Haarlem door bomaanvallen geteisterd I Verbetering politie-organisatie Organisatie van den middenstand Chamberlain treedt uit het kabinet Maximumprijs voor boter Zeventien dooden en twintig gewonden ii Herbouw van verwoeste stadskernen Verduistering r E.N Avan MEVE R DEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD ST. WILLIBRORDUS DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22631 Twee dooden te Beverwijk Or ie slachtoffers te Rijswijk Dinxperlo Kroondomein Contrasten in bouwstijl dienen te worden voorkomen Geen Egyptische katoen naar Japan iH Ter concentratie is een Ned. Middenstands-centrale opgericht Fransche torpedojager verging bij Dakar Marechaussee en RijksVeld- wacht ieder een eigen gebied aangewezen VOORAL DE GROOTE STEDEN KRIJGEN MEER MARECHAUSSEE Politie numeriek te zwak Acht marechausseedivisies Vier divisies bij de Rijks- veld wacht V. .J ACCOUNTANT, LID NED. UNIE V.ACC AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUyKENSTR.8 na 6 uur 23123 Churchill's oorlogskabinet uitgebreid DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Dislocatie rijkspolitie N.V. NEDERL. VERZ.-MIJ. LEVENSVERZ.-MIJ. CONFIDENTIAL N.V. N.V. ASSURANTIE-MIJ. PRUDENTIA ALLE ASSURANTIëN ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD OP GUNSTIGE VOORWAARDEN CATHARIJNESINGEL 48 - UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk veriaegde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Het A.N.P.-bericht: „Engelsche vliegers kennen geen genade te genover vreedzame burgers." Dat werd heden tiacht op verschrikkelijke wijze opnieuw bewe zen in de Spaarnestad. De „Koninklijke Lucht macht" had het vooral gemunt op de zuide lijke woonwijken der vreedzame stad, waar tal rijke bommen ernstige schade aanrichtten. Een groot aantal slachtoffers valt te be treuren. In het geheel zijn er 17 dooden en 20 gewonden. De Engelsche vliegers wier pen o.a. 'n aantal bommen in de Vooriging- straat, waar een groot aantal personen, on geveer tien, gdeood werd. Hier startten op z'n minst vier huizen in. In één huis werd het echtpaar Bosch Sedood, terwijl de zoon met zware verwon dingen in het ziekenhuis werd opgenomen. Voorts bevindt zich onder de slachtoffers bet echtpaar Michelvan Strien, met twee hinderen. In de aangrenzende Bakkerstraat nr. 52 vonden de bloemist van Norden en zün vrouw den dood. Voorts veroorzaakte een bom ernstige schade in de Camphuis- straat, waar van het gezin Makkelie de moeder, de oudste zoon en een kindje van vier jaar gedood werden, terwijl de vader met zware verwondingen in het Elisabeth- gasthuis moest worden opgenomen. De luchthelden hebben nog tal van andere Woonhuizen gebombardeerd, een woning in het Wijde Geldeloozepad, eeh woning aan de Ein- denhoutstraat, Verder een garage aan het Houtplein en een aan de Ólieslagerslaan. Aan de Schalkweker- Weg kwam een bom terecht op de woning van ben leeraar Van Melle, welke woning geheel Werd vernietigd. Hierbij geraakten de leeraar en ziln vrouw onder de puinhoopen, doch in den loop van den nacht konden zij behouden, doch Wbewusteloozen toestand, geborgen worden. Een belendende opslagplaats brandde uit. De brand- ^e«r slaagde erin, een aangrenzende fabriek te behouden, door tusschen deze fabriek en het brandende gebouw een watergordijn te leggen. Voorts werd in dé Bosch en Hovenstraat een honing getroffen, waarbij één persoon het leven verloor. In de Byzantlumstraat werd eveneens een huls getroffen, waarbij de bewoner, de heer Leising, door de geweldige explosie met kracht door het dak in den tuin werd geslingerd. Hjj Was hierbij op slag dood. Op den Schalkwij- kerweg valt nog een slachtoffer te betreuren, h l. de heer H. Oostermeijer, die zoo onvoor zichtig was zich naar buiten te begeven. Hij Werd door de explosie getroffen en was on middellijk dood. Door de brisantbommen zijn tevens enkele branden ontstaan, die de brandweer, daarbij Seassisteerd door den luchtbeschermingsdienst, sP°edig onder de knie had. °P den Schalkwijkerweg voldeed vooral de handspuit, welke als eerste water gaf. Nader hand voegden zich hierbij twee babyspuiten en f^h groote motorspuit. De babyspuiten hebben tevens goed werk gedaan aan de Olieslagers laan en op het Houtplein. Op de Dreef werd het gebouw Sancta Maris, gedeeltelijk door een op straat in slaande bom verwoest. Hetzelfde geldt voor de kweekschool aan de Leidsehevaart. Ih de Jordensstraat ontstonden nog drie kleine brandjes door inslaande bommen. Naar de commissaris van politie, E. A. tenckinck, tevens hoofd van den luchtbescher mingsdienst, ons mededeelde, is het optreden an brandweer, luchtbeschermingsdienst en la ter ook van den opbouwdienst, welke zorgde voor eeh goede afzetting, boven allen lof verheven Vanochtend in de vroegte heeft een Engel- mhe vlieger een misdadigen aanslag gepleegd °h bet rustige Beverwijk waar zich in wijden °mtrek niet één militair doel bevindt. Behalve enkele brandbommen, welke geen onheil aanrichtten, werd een brisantbom hitgeworpen op het zgn. Pruisdorp. De k°m sloeg in de woning aan de Grensstraat 5, welke totaal werd vernield. Deze bominslag had droevige gevolgen. Be ongeveer 30-jarige mevrouw Kievit, de bewoonster vaaj het huis en haar negen- dochtertje werden in den slaap ver- rast en op slag gedood. Later vond men onder het puin de zwaar verminkte lijken. Dok 't huis van no. 7 werd ernstig geha vend. De bewoonster, mevrouw De Ruyter, Verd ernstig gewond naar het Roode Kruis- ziekenhuis vervoerd, evenals 't jongste kind Van de familie K„ een meisje van negen maanden, dat echter geen letsel heeft be- dooien. Ook de naastgelegen huizen hebben zware. Re ri-eele scbade gekregen, wat eveneens het IgJM is met de tegenover het getroffen huis go gen woningen, welke volkomen onbewoonbaar drm§eworden- verschillende gevels zijn inge- tj>v! en van verscheidene woningen is de bui- mnuur verdwenen. en eSrijpeiijk heeft de bominslag grooten schrik bevnïÜ^itenis teweeggebracht in deze zoo dicht 6nrni omgeving. Den geheelen morgen be ren de buurtbewoners het gebeurde en wa de? Vervu'd van woede jegens den bedrijver van van6- misdadigen aanslag op weerlooze burgers rnnoi een vrouw en een kind den tol hebben moeten betalen. Woensdagavond om ongeveer elf uur is R«swijk (Z.H.) het slachtoffer geworden vso een bomaanval. Op dat tijdstip liet een "eelsch vliegtuig een drietal bommen val- ^veike neerkwamen in een dichtbevolkt Veelte, met het gevolg dat drie vrouwen gedood. Een der bommen kwam terecht in het perceel Kerklaan 138/140, dat werd gewoond door de fa milies Hellingman en Van der Kley. De gevol gen waren ontzettend. Het huis werd vrijwel tot een puinhoop, alleen de buitenmuren aan de zijde van de Olmlaan bleven staan. In dit huis vielen twee slachtoffers, n.l. mevrouw Helling man, moeder van drie kinderen, en een bejaarde dame mevrouw van der Kley. De overige be woners kwamen zoo goed als ongedeerd uit de puinhoopen te voorschijn. Een tweede bom kwam neer in de Kerklaan, juist voor het getroffen perceel, waarbij een groot gat in het plaveisel werd geslagen. Ver schillende leidingen, o. a. die voor electriciteit en telefoon, werden hierbij beschadigd. Ook de omliggende huizen kregen zware schade, terwijl over een afstand van tientallen meters ruiten werden vernield. Hier werd echter al leen materieele schade aangericht, zoowel aan de huizen als aan de inboedels. Erger was het in de Valkrustlaan, waar de derde bom Is neergekomen. Het huis Valkrust laan _2/4, op den hoek van Valkrust, kreeg een voltreffer en werd gedeeltelijk vernield. Hiei viel het derde slachtoffer, een bejaarde dame, mevrouw Visbach. Ook in deze omgeving was de materieele schade aanzienlijk. Ruiten en dakbedekkingen liepen zware schade op. Het opruimingswerk, dat onmiddellijk werd begonnen, geschiedt door de gemeentewerken, de luchtbescherming en den telefoondienst. Uiteraard bestond van de zijde van het pu bliek groote belangstelling en honderden sloe gen het opruimingswerk gade, waarbij zij door de politie op een veiligen afstand werden ge houden. Dinsdagavond hebben Engelsche vliegers bom men geworpen in de gemeente Dinxperlo. Een bom trof het huis van den heer Siemes, dat geheel werd verwoest, terwijl het winkelhuis van den heer Hanrath zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op het Boesveld werden zes bommen neerge worpen. welke diep in den grond drongen en waarbij van verschillende huizen in de omge ving de ruiten werden vernield. Woensdagavond heeft een Engelsch vliegtuig eenige beenmen uitgeworpen boven het Kroon domein. Eenigen tijd later constateerde men een hevigen brand in de richting Gorsel. De brand weer uit Epe en de boschbrandweer zijn er ter stond heengegaan en bestreden het vuur. Van ochtend heeft men den brand tot staan ge bracht. Ongeveer zestig hectaren bosch en heide zijn verloren. De burgemeester van Epe, mr. dr. Diepenhorst, heeft de blusschingspoglngen geruimen tijd gadegeslagen. De aankomst van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, te Berlijn Graaf Ciano begroet op het vliegveld Tempelhof de leden van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. (Foto Weltbild) Het spreekt vanzelf, dat het herbouwen van verwoeste stadskernen een groote mate van aan passing vereischt. Een aanpassing van het nieuwe gedeelte aan het nog bestaande. Indien niet ge streefd wordt naar een zekere harmonie tusschen het oude en het nieuwe, bestaat het gevaar, dat heo stadsbeeld in velerlei opzicht verwrongen zou worden. Om nu den waarborg te hebben, dat het herbouwen van verwoeste stadskernen op zoo danige wijze zal geschieden, dat het nieuwe zal passen in het raam van het bestaande, heeft de Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw zich voor de beoordeeling der herbouwplannen voor dergelijke kernen de medewerking verzekerd van drie stedebouw kundigen, die hem als adviseurs ter zijde zul len staan. Dit zijn de heeren ir. P. Bakker Schut, direc teur van den Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage; jhr. M. J, I. de Jonge van Èllemeet, hoofd van de Afdeeling Volkshuisvesting van den Provin cialen Waterstaat te Arnhem; ir. L. S. P. Scheffer, hoofd van de Afdeeling Stadsontwikkeling bij den Dienst van Publieke Werken te Amsterdam. Genoemde heeren maken deel uit van het da- gelijksch bestuur van het Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 2 Oct. (D. N.B.). De Engelsche katoencommissie in Egypte heeft den uitvoer van Egyptische katoen naar Japan verboden. Het verbod zou een antwoord vormen op het driemogendhedenpact van Ber lin. Ook roei-oefeningen behooren tot het practisch gedeelte van den cursus voor kapiteins bij de binnenvaart, die te Amsterdam gehouden wordt. De drie Nederlandsche middenstandsbonden de K. N. M. B„ de N. R. K.M. en de C.M. B. wisten reeds jaren geleden te komen tof een samenwerking aanvankelijk in een commis sie van overleg, later in een contact-centrale die geleidelijk voerde tot een gezamenlijke be handeling van belangrijke aangelegenheden. De middenstandsbonden hebben uiteraard ook in de huidige situatie aanleiding gevonden, zich rekenschap te geven van de eischen, die de maatschappelijke ontwikkeling aan de or ganisatie van den middenstand stelt. Zij hebben voor de vakorganisaties, die zich tot dusverre niet bij een der drie mid denstandsbonden aansloten, gemeend, die aansluiting in centraal verband gemakke lijker te moeten maken. Zij hebben besloten, door verinnigde sa menwerking rechtstreeks te streven naar de verwezenlijking van die eenheid in de organisatie van stand en vakken, die als het uiteindelijke doel van iedere concen tratie noodzakelijk moet worden geacht. Voorop staat daarbij de onafwijsbare eisch, dat zoowel in den middenstand als geheel als in ieder vak afzonderlijk aanwezig zij het allen vertegenwoordigend orgaan, dat bij uitsluiting en zelfstandig bevoegd is handelend op te tre den in de economische en sociale aangelegen heden van stand en bedrijf. De middenstandsbonden hebben besloten tot een .samenstel van maatregelen, waardoor die eensgezindheid in stand en vakken rechtstreeks zal worden verwezenlijkt en alle levende krach ten in het organisatieleven van den midden stand harmonisch zullen worden samenge bonden. Besloten is tot oprichting van de Neder landsche Middenstands-Centrale, welke, uiteraard, onder verantwoordelijkheid aan alle samenstellende deeten, zelfstandig en uitsluitend bevoegd zal zün tot handelend optreden ten aanzien van sociaal-politieke en sociaal-economische aangelegenheden. De middenstandsbonden zullen hun be voegdheid tot beslissen en tot handelen In al deze aangelegenheden volledig overdra gen aan dit centraal orgaan. Een zelfde vérgaande samenwerking, over dracht van bevoegdheden en samenbundeling van krachten, zullen de middenstandsbonden bevorderen in de onderscheidene vakken in het middenstands-bedrijfsleven, door deze te advi- seeren aan alle bij hen aangesloten vakbonden. In alle takken van kleinbedrijf zal aldus door de vakbonden een representatief orgaan kun nen worden gevormd. Op korten termen zullen aldus alle takken van kleinbedrijf zich kunnen brengen op het peil van organisatie, waarop de beste georga niseerde branches, ais b.v. het grafisch bedrijf, zich hier te lande bevinden. Daardoor zal de grondslag worden gelegd voor een grootscheep- sche opvoering van het aantal georganiseerde bedrijfsgenooten by de organisatie hunner keuze. Onder bepaalde omstandigheden staan de cor.fessioneêle middenstandsbonden niet af wijzend tegen het doen vormen van een vakorganisatie, mits nader door de drie bonden uitgestippelde waarborgen in den eenen vakbond aanwezig zijn. Echter zal de meest innige samenwerking niet naar een vast cliché uitgevoerd kunnen worden] doch zal rekening gehouden dienen te worden met de bijzondere omstandigheden en zullen de bestaande vakorganisaties in een vak een oplossing moeten vinden. De middenstandsbonden hebben voorts be sloten, de behartiging der belangen van de bh hen aangesloten vakbonden te I oentraliseeren binnen het verband van de Nederlandsche Mid denstands-Centrale door de vertrouwensmannen der representatieve vakorganen op te nemen- in een aantal Kamers: b.v. voor ambacht, kleine nijverheid, zelfstandig winkelbedrijf en gros- sierderij. Via deze Kamers zal het vakelement in het algemeen vertegenwoordigd zyn in de leiding der Nederlandsche Middenstands-Centrale. De Kamer voor het Zelfstandige Winkelbe- dryf zal uit den aard der zaak in contact moe ten staan met de organisaties van groot-win kelbedrijf, verbruikscoöperatie en markt- en straathandel. Beoogd wordt, dit contact ook in de hoogste instantie tot uitdrukking te brengen, door aan den Middenstandsraad een afdeeling détailhan- delsraad te verbinden. BERN, 3 Oct. (DNH.) Zooals uit Vichy wordt gemeld, deelt het Fransche ministerie van Marine mede, dat de Fransche torpedo- bootjager „Audacieux" by de gevechten voor Dakar zwaar beschadigd werd en is vergaan. Van bevoegde zyde wordt ons het navolgende medegedeeld: Naar menigeen zal hebben bemerkt, zijn sinds eenigen tijd enkele maatregelen in een stadium van uitvoering gekomen, welke lig gen op het gebied van reorganisatie der politie in Nederland. Enkele benoemingen, welke ongetwyfeld in breeden kring aan dacht hebben getrokken, houden hiermede verband. Het schijnt nuttig over een en ander iets anders mede te deelen. In de eerste plaats werd, gezien de drin gende behoefte aan versterking van de cen trale leiding van het departement van Justitie over de politie en tevens met het oog op verdere concentratie van bepaalde diensten, het reeds lang bestaande plan om aan dat departement een directeur-generaal van Politie te verbinden op voorstel van den secretaris-generaal van dat departement tot uitvoering gebracht. Tot deze hooge leiden de functie werd mr. A. Brants, tot dusver procureur-generaal, fungeerend Directeur van politie, te 's Gravenhage geroepen. Van groot gewicht zyn voorts eenige maat regelen op het gebied van de samenstelling en de organisatie der politiecorpsen. Onder de vraagstukken, welke zich in den nieuwen toestand, waarin ons land zich na de bezetting bevindt, voordeden, was een der eer ste, wat het lot moest zijn van het wapen der marechaussee, een korps, dat weliswaar bestemd was voor politiedienst, doch militair was geor ganiseerd en deel uitmaakte van de Nederland sche landmacht. De bezettingsoverheid heeft al aanstonds ingezien, dat ontbinding van de marechaus see slechts schade zou berokkenen aan de handhaving van orde en rust hier te lande en dat haar instandhouding' dan ook geacht moest worden in hooge mate te zjjn in het belang van overheid en volk. Geheel in overeenstemming met de houding van het Duitsche militaire gezag, dat reeds had goedgevonden, dat de marechaussee haar poli- tioneele werkzaamheden voortzette, heeft de burgerlijke bezettingsoverheid beslist, dat het corps geheel intact zou worden gelaten en zijn politiediensten zou voortzetten. Slechts werd het wapen gelicht uit het verband der Nederlandsche weermacht en verkreeg het het karakter van een burgerlijk rijks-politiecorps, dat niet meer, geiyk vroe ger, mede ressorteerde onder het departe ment van Defensie, doch thans alleen onder het departement van Justitie. By deze beslissing bleef het niet. Geleid door het inzicht, dat in het algemeen in Nederland de politie numeriek te zwak was, zeker voor een land in omstandigheden als waarin Nederland was komen te verkeeren, besloot de hoogere SS- en politieleider by den Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, in nauw overleg met den secretaris-generaal van het departement van Justitie, dat zou worden over gegaan tot een zeer aanmerkelyke versterking van de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie, waarby de organieke sterkte van de marechaus see zou worden gebracht op 4000, die van de ryksveldwacht op 2200 man. Tevens deed zich hiermede de gelegenheid voor om uitvoermg te geven aan den wensch der Duitsche autori teiten om het beroepspersoneel der ontbonden Nederlandsche weermacht in andere betrekkin gen onder te brengen. Voor de uitbreiding dei politie zouden derhalve in de eerste plaats de daarvoor geschikte demobiliseerende beroeps militairen in aanmerking komen. Uit overeenkomstige overwegingen is tevens besloten de marechaussee ook elders desnoods ook in het rijksveldwachtgebied te bestem men voor het verleenen van eventueel noodi- gen bijstand van grooten omvang, hetzij in het binnenland, hetzij aan 's lands grenzen. Door haar mobiliteit komt de marechausee voor deze taak het meest in aanmerking. Met het oog hierop zullen er grootere eenheden komen in alle divisiehoofdplaatsen. Het aantal divisies wordt gebracht van vier op acht, de hoofdplaatsen zullen zijn Amsterdam, 's-Gravenhage, Bergen op Zoom, 's-Hertogen- bosch, Maastricht, Arnhem, Zwolle en Gro ningen. Uiteraard worden ook de nieuwe divisies we der onderverdeeld in districten. Het officiers corps der marechaussee ondergaat mede een hierbij passende uitbreiding. Evenals ook voor de overige politiecorpsen is hiertoe een aantal beroepsofficieren voor de hoogere functies aan gewezen. Ook bij de ryksveldwacht worden thans di visies ingevoerd en wel ten getale van vier, t.w 's-Gravenhage, Amsterdam, Arnhem en Leeu warden. Deze vier divisies vormen tezamen tien districten. Het zal duideiyk zijn, dat deze reorganisatie een groote hoeveelheid arbeid vergt en eenigen tyd zal kosten. Mede ter bevordering van een vlotte af wikkeling van dezen arbeid zijn de beide rykspolitiecorpsen geplaatst onder een ge- meenschappelijken chef, den inspecteur- generaal der Nederlandsche politie, voor de uitoefening van welke functie de kolonel A. W. de Koningh, tot dusver inspecteur der marechaussee, werd aangewezen. He*t zal duidelijk zijn, dat hoewel de in specteurs der beide corpsen hun tegenwoordi ge werkzaamheid blijven behouden op het gebied der reorganisatie voor den Inspecteur- Generaal een hoogst belangrijke taak ligt. Hij zal bij de feitelijke uitvoering dier re organisatie leiding hebben te geven en heb ben zorg te dragen voor eenheid in de uit voering der politietaak door beide corpsen. Voorts zal het in het bijzonder tot zyn competentie behooren het noodige te doen voor de opleiding en vorming van het po litiepersoneel, waarbij mede gelet zal worden op het militaire element terwyl hem ten slotte mede een zeker toezicht op de plaat selijke politie is toegedacht, teneinde ook met betrekking tot deze zoowel op zichzelve als ook in haar verhouding tot de ryks- politie meer eenheid te bevorderen. De inspecteur-generaal is daarbij uiteraard ondergeschikt aan den secretaris-generaal van het departement van Justitie. Aan den inspecteur-generaal wordt een staf toegevoegd, waarin zoowel de beide rijkspolitie corpsen als de plaatselijke politie zullen zijn vertegenwoordigd. Wanneer men het vorenstaande overziet uiteraard moest dit overzicht beperkt blijven tot de hoofdlijnen zal men tot de conclusie komen dat in betrekkelijk korten tijd zeer be langrijke stappen zijn gezet om tot een verbe tering der politie-organisatie te geraken. Daar bij moge tevens worden bedacht, dat het hier een arbeid betreft welke men moge dan er kennen, dat ten deze van de zijde der bezet tingsoverheid een zeer krachtige stimulans en steun worden ondervonden niettemin geken schetst mag worden als een Nederlandsch stuk werk, dat door Nederlandsche autoriteiten wordt doorgevoerd. De bestaande politiecorpsen zullen in veel opzichten een tydperk van groote veranderin gen gaan doormaken. Dat het geheel uiteinde lijk zal leiden tot een groote verbetering van het Nederlandsche politie-apparaat, mede in verband met verdere wijzigingen, welke zich nog in een stadium van eerste voorbereiding be vinden, lijkt niet twyfelachtig. De omvangryke arbeid van de selectie de zer personen werd door daartoe ingestelde commissies met krachtigen steun van de Duitsche autoriteiten in korten tyd tot stand gebracht. Hoewel het resultaat iets beneden de verwachtingen was gebleven, kon in het begin van Augustus van dit jaar met de fei- Zonsondergang Zonsopgang Maanopkomst 10.40 3 Oct. 19.14 4 Oct. 7.45 ondergang 21.02 LONDEN, 3 Oct. (D.N.B,). Officieel wordt bekend gemaakt, dat Chamberlain is afgetreden als lord-president of the Coun cil in het kabinet van Churchill. De koning heeft zijn ontslag aanvaard. Churchill heeft den minister vnn Financiën, Kingsby Wood, ontboden en hem, evenals den mi nister van Arbeid Bevin, uitgenoodïgd zit ting te nemen in het oorlogskabinet. Chamberlain wordt vervangen door sir John Anderson, die minister voor de Binnenlandsche Veiligheid was. In zyn plaats wordt Herbert Marrison, tot dusver minister voor de Voor ziening, minister voor de Binnenlandsche Vei ligheid. (Zie vervolg Laatste Nieuws) Hete Ryksburéau voor de voedselvoorziening in oorlogstyd maakt bekend, dat tot nader or der voor de levering van boter aan verbruikers een maximumprijs van f 1.85 per kg. en een minimumprys van f 1.75 per k.g. geldt. Voor levering van boter op z.g. „toewyzingen" inge volge de boter- en vetdistributie geldt deze minimumprijs niet. Nogmaals wordt er uitdruk- kelyk op gewezen, dat aflevering van boter aan den consument slechts tegen afgifte van bon nen van de boter- of vetkaart mag geschieden. Afleveringen van boter aan een bepaalde categorie van verbruikers zooals bakkeryen, restaurants, hotels en dergelyke grootverbrui kers, mogen slechts geschieden op z.g. toewy zingen. teiyke uitvoering der versterking worden begonnen. By deze nieuwe regeling kwam uit den aard der zaak het oude vraagstuk van de dislocatie der beide rijkspolitiecorpsen op nieuw aan de orde. Dit vraagstuk is thans in beginsel in dezen zin opgelost, dat het grond gebied des rijks verdeeld is in een gedeelte, waarin als rijkspolitie uitsluitend mare chaussee wordt ingezet, en een gedeelte, dat behoudens in het geval dat bijstand van grooter omvang noodig is, bü uitsluiting voor de ryksveldwacht bestemd is. Het marechausseegebied omvat: noordwestelyk en noordelyk Friesland, het overgroote deel van Groningen, Drenthe en Overyssel, den Gelder- schen Achterhoek, de Overbetuwe, het grensge bied nabij Arnhem en Nymegen, geheel Lim burg, Noord-Brabant met uitzondering van het noordwestelyk gedeelte, oostelijk Zuid-Beve- land, de gemeente Vlissingen en Zeeuwsch- Vlaanderen, en ten slotte eenige gebieden in het binnenland, t.w. de vier grootste steden met hun omstreken. Dit laatste vormt een afwijking van de reeds vroeger tot stand gebrachte dislocatieplannen. Het is hierom gedaan, dat de marechaussee bij uitstek geschikt geacht moet worden voor optre den in groot verband ter voorkoming en beteuge ling van roerigheden. In onzekere tijden als diie, welke wü bele ven, behooren verstoringen van orde en rust nu eenmaal tot de mogelijkheden. Dergelyke verschynselen plegen zich het eerst voor te doen in dr groote bevolkingscentra en het is ook daar, dat zij het grootste gevaar kunnen, opleveren. Het is derhalve raadzaam te zor gen, dat er in de grootste steden steeds een machtsapparaat van beteekenis by de hand is, dat tevens in de omgeving dier steden een meer geregelde surveillance-taak kan ver richten. Het ligt daarom in de bedoeling, in die groote steden veel grootere eenheden der marechaussee te concentreeren dan tot dus ver by ons bekend waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1