Blauw-Wit begon met een nederlaag „De" Rotterdamsche derby weer voor Feijenoord Het Y kampioen van Nederland Verdienstelijke overwinning van Haarlem op Blauw-Wit P.S.V. boekte ook in Roermond een uitstekend resultaat Ook tegen N.E.C. kon A.G.O.V.V. zich niet handhaven De overige kampioenen zegevierden Kleine zege van D.W.S. op A.D.O. V.U.C. slaat H.B.S. met 4-2 Noad bedwingt M.V.V. Groote nederlaag van Go Ahead Fraai succes van H.D.M. op den hockeydag GROOTE VERRASSINGEN IN HET NOORDEN De voetbalcompetitie Keert Bakhuis weer terug tot de rijen der amateurs MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 Voor het eerst in het seizoen traden gisteren alle afdeelingskam- pioenen van de noodcompetitxe in het veld. Blauw-Wit, een der Westelijke matadoren, zette het seizoen slecht in met een nederlaag bij Haarlem. De anderen echter boekten allen succes. Feijenoord dis tilleerde zijn 42 overwinning uit de zware derby tegen Sparta en Juliana deed het in Tilburg tegen Longa met dezelfde cijfers niet minder stijlvol. In het Oosten zegevierde N.E.C. zeer fraai bij A.G. O.V.V. en valt voorts de aandacht op de nieuwe overwinning van Heracles dat nu weer met 40 bij Hengelo won. Overigens zijn er verschillende hooge scoringcijfers. Leeuwarden zorgde met 92 te gen Heerenveen voor het venassende«record, maar ook de cijfers van W.V.V. en D.H.C., die resp. met 70 en 83 van Velocitas en K.F.C. wonnen, mogen er zijn. D.W.S.A.D.O. D.H.C.K.F.C. 8-3 WATERPOLO SpartaFeijenoord 24 't GooiStormvogels H.B.S.—V.U.C. 2—3 HaarlemBlauw Wit 21 V.S.V.R.F.G. 5—1 D.O.S.—Ajax 1—5 LimburgiaN.A.C. 02 N.O.A.D.—M.V.V. 1-0 C.V.V.Xerxes 05 HengeloHeracles 04 WageningenGo Ahead 40 A.G.O.V.V.N.E.C. 1—2 LongaJuliana 24 B.V.V.Helmond 21 QuickTubantia 22 Velocitas door W.V.V. met 71 gekraakt T.O.G.O. in de finale met 51 geklopt Feijenoord heeft het seizoen goed ingezet. Niet alleen startte de landskampioen met een over winning, maar bovendien werd deze behaald in de altijd moeilijke derby tegen den eeuwigen rivaal Sparta. Dit is om te beginnen een moei lijke klip omzei ld voor de mannen van Faauwe. D.W.S. had met A.D.O. heel wat moeite, maar wist ten slotte toch met 10 een zege te be vechten, die overigens evengoed een draw had kunnen zijn. Een alleszins verdienstelijke prestatie leverde t Goo, dat het lang niet malsche Stormvogels met een 31-nederlaag naar IJmuiden terug zond en dus voor een hoopvollen inzet zorgde. Min of méér verrassend is de nederlaag, welke K.F.C. in Delft leed. Dat D.H.C. zou winnen was misschien niet zoo moeilijk te zeggen, maar dat het zelfs 83 zou kunnen worden, neen, daarvoor hadden we de Koogers te hoog aan geslagen. D.F.C. ten slotte behaalde een male zege op Hermes D.V.S., dat met 21 geklopt. nor- werd Caldenhove Het is precies zeven maanden geleden, dat Bertus Caldenhove in een wedstrijd van zijn ploeg tegen A.D.O. zoodanig werd geblesseerd dat hij er het voetballen voorloopig aan moest geven. In den eersten competitiewedstrijd van het nieuwe seizoen echter merkwaardigerwijze eveneens tegen A.D.O. verscheen hij weer op het veld, door een hartelijk applausje van het publiek spontaan verwelkomd. Mede door zijn zeer on volledige training was Bertus natuurlijk de oude nog niet, maar desniette min is D.W.S. er in'geslaagd zijn alouden tegen stander uit de Residentie een kleine nederlaag te bezorgen. D.W.S. domineerde in de eerste helft volkomen, hetgeen de hoofdstedelijke ploeg in een doelpunt van middenvoor Dijkstra, een der beste spelers van het veld, tot uitdrukking bracht. De blauw-zwarten leidden alzoo na 18 minuten met 1—0. De doelpunten, die er verder nog voor de gastheeren in de lucht hin gen, bleven echter uit, daar enkele heeren in den aanval wat al te roekeloos met de kansen omsprongen. Na de pauze tapte AXi.O. uit een geheel andere kruik, doch het ontbrak den Hagenaars zoo- Wel aan geluk als aan productiviteit en in laatste instantie toonde doelman Klein op voortreffelijke wijze aan, dat tot de vele zaken, waarin een Klein-man groot kan zijn, ook het doelverdedigen behoort. Aan het hoofd van zijn zwaar beproefde achterhoede hield hij tot het einde stand, daarmede voor zijn, ploeg een kleine zege uit he*t vuur sleepende. Dat beide clubs hiermede kregen wat hun rechtens toekwam, is echter een andere kwestie. In het begin zag het er voor de Koogeis goed uit en reeds na 6 minuten hadden, zij de leiding, doordat de Delftsche doelman een vrijen schop verkeerd beoordeelt: 01. Daarna echter kwam D.H.C. er beter in en na 18 minuten spelen maakte van den Engel op gelukkige wijze gelijk: 11. Kort daarop gaf Dijkman D.H C. de leiding:2i. in stroomenden regen slaagde Zondagmiddag is in het zwembad aan de Mauritskade in Den Haag de waterpolowed- strijd H Z. en P.C. tegen het Y gespeeld om het kampioenschap van Nederland. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel 55, waardoor Het het kampioenschap van Nederland veroverde. Aanvankelijk wist Het Y de leiding te nemen, waarop H.Z. en P.C. gelijk maakte, doch we derom wist Het Y den stand in zijn voordeel te veranderen. De H.Z. en P.C. kwam hierna sterk opzetten en oefende een zwaren druk uit op het Y-doel. Succes bleef niet uit en de Ha- eenaars scoorden driemaal hierdoor een 42 voorsprong veroverend. Het Y slaagde cr in den achterstand te verkleinen tot 4—3 doch ook de H.Z. en P.C. doelpuntte, zoodat de achter stand weer werd vergroot tot 53. Van Aalst ®orgde echter voor het vierde en vijfde doel punt van Het Y, zoodat de eindstand 55 werd. Vollebregt er in den stand nog voor de rust op 31 te brengen. Na de hervatting pakte K.F.C. energiek aan. Toen echter kwam D.H.C. opnieuw in de meer derheid en van den Engel bracht den stand op 4—1. Nu was het met den tegenstanu ven de Koogers gedaan. Van den Engel scoorde het vijfde doelpunt. Ditmars het zesde. Daarna wist Kok een tegenpunt te maken: 6—2. Dijkman maakte er vervolgens 7—2 van. Ditmars 8—2 en vlak voor het einde kon K.F.C. nog profi- teeren van een fout van den den Broek: 83. Sparta begon den strijd met een overwicht; dat zij gedurende twintig minuten heeft behou den. Toen nam Feijenoord, dat individuoei beter voetbalde, het heft in handen. Spoedig werd deze meerderheid in een doelpunt uitgedrukt, dat Zaanen scoorde. Linssen verhoogde kort voor de rust na fraai solospel de score: 0—2. De tweede helft was nauwelijks een minuut oud toen Feijenoord wederom, ditmaal door Vente, een doelpunt maakte: 0—3. Gedurende een korte periode heeft het er naar uitgezien, dat Sparta den achterstand zou inhalen,, want nadat dank zij Seon en Wuyts den stand op 23 was gebracht, ontstond er een geweldig offensief. De achterhoede van Feijenoord was echter niet te paseeren. In de laatste minuut echter verhoogde Vrauwdeunt met een fraai schot den stand zelfs tot 42. In de eerste helft bood het spelbeeld een ge- lijkopgaande strijd, waarin 't Gooi door grootere snelheid evenwel gevaarlijker was dan de gasten. Na 11 minuten opende N. Cohen met een uit stekenden kopbal de score en het was Willemse die kort voor de ïust den Hilversumschen voor sprong op 2 punten bracht. Juist voor het ver strijken der eerste helft gelukte het Schoori uit een vrijen schop den stand op 21 te brengen. Na de hervatting was Stormvogels aanvanxe- lijk sterker, doch toen 't Gooi door N. Cohen het derde Hilversumsche punt tot een feit had gemaakt, was het pleit beslecht. Het is Haarlem gelukt met een zeer fraai succes van wal te steken. De rood-blauwen, die het vorig seizoen de Amsterdammers op eigen veld een van de eerste nederlagen toebrachten, slaagden er thans opnieuw in hun meerderheid te bewijzen en hielden met 2—1 de punten in de Spaarnestad. In Den Haag was natuurlijk alle aandacht geconcentreerd op de ontmoeting tusschen H.B.S., dat vorige week van Xerxes had gewonnen, en V.U.C. De zwart-witten, die met frisschen moed aan de competitie begon nen,-bleken iets sterker en wonnen fraai met 32. Ajax, waaromtrent de verwachtingen toch niet zoo heel hoog waren gespannen, heeft het er met zijn 51-overwinning tegen D.O.S. in Utrecht weer alleszins verdienstelijk afgebracht. V.S.V. won in Velsen met dezelfde overtuigende cijfers van R.F.C. Xerxes deed het nog royaler. De Rotterdammers herstelden zich van hun ne derlaag tegen H.B.S. en sloegen hun stadge noot C.V.V. met 50. Er wordt in goed tempo begonnen, doch de beide achterhoedes weten voorloopig elk gevaar te bedwingen. Na 10 minuten spelen ontsnapt het H.B.S.-doel maar nauwelijks aan een do'r- boring, als de Harder een verren hoogen bal opvangt en rakelings over de lat jaagt, doch de V.U.C.-voorhoede heeft na 15 minuten spelen toch succes. De jeugdige rechtsbinnen Schwen- cke zéndt een verradelijk schot tn, dat Pelli- kaan volkomen verrast (01). Even daarna is het door Boorder uit een scrimmage voor het rood-witte deel al 20. H.B.S. laat het er ech ter niet bij zitten. Herklots schiet recht op doel en Slootweg maak een blunder, door den bal te laten glippen (12). De Harder wordt angst vallig bewaakt, doch weet hieraan na 25 minu ten even te ontglippen en dit is net genoog- voor hem om alleen door te breken en den stand op 13 te brengen. Na rust heeft H.B.S. het beste spel in handen en dit komt tot uitdrukking als Herklots na fraai solospel het leer hoog inschiet (23). H.B.S. blijft actief, doch de gelijkmaker komt niet. In de eerste helft ging de strijd vrijwel gelijk op, waarbij de Blauw witten 'n spel vertoonden dat technisch hooger stond. Van de kansen maakten de A'dammers echter geen gebruik. Ook trokken de Haarlemmers enkele malen ge vaarlijk ten aanval, maar het beslissende schot ontbrak. Rust trad in met blanken stand (00). Spoedig na de hervating opende de thuisclub de score door toedoen van Van der Hulst, die uit een hoekschop van rechts inkopte. Kort daarop ging van der Hulst er alleen van door, passeerde de achterhoede van Blauw Wit en bracht met een kalm schot den stand op 2—0. Hierna kwa men de Amsterdammers fanatiek opzetten en waren geruimen tijd sterker. Het duurde toch "n half uur, alvorens van Nol den achterstand ver kleinde (21). Blauw Wit bleef in den aanval, maar slaagde er niet meer in te doelpunten. eenige tegenstanders en doelpuntte daarna met een keurig schot. (0—1). De bezoekers speelden in het veld vaak zeer verdienstelijk, maar de beide backs van C.V.V. maakten het hun niet gemakkelijk. Zoo duurde het nog geruimen tijd alvorens Xerxes al weer door toedoen van Kok den voorsprong vergrootte. (02). Ook na de rust was Xerxes in de meerder heid. Uit een strafschop bracht Louwe den stand op 03, waarna Kruysbergen er op lis tige wijze 04 van maakte. Kort voor het ein de was het Hoevenberg, die de verdediging van C.C.V. nogmaals wist te passeeren (05). Het begin van dezen wedstrijd was senatio- neel. Direct na den aftrap ondernam Fischer een snellen ren langs de lijn, zwenkte naar bin nen en gaf Ajax de leiding. Even later kopte Ackermans den bal voor de voeten van Fischer die opnieuw scoorde (02). D.O.S. kwam er nu beter in, doch in den aanval wilde het niet lukken. Na 15 minuten spelen wist Ackermans na een doelworsteling opnieuw te 'scoren (0—3) Tn het veld wogen de partijen vrijwel gelijk op. D.O.S. had geen geluk, toen Peeterse uit een vrijen trap juist tegen de lat schoot. Uit een snellen Ajaxaanval bracht Ackermans. der stand op 04. In de tweede helft speelde D.O.S. iets beter. Veltmeijer dribbelde eenmaal door de geheTe Amsterdamsche verdediging heen en stelde Du- mortier in Staat de eer te redden (1—4). Het spelpeil daalde. Eenige seconden vóór het einde wist Fischer door te breken. Zijn voorzet zette Groenewoud in een doelpunt om (5—1). Een spelmoment voor het doel van D.W.S., tijdens de ontmoeting D.W.S.A.D.O., welke Zondag voor de Westelijke eerste klasse van den N.V.B. gespeeld werd. Geheel links de bekende international back van D.W.S., Caldenhove, die gisteren na een langdurige afwezigheid zijn rentrée op het groene tapijt maakte (Foto Fax-Holland) In het Zuiden wonnen de vier clubs die ook vorige week de best resultaten behaalden. P. S.V. deed hét weer voortreffelijk in Roermond, waar van den weliswaar niet al te stekken te genstander toch alleszins verdienstelijk met 62 werd gewonnen. Noad had nogal last met M. V. V., maar trok toch met 10 aan het langste eind. Juliana liet zich niet verontrusten, door Longa en bracht den Tilburgers in eigen huis een nieuwe neder laag toe (24). Eindhoven vond in Willem II een gevaarlijken tegenstander, maar ook deze Tilburgsche club werd ten slotte met 54 be dwongen. N.A. C. behaalde een passende 2-0- zege bij Limburgia en B.V. V. won als verwacht in Den Bosch met niet al te veel verschil (2—1) van Helmond. Het begin gaf een gelijkopgaanden strijd te zien, waarbij zich aan beide zijden eenige kan sen voordeden, die door de resp. verdedigingen in de kiem werden gesmoord. Op min of meer fortuinlijke wijze nam N.A.C. de leiding, na dat scheidsrechter Tonnard de Limburgia-ver dediging in den weg had geloopen. Van Dijk zag zijn kans gunstig en gaf Meurders in het Ltmburgia-doel het nakijken (01). De thuis club viel verwoed aan, doch zelfs toen kort ach tereen twee penalty's werden toegewezen, wis ten de gastheeren niet te scoren. In de tweede helft was Limburgia over het algemeen mêer in den aanval, doch de N. A. C- verdediging met Blom aan het hoofd wist van geen wijken. Wat de Limburgers ook onderna men, het haalde niets uit. De uitvallen van N. A. C. waren niet zonder gevaar en even vóór het einde slaagde Lucassen erin, bij een uitval den stand op 02- te brengen. Het is een spannende strijd geweest, die dank zij het voortreffelijk werk der beide achterhoe den weinig doelpunten heeft opgeleverd. Vooral de Maastrichtsche backs Kerkoerle en van Bun waren buitengewoon op dreef. Vóór de rust was het een gelijk opgaand spel met beide doelen Het zag er aanvankelijk geenszins naar uit. dat V.S.V. zoo'n sprekende overwinning zou be halen. In het veld toch toonde R.F.C zich aan vankelijk het sterkst en zijn aanvallen waren pittiger van opzet. De afwerking liet echter alles te wenschen over, terwijl doelman Michel zich zijn plaats waard toonde. Wat het vijftal aan vallers van R.F.C. slechts éénmaal gelukte toen V.S.V. al met 50 voor stond, gelukte V.S.V 's linksbuiten Sterk alleen viermaal. Voor en na de rust nam hij twee doelpunten voor zijn rekening Behalve Sterk scoorde ook van der Lugt voor V.S.V. Griesen nam het R.F.C.-doelpunt voor zijn rekening. Reeds na zeven minuten namen de bezoekers de leiding. Kok trok er tusschen uit, passeerde - Na de 3—O-nederlaag, welke A. G. O. V. V. vorige week tegen Heracles leed, hebben de Apeldoorners hun supporters opnieuw eén te leurstelling bereid. Thans moesten zij op eigon terrein met 21 de meerderheid erkennen "an N. E. C„ dat hiermede zijn tweede over winning boekte. Ook Heracles won. en de 4-0- zege in Hengelo was al even overtuigend als de prestatie van de vorige week. Er was nog een 4O-nederlaag, doch deze heeft ons heel wat meer verrast. Dat was namelijk het poovere resultaat, dat GO Ahead in Wageningen tegen de club van dien naam wist te bereiken. Overi gens een voortreffelijke prestatie van de gast heeren. Tenslotte was er nog een derde resul taat van gelijke cijfers en wel in Enschede, waar de Sportclub in dezen term zijn meerder heid over de Boys uitdrukte. Te Nijmegen eindigde de strijd tusschen Quick en Tubantia onbeslist. (22). Reeds in de eerste minuut krijgt Hengelo een vrijen schop te nemen, die door Analbers Jr. goed voor doel wordt geplaatst, maar door Knoef even solied wordt weggewerkt. Lang zamerhand neemt Heracles het spel in handen en de Hengelo-achterhoede krijgt zwaar werk te verrichten. Elk oogenblik verwacht men een doelpunt en dit komt ook prompt als Veldhuis een corner fraai inkopt. Vier minuten later plaatst Knoef een bal hoog voor het Hengelo-doel en terwijl Ter Horst werkeloos toekijkt, kopt Veldhuis ten tweeden male langs Egbers. (0—2). Na de rust vlotte het bij Hengelo iets beter, doch de voorhoede blijkt niet opgewassen tegen de Hercules-verdediging, doordat zij te weinig doortastendheid toont. Na tien minuten krijgt Veldhuis een bal van Krabshuis toegespeeld, passeerde handig Ter Horst en voor den derden keer kon Egbers het leer uit het net halen. Na een half uur is het weer Veldhuis, die met een kopbal uit een hoekschop Egbers opnieuw pas seert. Een minut voor het einde miste Jaarsma den strafschop, die aan de bezoekers werd toe gewezen. Beide elftallen hebben een invaller. Direct na den aftrap komt Wageningen goed samen spelend opzetten, doch de achterhoede der De- ventenaren retourneert alles. Na een kwartier spelen krijgt Wageningen een vrije schop te nemen. Zittersteyn trapt hard op doel, cn Hol leman deponeert den terugstuitenden bal in het net. 1—0. Tien minuten later zet Kleinren- sink mooi voor en Zittersteyn kopt in. 2—0. Even wordt gestopt voor een fiksche regen bul waarna het spoedig rusten is. Na rust is het 'spelpeil aan beide zijden gedaald, mede door het gladde veld. Holleman en Zittersteyn voeren den stand nog op tot 40 waarna de wedstrijd uitgaat als een nachtkaars. Vooral het spel van Go-Ahead viel erg tegen. Door technisch beter spel is NEC er in ge slaagd een verdiende overwinning te behalen cn hoewel AGOVV meer enthousiasme in zijn spel legde, was dit voldoende om een gelijk spel te bevechten. Het spel van de thuisclub was te primitief, daardoor te doorzichtig, ter wijl tenslotte de schotvaardigheid der voor hoede veel te wenschen overliet. Een kwartier na den aanvang nam NEC de leiding door Peters, die uit een hoekschop fraai inkopte (0—1). Ook na dit doelpunt bleken de aanvallen der bezoekers, verrassend van opzet als zij waren, gevaarlijker dan die der thuisclub. Dat een kwartier voor het einde der eerste helft de ge lijkmaker gescoord werd door Beelen, 'as meer te danken aan een foutieve opstelling der NAC-achterhoede. dan aan subliem spel dei- thuisclub (11). Bij den eersten aanval die AGOVV na de can beurten in gevaar; er werd echter niet ge scoord. Na de rust wordt van beide zijden weer stevig aangepakt, maar er komt geen wijziging in het spelbeeld. Na 20 minuten heeft Weijtens succes met een keihard schot en Noad leidt (10). M.V.V. zet er dan alles op om gelijk te maken, maar Schellekens verdedigt magnifiek en de Maastrichtenaren krijgen geen kans. Als het eindsignaal klinkt heeft Noad een kleine zwaar bevochten maar verdiende zege in de wacht gesleept. Tegenover de technisch beter spelende Ju liana-ploeg stelde Longa een enthousiast spel, dat aanvankelijk de Limburgers volkomen ver raste; na de rust kwam de meerderheid van de kampioenen meer tot uitdrukking en vooral de laatste 20 minuten werd Longa volkomen over speeld. Na aanvankelijk gelijk opgaand spel maakt Vroomen uit een vrijen schop, die door Luyt-elaar niet voldoende wordt gestopt, het eerste doelpunt (0—1). Direct daarop krijgt Bellenaars een vrijen schop te nemen, Broeken trekt hem keurig over en Schellekens maakt gelijk (1—1). Even vóór de rust geeft Sterke met een fraai, ver schot de thuisclub de lei ding. Na de rust worden aanvankelijk aan bei de zijden kansen verknoeid, vondenhof weet geen raad met een hem toegespeelden bal en bewerkt hem met de hand, hetgeen den scheids rechter ontgaat, de Longa-verdediging wacht op het fluitsignaal voor dit handgeval en de bal zit in doel (2—2). Van Kan maakt er met een prachtig laag schot 23 van. Longa heeft niets meer in te brengen en acht minuten'vóór het einde heeft Vroomen succes als een laag schot via den paal in de goal belandt. Over het geheel sloot de combinatie van de thuisclub veel beter. Het samenspel stond een klasse hooger en het doelpunt waar mede Krijgh de score na een kwartier opende was meer dan verdiend. Een doelpunt van zijn voet was reeds ongeldig verklaard. Het was voornamelijk ook door zijn werk dat A. Don- huljzen een kwartier na de hervatting den stand op 20 kon brengen. Enkele minuten la ter scoorde Drouen bij een doorbraak tegen en tenslotte heeft B. V. V. nog taal moeten verdedigen toen Oprinsen alles bij Helmond ten aanval stuurde, doch deze verandering van taktiek kwam te laat. (21). rust ondernam, ging een fraaie kans. de lei ding te neftien, verloren. Een toegestane straf schop werd echter zeer tam recht op den Nij- meegschen doelverdediger geschoten. Hierna nam NEC het spel in handen. Talrijke goed opgezette aanvallen werden op de AGOW- veste ondernomen en na een kwartier gaf Lodenstein zijn club de leiding 12. Tot aan de rust strijden beide partijen met afwisselend succes, doch de keepers weten him doel schoon te houden. Rust gaat in .met blan ken stand. In de tweede helft weet Tubantia zich vanaf den aftrap een veilige voorsprong te verzekeren, want binnen twee minuten worden twee doelpunten gescoord en wel door Heet- jans en Blom (0—2). Quick komt nu fel op zetten en belegert het doel der gasten, zoodat deze zich geheel op verdedigen moeten toeleg gen. Bij een scrimmage werkt Krugen den bal in eigen doel (1—2), waarna even later Binnendijk via een der backs succes heeft (22). De strijd om de leiding wordt nu hevig, maar nadat va.n der Tol twee opgelegde kan sen verknoeid heeft, komt het einde met een verdeeling der punten. In het Noorden zijn letterlijk en figuurlijk enkele groote verrassingen gevallen. Op de eerste plaats was dit het geval in Winschoten waar W. V. V. zóó uit zijn slof schoot en Velo citas hierop zóó flauw reageerde dat het ten slotte een 70 overwinning voor de gasthee ren werd. En in Heerenveen was het al niet veel minder. Daar werd de club van dien naam die, krachtens haar prestaties van het vorig jaar, favoriet was voor de zege, door het be zoekende Leeuwarden met niet minder dan 9—2 afgedroogd. Voetbal blijkt ook dit jaar weer een raar ding te zijn! Een meer normale uitslag viel in Veendam waar Be Quick met zijn tegenstander de pun ten eerlijk deelde (22). De trouwe lezer van deze rubriek weet reeds eenigen tijd, dat zekere Bakhuis het N.V.B -bestuur toestemming heeft gevraagd, om als amateur in de nieuwe voetbalorgani satie te mogen uitkomen. Op zichzelf is een dergelijke aanvraag niets bijzonders, daar het bondsbureau ze herhaaldelijk en bij tientallen ontvangt. Het geval wil echter, dat deze zelfde Bakhuis indertijd door wij len den K.N.V.B. op de beroepslijst is ge plaatst en toen zijn capaciteiten in dienst heeft gesteld van de Fransche voetbalclub Metz, waarvoor hij eenigen tijd a raison van zooveel frankskens de doelpunten scoorde, welke hij in ons land naar men zegt, slechts met gejuich en bewondering zag beloond. Het uiteindelijke resultaat schijnt echter in de oogen van Bakhuis niet zooveel beter te zijn geweest, want nadat hij ook in Frank rijk eenigen tijd een veelbesproken figuur was geweest, begonnen er in ons land ge ruchten op te duiken, dat de vroegere aan valsleider van het nationale elftal weer wilde trachten de ster van de N ederlandsche voetbalvelden te worden. Eenige weken nu zijn deze geruchten tot feiten gewordentoen bekend werd, dat Bep Bakhuis den N.V.B. had verzocht hem weer als doodkatoen amateur in zijn gelederen op te nemen. De bond bleek door deze aan vraag kennelijk te zijn verrast en heeft nu alweer eenigen tijd noodig gehad om over het geval te confereeren, met 't gevolg, dat er intusschen vele pennen en tongen in be weging zijn gekomen. Eenerzijds zich ver meiende in al het verbluffende dat de voet baller Bakhuis indertijd op onze velden had gepresteerd, anderzijds met 'n zekeren wel- iust wroetend in Bakhuis' particuliere leven, dat ook bij zijn stormachtig afscheid van de Nederlandsche voetbalwereld, al zoo onge veer gemeenschappelijk eigendom was. Dat Bakhuis professional is geweest schijnt de publieke opinie zoo heel erg niet te vinden, wel vraagt zij zich af, of het ver antwoord is de Nederlandsche voetbalwereld andermaal aan experimenten te wagen, welke haar geen winst, doch alleen maar schade kunnen berokkenen in verband met alle mogelijke half of gedeeltelijk op waar heid berustende praatjes rond een harer bekendste leden. Sommigen zijn van mee ning, dat het om deze redenen niet goed mogelijk is, weer met Bakhuis in zee te gaan, anderen daarentegen oordeelendat er in de laatste maanden zooveel is veran derd en gereorganiseerd, vergeven en ver geten, dat het werkelijk zoo erg niet is om ook Bakhuis' schuldenlijst maar als schpon- gewasschen te beschouwen en hem een nieuwe kans te geven om niet alleen een belangrijke, maar tevens een sportieve rol te gaan spelen in de nieuwe voetbalorgani satie. Intusschen is het N.V.B.-bestuur al weer een aardig tijdje aan het beraadslagen zon der dat de beslissing ook maar iets naderbij schijnt te zijn gekomen. De competitie is reeds begonnen en nog steeds staat er een adspirant langs de lijn, die niet weet of het hem zal worden toegestaan, dit seizoen nog in de rijen der Nederlandsche voetbalama teurs mee te wandelen. Nu weten we natuurlijk niet precies wat voor den N.V.B. de groote moeilijkheid is. Gaat het erom, dat hij huiverig is om een speler, die eenmaal tot professional werd uitgeroepen, weer als amateur te erkennen, of voelt het bestuur er soms weinig voor de mogelijkheid in de hand te werken, dat een talentvol voetballer zijn capaciteiten, op welke wijze dan ook, ten eigen bate en ten nadeele van anderen aanwendt? Is hier sprake van de eerste kwestie, welnu, dan scharen we ons aan de zijde van de publieke opinie. Tenslotte heeft ons natio nale voetbal zijn glanspcriode van enkele jaren geleden op de eerste plaats te dan ken gehad aan Bakhuis en dus zou het heusch zoo mal niet zijn, wanneer ,de bond, waarin de vroegere organisatie ié overge gaan, die verdiensten thans niet alleen zou erkennen, doch tevens beloonen. door dien-, zelfden Bakhuis weer zijn licentie als ama teur uit te reiken. Is de tweede moeilijkheid in het geding, dan moeten wij ons van iedere suggestie onthouden, omdat positieve gegevens daaromtrent niet in ons bezit zijn. Natuurlijk moet de bond ervoor waken en blijven waken, dat zijn leden niet alleen goede voetballers, maar tevens sportieve en dus betrouwbare menschen zijn en geen heeren, die den naam van de sport in ons land weliswaar aan den eenen kant door hun capaciteiten hooghouden, doch die an derzijds door hun gedragingen weer veel meer benadeelen. Acht het N.V.B.-bestuur het voor en tegen zorgvuldig overwogen hebbende echter termen aanwezig, om Bakhuis zijn tweede kans als amateur te geven, dan zal het er velen in den lande een genoegen mee doen. Doch wat het resultaat ook moge zijn, men wachte in ieder geval niet met een be slissing tot de competitie weer voor een groot gedeelte is verstreken. Door een fraaie 5—1 overwinning in den eindstrijd- tegen T.O.G.O. heeft H.D.M. den jaarlijkschen hockeydag van den Nederland- schen Hockeybond gewonnen. Met dit resul taat zetten de Hagenaars de kroon op het vele goede werk, dat zij dezen dag ver richt hadden, werk overigens dat lang niet gemakkelijk was Na m de eerste ronde Alkmaar mee niet min der dan 10—2 geslagen te hebben, volgden er twee wedstrijden tegen Be Fair en Hilversum, welke beide tot de best gespeelde wedstrijden van den dag gerekend mochten worden. Dat de Hagenaars tenslotte nog zooveel re serves over hadden om hun stadgenooten T.O. G.O. een dergelijke groote nederlaag toe te brengen, pleit voor hun uithoudingsvermogen. In de eerste ronde kwamen er wel enkele verrassingen voor, B.M.H.C. kon het tegen La ren niet bolwerken en verloor met 4—2, terwijl H.H.Y.C. het tegen het enthousiaste spel van Be Fair moest afleggen, Zwart Wit verloor kansloos van fiüversum met 3—0- De kwart eindstrijd leverde geen bijzondere uitslagen op; weer was het Be Fair, dat een uitstekenden wedstrijd speelde tegen H.D.M. De uitslagen luiden: Eerste ronde: t GooiT-O.G.O. 11, Laren— B.M.H.C 42, LeidenAmsterdam 03. H.O.C. —Ijsvogels 2—0, H.D.M.—Alkmaar 10—2, H.H. Y C Dc Pair Q 1 Tweede ronde: T.O.G.O.Laren 31, Amster dam—Nijmegen 40, Hilversum—H O.C. 2—0, H.D.M.Be Fair 1—0 Halve eindstrijden: Hilversum—H.D.M- 14, T.O.G.O.—Amsterdam 21. Eindstrijd: HD-M.T.O.G.O- 5L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7