Het R.K. Werkliedenverbond in het nieuwe Huis Telegram van Suner aan von Ribbentrop Vliegvelden en werden troepenkampen bestookt „Vrede der afhankelijk van het evenwicht wederzijdsche belangen" Plannen voor den wederopbouw De ontmoeting op den Brenner Daden en woorden Van moedig ver trouwen Verliezen der Britsche luchtmacht J apansch-Canadeesche moeilijkheden vereenigde katholieke pers De aanvallen op Engeland Konoje over de betrekkingen met Amerika: Geen grond voor conflict met de Sovjet-Unie Staat van beleg in Fransch West-Afrika Dr. Fischböck u)il een zoo snel mogelijk tempo ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22634 *Onze arbeidersbeweging," aldus de Aartsbisschop, „heeft de onderlinge verhouding der standen verbeterd" Rede van den voorzitter Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de J.ona C. de Bruyn, voorzitter van het RK. Werkliedenverbond De Aartsbisschop houdt een toespraak Anti-Japansche besluiten te Vancouver ORANJE VRIJSTAAT WIL REPUBLIEK WORDEN De aanvallen op Londen Narigheden Ook in België blijft de zomertijd Nieuwe étappe op den weg naar een herordening van Europa NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen:, Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 eenheden» op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der .Omroepers" zie de rubriek De plechtige inzegening en officieele in gebruikneming van het nieuwe gebouw van het R.K.W.V, (welke wij reeds meldden), had Vrijdagmiddag een zeer groot aantal belangstellenden, autoriteiten en genoodig- hen samengebracht in het nieuwe werk complex in Pijlsweert te Utrecht. Terwijl Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aarts- ^sschop van Utrecht, de kerkelijke zegening van "et Gebouw verrichtte, met assistentie van den g°°6eerw. heer J. G. v. Schaik, bondsadviseur, fri ^en zeereerw. zeergel. heer Mag. dr. Sieg- d Stokman O.F.M., vereenigden zich in de hal v°or feestelijk aangekleede ruimte be- bonn6 bestuur van het R K. Werkliedenver- ho o.a. de volgende genoodigden: Mr. h. Engels, namens den wnd. Secretaris- eneraal wnd. hoofd van het dep. van Soc. -en; de burgemeester van Utrecht met de ethouders H. A. Bekker, H. Ploeg en mr. H. Waslander; de directeur van Gemeentewer- te Utrecht, ir. Holsboer; deken Th. J. M. ^huvelder, Utrecht; mr. B. C. Siotemaker na- ^ens het verbond van Nederl. Werkgevers; ir. Guljé, alg. voorzitter van de Alg. Kath. werkgevers-vereeniging; mr. J. H. Dambrink hymens het verbond van Prot. Chr. Werkgevers; Vertegenwoordigers van den Ned. R.K. Midden- landsbond; ir. G. J. Heijmeijer, namens den ath. Ned. Boeren- en Tuindersbond; verte- ^nwoordigers van het Verbond van vakveree- igingen en van het Chr. Nat. Vakverbond; mr. alberse Jr., namens de St. Adelberts-vereeni- k'"g; de heer P. J. de Vos, voorzitter der R.K. ari(isorganisatie voor den werknemenden niddenstand; dr. J. v. Beurden, voorzitter van Nat. contact-commissie der zes standsorgani- hes; nir. p. Houben, secretaris van den Raad ais*1 °Verleg; de directie van Centraal Beheer; t vertegenwoordigers van de aangeslo- Kafh °nd°n en instellingen, van de A.R.K.A., het do °nderwjjzersverbond etc.; de architecten; '^opzichters en de aannemers van het werk. Toen de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van R.K.W.V., die deze bijeenkomst ook leidde, etl Aartsbisschop, nadat deze was binnenge- k 4» aan de autoriteiten had voorgesteld en de '■teenkomst geopend had met den Chr. Groet, hij de begroetingsrede uit, waaraan wij het volgende ontleenen; Allereerst prijzen wij ons gelukkig, dat U. Monseigneur, Hoofd van de Nederlandsche Rerk-provincie, niet alleen thans hier aanwezig w'lt zijn, doch de inzegening van het gebouw heeft willen verrichten. Uw aanwezigheid hier Beeft wijding aan dit gebeuren. U geeft aldus 1Jk van Uw liefde voor onze Katholieke Ar- eidersbeweging (door oningewijden vaak fou- 'e^ een „kerkelijke organisatie" geheeten), de atholieke Arbeidersbeweging: een zelfstandige Cr8anisatie van katholieke leeken. Ook de verhouding tusschen organisatie-lei- 'ng en Kerkelijke Overheid steunt grootendeels °P vertrouwen. Uw aanwezigheid hier duidt er- dat wjj dat vertrouwen in den loop van 'entallen jaren niet al te zeer hebben be faamd. wisten, zoo ging spr. verder tot de aan- 8ch'8en' dat velen uwer op een officieele in- ruikneming aangedrongen hadden. «eeft dit zoo verschillend samengesteld ge- 'Schap deze gelegenheid mede willen benut- onder de omstandigheden, waaronder 'J thans leven, uiting te geve# aan onze ge- °elens van verbondenheid, van solidariteit en "'endschap? Dat het mogelijk is, dat vertegenwoordigers an zoovele organisaties hier aanwezig zijn, DiuZal dr- Kante, die hier aanwezig is als j.jtsche contact-commissaris tusschen den ^'commissaris en ons en die de toestanden n Jpnitschland kent, deugd doen, zulks te ver- Jar dat het mogelijk is, de vrucht van eMange sociale evolutie, van hartelijke sa- hWerking te kunnen constateeren. aanwezigheid van zoovele vertegenwoor- diri8 llicr bondt, hoe de formeele verhou- concreet ook mogen worden o.i. de van in' dat w'j' Nederlanders, als menschen bela de socialc organisaties, met elkaar in het ang Van ]and en voik zuHen blijven samen- rken. •ta» totstandkoming van dit gebouw er t nog een rust- en vacantieoord op stapel (Foto Archief V.K.P.) (Foto Archief VJS.P.)_ alleen te danken aan de werkzaamheden on zer Katholieke Arbeidersbeweging? Onze be scheidenheid zou zich al te zeer laten gelden, indien wij activiteit en durf der Beweging ge heel zouden uitschakelen (vergeleken bij ons Sanatorium is dit gebouw slechts een wat ruime schuur) toch mag worden gezegd, dat dit gebouw vrucht is van de verhouding tusschen velen, met name tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties. Is dat alles altijd zoo mooi geweest? Geens zins; doch óók, toen wij tegen de werkgevers in het strijdperk moesten treden, hebben zij er, ongewild misschien, toe bijgedragen, dat onze Beweging uiterlijk en innerlijk sterker werd; die sociaal minder mooie tijd heeft zonder twij fel zijn waarde in de sociale evolutie van ons land. Wij begroeten hier recht hartelijk de verte genwoordigers van het openbare gezag', den heer mr. A. M. Engels, die aanwezig is namens den Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Dep. van Soc. Zaken, den burgemeester van Utrecht en enkele wethouders van Utrecht. Wij willen in uw aanwezigheid hier nog eens tot uitdruk king brengen onzen eerbied voor het gezag; ons oprechte verlangen, om met dat gezag, hoogste vertegenwoordiger van het algemeen belang, vruchtbaar samen te werken. Hoofd- en afdelingsbesturen en instellingen, zij allen mogen in het „Huis van den Arbeid" zien een symbool van hun arbeid; zij mogen in de gebruikneming ervan een nieuwen stimulans vinden om hun taak ook verder met opgewekt heid en vertrouwen te vervullen. Het is den architekten gelukt, met be perkte financieele middelen, een eenvoudig (dat was ons verlangen), doch passend gebouw te ontwerpen en te doen uitvoeren. Wij zijn daar dankbaar voor. Veler samenwerking bracht dit gebouw tot stand. Allen die dit gebouw hebben gemaakt ziin wij dankbaar, niet het minst, natuurlijk, den staf van medewerkers, den arbeiders, die met op gewektheid hart en hand hebben gegeven, om tot het mooie resultaat te komen. Wij gaan er nu onzen arbeid in verrichten. Moge het ons allen, in hartelijke samenwer king gegeven zijn, ondef Gods zegen, de veel zijdige en gewichtige belangen van ons Volk vooral in dezen zwaren tijd te dienen. Moge de ingebruikneming van dit gebouw en de ar beid, die daarin zal worden verricht, het hunne daartoe bijdragen. Daarna gaf de heer De Bruijn het woord aan den Aartsbisschop, Mgr. Dr. J. de Jong, die als volgt sprak. Van harte verheug ik mü erover, het nieuwe tehuis van het R.K.W.V., de cen trale van haar talrijke instellingen, te heb ben mogen inwijden. Hst imposante gebouw getuigt van den bloei en de levenskracht van het Verbond; het bewijst, dat dit het vertrouwen van de werklieden gewonnen heeft en een plaats is gaan innemen in ons Vaderland. Deze dag is ook een datum in de geschiedenis van het Verbond. Bescheiden is het een halve eeuw geleden be gonnen, doch ais het mosterdzaadje van het Evangelie is het uitgegroeid tot een machtigen boom. Vele mannen hebben er hun krachten aan gegeven, met ijver en bekwaamheid, dikwijls ook met opoffering en met toewijding van ge heel hun persoon. Het zou te lang zijn, namen te noemen, doch behalve tot den Voorzitter en het tegenwoordige Bestuur moge ik hier een woord van bijzonderen dank richten tot de hee- ren Kuiper en Hermans, die hun functies gaan neerleggen. Jarenlang hebben zij het Verbond trouw en met eere gediend. Zij waren werklie den van het eerste uur en zoowel om hetgeen zij presteerden als om hetgeen zij in hun ge schriften nalieten, zal hun naam onafscheide lijk aan de geschiedenis der R.K. Arbeidersbe weging verbonden blijven. (Zie ook pagina 2) BERLIJN, 4 Oct. (D.N.B.). De Spaansche minister van Binnenlandsche Zakpn, Serrano Suner, heeft bij het overschrijden van de rijks grens aan den Rijksminister van Buitenland- sche Zaken, Von Ribbentrop, het volgende tele gram gezonden: „Op het oogenblik, dat ik uw land verlaat, betuig ik u, mijnheer den rijksminister, nogmaals mijn persoonlijke sympathie en mijn oprechte wenschen voor het welzijn en den verderen bloei van het Duitsche volk en zijn Führer." Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, heeft als volgt geantwoord: „Ik dank u oprecht voor de vriendelijke woor den, die u bij het overschrijden van de rijks grens aan mij hebt gericht. Ik verzoek u mijn beste wenschen te willen aanvaarden voor uw persoonlijk welzijn, voor de gelukkige toekomst van het Spaansche volk en voor het welzijn van den Caudillo." BERLIJN, 4 Oct. (D.N.B.). Vrijdagmiddag is een aantal vliegvelden en troepenkampen in Midden- en Zuid-Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig aangevallen. Een vliegveld ten Westen van Londen werd aan zienlijk beschadigd. Verder is een vliegveld in Schotland totaal vernield. Deze aanval werd gedaan met verscheidene vliegtuigen. De hangars en onderkomens werden door dynamiet- en brandbommen vernield. De voor de hangars staande vliegtuigen werden voor het groot ste deel door het schieten met machine geweren vanuit zeer geringe hoogte onbruik baar gemaakt. Naar het D. N. B. van bevoegde zijde ver neemt, is gebleken, dat bij de aanvallen van Vrijdag op Engeland ook installaties voor de levensmiddelenvoorziening en wapenfabrieken aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd zijn. Daaronder bevindt zich een groote benzine op slagplaats en belangrijke spoorweginstallaties In den nacht van Donderdag op Vrijdag wa ren er, ondanks de thans optredende herfstne- veis, opnieuw meer dan honderd Duitsche gevechtsvliegtuigen onderweg, die bóven Mid- den-Engeland bemmen met een totaal gewicht van 120.000 kilogram hebben neergeworpen. Bir mingham, waar zich het zwaartepunt van de Engelsche luchtverdediging en de belangrijkste wapenfabrieken bevinden, was het voornaamste doel. Vrijdagochtend hebben de Duitsche ver kenningsvliegtuigen de berichten van de be manning der bommenwerpers bevestigd. Uit hun foto's blijkt duidelijk de in groote mate aan gerichte vernieling, die op nachtvliegvelden en in vliegtuigfabrieken is aangericht. Sedert het begin der verscherpte luchtaanval len op Engeland, in de tweede week van Augus tus, zijn 2400 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het grootste succes behaalde de Duitsche lucht vloot in de week van 12 tot 18 Augustus, toen 643 Britsche toestellen werden neergehaald. In September stond de week van den 2en tot den 8sten aan den kop met 441 neergeschoten ma chines. Gedurende de drie dagen der hevigste gevechten, 7, 15 en 27 September, heeft de Britsche luchtmacht 274, de Duitsche 107 toe stellen verloren. De Berlijnsche bladen publiceeren het offi cieele Engelsche bericht, volgens hetwelk in den nacht van Dinsdag op Woensdag sterke Brit sche bommenwerpers zware aanvallen hebben gedaan op militaire objecten, waarbij zij 'n mo- torenfabriek en een fabriek voor electrischc ap paraten, alsmede voornamelijk het Noordwesten van Berlijn, waar zich hoofdzakelijk machine- TOKIO, 4 Oct. (DJf.B.). „Oortog of vrede in den Stillen Oceaan hangt af van de mate, waarin Japan en de Vereenigde Staten in staat zijn hun wederzijdsche be langen in de Oriënt en de Westelijke helft van de wereld onderling in evenwicht te brengen", zoo verklaarde de Japansche pre mier Konoje volgens Domei in het eerste persgesprek, dat hij na de onderteekening van het driemogendhedenpact 'toestond. Japan is niet voornemens de Vereenigde Sta ten zonder reden te tarten, betoogde de premier. Wel echter moeten de Ver. Staten hun bereid heid toonen om Japan als voorwaarde voor alle samenwerking tegemoet te treden met begrip en sympathie voor zijn positie in het Verre Oosten. Omtrent de betrekkingen met de Sovjet-Unie merkte de minister-president op, dat hij niet geloofde, dat er eenigerlei gegronde redenen voor een conflict tusschen Japan en de U.S.S.R. bestaan. Verder zeide Konoje, dat Japan, Duitschland en Italië de leidende positie van de Vereenigde Staten op het Amerikaansche continent zou den erkennen, indien de Vereenigde Staten de positie van de verdragspartners in hun le vensruimten erkennen. Japan denkt er op het oogenblik niet aan, het initiatief tot onder handelingen met de Vereenigde Staten te ne men. Konoje verklaarde verder, dat de onderhan delingen met de Nanking-regeering binnenkort beëindigd zullen worden, doch dat de oorlog tegen Tsjang Kai Sjek verder zal worden ge voerd tot aan diens definitieve nederlaag. Ten einde een einde te maken aan het conflict met China zullen voortaan behalve militaire ook economische maatregelen met betrekking tot de Zuidzee-politiek in toepassing worden gebracht. Volgens de Hotsji Sjlmboen heeft de mi litaire attaché bij de ambassade der Sovjet- Unie in Tokio, kolonel Guesjenko, verklaard, dat het drielandenpact van Berlijn voor de Sovjet-Unie in het geheel geen bedreiging vormt. Integendeel zal dit bondgenootschap verheugende resultaten voor de Japansch- Russische betrekkingen opleveren. Het Joego-Slavische blad Hrvatska Strasja bevat een hoofdartikel over „Sovjet-Unie en drielandenpact van Berlijn". Rusland heeft geen reden, aldus dit blad, de overwinning van En geland te wenschen, daar Engeland steeds de groote concurrent van Rusland in Azië geweest is De aanslag op Dakar is met een voUedig fiasco en tevens met een prestigeverlies voor Engeland geëindigd. De avontuurlijke politiek van Churchill is een mislukking geworden. De Britsche vloot heeft bewezen niet in staat ge weest te zijn de landing bij Dakar te bescher men. Het bondgenootschap van de asmogend- heden met Japan is een fundamenteel anti- Britsch bondgenootschap, waarmede een hinder paal geplaatst wordt voor de Engelsche poging om den oorlog uit te breiden. De leidende krin gen in Engeland hadden ook op de Russische kaart gezet, maar de Britsche illusies hebben uit Moskou een koude douche gekregen. De Japansche zaakgelastigde in Ottawa heeft in een officieel telegram het Japansche minis terie van Buitenlandsche Zaken op de hoogte gebracht van anti-Japansche besluiten der autoriteiten van Vancouver, zooals b.v. een ver bod op de immigratie en op de Japansche taal in de scholen. Naar de meening van kringen uit het Japansche departement van Buiten landsche Zaken kan een Japansch protest tegen deze maarregelen verwacht worden. De Mikajo Sjinnboen merkt ten aanzien van de Canadeesché maatregelen op, dat het ge meentebestuur van Vancouver de anti-Japan sche wetten reeds in werking gesteld heeft. De maatregelen hebben een des te grootere uit werking, aangezien het grootste deel der Ja panners van Canada in Vancouver woont. Deze nieuwe politiek wordt in bepaalde kringen ais de eerste stap tot uitwijzing van alle Japanners uit het Amerikaansche continent beschouwd. De Japansche regeering wacht nog uitvoerige berichten af alvorens zij tot tegenmaatregelen overgaat en volgt inmiddels met groote aan dacht de ontwikkeling van den toestand. Prins Konoje (Archief V.K.P.) ROME, 4 Oct. (D. N. B.) De gouverneur van Fransch West-Afrika, Boisson, heeft den staat van beleg in de Fransche kolo nie geproclameerd, naar hier bekAd wordt. SAN SEBASTIAN, 4 Oct. (A.N.P.) - Naar uit Bloemfontein gemeld wordt, heeft, de Provinciale Raad van den Oranje-Vrijstaat zich met 22 tegen 2 stemmen voor de uit roeping van de republiek uitgesproken en de bevolking van den Vrijstaat opgeroepen, zich met de republikeinsche gedachte ver trouwd te maken. Daarmede heeft het hoogste wetgevende ge zag van eèn provincie zich voor het eerst uit gesproken voor de wijziging van den huidigen staatsvorm. Toen de dochter van den vroegeren president van den Vrijstaat, Gladys Steyn, haar stem tegen het uitroepen van de republiek verhief en daarbij betoogde, dat de opoffering van de republiek van den Oranje-Vrijstaat ruimschoots opwoog tegen de vorming van de Unie van Zuid-Afrika, werd herhaaldelijk uit de verga dering geroepen „schande". fabrieken bevinden, hebben aangevallen. Dit bericht is gepubliceerd ten einde de be volking van Berlijn aan te toonen, dat de be richten over zoogenaamde successen van het Engelsche luchtwapen op zuivere verzinsels be rusten. De bevolking van Berlijn heeft in dezen nacht zelf kunnen waarnemen, dat het geen enkel Engelsch vliegtuig is gelukt het stadsge bied te bereiken en in Berlijn bommen te wer pen. De correspondent te Londen van het Spaan sche blad ABC, Luis Calvo, constateert Donder dag in een artikel, dat er geen kans bestaat de oude pracht van de Britsche hoofdstad te be houden. Londen vormt voor de Engelsche bevol king een direct oorlogstooneel. Vaker dan ooit wordt het alarm overdag herhaald en de Duit sche bommenwerpers leggen hun harde taak ten uitvoer met korte tusschenpoozen van den ochtend tot den avond. Ook wanneer de Brit sche verdediging buitengewoon vervolmaakt zou worden, zou niemand kunnen verhinderen dat het aantal granaattrechters en de omvang der verwoestingen dagelijks snel toenemen. De Lon- densche bevolking verwacht met de grootste zenuwachtigheid het vaak van officieele zijde aangekondigde, nieuwe en geheime panacée te gen de vijandelijke aanvallende bommenwer pers. lederen nacht, zoo wordt beweerd, zijn er meer schijnwerpers, meer afweerbatterijen, meer technische wonderen, maar het succes blijft uit en de kranten trachten de Engelsche bevolking te troosten met berichten over bommen der R.A.F. op Berlijn. Er zijn veel verdrietelijkheden in het menschelijk leven, maar de grootste narigheid is, wanneer men zelf zijn leven vergalt. Er zijn van die pessimisten, die hun bestaan en dat van anderen ongenietbaar maken door maar steeds de zwarte zijde van alles te zien. Een etmaal is: dag en nacht! Steeds breekt een morgen weer aanhoe bang de nacht ook is ge weest. Wij, menschen, moesten meer bezield worden door dien Francis- caanschen geest, door die blijde, zon nige, troostende levensbeschouwing welke een Sint Franciscus het poëem deed dichten op de zonne en hem de dieren van het land en de vogelen in de lucht deed toespreken als schep selen Gods. Er moet zelfs, ja: bo venal in donkeren, zwaren tijd, veel meer innerlijke blijheid zijn over al hetgeen ons nog gelaten en nog ge geven wordt. Uw geluk ligt waarlijk niet zoo ver: het ligt vlak bij u, het is onder uw bereik het is in u, wanneer ge het gerechtvaardigd Christelijk optimisme in u aankweekt, waarvan de Heilige van Asissië or.s zoo'n lich tend voorbeeld heeft gegeven. Narig heden? Ja, ze zijn vele in ons leven, maar de grootste is het pessimisme, dat we ons zelf bezorgen. BRUSSEL, 4 Oct. (D.N.B.) Tot nadere aan kondiging zal ook in België de zomertijd van kracht blijven. Toen, onmiddellijk na den oorlog, het Regee- ringscommissariaat voor den wederopbouw werd ingesteld, had deze daad van de Nederlandsche overheid aller instemming. Algemeen kwam het besef tot uiting, dat men gezamenlijk er voor moest werken ons land zoo spoedig mogelijk zijn oude aanzien weer te geven. Bij de beoordeeling van de resultaten van het wederopbouwwerk moet men niet uit het oog verliezen, dat dit werk in het algemeen nu eenmaal niet beginnen kan met bouwen. Aangezien het publiek altijd geneigd is, een zaak naar de Zichtbare resultaten te be- oordeelen, zal de arbeid van het Regeerings- commissariaat ook voor het publiek eerst be ginnen te leven, wanneer men gebouwen zal zien verrijzen op plaatsen, waar enkele maanden geleden nog puinhoopen waren. Dat eerst enorme arbeid moest worden ver richt, om die puinhoopen op te ruimen, spreekt weliswaar vanzelf, doch dringt niet zoo gemak kelijk tot het publiek door. Terwijl die puinhoopen opgeruimd werden, was men overal in den lande, op aandringen van en in overleg met het regeeringscommissariaa|t, zeer intensief bezig met het maken van plannen en projecten voor den eigenlijken wederopbouw. Thans is men het stadium van plannen maken („planen") goeddeels voorbij. Voor elke gemeente, waar verwoestingen aange richt zijn, is een tot in détails overwogen project gemaakt om tot herbouw te komen, waarbij tevens alle zorg er aan gewijd' is, dat het nieuwe past in het raam van het over geblevene, zonder nochtans in de fouten van het oude te vervallen. Deze werkzaamheden van het regeeringscom- missariaat hebben zich voor het grootste deel aan de openbaarheid onttrokken. Thans echter is het moment naderbij gekomen, om het publiek iets meer mede te deelen over deze zaak, welke het Nederlandsche volk in al zijn geledingen zoo zeer ter harte gaat. Binnenkort, kunnen daarom trent dan ook nadere mededeelingen verwacht worden. De Duitsche overheid heeft alles gedaan, wat in haar vermogen was, om den arbeid van het regeeringscommissariaat te bevorderen, en de Commissaris-Generaal voor Financiën en Eco nomie, dr. H. Fischböck, heeft persoonlijk ver scheidene malen van zijn belangstelling voor den arbeid van ir. dr. Ringers en zijn medewerkers blijk gegeven en er herhaaldelijk op aangedron gen, dat de wederopbouw met den grootst mo gelijken spoed verwezenlijkt zal worden. Ook tusschen het regeeringscommissariaat en den Duitschen Gevolmachtigde voor de Bouw nijverheid, ir. Werckshagen, kwam een nauwe en vriendschappelijke samenwerking tot stand. De Regeeringscommissaris achtte het daarom noodzakelijk, dr. Fischböck thans te verzoeken, kennis te komen nemen van de wederopbouw-plannen en -projecten, welke voor de verschillende gemeenten ontworpen zijn. Daartoe was een kleine tentoonstelling ingericht in de kantoren van den gevolmach tigde voor de Bouwnijverheid in Den Haag en hier heeft dr. Fischböck Donderdagavond een bezoek gebracht. Hij bezichtigde, in tegenwoordigheid van den Regeeringscommissaris en diens naaste mede werkers, met groote belangstelling de teekenin- gen, kaarten en plattegronden. De plannen voor den herbouw van Rotter dam, Middelburg, Ierseke, Rhenen, Alblas- serdam, Veenendaal, Wageningen en Bles- ■•nsgraaf werden in het bijzonder bespro- en en herhaaldelijk vroeg dr. Fischböck. oe de stand van werkzaamheden in een be paalde gemeente is. En toen de heer Ringers hem wees op allerlei administratieve moei- lijkheden, welke overwonnen waren en nog overwonnen moesten worden, liet dr. Fisch böck duidelijk blijken, dat voor hem de hoofdzaak was. den herbouw van ons land in een zoo snel mogelijk tempo te doen ge schieden en daardoor de sporen van den oor log uitgewischt te krijgen, maar ook om daardoor de bouwnijverheid stimulans te geven en op die wijze een wezenlijke bijdrage te leveren tot bestrijding der werkloosheid. Ook over de moeilijkheden van materiaalvoor ziening werd nog gesproken en ook deze aan gelegenheid had de volle aandacht van dr. Fischböck. Hij beloofde alles te doen wat in zijn vermogen was, om hierin zooveel mogelijk te helpen. Ten slotte werd hij nog ingelicht over de semi-permanente woningen, welke thans in grooten getale in Rotterdam verrijzen, en hij zeide bij zijn vertrek, zich spoedig weer opnieuw van den wederopbouw op de hoogte te zullen stellen. BERLIJN, 4 Oct. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld: Ten aanzien van de'heden gevoerde be sprekingen met den Duce op den Brenner wijst men in Berlijnsche politieke kringen op het feit, dat het hier de zevende ontmoe ting betrof van de bevriende leiders der ver bonden spilmogcndheden. Omtrent de thema's der besprekingen ver luidt niets, zooals het immers nog nooit de gewoonte is geweest van de beide bevriende mogendheden, onderwerpen van beraad slaging uit te bazuinen, voordat zij als poli tieke of militaire feiten zichtbaar en effectief geworden zijn. Men vergelijkt in Berlijn de vroegere ontmoe tingen van den Führer en den Duce en wijst er op, dat zij steeds geëindigd zijn met verstrek kende resultaten, ook al werden die niet steeds direct na het einde van dergelijke beteekenis- voile besprekingen voor het wereldpubliek zicht baar. In het bijzonder vestigt men te Berlijn de aandacht op de laatste ontmoeting van Adolf Hitler met Benito Mussolini. Zooals men weet vond deze bespreking in Juni plaats, op het oogenblik, toen een zekere mogendheid reeds voor de ineenstorting stond. Over de besprekingen op den Brenner is het volgende communiqué gepubliceerd: In het kader van de gebruikelijke Duitsch- Italiaansche gedachtenwisseling zijn de Führer en de Duce vandaag op den Brenner bijeenge komen. In een in den geest van de spil gevoerde hartelijke bespreking, die drie uur heeft ge duurd en waarbij de beide ministers van Bui tenlandsche Zaken aanwezig waren, werden alle vraagstukken, die voor beide landen van be lang zijn, besproken. Bij het laatste gedeelte van het onderhoud was generaal-veldmaarschalk Keitel aanwezig. De bespreking werdgeduren de het noenmaal in kleinen kring voortgezet. De jongste ontmoeting tusschen den Duce en den Führer staat in het middelpunt van de be langstelling der Romeinsche avondbladen. Zij noemen deze bijeenkomst een nieuwe étappe op den door Duitschland en Italië vastbesloten in geslagen weg voor de politieke, economische en sociale nieuwe ordening van Europa. De Giornale d'Italia schrijft, dat men voor het oogenblik slechts kan zeggen, dat de ont moeting geen complot vormt tegen den vrede of tegen de rust in die landen, die zich niet in oorlog bevinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1