkt stadsge deelte geteisterd. Onder bescher ming van het nachtelijk duister ver schenen de vliegtuigen boven de stad en het mag zonder twijfel een groot geluk genoemd worden, dat de be volking tijdig gewekt werd door buitengewoon hevig afweervuur van de Duitsche luchtdoelbatterijen. De Engelschen hebben hun bommenlast neergeworpen op eenige woon wijken, waar burgers genoten van hun rust. *n de omgeving van de Recht- boomsloot en de Oude Waal werden 4 brisantbommen geworpen. Een wo ning en een drukkerij stortten hier door in, terwijl alle ruiten in de omgeving sprongen. Hier zijn drie dooden te betreuren, terwijl drie menschen worden vermist. Boven dien zijn er drie personen ernstig gewond. Een brandbom sloeg in het perceel Hoogte Kadijk 16, waardoor een zevenjarig meisje zeer zwaar werd verwond. Ook op de Ruyterkade zijn brandbommen ge worpen. De perceelen 107 en 110 werden ge raakt, doch de ontstane branden konden spoe dig worden gebluscht. Het Zeemanshuis op het Kadijksplein, dat eveneens door een brandbom is getroffen, kreeg slechts zeer geringe schade. Een lichtfakkel is door het dak var. het per ceel Plantage Franschelaan Ingeslagen. De brand kon door de bewoners gebluscht worden. Tenslotte is nog een brisantbom geworpen op een tuinhuisje in de volkstuinen der vereeniging „Nut en Genoegen" in het Spaarndammer- kwartier. Het huisje werd grootendeels ver nield. Slachtoffers zijn hier gelukkig niet gevallen, hoewel er twee gezinnen, respectievelijk van zeven en negen personen, in woonden. Wel zijn een paard en enkele kippen en konijnen gedood. Bovendien kwamen in de omgeving vijf brand bommen terecht, welke o.a. een schuur raakten, mnder brand te veroorzaken. De schade in de omgeving van deRecht- boomsloot, waar die bommen zijn ingesla gen, is zeer ernstig. De ergste schade is wel aangericht door een bom die in den rijweg tegenover het perceel 84 is ingeslagen. Niet alleen zijn aan de evenzijde van dé gracht alle ruiten vernield en verschillende voorgevels inge drukt, terwijl er in den rijweg een trechter met een doorsnee van ruim drie meter is geslagen, doch bovendien heeft de lucht druk het perceel Rechtboomsloot 99, dat tegenover perceel 84 is gelegen, doen in storten. Ook aan de onevenzijde zijn talrijke huizen zwaar beschadigd. De straten zijn versperd door het puin en cveral bezaaid met glasscherven. Hier is het ook geweest, dat de meeste slachtoffers zijn gevallen. De schipper van een ligschuit. welke aan de Oudeschans lag, is door een bomscherf onmiddellijk gedood, terwijl bovendien twee bewoners van het ingestorte huis den dood hebben gevonden. Omtrent het lot van de familie Teunissen man, vrouw en kind is niets bekend. Mogelijk zijn zij gevlucht, mogelijk bedolven. Bovendien zijn hier een 42-jarige vrouw door de scherven aan de keel en een 15-jarig meisje aan de beencn gewond, terwijl een man ernstige brand wonden kreeg. D.e gewonden zijn naar het Binnengasthuis overgebracht. Achter het perceel Rechtboomsloot 99 ls een speeltuin gelegen. Ook hier sloeg een bom in waardoor ernstige materieele schade aan de omliggende huizen werd veroorzaakt. De derde bom sloeg in het plaveisel van de Oude Waal, en deed alle ruiten springen. Klinkers van den rijweg heeft men teruggevonden in de kamers van het perceel 31. De trechter, die gevormd is, heeft een doorsnee van bijna vier meter. Direct, nadat door de luchtwachten alarm was gegeven, rukten de luchtbeschermingsbrandweer de geneeskundige dienst en de stut- en sloop- dienst uit. Vooral deze laatste heeft zeer belang rijk werk gedaan. Vanmorgen om negen uur waren de mannen van dezen dienst nog bezig met het omhalen van muren en het opruimen van puin. Enkele onderofficieren van den op- bouwdienst, die thans bij den luchtbescher mingsdienst zijn ingedeeld, verleenden hierbij hun medewerking. Ten. Zuiden van het Kadijksplein hebben de Engelsche vliegtuigen vijf of meer brandbommen uitgeworpen. Een daarvan heeft een ernstigen brand veroorzaakt in de opslagplaats van de firma H. J. van der Rijn, en het daarnaast gelegen pakhuis van de N. V. Veem en Expeditiebedrijf v.h. Vis ser, Galavazi en Co. Aanvankelijk werd het alarm „miódelbrand" gegeven, doch spoedig moest dit in „groote brand" worden veran derd. Drie motorspuiten, twee ladderwagens, een personeelwagen, een gereedschappen- wagen, een slangenwagen, de stafwagen, vijf spuiten van de luchtbeschermingsbrandweer en de drijvende motorspuit „Jan van der Heyden" werden bij den brand geconcen treerd. Aanvankelijk voerde hier de plaatesvervan- gend commandant, J. B. Schuitemaker, daarin bijgestaan door hoofdbrandmeester W. de Boer, het commando. Even later arriveerde echter de commandant, de heer O. Gordijn Jr., die de lei ding overnam. Van alle kanten werd de woe dende vlammenzee aangevallen. De brandhaar den werden ingesloten en duizenden liters water werden er op neergelaten. Na ongeveer een uur was men den brand meester en om zeven uur kon reeds een ge deelte van het materieel inrukken. Op het ter rein van den brand waren o. m. aanwezig de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteeg en commissaris E. C. J. Staal. Een brandbom is bovendien neergekomen in het perceel Hoogtekadijk 16. De bom sloeg door een opkamer, waarin zes kin deren sliepen. Een zeven-jarig meisje werd getroffen en kreeg een groote buikwond. Zij is in hoogst zorgwekkenden toestand naar het Birnen-Gasthuis gebracht. De bom kwam terecht in een onder de kamer ge legen keuken en veroorzaakte hier een be gin van brand. Door het snelle optreden van den oudsten zoon, die resoluut een em mer over de bom heenzette, kon deze ge bluscht worden. In het perceel Hoogtekadijk 22 sloeg even eens een bom door het dak. Zij kwam terecht in de voorkamer op de derde verdieping. Ook hier kon een begin van brand gebluscht wor den. Op het Kadijksplein kwam een bom te recht in de woning van een café, zonder echter brand te veroorzaken. Zoowel door het optre den van de leden van den luchtbeschermings dienst, als van de brandweermannen, is de schade, welke door de inslagen is veroorzaakt, zoo klein mogelijk gebleven. Zondagmorgen om half zeven wierp een Engelsch toestel, dat geruimen tijd boven dé omgeving van Den Helder had gecirkeld, twee bommen op het Tuindorp, welke explodeerden en een aantal huizen vernielden. Wonder boven wonder zijn geen slachtoffers te betreuren. Het bejaarde echtpaar Ram sliep zelfs nog, toen zijn huis instortte, en ontwaakte eerst, toen de buren in het puin en het gehavende gedeelte gingen zoeken. Er zijn geen militaire doelen in de omgeving. Het A.N.P. bericht: Vanmorgen hebben Engelsche vliegers te Zaandam twintig brandbommen geworpen in de buurt van de St. Bonifaciuskerk te Zaan dam. De bommen kwamen neer op eenige woningen, ontploften en stichtten een begin van brand. Hoewel uiteraard de consternatie onder de bevolking groot was, behielden de menschen toch hun tegenwoordigheid van geest, zoodat Een Canadeesch vliegtuig, dat een aanval luchtafweergeschut omlaag gehaald. Nfc. 'v S deed op Duitsch gebied, werd door De resten van het toestel (Foto Weltblld) in de meeste gevallen de branden met eigen middelen konden worden gebluscht. Een perceel evenwel, bewoond door de fa milie Kerkhoven, werd geheel door brand verwoest. De achterzijde van de Katholieke kerk is eveneens door projectielen getroffen, waardoor kerkelijke gewaden en ornamenten zwaar werden beschadigd. De brandweer rukte met groot materiaal uit, terwijl de luchtbeschermingsdienst in de weer was om de nog niet ontplofte brandbommen te verzamelen. Het is ongetwijfeld aan het krachtig optreden van brandweer en per soneel van den luchtbeschermingsdienst te dan ken, dat er geen slachtoffers te betreuren zijn. Tezelfder tijd werden in de gemeente Zaandam nog eenige brisantbommen geworpen, welke evenwel geen schade van beteekems hebben aangericht. Zondagmorgen omstreeks half vijf zijn op de grens van de gemeente Dalfsen en Heino (Ov.), in de Buurschap Stolvenghe, drie bommen ge worpen, die tot ontploffing kwamen in een wei land. Vermoedelijk ligt er ook nog een tijdbom Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, evenmin werd veel schade aangericht. Zondagmorgen vroeg hebben Engelsche vlieg tuigen zes brisantbommen van klein kaliber ge worpen in de omgeving van Naarden. Zij veroorzaakten slechts lichte schade. Een der bommen kwam terecht in een droge sloot en is niet ontploft. Op advies van den Ortskommandant is het gedeelte bij de sloot afgezet en onder politie bewaking gesteld. Het terrein in de omgeving werd afgezocht, doch niets meer gevonden. Zondagmorgen bleek echter, dat ,in een kweekerij van den heer D. tusschen de Beatrixbrug en de Schapenmeent, nog twee groote brandbom-men terecht waren gekomen. Zij hebben twee gaten in den grond geslagen en heesters vernield. In de omgeving zijn geen militaire doelen. MOSKOU, 30 Sept. (D.N.B.) In het hooge Noorden van het Europeesche deel der Sovjet- Unie, aan de monding van de Petsjora, is bij een temperatuur van 1 tot 2 gr. onder nul de eerste sneeuw gevallen. BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakte Zondag middag bekend: De vergeldingsaanvallen van het Duitsche luchtwapen waren gisteren en in den nacht van 28 op 29 September met het zwaarte punt tegen Londen en bovendien tegen Li verpool en andere havendoelen in het zuiden van Engeland gericht. Ernstige schade werd in Londen aan de Silverton-Docks, in Gra- vesend bij de Tilbury-docks alsmede in de bocht van de Theems en bij de East-India- Docks aangericht. Voor de oostkust van Schotland gelukte het door aanvallen uit de lucht uit een krachtig beveiligd convooi twee Koopvaar dijschepen van elk ongeveer 6000 br. ton door voltrpffers tot zinken te brengen. In het verloop van de aanvallen overdag ont wikkelden zich boven Londen op eenige plaatsen heftige voor onze vliegers zeer succesvolle luchtgevechten. Het Britsche luchtwapen ondernam nachte lijke aanvallen, vooral op het westelijke en zuid- westelijké Duitsche grensgebied. Eenige Britsche bommenwerpers, die tot dicht bij Berlijn door drongen, werden door het afweergeschut van de luchtdoelartillerie gedwongen een andere rich ting te kiezen, zonder tot de kern van de Rijkshoofdstad te zijn doorgedrongen. In West en Zuidwest-Duitschland wierp de vijand ver scheidene bommen, zonder schade van betee- kenis aan te richten. In een West-Duitsche stad werden opnieuw woonwijken aangevallen en verscheidene personen, die zich niet in schuil- gelegenheden bevonden, gedood of gewond. De vijand verloor gisteren bij elgaar 28 vliegtuigen, waarvan drie door luchtdoelartillerie. Slechts een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Naar D.N3. uit Berlijn bericht, heeft een Een nieuwe postzegel. Een afbeelding van 't, ter vervanging van de bestaande postzegels van 5 cent en hooger, uit te geven 3 centszegel met guicloche- en waarde-opdruk, welke zegel dezer dagen in omloop wordt gebracht (Foto Fax-Holland) BERLIJN, 30 Sept. (DNB) Reeds in den aanvang der avondschemering van Zondag begonnen de nachtelijke aanvallen van het Duitsch luchtwapen op Londen met on verminderde felheid. Verscheidene golven vliegtuigen startten. Naar het DNB ver neemt, konden reeds de eerste dertig vlieg tuigen hun bommen met goed succes van geringe hoogte zonder belangrijke belem meringen van het afweervuur werpen op industrieën en werven. A. Als opmerkelijke bijzonderheid van de aan vallen in den nacht van Zaterdag op Zondag verneemt het DNB van welingelichte militaire zijde, dat een reeks bommen van het zwaarste kaliber op Edinburgh is neergeworpen. De in zittenden der vliegtuigen konden nog ter hoog te van Middlesborough, d.w.z. op een afstand van 200 K.M. duidelijk den vuurgloed waar nemen. De branden schijnen te zijn ontstaan in getroffen olietanks en kruitmagazijnen. Ook wordt vernomen dat een Duitsch gevechtsvliegtuig Zondag van een hoogte van 50 meter bommen van het zwaarste kaliber midden op de fabrieksinstallaties der Bolls Royce motorenfabriek te Derby heeft geworpen. De Duitsche bommenwerper, die onder com mando stond van Oberleutnant Freiherr von Butlar, maakte precies boven de montagehallen een steile duikvlucht en wierp zijn bommen neer op het moment, dat zij zonder mankeeren de centrale installaties der fabrieken moesten treffen. By het optrekken van het vliegtuig konden de inzittenden het instorten van hallen en het barsten van muren waarnemen enkel Duitsch gevechtsescadrille in den nacht op Zondag in totaal reeds -5000 ton bommen boven Engeland uitgeworpen. Meer dan 80 procent daarvan viel op het stads gebied van Londen. Ook Zondag zijn Duitsche gevechtsvliegtuigen in talrijke groepen naar het Britsche eiland vertrokken, om hun bommen op militair be langrijke doelen te werpen. Te Tilbury, Fol kestone, Ramsgate en Clacton-on-Sea zijn de havens, de havenwerken en de pakhuizen aan gevallen en met zware bommen succesvol be stookt. Te Tilbury en te Gravesend woeden nog zware branden, die het gevolg zijn van de Duitsche aanvallen van den vorigen nacht. Te Londen is Zondag viermaal luchtalarm gemaakt, nadat in den voorafgaanden nacht het luchtalarm onafgebroken had geduurd. Verder zijn aanvallen ondernomen op ver scheidene havens aan de zuid- en oostkust, alsmede op de dokken- aan de beneden- Theems. In de Tilbury Docks zijn nieuwe hevige branden uitgebroken. Voor de Britsche oostkust hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een sterk verdedigd con vooi verstrooid. Ten slotte is nog met groot succes een bijzander belangrijke wapen fabriek in de Midlands gebombardeerd. Ook wordt gemeld, dat in de Royal Albert Dokcs te Londen in den nacht op Zondag een pakhuis is ontploft, nadat een Duitsch vliegtuig een bom van het zwaarste kaliber in een duikvlucht er op had geworpen. Het Duitsche toestel daalde tijdens de aan vallen op Londen tot vlak boven de daken van de huizenzee en wierp zijn bommen van zeer geringe hoogte uit. In het licht van de Duitsche lichtkogels werd de bemanning ooggetuige van de ontploffingen in de Royal Albert Docks. Zij kon waarnemen, hoe een vierde deel van het hooge gebouw tegelijk met een hoog opschie tende steekvlam in de lucht vloog, en hoe de stukken ver weg vlogen en in een havenbekken terecht kwamen. TOKIO, 30 Sept. (D.N.B Rond 750 in En geland honende Japanners hebben volgens Do mei van de Japansche ambassade de uitnoo- diging gekregen met het oog op de voortdurende Duitsche luchtaanvallen naar Japan terug te keeren. De levensmiddelenschaarschte en het gebrek aan kolen voor den wintertijd zijn te groot, zoodat alleen nog leden der ambassade, der Yokohama Specie Bank van het Mitsoei-con- cem en de Japansche journalisten zullen blijven. Het Japansche ss. „Poesjimi Maroe" zal zoo- als reeds gemeld voor de evacuatie van Lis sabon naar Londen worden gezonden. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de procedure tus schen de families Steinmetz en Van der Winden om het bezit van den baby, Van wien na den bominslag in de Bethlehem- kliniek te Den Haag op 10 Mei niet vast stond, tot welke moeder hü behoorde. Men herinnert zich, dat de president der Haag- sche rechtbank in kort geding den baby, die zich ten huize van de familie van der Winden bevond, heeft toegewezen aan de familie Steinmetz. In hooger beroep heeft het gerechtshof toen een interlocutoir ar rest gewezen, waarin een enquête bevolen werd ten aanzien van het vinden van twee kinderlijkjes in de puinhoopen van de kliniek. Thans heeft het Hof het vonnis, door den president gewezen, bekrachtigd. Hiermede is deze treurige procedure naar alle waarschijnlijkheid ten einde. Weliswaar staat voor de verliezende partij nog een beroep in cassatie 'open, doch het is niet waarschijnlijk, dat dit in de thans gevallen beslissing, dat het kindje toebehoort aan de familie Steinmetz, nog verandering zou kunnen brengen. Het Hof heeft ten aanzien van zijn beslissing o m. overwogen, dat uit hetgeen tusschen par tijen vaststaat volgt, dat öf mevrouw van der Winden öf mevrouw Caminada öf mevrouw Ser- vaas na den bominslag in het bezit is geraakt van een haar niét toebehoorend kind en er alle reden bestaat, het er voor te houden dat dit kind hét door de ouders Steinmetz vermiste kind is. Het kindje van mevrouw Caminada immers is geboren 10 Mei, eenige uren vóór den bom inslag. Mitsdien is verwarring tusschen dit kind en het op 1 Mei geboren kind van Steinmetz uit gesloten. Evenzeer is onaannemelijk, dat mevr. Servaas in het bezit zou zijn van het kindje Steinmetz, o. m. uit deze overweging, dat mevr. Servaas verklaard heeft, dat zij, door den bom inslag omlaag gevallen zijnde, haar kir.d vlak bij zich hoorde huilen. Daarna uit de kliniek gebracht en op een vrachtauto gelegd, heeft zij haar kind onmiddellijk terug ontvangen, ter wijl tusschen partijen vaststaat, dat het kind van de ouders Steinmetz onmiddellijk ra den bominslag door den heer Woudstra in den schuil kelder van de Eerste Nederlandsche is gebracht. Redelijkerwijs zegt het Hof kan niet anders worden aangenomen, dan dat het kindje Steinmetz in het bezit is geraakt van mevrouw Van der Winden. Eveneens is immers tusschen partijen onbetwist, dat in de periode van 20—30 Mei 1940 de rechercheur Jurgens, vergezeld van mevrouw Steinmetz en telkens van een of meer zusters van de kliniek, is rondgegaan bij alle nog in leven zijnde kinderen van het mannelijk geslacht, die zich tijdens den bominslag in de kliniek bevonden, ten einde den door het echt paar Steinmetz vermisten baby op te sporen. Van al deze kinderen is alleen het kindje, dat in het bezit was van hst echtpaar Van der Win den, door mevrouw Steinmetz en zuster Herenia herkend als het kindje Steinmetz en deze her kenning is nadien door getuige Maquiné, die dit kind eveneens had verpleegd, bevestigd. Voorts zegt het Hof: Tegen het geheel sluitend bewijs doet niet af het door den raadsman van de familie Van der Winden gedaan beroep op hetgeen door hem de positieve kenmerken van het kindje Van der Winden is genoemd, noch zijn beroep op de herkenning van het betwiste kindje als dat van de familie Van der Winden door eenige getuigen, noch dat op de overgelegde gewichtscurve of het feit, dat niet is kunnen opgehelderd worden, op welke wijze het kindje van het echtpaar Steinmetz in het perceel Princesscgvacht 6a is geraakt, vanwaar het door mevrouw Van der Winden is meegenomen. Deze vermoedens ten gunste van de identiteit van het kindje Van c-er Winden, hoewel op zienzelf ieder min of meer hun waarde hebbend, wegen toch te zamen niet op tegen de met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te trekken conclusie, dat het kindje steinmetz in het bezit moet zijn geraakt van mevrouw Van der Winden. Onder deze omstandigheden vindt het Hof geen termen, een deskundigenonderzoek naar erfelijkheidsverschijnselen van het betwiste kindje te doen instellen. Bovendien is het van oordeel, dat een dergelijk onderzoek op het hui dige oogenblik prematuur zou zijn. Ook verwacht het Hof geen resultaat van de door de appellanten verzochte comparitje van partijen in tegenwoordigheid van het betwiste kindje daar het zeer weinig waarde hecht aan het eventueel persoonlijk waarnemen van erfer- lykheidsverschijnselen, die slechts door deskun digen op overtuigende wijze kunnen worden vastgesteld. Maandag 21 October zal de Hooge Raad be handelen het cassatieberoep van den 30-jarigen R. A. te Rotterdam, die zoowel door de Haagsche Rechtbank als In hooger beroep door het Hof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf, wegens moord op den veekoop man Van der Horst te Leidschendam. A., die voor de rechtbank is verdedigd door mr. Kokosky uit Amsterdam en voor het hof door mr. J. H. Rolandus Hagedoorn te 's-Gra venhage, zal in cassatie worden bijgestaan door mr. E. A. Kan te 's-Gravenhage. De politie te 's Hertogenbosch heeft twee personen, Van H. en Van B„ gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan verval- sching van distributiebonnen. Het tweetal stelde zich zooveel mogelijk in het bezit van verloopen bonnen. Zij knipten de nummers in tweeën en maakten van de losse cijfers andere bonnen voor de meest gevraagde en gewilde' artikelen, zooals voor koffie, thee en suiker. Een zeven werd b.v. naast een drie geplakt en een aldus samengestelde koffiebon werd voor een aardigen pry's verkocht. Het geld dat zij met den verkoop van deze bonnen verdienden, werd aan drank opgemaakt. Beiden ,ayn ter beschikking van dg justitie gesteld. Het A.N.P. bericht: Naar wij vernemen, heeft de Führer de vorige week den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, in wiens gezelschap zich commissaris-generaal Schmidt, alsmede de heeren Mussert, van Geelkerken en Rost van Tonningen bevonden, in de nieuwe Rijkskanselarij voor een langdurig onder houd ontvangen. Zaterdagavond is te West-Kapelle een mijn tot ontploffing gekomen even buiten het dorp, achter het z.g.n. ijzeren torentje. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar wel is schade toegebracht aan de zee wering. Zonsondergang 30 Sept. 19.21 1 Oct. 7.40 TOKIO, 30 Sept. (D. N. B.) Naar eerst thans bekend wordt, is de opperbevelhebber der Ja pansche strijdkrachten in Zuid-China, koL Tsoentaro Aomoera, bij de operaties in Fransch- Indo-China gesneuveld. Kol. Aomoera, die ook benoemd was voor de leiding der operaties in Fransch Indo-China, werd bij de botsingen in het gebied van Dondang op 25 September door verscheidene kogels zwaar gewond. Een kogel, die in zijn hoofd drong, veroorzaakte ten slotte nog denzelfden dag zijn dood, nadat hij, slechts voorloopig verbonden, tot het laatst persoonlijk zijn troepen had aangevoerd. GENèVE, 30 Sept. (D.N.B.). Volgens een bericht, dat te Vichy uit Hanoi is ontvangen, zou zich tusschen Indo-China en Thailand een incident hebben voorgedaan. Een Siameesch vliegtuig heeft volgens dit bericht bommen geworpen op een Indo-Chinee- schen gendarmeriepost, TO K.M. in het binnen land gelegen. In bevoegde kringen te Vichy kent men aan dit voorval geen overdreven beteekenis toe. WELLINGTON, 30 Sept. (Reuter.) Vrijdag is de eerste groep uit Engeland uitgeweken kin deren in Wellington (Nieuw-Zeeland aange komen. SAN JU AN (Portorico), 30 Sept. (D. N. B.) Naar eerst thans bekend wordt, hebben politieke tegenstanders Zaterdag een aanslag gepleegd op den voorzitter van hét Huis van Afgevaar digden, Miguel Mendez. Mendez, die reeds ontkomen was aan twee moordaanslagen, werd gered door de waakzaam heid van zijn lijfwacht, die een der aanvallers dood schoot en twee zeer zwaar verwondde. SIMLA, 30 Sept. (Reuter.) Gandhi heeft Vrij dag j.l. een onderhoud van drie uur gehad met den onderkoning. Hij was toen voornemens tot Zondag of Maandag hier te blijven, doch men wist niet, of hij nog een tweede ontmoeting met den onderkoning zou hebben. SOFIA, 30 Sept. (D.N.B.) De bezetting van de Zuidelijke Dobroedsja door de Bulgaarsche troepen is Zaterdagmiddag voltooid. Op 1 Oc tober zal de laatste stad Silistra aan den Doneu bezet worden, waarmede de inlijving van de Zuidelijke Dobroedsja definitief haar beslag heeft gekregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1