Het K.R.O.-Winterprogramma Orde en rust op den Grebbeberg BOSCH w „Huis van den Arbeid" betrokken Trouw aan de gestelde taak "AKKERMEN- ÜRLOGSSCHADE VEELOMVA TTENDE PLANNEN „RENOVATUM" Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag (i-É FIETSLICHT Stauning over economischen toestand van Denemarken Defensieontwerp door Senaat te Washington aanvaard Kerkelijk leven Plechtige inzegening door den Aartsbisschop VRIJDAG 4 OCTOBER 1940 „Wij en onzen tijd T ooneel Declamatie Muziek Opera's Maatregelen genomen door B. en W. van Rhenen Jongetje onder vrachtauto gedood Ravenstein en Oploo worden grooter Stichting tot studie van het nationaal-socialisme De toren van Chaam nderlinge Verwaarborging tegen Kolen voor de binnenscheepvaart WIJ LUISTEREN NAAR.t Zaterdag 5 October m Eerste bataljon van 500 para chutisten gevormd BENOEMINGEN IN HET BISDOM BREDA St. Raphaël Audiëntie De nieuwe huisvesting van het R.K. Werkliedenverbond maakt een soliden indruk De historie „Huis van den Arbeid" Apothekers-assistent Nu de nieuwe zendtijd verdeeling, welke* bin der kort zal ingaan, is vastgesteld, heeft de KRO zijn winterprogramma gepubliceerd. Op voorgrond staat natuurlijk, dat de KRO ®4in belangrijke voorlichtende en cultureele aak getrouw blijft en thans nog meer dan 'roeger al zijn krachten zal inspannen om de ri il? doen putten uit de groote geestelijke rbkdommen van ons volk. Bij de samenstelling 'an dit winterprogramma is er dan ook weer aar gestreefd, in te werken op de nationale e'genschappen van ons volk, den geest van *®anihoorigheid te bevorderen en bijzonder de aandacht te vestigen op al hetgeen dienstig 18 voor den geestelijken en materieelen opbouw Vah ons vaderland. Ofschoon het geheele programma van den' KRO uit den aard der zaak steunt op de katholieke gedachte, zullen toch som mige uitzendingen zich richten op het strikt godsdienstige en zich soms ook bepalen tot net belichten vap speciaal katholieke wer ken, instellingen enzoovoorts. Zoo zullen er reportages zijn over het Katholieke, Sociale en Charitatieve leven en over Ne- derlandsche katholieke heiligdommen. Al haar gelang het liturgisch jaar, zullen bij zondere voordrachten worden gehouden, die in den be tref fenden. tijd van het jaar Passen, in het Godsdienstige Halfuurtje zullen enkele encyclieken worden behan deld, terwijl des Zondags om de 14 dagen 0e eene week een Hoogmis en de andere pOck een morgenwijding wordt uitgezonden, foof. v. d. Meer geeft 's Zaterdags om de dagen ter inleiding van den Zondag n ^schouwing onder den titel „Het on denkelijke Rijk", terwijl iedere Z'aterdag- ,v°hd de zeereerw. heer Henri de Greeve 'jn Lichtbakens zal houden. Afhankelijk an den uitzendtijd zullen ook zieken- Praatjes worden gehouden. Voorts wordt ingevoerd de nieuwe rubriek «•Wij en onze tijd", waarin verschillende ac- meele onderwerpen zullen worden behandeld. noemen een reeks van drie voordrachten °*er „Arbeidsbemiddeling en werkloosheid in P'euwe banen", te houden door Th. van Lier, Referendaris aan het Dep. van Sociale Zaken, Vraaggesprekken over economisch-sociale ver nielingen in verschillende- takken van het be- ^Rufsleven, voordrachten ter herdenking van en o e't' dat de encyclieken Rerum Novarum lcr! ^Ua<3ragesimo Anno resp. 40 en 10 jaar ge- Werden uitgevaardigd enz. n „rtr^er zijn er vier voordrachten door ir. C. rding over Nederland en zijn bodemrijkdom, prof- Huib Luns zal in twee voordrachten de RJederiandsche binnenhuis- en landschaps- Onri Van de zeventiende eeuw behandelen, den het devies „Alles zal reg kom" en stan?nderUtel „Boeren, werklieden en midden- tie S berken aan de toekorifet", zullen om veertien dagen deskundige sprekers actueele waagstukken behandelen, th aansluiting op vroegere reportages over de oderlandsche industrie en bedrijven, zullen ook nu weer reportages en vraaggesprekken ?'orden gegeven over de Nederlandsche Am- "achtskunst en ook kan men veel reportages €n vraaggesprekken verwachten over katholiek aociaai en charitatief werk. Daarmede is de aak van de reportages nog lang niet uitgeput. kan er nog vele verwachten over ver scheidene interessante bedrijven en instellingen m ons land. Ook op het gebied van het tooneel heeft de In 6en omvangrijk programma ontworpen, foo eerste plaats kan men een serie micro- Za Opvoering tegemoet zien, die' dep ver- dtitel heeft gekregen „Van spelewagen tot .tooneel". Hierin zijn opgenomen weinig niet gespeelde tooneelwerken uit onze Ne- j. andsche letteren, stukken, die op het t-oo- j.j,e °m allerlei redenen niet meer tot opvoe- j bomen, maar die het voor de microfoon, °m hun tekstueele waarde, uitstekend rnidri' 0626 uitzendingen worden op Zondag- dag gegeven en zullen worden ingeleid door Jos Vandervelden. Belangrijke acteurs Zijn st er vt>or aangezocht. Op het programma 0j7an °-a. „Lanseloet van Denemarken", „Baeto ade oorsprong der Hollanderen" van Hooft, flej ®de werken van Rodenburg, Breeroo, VPn- Langendijk, van Eeden, Slauerhoff e-a- an oorspronkelijke luisterspelen van mo- eeii auteurs vermeldt het programma o.m. bewerking van „De ontdekking van de eüwe Wereld" van Lope de Vega, „Storm er Santa Cruz" en een comedie .Steen te °P"' sreheeten. Tine Schmitz-Laudv schreef Voor stern' geheeten. Tine Schmitz-Laudy schreef deze rubriek een sprookje „De gestolen in de reeks vaderlandsche figuren, die reeds den vorm van luisterspelen voor de micro- °n verscheen, zullen nog andere figuren vol- als Grotius, Tromp, de Ruyter en later ko ^chijnlijk Sweelinck en V'ossius. Hierbij iichf°n dan n0g korte z.g. kwartierspelen in het gP„ Cle genre, waarvoor opdrachten werden Gorff'en aan JaaP Valk' A- J' Schneiders, 'ried Bomans, Tom Dee en Gabriel Smit. "jv^ Veriv, declamatieprogramma's zullen worden j r°nden tot een afgesloten bijeenhoorende War onder den titel „De Dietsche lust- Zal anda", waarin ruim aandacht geschonken Vla ^drden aan de Noord-Nederlandsche, de het 1,<iChe en de ^uid-Afrikaansche poëzie. Op Pat St van Maria Onbevlekt Ontvangen zaï ove*r Jacques Schreurs een voordracht houden Hei t-^6 üfaagd in de Nederlandsche poëzie. Poëz ®chaer met Kerstmis over oude Kerst deni Jan Engelman op Palm-Zondag over Poë 'denden Christus in de Nederlandsche <jez?e' Nog vele andere litteratoren zullen aan dai rubriek medewerken. De leiding van de- bit d?tie- en dramatische programma's berust y r°°n Rammelt. -ke jeugd krijgt een ruime plaats in de °gramma's. 's Zaterdags om de veertien e Ben wordt een uitzending gegeven voor K meestentijds ook door Jong Nederland. Programma omvat lichamelijke oefe- je,.®' de ambachten, groote Nederlanders, dra hlectuur' lied' spel' vertelling en voor- er, eh actueele onderwerpen over stad etl land. u de uitzendingen van en voor de vrouw U-, "Waard rekening gehouden met de gehv - c dingen van den dag. Behalve de onderwerpen voor de vrou- en rubriek» zullen op de Dinsdagen vele de kwesties, die bijzondere waar- sp^Rbbmn voor dezen tijd, worden be- behaJT1, fn heek zullen als gewoonlijk worden ftiaan de eerste door A. van Domburg in door L® iiksche vraaggesprekken, en het boek medewerkers onder leiding van prof. dr. A. van Duinkerken. Voorts komen ook voor de microfoon in behandeling onderwerpen op het gebied van land- en volkenkunde, en de sport. Tenslotte is daar de muziek. Voordrachten over muziek worden gehouden door Wouter Paap, die portretten van Clemens non Papa, Sweelinck en Julius Röntgen zal geven, en dr. K. Ph. Bernet Kemgers, die vijf voordrachten zal houden over de betrekkingen, die Mozart, Beethoven, Brahms, Schumann en Richard Strauss met het Nederlandsche muziekleven hébben onderhouden. Wat de uitzendingen van muziek betreft dient het volgende. De Bruckner-cyclus, die het vorige jaar een groot artistiek succes opleverde, zal dit jaar worden voortgezet met enkele re prises en enkele nieuwe uitvoeringen. Zoo staan op het programma de Missa solem- nis in b-mol en de achtste en negende symphonie. Een tweede belangrijke reeks uitzendingen zal gewijd zijn aan den zeer vcelzijdigen componist Max Reger, van wien verscheidene werken over het programma van het geheele seizoen zijn verdeeld. Het programma vermeldt o.m. van hem de eerste uitvoering in Nederland' van „Der Einsiedler" voor bariton-solo, koor en orkest. Een derde belangrijke reeks zal zelden of nooit uitgevoerde werken omvatten van Mozart. Hierbij dient er de aandacht op gevestigd te worden, dat de oudere en jongere Nederland sche componisten allerminst in de program ma's vergeten zullen worden. Ook het Collegium Misica Divina, bekend om zijn uitvoeringen van het Nederlandsche lied, zal weer voor de microfoon optreden. De muzikaal-dramatische kunst wordt ver tegenwoordigd met" opvoeringen van „Vorst Igor" van Borodin, „Daphné" van Richard Strauss, en „Die Fledermaus" van Johann Strauss. Ook van de opvoeringen der Wagner - vereeniging zullen uitzendingen worden gegeven, o.a. van Beethovens Pideiio. Van de opvoerin gen, welke de Wiener Staatsopera in ons land zal geven, zullen worden uitgezonden Mozarts „Bruiloft van Figaro" en Rossini's „Barbier van Sevilla". Ofschoon details uit het kamermuziekpro gramma nog niet bekend gemaakt zijn, rekent de K.R.O. erop den luisteraars belangrijke programma's in dit genre te kunnen aanbieden. De volgende orkesten zullen vopr den K.R.O. optreden: Het KRO-Symphonieorkest, het Ste delijk Orkest van Maastricht, het Rotterd. Philharmonisch Orkest en het Nèderlandsch Kamerorkest. Als gastdirigenten worden o.m. uitgenoodigd Hermann Abendroth en Kar! Böhm. Vele bekende binnen- en buitenland- sche solisten zijn reeds geëngageerd, alsmede eenige kamermuziekensembles. Het ligt voorts in de bedoeling om iedere week een matinée te geven, waarop de jongere Nederlandsche kunstenaars .van hun prestaties blijk kunnen geven. Aan muzikale verstrooiing van goede en welkome soort zal het natuurlijk niet ont breken. In de plaats van de bonte Zater dagavonden komt er een vroolijke Zater dagmiddag, op Donderdag wordt een amu sementsprogramma gegeven onder den titel „De tooverlantaarn", waarbij natuurlijk de van den KRO bekpnde amusementsensem bles zich niet onbetuigd zullen laten. Ook een uitzending van de Bouwmeester-revue met Buziau ontbreekt niet t>p het K.R.O.- programma, dat wij hiermede in korte trekken hebben weergegeven. Het gemeentebestuur van Rhenen heeft een opgave ontvangen van de maatregelen, welke noodig werden geacht ter verzekering van de orde en rust op en bij het militaire kerkhof op den Grebbeberg, meldt „Het Volk". Daar een zeer spoedige inwerkingtreding van deze maat regelen noodzakelijk is, werd Donderdag de raad in spoedeischende vergadering bijeenge roepen. Het eerste voorstel dienaangaande omvat een besluit ter bepaling, dat een halteverbod voor auto's, motorrijwielen, rijwielen en andere rij- en voertuigen zal gelden voor een gedeelte van den Rijksstraatweg Rhenen-Wageningen en van de Heimersteinsohielaan. Met dit besluit wordt tevens het besluit van den raad van 15 Maart 1938, tot vaststelling van een stopverbod voor een gedeelte van den Grebbeberg, inge trokken. Aan het college van B. en W. is over gelaten te bepalen, op welken datum het be trokken besluit zal ingaan, subs, zal komen te vervallen. Het tweede voorstel behelst een veror dening, houdende bepalingen ter verze kering van de orde en rust op de be graafplaats der gesneuvelden op den Greb beberg. Artikel 2 van deze verordening zegt, dat het aan mannelijke bezoekers van de begraafplaats verboden is, zich er, bui ten noodzaak, met gedekten hoofde te be vinden en het is voorts aan een ieder ver boden op de begraafplaats te rooken of zich daarop te bevinden met een branden de pijp, sigaar of sigaret, dan wel de be graafplaats te betreden in een met den eer bied voor de gestorvenen niet ih overeen stemming zijnde kleeding. Bovendien zijn de eigenaars, houders of geleiders van hon den verplicht zorg te dragen, dat deze han den zich niet op de begraafplaats bevin den. Het aanbrengen van grafversieringen, in wel ken vorm dan ook, mag slechts geschieden in overeenstemming met de nader door B. en W. van Rhenen in het belang van de handha ving van het bijzondere karakter van de be graafplaats te geven algemeene aanwijzingen. Aanvankelijk is ook nog gedacht aan een maximum-snelheidsbepaling binnen een kring van 500 meter uit het kerkhof, doch dit stuitte op juridische moeilijkheden en zal worden on dervangen door plaatsing van borden met een desbetreffend verzoek aan automobilisten enz. om geen grootere snelheid dan 30 kin. te rij den. Het driejarig zoontje van den heer Koop man. dat te Sijbekarspel plotseing den weg overstate, werd door een vrachtauto gegrepen en op stag gedood. Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n "AKKERTJE - hel werkt kalmeerend op Uw ge heele gestel en.... in korten tijd Tusschen den secretaris-generaal waarne mend hoofd van het Departement van Binnen- landsche Zaken en het college van Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant is overeenstem ming bereikt omtrent de wenschelijkheid tot vergrooting der gemeente Ravenstein met Her pen. Voorts is bepaad, dat het rectoraat-kerk dorp De Twist (Brabantsche Noorderpeel) vol ledig zal worden gevoegd bij de gemeente Op- Joo. Bij laatstgenoemde gemeente komen, in gaande 1941, Twist, Sambeek-Hoek en Stevens beek, Donderdag is, blijkens bericht in het Nat. Dagblad, op een Leidsch notariskantoor de acte van oprichting gepasseerd van dc Neder landsche stichting tot bevordering van de stu die van het nationaal-socialisme. Haar doel omvat o.m. het vestigen aan de Leidsche Uni versiteit van één of meer leerstoelen in het nationaal-socialisme of een zijner onderdeden, alsmede het openen en onderhouden te Leiden van een centrum waar studenten en andere belangstellenden gelegenheid vinden, het na tionaal-socialisme te bestudeeren. Er is even eenige deining geweest omtrent den fraaien 14 eeuwschen toren van Chaam. Behoo- rend bij de protest, kerk is de toren eigendom der gemeente, doch hij verkeert in een zoo ver vallen toestand, dat restauratie meer dan noo dig was. Het Rijk en de Provincie zegden een bijdrage toe in de kosten hiervan en ook na de gewijzigde omstandigheden bleef deze toezegging van kracht. Nu heeft de gemeente Chaam ook dringend behoefte aan een nieuw gemeentehuis, althans aan een flinke uitbreiding daarvan en derhalve besloot de raad het vorige jaar een subsidie van het werkfonds te vragen om een waardige gemeentewoning te bouwen. Maar deze subsidie is na den oorlog ingetrokken en Chaam is te arm om zelf een nieuwbouw te bekostigen. De vroede vaderen van dit Brabantsche dorp waren hierover zoo verstoord, dat zij besloten den toren niet te laten restaureeren, voordat de plannen voor een nieuw raadhuis waren goed gekeurd. Het middeleeuwsche bouwwerk zou dus aan verder verval zijn prijsgegeven. Maar er is plots een wijziging gekomen in het standpunt van den raad, want met algemeene stemmen heeft hij nu besloten, de toren wél te doen restaureeren. Wat de oorzaak van dit plots gewijzigde standpunt is, is niet bekend, maar men fluistert, dat Chaam voor zijn raadhuisplannen nieuwe perspectieven ziet geopend, omdat bij de uitbreiding van de stad Breda voor Chaam ook nog wel iets van de vette brokken zal overschie ten. O tegen half jaarlijksche voorschot premie vanaf 0.40 per mille voor inboedels en goederen 0.60 per mille voor gebouwen Omslag per halfjaar hoogstens het 5 voudige der premie. Schadeafrekening per halfjaar. Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Spuistraat 219/21 - Amsterdam - Tel. 35626 Aantal deelnemers 3800 Aantal objecten ca. 5000. Totaal verwaarborgd bedrag 60 Mil- lioen gulden. - Vraagt een prospectus aan! Blijkens een in de Staatscourant verschenen beschikking is het verbod van afleveren en ver- koopen van vaste brandstoffen, behalve ten aanzien van handelaren en bepaalde in- dustrieele verbruikers, ook niet van toepassing op leveringen ten behoeve van de voortbewe ging van sleepbooten en andere door stoom voortbewogen binnenschepen. JAARSVELD, 414.4 M. NCR V-Ui tzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.35 Viool, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gewijde muziek (opn.), 11.00 Gra- moïoonmuziek. 12.15 Zang en piano, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmu ziek, 2.15 Orgelconcert. 3.30 Trioconcert en gramofoonmuziek, 4.15 Gramofoonmuziek, 4.45 Paaschbergmeisjeskoor en gramo foonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 6.15 Gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Pia novoordracht, 7.40 Reportage of muziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.30 Arnhem- sche Orkestvereenigipg. koren en solisten (gr.pl.). 8.559.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending 7 30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 10.30 Orgelspel, 11.30 Piano voordracht, 12.00 VARA-orkest, 12.451.00 Nieuws- en economische berichten (ANP). 2.15 Esmeralda en solist, 3.00 Stichtsch strijkkwartet, 4.15 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 VARA-orkest, 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Esmeralda. 7.45 Reporta ge, 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gra mofoonmuziek. 8.45 Gramofoonmuziek, 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP en slui ting. verdwenen door de huidzniverende, huidvoedende en hnidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Heden is het nieuwe, zeer fraaie gebouw van het R.K. Werkliedenverbond te Utrecht officieel geopend. Onze fototoont het gebrandschilderde raam, dat den arbeid voorstelt en dat aangeboden werd door de Bonden en Instellingen. Het raam is aangebracht in het trappenhuis van dit nieuioc gebouw (Foto utr- Persb.) LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. KOPENHAGEN, 4 Oct. (D.N.B.) Minister president Stauning heeft een radio-rede gehou den over de ontwikkeling van den economi- schen toestand in Denemarken sedert de bezet ting door de Duitsche troepen. Hij zeide onder meer: „Toen op 9 April de mogelijkheid van uitvoer naar Engeland wegviel, heeft Duitsch- land zich bereid verklaard de Deensche land bouwproducten op te nemen. Duitschland heeft veel begrip voor de Deensche moeilijkheder. getoónd. Ook voor de visscherij en de nijverheid is Duitschland een groot consument geworden. Men is het er ongetwijfeld over eens, dat Dene marken reden heeft om tevreden te zijn over den vorm, waarin zijn economische onderhan delingen met Duitschland worden gevoerd. Op vele terreinen levert Duitschland de goederen, welke Denemarken noodig heeft, in zulk een omvang, dat het dagelijksche leven in Dene marken zonder noodlottige beperkingen kon worden voortgezet." De in een deel van het buitenland verbreide meening, als zou Denemarken zijn goederen zonder betaling hebben moeten afstaan, noemde Stauning ongegrond. Er is geen reden om er aan te twijfelen, aldus besloot Stauning, dat Denemarken in voortdurende goede samenwer king met Duitschland als een economisch ge zonde natie uit de tegenwoordige moeilijkheden zal komen. WASHINGTON, 4 Oct. (D.N.B.) Het laatste militaire ontwerp, daï op de agenda van den Senaat stond en een bedrag van 1.482.000.000 dollar beschikbaar stelt, onder meer voor de uitrusting en het onderhoud van een vredesleger van 1.399.441 man, is gisteren door den Senaat aangenomen. Naar verder wordt bericht, heeft het ministe rie van Oorlog gisteren medegedeeld, dat het eerste bataljon parachutisten is gevormd. Het bestaat uit ongeveer 500 vrijwilligers en heeft zijn standplaats te Fort Benning In Georgië. In den Senaat heeft de democraat Holt pre sident Roosevelt er van beschuldigd, een onder zoek naar de Britsche oorlogspropaganda in de Vereenigde Staten te hebben verhinderd. Holt zeide dat Noel -Coward, Sir George Paish en andejrfe Engelschen, die in de Vereenigde Stater, lezingen houden, met gedoogen van de hoogste Amerikaansche ambtenaren trachten bet land In den oorlog tegen Duitschland te betrekken. Na de verkiezingen van November, aldus Holt zal het tempo der oorlogsagitatie versneld wor den. Onder den dekmantel der vaderlandsliefde zijn millioenen dollars voor dit doel uitgegeven. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot 2en kapelaan te Driesprong den wel- eerw. heer Ant.Adriaansen, tot kapelaan te Sprundel den weleerw. heer Jac. de Beer, pries ter van. het Seminarie. Verschenen is het jaarverslag over 1939, van den Nederlandschen R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Rapihaël", Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Vrijdag van deze week en Woensdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Op 1 Januari 1925, toen, door de samenvoe ging van het Bureau voor de R.K. Vakorga nisatie en de Federatie der Diocesane R.K. Volks- en Werkliedenbonden het RK. Werk liedenverbond werd gevormd, werd het Bureau van dit Verbond gevestigd in de gebouwen Drift 1012 te Utrecht die tot dan toe hadden gediend als Bureau voor de R.K. Vakorgani satie. Heden, 15 jaar later, temidden van haar moeilijke tijds- en levensomstandighedefi, be leefde de R.K, Arbeidersbeweging in Neder land een uiterst belangrijke gebeurtenis, doordat de nieuwe kantoorgebouwen, geves tigd op een terrein in het uitbreidingsplan Plilsweert, te Utrecht, plechtig door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, werden ingewijd en door bestuur- deren zoowel als personeel der betrokken or ganisaties werd betrokken. Op het verloop van deze plechtigheid, welke hadenmiddag om drie uur plaats had en bij gewoond werd door talrijke belangstellenden (autoriteiten uit en buiten de „Beweging"), komen wij nader terug. Door vriendelijke bemiddeling van het be stuur van het R. K. W. V. waren wij inmid dels in de gelegenheid, het groote gebouwen complex te bezichtigen, waarbij de secretaris van het Verbond, de heer Schutte, ons allereerst een en ander toevertrouwde omtrent de wor ding van dit solide bouw-werk. Spoedig na het betrekken van de perceelen Drift 1012 bleek reeds, dat deze huisvesting voor het doel eigenlijk te bekrompen was, zoo dat moest worden overgegaan tot het aankoo- pen van het perceel Drift 8. Na de totstand koming van het Verbond werden verschillen de nieuwe instellingen opgericht, die alle weer veel werk meebrachten en waarvoor dus plaats gevraagd werd. Jaar op jaar werd daarom aan de bewoon de panden verbouwd en bijgebouwd, telkens in de veronderstelling, dat met de vermeerderde en gewonnen ruimte voor jaren zou kunnen worden volstaan. Toen echter in 1938 het ruimtevraagstuk weer zeer nijpend was, werd de oplossing aanvan kelijk opnieuw gezocht in bijbouwen, maar de kosten zouden toen zóo groot zijn geweest, dat besloten werd, een definitieve en afdoende op lossing te bewerken door het bouwen van een r.ieuw kantoorgebouw, hietwelk onderdak zou bieden voor het Verbond zelf en de bonden en instellingen, die op de Drift waren gehuisvest. Van de Verbondsvergadering werd in Decem ber 1938 de benoodigde machtiging verkregen, waarna met de uitwerking van de plannen kon worden begonnen. In het uitbreidingsplan Pijlsweert, slechts zeven minuten van het centrum der stad ver wijderd, werd een perceel grond gekocht ach ter de Otterstraat. Om tot aanwijzing van een architect te kun nen komen, werd het plan opgevat een beslo ten prijsvraag uit te schrijven, wfclke tot resul taat heeft gehad, dat aan de heeren E. H. Kraaijvanger c.i. en H. M. Kraaijvanger archi tecten te Rotterdam, opdracht werd gegeven tot het maken van een ontwerp op een door het bestuur samengesteld bouwprogram. Einde April 1939 kon de aanbesteding wor den gehouden, waarna aan den heer M. Th, v. d. Voorn, aannemer té Utrecht de uitvoering van de plannen werd opgedragen voor de som van 199.200.op 1 Mei werd met den bouw begonnen. En door de samenwerking van vele onder nemers en leveranciers is binnen eenige jaren een resultaat bereikt, dat door zijn soliditeit en eenvoud den indruk maakt, in den waren zin des woords een te zijn. De gevel is naar strakke lijnen opgetrokken en heeft geen andere, versieringen dan een viertal tegel-tableaux van den kunstenaar A v. d. Plas te Rotterdam, die verzinnebeelden: den arbeid, het sparen, liet verzekeringswezen en de gezondheidszorg, terwijl boven den in gang een fries van zandsteen is aangebracht, waarin de beeldhouwer Albert Termots, uit Voorburg, een stoet van arbeiders heeft ge houwen. Verder zijn de eindpartijen der ramen en de ingang met het raam daarboven van de be stuurskamer met zandsteen omlijst. De gevel wordt boven afgesloten door een krachtige goot van kunstgraniet. De voorbouw is afgedekt door een zadeldak van mat-bruln verglaasde pannen. De achtervleugels hebben een plat dak en passen zich m hun huidigen toestand naar oen eersten indruk te oordeelen niet bijzon der bij den voorbouw aan- Naar men ons echter mededeelde, zullen deze vleugels te zijner tijd worden opgetrokken tot op de hoogte van den voorbouw en eveneens met het dak worden gebekt. Een en ander houdt verband met financieele aangelegenhe den. Met het oog op een aesthetische beoordeeling van het bouw-werk zij er dus opgewezen. dat de toestand van de zij-vleugels als een tijdelijke moet worden beschouwd. Het geheele gebouw is onderkelderd en be vat in het souterrain de archiefkelders, een moderne kluis en garage voor de auto's van de Filmcentrale en van „Herwonnen Levenskracht" Door een ruim luchtververschingskanaal zorgt een exhauser voor de afzuiging van de ben zinedampen. Wanneer men het gebouw, door den hoofd ingang, binnentreedt, komt men, via de vesti bule in de hall, die sis trappenhuis dienst doet en een waardige entrée biedt. Deze is mèt de bestuurs- en groote vergader zaal het eenige deel van het gebouw, waarin althans eenige luxe is aangebracht. De wan den zijn voor een groot gedeelte bekleed met marmer (geschenk van een der instellingen), de trappen worden afgesloten door smeedijzeren leuning-hekken van Nico Witteman te Am sterdam en de achterwand wordt voor een zeer groot gedeelte ingenomen door een glas-in- loodraam van Karei Trautwein te Haarlem, hetwelk in beeld brengt het wezen en het werk der katholieke arbeidersbeweging. Men merkt in dit raam op de voorstelling van een arbeidersgezin, omgeven door de uit beelding van verschillende beroepen, verbon den met de symbolen van de gerechtigheid (een weegschaal), den vrede (regenboog), de wel vaart (engel met hoorn van overvloed) te midden waarvan de Utrechtsche Domtoren is geplaatst, bekroond door de sociale Pausen Leo XIII („Rerum Novarum") en Pius XI („Qua- dragesimo Anno") en de voorstelling van den H. Geest als Goddelijken leider van heel het groote werk. Aan het plafond hangen vier smeedijzeren kronen van den Kunstsmid K. Gellings te Rot terdam; deze kronen zijn verlucht met orna menten, waarvan het thema wederom is ont leend aan de verschillende handwerken. Raam en kronen zijn geschenken van de aangesloten bonden en instellingen, die er prijs op hebben gesteld aan het Centralegebouw van hun be weging een waardig aanzien te geven. Op den beganen grond zijn gehuisvest de Levensverzekeringsmaatschappij .Concordia", de Centrale Volksbank, de Nederl. Arbeiders- bank, de Federatie der Coöp. Bonden en de Filmcentrale. Op de eerste étage zijn gelegen de ruimten bestemd voor het Verbond, waarvan de be stuurskamer alleen een meer dan gewone aan kleeding heeft gekregen. Verder zijn daar ge vestigd de kantoren van Herwonnen Levens kracht." Op de tweede étage is gehuisvest een drie tal vakbonden, n.l. van de bakkersgezellen, de Slagersgezellen, alsmede de naaisters en kleer makers. Aldus zün in het nieuwe gebouw niet meer en niet minder afdeelingen ondergebracht dan in de voorheen bewoonde panden. De bonden, die hun kantoren elders in de stad (land) ge vestigd hadden, blijven ook thans, waar ze zijn. Welke de bestemming zal zijn van de perceelen Drift 10—12, die thans leeg ko- men, was momenteel nog niet te zeggen. Het perceel 8, waarin gevestigd waren „Con cordia" en de Arbeidersbank, gaat met deze veranderingen over aan het bureau van de Bouwvakarbeiders, die voorheen gevestigd wa ren aan de Bemuurde Weerd te Utrecht. Alsnog .zijn op de tweede etage ondergebracht de uitgebreide en waardevolle bibliotheek, be nevens de documentaire afdeeling van het Verbond. Wanneer wij, na de bezichtiging van een en ander als onzen totaalindruk weer geven, dat het „Huis van de Arbeid" een soberen en soliden, doch ook een smaak- vollen en vooral zeer geriefelijken indruk maakt, zal de lezer kunnen concludeeren, dat terecht alle luxe werd vermeden, doch met alle utiliteitsoverwegingen op vakkun dige wijze rekening is gehouden. Alles wijst er op en werkt er toe mede, dat in het „Huis van den Arbeid" het werk op een zeer efficiënte wijze zal kunnen verricht wor den. UTRECHT. Geslaagd de dun: M. Althur, Utrecht; H C. Snel. Utrecht; C. de Leur, Zeist; M. v. Bk. Utrecht; A. W. Imhof. Den Bosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5