NAAR EEN BESLISSING G Ingrijpend voorstel te Washington over financieelen steun aan Engeland Inkrimping van den Opbouwdienst Zomertijd ook in den herfst Britten verloren weer vele vliegtuigen n.v. DANSACADEMIE MARTIN KASTEEL VAN ANTWERPEN 1 r' Verduistering Roosevelt toont zich gereserveerd Bommen op Eist en omgeving Autobus botst tegen vrachtauto Arbeidsdienst in Voorbereiding Vergaande roekeloosheid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Leening en crediet in ruil Voor Britsch bezit? BRITSCHE AANVAL OP BERLIJN Vereenigingen en stichtingen Beweging Nationale Eenheid ontbonden HET AFLEVERINGS. VERBOD VAN AARD APPELEN 15 l 15 OCTOBER De moeilijkheden in het belegerde Engeland WOENSDAG 2 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD CAFÉ-RESTAURANT „DE LA PAIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 22629 Ziekenhuis bij Hannover door bommen getroffen Commissaris benoemd Op Aalten Drie gewonden De leider tot de NS.B. toegetreden Vele overtredingen geconstateerd. Strengere maatregelen in uitzicht gesteld SCHAGCHELSTRAAT 29 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN .E: Geen vredesoffensief Hotel Beatrix, Geldropscheweg 17 EINDHOVEN LEIDSCHESTR. 67-71 AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Sinds de capitulatie heeft de binnen- landsche politieke situatie zich ge kenmerkt door een groote en onrust barende onzekerheid, waarin slechts één onomstootbare zekerheid als een paal boven het allengs weer in bewe ging komende politieke water stond, n.L de macht van de bezettende overheid. Deze ééne zekerheid heeft alles over- heerscht en overheerscht alles nog, en zal alles blijven overheerschen, zoolang wfj in een door een oorlogvoerende mo gendheid bezet gehouden gebied leven. Dit is de nuchtere en zakelijke werke lijkheid, welke als zoodanig moet aan vaard worden en ook aanvaard wordt door iederen verstandigen en het belang van zijn volk en land voor oogen hou denden Nederlander. Het is ook duide lijk, dat de bezettende overheid gaarne zou zien, dat reeds vóór het einde van den huidigen oorlog aan de hierboven gesignaleerde onzekerheid door de Ne derlanders zelf een voor haar bevredi gend einde zou worden gemaakt. De Ne derlanders zelf koesteren eveneens het verlangen, dat deze onzekerheid wordt weggenomen op een wijze, waaraan zij con amore kunnen en mogen medewer ken. Van dag tot dag wordt de beslissing over den politieken toestand in ons be zette land naderbij geschoven, zoodat de bestaande onzekerheid steeds meer slinkt onder het gewicht van de ont staande zekerheid. De vrees, dat deze zekerheid den vorm van een inlijving bij het Groot-Duitsche Rijk zou kunnen aannemen, werd bij herhaling en uit drukkelijk ontzenuwd. Ons land zal ech ter onder toezicht van de bezettende overheid bestuurd gaan worden door Ne derlanders, die zich sinds jaar en dag goede vrienden van Duitschland hebben betoond en in wie de Duitsche overheid voldoende vertrouwen stelt. Op de aller eerste plaats wordt daartoe de N.S.B. ge rekend, maar de vraag blijft nog open of de N.S.B. door de Duitschers be schouwd zal worden als de eenige vind plaats van hun welgezinde en hun welgevallige Nederlanders, die in staat worden geacht de Nederlandsche be stuurszaken in handen te nemen. lobaal genomen worden door Ne derlanders ten aanzien van Duitschland drie verschillende standpunten ingenomen. De onbeteeke- nende partijtjes, die een volledig opgaan van Nederland in het Groot-Duitsche Rijk door middel van een directen „An schluss" eischen, achten wij van een te verwaarloozen belang en de Duitschers zelf doen dat blijkbaar eveneens. Er blijven dus over de N.S.B.-ers, die een op nationaal-socialistische leest geschoeid Nederland, volgens het leidersbeginsel georganiseerd, wenschen te maken, om dat zij alleen in dien vorm Nederland nog een toekomst van belang en betee- kenis toekennen binnen het kader van een nieuw, door Duitschland en Italië geleid Europa. Tegenover dit nog altijd slechts vijf procent der Nederlandsche bevolking uitmakend deel staat een grooter, dat elke samenwerking met Duitschland afwijst en even smartelijk als vruchteloos terugverlangt naar de vooroorlogsche periode, haar toestanden «n verhoudingen. Dat dit gedeelte een Voor de toekomst van Nederland volko men onvruchtbaar element vormt en dat de bezettende overheid het als een Zoo niet goedschiks dan kwaadschiks te overwinnen obstakel beschouwt, spreekt ^el van zelf. Tusschen deze beide deelen üi staat echter het grootste en wel dat Wat gevormd wordt door die Nederlan ders, die, ofschoon niet nationaal-socia- Lstisch gezind en voor een deel zelfs Principieele bezwaren tegen het natio- öaal-socialisme koesterend, toch tot op rechte en loyale samenwerking met duitschland en de bezettende overheid bereid zijn om ons land en ons volk over eenkomstig de niet alleen met werkelijk heidszin, maar ook met inzicht en over tuiging aanvaarde eischen des tijds een plaats te verzekeren, die hun rechtens, historisch, cultureel en staatkundig toe komt. Deze Nederlanders erkennen ten volle de wenschelijklieid en noodzake lijkheid van een goede verstandhouding met Duitschland, van 'n nauwen econo- mischen samenhang en van 'n levendige cultureele uitwisseling tusschen beide landen. Tusschen deze hoofdzakelijk in Nationaal Front en de Nederlandsche Unie, maar ook daarbuiten te vinden Nederlanders en de N.S.B. staat echter een in het verleden met schimpscheuten, hatelijkheden en beleedigende cari- caturen bekladde lei, die radicaal schoongewischt zou moeten worden, al vorens er van een practische toenade ring sprake zou kunnen zijn. Zulk een toenadering zou bovendien van twee kanten moeten komen, wil men een zich op den duur zeker wrekende forceering van de verhoudingen vermijden. Zou echter dit grootste deel van de Neder landsche bevolking bij de komende en reeds in 't zicht zijnde bestuursregeling door de bezettende overheid geheel wor den uitgeschakeld, dan zou Duitschland zichzelf ook voor een verdere toekomst van de loyale medewerking en goeden wil van een groot aantal kundige Ne derlanders en hun aanhang berooven, en dat kan o.i. nóch in het belang van Duitschland, nóch in dat van Nederland zijn. De Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart heeft Dinsdagmiddag op kasteel Oud-Wassenaar een thee aangeboden aan de leden van het Amt Schrift- tumspflege der Rijksleiding, dat onder leiding van Reichsamtleiter Hagemeyer staat. Rijksminister dr. Seyss-Inquart met de leden in gesprek; links van den Rijkscommissaris Reichsamtleiter Hagemeyer. (Foto Polygoon) Zonsondergang 2 Oct. 19.16 Zonsopgang 3 Oct. 7.43 Maanopkomst 8.48 ondergang 20.22 WASHINGTON, 2 Oct. Senator King heeft een voorstel gedaan, waardoor Roose velt machtiging krijgt onmiddellijk onder handelingen te beginnen over het pachten of koopen van Britsche bezittingen in den Stillen Oceaan, aan de tot het Britsche Empire behoorende landen leeningen en credieten ter beschikking te stellen, de En gelsche oorlogsschuld te verminderen en de Johnson-Act en de neutraliteitswetten in een voor Engeland gunstigen zin te wijzi gen. Men neemt aan dat het voorstel op sterk verzet bij de isolationisten zal stuiten, Aldus meldt United Press aan haar bladen. Volgens een mededeeling van den democra- tischen fractieleider Barkley heeft het voor stel, dat is ingediend door senator King en ten doel heeft Engeland na opheffing van de desbetreffende bepalingen van de neutraliteits- wet en de Johnson-act, in het vervolg onbe perkte financieele hulp te verleenen, weinig kans nog in deze zittingsperiode van het Congres te worden behandeld. Het voorstel zal, aldus Barkley, tijdroovende debatten doen ontstaan. Bij vroegere gelegenheden vonden dergelijke voorstellen, m de senaatscommissie voor Buitenlandsche Za ken slechts weinig steun. Zooals verder wordt bericht, heeft pre sident Roosevelt ten aanzien van 't voor stel van senator King ten gunste van een onbeperkten financieelen steun voor Enge land ln de persconferentie zeer beslist ver klaard, dat het voorstel noch van hem, noch van iemand anders in de regeering afkomstig was. Hij zal ten aanzien van het voorstel geenerlei standpunt bepalen. Ook moet het geenszins worden beschouwd als een antwoord op het driemogendhedenpact van Berlijn, maar als een zuiver toeval, dat de vorige week Vrijdag na het bekend worden van het pact eerst de Britsche inkoopcommis sie en daarna de commissie voor de ondersteu- De plechtige bijeenkomst in de DvHsrhc Rijkskanselarij ter gelegenheid van het sluiten van 't pact tusschen Duitschlqnd, Italië en Japan. V.l.n.r. de Japansche Oezant Koeroesoe, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken Graaf Ciano, de fiihr&r, en Rijksminister von Ribbentrop, (Roto Stapf) ning van Engeland bij. hem waren verschenen en dat tenslotte de gebruikelijke Vrijdagsche zitting van het kabinet gehouden werd. Ten slotte ontkende Roosevelt, dat hij met den Franschen ambassadeur in Washington de ver sterking der haven van Martinique zou hebben bèsproken. Hij legde er den nadruk opj dat noch hij, noch het staatsdepartement, eeniger- lei mededeeling dienaangaande van de Fran- sche regeering heeft ontvangen. BERLIJN, 2 Oct. (D.N.B.). In den nacht van 1 op 2 October hebben wederom Britsche vliegtuigen getracht een aanval op Berlijn te ondernemen. Zij werden echter voor het grootste deel bij het bereiken van de ver- sperringsgrens gedwongen rechtsomkeert te maken. Slechts enkele machines slaagden er in te vliegen over eenige buitenwijken der Rijkshoofdstad, zonder dat, voor zoover tot dusver werd vastgesteld, groote schade werd aangericht. Zooals verder wordt bericht vlogen in den nacht van Zondag op Maandag even over een uur Britsche vliegers, komende uit het zuiden, over Hannover. Zij wierpen verscheidene bri sant- en brandbommen langs de Leine. Twee bommen troffen het groote ziekenhuis Siloah, dat op grooten afstand herkend kan worden door een groot rood kruis. Een bom viel op de binnen plaats zonder schade aan te richten, de tweede drong binnen in de lichtschacht van het groote gebouwencomplex, doch kon dank zij krachtda dig ingrijpen van de luchtbescherming van het huis terstond onschadelijk worden gemaakt. Er ger zag het er uit in de omgeving van het zieken huis, "waar in een naburige straat drie huizen verwoest werden. Verscheidene personen werden min of meer gewond. Een bom viel op een reeks tuinen, waar een klein optrekje in vlammen op ging. Over het geheel bleek ook hier weer het ware doel der Engelschen; arbeiderswoningen, tuinkoloniën, ziekenhuizen treffen. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied van 21 September 1940 be treffende het verkrijgen van een overzicht van vereenigingen van personen en stich tingen met niet-uitsluitend commercieel doel heeft de Commissaris-Generaal voor bijzon dere gevallen een beschikking gegeven, vol gens welke op het gebied van organisatie- en stichtingwezen de heer Müller-Lehning wordt benoemd tot Commissaris voor de vereenigingen en stichtingen met een niet uitsluitend commercieel doel. De thans getroffen maatregel heeft naast het verkrijgen van een overzicht als bovengenoemd in hoofdzaak ten doel de verzekering der mate- rieele rechten, die de leden tegenover hun or ganisaties door hun contributiebetaling hebben verworven. Het brengen van wijziging in den financieelen toestand van voorheen met betrek king tot deze» lichamen, 'voor zoover dit den normalen uitgaven te boven gaat, behoeft de goedkeuring van den thans benoemden commis saris. Alle hlerbedoelde organisaties, met of zon der rechtspersoonlijkheid, vereenigingen, ver bonden stichtingen, formaties in den vorm van een vereeniging, die als een aaneensluiting van menschen te beschouwen zijn, zoo goed ais alle inrichtingen en ondernemingen, die verband houden met dergelijke organisaties, staan tot nader order onder toezicht van den thans be noemden functionaris. Van 10 October a.s. af is het kantoor van dezen commissaris gevestigd te 's-Gravenhage, Waals- dorperweg 68—74, In den afgeloopen nacht zijn Engelsche bom men gevallen te Eist (Betuwe). Een brandbom viel op het terrein van de betonfabriek van den heer Van Dijk aan den Mermscheweg." Het personeel heeft 'de bom tijdig onschadelijk gemaakt. Vier bommen vie len nabij de Willemsstraat. Een trof de woning van den heer G. Peters, welk huis gedeeltelijk werd vernield De vrouw werd licht gewond. De woning naast die van de familie Peters werd beschadigd. Voorts viel een bom in het nabijgelegen wei land, waar het projectiel een grooten trechter sloeg. Een andere kwam niet tot explosie. Bij De Vork is een bom ontploft, welke ge ringe schade aanrichtte. In een boomgaard en een weiland achter het huis van den heer Van de Pol is een aantal bommen ontploft, waar door enkele trechters werden geslagen. Van verscheidene huizen werden de ruiten vernield. Dinsdagavond is in de gemeente Aalten een aantal bommen neergekomen. Een drietal kwam terecht in een boschje tegenover de wo ning van den heer Stronks op, De Haard. Alle i-uiten aan de voorzijde werden vernield. Een andere bom sloeg een trechter van On geveer vijf meter doorsnede juist voor het huis van den heer De Vries, hoofd der Christelijke nationale school te De Haard. Ook hier sloe gen alle ruiten stuk, terwijl de voordeur werd vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op de Almeloschestraat, buiten de kom der gemeente Borne, is vanochtend een autobus tegen een vrachtauto gereden, waardoor drie personen werden gewond. Omstreeks zes uur kwam een bus met 32 per sonen uit Almelo. In dezelfde richting reed een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met turf. Volgens verklaringen van den chauffeur van den autobus reed de turfauto zonder licht, waardoor hij dezen eerst bemerkte, toen hij slechts enkele meters verwijderd was. Een bot sing was niet meer te voorkomen. De turfwa- gen werd geheel vernield. De chauffeur, de eenige inzittende, werd niet gewond. De auto bus echter reed tegen een boom en werd aan de rechterzijde in elkaar gedrukt. Drie personen werden gewond. Dokter Stomps uit Borne was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, waarna de slachtoffers naar het ziekenhuis te Almelo werden overgebracht, zij hebben been breuken en hoofdwonden opgeloopen. De oud-burgemeester van Hilversum, mr. K. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn, heeit naar „Het Vaderland" bericht, zijn Beweging Nationale Eenheid ontbonden en is toegetreden tot de N.S.B. De afdeeling Algemeene Controle van den Centralen Crisis Controle Dienst heeft ge durende de laatste dagen een strenge con trole gehouden op het afleveren en vervoer van aardappelen door telers van uit de in de omgeving van Amsterdam liggende pro ductiegebieden. Talrijke processen-verbaal zijn tegen diverse overtreders opgemaakt. Tot scherpere maatregelen zal worden overgegaan, wanneer doortgegaan wordt met het overtreden van het afleverings verbod. I Aanvang Seizoen 1940/41 Uren voor Inschrijving en Besprekingen dagelijks van 1112, 25 en van 79 uur TE HAARLEM TELEFOON 10860 Haarlem Amsterdam Bussum Hilversum In de komende dagen zal een reorganisatie van den opbouwdienst ten uitvoer worden gelegd, welke een aanzienlijke vermindering van de per soneelssterkte zal medebrengen. In de periode van 8 tot IS October zullen geleidelijk uit den opbouwdienst ontslagen worden alle korporaals en manschappen ouder dan 25 jaar en onderofficieren ouder dan 35 jaar. In overeenstemming met deze verminde ring van de sterkte zal ook een aantal offi cieren den opbouwdienst verlaten. Van het ontslagen personeel zal ruim de helft werkzaam gesteld kunnen worden bij de luchtbescherming, en wel op een arbeids contract in een normale burgerlijke ver houding. Voorts zullen nog ongeveer 1500 man, hoofdzakelijk onderofficieren, plaatsing kunnen vinden bij politie en brandweer. De aanmelding voor werk in Duitschland blijft verder onbeperkt opengesteld. Bij de z.g. orga- nisatie-Todt voor den aanleg van wegen kunnen ongeveer 5000 man in den leeftijd van 2525 jaar werk vinden. Bij genoegzame animo hiervoor bestaat het plan allen samen te brengen in Nederlandsche korpsen onder Nederlandsche officieren en on derofficieren. Werkkrachten in den landbouw zullen in aan merking kunnen komen voor kolonisatie m Frankrijk, onder leiding van Nederlandsche des kundigen. Het resteerende deel van den opbouw dienst, dat in 18 korpsen zal worden inge deeld, elk ter sterkte van circa 1000 man, zal tevens de encadreering en de kern van vast personeel vormen voor een Nederland- schen arbeidsdienst, waarvan de instelling door den commandant van den opbouw dienst, majoor J. N. Breunese, in ons land zal worden voorbereid. Naar wij vernemen, zal, indien in Duitschland de zomertijd behou den blijft, dit eveneens in ons land het geval zijn. Dinsdagavond omstreeks negen uur is op den provincialen weg van Steenbergen naar Halsteren een doodelijk ongeval gebeurd. Op dezen weg wandelde het vijftienjarige meisje E. Groffen met haar vriendin. De bestuurder van een uit de richting Steen bergen komenden personenauto heeft het tweetal klaarblijkelijk niet opgemerkt. De vijftienjarige E. G. werd door den auto ge grepen en een eind meegesleurd. Zij was vrijwel op slag dood. De auto reed eenige meters verder in een sloot. De bestuurder P. C. H. uit Sint Maartensdijk bleek onder den invloed van sterken drank te verkeeren. Hij is in voorloopige bewaring ge steld. Tegenstellingen in het gevechtsgebied Cavalerie bezichtigt de machines van eep der Duitsche luchteskaders aan het Westelijk front. (Foto Weltbild) BERLIJN, 2 Oct. (D.N.B.). Het aantal Engelsche vliegtuigen, dat Dinsdag bi) lucht gevechten boven Engelsch gebied werd neergeschoten, was tegen den avond geste gen tot 16. De Duitsche verliezen bleven on gewijzigd. Tot dusverre wordt één machine vermist. De Britsche admiraliteit heeft bekend ge maakt dat in de week, die op 23 September ein digde, 19 Britsche schepen met een inhoud van 131.857 ton door Duitsche duikbooten tot zin ken zijn gebracht. In de Amerikaansche pers wordt in dit verband vastgesteld, dat de Britsche scheepvaart daarmede volgens eigen bekentenis de ergste verliezen in één week geleden heeft sedert den aanvang van den oorlog. Om het steeds merkbaarder gebrek aan brandweerlieden op te heffen, heeft de Brit sche regeering volgens te New-York ontvan gen berichten zich gedwongen gezien in militairen dienst zijnde brandweerlieden uit den dienst te ontslaan. Voorts wordt gemeld, dat eenige elegante restaurants in het west end in Londen hun gasten thans een „sped alen luchtalarmschotel" aanbieden, d.w.z. een avondmaaltijd voor drie tot vier dollar, waarbij is inbegrepen een matras en een slaapplaats in den kelder. Een munitiearbeider uit „ergens in Engeland" 'chrijft in de „Daily Mirror" over het probleem van doorwerken tijdens luchtalarm: „Men zegt dat de munitiearbeiders bang zijn en te vaak naar de schuilkelders vluchten. Dat is onjuist. De reden, waarom wij niet werken, is dat ei nog geen enkele soort schadeloosstelling is aan vaard Duitsche kringen te Berlijn verklaarden op een navraag of een Duitsch vredesoffen sief op dit oogenblik onderweg is: „De oor log zal zonder compromis ten einde worden gevoerd. Pas na de overwinning, en alleen na de overwinning zal er vrede zijn." Aldus meldt United Press aan haar bladen. Goed ingelichte Duitsche kringen verklaren, dat als de weersgesteldheid blijft, zooals zij is, de Duitsche luchtaanvallen op Engeland zeer verhevigd en uitgebreid zullen worden. „Het weer der laatste weken was zoo slecht, als men zich maar denken kon, doch wat komen zal, als het heldere weer aanhoudt, zal in vergelijking met wat men reeds heeft gezien, een cycloon zijn in vergelijking met een zachten zephyr". LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt ïwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamor inclusief ontbijt f 3.50. Logies mfontb. v.a. 2.50 Lunch of Diner 1.50 Pension p d 3.50 Weekend v.a. 6.E0 Zalen tot 350 personen W KUIFEKS HOTEL-RESTAURANT OXJDEGRACHl 129 - ÜTRECHT Zalen voor vergaderingen en feestdiner» GROOTE GEZELSCHAPPEN groote reductie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1