EEN BELANGRIJKE REDE Voldoende aardappelen - en niet duur De bespreking met Suner te Rome Zomertijd voorloopig gehandhaafd Burgerslachtoffèrs van oorlogsgeweld r Verduistering Gaan Amerikanen uit Sjanghai vertrekken? De laatste kinderen uit de Oostmark terug ALS MEN TEXEL WIL BEZOEKEN Nederlandsche arbeiders in Duitschland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Willkie contra Roosevelt 1 ^jy§ lüser i I Geen voorraadjes - óók geen distributie Dr. H. NANNING's In Duitschland, en wellicht ook in ons land Steunverleening uit het Herstelfonds DINSDAG 1 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22627 De Rijkscommissaris verwel komde de blijde schare „Spanje bereid met de wapens in te grijpen" Toestemming alleen bij noodzaak Regeling van de ziekteverzekering van hun gezinnen Zuid-Dobroedsja bezet ZEEPBESPARING DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN BRITSGHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND Deviezengrens met protectoraat opgeheven [nstortingsramp te Montevideo NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek De Duitsche overheid in ons land, die gaarne Nederlandsche initia tieven van Nederlanders tege moet ziet ter bevordering van de onder linge en wederkeerige samenwerking, heelt enkele van dergelijke initiatieven met voldoening kunnen begroeten. Zoo heeft zij blijken van sympathie gegeven bij het optreden van den Raad van Voorlichting voor de Nederlandsche Pers, Welke Raad zelfs zóó voortvarend te Werk ging bij zijn voorbereiding van een Nederlandsche Perskamer, dat het zelfs ae Duitsche overheid ietwat te snel schijnt te zijn gegaan. Immers, na het bericht van het verlijden van de no- tarieele stichtingsacte van die kamer, werd van Duitsche zijde verklaard, dat dit bericht ietwat voorbarig moest wor den geacht. Nu is ook een Nederland sche Cultuurkring voor het voetlicht der openbaarheid getreden, van welken kring de Amsterdamsche archaeologie-pro fessor, dr. G. A. S. Snijder, de voorzit- ter blijkt te zijn. Deze kring heeft als een der belangrijkste punten, waarover in zijn boezem geen meeningsverschil bestaat, de samenwerking met de Duit sche overheid op. het gebied der ver nieuwing van de Nederlandsche cultuur in zijn program geschreven. Dat onze Nederlandsche cultuur die uiteraard méér dan de Duitsche sterk bein- vloed is door het wereldverkeer, waaraan wij als maritieme mogend heid intens moesten deelnemen, en door het wereldhandelsverkeer, waarop wij uit levensnoodzakelijkheid alzijdig wa ren ingesteld, verdiept en bevorderd en verrijkt kan worden, zal wel door geen Nederlander worden bestreden, maar of zij ook vernieuwd dient te wor den en zoo ja, op welke wijze, daarover achten wij wel eenige discussie moge lijk. Belangrijker dan hétgeen van Ne derlandsche zijde bij het optreden van den Nederlandschen Cultuur kring is gesproken, komt ons de rede voor, welke de Rijkscommissaris voor het bezette gebied, dr. Seyss Inquart, bij die gelegenheid heeft gehouden. In 1918 heeft de wereld aanschouwd, hoe de overwinnaars den overwonnenen niet alleen geen vriendenhand hebben toe gestoken, maar getracht hebben den overwonnenen gekromd te houden on der het juk van hun moeilijk bevoch ten zege. Het gevolg daarvan is geweest, dat heel de wereld onder het juk van een meedoogenlooze crisis is door moe ten gaan om tenslotte weer in een nieuwen oorlog van nog steeds niet sta biele afmetingen en onberekenbare ge volgen terecht te komen. Duitschland, dat met zijn militaire overmacht in en kele dagen tijds het Nederlandsche mi litaire verzet wist te overwinnen, wenscht blijkbaar ten aanzien van ons niet het slechte voorbeeld te volgen van de houding, die de overwinnaars Van 1918 jegens Duitschland hebben aangenomen. Bij herhaling en thans duidelijker dan ooit heeft de Rijkscom missaris namens de Duitsche overheid ons land vriendschap aangeboden, zij het natuurlijk ook op zekere door Ne derland te vervullen voorwaarden. Tus schen de Nederlandsche en de Duitsche cultuur hebben steeds goede be trekkingen bestaan. Het leeren van de Duitsche taal neemt in ons onderwijs een behoorlijke plaats in, al zal in de toekomst waarschijnlijk daaraan nóg meer tijd en aandacht moeten worden besteed. De meeste Nederlanders spre ken zoo niet een feilloos, dan toch een aardig mondje Duitsch, en de Duitsche litteratuur vond hier een gretig afzet gebied. Ook de Duitsche muziek en de Duitsche film vonden hier goede ver staanders. Bij de cultureele uitwisseling tusschen Duitschland en Nederland speelden ook de Duitsche vertalingen Van enkele Nederlandsche auteurs een rol. Nederlanders reisden vaak en graag naar Duitschland en Duitschers waren bij ons geregeld in grooten getale te gast. Vooral in het Rijnland, Beieren en het voormalige Oostenrijk voelden de Nederlanders op vacantie of zakenreis zich behaaglijk in de sfeer van een ge moedelijkheid, die hun lag. Cultureele betrekkingen worden ten zeerste gebaat - door vriendschappelijke betrekkingen en zooals de Rijkscommissaris terecht opmerkte, kan vriendschap slechts tus schen zelfstandige, vrije, volkomen ver antwoordelijke menschen bestaan. Vriendschap kan niet afgedwongen Worden, maar moet spontaan uit we- derzijdsche achting en waardeering groeien en wordt geschaad door een ver houding. waarin dé een al te zeer afhan kelijk is van den ander. Het cultureele leven van een volk al dus zeide de Rijkscommissaris moet in zijn diepste diepte gegrondvest vijn op een hechte wereldbeschouwing, öie haar kracht weer put uit het besef Van eigen volk en het opgaan in de ge meenschap van dit volk eischt. In Ne derland is deze wereldbeschouwing nog Mtijd de Christelijke en zij dient dat te blijven. In dit verband is van het groot ste belang, dat de Rijkscommissaris den godsdienst de hoogste geestelijke uiting van alles om ons heen noemde. Spre kend over de kameraadschap, die het Duitsche en het Nederlandsche volk moeten omsluiten, zeide de Rijkscom missaris o.m. de volgende overwegens- waardige woorden: „Kameraadschap der volken beteekent evenzeer als bij kameraadschap der en kelingen het vaste besluit eikaars lot te deelen en voor elkaar in te staan. Het Duitsche volk is tot deze kameraadschap volkomen bereid en zal voor deze ka meraadschap alles in het werk stellen, wanneer het om het bestaan van den ander mocht gaan. Het mag dan op het oogenblik schijnen, alsof van het Nederlandsche volk op het oogenblik meer gevergd wordt. Doch dit houdt al leen verband met de uiterlijke levens omstandigheden, die juist tengevolge van de gemeenschap van het lot aan dezelfde beperkingen onderhevig zijn, in welke het Duitsche volk zich op het oogenblik schikt. Doch Nederlanders, die een ruimeren kijk op de dingen hebben, zullen begrijpen, wat het betee- kenen kan, wanneer de gansche reëele macht van het Duitsche 85 millioenen volk en het Groot-Duitsche Rijk, als het erop aankomt, bereid is op de bres te staan voor het bestand van hetNeder- landsche volk en den Neder landschen staat, want hierin schuilt juist de kern van het lot van de zen staat, dat zijn reëele machtsbasis verre ten achter bleef bij zijn uitge strektheid. En zonder mij nu bij deze gelegenheid met politiek of zelfs pro blemen der buitenlandsche politiek te willen bezig houden, zoo dient u toch te wéten, dat onder alle omstandig- h e'd e n de gansche uitgestrektheid van het toekomstig gebied, waarover de in- yloed van het Duitsche rijk en het nieuwe Europa zich uitstrekt, te uwer beschikking zal staan en wel ter beschik king van vrije Nederlanders, on- z'e kameraden. Het gaat dus niet om vrijheid, zelfstandigheid en onaf hankelijkheid." In dezen passus wijst de Rijkscommis saris op de materieele lotsverbondenheid, die na de bezetting tusschen het nog oorlogvoerende Duitschland en het over wonnen Nederlandsche gebied natuur noodzakelijk moest ontstaan en nog al tijd voortduurt zooals ook wij beklem toond hebben in ons artikel van eenige dagen geleden, waarin wij onzen lezers nog eens inscherpten, dat wij in een door een oorlogvoerende mogendheid be zet gebied leven en dienovereenkomstig de gevolgen van die oorlogvoering on vermijdelijk moeten ondergaan. En te vens wil het ons voorkomen, dat dr. Seyss Inquart hier een antwoord geeft op de ernstige vraag, welke wij in ons artikel van Zaterdagavond j.l. talloozen Nederlanders uit het door de gebeur tenissen in Noorwegen bezorgde hart grepen. NEW YORK, 1 Oct. (DN.B.) De republikein- sche candidaat voor het presidentschap, Willkie noodigt in een speciale boodschap het volk der Vereenigde Staten uit, Roosevelt en zijn regee ring wegens „volkomen onbekwaamheid" af te zetten. Maandagmiddag was de Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart persoonlijk te Rotter dam aanwezig bij de terugkomst van den laatsten kindertrein uit de Ostmark. De Rijkscommissaris informeerde belangstelt end hoe de kinderen het th de Ostmark hadden gehad (Foto Polygoon) Zonsondergang I Oct. 19.18 Zonsopgang 2 Oct. 7.42 Maanopkomst 7.24 ondergang 19.47 NEW YORK, 1 Oct. (D.N.B.) Volgens berich ten. aan Amerikaansche bladen uit Sjanghai, heeft de commandant van het Amerikaansche eskader in de Aziatische wateren gisteren aan boord van het vlaggeschip „Augusta" met Ame rikaansche diplomaten geconfereerd over de evacuatie der 5.000 Amerikaansche burgers uit Sjanghai, voor het geval de betrekkingen der Vereenigde Staten met Japan zich zouden ver scherpen. De Nederlandsche Unie heeft Maandag morgen in Amsterdam haar eersten zgn. „vliegende winkel" geopend in het per ceel Damrak 58 Maandagmiddag om 5 uur is de laatste trein met 750 Rotterdamsche kinderen, die een heerlijke vacantie in de schoone Oost mark hebben genoten, aan het station Maas te Rotterdam aangekomen. De Rijkscom missaris, door wiens toedoen zoov'eel dui zenden Nederlandsche kinderen in een mooie omgeving konden vertoeven, heeft de laatste kleinen, die uit zijn eigen geboorte land terugkeerden, verwelkomd. Hij arriveerde om zes uur op het station, waar de vroolijke en uitgelaten kinderschare hem reeds wachtte. Met zichtbaar genoegen monsterde de Rijkscommissaris de opgeruimde kinderen. Vervolgens stapte het jongetje Louis Brugman naar voren om Voor den Rijkscom missaris een gedicht op te zeggen, waarin tot uiting kwam, hoe de Rotterdammertjes het in de Oostmark naar den zin hebben gehad. Hiema vroeg de Rijkscommissaris Rijksmi nister Seyss-Inquart sommigen kinderen per soonlijk, wat zij zooal hadden beleefd en wat hun uit de schoone Oostmark wel het meeste was bijgebleven. Voor de microfoon hield hij vervolgens een toespraak waarin hij dank bracht aan gouwleider Eigruber en de andere Oostmarksche functionarissen, die zoo veel werk voor de Kinderaktion hebben verricht en aan "wie de Nederlandsche kinderen zeer Veel dank verschuldigd zijn. Tenslotte sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de vacantieganger- tjes in de Oostmark gemiddeld vier kilo zijn aangekomen, hetgeen een bewijs te meer is, dat zij het er uitstekend hebben gehad. Hiermede was de officieele ontvangst, welke een zeer ongedwongen karakter had, ten einde De Rijkscommissaris vertrok toen naar Den Haag. Doordat de ouders zich in twee rijen voor het station hadden opgesteld, hadden de kinderen hun Verwanten spoedig gevonden. Blij was het weerzien, en reeds op het perron begonnen de opgetogen verhalen, welke men kan het zich voorstellen ondanks de vermoeienis van de reis des avonds in de huis kamer werden voortgezet. Verhalen over de mooie gastvrije Oostmark en ovter de lange reis en daarbij was menig dankbaar woord voor Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-In quart, die op zulk een treffende en hartelijke wijze duizenden Nederlandsche kinderen een paar schoone maanden heeft bezorgd. (Van onzen Haagschen redacteur) Aardappelen hebben wij in Nederland ge noeg méér dan genoeg voor het nor male gebruik. Daar zijn echter in dezen tijd twee factoren, die het gebruik eenigs- zins verhoogen: vooreerst de omstandig heid, dat verschillende andere levensmid delen gedistribueerd zijn en het publiek de nog vrij zijnde aardappelen als aanvulling gebruikt. Vervolgens de omstandigheid, dat velen thans, uit angst voor komende distributie, en vooraadje in huis gaan nemen en, het moet gezegd, daarbij lang niet altijd deskundig te werk gaan; aard appelen in huis nemen, die zich niet lang laten bewaren, bederven en dus heelemaal geen dienst meer doen voor de volksvoeding. De eerste van deze beide omstandigheden is uitstekend. Het is uitdrukkelijk de bedoeling aldus verklaarde de Regeeringscommissaris voor de voedselvoorziening, de heer Louwes, op de dagelijksche persconferentie van Maandag dat de Nederlandsch verbruiker den aard appel kan krijgen zooveel als hij noodig heeft om daarmee aan te vullen, wat hij bij de dis tributie aan een voldoende voeding te kort komt. Dan moet echter de mogelijkheid tot het vormen van hamstervoorraden worden weg genomen. Om dit te bereiken werd met ingang van Maandag 30 September een reeks maatregelen getroffen, welke alle tezamen hierop neer komen: 1. Den yerbouwer wordt de mogelijkheid afgesneden de aardappelen, welke voor menschelijke consumptie geschikt z'jn, als veevoeder te gebruiken. Aardappelen, die een bepaalde grootte niet bereiken met een zeef is dat te controleeren en aard appelen, die te slecht zijn van kwaliteit om den mensch tot voedsel te kunnen dienen, zulks ter beoordeeling van den Provincialen Voedselcommissaris, mogen als veevoeder worden aangewend. Alle andere moeten worden ingeleverd. 2. Den verbouwer wordt behoudens in en kele uitzonderingsgevallen verboden aard appelen aan anderen af te leveren dan de daartoe uitsluitend gemachtigde koopers van de algemeene organisatie van den aardappel- handel: V.B.N.A., in de wandeling Vebena ge noemd. 3. De Vebena, die alleen in de zoogenaamde productiegebieden de aardappelen mag ver- koopen, moet de aardappelen, bestemd voor de consumptiegebieden daar vallen o.m. alle groote steden onder overdragen aan de or ganisatie van den kleinhandel „Centraal Be lang", de eenige die gerechtigd is de aardap pelen in de consumptiegebieden te vervoeren en af te leveren. 4. Het ligt in de bedoeling om ter ver zekering van een constanten aanvoer ook gedurende den winter eerst die aardappelen op te gebruiken, die het slechtst bewaard kunnen worden en de aardappelen, die be ter of het best bewaard kunnen worden voorloopig op de boerderij te laten. Voorts zullen eveneens om in den winter geen stag natie te krijgen de aardappelen in de pro ductiegebieden, die het dichtst by de groote steden zyn gelegen, het langst be waard biyven. Komen er dan gedurende den winter moeilijkheden in het verkeer dan liggen de aardappelen dicht bü de groo te centra en kunnen de aanvoermoeilük- heden dus gemakkelijker en zekerder worden overwonnen. Dit houdt dus in, dat de Bevelanders en alle gekleurde aardappelsoorten, de Zeeuwsche bon ten, de Zeeuwsche blauwen enzoovoort ,door de boeren niet mogen worden afgeleverd en op de boerderij moeten blijven. Verboden is ook de aflevering van aardappelen uit de Haarlemmer meer, uit Boskoop, Waddinxveen. de Rotter damsche eilanden enzoovoort Het eerst zijn voor consumptie aan de beurt de nog aanwezige vroege aardappelen en dan de Eigenheimers. In verband ook met de vervoersmoeiiykheden zullen zij, die in de buurt van de productiege bieden der zandaardappelen wonen, zich met dezen aardappel moeten tevreden stellen, al mag misschien een of andere lekkerbek liever klei- aardappelen hebben. 5. De aardappelen zullen by de boeren wor den opgekocht voor een prijs, die varieert tus schen f 2.75 en f 4, waarboven waarschijnlijk een 15 pet. marge komt. De normale handels- kosten van f 1.20 per 100 k.g. blijven bestaan Zoodat uiteindelijk de prijs, waarvoor de consument in de groote steden de aard appelen krijgt, vrijwel gelijk blijft aan den prijs, dien hij in het verleden daarvoor placht te betalen. Er zullen dus geen oor- logsprijzen worden gemaakt Hoogstens een cent zal de prijs oploopen. 6. Om geen enkele risico bü de voorziening met dit volksvoedsel bij uitnemendheid te loo- pen, zal het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening voorraden aanleggen in de nabijheid van de groote steden en zelf groote aanknopen bij de boeren doen. Blijft het bureau met deze voorraden zitten verleden jaar was dat het geval dan zal het daarvan niet de minste spijt hebben, omdat dit voor hem een teeken is, dat het Nederlandsche volk In de afgeloopen periode geen gebrek aan aardappelen heeft ge had. Op deze manier is het mogelijk, de aardap peldistributie, die in hooge mate onaangenaam zou werken en die ook in Duitschland achter wege kon blijven, te voorkomen, ROME, 1 Oct. (Stefani) Uit naam van het Fascistiscch Italië richten de ochtend bladen een zeer warmen groet tot den Spaanschen minister Serrano Suner, die hedenochtend in Rome aankomt om met den Duce en graaf Ciano de te Berlijn be gonnen besprekingen voort te zetten. De „Popoio di Roma" schrijft in een hoofdartikel, na er op gewezen te hebben, dat het Spanje van Franco, een betrouw bare vriend van Italië en Duitschland, zich thans in Europa in het politieke systeem der asmogendheden bevindt, dat de positie van Spanje, zooafs die is en blijft, voor het oogenblik hierop neerkomt, dat alles, wat in Europa en de wereld gebeurt, waakzaam en met voortdurende aandacht wordt ge volgd, terwijl het bereid is om op het ge schikte oogenblik zijn rechten te doen gel den en zelfs met de wapens zijn aspiraties te verwezenlijken. De besprekingen van Suner te Berlijn en Rome, zoo voegt het blad hieraan toe, passen in deze duidelijke Spaansche gedragslijn. De vriendschap, die Spanje met Italië verbindt, gaat zoo diep, dat er geen andere feiten noodig zijn om de plaats van Madrid aan den kant van Berlijn en Rome te vervolmaken of te definieeren. Te Rome, zoo besluit de „Popoio d'Italia", zullen de besprekingen eindigen, die in Berlijn zijn begonnen en het is niet twijfelachtig dal de gedachtenwisselingen, die Serrano Suner zal hebben met den Duce en met graaf Ciano, al komen zij niet tot nieuwe besluiten, er toe zui len dienen de samenwerking tusschen de drie landen steeds actiever te maken. Ter aanvulling van reeds verschenen pers berichten omtrent het verkrijgen van een ver blijfsvergunning voor de Waddeneilanden wordt ten aanzien van het inzenden voor de gemeente Texel nog het volgende gemeld: De aanvragen dienen ten minste tien dagen tevoren te worden ingezonden ten raad- huize te Den Burg onder opgave van naam, voornaam en leeftijd van verzoeker, het doel der reis, de tijdelijke verblijfplaats op het eiland en het vaste woonadres aan den vasten wal, de namen der op Texel te be zoeken zaken-relaties of familieleden. Doorloopende vergunningen worden niet af gegeven, terwijl de duur eener vergunning slechts bij uitzondering langer dan twee wtken zal bedragen. Rijks- en provinciale ambtenaren, die kunnen aantoonen op Texel werkzaamheden te moeten verrichten en die zich kunnen legitimeeren met een bewijs van aanstelling en het gebruikelijke identiteitsbewijs met foto, behoeven geen aparte vergunning. Ten slotte wordt opgemerkt dat vergunningen slechts worden verstrekt voor zaken- en familie bezoek, waarvan de noodzakelijkheid kan wor den aangetoond. Het hoofdbestuur van den Centr. Bond van Ziekenfondsen in Nederland heeft aan de aan gesloten fondsen medegedeeld, dat met betrek king tot bet lidmaatschap van de Ziekenfondsen van de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders een verandering is ingetreden. De Duitsche autoriteiten hebben namelijk besloten, dat de gezinnen van de in Duitsch land werkende Nederlandsche arbeiders in Nederland voor rekening van de Duitsche Krankenkassen zullen worden behandeld. Het hoofdbestuur heeft, waar nog niet geheel vaststaat, wat de verzekering van de Duitsche Krankenkassen zal omvatten, zich om inlich tingen gewend tot de autoriteiten. Met name is niet duidelijk of de behandeling van de echtgenooten en kinderen van de in Duitschland werkende Nederlandsche arbei ders geheel voor rekening van dié Kranken kassen zal komen en of ook de medicijnen voor rekening van deze Kassen worden verstrekt en hoe de verpleging in een ziekenhuis en het ver strekken van klinische hulp geregeld zullen worden, met name of deze ook geheel of ge deeltelijk door de Krankenkassen zullen worden betaald. Wanneer het hoofdbestuur terzake nadere gegevens heeft en kan mededeelen wat wel en wat niet betaald wordt door de Duitsche Kran kenkassen. zaï het de aangesloten fondsen na der inlichten. Tot zoolang acht het handhaving der verzekering in Nederland gewenscht. SOFIA, 1 Oct. (D.N.B.) Naar uit Toetra- kan wordt gemeld, bevinden zich sedert giste ren geen Roemeensche soldaten en Roemeen- sche ambtenaren meer op gebied van de zui delijke Dobroedsja. Dinsdag wordt de vierde en laatste zone met de stad Silitria aan den Donau bezet, Schuimende HUISHOUD AMMONIA voor 't reinigen van schilderwerk, glazen, 't poetsen van zilver, 't wasschen van wollen en flanellen goederen. Verkrijgbaar bij drogisten a 65 cent incl. flesch en verh. omz.belasting. Dr. H. Nanning's Fharm. Chem. Fabriek, N.V., Korte Poten 7a. Den Haag. BERLIJN, 1 Oct. <D. N. B.) De zomertijd heeft zoo goed voldaan, dat hij tot nadere aankondiging gehandhaafd blijft. De desbetref fende verordening van den ministerraad voor de Rijksverdediging zal in de komende dagen in het staatsblad gepubliceerd worden. (Hoewel omtrent het behoud van den zomer tijd hier te lande niets bekend is, mag men aannemen, dat de in bovenstaand bericht ver melde regeling ook zal gelden voor de door Duitschland bezette gebieden, dus ook voor Ne derland, zsoodat het waarschijnlijk is, dat ook wij den zomertijd behouden. Eenige positieve mededeeling daaromtrent is echter nog niet te verstrekken. Red. A. N. P.) In voorbereiding is een regeling vanwege het departement van Sociale Zaken, vol gens welke in bepaalde gevallen steun kan worden verleend uit het Herstelfonds aan gezinnen, waarvan de kostwinner tengevolge van oorlogsgeweld invalide is geworden of daaraan door den dood is ontvallen. Bedoeld worden gezinnen, die in zooda nige omstandigheden zyn geraakt, dat zy onderstand van noodc hebben, terwijl hier buiten beschouwing blijven de gezinnen, waarvan de kostwinner bü het uitoefenen van zijn militairen dienstplicht invalide is geworden of om het leven is gekomen en die zelf of wiens nabestaanden voor een uitkeering vanwege het departement van Defensie in aanmerking komen. De wd. secretaris-generaal, wd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen inlich tingen gevraagd in hoeverre burgerslachtoffers van oorlogsgeweld, als hier bedoeld, aanwezig zijn, zoomede over de samenstelling en de fi- nancieele positie dezer gezinnen. Hiervan zal mede. afhangen de beantwoording van de vraag, op welke wijze het meest doelmatig hulp zou kunnen worden verleend, bijv. door het ver strekken van een uitkeering ineens of door een periodieke wekelijksche uitkeering. Ten slotte worden inlichtingen gevraagd om trent niet-kostwinners, die ten gevolge van het oorlogsgeweld invalide zijn geworden en dien tengevolge niet in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien (en niet voor een uitkeering vanwege het departement van Defensie in aan merking komen). BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.) Britsche vlieg tuigen hebben in den nacht van 30 September op 1 October vluchten gemaakt naar Noord en West-Duitschland. Een deel hunner kwam reeds in het westen voor een versperring van nachtjagers. Na een kort gevecht werden drie bommenwerpers, twee Hampton-Herfords en een Vickers-Wellington neergeschoten. Uit een brandend neerstortend vliegtuig sprongen twee inzittenden met valschermen; zij werden ge vangen genomen. Het waren Nieuw-Zeelan ders, die eerst sedert vier weken dienst deden en hun eerste vlucht naar vijandelyk gebied maakten. Zij verklaarden, dat hun toestellen alleen brandplaatjes en lichtkogels aan boord hadden. Eenige bommenwerpers drongen door tot Berlijn en vlogen op groote hoogte boven de Rijkshoofdstad. Het luchtafweergeschut opende spoedig een systematisch vuur, zoodat de vijand verhinderd werd gerichte bommen uit te wer pen. BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.). Tegelijk met de opheffing van de douanegrens wordt 1 October ook de deviezengrens tusschen het protecto raat Bohemen en Moravië en het overige deel van het Duitsche rijksgebied afgeschaft. MONTEVIDEO, 1 Oct. (D.N.B.) Tijdens de voorstelling is in een bioscoop alhier door onbe kende oorzaak het dak ingestort en in de zaal gevallen. Tot dusver heeft men zes dooden en 17 gewonden uit het puin te voorschijn gehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1