Moskou en het drielandenpact PASTOOR H.BIL ARS t i$£tdt IL aan vÓjÓX de &OJn baX&tf Molest-Onderlinge voor Nederland Nederlandsche economie in nieuwe banen Duitsch commentaar op Pravda-artikel ff») Mgr. A. J. Drossaerts t Aanpassing aan het Duitsche systeem Uiteenzetting van Dr. H. Fischböck Toewijzing van vee aan slagers en grossiers INDUSTRIA. AMSTERDAM.C Kerkdijk leven 'AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - AMSTERDAM Rente voor deposito's DINSDAG 1 OCTOBER 1940 Wyiï. e^eiilrririfhel- v yatuf veixe ftjt Huil verklaart: VLOOT NIET NAAR AUSTRALIë Eskader der V. S. op de Philippijnen Rantsoeneering van vet in Italië „Dag van den Caudillo" plechtig gevierd De Krijgsraad in Frankrijk O. W. J. Schlencker - Amsterdam-C. AGENTEN GEVRAAGD BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Voor groote bedragen en termijn deposito's volgens overeenkomst. Burgerwachten in de V. S. Het Louvre weer geopend Darré ontmoet Tassinari MEISJE VERMIST Jubileum W. Twaalf hoven Gouden feest bij Peek en Cloppenburg B elastingverh ooging De scheepvaart Werkloosheidsbestrijding Vallend steenblok doodde arbeider Experts op scheeps- en werk tuigkundig gebied Wiskunde L. O. Technische Hoogeschool BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.). Voor de uitbrei- ders van den oorlog in dit geval Churchill en consorten en de kliek van z.g. interventionis- ten in niet bij den oorlog betrokken landen, al dus de „Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz", is het driemogendhedenpact van Berlijn een zware slag. Voor de eene groep ver mindert het de kans op de hulp van buiten staanders en zorgt er verder voor, dat de andere groep en daarmede het geheele land zien thans volledig bewust moet zijn van de strekking en het risico van haar interventionistische voor nemen. Ofschoon toch voldoende duidelijk moest zijn, op wie het pact betrekking heeft, is ter stond de naïeve poging gedaan een buiten het conflict staande macht, n.l. de Sovjet- Unie, te suggereeren, dat zij het was, op wel ker belangen in waarheid de nieuwe overeen komst inbreuk maakt, ja zelfs spreekt een Instantie, die waarlijk aanleiding genoeg heeft om daar niet meer over te spreken, over „Duitsche expansieve bedoelingen je gens den Kaukasus". Op dit nieuwe lasterpraatje is thans in de „Pravda" van den kant, op welken men het ge munt had, een antwoord gegeven, dat in duide lijkheid niet meer kan worden overtroffen. Aan den eenen kant kregen zij, die wantrouwen wil den zaaien, van Moskou te hooren, dat zij het waren, die het sluiten van dit pact hebben gepro voceerd, aan den anderen kant werd hun mét treffende logica uiteengezet, dat wanneer in het pact sprake is van invloedssferen tegenover in breuken van derden, de Sovjet-Unie daarmede niet is bedoeld, noch zich op eenigerlei wijze daarbij betrokken gevoelt. De betrekkingen tus- schen de Sovjet-Unie en de partijen van het pact van Berlijn zijn en blijven ondanks alle anders gerichte wenschen ingegeven door den wensch naar vreedzame en vruchtbare betrekkingen. Voor plutocraten is het blijkbaar moeilijk te be grijpen dat er een politiek, zelfs een politiek van groote mogendheden kan bestaan, die er bewust op is ingesteld om niet te willen mee spreken, waar men geen bevoegdheid heeft en waar men stoort. Verder meldt het D.N.B.: De duidelijkheid, waarmede de officieuze „Pravda" in een commentaar op het drielandenpact van Ber lijn den bodem insloeg aan Engelsche wen schen en droombeelden, welke ondanks alle tot dusver mislukte pogingen in Moskou een voor de Britsche politiek van oorlogsultbrei- ding niet ongunstige reactie op het drielan denpact verwachtten, kan door de Berlijn- sche ochtendbladen nauwelijks sterker on derstreept worden dan dit in het Russische blad zelf gebeurd is. Inzake de opmerking van de „Pravda" dat de Sovjet-Unie als „vertegenwoordiger van den vre de en de neutraliteit slechts kan bevestigen, dat zij deze politiek getrouw was en getrouw zal blij ven", schrijft de „Berliner Börsen-Zeitung". „Het valt niet aan te nemen, dat deze houding met de verwachtingen die men in Londen en in be paalde andere streken gekoesterd had overeen komt". Art. 5 van het pact van Berlijn is een con sequente voortzetting van de lijn, welke Molo- tof, tot teleurstelling van dezelfde oorlogsuit- breiders, reeds in zijn groote rede van 1 Augus tus heeft bepaald. Het blad wijst er speciaal op. dat in dit artikel ook van „zich nog baanbre kende betrekkingen met de Sovjet-Unie" spra ke is, om dan te constateeren, dat „de drie groote ordenende mogendheden, overeenkomstig hun eigen opvatting van recht op de natuur lijke levensruimte van anderen, zonder voorbe houd ook de levensruimte, welke de volkeren der Sovjet-Unie innemen, en het recht op lei ding dat Moskou in dit groote Europeesch- Aziatische gebied stelt, kunnen erkennen." Uit bijzondere weloverwogen belangen, zoo consta teert het blad ten slotte, komt de Sovjet-Unie dus tegenover de politiek van oorlogsuitbreiding tot dezelfde houding als de anderteekenaars van het drielandenpact. Dezelfde strekking heeft ook de conclusie van de „Völkischer Beobachter". Het blad schrijft: „De in het artikel van de „Pravda" omschreven opvatting van de Sovjet-Unie wordt volkomen gedekt door de opvatting van de mogendheden van het drielandenpact, welke niet alleen in Duitsche en Italiaansche, maar ook in Japan- sche stemmen tot uiting is gekomen." De „Lokal Anzeiiger" betwijfelt of de Engel sehen, die de betrekkingen tusschen Duitsch- land en Sovjet-Rusland wat haar doel en grondslag betreft, nog altijd niet begrepen heb ben, 'de opvatting van de „Pravda" zullen be kend maken. Ondanks de duidelijke formulee ring van art. 5 van het drielandenpact over de betrekkingen tot Moskou, zoo schrijft het blad, zullen de oorlogsophitsers voortgaan met aan het verdrag van Berlijn een beteekenis te ge ven, welke past in hun program van oorlogs uitbreiding. Evenwel stuit deze houding thans op het harde feit van den paraten driehoek Ber lijnRomeTokio bij gelijktijdige, neutra le en rustige positie van de geweldige Sov jet-Unie, die geen lust aan den dag legt zich door de plutocratieën voor haar doel einden te laten inspannen. Het Japansche blad „Hotsji Sjimboen" pu bliceert een opvallend artikel, waarin het slui ten van een Russisch-Japansch non-agressie pact wordt geëischt. De Vereenigde Staten wor den er van beschuldigd zich als „een verwend kind" in de internationale verhoudingen van de geheele wereld te mengen, zonder dat zij daar toe het recht zouden hebben. Japan zag zich daardoor gedwongen tegenmaatregelen te Tegelijkertijd wordt door verschillende andere Japansche bladen verzekerd, dat het Japan sche volk kraohtig genoeg is om een Amerl- kaansch embargo op alle goederen te door staan. GEBOUW - LEESMUSEUM RQKINj '102, TEL - 3 5988 yp y VERWEKT GEEN KRAMP Bi] «potheker» en drogisten in verpakkingen van j 10, 30 en 60 tabletten. WASHINGTON, 1 October (D.N.B.). Staatssecretaris Huil heeft In een perscon ferentie het bericht tegengesproken, dat Amerikaansche schepen binnenkort een de- monstratietocht zouden gaan maken naar Australië en Nieuw-Zeeland. Hij legde er den nadruk op, dat in de besprekingen met den Australischen gezant en den Engel- schen ambassadeur, die ook uit naam van Nieuw-Zeeland spreekt, geen eischen zijn gesteld en geen besluiten zijn genomen Het bezoek van de chefs der staven van andere Amerikaansche staten aan Washing ton noemde Huil een schakel In de keten der coöperatieve maatregelen, waartoe men in Panama en Havanna heeft besloten. Het bezoek van deze militairen vindt zijn oor zaak alleen in deze conferenties en neeft geen verdere beteekenis. Betreffende het bericht, dat Argentinië met Brazilië een ruilverdrag naar Duitsch modei zou willen sluiten en dat dit in tegenspraak zou zfjn met de handelspolitiek, zooals Hull die wenscht, wordt in kringen van het staatsdepar- tement verklaard, dat deze stap zijn oorsprong Vindt in de Havanna-conferenie en gadaan wordt in overeenstemming met de regeermg der Vereenigde Staten. In de huidige, niet normale tijden moet een weg gevonden worden voor de Ibero-Amerikaansche landen, om zoo spoedig mogelijk hun- overschotproducten af te zetten, tonder dat de Vereenigde Staten zouden moeten inspringen als koopers van producten, die zij niet noodig hebben, of als verstrekkers van geld. Zooals United Press uit Manilla aan haar bladen meldt zijn verschillende eenheden van het Aziatisch eskader dér Amerikaansche vloot, waaronder de lichte kruiser „Marble Head", het konvooischip „Black Hawk" en een aantal tor- pedobootjagers, komende uit de Chineesche Wateren, voor Manilla op de Philippijnen gear riveerd. Over de uit Honoloeloe afkomstige berichten, als zou dit eskader versterkt worden, is hier van bevoegde zijde niets te vernemen. In officieuze kringen neemt men eenter aan, dat als de Amerikaanschce vloot hier werkelijk een versterking zou ondergaan, Singapore als steunpunt zal worden gebruikt. Voor de eerste maal zou dan het gemeenschappelijke Engelsch- Amerikaansch front in 't Verre Oosten aan den dag treden, waardoor Japan gedwongen zou zijn diplomatieke of militaire tegenmaatregelen te hemen. ROME 30 Sept. (D.NB.) Krachtens een Verordening van den minister voor de corpora ties worden van 1 October af in Italië spijsolie, boter, spek en varkensvet gerantsoeneerd. Voor den verbruiker bestaat de mogelijkheid, spek of Varkensvet in plaats van olie of omgekeerd té kiezen. MADRID, 1 Oct. (D. N. B.) Vandaag viert Spanje den „dag van den Caudillo" met groote plechtigheden. Op 1 October 1936 werd generaal Franco officieel benoemd tot hoofd van den staat in Spanje. GENèVE, 30 Sept. (D.N.B.). Maarschalk Pé- tain heeft thans, naar uit Vichy wordt gemeld, den voorzitter en de leden van den onlangs op- gerichten Krijgsraad benoemd. Deze Krijgsraad zal zich bezighouden met de bestrijding van het hamsteren en de kuiperijen van generaal De Gaulle In Frankrijk en in de Fransche koloniën. Tot voorzitter is benoemd generaal Dufieux. Leden zijn o.a. generaal Hure en vice-admiraal Cadard. By zijn familie hier te lande is naar de Maasbode meldt bericht ontvangen van het overlijden op 8 September j.l. van Z. H. Exc. Mgr. dr. Arthur J. Drossaerts, aartsbisschop van San Antonio (Texas) in Noord-Amerika. Mgr. Drossaerts, geboren te Breda uit de bekende van 's Hertogenbosch afkomstige ban kiersfamilie, studeerde humaniora te St. Michiels gestel en deed hierna zijn theologische studiën aan het groot-seminarie te Haaren. Op 15 Juni 1889 werd hij in de kathedraal van St. Jan te 's Hertogenbosch tot priester gewijd. Na eenigen tijd in het bisdom 's Hertogen bosch, o. a. te Berkel, in de zielzorg werk zaam te zijn geweest, vertrok hij in 1890 naar Amerika, waarheen in die jaren verscheidene Nederlandsche priesters, voornamelijk afkom stig uit Brabant en Limburg zich begaven om in den priesternood te voorzien. Wij her inneren aan enkele bekende namen als wijlen mgr. Jansen van Tilburg, die aartsbisschop werd van New-Orleans en zijn vicaris-gene raal mgr. Roche van Best, aan wijlen mgr Van de Ven uit Oorschot, aan den mede-Bra bander mgr. Teurlings en den Limburger mgr. Wijnhoven, die speciale vrienden waren van den thans na een vruchtbaar en werk zaam leven in 's Heeren wijngaard overleden mgr. Drossaerts. Op 8 December 1918 werd Mgr. Drossaerts in de St. Louis-kathedraal van New-Orleans tot bisschop van San Antonio gewijd en op 17 Februari 1927 volgde zijn verheffing tot aartsbisschop. Op 19 Augustus 1934 benoemde Z. H. de Paus hem tot assistent by den pause lijken troon. Tot op hoogen leeftijd is Mgr. Drossaerts in ongebroken kracht werkzaam gebleven. Zijn benoeming tot bisschop van het diocees, waar in hij werkte, en later zijn verheffing tot aarts bisschop, getuigden' duidelijk van het hooge aanzien, hetwelk deze zcon der lage landen in Amerika genoot. In de halve eeuw, dat Mgr. Drossaerts in Amerika heeft doorgebracht, heeft hy bij ge legenheid van zijn bezoeken ad limina te Rome, zijn vaderland en zijn geliefden Brabantschen geboortegrond bezocht. Talrijke malen logeerde hij dan bij zijn ouden vriend Pastoor Ant. Goos- sens te Berkel (N.-B.), De laatste maal, dat hij Nederland bezocht, was in 1932, toen hij met de „Westernland" uit Antwerpen is vertrokken. Na den dood van Mgr. Drossaerts op 8 Sep tember j.l., volgde op 12 September d.a.v. de teraardebestelling, welke onder enorme belang stelling plaats vond. Er waren wel tienduizend personen by tegenwoordig, waaronder vier aartsbisschoppen, twintig bisschoppen en drie duizend priesters. Arm en rijk toonden door hun aanwezigheid hun liefde en aanhankelijk heid voor den grooten aartsbisschop, die de gave van groote werkkracht en doorzettingsvermogen paarde aan die van een Innemende persoonlijk heid. Ook talrijke andersdenkenden toonden bij de begrafenis hun hoogachting voor dezen eminenten man, die als priester en als menreh den naam van Holland in het verre en groote Amerika steeds heeft hoog gehouden. Maandagavond omstreeks elf uur is vrij plotseling overleden in den ouderdom van 61 jaar, na nog te zijn voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de Zeereerw. Heer H. Bilars, pastoor te Langeraar. De pastoor, die lijdende was aan een kwaal, had Maandagmorgen nog de H. Mis gelezen. Wel was de laatste weken eenige verslechtering in zijn gezondheidstoestand gekomen, doch 'zoo'n spoedig en plotseling heengaan had nie mand verwacht. Pastoor Bilars was in 1932 te Langeraar ge komen. Hendricus Bilars was geboren te Schoten 3 Maart 1879 en werd priester gewijd 16 Augus tus 1903. Kort na zijn wijding, 24 Augustus, werd hij benoemd tot kapelaan te Dordrecht, waar hij bleef tot 29 Augustus 1908, toen hij be noemd werd in de parochie van den H.. Anto- nius Abt te Scheveningen. op 21 Augustus 1912 benoemde de bisschop hem tot kapelaan te Der. Haag (H. Agnes), 17 September 1915 werd hij als zoodanig overgeplaatst naar Delft (Hippo- lytus) en 4 Januari 1919 naar de H. Laurentius- parochie te Alkmaar. Op 16 Januari 1924 be noemde de bisschop hem tot pastoor te Middel- hamis, waar hij bleef tot 18 Juni 1932, toen zijn overheid hem tot pastoor te Langeraar benoem de. ^Directie Singel 202-208 - Tel. 49611 (6 lijnen) Geheel andere basis dan alle andere Molest-onderlingen. Directe contante storting op naam van de leden. Door krachtige fonds-vorming, grootst mogelijke zekerheid. Commissarissen van de Molest Onderlinge voor Nederland: Mr. Dr. A. den Dekker, Dijkgraaf van bet Oud Land van Altena te Gorinchem, Voorzitter. Jacs Post Jr., Directeur van de N.V. Noordelijk Assurantie-kantoor, Groningen, gedelegeerde. J. A. Stokmans, Directeur van de Noord Europeesche Houthandel Maatschappij, N. V., Bussum H. Tromp, Lid der directie van de Onderlinge Brand-waarhorg My. van Woudsend, Sneek. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerwaarden heer H. W. A. M. Tervoert belast met het treffen van voorbereidende maatregelen tot de oprichting van een nieuwe parochie te Arnhem-Zuid en. benoemd tot as sistent te Duistervoorde den weleerwaarden heer H. Platenkamp (neomist). Direct opvraagbaar Yi pCt. rente 's jaars. WASHINGTON, 1 Oct. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft- Maandag een wets voorstel goedgekeurd, waarin den afzonderlij ken staten de machtiging wordt gegeven in plaats van de onder jurisdictie van de federale regeering gekomen Nationale Garde burgei- wachten op te richten. Aangenomen is verder een resolutie, waarin den afzonderlijken staten wordt verzocht politieke partijen, die een met geweld omverwerpen der regeering bepleiten, van deelneming aan de verkiezingen uit te slui ten. PARIJS, 30 Sept. (D.N.B.). Het Louvre is Zondag in tegenwoordigheid van talrijke Duit sche en Fransche vertegenwoordigers weer ge opend. Voorloopig zijn slechts enkele galerijen voor het publiek toegankelijk. In deze galerijen zijn die kunstvoorwerpen tentoongesteld, die niet naar elders waren overgebracht. ROME, 1 Oct. (D.NB.) De ministers van Landbouw van Duitschland en Italië, Rijks minister Darré en minister Tassinari, hebben op 29 en 30 September wederom een ontmoeting gehad In Opper-Italië. Zij beraadslaagden over loopende kwesties van samenwerking tusschen Duitschland en Italië op landbouwgebied, waar bij overeenstemming bereikt werd. Sedert Zaterdagmiddag twaalf uur wordt het 6-jarig meisje M. T. Slijt uit Heerlen vermist. Het kind is 's ochtends gewoon naar school ge gaan te Spekholzerheide en heeft om 12 uur de school verlaten. Het is om half drie nog in de Grachtstraat te Spekholzerheide opgemerkt Het signalement Is: normaal postuur kleine neus, lang, lichtblond haar met blauwen strik. Het meisje was blootshoofds, het droeg een groen manteltje mèt witten pelskraag en zwar te, gebreide kousen met bruine, leeren san dalen. Vandaag herdacht de heer W. A. Twaalfhoven te 's-Gravenhage, directeur der N.V. Peek Cloppenburg, den dag, dat hij 50 jaren geleden bij genoemde firma in dienst trad. Men heeft dit feit niet onopgemerkt willen doen voorbij gaan, reden waarom de heer Twaalfhoven heden hartelijk en spontaan is gehuldigd. Om half negen was in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan het Bezuidenhout een plechtige H. Mis, welke de directie van P. C. en de familieleden van den jubilaris bijwoonden. Om half elf vereenigden zich de directie, de le den van het personeel en afgevaardigden van filialen in het geheele land in de directiekamer van het hoofdgebouw aan de Groote Markt straat. Het was een feestelijke receptie, welke de belde commissarissen, mr. J. Peek en de heer W. J. Dreesmann, hadden georganiseerd. Mr. A. Cloppenburg, mede-directeur, voerde allereerst het woord en sprak dank uit jegens den heer Twaalfhoven, dat hij zoovele jaren op de bres had gestaan voor de verdediging van de belangen der firma. De jubilaris is de eerste in het land géweest, die er in slaagde, een model boekhouding te ontwerpen, zooals nu vele andere bedrijven ook gebruiken. De heer Twaalfhoven heeft een leeuwenaandeel gehad bij het oprich ten van zaken in Duitschland. Voor iedereen, van hoog tot laag, voor het geheele bedrijf dus, is hij een groote steun geweest. De firma bood den jubilaris door dezen spreker een groote klok aan. Direct daarna voerde het woord de heer F. Woudenberg, namens de bedrijfsleiders, die den jubilaris een stel porceleinen slervaten schonk. Nog spraken de heer A. A. den Elzen namens het personeel van het hoofdkantoor, de heer C. J. Driedonks, leider der groote bedrijven te Rot terdam, en anderen. Om half twaalf begon een staande receptie, waarbij velen van de gelegenheid gebruik maak ten, den jubilaris geluk te wenschen. De heer Twaalfhoven had een schat van bloemstukken en kransen ontvangen, waaronder een van de N.V. Drukkerij De Tijd. Dr. Hans Fischböck, de commissaris-generaal voor financiën en economische zaken bij het Rijkscommissariaat heeft in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden een beschouwing gewijd aan de toekomstige taak voor het Nederlandsche taak zijn productieprogramma niet alleen te economische leven. De capaciteit van de Nederlandsche Industrie, aldus Dr. Fischböck, wordt wel beter gebruikt dan in vele jaren voor den oorlog, maar nog geenszins bevredigend. Het doel is om te komen tot een volledige ingebruikneming van alle- productieve, voor het geheele economische le ven nuttige krachten, gelijk dat in het Duitsche Rijk het geval is. Voor zoover hiertoe de ver schaffing van grondstoffen wordt vereischt, die binnenslands niet ter beschikking staan, kan er mee gerekend worden dat deze grondstoffen in dezelfde mate en onder dezelfde voorwaarden aangeworven en verschaft zullen worden als in het Duitsche Rijk. Het Nederlandsche economi sche leven zal zich daarbij moeten verzoenen met het feit dat de door de beperking nood zakelijk geworden voorzieningsiVijze voor den inkooper andere problemen stelt, dan op de vrije wereldmarkt waren op te lossen. Voor den ondernemer zelf volgt daaruit de verdere taak zijn poductieprogramma niet alleen te regelen naar de vraag van zijn clientèle, maar in de eerste plaats naar de noodzaak van den staat, die bij de verfteelir.g van de aanwezige voorraden grondstoffen den doorslag geeft. Tot de problemen, waarvoor de Duitsche volkshuishouding gestaan heeft, behoort naast de verschaffing van dt noodzakelijke grond stoffen in vele gevallen ook beschikbaarstel ling van de noodzakelijke werkkrachten en de vrije lndustrieele capaciteit. Beide zijn in vele bedrijfstakken in Nederland nog rijkelijk, menigmaal al te rijkelijk, voorhanden en de taak bestaat nu daarin de in het Duitsche rijk bestaande behoefte In Nederland te dekken. Om de belanghebbenden nader tot eklaar te brengen en de bestaande mogelijkheden te onderzoeken bestaat het plan om in besprekin gen van vooraanstaande industrieelen uit het Duitsche Rijk én uit Nederland tot resultaten te komen, welke zullen leiden tot de grondsla gen voor een arbeidsverdeeling binnen de lijst der bestaande productietaken op den grondslag van gelijkgerechtigdheid. Daarbij worde er geens zins aan gedacht de in Nederland sedert den wereldoorlog bedreven industrialisatie terug te schroeven, integendeel de bedoeling is daar, waar de industrialiseeringspositie van het ge heele Europa de uitbreiding of de oprichting van nieuwe industrieele inrichtingen wenschelijk laat schijnen, een dergelijke taak op te dragen aan de Nederlandsche economie en daardoor aan de ondernemerswerkzaamheid ook op Industri eel gebied de overeenkomstige nieuwe mogelijk heden te openen. Bij de verwezenlijking van deze of dergelijke taken zël het ook dikwijls nuttig olijken nau were economische betrekkingen tusschen Ne derlandsche en Duitsche belanghebbenden te vestigen, maar levendig zal ook worden be groet, dat Nederlandsche ondernemers en kapi talisten meer dan tot dusver reeds het geval was belangen in het Duitsche Rijk zoeken. Moeilijkheden op het gebied van het betalings verkeer zullen dergelijke transacties; niet in den weg staan. Het laat zich aanzien, dat binnenkort verdere uitbreiding gegeven zal worden aan de reeds tot stand gekomen vergemakkelijking van overmakingen tusschen het Duitsche Rijk en Nederland. Het in Nederland bestaande prijsniveau schijnt voorloopig door den wettelijk verorden den prijsstop vastgelegd. Uitzonderingen zullen geenszins worden toegelaten Indien daardoor het Duitsche prijsniveau zal worden overschre den. Inzooverre hierdoor een aanpassing van de Nederlandsche prijzen aan die van het Duit sche Rijk zou volgen zal moeten worden over gegaan tot een herziening van de bestaande invoerrechten ten aanzien van het Duitsche Rijk. Deze herziening wordt overigens reeds daardoor vereischt, dat er niet meer gerekend kan worden, dat de tot dusver geldende Duit sche maatregelen ter bevordering van leveran ties naar Nederland zullen worden gehandhaafd. Ook de Duitsche invoerrechten uit Nederland zullen dienovereenkomstig behandeld moeten worden, wanneer den Nederlandschen produ centen voor hun leveranties aan het Rijk de Duitsche binnenlandsche prijzen verzekerd zul len worden. De te verwachten achteruitgang van de douane-inkomsten van den Staat en de buiten gewone uitgaven, welke op de begroeting druk ken, maken menige belastinghervorming nood zakelijk, welke tot doel moet hebben de belas tinginkomsten aanzienlijk te doen stijgen. Bij deze hervorming wordt in de eerste plaats re kening gehouden met de eischen van sociale rechtvaardigheid. Overigens zal de Nederland sche bevolking steeds voor oogen moeten hou den, dat zij per hoofd van de bevolking onge veer half zooveel belasting betaalt als de Rijks- duitscher. Wellicht zal bij deze gelegenheid ook de mogelijkheid blijken te bestaan hier bijzon der gecompliceerde, flnancieele betrekkingen tusschen den Staat en de andere openbare lichamen, in het bijzonder de gemeenten, te vereenvoudigen. De handel, zoowel de groot- als de kleinhan del, schijnt in vele takken overvoerd te zijn. Voorzoover dat het geval is, moet daarvoor de chronische werkloosheid aansprakelijk worden gesteld, die talrijke werkzoekenden genoodzaakt heeft bezigheid In den handel te zoeken. Over wogen zal kunnen worden, of en in welken vorm hier geholpen kan worden door verminde ring van het aantal bedrijven, waardoor de omzetten van den afzonderlijken ondernemer grooter worden en het mogelijk wordt de hier veelal buitengewoon hooge handelsmarge in de prijzen te verminderen. De daaruit voort vloeiende besparing zou dan, hetzij den produ centen, hetzij den consumenten ten goede kun nen komen. Terwijl de binnenscheepvaart klaarblijkelijk na den oorlog vanwege het gebrek aan alle soorten transport mid delen en de groote moge lijkheden, wélke de ontwikkeling van het kana- lenstelsel in het Duitsche Rijk opent, een bui tengewoon gunstige toekomst tegemoet gaat, kan voor de zeevaart voorloopig een dergelijke voorspelling nog niet worden gedaan. Een be langrijk deel van de Nederlandsche zeekoop- vaardijvloot vaart rechtstreeks of indirect in Engelsch belang en is daardoor blootgesteld aan de buitengewone gevaren, waaraan deze scheep vaart vanzelf onderworpen is door de maat regelen van de Duitsche marine en het Duit sche luchtwapen. Het is ook nog niet te voor zien, welke consequenties na den oorlog van Duitscche zijde getrokken zullen worden uit dit gebruik van scheepsruimten voor vijande lijke belangen. Daarentegen kan er mee gerekend worden dat de Nederlandsche werven reeds thans in toenemende mate van opdrachten en de daar voor vereischte grondstoffen voorzien zullen worden. Ten aanzien van de bouwbedrijvigheid lijdt het geen twijfel, dat met gebruikmaking van de rijkelijk voorhanden baksteen en den uit liet Duitsche rijk mogelijken aanvoer van de ontbrekende hoeveelheden cement, voor zoover deze niet door de binnenlandsche behoefte ge dekt of uit België geleverd kunnen worden, veel meer gebouwd zou kunnen worden dan tot dus ver het geval is. Er moet voor gezorgd worden, dat de aanleg van den autoweg in aansluiting aan de rechts van den Rijn uit het .Roergebied komende ver binding over Emmerik wordt voortgezet, tot waar deze zijn aansluiting vindt aan den Ne derlandschen stedendriehoek. Verder moet ook meer naar het Noorden een West-Oostelijke autoweg tot stand worder. gebracht om een kor tere verbinding te scheppen met de provincie Overijssel en verder naar het Oosten met aan sluiting naar Beriyn. De verbinding van de electriciteitsbedrijven onderling zal te zamen met de reeds voorbereide aansluiting aan het West-Dultsche hoogspan ningsnet een rationeel gebruik van' de aanwe zige productiemogelijkheden scheppen. Op den grondslag van een eigen beheer en branche-organisatie zal een unificatie van de bestaande organisatie onder centrale, op de openbare belangen gerichte leiding moeten wor den nagestreefd. Zoolang op grond van deze en dergelijke maatregelen een volledig gebruik van de in Nederland ter beschikking staande werk krachten niet mogelijk is, is de tewerk stelling in het Duitsche Rijk ln het Duit sche, in het Europeesche, maar vooral ook Nederlandsche belang noodzakelijk en moet met klem worden nagestreefd. Aangenomen mag worden, dat het tot dusver bereikte aan tal van 50.000 in het Duitsche Rijk tewerkge stelde Nederlandsche werkkrachten nog aan zienlijk kan stijgen, met het oog op de gunstige arbeidsvoorwaarden, de onbeperkt mogelijk ge maakte overmaking van loonoverschotten en de aan de gezinnen der arbeiders van Neder- landsohe zijde toegestane sociale toelage. Het spreekt vanzelf, dat aan het beginsel van vrij willigheid bij de aanvaarding van werk in het Duitsche Rijk zal worden vastgehouden. Wat de consumptie betreft wijst dr. Fisch böck erop, dat dit ten gevolge van de nood zakelijke distributiemaatregelen principieel op dezelfde grondslagen geregeld is als in het Duitsche Rijk bij het begin van den oorlog zijn ingevoerd. De vereischte voedings- en voeder middelen worden in het binnenland in een om vang geproduceerd, welke de levensmiddelen- voorziening van het Nederlandsche volk over eenkomstig de thans geldende normen onvoor waardelijk verzekerd laat schijnen, temeer daar de voorraden zoo zorgvuldig beheerd wor den, dat de door den oorlog teweeg gebrachte achteruitgang ln de productie op eenige ge bieden voor vrijwel onbeperkten tijd kan wor den opgevangen. Ook de toewijzing van de noodzakelijke kleedingstukken overeenkomstig de getroffen maatregelen wordt door-de voor raden verzekerd. Als het belangrijkste probleem van de Ne derlandsche economische leiding moet echter de kwestie van de verzorging van het reeds aanwezige en door de verheugende bevolkings toeneming jaarlijks stijgende bevolkingsover schot beschouwd worden. Sedert het einde van den wereldoorlog wordt door voortgaande In dustrialisatie getracht aan de toenemende be volking arbeidsmogelijkheden te verzekeren, maar deze maatregelen hebben, gelijk de nim mer geheel verdwenen werkloosheid bewijst, geen volledig succes gehad en worden boven dien door de bestaande Europeesche moeilijk heden beperkt. Het zal daarom zaak zijn om naast het, door de Duitsche autoriteiten ge steunde streven naar het scheppen van verdere arbeidsmogelijkheden, door de ontwikkeling van industrieën overeenkomstig de Europeesche behoeften nog andere oplossingen te zoeken. De Duitsche autoriteiten zullen desbetreffende voorstellen gaarne onderzoeken en hun steun verleenen, wanneer zij overeenkomstig de ver dere eischen van de Europeesche samenleving uitvoerbaar en doelmatig schijnen. De commissie a.i. vervoerbelangen van de Ne derlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren deelt het volgende mede ln verband met de vleeschdistributie, welke de secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Vlsscherij heeft opgedragen aan de Nederland sche Veehouderij Centrale (N.V.C.) te 's-Gra venhage: De N.V.C. heeft overname-plaatsen ln ons land aangewezen. Zoodra de dieren op de ver schillende overname-plaatsen (meestal vee markten) worden aangeboden, worden zij door de N.V.C. geklassificeerd; hierna worden de dieren op stal gezet tot den volgenden morgen, om dan gewogen te worden. In dien tusschen- tyd mogen de dieren niet gevoederd, doch moe ten ze gedrenkt worden. Den volgenden morgen, na de weging, worden de dieren door de N.V.C. overgedragen, vla een commissie van toewijzing, aan slagers en gros siers in vleesch, die ten spoedigste voor de slachting moeten zorgen. Onzerzijds kan hierbij worden verlangd en dient er derhalve voor te worden zorgge dragen: le. Dat de dieren op een behoorlijken stal worden geplaatst, voorzien van stroo, turf molm, zaagsel of dergelijke. 2e. Dat de dieren voor het ingaan van den nacht gedrenkt worden. 3e. Dat de dieren den volgenden morgen na de weging ten spoedigste worden geslacht. 4e. Dat de dieren die niet den volgenden dag direct na de weging worden geslacht, voldoende gevoederd en gedrenkt worden. Klachten of opmerkingen zende men ten spoedigste aan het hoofdbestuur van de Neder landsche Vereeniging tot bescherming van Die ren, Prinses Mariestraat 40 te 's-Gravenhage. De overnameplaatsen zijn: Groningen: Winschoten, Groningen. Friesland: Sneek, Wolvega, Drachten. Leeu warden. Drente: Assen, Hoogeveen. Overijssel: Steen wijk, Deventer, Rijssen, Zwolle. Gelderland: Arnhem, NUkerk, Nijmegen, Doetinchem, Apeldoorn, Borculo, Tiel, Zutfen. Utrecht: Utrecht. Noord-Holland: Amsterdam, Alkmaar, Pur- merend, Hoorn, Schagen. Zuid-Holland. Gorinchem, Rotterdam, Den Haag, Middelharnis, Delft, Gouda, Lelden. Zeeland: Hulst, Goes, Vlissingen, Zlerikzee, Breskens. Noord-Brabant: Breda, Eindhoven, Tilburg, Bergen op Zoom, 's-Hertogenbosch, Cuijk Roo sendaal. Limburg: Maastricht, Horst, Valkenburg, Roermond, Venlo. Te Rotterdam is de 48-jarige opperman C. K. op een steiger van het in restauratie zijnde pand van de Nationale Levensverzekeringsbank aan de Boompjes door een zeven meter hooger uit den gevel los geraakt steenblok op het hoofd getroffen. De man viel daarna van den ne gen meter hoogen steiger en kwam op een be tonnen vloer terecht, waar hy dood werd op genomen. Te Amsterdam en Rotterdam gevestigde ex perts op scheeps- en werktuigkundig gebied hebben besloten tot oprichting van een ver eeniging. Zjj hebben een commissie benoemd, bestaan de uit de heeren ir. A. M. Schippers (voorzit ter), J. Bernoski en C. Touw, allen gevestigd te Rotterdam, die zich zullen belasten met het ontwerpen der statuten. Het secretariaat is gevstigd Meent 106, te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren J. A. v. d. Ven, Helmond en P. G. Vervoort, Venlo. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor myningenieur J. Byi, VIaardin^er-Am bacht; A. von Faber, 's-Gravenhage; A. W. van Haeften, Tjimahi,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5