Zangconcours te Haarlem Haarlem, 30 Sept. Laatste Nieuws I Sleutel weg? Tel. 11493 Van den R.K. Bond van Zangüereenigingen in Noord- en Zuid- Holland ZES D00DEN GEBORGEN TE AMSTERDAM Nagekomen Marktberichten MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 „DE GRAP VAN DEN DEUR WAARDER" Première door „Genesius" STADSSCHOUWBURG DE GETROUWDE VROUW HERWONNEN LEVENS- KRACHT Er zijn nog loten verkrijgbaar DOOR DE DUISTERNIS MISLEID Echtpaar wandelde de Brouwers vaart in BURGERLIJKE STAND „PLAZA-BAR" GEOPEND ZUURKOOL Wat de Radiocentrale morgen geeft: DE SLEUTELSPECIALIST - L. VEERSTR. 10 'N HUIS VOL HERRIE IN HET CONCERTGEBOUW Jeugdige avonturier stal fiets Achttien bedorven Zondagen Johan Kaart in een zijner beste creaties DE BRANDSTOFFEN. DISTRIBUTIE De Kruisvaart op Kareol N.Z. HOLL. TRAMWEG MIJ. 4e afdeeling Gem. Koren 3e afdeeling Gem. Koren 2e afdeeling Mannenkoren 2e afdeeling Gemengde Koren Eerste afdeeling Mannenkoren Eerste afdeeling Gemengde Koren Afdeeling Uitmuntendheid Mannenkoren Afd. Uitmuntendheid Gem. Koren Eere-afdeeling Gem. Koren Uitslag concours AGENDA 30 September Bioscopen 1 October Bioscopen Apotheekdiensten Als gevolg van nachtelijken Britschen bomaanval Godsdienstcursus B Parochie van H.H, Engelbe waarders te Lisse *4 STAD Deurwaarders rangschikt men gewoonlijk niet onder de humorrijke menschen. Maar Willy de Maaré belicht in „De grap van den deurwaar der", zün jongste pennevrucht, een uitzondering in de ambtenarenwereld. Als mijnheer Bogaars zijn belastingbiljet niet meer kan betalen, wan delt de deurwaarder met zijn ambtenarengevolg het huis in en nauwkeurig worden alle voorwer pen genoteerd, waardevolle dingen en prullen. En onder de eerstgenoemde valt ook de vierentwin tigjarige dochter, want „die is me goud waard" beweerde Bogaars met trots. Va n dezen uit roep trekt de deurwaarder, die onder den dek mantel van zijn ambtelijke gedegenheid een goe de menschenkennis verbergt, zijn profijt en kon digt gestreng aan dat bok de dochter bij niet betaling over 3 dagen tijdens den publieken ver koop onder den hamer zal vallen. Dit zet de heele familie in rep en roer. De eene helft weet, dat ze voor het lapje wordt gehouden, en de andere wandelt er met open oogen in. Maar als de klerk Peter Moritz met zijn wettelijk oog en een ge voelig hart voor den eens gezworen eed zijn cu- rateele op het kostbaarste bezit de dochter uitoefent, weet men wat het zeggen wil voor „in boedel" te worden versleten. De politieke zet van den deurwaarder krijgt reeds na 24 uur zijn succesvolle uitwerking, want de verloofde van Jeane, die wij er sterk van ver denken, dat zijn schat meer dan goud waard is, betaalt de belastingschuld. Daarmede is de curateele en het ijsberen van den drogen ambtenaar ten einde. En de deur waarder en de verloofde van Jeane trekken aan het langste eindje, de een krijgt zijn geld en de ander zijn meisje. Waarlijk een smakelijke en lichte kost voor dilettanten, die de veelvuldig voorkomende spits vondigheden met succes kunnen uitbuiten. Zoo als de première van dit blijspel van Willy de Maa ré gisterenmiddag in hotel Vreeburg te Bloemen- daal door de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „St. Genesius" gegeven werd, moeten wij echter constateeren, dat het slechts verliep als een luch tig niemendalletje. De rolvastheid liet menig maal te wenschen over en ook de charge van verschillende spelers gaf veelal een bedenkelijk tintje aan dit kluchtige spel. In het licht der huidige tijdsomstandigheden kunnen wij ons de euvels, die aan dit spel kleefden, aanvaarden, maar het is jammer, dat bij de eerste opvoering in dit seizoen de spelqualiteiten beneden het ni veau stonden, dat wij van „Genesius" gewend zijn. Elly Koning wist in de rol van Jans Bogaars en Gé van Kessel in de rol van Karei Bogaars goed spel te leveren, dat zeker gewaardeerd mag worden om zijn vlotheid en ongekunsteldheid. Als een veelal belovende kracht onder de nieuwe lingen noemen we Nelly Brandsma, die nog wel niet 18 karaats is, maar wier spel een gaaf zijdje heeft. Jan de Goede maakte van den klerk een alleszins aanvaardbare figuur. Zijn broer (Ben de Goede) heeft zich onzes inziens in de rol van den berooiden huiseigenaar niet ten volle ont plooid. Aan het slot van de uitvoering had Willy de Maaré bü gelegenheid van zijn 35-jarig jubileum als regisseur eenige hartelijke woorden en een fraaie bloemenmand in ontvangst te nemen. W. S. Voor het publiek, dat hij zich dacht, en vol gens beginselen, die schijnbaar op het burger lijk fatsoen berusten, maar in wezen chris telijk zijn, heeft de Hangaarsche schrijver Johann von Bokay het probleem van de ge trouwde en in haar trouw bedrogen vrouw be handeld in een zeer onderhoudende en vaak boeiende comedie. Het is den schrijver, die zijn vak verstaat, niet enkel om „tooneel" te doen dat bewijst af en toe de dialoog, als deze méér typeerend voor de gezonde overtuiging van den auteur dan voor de oogenblikkelijke gemoedsstemming van de personen is. Daar behoeft men geen bezwaar tegen te hebben, omdat het Nederlandsch Tooneel, onder regie van Cor van der Lugt Melsert, voor een vlotte vertooning zorgt, waarin het wisselend spel van ernst en scherts enkele psychologische on waarschijnlijkheden gemakkelijk doei voorbij zien. Ook kunnen wij het een verdienste van stuk en vertolking noemen, dat een précair geval zóó kiesch en bevredigend wordt uitge werkt. De comedie moge allesbehalve voor kin deren geschikt zijn, voor volwassenen levert zij een goeden avond op, met als zeer bijzonder genot het fijn doorvoelde en door originaliteit gedragen spel van Annie van Ees in de hoofd rol. Wat in het begin van het eerste bedrijf op den bekenden driehoek lijkt, wordt al gauw een vierkant, waarvan twee zijden recht en hecht zijn. De ingenieur Peter is op een leelijk dwaalspoor geraakt: hij vergeet zijn uitmun tende vrouw en zijn kinderen vcor een be- bekoorlijke intrigante. Dit wordt ontdekt door zijn besten vriend dokter Walter, die in het ge heim en waarlijk platonisch Anna, Peter's vrouw, liefheeft. Maar ook Anna doorziet de verhouding, Overigens geheel naar wensch van „de andere", Hélène geheeten, want deze stuurt aan op een scheiding tusschen het echtpaar om haar wisselvallig bestaan voor een veilige haven te kunnen ruilen. Niemand zou het van die trouwe recht schapen Anna verwacht hebben, en het valt den toeschouwer dan ook moeilijk erin te ge- looven, maar op het tooneel speelt het zich in nu eens vermakelijke, dan weer ontroeren de tafereeltjes af; Anna treedt tegen haar man en zijn maitresse op als de ontrouwe echtge- noote, die zich in haar verlatenheid tot den liefdevollen Walter heeft gekeerd. Natuurlijk vliegt Peter er in, want natuurlijk houdt hij wezenlijk alleen van zijn vrouw en doet de jalouzie hem nu opeens haar volle waarde be seffen. Men moet die ongeloofelijke, doch door den auteur knap ineengezette comedie maaT eens door mevrouw Van der Lugt Melsert vol kleur en diepte zien spelen! Men voelt een beetje medelijden met Peter Henri Eerens die zijn verdiende portie krijgt, en nog méér met den braven dokter Jan van Ees die voor zijn edelaardige vriendschap zoo'n ellen dige en door niets gehonoreerde rol mag spe len, en ten slotte kan men gnuiven over het fiasco van de valsche Hélène Josephine van Gasteren die voor zóóveel vrouwelijke krijgs kunde smadelijk het veld moet ruimen. Aldus loopt het met het zwaar opgezette echtelijke drama toch nog goed af, zij het dan ook, dat Johann von B:kay met het bevredigende slot eenige moeite heeft gehad, hetgeen de vertol kers door fijn samenspel op sympathieke wijze pogen te verbloemen. Een vrij groot aantal belangstellenden trot seerde de duisternis om zich aan de pret tige voorstelling te verkwikken. Zij toonden zich aan het einde bijzonder voldaan over het optreden van Annie van Ees, zonder te ver geten, dat de anderen eveneens goed spel had den geboden, niet op de laatste plaats de jeug dige joséphine van Gasteren, die zich tot een voortreffelijke karakterspeelster ontwikkelt. H. B. v. d. S. Het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht heeft bericht ont vangen. dat deze week de verkoop van de loten der achtste nationale loterij moet eindigen. Het is bekend, dat het een buitengewoon mooie loterij is, met grootsche prijzen, totaal in aantal 1200 stuks en daarbij steunt men nog het sym pathieke doel, waarvoor deze loterij zoo hard noodig is, n.l. nieuwe, arme, zwakke tuberculose patiënten te kunnen opnemen in het Sanato rium Berg en Bosch te Bilthoven, tot herstel hunner zwakke gezondheid en om .daar weer lieuwe levenskrachten te verkrijgen Moge deze korte mededeeling.een aansporing zijn voor een ieder, nog een of meerdere loten te kcopen. Zij zijn verkrijgbaar in Gebouw St. Bavo en bij de heeren B. Reijnders, Zomervaart 134; A. J. Overtoom, Marsstraat 127; W. J. van Leeu wen. Rijksstraatweg 8; Th. Uiterdijk, Leidsche- straat 24 zwart; M. G. Doek, Voorduinsbraat 40; C. Th. Schoof, Weltevredenstraat 34; Mevr. Bal- tixssen, Delftlaan 161. Zaterdagavond liepen een 25-jarige man en een 39-jarige vrouw, die tegen tienen een café aan de Brouwersvaart verlieten, door de duis ternis misleid, regelrecht in het water van de gracht. Op hun hulpgeroep sprongen twee Duit- sche militairen gekleed te water. Het mocht hun gelukken de drenkelingen te redden. Na bij om wonenden op verhaal te zijn gekomen, we'-den zij door een politie-agent naar huis gebracht. Getrouwd; 27 Sept. J. Kok en J. Corver. Gebcren: 28 Sept. W. GuldemanHurkmans, d. en z.; 29 Sept. C. J. van der PuttenBasti- aanse, d.; H. GroosDelis, d.; 27 Sept. J. van der SchansHeijblom, d.; 30 Sept. E. F. van de SteegeDitzel, d.; 28 Sept. G. A. E. van Roojj Uitterhoeve, z.; 27 Sèpt. M. J. O. SmitsMTl- lens, z.; 27 Sept. if. A. Veenstrade Meijere, z.; 28 Sept. W. van EekVerkruissen, d.; 29 Sept. W. C. van der PuttenUilenbroek, d; 28 Sept. M. A. van SchieBurgmeijer, z.; J. A. Maasvan Oostrum, d.; 30 Sept. M. A. Water torvan de Pol, z.; 29 Sept. A. W. Ruitenbeek Borgstijn, d. Overleden: 27 Sept. M. A. WinelerNicolai, 58 j.. Reigerstraat; H. J. HijmansOolders, 58 j., Zomerstraat; G. J. van Kilsdonk, 6 m., z. van H. G. van Kilsdonk, Reigerstraat; H. J. Brou wers, 68 j., Kleverparkweg; 28 Sept. A. A. van Vlijmen, 68 j., Gasthuisvest; T. v. d. Berg, 32 j., Amsterdamschevaart; 29 Sept. J. W. Akkerman, 55 j.; Coltermanstraat; J. van Waveren, 69 j., Teijlerhofjestraat, 27 Sept. H. E. B. Keller, 76 j,. Hazepaterslaan; 29 Sept. H. L. Dingemans. 74 j., Bosch en Vaartstraat; 28 Sept. L. A Springer, 85 j., Alexanderstraat; 27 Sept. H. Th. A. J. v. d. BrinkToorenent, 32 j., Plataan- str.; 28 Sept. P. van Gijn, 61 j., Frederikspark; 28 Sept. A. J. P. Drozvalk, 77 j., Saenredam- straat. Met eenige plechtigheid is Zaterdagmiddag de „Plaza-bar", boven het café restaurant Lido, voor het publiek geopend. Dit was een alles zins gezellige plechtigheid, niet in het minst door de prettige, beschaafde en toch intieme sfeer van het zaaltje, dat door den binnen huis-architect Klijn werd ingericht. Het is een voorbeeld geworden van bar-architectuur, dat de vergelijking met hetgeen het beste wordt genoemd op dit gebied met glans kan doorstaan. Zonder twijfel zal de „Plaza-bar" tot tien uur natuurlijk een trefpunt worden van hen, die gezelligheid zoeken. De heer R. H. de Hoog, den directeur, alle hulde voor zijn geslaagd ini tiatief. Momenteel worden er veel kleine vaatjes en blikken gevuld met zuurkool in den handel ge bracht, welke voor winterprovisie aan het pu bliek worden verkocht. Ter voorkoming van onnoodig verloren gaan van levensmiddelen wordt erop gewezen, dat deze zuurkool thans nog niet geschikt is om lang bewaard te blijven, daar hiervoor nog vroe ge koolsoorten zijn gebruikt. Wanneer deze zuurkool dus niet spoedig wordt genuttigd, zou bederf het gevolg kunnen zijn. De zuurkool welke uit latere koolsoorten wordt gefabriceerd, kan in dat fust niet langer dan 5 of 6 weken worden gegarandeerd. Vermeld kan worden, dat er meer dan vol doende voorraad kool in ons land is, zoodat het publiek met het inslaan van dit artikel geen noemenswaardig voordeel kan hebben. Namens de besturen van Groot- en Kleinhandelsorganisatiën in Groen ten, Fruit en Aardappelen. Het programma van het gramofoonplatencon- cert der Haarletnsche Radio Centrale op Dins dag 1 October van 7—8 uur luidt: Schubert 1. Ouv. Die Zauberharfe Staatsoperaork. v. Berl. 2. Moment musical in ciss en f moll W. Kempff, piano Saint Saëns: 3. Danse macabre op. 40 Phil. Symph. Orkest 4. Der Schwan G .Boulanger, viool 5. Ouv. La Princesse jaune Berl. Philharmoniker Mozart 6. Eine kleine Nachtmusik Staatskapel Dresden 7. Rondo T. Spiwakowsky, viool Mr. Th. Wesstra, gemeentesecretaris van Haarlem, herdenkt 1 October den dag, dat hij vóór 25 jaren in gemeentediensttrad. Burgemeester en wethouders, de hoofden van takken van dienst en de ambtenaren, ter secretarie hebben den heer Wesstra en zijn familie een oud- Hollandsche Koffietafel aangeboden, welke in de Groote Hal van het Stadhuis werd aangericht. V.l.n.r.: weth. W. J. B. van Liemt (Bedr. en Werkloosheidszorg)mr. Th. A. Wesstra (gem.-secren dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk burgemeester(Foto stevens) Zondag werd door de politie een 15-jarige jon gen aangehouden, die eenige dagen geleden van huis was weggeloopen en in de omgeving van Haarlem had rondgezworven. Hij bekende Zater.; dagavond om zeven uur een fiets te hebben ge stolen, welke geparkeerd stond op den hoek van de Botermarkt en de Gierstraat. Thans staat dezé fiets op het politiebureau, alwaar de onbe kende eigenaar haar kan komen halen. Gedurende het weekeinde heeft de politie te gen achttien huisbewoners proces-verbaal opge maakt wegens onvolledig verduisteren. Op Dinsdagavond 1 October a.s. om zeven uur wordt in het Gem. Concertgebouw een op voering gegeven van den grooten Amerikaan- schen schlager ,,'n Huis vol Herrie", waarin de hoofdrol vervuld wordt door den populairen en geliefden komiek van tooneel, revue en film, Jo han Kaart, terzijde gestaan door beproefde krachten als Gusta Chrispijn Mulder, Joh. Valk, Emmy Arbous, Dries Krijn, Kaart Sr. en vele anderen. 'n Huis vol Herrie (Crazy Family) is het groo te succes van New-York, waar dit stuk reeds meer dan drie jaren onafgebroken in twee theaters gelijktijdig wordt opgevoerd, in Lon den meer dan 500 maal aaneen, in Amsterdam meer dan zes maanden aaneen in het Centraal Theater, maandenlang in Rotterdam (Tivoli), Den Haag (Scala) en vele steden in de pro vincie. Men vestigt er de aandacht op, dat de bewo ners van het Ramplaankwartier voor zoover zij geen centrale verwarming hebben zich moeten vervoegen aan het wijkgebouw „Irene", Elswoutslaan 1, van 8.456 uur, uitsluitend op Woensdag 2 October. Dit geldt alleen voor degenen, die hun biljet aan het kantoor Croesenlaan hebben ingeleverd. Zaterdagavond verzorgde het Kruisvaart cohort „de Jonge Spaarnewacht" een ontspan ningsavond voor de verpleegden van Huize Ka reol in Aerdenhout. De Kruisvaarders, die met lied, spel en dans een blijde stemming wisten te scheppen, oogstten groot succes. Hun gedrama tiseerde liedjes en vertellingen, de versierde Goudsche pijpen, die zij ronddeelden werden enthousiast ontvangen. Het muzikale gedeelte was bij de band van de St. Josephgezellen van Haarlem III in goede handen. Ritmeester Pahud de Mortanges dankte aan het slot jongens en leiders. De patiënten en ook de Kruisvaarders zelf hadden een fijnen avond gehad. Naar aanleiding van de tegen 10 October a.s. opgeroepen tweede vergadering van obligatie houders der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Mij. vestigt de Vereeniging voor den Effecten handel er de aandacht op, dat eenigen tijd gele den een door haar benoemde Commissie advies heeft uitgebracht over de financieele reorgani satie dezer maatschappij en over de voorstellen, welke aan obligatiehouders zouden moeten wor den gedaan. Dit advies kwam hierop neer, dat de Commis sie na zorgvuldige overweging van de situatie een vermindering van de hoofdsom der obliga- tiën met 50% noodzakelijk achtte. De Commis sie sprak als haar oordeel uit, dat de voorstel len, welke de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Mij. en de Nederlandsche Spoorwegen be reid bleken aan obligatiehouders te doen, vol gens welke voorstellen voor elke obligatie van f 1000.een bedrag van f 500 in contanten zou worden aangeboden onder garantie van de Nederlandsche Spoorwegen, de voor de obliga tiehouders meest gunstige regeling vormen, wel ke in de gegeven omstandigheden kon worden bereikt. De Commissie kwam tot deze conclusie o.a. op grond van de overweging, dat een ratio- neele spoorweg-exploitatie in de toekomst de op heffing van bepaalde tramlijnen of andere in grijpende maatregelen noodzakelijk zou kunnen maken, waarbij niet altijd rekening gehouden zou kunn enworden met het belang van de obli gatiehouders der tramweg-maaschappij. De aangeboden koperprijs ten bedrage van 50% van het nominale bedrag kwam der Commissie, in aanmerking genomen de liquidatiewaarde van het bedrijf, zeer gunstig voor. De Commisie van Advies heeft dan ook thans opnieuw aan de Vereeniging voor den Effecten handel verklaard den obligatiehouders ernstig in overweging te geven de voorstellen, weike in de vergadering van 10 October a.s. aan de orde zullen komen, te aanvaarden. Na den zoo goed geslaagden en goed be zochten wedstrijd van den vorigen Zondag mochten wij de beste verwachtingen koeste ren voor het verloop van dezen tweeden en laatsten concoursdag. De liefde voor den goeden zang en voor de goede, klankvolle en klankschoone afwer king ervan blijkt in onze gewesten en dat mag in deze moeilijke tijden een zeer ge lukkig en hoopgevend verschijnsel heeten nog niet te zijn verflauwd. Moge dit zoo blij ven. De wedstrijdmiddag werd geopend met een hartelijk toespraak van den voorzitter der reci- pieerende vereeniging, waarna de voorzitter van den Bond, de heer Spigt, op zijn beurt het wel keen toeriep aan de optredende vereeniging, en het Uitvoerend Comité huldigde voor den velen door hen verzetten arbeiid, in zulke moeilijke omstandigheden als deze verricht. In de vierde afdeeling Dameskoren trad Zang- ,ust uit Hoogkarspel onder leiding van R. M. Moeskops als eerste in het krijt. Het verplichte werk Mijn Schattekind van Joh. Olgra werd aar dig voorgedragen, met frisch, helder geluid en goede nuanceering. In het vrije werk St. Jans- Vier van Wierts bleef de samenzang goed be waard, ofschoon hier vrij hoog gegrepen was voor een koor dat eerst vorig jaar werd opge richt. De sopranen waren een enkele maal wat scherp, en verder klonk een en ander nogal vlak Klank. Overigens een verdienstelijk ensemble Cantare est bis orare uit Voorburg zong on der leiding van F. Vilée het verplichte werk minder gelukkig; het ensemble klonk mat en men had moeite op toon te blijven. Het vrije werk Adeste van Bordijn kwam Iets beter tot zijn recht, ofschoon de voordracht toch nog, vooral bij de sopranen, oppervlakkig bleef. Cantabile uit Hillegom, onder leiding van mej v d. Meij, ontwikkelde een fraaien samenzang, met verzorgde voordracht en soepelen. warmen klank. Dag in de lente van Ol. Koop ging als vrij nummer, met evenveel smaak gezongen. Een zeer goed, zij het klein, ensemble. St. Ambrosius uit Nibbixwoud voerde onder directie van Joh. C. Stam als verplicht nummer Voorjaar uit van W. van Bruggen, als vrij num mer een bewerking van Kothe's „Jesu dulcis". De voordracht was niet onverdienstelijk, even min als de samenklank, maar het geheel be vredigde nochtans niet geheel. De bewerking van het Jesu dulcis heeft veel verloren doen gaan. Een compositie van Theo v. d. Bijl, Bondslied, was als verplicht werk gekozen. Alles door inspanning, uit Upend am, zong het in veel te langzaam tempo: het klonk verre van „opgewekt", zooals aangegeven; den tenoren ont wikkelden een minder fraaien portamento-zang, het ensemble was slap en futloos. Iets beter van voordracht was het vrije nummer, Maanlicht van E. Wittig. „Ego Flos" van Schoorl, onder leiding van H. J. J. van Baar, liet frisschere klanken hooren, ofschoon het tempo toch nog iets pittiger had gekund. De samenklank was evenwel goed ver zorgd. De uitspraak duidelijk, en de voordracht bloeiend en soepel, vooral in het vrije nummer „De Molenaar" van J. Hamel. Alleen.... er zijn toch betere werken voor een goed ensemble als dit. „Zingen is leven" uit Warmenhuizen trad on der dezelfde directie op. Ook een goed zingend ensemble, waaruit nochtans de stemvoering in de verschillende partijen te weinig naar voren kwam. Misschien klonk hier het verplichte werk jiogwel het pittigst. Molenaars dochterken van Ol. Koop was het vrije nummer, dat in goeden samenzang en muzikaal van opvatting werd gezongen. Onder leiding van den componist zelf, den heer Theo v. d. Bijl, werd hierna door de drie voorgaande ensembles het Bondslied gezongen, vanzelfsprekend met het vereischte tempera ment. Als eerste trad hierin op het R. K. Gezellen- koor „Kunstgenot" uit Wormer met „Domine Salvam fac" van Ph. Loots. Een klein, niet sterk ensemble, dat verdienstelijk en in elk geval wel muzikaal zong. „September blaas" van Andries- sen had mogelijk wat fraaier van klank gekund, en ook wat pittiger gerhythmeerd. Toch 'n goede prestatie; „Moederziel alleen" van Wierts was hier het verplichte werk. St. Caecilia uit Goom droeg het zeer verdienstelijk voor met een enkel wat al te zeer benadrukt detail; het materiaal was stevig, de samenzang uitstekend, de nuancee ring goed verzorgd. Een werkelijk fraai koor. dat ook Beati Mortui van Mendelssohn zeer fraai tot klinken bracht. Meiliedje van Isr. J. Olman was hier verplicht werk. St. Caecilia uit Den Haag onder leiding van A. J. v. d. Meer zong het frisch en fraai van voordracht en samenklank. Alleen het la-la der baritons klonk leelijk vlak. „Christus ster vende" van H. Andriessen. In den aanvang was de tonaliteit in dit moeilijke werk even wanke lend, doch men herstelde zich en vertolkte het expressief. St. Theresia uit Blokker zong onder leiding van A. Th. Vis de beide fraaiè oud-Hollandsche composities niet bijzonder gelukkig. De samen zang was stug en stijf, men raakte er tegen het einde van Janne Moye uit, herstelde zich even, doch viel even daarna weer in een moduleeren- de cadens, en scheen den geest van het werk niet volkomen te hebben begrepen. De Kyril van Palestrina gelukte voor wat de structuur betreft en het muzikaal begrip beter. Het en semble klonk overigens niet onverdienstelijk. Eendracht maakt macht uit Ursum bracht het er wat de Oud-Hollandsche werken betreft iets vlotter af, maar derailleerde toch ook nog even in het tweede werk. De uitspraak was weinig fraai; men hield den klank te open. Het num mer naar keuze een Tenebrae factae sunt van de vrij primiieve soort was eigenlijk wel wat gemakkelijk voor dit koor. Sursum Corda uit Wormer, onder directie van J. J. Ree slaagde er in, vrijwel zonder fout de moeilijke oud-Hollandsche composities te ver tolken. Ook de geest van deze muziek bleek hier beter begrepen. Met het uitstekend materiaal waarover de dirigent beschikte wist hij een waarlijk zeer klankschoone en fraai genuan ceerde vertolking te bereiken van het werk van Wierts, dat als vrij werk gekozen was. Een der beste prestaties, die we dezen middag mochten hooren. St. Caecilia te Haarlem, onder directie van A. Bak. droeg het verplichte werk De Zee van Theo v. d. Bij( voor in fraaien, vollen samenklank, goed verzorgde nuanceering. Een bijzonder mooie prestatie, die zichzelf ook in het vrije werk „O Heil'gen" van Nico Hooëgerwerf, gelijk bleef- Semper Crescendo uit Voorburg, dir. de heer F. Haring, kwam met goed materiaal en wist hiermee een zeer respectabele prestatie te leve ren in het verplichte werk. Jammer, dat het toonpeil door het opdrijven van den toon door de baritons wat schommelde in enkele passages. „O Dag van Toorn" van Verhey werd onder de uitstekende directie van den leider van het ensemble met temperament en muzikaliteit ten gehoore gebracht. Het Streeker Mannenkoor uit Grootebroek werd aangevoerd door R. M. Moeskops. Het ma teriaal wat hier stond mocht dan, vooral wat de bassen- en baritonpartijen aangaat, al wat minder zijn, toch werd vaak een stevig klinkend ensemble bereikt. In het verplichte werk bleet alles niet even doorzichtig en zuiver, maar het werd een alleszins respectabele prestatie. In het vrije werk Duo Seraphim van Da Vittoria was men iets minder gelukkig wat de uitvoering be treft, maar er werd nochtans zeer verdienste lijk gezongen. Het door de drie mannenkoren gezamenlijk gezongen verplichte werk verkreeg, zooals men denken kan, onder leiding van Theo v. d. Bijl een grootsche vertolking. We naderden met deze afdeeling het einde van een druk bezetten concoursmiddag. Alma Mater uit Leiden gaf werkelijk zeer bij zonder verzorgden samenzang te genieten in het verplichte zoowel als in het vrije werk. Een muzikale prestatie van een eersten rang, onder leiding van dirigent W. J. Mizee, hoewel hij enkele sterke dynamische verschillen misschien iets te zeer aandikte. Er viel hier bloeiende, warme koorklank te bewonderen, goede stern- techniek, kortom een prachtig geschoold en semble, wat trouwens in den inslag wel zou blijken, daar deze vereeniging het hoogste aan tal punten van dit geheele concours wist te ver overen. Hulde! Het vrije werk, een Laudate Dominum van Palestrina, werd doorzichtig en klaar van lijn gehouden en bij deze bijzonder fraaie bezetting was het een genot ernaar te luisteren. Met de werd deze concoursmiddag besloten. St. Gregorius uit Lisse, wederom onder lei ding van W. J. Mizeë, zong als verplicht num mer Morgenwandeling van H. J. de Hertog. We vonden eerlijk gezegd de keuze van dit ver plicht werk niet gelukkig. De voordracht werd zoo blank mogelijk gehouden: geen geringe op gave bij een technisch zoo veeleischend en lang niet onverdeeld fraai geschreven, soms taai werk. Er werd nochtans technisch en ook qua voordracht een betere zaak waardig een voldoeninggevende prestatie geleverd. Met het verplichte werk „Hodie" van Sweelinck oogstte men terecht succes, al had de structuur van het werk wat sterker gemarkeerd kunnen wor den. Aan het einde van dit concours sprak de voor zitter van het Uitvoerend Comité een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dit concours hadden bijgedragen. Vóór de me- dedeeling van den uitslag zong het gemengd koor „St. Caecilia", de gastheerende vereeniging, nog eenmaal het „Super flumina Babylonis" van Gounod, met veel succes. 4e afdeeling Vrouwenkoor: 1. Zanglust te Hoogkarspel, 187 pnt., 2e prijs; 2. Cantare est bis Orare te Voorburg, 170 pnt., 2e prijs; 3. Can tabile te Hillegom, 215 pnt., Ie prijs. 4e afdeeling Gemengde koren: 1. St. Ambro sius te Nibbixwoud, 192 pnt., 2e prijs. 3e afdeeling Gemengde koren: 1. Ego Flos te Schoorl, 193 pnt., 2e prijs; 2. Alles door In spanning te Ilpendam, 181 pnt., 2e prijs; 3. Zin gen is Leven te Wageningen, 216 pnt., Ie prijs. 2e afd. Mannenkoren: 1. Kunstgenot te Wor mer, 196 pnt., 2e prijs. 2e afdeeling Gemengde koren: 1. St. Caecilia te Goorn, 215 pnt., Ie prijs. Ie afdeeling Mannenkoren: 1. St. Caecilia (onderafdeeling R.K. Volksbond) te Den Haag, 219 pnt., Ie prijs. Ie afdeeling Gemengde koren: 1. St. There sia te Blokker, 216 pnt., Ie prijs; 2. Eendracht Maakt Macht te Ursem, 198 pnt., 2e prijs; 3. Sursum Corda te Wormer, 226 pnt., Ie prijs. Afdeeling Uitmuntendheid Mannenkoren: 1. St. Caecilia te Haarlem, 254 punten, 2e prijs; 2. Semper Crescendo te Voorburg, 244 pnt., Ie prijs; 3. Streeker Mannenkoor te Grootebroek, 232 ppt., le prijs. Afdeeling Uitmuntendheid Gemengde koren: 1. Alma Mater te Leiden, 278 pnt., le prijs (met bijzonderen lof van de jury). Eere-afdeeling Gemengde koren: 1. St. Gre gorius te Lisse, 2>S7 pnt., le prijs (met een extra .compliment der jury). Gebonw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; afdracht Grafische Bond, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel „De Eikel", Leidschevaart 142: Expositie van Brabantsche en Limburgsche Lieve Vrouwkes, 106 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Mijn zoon, de minister", vol wassenen, 2 30, 5 en 7 uur. Cinema Palace: „De drie Codonas". 18-jari gen, 2, 5 en 7 uur. Luxor: „Zoölogica", boven 18 jaar, 2.30 en van 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Circusreizigers", eiken leeftijd, 2.30, 5 en 7 uur. Spaarne: „Wij zijn allen geen Engelen", met Heinz Rühmann, volwassenen. Woensdag 2.30, Zaterdag- 2.30, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 7.30 uur, Rechtskundig Bureau 7.30 uur, Afdracht Grafi sche Bond 7.30 uur, Bestuur Hengelaarsbond 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Mijn zoon, de minister", vol wassenen, 2.30, 5 en 7 uur. Cinema Palace: „De drie Codona's", 18-jari gen, 2, 5 en 7 uur. Luxor: „Zoölogica", boven 18 jaar, 2.30 en van 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Circusreizigers", eiken leeftijd, 2.30, 5 en 7 uur. Spaarne: „Wij zijn allen geen Engelen", met Heinz Rühmann, volwassenen. Woensdag 2.30, Zaterdag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 28320. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het aantal dooden tengevolge van de op de hoofdstad geworpen Engelsche bommen is gestegen tot 'zes. In de puinhoopen van het per ceel Rechtboomsloot 99 zijn nog de stoffelijke resten gevonden van een man en een 9-jarig meisje. Ook het meisje, dat in het Binnengasthuis was opgenomen, is inmiddels aan de bekomen verwondingen bezwe ken. De sluitingsles van het loopende cursusjaar is Voor alle cursisten: Dinsdag 1 October om half 7 uur. De lés van Maandag 30 September komti dus te vervallen. In de maand October zullen naast de gewone cursuslessen ook nog repetitielessen worden ge geven. Deze lessen zijn niet verplicht. Alle cursisten voor het nieuwe cursusjaar wor den verwacht: Woensdag 2 October om 3 of om 7 uur in de Mariaschool. Jacobijnestraat 28, Haarlem. Op deze openingslessen bestaat er nog gelegen heid om zich als cursist te doen inschrijven. J. P. van Zon pr., Cursusleider. Het R. K. Parochiaal Kerkbestuur v. d. H.H. Engelbewaarders te Lisse (Beekbrug) deelt aan obligatiehouders mede, dat er, door een sterke vermindering van inkomsten in de laatste jaren, een groot tekort is ontstaan ter dekking van de renteverplichting. Ofschoon de daling der inkomsten tengevolge van de jongste gebeurtenissen is versterkt, mocht het ook in de vorige jaren niet gelukken, het overschot tusschen inkomsten en uitgaven, waar uit de rente op de leeningen moet worden vol daan, op het in de reorganisatie-circulaire van 1934 genoemd peil te handhaven. Dit overschot, hetwelk in de circulaire van 1934 werd geraamd op 14.000.bedroeg in 1939 circa 12.000. terwijl de inkomsten in 1940 nog aanmerkelijk zijn teruggeloopen. Bovendien zijn in 1940 be langrijke niet meer terugkeerende bijdragen aan het Kerkbestuur ontvallen. In overleg met Z. H. E. den Bisschop van Haarlem en de Commissie tot Regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom Haarlem stellen wij U voor, genoegen te nemen met een rente vermindering van 2 pCt. op de obligatiën, res pectievelijk op het rentegevend deel der obliga tiën, met dien verstande, dat daarop minstens 2 pCt. rente per jaar zal worden betaald. Zoodra dc omstandigheden zulks toelaten, hopen wü het percentage wederom te kunnen verhoogen. Te vens hopen wij te kunnen doorgaan met de af lossing .der schulden, waarvoor alle buitèngewone baten en schenkingen zullen worden benut. AMSTERDAM, 30 Sept. Veemarkt. Ter Vee markt waren lieden aangevoerd: 85 Melk- en Kalfkoeien 220.00300 per stuk. 275 Schapen en lammeren 28.0055 per stuk. Overzicht: Schapen ruime aanvoer. Vlugge han- ttiel, vaste prijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2