fff H Laatste Nieuws Haarlem, 1 Oct. Suner te Rome De nieuwe orde in den Stillen Oceaan fdai&ssclioof Schrticler ONZE LES VOOR GEVORDERDEN DünouAG i oc 1 vjjoj^k iv-iO GOUDEN JUBILEUM BIJ DE N.V. ENSCHEDE EN ZONEN De heer A. Vrugt 50 jaar in dienst z.; J. G BURGERLIJKE STAND IAAMSINGEL 16 - TELEF. 11045 - HAARLEM Door de groote toeloop van Heeren op onze laatste advertentie, zijn wij thans genoodzaakt nog enkele R.K. Dames te vragen voor op Vrijdagavond aanvang half 8 - einde half 10 Cursuspr. f 12.50 in term. te voldoen UIT DEN OMTREK ZEILEN Slotwedstrijden van de Zaansche Zeilvereenigingen Service" Van een zwijntjesjager HAARLEMMERMEER Gedeeltelijk gecorrigeerd Opmerkelijke beschouwingen van Japanse he zijde Dal. weermachtsbericht R. K. BOUWVEREENI. GING „ST. BAVO" 13 October viering van het zilveren jubileum DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM ST. PETRUS-CANISIUS- SGHOOL TIMORSTRAAT 17 MEDELEVEN MET ANDER MANS LEED IJMUIDEN R.K. VOLKSUNIVERSITEIT Uitreiking diploma's 3-jar. cursus LUCHTAANVALLEN VAN BEIDE ZIJDEN AGENDA Bioscopen 2 October Bioscopen Apotheekdiensten NOG 10.000 HAARLEM- MERS ZONDER IDENTITEITSBEWIJS AANRIJDING OP HET VERWULFT Wat de Radiocentrale morgen geeft Onze voeding in tijden van schaarschte BOTSING BIJ VELSERPONT OPNIEUW BERECHT R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia" Niet goed verduisterd Dienstboden-triduum Distributie-misère ..l Weddingen-flottielje was het eerste Duitsche onderzeeërs-eskader, dat vijf jaar geleden in dienst werd gesteld. De schepen tijdens een bezoek aan de haven van Swinemünde (roto WeUbU<i) CTAD|jpElJWS Naschrift der redactie: Naar aanleiding van bovenstaande klacht het is niet de eenige, welke wij ontvingen en wij kunnen uit eigen ervaring de juistheid er van volkomen be amen hebben wij ons gewend tot het Haar- lemsche distributiekantoor Daar gaf men ons toe, dat gisteren de uitdeeling Van de brand- stoffenbonnen te wenschen heeft overgelaten en dat velen lang hebben moeten wachten. Er was niet op gerekend, dat de bij de uitreiking der bonnen behoorende administratie zooveel tijd zou vragen. Met ingang van hedenmiddag is het personeel echter verdubbeld en kan worden aangenomen, dat het wachten tot een minimum beperkt zal blijven. Voor de Haar lemmers een prettig bericht, want zij beginnen waarlijk afgunstig te worden op de bewoners van de buitengemeenten, waar de uitreiking Van bonnen, identiteitskaarten enz. weinig of niets te wenschen overlaat. Vandaag herdenkt de heer A. Vrugt, chef op de afdeeling boekdrukkerij der N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen, den dag, dat hij voor vijftig jaar bij deze firma in dienst trad. Hedenmorgen werd om tien uur het werk ge staakt en verzamelden zich alle leden van het personeel rond den gouden jubilaris in de groote hall. Namens de huldigingscommissie werd het v/oord gevoerd door den heer H. van Heyningen, die den jubilaris ook namens het personeel een leeslamp aanbood. Verder spraken nog de heer J. Witholt, chef van de afdeeling binderij na mens alle chefs en de administratie, die tevens een Perzisch tapijt aanbood, en de heer J. Beeke, controleur der Posterijen, hartelijke woorden van gelukwenschen. De jubilaris ontving bij deze huldiging vele geschenken, o.m. een bloemstuk namens het oud-personeel, een door een oud-collega ver vaardigd schilderij en fruitmanden. Nadat allen den jubilaris hadden gefelici teerd, werd de heer Vrugt in de directiekamer ontvangen, waar o.m. aanwezig waren de di recteur A. Huysman, de heer B. P. Enschedé en Jhr. W. van Andringa de Kaempena. De heer B. P. Enschedé hield een toespraak, waarin hij o.m. den voorbeeldigen ijver van den jubilaris schetste en hem gelukwenschte met het voltooien van zoovele dienstjaren bij de firma. Spreker bood den jubilaris hierna een legpenning aan, waarin aan de eene zijde de beeltenis van Isaak Enschedé en aan de andere zjjde een inscriptie was gegrift. Tevens ontving de heer Vrugt een haard en een geschenk onder couvert. In huiselijken kring heeft de jubilaris verder dezen voor hem onvergetelijken dag doorge bracht Geboren: 27 Sept.: E. P. BluhmDahm, 30 Sept.: A. MooljLucas, z.; 29 Sept.: M Eckhard, z.; M. H. Mathotde Graaff, z.; v. WortRabbers, d.; 30 Sept. A. Treffers Mink, z.; 1 Oct.: A. M. AssendelftHoender dos, z.; 28 Sept.: E. KonijnenbergHogerman, d.; J. Th. BruschkeWillemse, d.t G. de Groot Scholtens, d.; 20 Sept.: W. C. Hoogerbeets Graaff, z.; C. J. Chafcotv. d. Beek, d. Overleden: 30 Sept.: B. L. Peusobtjens, 70 j„ Brederodestraat; J. Hoogervorstv. d. Hoek, 77 j., Tugelastraat; 29 Sept.: W. P. Westrik, 50 j., v. Loostraat; 30 Sept.: P. Raadsveld, 79 j„ Pijwtorenstraat; 29 Sept.: A. E. Harwijne— Pinksterboer, 65 j„ Slachthuisstraat; P. J. J Klein, 72 j., Hofdijkstraat. De Zaanlandsche Zeilvereeniging besloot Zondag het seizoen met uitstekend geslaagde wedstrijden op de Voorzaan, waarvan de re sultaten waren als volgt: 16 M2. BM ochtendrace: 1 Vraagteeken vlan P. Koning, de Onderlinge; 2 Stern van J. Lan- genberg, ZZV; 3 Clacoe van J. Haak, de On derlinge; 4 Haft van G. Schipper, ZZV. Middagrace1 Vraagteeken; 2 Clacoe; 3 Spotvogel van D. G. Eggers, ZZV; 3 Riek van J. Doorgeest, ZZV. Totaal: 1 Vraagteeken van P. Koning, On derlinge; 2 Clacoe van J. Haak, Onderlinge; 3 Stern Van J. Langenberg, ZZV. Valkklasse: Ochtend- en middagrace: 1 Nimrod van W. Bruynzeel, ZZV; 2 Spriet van mej. C. Panhuis, ZZV. 12 voetsjollen: ochtendrace: 1 Ans van mej. A. Landsman, ZZV; 2 Noname van mej. M. v. d. Stadt, ZZV; 3 Tulla van mevr. M. de Wit V. d. Stadt, ZZV. Middagrace: 1 Ans; 2 Tul- la; 3 Noname. Olympia jollen: ochtendrace: 1 Don Qui- chote van G. van Lynen Noomen, ZZV; 2 Skal van J. Vis, ZZV; 3 Windval van S. de Wit. Middagrace: 1 Windval; 2 Don Quichote; 3 Skal. Eindresultaat: 1 bon Quichote; 2 Windval; 3 Skal. Drakenklasse <1 race)1 Claes Compaen van E. G. V. d. Stadt, ZZV. Op de Achterzaan hield „De Onderlinge" haar sluitingswedstrijden, waarvan de uitsla gen luidden: B.M. klasse A: 1 Aeolus van H. Hartog, Koog a. d. Zaan; 2 Gladoor van D. Stelling, Wormer- veer. B.M. klasse B; 1 Ffengel van J.Schilp,Koog a. d. Zaan; 2 Guppy van J. Runeman, Koog a. d. Zaan B.M. klasse C: 1 Tiwi van B. Bergman, Knol lendam; 2 Fragini Van K. Glandorff, Koog a. d. Zaan. 6 M. B.M. klasse A met middenzwaard: 1 Trico van Jac. Schaar, Zaandam; 2 Olympia van P. Spits, Uitgeest. 6 M. B.M. klasse A m. vaste kiel: 1 Unrest van J. S. de Vries, Beverwijk; 2 Argus 2 van Jac. Swart, Koog a. d. Zaan; 3 Kloet van W. J. de Jongh, Zaandam. 6 M. B.M. klasse B: Swallow van J. Bakker. WormerVeer; 2 Hulk van D. Woerdeman, Zaandijk; 3 Njord van K. Bruin, Knollendam. Sharpies: 1 Slee van C. Mohr, Heilo. Zaanklasse: 1 Robbedoes van P. Prins, Oost- zaan; 2 Allegro van H. Brouwer, Zaandam. Kajuitbooten: 1 Admiraal Jac. van Heems kerk, van H. G. Dil, Zaandam. Gemengde open klasse: 1 Episode van W. Kaper, Zaandam. Fietsendieven staan in dezen tijd vooral In het brandpunt der belangstelling van geheel Nederland. Voor zoover men hier ten minste van belangstelling spreken kan. Er zit eerder het tintje aan van: „Weest op uw hoede!" Voor den Haarlemschen Politierechter moest hedenmorgen ook een van de zoo vele zwijntjesjagers in Nederland op het tapijt verschijnen, maar hij voelde blijk baar niet veel voor een zitje in het be klaagdenbankje en verscheen daarom niet. Maar de juffrouw uit Lisse, die de dupe was geworden van de eigenaardige praktijken van dezen heer, wist ons te vertellen, dat dit een zeldzaam exemplaar onder de beruchte zwijntjesjagers was. Als hij een fiets stal, reed hij daar lus tig een eindje mee weg, maar hij had dan altijd een knagend geweten, dat hem er toe noopte enkele minuten na zijn diefstal de fiets langs den weg neer te zetten, keu rig alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Maar dat was niet alles.... Hij ging te voet terug naar de plaats, waar zijn fiet- senzonde begonnen was en legde daar een wit briefje neer, waarop de werkelijke eigenaar van de fiets kon lezen, dat zijn tweewielig vervoermiddel op die en die plaats te vinden was. In dezen tijd wordt veel gesproken en gedacht over service, waarmede men zijn medemenschen van dienst kan zijn. Hoe wel wij dit een zeer eigenaardig soort van „service" vinden, raden wij dezen fietsen- „gek" aan zijn korte fietstochtjes op zijn eigen tweewieler te maken. Dat verstoort in ieder geval niet de fietsplannen van zijn medeburgers. Zoo dacht de Politie rechter er ten minste over en veroordeelde dezen man met zijn „gevoelig" geweten conform den eisch van den officier tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. Burg. Stand. Geboren: JacoD, z. v. J. Meijer en J. de Fouw; Cornelia Adriana, d. v. J. v. d. Koppel en A. van Leeuwen; Geertje Maria Eva Theodora, d. v. H. Niezen en M. v. d. Heuvel; Cornelia Grietje, d. v. K. Vreeken en A. de Moor; Dina, d. v. N. de Blaeij en G. C. Dolieslager; Elisabeth, d. v. J. Roest en G. C. Hoekman; Adrianus Cornelis, z. v. J. Bouw meester en W. van Haastregt; Anthonie. z. v. M. van Tol en M. Kinkel. Ondertrouwd: Peter van Vuren, 26 j. en Ma ria Hendrina van Hemert. 20 j.; Jan Hartge- rink. 34 j. en Johanna Baibera Boesveld, 31 j.; Petrus Vermeij, 27 j. en Maria Johanna Meijer 23 j.; Aart van Bladeren, 25 j. en Neeltje Flipse, 22 J.; Steven van Musscher, 24 j. en Wilhelmina Frederika Sandijck, 24 j. Getrouwd: Hubertus Antonius Jozef Laurs. 32 j. en Helena Geertruida Bertha Bernardina Spoor, 29 j.; Dirk Boef. 24 j. en Adriana Car- dol, 24 j. Overleden: Martha Slimmen, 46 j. geh. m. G. de Rooij. BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.). „Berliner Börsen- zeitung" publiceert op de plaats, waar anders het hoofdartikel wordt afgedrukt, een beschou wing: „Japan en de Stille Oceaan" van dr. Hikematsoe Kamikawa, professor, aan de kei zerlijke universiteit te Tokio. In deze opmerke lijke beschouwing wordt gezegd, dat sedert het Mandsjoerijsche incident, maar vooral sedert de beslissende wending in het Europeesche con flict de tot dusverrè bestaande „orde" in den Stillen Oceaan ineengestort is. Voor de instelling van een nieuwe orde zijn er voor zoo ver men dit tot dusverre kan beoordeelen, drie fundamenteele begin selen: le. De vorming van regionale machts groepen onder leiding van de sterkste natie in elk dier groepen. 2e Medewerking van de kleine staten en mogendheden 3e. Boven naties en continenten uitgaande be veiliging van den wereldvrede Groot-Oost-Azië zal onder dezen gezichts hoek en onder Japansche leiding een groot ge bied van, economische en politieke stabiliteit omvatten. De Stille Oceaan zal in deze nieuwe orde in het eerst ongetwijfeld een speciale po litieke positie opeischen. Met het oog op de bui tengewoon verschillende bevolkingsdichtheid der afzonderlijke kuststaten van den Stillen Oceaan zal een aantal problemen moeten worden op gelost, voordat gedacht kan worden aan de op richting van een duurzame nieuwe orde. o.m. de vrijheid van vestiging en van verplaatsing van arbeidskracht, verstandige verdeeling van grondstoffen en open stellen der binnenlandscne markten. Zondag duidelijke oplossing dezer pro blemen is het behoud van den vrede in den Stillen Oceaan onmogelijk. Indertijd meldden wij reeds, dat de R.K. Bouwvereeniging St. Bavo in October haar zil veren jubileum zou vieren. Het bestuur heeft de feestviering thans vastgesteld op Zaterdag 12 October. Van 22.30 wordt een receptie ge houden in gebouw St. Bavo, tijdens welke leden en bewoners een huldeblijk aan het bestuur zullen aanbieden. Zondag 13 October vindt de eigenlijke vie ring van het jubileum plaats. Des morgens zal in de St. Jansparochie in de Amsterdamstraat om half acht een H. Mis worden opgedragen voor de overleden leden der bouwvereeniging. Om kwart voor negen wordt een plechtige gezongen H. Mis uit dankbaar heid opgedragen. De leden zullen gereserveerde plaatsen in de kerk krijgen. Een jongenskoor, onder leiding van kapelaan Van Rijn zal de liturgische gezangen zingen. Des middags om drie uur groote feestelijke bijeenkomst in gebouw St. Bavo. Het gezel schap Hofman en het muziekensemble van Jan Nibbering zullen medewerking verleenen. Op Zondag 20 October is er wederom een H Mis voor de vereeniging. Maar dan in de pa rochiekerk, in de Spaarnekerk, des morgens cm half elf. Des middags om drie uur wordt hetzelfde programma ais op 13 October gegeven. Dit in verband met de beperkte plaatsruimte in ge bouw St. Bavo. Op de eerste feestvergadering worden. ver- Wacht houders van oneven nummers van de huurkaarten, op de tweede die met de even nummers. De programma's worden deze week by de leden thuis bezorgd en bij de huurbetaling op Zaterdag zullen de toegangsbewijzen worden uitgereikt. Tenslotte wordt op Zondag 27 October in de Spaarnekerk om half elf nogmaals een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. De feestcommissie, welke met vele moeilijk heden te kampen heeft gehad en naar wij hopen toch nog een passend feest kan aanbieden, zal alles in het werk stellen om het zilveren jubi leum tot aller tevredenheid te deen slagen. juiste wijze bereid, dan zal men zich 'daarbij zeer wel bevinden. Wat onder juiste bereiding is te verstaan, werd door spr. uitvoerig toege licht. Ook over de methoden van conserveering, de voor- en nadeelen daarvan, werden nuttige en behartigingswaardige mededeelingen gedaan. Dat een en ander met veel belangstelling werd gevolgd bleek wel uit de na afloop van de voor dracht gestelde vragen. Bij de beantwoording daarvan had spr. gelegenheid op enkele punten nog eens dieper in te gaan. UITREIKING BRANDSTOFFENKAARTEN DE BURGEMEESTER VAN HAARLEM maakt bekend, dat de bewoners van het Ramplaankwartier, zoowel zij, die haarden en kachels stoken, als zij, die centrale ver warming hebben, hun BRANDSTOFFEN- KAART kunnen afhalen op een nader be kend te maken dag en aan een eveneens nader bekend te maken gebouw in dit kwartier. De St. Petrus Canisiusschool, Timoi straat 17, begint weer op Woensdag 2 October in de loka len van de Luciascholen, Pretoriaplein. De schooltijden zijn dan echter alleen in de midda gen van 1.30 tot 5 uur. 's Zaterdags van 1.30 tot 3.30. Dit zoolang de bezetting der Duitsche militairen van het schoolgebouw in de Timor- straat duurt, hetgeen naar een officier verze kerde plm. drie weken zal zijn. De meisjesschool St. Lidwina heeft de school tijden gedurende heele dagen, gewone uren, op Maandag, Woensdag en Vrijdag; en de Wiili- brordusschool op Dinsdag, Donderdag en Zater dag. Beide laatste scholen in 't gebouw Timor- straat 38. der Hoof^-stamkaart zijn bonnen moet halen. Heeft men nu werkelijk gedacht, dat hei Hoofd zeif in staat zou worden gesteld, dezer dagen zijn bonnen te halen! De praktijk zal u wel het tegengestelde bewijzen, en dus zijn dezer dagen duizenden die hun kaart hebben moeten afstaan, in feite in overtreding. De leden van de RJEC. Volksuniversiteit afd. IJmuiden kwamen in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost bijeen voor de uitreiking van de diploma's van dezen driejarigen cursus, welke georganiseerd werd door het R.K. Werk- hedenveibond. De voorzitter der afdeeling, de heer J Beemster opende met gebed en heette allen welkom. Spr. zeide dat deze avond in het tee- ken stond van de bekroning van een groot stuk cpbcuv.ena :n samenwerking met do centen en leeraren. Pater Stokman reikte vervolgens met een totrascs'ök weerd de brh-alcie diplomas uil aan de cursisten n.l. H, Blom, W. J. Clazing, E. v. Kaam, N. A. v. Kaam, J. A. v. d. Mey, en j Stet. De leider der ontwikkelingscentrale wees in het bijzonder op de groote beteekenis van de verworven kennis, welke zeker van toepassing zal komen bij het naderend aanbreken van den nieuwen dageraad. De cursisten werden door de docenten onderwezen in Godsdienst, Ned. Taal. Economie, Sociologie, Sociale Wetgeving, Staatsinrichting, Algemeene Geschiedenis en Geschiedenis der Arbeidersbeweging Nadat Pater Stokman de cursisten had ge feliciteerd met deze kostbare verworven ken nis, waarvan zij ongetwijfeld de vruchten zul len plukker, en hun een compliment had ge bracht vbor hun taaie Vol^'r 'eir'heid. opoffe ringen en studies, bracht hy ook een woord van lof aan de heeren docenten, in het bijzon der den leider, Pater Strijbosch. Met een toepasselijk woord bracht patel Strijbosch vervolgens zijn dank over aan Pater Stokman voor diens vele moeite en werk voor de afdeeling verricht en richtte ook een woord van hulde aan de heeren C. Oudt, J. Beem ster en Scheenaard voor hun vele werk. Pater Majella O. C. wenschte de cursisten, in zijn kwaliteit ais geestelijk adviseur van den R.K. Volksbond, afd. Velsen, geluk met dit be haalde succes. In een korte maar kernachtige toespraak wees de heer A. J. M. Aengenent op de betee kenis van dezen cursus en de bijzonder be langrijke onderwerpen op godsdienstlg-sociaal- economisch terrein, die daar werden besproken waarmede het R.K. Werkliedenverbond toont dat het zijn leden in de gelegenheid wil stellen zich te ontwikkelen. Namens de cursisten nam de heer E. v. Kaam het woord en belichtte in een geestig speechje de bijzondere kwaliteiten van de do centen. Welke woorden door de aanwezigen een rrr'—s v "r:'en r<nc,?rstreept. Als een stoffelijk blijk van waardeering co i hy r'en een kistje s.garen aar, en dankte hen voor de vele opofferingen die zij zich getroost hebben om dezen cursus moge lijk te maken. In zijn slotwoord zelde pater Stokman dat zich voor den nieuwen cursus reeds 16 leden hadden opgegeven, terwijl nog een grooter aan tal „candidaat" was. Voorts deelde spr. mede dat naar alle waar schijnlijkheid een wijziging zou worden aange bracht in den cursus én dat men zich meer wil richten op een éénjarigen cursus, waarbij een aantal vakken eerst in het tweede jaar zullen worden behandeld voor hen die den cursus verder willen doorzetten. ERGENS IN ITALIË, 1 Oct. (Stefani.) In zijn weermachtsbericht no. 116 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 7.30 uur, Rechtskundig Bureau 7.30 uur, Afdracht Grafi sche Bond 7.30 uur, Bestuur Hengelaarsbond 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey, 10—4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Mijn zoon, de minister", vol wassenen, 2.30, 5 en 7 uur. Cinema Palace: „De drie Codona's", 18-jari gen, 2, 5 en 7 uur. Luxor: „Zoologica", boven 18 jaar, 2.30 en van 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Circusreizigers", eiken leeftijd, 2.30, 5 en 7 uur. Spaarne: „WD zijn allen geen Engelen", met Heinz Rühmann, volwassenen. Woensdag 2.30, Zaterdag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur. Gebouw St. Bavo: Dameskoor St. Caecilia, 7.30 uur; Proza en Poëzie, 7.30 uur; Bestuur Bouwvakbond, 7.30 uur; Forel, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.30 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Mijn zoon, de minister", vol wassenen, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema Palace: „De drie Codona's", 18-jari- gen, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Zoölogica", boven 18 jaar, 2.30 en van 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Circusreizigers", eiken leeftijd, 2.30, 5 en 7 uur. Spaarne: „Wij zijn allen geen Engelen", met Heinz Rühmann, volwassenen. Woensdag 2.30, Zaterdag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, Iederen avond 7 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Halsapotheek, Frans Halsplem 1, tel. 11180; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 28320. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vlieg tuigen aanvallen ondernomen. In Tobroek heb ben eenige bommen e<en man gewond en lichte schade aangericht Het afweergeschut van de vloot haalde een vliegtuig omlaag. Op een vlieg veld vielen zes dooden te betreuren en waren zes gewonden; de materieele schade was echter ook hier gering Onze jagers slaagden er in de vijandelijke formatie op den terugtocht tot een gevecht uit te dagen. Een toestel van het type Blenheim werd neergehaald; een ander toestel van hetzelfde type is waarschijnlijk neergehaald. Een derde toestel, hoewel verschiden malen ge raakt, wist te ontkomen. Tijdens verkennings vluchten op den weg van het slagschip, dat door onze torpedovliegtuigen was getroffen, zooals werd gemeld in het weermachtsbericht van gis teren, werden groote olievlekken aan de opper vlakte van de zee waargenomen. In den Engelsch-Egyptischen Soedan hebben onze vliegtuigen kampen en gepantserde auto's te Butana en de spoorwegstations van El Hagiz en Aroma gebombardeerd, waarbij geladen wa gons vernield werden. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op Goura en een leegstaand bui tenhuis beschadigd. Er vielen geen slachtoffers. Een vijandelijk, vliegtuig is door onze jagers brandend neergeschoten. ROME, 1 Oct. (Stefani) De Spaansche minis ter van Binnenlandsche Zaken. Serrano Suner, is vanmorgen uit München in Rome aangeko men. Op het met de Spaansche en ïtaliaansche vlaggen getooide station werd de gast hartelijk ontvangen door graaf Ciano. Ook werd de mi nister verwelkomd door de ambassadeurs van Spanje en van Duitschland en door vooraan staande ïtaliaansche personen. Vergezeld van graaf Ciano reed de minister naar de villa Ma- dama, waar hij tijdens zijn verblijf In Rome zal logeeren. De bevolking juichte den Spaanschen gast geestdriftig toe. Teneinde die burgers alsnog in de gelegen heid te stellen maar dan ook onherroepelijk voor de laatste maal, om hun identiteitsbewijs af te halen zal men vandaag, Woensdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag, telkens van negen tot vier uur zich in de raadszaal aan het Prin senhof kunnen vervoegen. Er wordt evenwel nadrukkelijk op gewezen, dat na dien tijd geen •gelegenheid tot het in ontvangst r-emen der bewijzen meer kan worden open gesteld. >Vie zelfs dan nog niet in het bezit van een geldig legitimatiebewijs is, zal dus zelf de gevolgen moeten dragen. Op den hoek van de Gierstraat en het Ver- wuift had gisterenavond om kwart over acht een aanrijding plaats, waarby een negentien jarige bakker van de fiets kwam te vallen en een hersenschudding opliep. Met groote snelheid fietste de bakker aan de linkerzijde van de Koningstraat naar de Gier straat door het orange licht. Twee bejaarde da mes die ju 1st den weg overstaken werden aan gereden en kregen wonder boven wonder geen letsel. De bakker werd in de vaart van zijn fiets geworpen en kreeg een hersenschudding. De ongevallendienst verleende de eerste hulp en per auto werd de bakker naar zijn huis ge bracht. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Het programma van het gramofoonplaten- ccmcert der Haariemsche Radio-Centrale op Zaterdag 5 October van 78 uur, luidt: 1 In Gansemarsch, Will Grahe; 2 Boum, Charles Trenet; 3 Dear love my love, Victor Silvester; 4 Kameradschaftslied, Wiener Sanger- knaben; 5 Olympia's Ana v. Offenbach, Miliza Korjus; 6 Hochzellsmar.-ch v. Mendelssohn, Berl. Philharmoniker; 7 Skratte Pajazzo, Jussi Björling; 8 Menuet v. Boccherini, Phil. Symph. Orkest; 9 The Rosary, Richard Crooks; 10 Amo- rettentanz, Blue Hungarian Band; 11 Billy Boy, Andrew Sisters; 12 Als je voor een dubbeltje geboren bent, Louis Davids; 13 The way you look tonight, B. Crosby en D. lee; 14 In Mexico, Meistersextet; 15 I can 't dance, Nat Gonella; 16 De jongens van de Radeldiedeldee, Bob Scholte; 17 There's a new apple tree, Organ, danceband, me; 18 El Capitan, Massed Brass Bands. Over dit onderwerp hield de arts Y. Hettema een voordracht voor de afd. Haarlem e. o. van de Nederlandsche Vereeniging voor Natuurge neeswijze in het gebouw ,De Nijverheid" aan den Jansweg. De zaal was goed bezet met circa 60 leden en genoodigden. Spreker wees er op, hoezeer de omstandig heden van dezen tyd er meer dan ooit toe nopen dat men zich rekenschap geeft van de samen stelling en bereiding van zijn voedsel. Doet men dit in den zin, als voorgestaan door moderne voedingkundigen, dan blijkt dat voor onvol doende voeding als gevolg van rantsoeneering geen vrees beheft te bestaan. Alle publicaties van tegenwoordig gaan vrijwel in de richting welke in de kringen der Ned. Vereen, voor Na- tuurgeneeswyze reeds een 12-tal jaren werd verkindigd, en volgt men die richting, dan blijkt, dat de rantsoenen der verschillende voedings middelen ruimschoots voldoende zyn. Spr. toonde dit met voorbeelden duideiyk aan en wees in dit verband op de vorderingen, welke de wetenschap der menscheUjke voeding in de laatste 25 jaren heeft gemaakt, vooral dank zij de kennis welke verkregen werd ten aanzien van de beteekenis der vitaminen. Houdt men zich aan den stelregel van Ragnard Berg, om aan aardappelen zesmaal zooveel aan gewicht te nuttigen als aan al het andere voedsel te zamen, en worden de voedingsmiddelen op de Door de duisternis misleid geraakte Zaterdag 21 Sept. j.l. na een gecompliceerde aanryding de echtgenoote van den heer M. van Korde- laer met fiets en al in de Houtvaart. Het slacht offer en de fiets waren gelukkig weer spoedig op het droge, maar ondanks urenlang dreggen werd een taschje met een inhoud van circa f 25 niet meer gevonden. Dank zy het initiatief van den heer Sipkes (blokhoofd Houtmankade) werd door de bewo ners van dit blok ruim elf gulden byeengebracht, welk bedrag aan de gedupeerden ter hand werd gesteld, waarvoor de heer Van Kordelaer gaarne zijn oprechten dank betuigt. Voorwaar een mooi staaltje van medeleven met andermans leed. Het Amsterdamsche Gereohtshof veroor deelde eeri Ingenieur wegens het veroorzaken van licahmeiyke letsel door schuld tot f 25. boete, subs. 10 dagen hechtenis. De ingenieur was op 22 Maart 1939 naby de Velserpont met zyn auto in botsing met een motorrywiel. De motorrijder werd gewond. De kantonrechter te Haarlem had den auto bestuurder'tot f 25.boete veroordeeld, de rechtbank te Haarlem bevestigde het vonnis, doch de Hooge Raad vernietigde het vonnis wegens een vormgebrek en verwees de zaak naar het Hof te Amsterdam. In het door ons gepubliceerde verslag van 'net hier ter stede gehouden zangconcours is een fout geslopen. De R.K. Zangvereeniging St. Caecilia behaalde in de afdeeling Uitmun tendheid niet een tweeden, doch een eersten prys. De politie heeft op haar nachteiyke controle door de stad twaalf burgers gesnapt, die nun huizen niet goed verduisterd hadden. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Het Triduum voor Katholieke Dienstboden uit Haarlem en omgeving begint op Woensdag 2 Oct. om drie uur in de St. Jozefkerk, Jansstraat, te Haarlem. Een onzer lezers, de heer J. A. v. d. Berg, Dolfijnstraat 5, klaagt er over, dat de wyze der uitreiking van de brandstoffenbonnen hon derden en nog eens honderden, ja, duizenden, tot uren lang wachten dwingt. Hij vindt dat voor een stad als Haarlem veel te weinig gelegenheid is opengesteld om de bonnen en de kaarten te gaan halen. Het behoort practisch tot de onmogelijkheden om op één dag op slechts 3 kantoren (Spaarn- dam en het z.g. Overveen-kwartitï kan men gevoegiyk buiten beschouwing laten) een 13000 of misschien wel meer menschen op een vlugge wyze aan bonnen te helpen. Het wil héél wat zeggen, als de vrouw 2 of 3 uren (en dit was gisteren de gewoonste zaak ter wereld!) uit het huishouden moet gaan (en hier komt het toch practisch op neer) om even(l) haar bonnen te gaan halen! Waarom niet meer kantoren beschikbaar ge steld, als op één dag zoo velen moeten worden geholpen. Is er niets vry, dan moet er wat vry gemaakt worden. Is er geen voldoende per soneel beschikbaar, dan moet er maar naar een andere categorie gezocht worden die dit wel kan doen. Men zie voor dit laatste maar eens naar Rotterdam, waar honderden onderwyzers, desnoods met sluiting der scholen, eenige dagen beschikbaar werden gesteld om in het Feyen- oord-Stadion en elders mede tp helpen. Het is toch in aller belang dat men spoedig wordt geholpen. Verder wil ik nog even er op wyzen, dat met ingang van 1 October volgens de nieuwe bepa lingen een ieder in het bezit van een geldig iden- titeitsbewüs moet zijn. Hoe valt dit echter te rijmen met het feit dat men nu op vertoon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2