Führer en Duce confereeren I „De Nederlandsche Unie" tot samenwerking bereid Duitsche en Itaiiaansche pers geeft velerlei commentaar Het bombardement van Haarlem r Nieuwe aanvallen op Britsche eiland Vliegdienst ingesteld Batavia-Manilla Geen regeering, maar een college van advies Koning Bienfait Verduistering „Mits er gewerkt wordt Door het Nederlandsche volk op Nederlandsche wijze Na het heengaan van Chamberlain BRIEFWISSELING MET CHURCHILL JAPANNERS TE HANOI - VEREENICDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 4 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM BERLIJN, 4 Oct. (D.N.B.) De Führer heeft hedenmiddag °P den Brenner een ontmoe ting met den Duce. Inlevering van militaire rijksgoederen In de gebieden, waar geen ver- keersbeperkingen bestaan henzinebesparing door Spaansche uitvinding? Het toestel is ai gepatenteerd. HALIFAX VOORZITTER VAN HOOGERHUIS „GEEN SENSATIES VANUIT SPANJE TE VERWACHTEN" „Madrid" over reis van Suner Zomertijd blijft ook in Denemarken Naar betere relaties met Moskou? De figuur van Bevin DE BESPREKINGEN TE BATAVIA De Britsche bomaanvallen op Duitschland VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG 22633 Britsch marinevaartuig verloren gegaan De bommen op Malmö DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN o -J De vernielingen zijn ontzettend, vooral in de Voortingstraat De bominslag aan het Spaarne NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BRENNER, 4 Oct. Van semi-officieele •tide werd later gemeld: .De Führer en de Duce hebben elkan der vanochtend om 11 uur op den Brenner ontmoet voor een langdurige bespreking. De speciale trein van den Führer kwam Precies om 11 uur op het Itaiiaansche grensstation Brenner aan. Terwijl de trein binnenliep in het met Duitsche en Itn- liaansche vlaggen feestelijk versierde station, zetta een Italiaansch muziekcorps de volks liederen in der beide verbonden mogend- beden. °P bet perron verwachtte de Duce den ^bbrer, die als eerste uit den trein stapte en den Duce op de hartelijkste wijze be groette. Even hartelijk verliep de begroeting tus schen de beide ministers van Buitenland sche Zaken. E)e Fuhrer de Duoe inspecteerden de eere de f Alpenjagers en een eereformatie r fascistische partij, waarop zij zich begaven den aan den anderen kant van het per- f°n staanden Italiaanschen specialen trein, waar e bespreking in den salonwagen van den Duce h tegenwoordigheid van de ministers van Bui tenlandsche Zaken van beide landen begon. In den specialen trein van den Führer namen &an de reis naar den Brenner deel: de Itaiiaan sche ambassadeur in Berlijn, Dino Alfieri, de chef van het opperbevel der Weermacht, Gene raal Veldmaarschalk Keitel, rijksperschef dr. Dietrich, rijksleider Borgmann en de persoon- r-ilie en militaire adjudanten van den Führer. e Duitsche ambassadeur te Rome, von Macken- n, had den Duce begeleid op zijn tocht naar ö®n Erenner. Van Itaiiaansche zijde zag men tletch enden §eneraal NaccJ. den Kabl- ch f vaïl den Duce, exc. Sebastianini, en den ef van het kabinet van minister Ciano, ge- Anfuso. Kopenhagen 4 oct. cd.n.b.) volgens bericht van Reuter maakte Londen gisteren "ciernaal luchtalarm door, waarvan het laat je het langst duurde. In het oostelijk deel der tad was het vuur der luchtafweerkanonnen ,Ven heftig geweest, als het anders gewoonlijk ües nachts is. hove.n het gebied van Londen en en-Engeland z'jn °°k Duitsche bommen- en 'rvCÜ ï®rschenen boven steden in Zuidwest- st-Engeland. Reuter vermeldt hierover durpnc[eirijg ge^evens als over de aanvallen ge- van nff- n afSeloopen nacht. Hierna werd aanvallen1^,1® „Britsche zijde gemeld dat de wel mmder heftig dan anders waren en aam;ou°0r llet "Zeer ongunstige weer" Bom- aanvoll »WCi Uiig UI XO telg t; wcw J-»vxxi- stan vonden plaats op de Britsche hoofd- ^gelancl^ deelen van Zuid-Oost en Zuid-west Het volgende geldt alleen voor dienst- lchtigen, die wonen of verblijven in de gebie- en' waar niet de verkeersbeperkingen gelden, ^ln °udende het verbod om zich tusschen 22 en Uur ln het openbaar op te houden. a<Lnri verlof gangers beneden den rang van vende i nherofficier, wonende of verblij- Welke r'ri tovenbedoelde gebieden, die, om bebben voiH °°k' nog niet aan hun verplichting ztinde an °m de onder hun berusting Wordt alsn rijksgoederen in te leveren, te komen °g °PBedragen die verplichting na te^eernM°ten voor 10 October te melden zaken) "secretarie (bureau voor militaire Plaats 1 'an kun wo°n- of tijdelijke verblyf- wannco 6n e'n<^e te weten te komen, waar en om. hii VOor hem de gelegenheid openstaat riik-*„„ indeelings-districtscommandant de goederen in te leveren. burffo^erpJichting °m zich te melden bij den distrimeester en daarna bij den indeelings- ^"ctscommandant bestaat eveneens vhor onric,. u hoewel geen militaire rijksgoederen klarm berusting hebbende, nog niet de ver- 6oedere^lebb0n Dnd6rteekend, dat zij geen rijks deren meer in hun bezit hebben. Plicht'Gn de ''dt inlevering of aanmelding ver- stanrtTverlofganger wegens bijzondere om- ^niük 5en niet ln de gelesenheid is per du anri goederen in te leveren, kan een huisgenootg6schieden door een familielid of bov^u de inlevering in de gebieden, waar de staan 06106 verkeersbeperkingen wel be- Wordc'n zuüen te zijner tijd nadere gegevens IQ6n verstrekt. t6^ntei^ 3. De Spaansche benzinph Madrigal Capicles heeft een viachtt,v^GSParinssapparaat v00r auto's en opgave vSenS uitgevonden, waardoor volgens bdsparin anjSpaansche vakkrmgen een benzuie- ZUa. »Pte.Va^ veertig procent mogelijk moet Naast kunstzinnig en aanleg moeten de Duitsche oorlogsberichtgevers ook be schikken over eenige technische kennis en volkomen op de hoogte zijn van alle vliegtuigtypen. Een pers-illustrator bij zijn model (Foto Weltbild) TOKIO, 4 Oct. (E.P.E.) De onderhandelingen tusschen de regeeringen van Ned. Indië en de Philippijnen over de instelling van een regel- matigen vliegdienst tusschen Batavia en Ma nilla via Borneo, zijn met succes bekroond. De politieke ontwikkeling van de laatste maanden maakt deze luchtlijn 'ook voor Amerika en de Philippijnen van groot belang, daar hierdoor tezamen met den Clipperdienst een luchtnet over de geheele Pacific geschapen is. Men verwacht, dat dezer dagen het eerste vliegtuig zal vertrekken. De dienst wordt dooi de K.N.Ii,.M. gevlogen. LONDEN, 4 Oct. (D.N.B.). Volgens een mede- deeling van Downingstreet zal de minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, voorzitter van het Hoogerhuis worden in de plaats van lord Caldecote, die naar het departement, van Justitie is overgegaan. Halifax zal worden bij gestaan door lord Snell, die plaatsvervangend voorzitter van het Hoogerhuis blijft. „De Nederlandsche Unie is het zij nog maals met nadruk vastgesteld bereid met alle positieve krachten in ons volk samen te werken, mits voldaan wordt aan deze uitdruk kelijke voorwaarde: dat ev gewerkt wordt voor het Nederlandsche volk op Nederlandsche wijze." Zoo luidt de laatste zin van een artikel van het Driemanschap van De Nederlandsche Unie in het jongste nummer van „De Unie." In dit artikel verklaart het Driemanschap o.m. het volgende: „De Nederlandsche Unie is geen schuilplaats voor de behoudsgezinde elementen. Integen deel. Zij is er diep van overtuigd, dat een re- volutionnaire verandering dringend geboden is voor velen uit ons volk. Geen revolutionnaire wijzigingen in de eerste plaats in ons politiek bestel, maar revolutionnaire wijzigingen vooral in de geestelijke houding van velen." „Een ieder moet leeren beseffen, dat ten slotte iedere politiek van dit oogenblik gaat om nationale en sociale waarden." „Hiernaast is De Nederlandsche Unie er van overtuigd, dat het gaat om de vestiging van een nieuwe Europeesche orde. Ook in de sa menleving der volkeren had zich een indivi dualisme baan gebroken, dat door den Volken bond niet is kunnen worden overbrugd. Het is de wensch van De Nederlandsche Unie ernstig aan een nieuwe Europeesche ordening mede te werken. „Al dit werk nu kan niet blijven liggen, tot de oorlog is afgeloopen. Deze vernieuwing is noodzakelijk, hoe ook de afloop van den oor log zijn zal en zij zal zich moeten doorzetten tot iederen prijs. Als men nu niet begint, ge zamenlijk en .met vereende krachten, komt men te laat, als het uur daar is. Het feit echter, dat wij hier op het oogenblik leven in een be zet land, levert bijzondere moeilijkheden op om aan de verwezenlijking van deze nieuwe orde te arbeiden. De Nederlandsche Unie staat op het standpunt, dat het geheel onjuist zou zijn op het oogenblik hier een regeering te vormen. Van den anderen kant erkent zij, dat er een vacuum bestaat tusschen de bezettende over heid, en ons ambtelijk apparaat, dat in geen enkel opzicht gedragen wordt door den volks wil, omdat er tusschen den ambtenaar en het volk geen enkele band bestaat. Nu is er in den laatsten tijd Van verschillen de zijden de gedachte geuit, dat er, van de zij de der bezettingsautoriteiten een college van advies zou kunnen worden ingesteld onder lei ding van een buiten en boven de partijen staand persoon. „Die persoon zou het vertrouwen dienen te genieten zoowel van de bezettende overheid als van het Nederlandsche volk. Uit de beste posi tieve krachten van de verschillende groepeerin- gen zou een keuze kunnen worden gedaan om met dezen persoon samen te werken. In het be lang van de volkszaak zullen eigen aspiraties en belangen van eigen groep ondergeschikt ge maakt moeten worden aan het algemeen be lang. De laatste weken is een dergelijke oplos sing in verschillende schakeeringen, van meer dere zijden, voorgesteld. De Nederlandsche Unie verkaart, dat zij tegenover een dergelijke ontwikkeling niet bij voorbaat afwijzend zou staan, aangezien zij van meening is. dat op het oogenblik het contact tusschen het Neder landsche Volk en de Duitsche Overheid onvol doende is. „Hieraan moet echter de absolute voorwaarde worden verbonden, dat intusschen dfe politieke wilsvorming van ons volk zich vrij verder kan ontwikkelen overeenkomstig den aard en den wensch van ons volk. Van Duitsche zijde is er herhaaldelijk op gewezen, dat door haar hierop geen invloed zou worden uitgeoefend. Het zou een onduldbaren toestand geven, mocht van de nieuwe situatie door binnenlandsche groepeerin gen gebruik worden gemaakt om die politieke vorming door onjuiste middelen te beïnvloeden. „En juist op dit laatste punt nu zijn wjj niet erg gerust. Die ongerustheid geldt zoowel ten aanzien van de N.S.B. als van Nationaal Front." In de breedte wordt hierop ingegaan en onder meer opgemerkt, dat de N.S.B.-pers voor De Nederlandsche Unie nog nimmer andere woor den gehad heeft dan van hoon, laster en ver dachtmaking. Dit begon al daags na de oprich ting van de Unie zelf, nog vóór er ook maar van haar program één punt bekend was. Terloops wordt in het artikel dan opgemerkt, dat in gevallen, waarin de N.S.B. zich ernstig misdroeg, ook door officieele instanties dikwijls gebrek aan ruggegraat werd getoond. „Wij wenschen hier een uitdrukkelijk beroep te doen op de fierheid en het zelfbewustzijn van iederen Nederlander. Een dergelijk terro ristisch optreden wordt door geen enkele Ne derlandsche of Duitsche instantie gedekt en ieder toegeven werkt de anarchie slechts in de hand. De Nederlandsche Unie neemt tegen deze dingen op de scherpste wijze stelling en zal niet nalaten het hare te doen om ze in de toekomst onmogelijk te maken." „Het is bedroevend te zien, hoe, met name op het terrein van de fluistercampagnes, ook Nationaal Front menig onbehoorlijk middel aangrijpt om zijn doel te bereiken. Wat Natio naal Front onder het volk heeft gebracht aan persoonlijke verdachtmaking, is beneden elke kritiek." „Vast staat, dat een beweging, die niet langer door innerlijke kracht en overtuiging, maar door leugen en verdachtmaking moet probeeren eenigen invloed te verkrijgen, zichzelf veroor deelt. „Al deze dingen, zoowel die van de N.S.B. als die van Nationaal Front, zijn op zichzelf, stuk voor stuk, niet zoo erg belangrijk. Maar ze zijn teekenend voor een mentaliteit. Een men taliteit, die alle middelen aanvaardbaar acht om niet de zaak van het volk, maar die van de eigen groep te dienen* Een mentaliteit, die misbruik maakt van den noodtoestand, waarin ons volk verkeert. Een mentaliteit tenslotte, die het openbare leven in ons land brengt op het hellend vlak naar de anarchie." Hiertegenover is het parool van De Neder landsche Unie: „Nederlandsch in het ideaal, Nederlandsch in de daad. De Nederlandsche zaak Is niet gebaat met dingen die op zichzelf on-Nederlandsch zijn. Zij zijn een misdaad, begaan aan de volks zaak. Want in dezen hachelijken tijd kan ons volk alleen maar in eenheid sterk zijn en deze dingen remmen den groei naar de eenheid. In- plaats van dichter bijeen te brengen maken zij de verhoudingen steeds scherper en moeilijker. Daarom nemen wij de stelling daartegen, niet terwille van de Unie, maar terwille van ons volk." Tenslotte verklaart het Driemanschap zich tot samenwerking met alle positieve krachten in ons volk bereid, zooals reeds in den aanhef van dit persuittreksel werd gememoreerd. MADRID, 4 Oct. (D.N.B.). Over de reis van den Spaanschen minister van Bin nenlandsche Zaken, Suner, naar Berlijn en Rome schrijft de „Madrid", dat de Spaansche betrekkingen met Duitschland. en Italië zoo duidelijk en ondubbelzinnig zijn, dat allen, die sensationeele gebeurte nissen van deze reis verwachtten, wel eens zeer teleurgesteld konden worden. Niets kan de hechte vriendschap tusschen Madrid, Berlijn en Rome vertroebelen. Men weet nog te goed, hoe zekere Europeesche re geeringen zich jegens Franco hebben gedragen tijdens diens vrijheidsoorlog en hoe juist na het einde van dien strijd en bij het uitbreken van het Europeesche conflict ook tegen Spanje de blokkade werd afgekondigd, hoewel dit land pas drie moeilijke jaren achter den rug had. Ook nu nog ligt in Argentinië graan, dat niet naar Spanje gebracht kan worden, omdat En geland dit niet toelaat. Hetzelfde is het geval met petroleum en vele andere producten. De betrekkingen van Spanje volgen dus zeer lo gisch een lijn, die in het nationale belang is en bij de besprekingen te Berlijn en Rome de richting heeft aangegeven. KOPENHAGEN, 4 Oct. (D.N.B.). Ook Dene marken volgt het Duitsche voorbeeld en hand haaft den zomertijd. De koninklijke beschik king, waarbij de zonnetijd met ingang van 6 October hersteld werd, is gisteren ingetrok ken BERLIJN, 4 Oct. (DK.B.) De com mentaren der Duitsche ochtendbladen wij zen er op, dat de verwarring te Londen wordt verborgen achter een uiterlijk be minnelijke briefwisseling tusschen Chur chill en Chamberlain en gegarneerd met de officieele lezing, dat de regeering-Chur chill versterkt uit de wijzigingen te voor schijn is gekomen. Daartegenover staat de onbekommerde vastbeslotenheid der spil- mogendheden, die den strijd tegen het Britsche rijk zullen voortzetten, tot een duidelijke beslissing verkregen is. „Berlinèr Börsenzeitung" schrijft: „Een briefwisseling, die menige gevolgtrekking toe laat. Wij nemen er slechts kennis van en blij ven overigens bij de beproefde houding, dat wij de Duitsche wapenen laten spreken." Volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung" heeft Churchill ballast moeten uitwerpen, om tegen de diepe depressie op te treden. Zijn tac tiek, die uit den nood geboren is, wordt vol komen duidelijk door de wijze, waarop hij de leden der Arbeiderspartij nog vaster aan de verantwoordelijkheid heeft gebonden. Maar de strijd tegen de Britsche eilanden en de vitale verbindingswegen van het Britsche rijk gaat verder zonder compromis. De „Völkischer Beobachter" acht het van ge wicht, dat midden in den strijd de man heen gaat, die zijn land in den oorlog heeft gestort. Het blad herinnert er aan, dat de toenemende zwakheid van Frankrijk tot uiting kwam in het geleidelijk verdwijnen van Daladier, en meent, dat de democraten aan de hand' van de Fran- sche ineenstorting hebben moeten inzien, hoe kabinetscrisis en ministerwisselingen op het hoogtepunt van den oorlog een bekentenis voor gebrek aan inwendige eenheid vormen en som bere voorteekenen zyn. BERLIJN, 4 Oct. (D.N.B.) Naar aanleiding van de wijzigingen in de Britsche, regeering( schrijft de „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" dat het heengaan van Cham berlain een symptoom vormt voor de verwarde toestanden in Engeland. Het bewijst, dat de fouten der regeering-Churchill op militair ter rein en op het gebied der buitenlandsche poli tiek de Britsche openbare meening aanleiding tot aanzienlijke kritiek en ontevredenheid heb ben gegeven. De mislukking van Dakar, het Pact van Drie en niet in de laatste plaats de uitwerking der Duitsche luchtaanvallen hebben in Engeland een stemming teweeg gebracht, die veranderin gen op het gebied der binnenlandsche politiek noodzakelijk deed schijnen. Daar het in hoofd zaak van belang is, dat de arbeiders blijven medewerken en willen volhouden, heeft men den vakvereenigingsman Bevin in het oorlogs kabinet opgenomen. En verder leek het ook zeer practisch de verantwoordelijkheid voor de bin nenlandsche rust, welke dus een onpopulair in grijpen noodzakelijk kan maken, aan een lid var. de arbeiderspartij, in dit geval Herbert Mor rison, op te dragen. Churchill gelooft weer tijd gewonnen te hebben doyr de verantwoordelijkheid op de schouders van nieuwe mannen te leggen. Het is echter een kwestie van tijd, dat ook voor hen de ineenstorting komt. De Itaiiaansche bladen sommen in het kort de reeks nederlagen op, die Groot-Brittannië het laatste jaar geleden heeft om dan tot den huidigen toestand te komen. Engeland zoo schrijft de „Lavoro Fascista" moet na een jaar oorlog een kabinetscrisis overwinnen en dat op zichzelf zou al voldoende zijn om te be wijzen, dat de zaken vrij slecht gaan voor de vijanden van de spil. Niemand zoo voegt het blad hieraan toe denkt, dat hiermede de oorlog tegen Engeland beëindigd is of op het punt staat te eindigen, want de Engelschen zijn hardnekkig en beschikken nog over reserves. In Engelsche politieke kringen, zoo meldt „United Press" uit Londen aan haar bladen, is men van meening, dat door het aftreden van Chamberlain de vooruitzichten op een verbetering in de Engelsche betrekkingen met de Sovjet-Unie verbeterd zijn, te meer. daar tegelijk met het heengaan van Cham berlain de vakvereenigingsleider Bevin in het oorlogskabinet is opgenomen. Lord Halifax, die als minister van Buitenlandsche Zaken is aangebleven, Wordt te Moskou echter als een tegenstander van de Sovjets beschouwd. Het opnemen van Kingsley Wood in het oor logskabinet is vermoedelijk geschied om de aanhangers van Chamberlain eenigermate te vreden te stellen. Nieuw is het ministerie van Openbare Werken, dat onder leiding is gekomen van Reith. Over de taak van dit nieuwe mi nisterie zullen nog nadere mededeelingen ge daan worden. Over het algemeen is men van meenirg, dat de Britsche regeering door deze kabinetswij ziging, zich nog verder verwijderd heeft van de „bemiddelingspolitiek", waarvan Chamberlain de meest prominente leider is geweest. Men gelooft te Londen, dat Churchill's positie ver sterkt is en dat dientengevolge een intensiever oorlogvoering van de zijde van Engeland te yerwachten is. In dit verband meent men ook het opnemen van Bevin in het oorlogskabinet als een symptoom van deze ontwikkeling te kunnen beschouwen. Het heeft eenige verbazing gewekt, dat Kingsley Wood eveneens in het oorlogskabi net is opgenomen. Op zijn begrooting werd destijds nogal critiek geoefend, daar men haar „te mild" vond. Door hem den post van kan selier van de schatkist te laten houden, heeft men vermoedelijk de orthodox-conservatieven tevreden willen stellen en tevens de oppositie in de conservatieve party tegen Churchill den wind uit de zeilen willen nemen. Ook het feit, dat het oorlogskabinet thans van zes op acht leden is gebracht, heeft eenige critiek uitgelokt. Men acht Bevin's opneming in het oorlogskabinet juister dan de benoeming van Kingsley Wood en men concludeert hier uit, dat de Labourman, hoewel min of meer een nieuweling in de politiek, zich snel tot den tweeden man, na Churchill, zal ontwik kelen. In dit verband kon nog worden opge merkt, dat in het huidige oorlogskabinet drie leden van de Labour Party zitting hebben tegen twee in het oude kabinet. De vervanging van Anderson door Herbert Morrison als minister van Binnenlandsche Vei ligheid, wordt algemeen goedgekeurd. Onder zyn departement ressorteert voornamelijk de afweer van de luchtaanvallen op Londen en Morrison, die oud-voorzitter van den Londen- schen graafschapsraad is, kent de hoofdstad goed. Bovendien heeft hij als minister voor de leveranties goed voldaan. Ook de benoeming van lord Cranborne tot minister voor de Do minions wordt goedgekeurd. Vermoedelijk zou men hem reeds eerder een ministerpost heb ben aangeboden, indien zijn zwakke gezond heid het niet onmogeiyk had gemaakt. Zooals bekend trad Cranborne in 1938 af als onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, te zamen met den toenmaligen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, uit protest tegen de „bemiddelingspolitiek" van Chamberlain jegens Italië en de houding van dat land ten aanzien van den Spaanschen burgeroorlog. TOKIO, 4 Oct. (Domei). In de dagelijksche persconferentie heeft de woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken mede gedeeld, dat de Japansche delegatie in Neder- landsch-Indië haar besprekingen met de Ne derlandsche autoriteiten voortzet, maar dat Ichizo Kobajasji, de minister van Handel en Industrie en leider van de Japansche dele gatie, aan de onderhandelingen nog niet deel neemt. Wel heeft hy bij zijn aankomst te Bata via een bespreking gehad met den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië." BERLIJN, 4 Oct. (D. N. B.) Volgens een be rekening, door bevoegde Duitsche instanties bpgemaakt, heeft de Britsche luchtmacht by de 1471 vluchten, welke zy gedurende de maand September boven Duitschland heeft onder nomen, 7542 bommen laten vallen. Vierentachtig procent der aanvallen had geen resultaat, door dat de bommen in het vrije veld vielen en 50.4 procent der aanvallen waren gericht op burger lijke doelen, zooals arbeiderswijken, scholen, kerken, ziekenhuizen, enz. Zij eischten daar tal- ryke slachtoffers. De vertegenwoordigers der buitenlandsche pers in Duitschland hebben zich te Berlijn, Ham burg, Hannover ên in West-Duitschland vaak kunnen overtuigen van de nutteloosheid der nachtelijke Britsche aanvallen op Duitsch ge bied. Bij slechts 1.6 procent van alle aanvallen immers werden militaire objecten getroffen. Proefstation voor Bouwmaterialen Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104, Tel. 83047 TOKIO, 4 Oct. <DLv.B.). Naar thans alhier bekend wordt gemaakt zyn Japansche troe- peneerrheden, die. op 26 September in Hai phong waren geland, gisteren de hoofdstad van Fransch Indo China, Hanoi, binnen gerukt. Tegelykertijd landden formaties vliegtuigen op het vliegveld van Hanoi, Jiaram. Naar verder gemeld wordt zyn tusschen de militaire autoriteiten van Fransch Indo-China en de Japansche troepen onderhandelingen ge voerd over de vrylating van Fransch Indo-Chi- neesche gevangenen en over de teruggave van oorlogsmateriaal. Nadat deze onderhandelingen met succes waren geëindigd, zijn gisteren 2000 man van het Fransch Indo-Chineesche leger, onder wie talryke Fransche officieren die bij de incidenten in den aanvang der operaties door de Japanners gevangen waren genomen, op vrye voeten gesteld. Tegelykertijd werd het buitge maakte oorlogsmateriaal uitgeleverd aan de mi litaire autoriteiten van Fransch Indo-China. LONDENj 4 Oct. (D.N.E.). De admiraliteit deelt mede, dat het marinejacht „Sappho" ge zonken Is. Waarschijnlyk is het op een vijande lijke mijn geloopen. De „Sappho" mat 327 ton en is eenige jaren voor het uitbreken van den oorlog van stapel geloopen. Volgens, bericht uit Berlijn is gisteren een Britsche troepentransporttrein in volle vaart ontspoord, doordat vlak voor de locomotief een bom van zwaar kaliber viel. De 25 tot 30 wa gons werden tot een ravage. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren verder verscheidene steden aan de- Britsche Zuidoostkust krachtig aangevallen. Installaties, die voor de ravitailleering van beteekenis zyn, werden getroffen. Van geringe hoogte werden de ontploffingen duidelijk waargenomen. STOCKHOLM, 4 Oct. (D. N. B.) De bommen, die te Malmö terecht waren gekomen, zyn thans door de bevoegde Zweedsche instanties onom- stootelyk als Engelsche herkend. Naar het Zweedsche ministerie van Buiten landsche Zaken mededeelt, heeft de gezant te Londen opdracht gekregen een krachtig protest bij de Britsche regeering in te dienen. Hij zal verder doeltreffende maatregelen ter voor koming van een herhaling, alsmede vergoeding van de aangerichte schade verlangen. Zonsondergang 4 October 19.11 uur. Zonsopgang 5 October 7.47 nur. Maansopkomst 11.28. ondergang 21.02 Meer dan twintig dooden, méér dan zestig zwaar- en lichtgewonden, daft is de droeve balans van Donderdagnacht in de Spaarnestad. Wat de Engelsche vliegers met dezen nachte- lyken aanval op Haarlem beoogd hadden, Valt niet te gissen, zegt het A.N.P., doch dat zy onnoemelyk leed onder de burgerbevolking ge bracht hebben, is wel zeer duidelyk bewezen door de ravage, welke in de woonwijken van Haarlem Is aangericht. Bescheiden arbeiders woningen vielen ten offer aan de brisantbom men, welke van betrekkelyk geringe hoogte wer den neergeworpen, slapende menschen vonden een wreeden dood in de puinhoopen. Verslagen kykt de bevolking van de getrof fen woonwijken naar de verwoestingen. „Laten ze. het liever boven zee uitvechten, maar niet boven een arbeidersbuurt", zoo zeide een in woner van de Camphuijsstraat, die in dezen eenen nacht zyn vader, zuster, schoonzuster en twee kinderen van zijn broer door den dood verloor. Ook zijn huis was ernstig beschadigd. „Vyf jaar lang ben ik werkloos geweest, einde- llik had ik weer werk gekregen en nu dit In het perceel Camphuijsstraat 14, dat door bominslag volkomen werd vernield, werden va der, moeder en zoon ernstig gewond en een zoon van 18 en een van vyf jaar gedood. De aangerichte schade in dit stadsgedeelte is schrikbarend groot. In de Camphuijsstraat gin gen de perceelen lb en 14 volkomen verloren, van het perceel De Keystraat 24 was niets meer over dan brokken steen en versplinterd hout. Het bejaarde echtpaar Bosch vond hierbij den dood. In de Bakkerstraat liggen de perceelen 52 en 54 geheel ln puin In de Voortingstraat heeft de ravage wel haar hoogtepunt bereikt. Niet minder dan vier huizen, de nummers 6 tot 12, zyn hier verwoest. Van perceel 12 hangt het dak nog naar beneden. Aan den muur is een spreuk blyven hangen. In een der huizen woonde de familie Michelvan Strien, waarvan de ouders en twee jonge kinderen werden gedood. Ook elders ontdeden de Engelsche vliegers zjch van hun bommenmateriaal. Het perceel Emdenhoutstïaat 36 werd volkomen openge slagen en het mag een wonder heeten, dat de beide bewoners het er zoo goed hebben afge bracht. Helaas is er in deze straat toch een slacht offer te betreuren. By de explosie, welke ty- dens de tweede periode van luchtalarm ge schiedde, vlogen de scherven van de brisant bom met kracht in alle richtingen. Zy verbry- zelden de ruiten en schoten dwars door de na burige huizen heen. De 28-jarige mej. K„ wo nende op nummer 27, die juist opgestaan was om in haar woning dekking te zoeken, werd aan den hals getroffen en was vrywel op slag dood. Een andere inwoner van deze straat vond een groote scherf in zyn encyclopaedic en maakte de droge opmerking, dat zy niet by machte gebleken was door zooveel geleerdheid heen te dringen. By den bominslag aan het Spaarne zyn wonderlyk genoeg geen slachtoffers te betreu ren. Hier vielen drie bomtreffers, een op de woning van den heer Van Melle en twee op een belendende fabriek. De heer en mevrouw Van Melle en de daar inwonende 14-jarige zoon van den heer. Opdenberg lagen te bed. De heer Van Melle zag, hoe de zoldering van zyn slaap kamer neerboog. De zuidelyke muur der woning was door de ontploffing grootendeels wegge slagen. Hij wist uit het huis te springen en slaagde er in, hulp te krijgen om zijn vrouw, die het bewustzyn verloren had en bekneld lag, te bevrijden. Inmiddels had de jonge Op denberg al een goed heenkomen gevonden. Hij was door een gat naar beneden gevallen en bewusteloos geraakt, doch kwam reeds spoedig by door de hitte van het oplaaiende vuur. Met alle krachtsinspanning had hy zich vervolgens een weg naar buiten gebaand en dank zij zyn tegenwoordigheid van geest waren brandweer en politie reeds spoedig ter plaatse. Van de wo ning staat alleen nog het onderde gedeelte der buitenmuren. Niet alleen d# brandweer, doch ook de man schappen van den Opbouwdienst hebben in Haarlem prachtig werk geleverd. Reeds in den laten namiddag was men Donderdag zoover met het opruimingswerk gevorderd, dat een duidelijk overzicht van den omvang der ramp verkregen was. De identificatie der slachtoffers, die in vele gevallen gruwelyk verminkt in de puinhoopen werden gevonden, gaat met alle kracht voort. Degenen, de dakloos geworden zyn of wier woning zoozeer beschadigd is, dat zij niet be woonbaar is, hebben by anderen een liefder®: onderkomen gevonden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1