Strijd in Oosten kan vermeden Ciano BOSCH w Aspirin Men ócAujft ons: weer naar Rome Politieke problemen om het nieuwe pact Speciale kabinetsraad te Tokio gevormd CtacLc^^ FIETSLICHT NATIONAAL HERSTEL EN NEDERLANDSCHE UNIE HOUT EN HOUTGAS GENERATOREN MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 Sumner Welles: Aan Engeland zal verder alle materieele hulp verleend worden Suner gaat eveneens naar Italiaansche hoofdstad Ital. weermachtsbericht BOTSINGEN AAN DE GRENS VAN KENYA Britsche bommen op Djiboeti BRITTEN VLOGEN WEER BOVEN DUITSCHLAND Drie loges te Gent gesloten ZEEPBESPARING Dr. H. NANNING's Schuimende HUISHOUD AMMONIA DE VERHOUDING VAN TOKIO TOT MOSKOU Relaties met Londen worden slechter IJzer- en Staalbeschikking 1940 1 no. Beter dan een hoop zakdoeken IN DE DUISTERNIS VERDRONKEN Kerkdijk leven Benoeming in het bisdom Haarlem HET RETRAITEHUIS TE AMERSFOORT Consecratie van de kapel en het nieuwe altaar R. K. Werkliedenverbond Inzegening van het nieuwe kantoorgebouw Zingend Vlaanderen voor de radio Vereen igingen van Timmer- fabrikanten Academische examens Uiteenzetting op wetenschappelijk boschbouw-congres te Wageningen Houtvoorziening Groote hoeveelheid Distributie gewenscht Huldiging prof. A. te Wechel FIETSER DOODGEREDEN Nationale teekenwedstrijd NEW YORK, 30 Sept. (D.N.B.) De ■vice-minister van Buitenlandsche Zaken Sumner Welles heeft Zondag te Cleveland het woord gevoerd en verklaard, dat de Vereenigde Staten zullen voortgaan met Engeland alle hulp in den vorm van leve ringen van allerlei aard te verleenen. Wat het vraagstuk van het Verre Oosten betreft, elke desbetreffende kwestie kan door vreed zame onderhandelingen worden opgelost. De V. S. wenschen, dat aldaar de rechten Van Amerika en van de Amerikaansche burgers door alle mogendheden overeenkomstig de be staande verdragen of overeenkomstig het vol kerenrecht zullen worden geëerbiedigd. Alle handeldrijvende landen dienen aldaar gelijkge rechtigde mogelijkheden te hebben. De V. S. verwachten ook, dat de internationale verdra gen zullen worden nagekomen. Ook zijn zij be reid eventueele wijzigingen in deze overeen komsten of verdragen, welke naar de meening van de betrokken landen noodig zijn, te over wegen. Japan heeft het voornemen te kennen gegeven alleen te willen beslissen, in hoeverre met de belangen der V. S. en met de verdrags rechten van de Amerikaansche burgers reke ning gehouden moet worden. Als lichtpunt noemde Welles de toenemende samenwerking der Amerikaansche republieken. Ten slotte legde hij den nadruk op de noodzakelijkheid voor het land met alle kracht en snelheid te gaan bewapenen. Naar het A.N.P. uit Chicago bericht, is de vorige week een boven de partijen staande organisatie opgericht, die „America First" heet en ten doel heeft de oorlogspolitiek te bestrijden. Invloedrijke kringen hebben de organisatie gesticht; Henry Ford was een der eerste leden. BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.). De Ita liaansche minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Ciano, is Zondagmorgen met de heeren van zijn gezelschap uit Berlijn ver trokken om naar Rome terug te keeren. Zondagmorgen is eveneens de Spaansche mi nister van Binnenlandsche Zaken, Serrano Suner, met verscheidene heeren van zijn ge zelschap van hier vertrokken, en wel naar München. Na een kort bezoek aan de hoofd stad der beweging zal de Spaansche minister doorreizen naar Rome. Ook de overige leden van de Spaansche delegatie zijn uit Berlijn vertrokken, om via Parijs naar Spanje terug te keeren. ROME, 29 Sept. (Stefani). Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakte Zondag bekend: In Noord-Afrika is bij de gebruikelijke ver kenningsvluchten een bestuurder van een der vliegtuigen, die in het weermachtsbericht van Zaterdag als neergeschoten vermeld waren, ge vonden en gevangen genomen. De vijand heeft zijn luchtaanvallen op Bar- dia, Derna en op het gebied van Sölloem en Giarabub zonder succes hervat. De verliezen bleven beperkt tot een gewonden persoon en een beschadigden auto. In Oost-Afrika zijn eenige botsingen tus- schen patrouilles aan de grens van Kenya (bij Gherilli ten Oosten van Wajir en bij Todignac in het gebied van het Rudolf - meer) voor ons gunstig verloopen. De vijand is overal op de vlucht geslagen en heeft bij elkaar zes dooden, onder wie een onderofficier, alsmede talrijke gewonden, op het slagveld achtergelaten. Aan onze zijde werden vier koloniale soldaten gewond. Onze luchtmacht heeft het radiostation van tJadi Jusuf (ten Noordwesten van Gallabat) gebombardeerd, een autocolonne en afdeelin- gen luchtdoelgeschut met machinegeweren van geringe hoogte beschoten en uiteen gedreven, en is daarna tot haar steunpunten terugge keerd. Het vijandelijke luchtwapen heeft Assab, Dessie en Combolcia zonder schade aan te richten gebombardeerd. Voorts werd Uesca, ten Zuiden van Magi, zonder verliezen of noemenswaardige schade aan te richten, ge bombardeerd. Volgens een door Stefani te Addis Abeba ontvangen bericht heeft een Engelsch vliegtuig onlangs Djiboeti, de haven van Fransch Soma- liland gebombardeerd. Het toestel vloog op ge ringe hoogte. De bommen kwamen in het cen trum van de stad terecht en eischten een twaalftal dooden en gewonden. BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.). Britsche vliegtuigen zijn in den nacht op Zondag weer naar Duitschland gevlogen; eenige bommenwer pers drongen tot Berlijn door. De luchtdoelar tillerie opende tijdig het vuur. Nog voor de versperring keerden de Britsche vliegtuigen te rug zonder bommen te hebben geworpen. Een toestel met Australische bemanning werd door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Ook hebben Britsche vliegtuigen boven Noord en West-Duitschland gevlogen. In een stad in het Rijnland vielen bommen op een voorplaats en op buitenhuisjes. De aangerichte materieele schade is niet aanzienlijk. Later werd bericht, dat vijandelijke vlieg tuigen in den nacht van 29 op 30 Septem ber in West-Duitschland zijn binnenge drongen. Kleinere groepen drongen door tot Midden-Duitschland en de nabijheid van Berlijn, zonder echter boven de Rijkshoofd stad te verschijnen. Zooals verder wordt bericht is bij den aanval der Royal Airforce van hedennacht op Duitsch Rijksgebied in een plaats in de provincie Hannover een lijkenhuisje getrof fen. Elders zijn verscheidene particuliere woonhuizen beschadigd. Uit Kloppenburg wordt gemeld, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag Britsche vliegers, zooals zij dat iederen nacht doen, getracht heb ben de gouw Weser-Ems te teisteren. Opnieuw strooiden zij brandplaatjes neer boven de dor pen, akkers en bosschen, gelukkig zonder scha de aan te richten. Daarbij werden dien nacht o.m. talrijke brandplaatjes geworpen op het groote openluchtmuseum, het Museumdorp in Kloppenburg. Deze instelling, met haar twintig gebouwen, met haar beide ruim honderd jaar oude boeienhuizen, met haar adellijk heeren huis uit 1680, met haar molen en dorpsvijver, die ook uit de lucht duidelijk te herkennen is, vormt met haar gebouwen en kostbare verzame lingen boerenhandwerkkunst een uniek en on vervangbaar vaderlandsch museum van het Ol- denburgsche Münsterland en een van de schoon ste cultuurmonumenten van den Duitschen boerenstand. Het is slechts te danken aan de gelukkige omstandigheid, dat geen enkel brand plaatje op een der daken viel en aan het on middellijke optreden van opsporingstroepen, dat hier geen onoverzienbare en nooit te herstellen schade is aangericht. Eenigen tijd geleden was reeds in de directe nabijheid van het Museum dorp een brisantbom neergekomen. ROME, 30 Sept. (Stefani). De „Popoio di Roma" wijst op de volkomen geestelijke solida riteit van Spanje met de asmogendheden en noemt in dit verband de volgende beteekenis- volle factoren: le Serrano Suner, de Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken was aanwezig bij een ontvangst, aangeboden door von Ribbentrop ter eere van graaf Ciano en den Japanschen ambassadeur te Berlijn. 2e. Het onderhoud tusschen Ciano, Suner en Von Ribbentrop, na afloop waarvan een offi cieel communiqué liet weten, dat volkomen op heldering tusschen de as en Spanje "bereikt was. 3e. De aankondiging van het komende be zoek van Serrano Suner aan Rome. Inderdaad, zoo besluit het blad, het drielan- denpact is voor uitbreiding vatbaar. De hoofdredacteur van de ;,Telegrafo" schrijft, dat met betrekking tot Rusland gewezen moet worden op de belangrijke verklaring van Von Ribbentrop betreffende de mogelijkheid van nieuwe overeenkomsten tusschen de contrac- teerende partijen en de Sovjet-Unie. Naar aanleiding van het sluiten van het Drielandenpact te Berlijn werd van bevoeg de zijde te Berlijn verklaard, dat het Anti- Kominternpact ook nu nog onveranderd be staat, aldus meldt United Press aan haar bladen. Op de vraag of Nederlandsch-Indië tot de Aziatische of tot de Europeesche invloeds sfeer behoort, werd gezegd: „Deze kwestie is bij de besprekingen over het Driemogend- hedenpact niet behandeld." Volgens bericht uit Tjoengking verklaren of- ficieele Chineeschq kringen, dat China toezeg ging heeft ontvangen, dat het ondanks het driemogendhedenpact verderen steun van Rus land tegen Japan-zal krijgen. China is besloten den strijd voort te zetten ongeacht welke con sequenties dat zal hebben. De „Takiroe", 'n orgaan van het Japansche leger schrijft, dat indien de Vereenigde Staten ook nu nog zullen voortgaan China te steunen tegen Japan, dit zou worden beschouwd als een motief voor 't in werking treden van het bond genootschap met de As-mogendheden. De minister-president van Mandsjoekwo heeft een telegram aan Hitier gezonden, waarin hij onder aanbieding van zijn gelukwenschen met het pact tusschen Japan, Duitschland en Italië den wensch uitspreekt, dat een nauwe samen werking tusschen Mandsjoekwo en Duitsch land moge bijdragen tot de totstandkoming van een nieuwe orde in Europa. Hitier heeft hierop geantwoord met een te legram, waarin hij zegt, dat Duitschland de samenwerking met Mandsjoekwo in den geest der doeleinden van 'het nieuwe pact van harte toejuicht. GENT, 30 Sept. (Belgapress.) Naar verluidt, werden alhier drie vrijmetselaarsloges door de bezettende overheid gesloten. De lokalen werden verzegeld. voor 't reinigen van schilderwerk, glazen, 't poetsen van zilver, 't wasschen van wollen en flanellen goederen. Verkrijgbaar bij frogisten a 65 cent incl. flesch en verh. emz.belasting. Pr. H. S'anning's Pliarm. Clfem. Fabriek. N.V., Korte Poten 7a. Den Haag. TOKIO, 30 Sept. (D.N.B.)Minister-presi dent Konoje heeft, naar bekend wordt ge maakt, met het oog op de beslissende phase der Japansche politiek besloten tot de instel ling van een specialen kabinetsraad, bestaande uit tien persoonlijkheden der weermacht, der politie en der economie. De tegenwoordige kabinetsraad zal zich bezig houden met dit plan van Konoje. De minister-president heeft reeds contact gezocht met talrijke persoonlijk heden. Voor zoover tot dusverre bekend is, betreft het hoofdzakelijk oudministers, wier kennis en bekwaamheden niet alleen voor de regeering, maar tegelijkertijd ook voor de beweging van de nieuwe structuur, de bekende „beweging tot steun aan de keizerlijke politiek", gebruikt moeten worden. TOKIO, 30 Sept. (Domei)'De woordvoer-' der van het departement van Buitenland sche Zaken heeft geweigerd commentaar te leveren op de mogelijkheid der sluiting van een Japansch-Russisch nietaanvalsverdrag. Hij zeide: „Deze zaken zijn te delicaat om in de persconferentie te worden besproken." Hij verklaarde verder niet op de hoogte te zijn van de reactie te Moskou op het pact. Volgens Domei zal de Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, heden een bezoek bren gen aan den minister van Buitenlandsche Za ken, lord Halifax, om hem officieel het sluiten van het drielandenpact mee te deelen. Dome: meldt verder, dat men kan waarnemen hoe de betrekkingen tusschen Engeland en Japan steeds slechter worden. Men overweegt daarom reeds de in Engeland wonende Japanners zoo noodig te doen vertrekken. De Japansche am bassade te Londen heeft het departement van Buitenlandsche Zaken in Tokio verzocht het thans in Lissabon liggende Japansche s.s. „Foesjimi Maroe" voor dat doel naar Liverpool te sturen. Met verwijzing naar het dezer dagen in de dagbladen opgenomen bericht, verzoekt men ons van bevoegde zijde, er de aandacht op te ves tigen, dat behalve ruwijzer en walsproducten ook gieterij^hroot behoort tot de producten, waarvoor de bestaande dispensatie van het koopen, verkoopen enz. gedeeltelijk ingetrokken blijft. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een Open Brief geschreven aan het bestuur van de Nederlandsche Unie in antwoord op een Open Brief dier Unie van 22 September. Het Verbond noemt den negatieven inhoud van den Uniebrief een groote teleurstelling, om dat de Unie op bijna alle belangrijke zaken, welke aan de orde zijn. een duideüjjce uitspraak ontwijkt. Zelfs bij de uitspraak „dat de corpor raties het terrein van het sociaal-economische niet mogen verlaten" wordt nog voorbehoud gemaakt. Het Verbond voor Nationaal Herstel wenscht een geheel andere houding, omdat „wij voor de beslissing op korten termijn van het al of niet- zijn onzer volksgemeenschap staan". Het Verbond wenscht „een andere tactiek' en vervolgt: „Zonder ons door overhaasting te laten be- invloeden bij het nemen van belangrijke be slissingen, moeten wij toch erkennen, dat deze tijd, waarin wij thans leven, meer dan ooit be- sluivaardigheid en doorzettingsvermogen eischt. Daarbij natuurlijk vooropgesteld, dat men wete en doordrongen zij van het einddoel, dat. bereik: moet worden. Welnu, uit uw „Open Brief" krij gen wij den indruk, dat u nog aan het onder zoeken bent, welke stelsels, welke maatstaven aangelegd moeten worden, die eventueel zouden passen op het Nederlandsche volkskarakter". „Het tijdperk voor onderozek aiene afgeslo ten te worden. Op het terrein der corporatieve gedachte heeft Nederland voldoende ter zake kundigen, die dit geheele gebied met de er uit voortvloeiende consequenties kunnen overzien. Leiding geven, op zoo kort mogelijken termijn, is o. i. allereerst gebiedende noodzaak". te verslijten is het, n opkomende kóu den kop in te drukken. Dat bereikt U door tijdig Aspirin in te nemen. Aspirin is onschadelijk voor de maag. Zaterdagmorgen heeft personeel van de ri vierpolitie uit de Delfshavensche Schie en de Leuvehaven te Rotterdam drie lijken opgehaald van personen, die, door de duisternis misleid, te water zijn geraakt en zijn verdronken. In de Delfshavensche Schie, ter hoogte van de Aelbrechtskade, werd het stoffelijk over schot opgehaald van den 54-jarigen H. W. Oelrich, gewoond hebbende op den Mathenes- serdijk. De man werd sinds Zondagavond ver mist en is vermoedelijk op dien avond om streeks tien uur te water geraakt. Eveneens in de Delfshavensche Schie ter hoogte van de Spangenschekade werd het lijk opgehaald van den 48-jarigen H. Grevel, ge woond hebbende in de Blokmakerstraat. De man moet Vrijdagavond te water zijn geraakt. Tenslotte werd in de Leuvehaven het lijk drijvende gevonden van den 60-jarigen B. van den Ham, die aan den Olmendaal heeft ge woond. Deze man werd sinds 21 September vermist. De stoffelijke resten zijn naar het bureau aan de Parkhaven overgebracht. Vrijdagavond en Zaterdag heeft de Haagsche politie gedregd, tot dusverre zonder resultaat, in het water langs den Zuid-Buitensingel bij de Gerard Doustraat, waar in de duisternis iemand zou zijn te water geraakt en ver dronken. \Daar de 67-jarige J. T. uit de Delftschelaan te Den Haag wordt vermist, vermoedt men, dat deze het slachtoffer is. Vrijdagavod omstreeks half tien vertrok de heer J. Luchies te Nieuwe Krim, gemeente Coevorden, van huis om zijn werk in de nacht ploeg op de Aardappelmeelfabriek te De Krim te aanvaarden. In den loop van den nacht werd thuis bericht ontvangen dat L. niet op de fabriek was aangekomen. Men is' toen gaan dreggen in het kanaal. Zaterdagmorgen heeft men het lijk vlak bij de woning van L. opge haald. Hij is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. L. was ongehuwd en kostwinnaar voor zijn be jaarde ouders. r ^.H. Exc. de Eisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. L. van Kesteren (Neom.) benoemd tot kapelaan te Noordwijkerhout (Mariagesticht) Op 15 October zal in de kapel van het Re traitehuis te Amersfoort het nieuwe altaar passend bij de nieuwe communiebank, worden geconsacreerd door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong. Tegelijkertijd Zal de kapel, welke 30 jaar ge leden was gewijd, geconsacreerd worden. Daar het nieuwe altaar een geschenk is van degenen, die in de laatste paar jaren hier op retraite kwamen, zal de eerste H. Mis op dezen dag voor hen worden opgedragen. De consecratie van de kapel begint precies 8.30 uur v.m. Daarna volgt om circa kwart vóór tien de consecratie van het altaar en dan de Hoogmis, waaronder de zeereerw. heer pastoor J. H Hooyman een predicatie zal houden. Vrijdag 4 October zal het nieuwe kantoorge bouw van het R.K. Werkliedenverbond, geves tigd in Pijlsweert te Utrecht, ingezegend en of ficieel in gebruik genomen worden. Deze plech tigheid zal geschieden des namiddags om 3 uur in het nieuwe gebouw. De actie voor „Zingend Vlaanderen", die door het Vlaamsch Nationaal Zangverbond, onder leiding van Willem de Meyer, zoo geestdriftig wordt gevoerd, bericht, dat er een reeks uil zendingen voor den zender komt. De eerste inleidende uitzending, op Woensdag 2 October, is van 18.0018.30 uur: zang van Willem de Meyer, Wiesken Aerts en het Vlaamsche Om roepkoor, onder leiding van Leonce Gras, en van 19.1519.25 uur: rede van Willem de Mever over: „Oude en nieuwe tijden bij de werking van het Vlaamsch Nationaal Zangverbond". De vereenigingen van timmerfabrikanten in Nederland hebben besloten tot een nauwere sa menwerking ter betere behartiging van haar gemeenschappelijke belangen. NIJMEGEN. Geslaagd voor candidaats-exa- men rechten de heeren M. H. J. C. Rutten uit Gulpen en K, J. M. Witlox uit Den Bosch AMSTERDAM Doctoraal-ex. rechten ae heer G. A. A. M. Boot. Dezer dagen organiseerde de Nederlandsche Boschbouwvereeniging een tweetal lezingen in het laboratorium voor Plantkunde te Wage ningen. Ir. S. de Waard, ingenieur bij het Rijksin stituut voor Brandstoffen Economie te 's-Gra- venhage, gaf een uiteenzetting van de hout gasgeneratoren in het bijzonder voor automo bielen en de beteekenis ervan voor Neder land. Spreker behandelde eerst de samenstelling van hout en wat daarmede gebeurt, als het wordt verhit, al of niet in tegenwoordigheid van lucht. Bij verhitting zonder lucht ontwik kelen zich uit hout: water(damp), gassen en teer, en blijft er een rest van houtskool met min of meer vluchtige bestanddeelen achter. Met lucht verhit verbrandt alles tot kooldioxyd en water. Kooldioxyd en water kunnen zich bij inwerking op gloeiende koolstof, dus ook met houtskool, omzetten. Alsdan ontstaat het dub bele volume aan koolmonoxyde, terwijl uit waterdamp ontstaan: bij lage temperatuur kool dioxyd en waterstof, en bij hooge tempera tuur koolmonoxyde en waterstof. Aan de hand van deze uiteenzetting werd beschouwd wat geschiedt, als door een laag brandend hout op een rooster van onder naar boven, respectie velijk van boven naar oncSer, lucht wordt ge voerd, wanneer in beide gevallen de aanvoer naar het vuur van versch hout van boven af geschiedt. De constructie van den generator volgt hier uit in eerste opzicht. Dan zijn er nog enkele moeilijkheden op te lossen, n.l. le de generator moet bij verschillende belastingen goed gas blijven geven. Hiertoe werd een beschouwing van het gedrag van het vuur gegeven, wanneer veel, resp. weinig lucht wordt toegeoerd. 2e. het gas bevat veel waterdamp en sto* van de uit het hout gevormde houtskool en het gas is te warm als het uit den generator komt; het moet dus gezuiverd en gekoeld worden. Verschillende oplossingen van deze techni sche vraagstukken werden gegeven. Tenslotte werd behandeld op welke wijze het gas met lucht wordt vermengd en hoe het zich in den motor gedraagt. Het blijkt dat ingeval de cy linder van den motor een zelfde hoeveelheid van het generatorgas-luchtmengsei aanzuigt als oorspronkelijk van het benzinedamplucht- mengsel, minder kracht wordt geleverd. Bo vendien wordt de aangezogen hoeveelheid nog minder, doordat het gas tegen een zekeren weerstand van den generator, de koeling en de zuivering moet worden aangezogen. Daar door treedt achteruitgang van het vermogen van den motor op. Er bestaan echter midde len om deze bezwaren gedeeltelijk op te heffen. Spreker eindigde zijn belangwekkende voor dracht met een beschouwing over den exploi- tatieprijs. Vervolgens sprak dr. G. Houtzagers, onder directeur der Nederlandsche Heidemaatschap pij te Arnhem over houtvoorziening voor de houtgasgeneratoren in Nederland. Door den benzinenood is in ons land een groote belangstelling ontstaan voor stoffen, die de benzine kunnen vervangen. Eén van die is het hout. Vanzelfsprekend is hierdoor plotse ling een groote belangstelling ontstaan voor het afvalhout in zijn voor ons land nieuwe functie als drijfkracht voor het autoverkeer. De volgende punten werden nader behan deld: 1. Eischen aan het hout te stellen. 2. Beschikbare hoeveelheden. 3. Wijze van distributie. Het hout dat geschikt is om als grondstof te dienen, moet luchtdroog zijn en in stukjes gekloofd van ongeveer een vuist grootte. Ver der moet het geschild zijn, althans ontdaan van grove schors, omdat de schors een schade lijke werking heeft op de renigingsinstallaties. In verband met de constellatie van het Ned. bosch (160.000 H.A. naaldhout, vnl. grove-den, tegenover 20.000 H.A. loofhout), zal de houtgasgenerator hier alleen van be teekenis kunnen worden, indien deze kan worden gestookt met afval van den grove- den. Dit is inderdaad zeer goed mogelijk! Grove-dennenhout is een alleszins bruikbare brandstof voor den houtgasgenerator. Een weinig bijmenging van beuk, els en berk is wel goed, doch geenszins noodzakelijk. Wel moet nauwkeurig worden zorggedragen, dat het reinigen van zoo'n gasgenerator met groote nauwgezetheid gebeurt, ten einde de noodige bedrijfszekerheid te verkrijgen, doch dit geldt ten slotte ook voor de andere houtsoorten. Verder is de droogte van het hout een zeer belangrijke factor. Het mag niet meer den 20 pot. water bevatten. Daarom moeten de hout gasblokjes onder dak worden bewaard in een voudige te bouwen loodsjes, waarvan spr. en kele modellen nader aan de hand van lan taarnplaatjes beschouwde. Wat betreft de beschikbare hoeveelheid van dit hout in Nederland kwam spr. tot de conclu sie, dat de hoeveelheid afvalhout uit onze bos schen, welke geschikt is voor brandhout en generatorblokjes, bij normalen kap 125.000 150.000 M3. per jaar beloopt en dat per wagen ongeveer 60 M3. per jaar wordt gebruikt. Dit zou dus worden 2500 wagens. Bij deze hoeveel heid komt nog het afval van de houtverwer kende industrieën. Wanneer anderzijds reke ning wordt gehouden met de sterke vraag naar brandhout en met den thans vrijwel uitge- schakelden import waartegenover echter noodzakelijkerwijze moet staan een sterkere kap in eigen land kan de conclusie worden getrokken, dat reeds n u het aantal houtgas wagens kan worden opgevoerd tot 1500 a 2000. Er loopen er thans ruim 400. Zijn de omstandigheden eenmaal weer normaal, don kunnen hier te lande minstens 5000 wagens en zeer waarschijnlijk belang rijk meer op het beschikbare houtafval loo pen, d. L 10 pet. van ons vrachtwagen- park.... dus zeker geen onbeduidend per centage. Ten onrechte is in de couranten telkens weer verkondigd, dat het hout voor gasgeneratoren in ons land geen rol kan spelen, omdat er te weinig hout is. Dit is niet juist. Bq de omschakeling van benzine en ruwolie op den gasgenerator zal in de toekomst het hout wel degelijk een be langrijke rol kunnen en moeten spelen. Vanzelfsprekend moet thans ook voor een doelmatige en goede distributie van hout zorg gedragen worden. Vervolgens nog iets over de houtskool, welke in kleine hoeveelheden VA H.L. per week per wagen) voor een goede exploitatie van den houtgaswagen noodzakelijk is. Zal de houtgas wagen hier volkomerj slagen, dan moeten ook hiervan de productie en verkoop worden gere geld, zoodat eenerzijds de kolenbrander daarin een loonend bestaan vindt en anderzijds de wa- genbeaitter bij voortduring van de verkrijgbaar heid van dit artikel is verzekerd. De bij bebos- sching vrijkomende houtstobben zullen in vele gevallen de waardevolle grondstof voor dit pro duct kunnen vormen. Critiek werd den houtgaswagen tot nu toe niet bespaard. Velen staan er nog wantrou wend tegenover en hebben verschillende be zwaren, doch die kunnen worden overwonnen. Bedriegen ons de voorteekenen niet. dan kan reeds nu worden geconstateerd, dat de door druk veroverde plaats door den houtgaswagen niet meer zal worden losgelaten. Behoort het benzineloos tijdperk weer tot het verleden, dan zal integendeel de houtgasgenerator zijn plaats nog belangrijk uitbreiden, omdat benzine steeds duurder zal zijn dan hout. In den namiddag hield de Ned. Boschbouw vereeniging haar algemeene vergadering in ho tel de Wereld te Wageningen. In deze vergadering werd de voorzitter, prof. A. te Wechel, gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. De heer J. W. Gong grijp, oud-adviseur van den Dienst der bosschen in de Buitengewesten in Ned. Indië, sprak na mens de Indische houtvesters' en schetste de verdiensten van prof. te Wechel voor den tro- pischen boschbouw. Dr. H. van Vloten te Wa geningen bracht de verdiensten van den jubi laris voor den Ned. Boschbouw in herinnering, ook als voorzitter der Ned. Boschbouwvereeni ging en als hoofdredacteur van het Nederland sche Boschbouw Tijdschrift. Professor Te Wechel werd zijn door den kunst schilder J. van Puyenbroeck geschilderd por tret aangeboden, alsmede een album, houdende de handteekeningen van hen, die aan dit hul deblijk hebben bijgedragen; De vergadering werd door een groot aantal vertegenwoordigers van den Nederlandschen Boschbouw bijgewoond, o. m. door de directeu ren van het Staatsbosohbeheer en de Neder landsche Heidemaatschappij, den voorzitter en secretaris van den Boschraad en vele particu liere boschbezitters. De grqote beteekenis van het Nederlandsche bosch blijkt thans wel zeer duidelijk door de groote' behoefte aan hout voor de mijnen, voor houtgasgeneratoren en voor de houtverwerken de industrie. Zaterdagmiddag fietste een groepje leden van den opbouwdienst langs de Zuid Willemsvaart on der de gemeente Berlicum. Op eengegeven oogenblik geraakte een hunner, J. van den Heuvel uit 's Hertogenbösch, met het voorwiel van zijn fiets in het achterwiel van zijn voor rijder. Van den H. slaagde erin zich vrij te ma ken. Hij maakte daarbij een zwenking naar het midden van den weg, juist op het moment dat een vrachtauto voorbijkwam. Deze greep den wielrijder, met het droevig gevolg, dat hij vrijwel op slag dood was. Het bestuur der Nederlandsche vereeniging vor teekenonderwijs bericht ons: Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan der vereeniging is een nationale teekenwed strijd uitgeschreven, waaraan door leerlingen van openbare en bijzondere scholen, t.w. l.o.. u.l.o, m.o., vii.o., kweekscholen, n.o„ kunst scholen en technische hoogeschool kan worden deelgenomen Wedstrijdprogramma's kunnen worden aange vraagd bij den heer D. Veersema Hofstede, De Grootkade 16 te Groningen. Het adres, waaraan de inzendingen moeten worden gestuurd, is Instituut tot opleiding van teekenleeraren, Hobbemastraat 25 te Amster dam. De uiterste termijn van inzending is 15 November 194o Het bestuur doet langs dezen weg een beroep op alle leerlingen, die hiervoor in aanmerking komen, .om aan den wedstrijd deel te nemen. Een groot aantal prijzen werdt beschikbaar ge steld. OVER: „SLECHTS VIER WOORDEN...." Het artikel onder dit opschrift in Uw avond blad van Woensdag 25 dezer, geeft mij aanlei ding tot enkele opmerkingen. Gij acht het niet juist, dat door de weglating van vier woorden in art. 23 lid 2 der Ziektewet de zwangerschap en bevalling van een gehuw de en van een ongehuwde vrouw t.a.v. de ziek teverzekering op één lijn worden gesteld. Uw eerste bezwaar luidt, dat deze wijziging uitgaat van een gedachtenwereld, die tot nu toe zeker niet tot het gemeengoed van een groot deel van her Nederlandsche volk be hoorde. Vervolgens lijkt deze gelijkstelling U niet in öe lijn te liggen van een sociale politiek, die in een zedelijk sterk en gezond gezinsleven het meest hechte plechtanker ziet van een wel geordende maatschappij. Tegenover Uw eerste bezwaar zou ik de vraag willen stellen, of niet datzelfde „groote deel van het Nederlandsche volk" de ongehuwde vrouw, die haar zwangerschap tot 'n goed einde durft te voeren, hooger acht dan haar, die het moederschap koste wat het koste wii ontgaan. Door de bewuste wijziging wordt het de onge huwde zwangere vrouw materieel belangrijk ge makkelijker gemaakt den eersten weg te kiezen, met als resultaat: een moeder in stede vap een kindermoordenares. Dit weegt n.m.m zwaarder dan het prijsgeven van een wette lijke sanctie op het hautaine standpunt, dat een hopelijk niet zóó groot deel van het Ne derlandsche volk meent te mogen innemen te genover de vrouw, die een misstap heeft be gaan, of juister gezegd want zóó is het in de meeste gevallen zich tot den misstap van een man heeft geleend. Dit standpunt draagt zeker niet tot herstel van begane fouten bij. doch was veelal aanleiding, dat daaraan eer ernstig misdrijf toegevoegd werd Natuurlijk kan men mij tegenwerpen dat.de gelijkstelling het kwaad in de hand zal wer ken. Hierop kan ik slechts antwoorden, dat een dergelijke verwachting blijk zou geven van weinig vertrouwen in de moreele standvastig heid van de ongehuwde vrouw. Als door dezen maatregel inderdaad het hek van den dam genomen zou worden, dan moeten andere we gen gekozen worden om het moreele peil op te voeren, wegen, die niet op het terrein der wetgeving gelegen zijn. Wat nu Uw tweede bezwaar betreft dit. In derdaad is een zedelijk sterk en gezond gezins leven het meest hechte plechtanker van een welgeordende maatschappij. Maarin een welgeordende maatschappij moet het den jon gen man ook mogelijk zijn een gezin te vor men. Deze mogelijkheden zijn reeds jaren lang in materieel opzicht niet bepaald gunstig te noemen. Laat men hier het euvel aanvatten, bij den wortel, instede van bij de takken Mr. G. BOSMAN Naschrift. De opmerkingen van Mr G. Bosman nopen ons óók tot enkele opmerkingen Ten eerste: in het. door Mr. Bosman bedoel de artikel hebben wij slechts het weglaten van de vier bewuste woorden in de Ziektewetverorde- ning gesignaléerd als een begin van het door breken van een mentaliteit, die de onze niet is en ook niet kan zijn. Ten tweede: de op deze bij verordening vast gestelde wetswijziging ten aanzien van de on gehuwde moeder gegeven officieele toelichting zegt van bedoelde paragraaf o.m.: dat thans ten aanzien van de vrouwelijke verzekerden een einde is gemaakt aan het onderscheid tusschen gehuwde, ongehuwde en gescheiden vrouwen en de tot nu bestaande discriminatie van de ongehuwde moeders, welke alleen nog in Nederland voorkwam, is opgeheven. Uit deze toelichting blijkt, dat wij de achter deze wijziging staande mentaliteit juist hebben geïnterpre teerd en aangevoeld Ten derde: Wij zijn het met Mr. Bosman vol komen eens. dat het groote deel van het Ne derlandsche volk de ongehuwde vrotiw, die haar zwangerschap tot een goed einde durft te voe ren. hooger acht dan haar, die ,het moeder schap koste wat het koste wil ontgaan, maar datzelfde deel, waartoe ook mr. Bosman wel zal willen behooren, acht een gehuwde moeder liooger dan een ongehuwde, die haar zwanger schap niet voortijdig tracht te beëindigen. Ten vierde: De vrouw, die een misstap heeft begaan, of, volgens mr. Bosman juister gezegd, zich tot den misstap van een man heeft geleend (een gevaarlijke distinctie, die de zwaarte der verantwoordelijkheid van elk individu afzon derlijk ook voor gezamenlijk gepleegde daden wat eenzijdig schijnt te willen verschuiven) heeft zeker recht op barmhartigheid, maar er zijn ook ongehuwde moeders, wier moederschap het gevolg is van professioneele zedeloosheid, en waarmee men een gehuwde moeder niet op één lijn kan stellen zonder haar te beleedigen en te krenken. Ten vijfde: Wij willen de ongehuwde moeder, van welken aard zij ook moge zijn, geenszins aan haar lot overlaten, integendeel. Maar wij willen haar wettelijk in geen enkel opzicht ge lijk gesteld zien met een gehuwde. Inderdaad moet de moreele standvastigheid van de onge huwde vrouw zoo veel mogelijk gesteund en bevorderd worden, maar deze wetswijziging heeft zeker niet die bedoeling. Ten zesde: Wij zijn het met mr. Bosman vol komen eens, dat voorkomen beter is dan ge nezen en dat het gewenscht is, dat de jonge man in het algemeen vroeger en beter gelegen heid zou krijgen een behoorlijk gezin te vor men dan helaaas thans vaak mogelijk is. Ten zevende: Vindt mr. Bosman het niet vreemd, dat zwangerschap en bevalling in de ziekteverzekering zijn ondergebracht, terwijl het toch moreele en physieke gezondheidsverschijn selen zijn? Deze materie zou daarom o.l. beter afzonderlijk geregeld kunnen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5