Na den bomaanval Verklaringen van Roosevelt Haarlem, 5 Oct. cftelimfiaal {tanden da§ VERZEKERING TEGEN OORLOGSSCHADE INCASSO-RANK N.V De besprekingen op den Brenner ZILVERVLOOTVERLOTING BREDERODEDUIN Sleutel weg? Tel. 11493 H.B.C. TREKT NAAR HET ONGESLAGEN H.V.C. Ook Volendam heeft bij Velox een zware opdracht r° SoT'ST. I De reuzenslang W. HOLTHUIZEN Uw RADIO defect RADIO-MOORS N.V. ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 Begrafenis van de slachtoffers NIEUWS VAN DE POST Kenbaar maken van brieven bussen in de duisternis GEMEENTEZAKEN Oude man breekt zijn dijbeen Vrachtauto zakt door het wegdek De dure school Oorlogsgeweldschade St. Josephs Gezellen Vereeniging GODSDIENSTCURSUS B Regeling voor winterjassen en wintermantels Comité van Katholieke Actie te Haairlem DE SLEUTELSPECIALIST - L. VEERSTR. 10 INLICHTINGEN HAARLEM KRUISWEG 59 TELEFOON 13842 Geslaagd BURGERLIJKE STAND VOETBAL UIT HET HAARLEMSCHE VOETBALKAMP I.E.V. ontvangt O.I.V. AGENDA Bioscopen 6 October Bioscopen 7 October Bioscopen Apotheekdiensten ACCOUNTANT - BELASTINGCONSULENT HAARLEM WILHELMINASTR. 37 - TEL. 17644 ALLE BELASTINGZAKEN Nu speciaal WINST BELASTING OMZET BELASTING BeverwijkT.Y.B.B. DAMMEIM Vijfjarig bestaan van Damclub „Het Noorden" Bel op 14609 Kruisstr. 36 VA.\ OM»* BfrKIMI R.K.W.V. „Achilles" STAD De begrafenissen van de slachtoffers van den bomaanval zijn als volgt vastgesteld: Fam. Hartman, 3 pers.. Dinsdag 11.30 uur op de Oude Begraafplaats (Kleverlaan). Fam. Hoogenes, 3 pers., Dinsdag 11 uur, Oude Begraafplaats. Fam. Michel, 4 pers., Maandag 10.45 uur, op de Nieuwe Eegraafplaats (Vergierdeweg) Mevr. Amoldus, Maandag li uur, Oude Be graafplaats. Fam. Bosch, 2 pers., Maandag 12.15, Nieuwe Begraafplaats. J. v. Leen, Maandagmiddag 2 uur. Nieuwe Begraafplaats. Fam. Makkelie, 3 pers.. Maandagmiddag 3 uur, Nieuwe Begraafplaats. Fam. v. Norden, 2 pers., Dinsdag 12 uur, Oude Begraafplaats. A. Oostermeyer, Maandagmorgen 10.30 uur, R.K. Kerkhof St. Barbara. Twee begrafenissen moeten nog worden vast gesteld. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, in verband met de langzamer hand toenemende duisternis, het noodzakelijk werd geacht, vóór de brievenbussen op de trot toirs een zoodanig kenteeken te doen aanbren gen, dat kan worden geconstateerd, waar de bus zich ongeveer bevindt. Te dien einde werd de trottoirband, welke zich tegenover de brievenbus bevindt, ter lengte van één meter, wit geverfd. Hierop werden tot voor de brievenbus twee schuine strepen getrokken, welke met den witten trottoirband een driehoek vormen. Met uitzondering van enkele brievenbussen, welke zoodanig zijn geplaatst, dat een gewijzigd oriënteeringsteeken noodzakelijk was. zijn voor alle brievenbussen voorzoover deze zich binnen de gemeente Haarlem bevinden, herkennings teekenen, als bovenbedoeld aangebracht. Wegens het tot nader bericht uitstellen van den wintertijd zullen ingaande 7 October de postagentschappen (annex teiegraaf- en tele foonstations) tot 17 uur (Zaterdags 15 uur) voor het publiek zijn opengesteld. Blijft de zaak van den postagent echter na 17 uur (resp. 15 uur) geopend, dan kan tijdens de openstelling met den zegelverkoop worden voort gegaan. De stadsbijkantoren blijven als tot nu toe tot 17 uur geopend. B. en W. stellen voor te verkoopen aan C. P. Franken een strook grond van 18 M2. aan het Kennemerplein voor 288. Op dit terrein staat een boom, die niet gerooid mag worden. Te vens wordt voorgesteld te verkoopen aan J. G. Wintermans te Haarlem een strook grond aan het Kennemerplein van 1 M2. voor 16 en aan de N.V. De Beek te Haarlem 361 M2. grond aan de Oranjeboomstraat, hoek Sterre- boschstraat voor 5000, Een 63-jarige heer was gisteren bij het over steken van het Kennemerplein onoplettend. Een jeugdig wielrijder botste met zijn voorwiel tegen den ouden man op, die viel en zijn rechterdij been brak. De Ongevallendienst was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Met den ziekenauto van Mathot is de man naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar hü is opgenomen. Een vrachtauto, die met 4% ton boter geladen was, zakte gistermiddag in de Doelstraat door het wegdek. Het eene wiel van den auto kwam terecht in een beerput. Aanstonds is men begon nen met het afladen van de tonnen boter, waar na men er in slaagde het weggezakte wiel uit het wegdek te halen. De bijzondere Koningin Wilhelminaschool voor U. L. O. aan de Nassaulaan was in opeet alreeds 'een dure school, hoewel zij slechts ver bouwd zou worden, maar wordt nu door allerlei omstandigheden nog weer duurder. Er is reeds een bedrag van 100.000 voor de verbouwing toegestaan, maar er zal straks een nader cre- diet noodig zijn, omdat het bedrag ontoerei kend is. De verleende 10.000 voor de verdere inrichting der school zijn ook niet voldoende, zoodat B. en W. voorstellen dit bedrag alvast op 18.900 te brengen. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op de inwoners van Haarlem, die na 15 Mei 1940 oorlogsgeweldschade aan huizen, husraad, bedrijf enz. hebben geleden en mits dien in aanmerking meen-en te kunnen komen voor een tegemoetkoming, zich, voor het ver schaffen van de benoodiigde gegevens ten be hoeve van de Schade-enquête-commissie Am sterdam, te vervoegen op de 7e Afdeeling der gemeente-secretarie vp werkdagen tusschen 9 en 12 uur en tusschen 2 en 4 uur (Zaterdags tusschen 9 en 12 uur). Bij de aangifte moeten worden medegebracht de aanslagbiljetten in de Inkomstenbelasting voor de jaren 1939'40 en 1940'41. Haarlem I Frans Halsplein 7. ZONDAG 6 Oct.: kwart voor 9 algemeene H. Communie in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Pijltjesdag. De gezellen van de St. Lidwina-parochie heb ben hun aanbiddingsuren op het 40-uren gebed. Half 1: zelatricen in de pastorie Paul Kru- gerstraat; half 9: aspirantencursus, daarna repetitie voor de installatie op 20 Oct. a.s. Gebouw geopend 36 uur en van half 89.30 MAANDAG 7 Oct.; kwart voor 9 Paladijnen en Kolpings Lijfwacht (Praeseskamer)half 8 Damclub T.E.P. DINSDAG 8 Oct.: 8 uur Scola Cantorum; S uur Rederijkerskamer „St. Genesius", WOENSDAG 9 Oct.: 8 uur verplichte bijeen komst. Inleiding door den Weleerw. Zeergel Heer N. v. Ruyven, leeraar Seminarie Hageveld. DONDERDAG 10 Oct.: kwart voor 8 Ontwik kelingsclub Pius XI. Kleine inleiding, André Klein: Het leeken- spel en zijn cultureele beteekenis. Groote in leiding, H. Dekker: Indische boetelingen. VRIJDAG 11 Oct.; kwart over 8 Rederijkers kamer „St. Genesius". ZATERDAG 12 Oct.: half 5 jazz-band; 7 uur Tafeltennisclub in den burcht (nu gaat 't door). Denkt er aan de invulstrook aan de contri butieophalers mee te geven. G. DE BEER, pr. Praeses. Het nieuwe cursusjaar van den Godsdienst cursus B te Haarlem is begonnen met ruim veertig cursisten, waarvan er twee alleen het vak geschiedenis en twee alleen het vak gods dienst volgen. Ruim twintig nieuwe cursisten hebben zich doen inschrijven. De lestijden zijn nu definitief vastgesteld op Woensdagmiddag van 3 tot 5 uur en Donder dagavond van 7 tot 9 uur. Men volgt ofwel de middag- ofwel de avondles. 12 oudcursisten zullen in de maand November het eindexamen maken. Zij, die nog voornemens waren aan. den cur sus deel te nemen, maar alsnog verzuimden zich te doen inschrijven. Worden vriendelijk verzocht niet langer te wachten dan tot de eerstvolgende lessen: Woensdag 9 of Donderdag 10 Ocober. J. P. VAN ZON pr. Cursusleider. Ter uitvoering van de regeling, waarbij hou ders van textielpunten eenjas, een costuum e.d. kunnen koopen tegen inlevering van een oud costuum, een oude jas e.d. heeft, naar wij vernemen, de leider van den Distributiedienst alhier, enkelen organisaties verzocht een ver tegenwoordiger te willen aanwijzen in het klee- dingoomité voor Haarlem, zbodat de samen stelling van dit comité binnen enkele dagen gereed zal zijn en het comité zijn werkzaam heden zal kunnen aanvangen. Tijd en plaats waar de goederen kunnen worden ingeleverd zullen nader bekend worden gemaakt. Men wachte de officieele publicaties van een en ander rustig af en kome thans nog niet aandragen met het kleedingstuk, hetwelk mer. wenscht in te leveren en ook zij, die in aan merking wenschen te komen voor de gratis uit reiking, wachten met de aanvrage hiervoor Wij twijfelen niet of vele stadgenooten, die een nieuwe winterjas of wintermantel wenschen te koopen, zullen gaarne de gelegenheid benut ten Om voor dat deel der bevolking, dat niet over de middelen beschikt voor den aankoop van kleeding, een nog goed bruikbaar kleeding stuk of een deken af te staan. R. K. Centraal Pensionbureau Parklaan 59 Inlichtingen dagelijks DINSDAG 10.30 en 12 uur spreekuur R. K. Reclasseeringsvereeniging in het gebouw Bake- nessergracht 26. 2.30 uur: vergadering van de Martha-ver- eeniging in het Tehuis, Koninginneweg 8. 8 uur: repetitie „St. Caecilia" in gebouw St. Bavo. DONDERDAG: 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur spreekuur R. K. Reclasseeringsvereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26. 8 uur: Sociëtedts- of vrije avond van de K.J.M.V. „St. Augustinus" in het „Eigen Home" Groote Markt 10. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen, wordt allen R. K. vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van een vergadering vooraf overleg te plegen met het algemeen secreta riaat, mej. W. van der Singel Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan tijdig mededeeling te doen. Voor het artsexamen is aan de Universiteit te Utrecht geslaagd mej. H. Lucas, alhier. Geboren: 3 Oct.: A. C. Oraijer—Boots d; F M. van den Nouwland—Soest d; H. van Willigen— Kusters d; H. L. J. Hazebroekvan Ra ven- swaay d; A. H. Brink—de Vink d; A. H. J. Rie pen—Nieuwendijk z; G. Hameteman—Berends z. 4 Oct.: A. L. WarrenRui.igvoom z; C. S. M. ChristiaansEverlingen d; H. A. van der Plas van Vlijmen z. 5 Oct.: M. LangeveldHartland z; A. E. M. BloemmaertMudde z. Overleden: 3 Oct.: W. van Doom, f-8 j„ Haze- paterslaan; M. PanUitenhage de Mist. 7? J Kamperlaan; G. MakkelieBrouwer 45 j., Camphuijsstraat; P. Makkelie, 19 j., Camp- huijsstraat; F. Makkelie, 5 j„ Camphuijsstraat; P W. J. Leising, 36 j., Byzantiumstraat; J. J. HogenesBaars, 25 j„ Voortingstraat; H., z. v. H. Hogenes, 2 j., Voortingstraat; P. A d. van H. Hogenes, 4 j.. Voortingstraat; D A. Arnol- dusBe), 30 j., Voortingsraat; J. van Leen. 22 j., van Marumstraat; D. Bosch, 73 j., de Keij- straat; J. H. BoschSchouten, 71 J., de Keij- straat; A. Oostermeijer, 48 j„ Schalkwijker straat. 4 Oct.: M. van SoestBalk, 49 j,, Fabricius- straat; W. J. Heeres, 78 j., Z.B. Spaame; J. C. Ophuijsen—Dijkland, 87 j„ Zuidpolderstraat; A. Slingerlandde Jong, 76 j„ L. Heerenvest. Ondertrouwd: 5 Oct.: M. J. Winkelman en V Pollnik. WASHINGTON, 4 Oct. (D.N3.) President Roosevelt heeft in de heden gehouden pers conferentie geweigerd, zijn meening te zeggen ten aanzien van aè kwestie der heropening van •ien wapenweg door Birma. Evenmin wilde hij ingaan op een uitlating van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, die gezegd zou hebben, dat Japan aan de Vereenigde Sta ten den oorlog zou verklaren, als deze op het behoud van den status quo in het Verre Oosten zouden staan. Van de vestiging van een Ameri- kaansche marinebasis te Singapore verklaarde Roosevelt niets te weten. Persberichten uit Buenos Aires over onderhandelingen tusschen de V.S. en Spaansch-Amerika over het vestigen van steunpunten in Spaanscli-Amerikaansche landen noemde Roosevelt „sterk overdreven," De president antwoordde ontkennend op een vraag betreffende onderhandelingen over de opleiding van Canadeesche vliegers in de V. S. Hy bevestigde, dat zijn regeering, wat de hulp aan Engeland betreft, doet wat zy kan In het bijzonder wordt de bouw van vliegtuigen versneld. Op de vraag, of Amerika reeds alles „short of war" („afgezien dan van het voeren van oorlog") voor Engeland doet, antwoordde Roosevelt dat de vraag in dezen algemeenen vorm ontkennend moet worden beantwoord, doch dat de regeering in bepaalde dingen reeds alles doet, wat menschelijkerwijze gesproken moge lijk is. De katholieke clubs in de westelijke tweede klasse treffen morgen zoodanige wedstrijden, dat het hun niet gemakkelijk zal vallen hun nederlagen van Zondag jJ. uit te wisschen. In I b bijvoorbeeld trekt HB.C. ten velde tegen H.V.C„ dat uit zijn beide tot nu toe gespeelde wedstrijden alle vier de punten buit maakte. Smit en zijn mannen zullen n-et weinig moeite hebben om te voorkomen, dat zij een nieuw triomfteeken worden aan den zegewagen van hun gastheeren. Volendam staat voor een soortge lijke moeilijkheid. Ook Velox, de gastheer van Zondag is nog geen puntje kwijt geraakt en dus zou het de taak van de wijdbroeken worden om den Utrechtenaren de eerste teleurstelling te bezorgen. We vermoeden dat de wijdbroeken in dezen opzet niet geheel en al zullen slagen en dat de bewoners van de Domstad Zondag avond een nieuwe overwinning mogen noteeren. E.D.O. trekt naar Watergraafsmeer en oischoon deze Amsterdamsche ploeg bekend staat om haar wispelturige buien, houden we het toch óp een klein succesje voor de Haarlemmers. De Spartaan, dat weer eens een goede rol belooft te zullen spelen, moet thuis zijn kans verde digen tegen HF.C. Ons dunkt, dat deze Haar- 'emsche club minder rijk beladen naar de stad van de Hout en de Damiaatjes zal terugkeeren. Hercules zal In Utrecht met alle geoorloofde niJdelen trach'en te voorkomen, dat Kennemers zich te zijnen koste de eerste winst aanmeet. Daarvoor kunnen te Utrechtenaren die zelf te goed gebruiken Hilversum heeft een behoorlijke kans om op eigen terrein van R.CH. te win nen. In I a zien we D.W.V.- zonder twijfel op het ".egenrijke pad der overwinningen voortdwalen. Oe thuiswedstrijd tegen Alcmaria Victrix is nu wel direct geen peuleschilletje, maar van onoverkomelijke moeilijkheden is hier toch voor de hoofdstedelingen geen sprake. Voor Z.F.C. is de opdracht lastiger. De Zaandammers treden aan tegen A.F.C., dat het vorig jaar kampioen werd en zulks nu het er op aan komt natuur lijk gaarne wil herhalen. Een spannende strijd met wisselende kansen ligt hier in het ver schiet. WF.C. kan na zijn uitstekenden start tegen Zeeburgia, ook in Wormerveer van O.S.V. winnen. Zeeburgia daarentegen moet wat meer in zijn mars hebben dan Zondag JJ. om het in Alkmaar tegen de Boys te kunnen klaren. In II a moet Emma, om den rechten weg te blijven bewandelen, de prestatie van Slie- drecht herhalen en U.V.V. in eigen omgeving kloppen. Mislukt dit, dan ligt Martinit Sliedrecht is vrij op de loer, om onmiddel lijk bij de kopgroep te komen, althans, wan neer de Rotterdammers er in slagen bij Vios te winnen. Er zijn echter nog andere candi- daten en tot hen behooren ongetwijfeld de belde Haagsche clubs H.V.V. en Quick, die morgen op het terrein van laatstgenoemde zullen uit maken, wie van hen voorloopig de noogstge- plaatste club uit de Residentie is. Zal ook Spartaan nog bij de leidende groep kunnen komen? De Rotterdammers zullen dan in leder geval hun nederlaag van de vorige week moe ten uitboeten met een zege bij B.M.T., hetgeen hun ook nog niet zoo gemakkelijk zal vallen. Beide strijden overigens met Neptunus en Unitas voor hun eerste winst. In II b mag'O.D.S. niet verliezen wil het voor loopig nog iets in de melk te brokkelen heb ben. De ontmoeting tegen Gouda Is in leder geval een goede gelegenheid om te bewijzen, dat men het nog voortreffelijk kan. De Hol- Iandiaan debuteert tegen V.D.L. Gezien de resul taten van deze ploeg In haar belde eerste ontmoetingen, behoeven de Vlaardingers niet aan een succesvollen Inzet van het seizoen te i twijfelen. De belangrijkste ontmoeting is ech- ter wel die tusschen S.V.V. en U.V.S. in Lei den. Hier komen twee clubs tegen elkaar, die ongeveer even sterk zijn en beide met verbeten energie voor hun kansen zullen vechten. Excel sior begint bij Vriendenschaar. De Rotterdam mers behoeven dezen wedstrijd niet te verliezen. Het programma voor den derden competitie dag vermeldt reeds diverse belangijke wedstrij den omdat na de eerste resultaten de strijd zien gaat afteekenen enverscherpen. Zoo is in de eerste klasse C de ontmoeting 1 E VO I V van het allergrootste belang. Gebouw St. Bavo: „Geel Wit", 6.30 uur, ge wone zittingen, 47 uur. Stadsschouwburg: Droste's Tooneelvereeniging N.A.O. „De Distel", 6.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe wer ken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van L"oy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117 a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Bal paré", voor volwassenen, 2.30, 4.50 en 7 uur. Cinema Palace: „Feest in de Jordaan", voor eiken leeftijd, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor; .Roóde Orchideeën", voor volwassenen, 2.30 en 69 uur üoorloopend. Frans Hals; „Gevangene 317", 2.30, 5 en 7 u. Spaame: „Speculanten", 2, 4 uur, iederen avond 7 uur. Gebouw St. Bavo: „St. Hubrecht", 3 uur. Stadsschouwburg: N.V. Residentie-Toonee! „Lucifer", van Joost van den Vondel (voor de Ver. „Geloof en Wetenschap") Rembrandt: „Bal paré", voor volwassenen, 2'uur, 4.30 en 7 uur. Cinema Palace: „Feest in de Jordaan", elken leeftijd, 11.30, 2 uur, 4.30 en 7 uur. Luxor: „Roode Orchideeën," voor volwas senen, 2 uur, 4.30 en 7 uur. Frans Hals: „Gevangene 317", boven 18 jaar,- 2 uur, 430 en 7 uur. Spaarne: „Speculanten", Woensdag 2.30 uur, Zaterdag 2.30 uur, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur.. Gebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, 7.30 uur, „Haarlems Zanggenot", 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey 10—4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's Schotersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt; „Bal paré", vOor volwassenen, 230, 4.50 en 7 uur. Cinema Palace: „Feest in de Jordaan", voor eiken leeftijd, 2 uur, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Roode Orchideeën", voor volwasse nen, 2.30 en 69 uur doorloopend. Frans Hals; „Gevangene 317", 2.30, 5 en 7 u. Spaarne: „Speculanten", 2, 4 uur, iederen avond 7 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Loomeyer en Zn., BarteljOrisstraat II, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 28320. Op een onzer ontdekkingsreizen in Midden- Afrika had ik mij van m'n kameraden afgezon derd om eens alleen op avontuur uit te gaan. In Australië had ik meer dan eens aan zoo'n opwelling toegegeven; waarom zou ik 't hier dan ook niet doen? Ik bevond mij midden in 't oerwoud. De vochtige hitte bedierf mijn vreugde voor de grootsche natuur; ik was niet in staat van den aanblik dier prachtige boomen te genieten, die volop in bloei stonden en die getooid waren met hel-rooden bloesem. Het zweet gutste in stroomen langs mijn lichaam. Daar kriebelde iets aan mijn oor, aan m'n hals, op mijn rug. Als men z'n voet op den grond zette, krioelde het van mieren, die overal schenen te zitten; roode mieren, witte en zwarte mieren. Spinnen van schrikbaren de afmeting kwa- men er naar keek, hoe af- schuwelijker werden zij. En dan die reuzen-duizendpeoten, die als ze over je hand kropen, een lang, vurig it>od spoor achterlieten! Voorzichtig baande ik mij een weg door de ontelbare slingerplanten. Moe leunde ik nu en dan tegen een vermeenden woudreus, die echter vaak als een tak afbrak, omdat de mieren hem totaal hadden uitgevreten. De nacht viel snel in en ik verweet me zelf, dat ik in dit gevaarlijke oerwoud alleen op avontuur was uitgegaan, 't Eenige wat ik doen kon, was, direct den terugtocht aanvaarden. Ik haalde m'n electrische zaklantaarn voor den dag, om den weg te vinden. Maar ik had nog geen tien meters afgelegd, toen ik van ont zetting als aan den grond genageld bleef staan. De lichtstraal uit m'n lantaarn bleef rusten op den kop van een kolossale slang. Met sid derende hand hield ik m'n lamp zóó, dat ik het ondier, dat als een lange kabel van een tak naar beneden hing, goed in 't vizier had. Het koude zweet brak mij uit; m'n tanden klapperden. Ik kon niets anders doen dan sta ren naar het reptiel, dat eenige meters vóór mij daar hlhg te bengelen. Z'n dikte was zóó om vangrijk, dat een man er zich gemakkelijk achter kon verbergen. Alleen de kop was naar verhouding klein en de vreemd glanzende oogen schitterden eigenaardig. Maar waarom, vroeg ik me af, bleef het dier zoo onbeweeglijk? Berekende het soms de kansen van een aan val? M'n eerste opwelling was, de beenen te ne men, maar m'n beenen waren als verlamd. Het scheen, alsof ik een verschrikkeiijken droom had, waarin men voor onheil wil vluchten, doch niet In staat is van de gevaarlijke plek weg te komenWas het mijn zaklantaarn, die het ondier als gehypnotiseerd gevangen hield? Het hing onbeweeglijk met z'n staart aan den tak naar beneden, den kop iets naar voren ge bogen. Ik meende duidelijk te zien, hoe z'n tong zich snel heen en weer bewoog. Ik voelde links in mijn zak naar m'n revolver en eensklaps scheen ik tot bezinning te komen, voorzichtig nam ik het wapen in de hand, wis selde m'n zaklantaarn van de rechter- in de linkerhand, mikte op den kop en schoot totdat m'n revolver leeg was. Daarop viel weer een doodsche stilte om mij heen. Het reptiel was van den tak gevallen en niet meer te zien. Spookachtig rees het oerwoud rond mij om hoog! Plotseling hoorde ik achter mij de takken kraken. Snel laadde ik opnieuw mijn revolver en juist wilde Ik er weer op los schieten, toen lk in. den lichtstraal van mijn lantaarn een nog er zag. De man, die mij onbekend was, scheen angstig te zijn. Z'n angst gaf mij moed en ik riep hem toe: „Wat doe jij hier?" Hij kwam langzaam nader en keek me vra gend aan. Ik liét m'n lantaarn op den grond schijnen en keek voorzichtig rond. Daarna zei ik: „Er was hier een reuzenslang." Nauwelijks had ik dit gezegd, of de neger lachte, waarbij hij grijnsde en twee rijen parel witte tanden liet zien. „Wat is er? Wat heb je?" schreeuwde ik weer. Hij scheen me te verstaan. „Mijnheer," zei hij en trok me aan den arm. „Mijnheer, niets reuzenslang," en wees lachend naar den grond. Voorzichtig trad ik op den boom toe, waaraan een paar minuten geleden de slang nog ge bengeld had. Toen ik bijlichtte, zag ik op den grond de huid van een boa-constrictor liggen. Ik wist niet wat te zeggen. Een groot slangen- vel had mij een geweldigen schrik aangejaagd! „Ik heb ze gevangen, mijnheer," verklaarde de neger vertrouwelijk en vergenoegd. „Ik heb ze aan dezen boom gehangen, omdat ze zoo stinkt. Ik verkoop slangenhuiden. Wilt u deze als aandenken koopen, mijnheer? Ze kost slechts tien shillings." Wat moest ik doen? Zwijgend gaf ik den man het gevraagde. Ik verzocht hem echter over het voorval te zwijgen. Hetgeen hij, heftig gesticuleerende, beloofde. Thans hangt de slangenhuid in mijn studeer kamer. Aan vrienden en kennissen vertel ik de historie op m ij n manier. Daar bengelde de slangwilde zich op mij werpenop een afstand van drie meter. Toen velde ik het on dier neer met één enkelen kogel door den kop. Ik moet nog vermelden, dat de boa-constric tor slechts zelden langer dan vijf zes meter wordt. De negers echter rekken de huiden der gedoode reptielen dikwijls tot het dubbele uit; dan kunnen ze er meer geld voor vragen. (Nadruk verboden) BERLIJN, 4 Oct. Officieus wordt gemeld: Nopens de ontmoeting van heden tusschen Fiihrer en Duce op den Brenner, verwijst men in politieke kringen alhier naar de verklaring in het officieele communiqué, dat alle vraag stukken, die belde landen raken, binnen het kader van de regelmatige Duitsch-Italiaansche gedachtenwisseling behandeld zijn. Indien het communiqué niet In bijzonderheden verraadt, welke vraagstukken besproken zijn, dan moet het feit in gedachte gebracht worden, dat reeds bij de besprekingen van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken met Mussolini en Graaf Ciano te Rome gemeenschappelijk en eenparige conclusies getroffen en besluiten voor de toekomst genomen, alsmede omtrekken van een nieuwe orde geschetst zijn, die zich van het Noorden van Europa tot in het heetste van Afrika zullen doen gelden. Het front van dezen reorganisatiestrijd is met het driemogendhedenpact tot het totale front ter bevrijding van de wereld van de En- gelsche willekeur gegroeid. De ontmoeting op den Brenner is op een oogenblik geschied, naar men in dezelfde krin gen betoogt, waarop de Engelschen hun rijk niet slechts aan de Theems, maar ook aan het Suezkanaal moeten verdedigen. De beide as- mogendheden zijn besloten hun vooruitziende politiek, zoowel op diplomatiek als militair ge bied zonder compromissen tot de definitieve overmeestering van den Engelschen tegenstan der voort te zetten, hem geen pauze te gunnen en hem te verslaan. Duitschland en Italië be schouwen de problemen van het groote gebied van Europa, dat zij ten nauwste met dat van Afrika verbonden achten en waarvan zij de re organisatie in hun vaandel geschreven hebben, als een geheel en nemen dienovereenkomstig hun militaire zoowel als diplomatieke besluiten. TEN BATE VAN Eerstgenoemde heeft zich na de nederlaag tegen DEK keurig hersteld en krijgt thans een elf tal te bekampen dat reeds twee fraaie overwin ningen op zijn boekje heeft. Een derde zege van de IJmuiderclub zou dit elftal sterk favoriet maken voor de bovenste plaats terwijl I E V dan een aardig eind op den achtergrond komt. Een uitslag voorspellen is zeer moeilijk al zijn we geneigd I E V de beste kansen te geven. Eenzelfde ontmoeting vindt plaats in Bever wijk tusschen DEM en Geel Wit. Hier staat de thuisclub weliswaar voor een moeilijke opgave maar geheel en al onoplosbaar lijkt ons deze toch niet. De Pauselijken hebben wel twee overwinningen binnen maar de tegenstanders behoorden tot de zwakkere zusjes In elk ge- va) zou een derde Geel Wit-zege deze club eveneens onder de favorieten brengen. Dat D E. K. zich daaronder zal weten te handhaven meenen we te moeten aannemen al zal het be zoekende T Y B B 2 zich niet zonder meer ge wonnen geven en mogelijk zelfs in staat moet wonnen geven voor een verrassing te zorgen Alliance moeten we een behoorlijke kans ge ven na het fraaie succes van den vorigen Zon dag. Ditmaal is Onze Gezellen 2 de tégenpartuj en daarvan kunnen Roozen es. wel winnen Van belang is voorts de strijd tusschen Voge lenzang en Concordia. Beiden boekten twee ne derlagen zoodat de verliezende party leeiyk on deraan zal biyven bengelen. Een geiyk spel lijkt ons hier niet uitgesloten. Na de eerste resultaten hebben zich in de tweede klasse twee ploegen aan het hoofd ge bracht die béiden nog geen puntje verspeelden Dit zijn NASenTYBB3. Voor beiden zyn de vooruitzichten ook thans zeer gunstig want we zien NAS zeer zeker winnen by het zwak ke O I V 2 terwijl T Y B B 3 daarvoor welis waar meer moeite moet doen tegen de op bezoek komende Hoofddorper Boys. Maar uiteindeiyk zien we T Y B B toch wel winnen. Een stryd tusschen twee geiykwaardige krachten ls de ontmoeting H B C 3—T Z B. Beide ploegen kunnen In deze afdeeling een hartig woordje meespreken maar de verliezen de party raakt voorloopig iets achterop.Mis schien doet het terrelnvoordeel de balans in het voordeel van H B C 3 overslaan. Van Nispen moet by I e V 2 op bezoek en kan daar, mogeiyk na harden stryd, de belde puntjes veroveren, terwyi Sanstpoort 3 op eigen veld zeker de meerdere biyft over V V E 2 Voor de overige wedstryden raadplege mei- het hieronder vermelde programma. IC DEK—TYBB 2. VogelenzangConcordia. AllianceOG 2. DEM 2—Geel Wit. IEVOIV. 2C TYBB 3Hoofdd. Boys. IEV 2Van Nispen. OIV 2—NAS. Santpoort 3—WE 2. HBC 3TZB. 3C Geel Wit 2—DSS 2. VCVConcordia 2. BSM 2—TZB 2. TYBB 4Alliance 2. 3GTYBB 5—IEV 3 DEK 2Santpoort4. OG 3—NAS 2. 4B Hoofdd. Boys 2VógelenZahg 2. Van Nispen 2—Santpoort 5. Geel Wit 3—HBC 4. DEM 4—TYBB 6. Junioren: A. C OGaTYBBa. DSSaAlliance A. G LEVb—IEVa. OBbTYBBc. Santpoort—TYBBb. DEM—OlVa. OGc—DSSb. A. H NASVan Nispen 2. VCV—BSM. De geel-zwarten spelen in Beverwük in de navolgende opstelling: P. Stals, J. Smit, J. ten Bosch, W. v.d. Lit, W. Verhallen, G. Zandstra, J. Huneker, J. Roelofs, J. van Riel, C. Vessies, A. v. d. Drift. Op Maandag 7 October herdenkt de Damclub ,Het Noorden" haar vyfjarig bestaan met een simultaan-séance te geven door den heer P. H. Meurs in de bovenzaal café Suisse aan den Rijksstraatweg. Zendt mij direkt een lot, want ik wil een kans maken op de prachtige zilveren voor werpen, die worden verloot en daardoor tevens het nobele doel steunen. Het bedrag is overgemaakt op de post rekening der Ver. t. bestr. der tuberculose, No. 119600. Prijs per lot 1.-. - 500 prijzen. - 10.000 loten. A.s. Zondag 6 Oct. zal om 930 uur het vertrek van de Zomervaart plaats hebben voor het rijden van een wedstrijd over 40 K.M. De uitgestelde clubontmoeting met R. K. Am sterdam zal vermoedelijk op Zondag 13 Octo ber plaats vinden. O* arm van Mn fiecjer iigeontoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij rich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2