Reportage uit het geteisterde Haarlem Laatste Nieuws WAAR DE FILMBAND ROLT hEbï U Noq PIJLTJESDAG Onjuiste speculaties over een compromis Samenwerking in de tabaksindustrie Het slachtverbod van gevogelte NIEUWE DISTRIBUTIE. BONS ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 Burgemeester en commissaris van politie vertellen over de ramp BEGRAFENIS PASTOOR BILARS Veilingsvereeniging Hillegom qEEN AchTERlichT? WANDELSPORT PROPAGANDAWANDEL- TOCHTEN GAAN DOOR Zij worden vandaag en morgen gehouden BEVERWIJK HULP AAN GETROFFEN MEDEBURGERS Een mooie daad Verkooping HAARLEMMERMEER SANTPOORT BLOEMBOLLENVEILING TE LISSE Voor de Katholieke Jeugd' beweging (Gedeeltelijk geplaatst in een deel van de vorige oplage.) Duitsch weermachtsbericht VLIEGVELDEN MET SUCCES BESTOOKT Fabrieken en treinen aangevallen Rome en Berlijn willen strijd tot het einde (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LUXOR-THEATER Roode orchideeën REMBRANDT-THEATER Bal paré CINEMA PALACE „Feest in de Jordaan" FRANS HALS Gevangene 317' SPAARNE-THEATER Speculanten Voor vleesch en vleeschwaren Broodbon no. 9 Bloem en meel r uttersw ar e)) Weer bommen op ons land Een do ode te Hellevoetsluis Generaal Vuillemin verlaat militairen dienst Baron de Vitrolles te Londei1 omgekomen Nieuwe Belgische leening Verhooging voornamelijk van directe belastingen Schuilkelders voor kinderen etf a.s moeders te Berlijn STAD Het programma van den K.R.O. werd gis terenavond om kwart over acht een kwartier onderbroken voor een radioreportage uit het zoo geteisterde Haarlem. Na een korte inleiding zette de burgemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, het ver loop van het nachtelijk drama uiteen. Hij her innerde aan den bominslag, die in Juni aan de Leidsche Vaart plaats had en waarbij o.a. een agent van politie, die zijn plicht deed, hét leven liet. Het gebeurde in den nacht van 3 October mag niet minder dan een ramp genoemd worden. De burgemeester deed persoonlijk onmiddellijk een rondgang door de geteisterde woonwijken en aanschouwde de ontzettende gevolgen van de achttien brisantbommen. Hij uitte mede namens de Haarlemmers zijn diep medeleven met de slachtoffers en allen die groote schade hebben ondervonden. Daarna was het woord aan het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, den commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck. Deze zeide, dat de geneeskundige dienst en de brandweer onmiddellijk na het eerste lucht alarm op hun post waren. De doktoren en de vele dames en heeren bleven onvermoeid den geheelen nacht hulp verleenen. Aan het kranige optreden van de vrijwillige brandweer en van, den Luchtbeschermingsdienst was het te dan ken, dat de drie ernstige branden ter plaatse bedwongen konden worden. De vrijwillige oprulmingsploegen hebben onder zeer gevaarlijke omstandigheden ieder oogenblik dreigde instortingsgevaar van huizen de lijken en gewonden geborgen. Daar de politie niet voldoende personeel beschikbaar had. hebben ongeveer 50 matro zen en mariniers van den Opbouwdienst voorbeeldig werk verricht. Het zou niemand verwonderd hebben, wan neer dit ontzettende bombardement in het betrekkelijk klein gedeelte van Haarlem een paniek veroorzaakt had. De bevolking heeft zich echter buitengewoon correct en zeer ge disciplineerd gedragen, hetgeen niet -het minst te danken is aan gehouden cursussen en in de pers verschenen artikelen. De interviewer vroeg den commissaris nog of in dit stadsgedeelte militaire doelen aanwezig waren, waarop de commissaris antwoordde, dat voor zoover hem bekend was, deze doelen in dit gedeelte van de stad niet aanwezig waren. Vervolgens ging de verslaggever met de mi crofoon de in rouw gedompelde stadswijken in. Een lid van den geneeskundigen dienst en een lid van den Luchtbeschermingsdienst vertelden hun ervaringen. De reportage eindigde met het uitspreken van diep respect voor de mannen, die op hun post zijn gebleven. Op het kerkhof bij de parochiekerk van O. L. Vr. van Zeven Smarten in Oud-Schoten is gis terenmiddag in het familiegraf ter aarde besteld het stoffelijk overschot van pastoor H. Bilars uit Langeraar. De absoute werd verricht door kapelaan B. Henning uit Rotterdam met as sistentie van kapelaan B. Swietzar en kapelaan J. Reiber. Rondom het graf schaarden zich het kerkbestuur, armbestuur en enkele der parochia nen met den burgemeester van Langeraar, pastoor P. van Eeden en kapelaan van Teydinge der parochie in Haarlem-Noord, pater de Greeve, Montfort., en vele oud-vrienden uit Oud-Scho ten. Vrijdagmiddag werd te Hillegom een spoed- eischende vergadering gehouden van de Coöpe ratieve Veilingsvereeniging Hillegom U.A. De voorzitter, de heer W. Veldhuizen Van Zanten, opende de vergadering en zette kort en duidelijk uiteen de reden tot het houden van deze belangrijke vergadering. De verstandhouding van het bestuur maakte het namelijk noodzake lijk, dat een nieuw bestuur werd gekozen. De vergadering was druk bezocht en had een rustig verloop. Bij stemming werd het volgende bestuur ge kozen: J. B. Mesters met 44 stemmen, W. R. Veldhuizen van Zanten met 43 stemmen, P. N. „Morgen ga ilc ervoor zorgen f „O, ja, da'» waar ook....** „Ik heb nog geen tijd gehad"*. Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen {en botsingen l) veel is» minder goed dan *n ftetsachtei Ücbt op z'a eentje t cuws Jonkheer met 43 stemmen; op Hermans, aftre dend, en Kramer werden 6 stemmen uitge bracht en op G. Verbruggen 5 stemmen. Hierna werd de vergadering gesloten. Door den Procureur-Generaal is thans toe stemming verleend voor het houden van de Pro- papanda-Wandeltochten van den Ned. Wandel Bond te Haarlem, op Zaterdag 5 en Zondag 6 October. De start heeft plaats van café-restau rant „Dreefzicht", Haarlemmerhout, op Zater dag om 2 uur en Zondag om 10 uur. Inschrijvingen kunnen geschieden bij den heer H. F. Kooien, Eikenstraat 60, Haarlem, en tot een half uur voor den start. Het comité Hulp in Nood maakt bekend dat de organisatie van de inzamelingsactie ten behoeve van de getroffen gezinnen in voorbe reiding is. Tal van voortvarende en offervaar dige burgers hebben reeds toezeggingen ge daan tot een bedrag van eenige honderden guldens, terwijl hiernaast als een prachtig voorbeeld van de wijze waarop geholpen kan worden, door eenige zakenlieden 100 el vitrage werd toegezegd. In afwachting van de te organiseeren hulp actie kunnen directe geldelijke toezeggingen reeds mogelijk maken, dat de eerstnoodige maatregelen worden getroffen. Zij, die goede meubelen, beddegoed en ander huisraad be schikbaar kunnen stellen, gelieven hiervan ten spoedigste kennis te geven ten raadhuize, of bij mevr. Moens en bij ondergeteekende. Beschikbaar huisraad, waarvan kennis gege ven is voor Zaterdag 12 uur, wordt Zaterdag middag per auto van huis gehaald. Die spoedig helpt, helpt dubbel. Namens het comité Wethouder W. v. DOK Alkmaarscheweg 120 tel. 3031 Naar wij vernemen heeft de Winkelierscom binatie „Plan West'' een bedrag van f 100 be schikbaar gesteld ten behoeve van de slacht offers van den bominslag in de Grensstraat. Gistermiddag is in hotel Ter Burg, ten over staan van de Notarissen J. Th. Hermans te Amsterdam en D. M. Klijzing te Haarlem, pu bliek verkocht: het woonhuis en verdere op stallen, met tuin, boomgaard en grond, te Vel- sen, aan den Rijksweg 240, groot 51.60 Are. Het perceel werd opgehouden tot f 11.600 en bij afslag gemijnd door J. Jongejans te IJmui- den, op f 700. Opbrengst f 12.600. Vuilnisophaaldienst Vanwege de dras tische beperking in het gebruik van benzine zal het vanaf Maandag 7 October as. niet meer mogelijk zijn om haardasch en vuilnis en andere afvalstoffen te laten ophalen in die dorpen en buurtschappen, waar dit tot nog toe gebruikelijk was. Ieder burger zal zich dit ongerief moeten laten welgevallen en zijn best moeten doen om zich aan te passen aan dezen nieuwen toestand. Daarom wordt dringend aangeraden om aardappelschillen en overgebleven eetwaren mee te geven met den schilleboer, van papier natte ballen te maken, welke zeer goed brand baar zijn, doozen en alle rommel, welke brand baar is, op een geschikte plaats achter in den tuin en op voldoenden afstand van een ge bouw te verbranden en aldaar in een hoekje te begraven, wat moeilijk op andere wijze kan worden Opgeruimd. Goed voorbeeld. Een bewoner uit het Bad hoevedorp, die aanspraak kon maken op een geldelijke vergoeding voor aan Duitsche militai ren verleend kwartier en van den burgemeester bericht had ontvangen dat dit weldra zal wor den uitbetaald, heeft deze verzocht om het hem toekomende kwartiergeld niet in zijn handen uit te betalen, doch te willen storten in de kas van de commissie vair samenwerking voor bij zondere nooden van de gemeente Haarlemmer meer, penningmeester T. Boll, raadhuis, Hoofd dorp (postrekening no. 123323) Dit goede voorbeeld van warm gevoel van saamhoorigheid en gezonden burgerzin moge anderen prikkelen tot navolging. R.K.S.V. Santpoort. A.s. Zondag zal Sant poort 1 na een lange rustperiode voor het eerst spelen in de nieuwe competitie tegen Schoten 1. Santpoort 1 zal hier meteen goed moeten starten, wil ze tegen het sterke Schoten 1 suc ces behalen. De wedstrijd wordt gespeeld aan de Kweekerslaan en begint te 14.00 uur. Santpoort 1 verschijnt in de volgende opstel ling: C. Nijssen (doel); J. Nijssen, D. Nijssen (achterhoede), Maarschalk, C. Tromp, F. Tromp (middenlinie), Gerrits, v. d. Pieterman, Bak- kum, Oosterholt, Kaldenbach (voorhoede). Het programma voor Zondag 6 October luidt: Santpoort 1Schoten 1 2 uur; Santpoort 3 V.V.E. 2, 12 uur; D.E.K. 2—Santpoort 4, 12 uur; Santpoort jun.T.Y.B.B. b, 12 uur. Wederom brand. Voor de tweede maal binnen 5 dagen werd de brandweer gealar meerd. Woensdagmiddag te 13.00 uur ging de sirene voor een brand, die was uitgebroken langs de Spoorlijn bij de Willem de Zwijger laan, op dezelfde hoogte als verleden week, doch nu aan de andere zijde. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon verdere uit breiding voorkomen. Vermoedelijk zijn vonken van een locomotief van een goederentrein de oorzaak. Waarschuwing. Men zij nogmaals gewaar schuwd, dat men, wanneer het afweergeschut in werking treedt, binnen moet blijven en ook niet voor het raam moet gaan staan. Prijsnoteering van de gehouden veilingen van 27 September en 1 October door de Coöp. Vei lingsvereeniging „Hillegom" U.A. te Hillegom. Vroege Tulpen: Artus I 190, Attraction I 200, Brillant Star I 275, II 265, III 125, Cochenille Due III 145, Couleur Cardinal I 285, II 275, III 175, Couronne d' Or I 190, II 165, III 120, Cram. Brillant II 160, III 120, Diana I 190, II 165, III 120, Due de Berlin II 240, III 200, Electra I 200, II 170, El Toreador II 200, Fred Moore II 160, III 120, Gen. ó'e Wet I 190, II 165, Grand Due II 160, III 120, Hobbema I 195, II 160, Ibis I 285, II 270, King of the Yellow III 120, 1' Aurore III 120, La Candeur I 190, II 160, La Reine Max I 190. II 160, III 120, Marchal Niell I 210, Mr. v. d. Hoef I 210, Mon Trésor II 160, Murillo II 165, Oylm- piade II 160, Orange Nassau I 215, II 170, Peach Blossom III 120, Pink Beauty I 200, Prins van Oostenrijk I 225, II 170, Rose Précose II 160, Rij zende Zon I 190, Salvator Rose III 120, Theeroos I 190, Thournesoll III 150, Titiaan II 180, Triumphator I 190, II 160, Van der Neer II 165, III 120, Vuurbaak I 200, II 170, Witte Due Max II 160. Ill 120, Witte Valk I 160. Darwin-tulpenBaron de la Tonnaye I 160, II 135, Bartigon I 220, Bleu Aimable II 140, Euter pe I 160, Clara Butt I 165, II 140, III 35, Farnc. Sanders I 160, Le Nötre I 160, II 135, Pride of Haarlem I 160, II 135, Pr. Elisabeth I 160, II 135, Rev. Ewbank I 160, II 135, Rose Copland I 160, II 135, III 38, The Sultan I 160, II 135. Vict, d' Oliviere I 170, II 135, White Queen III 35, Win. Copland I 180, II 135, Wm. Pitt I 160,- II 135, Zulu I 160, Zwanenburg I 160. Enkele late Tulpen: Gouden Kroon I 160, Ingl. Yellow I 160, II 135, La Merveille I 160, Mrs. Ellen Wilmoth III 135, Mrs. Moon III 140, Moonlight III 135, Orange King II 160, III 135, Themis II 160, II 135, Parkiet Fantasie I 160, II 135. Ill 46 cent. Mdt. Handel I 160, II 135, Mdt. Kiel. Triumph I 160, II 135, Mdt. Weber I 160, II 135. T.T. Cornifoi'Us I 160, T.T. Rijnland I 160, T.T. Teiescopium I 160, T.T. Ursa Minor I 160, II 135 cent. I is zift 12, II is zift 11, III is zift 10. Narcissen: Early Surprise 600 per mand 130, Elvira 400 per mand 130, King Alfred 250 per mand 175, Lauens Koster 250 per mand 200, 1' Innocence 500 per mand 100, Ornatus 350 per mand 125, idem 1500 per mand 35, Sir Watkin 450 per mand 85, Tréserve 200 per mand 200. Von Sion 700 per mand 110, Van Waveen's Giant 225 per mand 190, Whrestler 400 per mand 330, alles in centen. Texelsche Slons per kist van 20.00 tot 30.00. Golden Spur (Texel) 800 per kist 155, 900 per kist 135, 1000 per kist 115 cent. Èijgoed: Crocus geel 9 76. 8 30. idem bont 8 20, 7 8 cent, idem Ehchantres 9 40 cent, Kathl. Parlow 9 45 cent, Mont Blanc 9 55, 8 31 cent, Purp. er. fl. 10 39, 9 25. 8 18 cent. Sir Walt. Scott 9 30, 8 20, 7 9 cent. Iris Yellow Queen 7 28 ct. Idem Withe Queen 9 36, Scilla Camp. 9 13, enk. Galanthus 5 op 110 cent. Mogen wij dit jaar heel dringend den Pijl tjesdag voor de Jeugdbeweging aanbevelen? Zooals vorige jaren zal U dit keer op ZON DAG a.s. 6 OCTOBER vóór he>t kerkportaal na de H.H. Missen ons pijltje worden aangeboden. U kent de hooge beteekenis van het katho lieke jeugdwerk: wij helpen de Ouders in hun zware taak van opvoeding; wij helpen de Kerk, die in de jeugdbeweging het middel heeft, zich van haar vormende taak te kwijten; wij helpen het Burgerlijk samenleven door onze meisjes en jongens hun plichten als staatsburger en gemeenschapsmenschen bij te brengen. Voor Ouders, Kerk en Staat is ons jeugdwerk van groot belang; voor het jeugdwerk zelf fs deze taak ontzettend zwaar. Het is toch wel duidelijk, dat de jeugd juist omdat zij nog jeugd is onmogleijk het ge- heele werk der jeugdbeweging kan financieren. Hier is de hulp van Ouderen noodzakelijk. Slechts één keer per jaar heeft het Bisdom- melijk Jeugdwerk de gelegenheid uw hulp in e roepen. Laat daarom alle leden van uw gezin ons pijltje koopen. Brengt daarvoor blijde het offertje van uw stuiver, uw dubbeltje, uw kwartje. Wij danken U bij voorbaat. Diocesane Jeugdraad in het Bisdom Haarlem voor de Mannelijke en Vrouwelijke Jeugd. BERLIJN, 4 Oct. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De vergeldingsaanvallen op Londen en de aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland werden ondanks de moeilijke weersgesteldheid met suc ces voortgezet. In een gasfabriek in het Noord- Westen van Londen volgde op de bomontplof fing een hooge steekvlam. Gevechtsvliegtuigen deden met bijzondere doortastendheid aanvallen op twee wapenfabrieken in Coventry bij Ches ter. Voltreffers verwoestten in beide fabrieken montagehallen en machines. Voorts werden met succes aanvallen on dernomen op verscheidene vliegvelden in het stadsgebied van Londen alsmede op het vliegveld van St. Eval in het graafschap Cornwall, waar hangars, schuilplaatsen, startbanen en vliegtuigen op den beganen grond vernield werden. Bijzonder doeltref fend was een bomaanval op het vliegkamp van Sheerness. Voltreffers kwamen neer op aangetreden troepen, en een deel van de schuilplaatsen geraakte in brand. Ten noor den van Londen deden afzonderlijke Duit sche gevechtsvliegtuigen met zichtbaar suc ces aanvallen op spoorwegtransporten en verstrooiden colonnes vrachtauto's. In tegenstelling tot het optreden van het Duitsche luchtwapen hield de vijandelijke lucht macht zich overdag en des nachts bijna volko men gereserveerd. Slechts een enkei vliegtuig viel in het Westen van Duitschland een fabriek aan, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen naar de kust van Noorwegen; de hier uitgeworpen bommen bleven zonder uitwerking. Een aan valler werd door jagers neergeschoten. De gezamenlijke verliezen van den vijand be droegen gisteren drie vliegtuigen. Vier eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. Bij de aan vallen op de wapenfabrieken in Midden-Enge land onderscheidden zich gevechtsvliegtuigen onder bevel van den eersten luitenant Neu mann en van luitenant Bischoff door bijzon dere dapperheid. Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) BERLIJN, 3 October (V.P.B.) De gesta dige diplomatieke actie van de spilmogendheden heeft sommige buitenlandsche kringen er toe veleid, hieraan onjuiste speculaties omtrent de oorlogspolitiek der spilmogendheden vast te knoopen. Deze oorlogspolitiek echter, zoo houdt men niet op te verzekeren, is uitsluitend m onveranderlijk op één doel gericht, n.l. den oorlog tegen Engeland tot het zegevierende einde toe te voeren. Geruchten over een z.g. bereidheid van Duitschland en Italië om tot een compromis over te gaan, missen iederen grond. Noch in politiek, noch in militair opzicht voelen deze mogendheden er iets voor, om halverwege te blijven staan, nadat de Engelsche politiek de laatste vredeskansen heeft afgeslagen. De ge- heele diplomatieke activiteit van de verbonden mogendheden is op een volledige en onbeperk te overwinning gericht. Ook de besprekingen, die eerst te Berlijn en toen te Rome met Ser rano Suner gevoerd zijn, moet men in het licht van deze vastberadenheid wat betreft de voort zetting van den oorlog beschouwen Naar ons wordt medegedeeld zijn er in den laatsten tijd besprekingen gehouden tusschen de fabrikantenorganisaties in de sigaren-, de sigaretten- en de tabaks industrie. Deze besprekingen hebben geleid tot de instelling van een Industrie-Tabak-Com missie (I.T.C.), waarvan de samenstelling dezer dagen definitief is vastgesteld. Tot voorzitter werd benoemd mr. J. Martin Muller te Amsterdam, tot secretarissen mr. B. Colenbrander en mr. M. J. C. Vrij. Het bureau van de commissie is gevestigd: Willem de Zwij gerlaan 110, 's-Gravenhage, 'telefoon 556460. De I.T.C. heeft o.m. tot taak het contact tusschen de drie verwante industrieën te be vorderen en de vraagstukken, die deze bedrijfs takken betreffen, gezamenlijk onder het oog te doen zien. Bovendien zal de I.T.C. fungee- ren als orgaan van advies en van overleg ten opzichte van regeering en officieele instantie. Het overleg met de groepen, belang hebbende bij de ruwe tabak, zal spoedig worden hervat en, naar reeds thans mag worden aangenomen, leiden tot een nauwere samenwerking tusschen deze groepen en de drie tabakverwerkende industrieën. In de bladen van Dinsdag j.l. is officieel het slachtverbod van gevogelte bekend gemaakt, waarbij is bepaald, dat het slachten en afleve ren van gevogelte zonder machtiging van de centrale te Beekbergen verboden is. Dit heeft bij de, poeliers, met name in de hoofdstad, de vraag doen rijzen wat er met den voorraad moe$t gebeuren. Thans is vanwege de centrale te Beek bergen na overleg met de poeliers en de politie bekend gemaakt, dat de voorraad reeds geslacht of nog levend gevogelte, dat voor de afkondiging van het verbod reeds in het bezit van den poelier was tot Zater dag- respectievelijk Zondagavond, kon wor den uitverkocht. De nieuwe voorraad mag echter noch geslacht, noch afgeleverd wor den. Ofschoon „Roode Orchideeën" geen film is, welke per se op de sensatie van een ongedacht en pakkend moment is aangewezen onge twijfeld een groote verdienste willen wij den lezer toch de story van deze voortreffelijke spionnage-verfilming niet gaan onthullen. Ten slotte is vooral een dergelijke film toch steeds gestuwd in de richting van een hoogtepunt, dat niet ten volle bereikt kan worden, wanneer de climax wordt onderbroken door momenten, die voor den toeschouwer niet nieuw meer zijn. Maar zooals gelegd is „Roode Orchideeën" op deze behandeling volstrekt niet aangewezen. Ook als men het filmgebeuren kent, blijft er nog voldoende ie genieten over van dit uitste kende Sonora-product, dat allereerst uitmunt door een stijlvolle ontwikkeling van het film verhaal. Hier is geen sprake van cacophonische schietpartijen, die heele politielegioenen in het geweer brengen; er zijn ook geen als uitsmijters toegetakelde boeven, die op de hoeken van stra- en staan en hun pruimen verschuiven achter hun kiezen. De boeven van Nunzio Malosomma's avon- urenfilm vormen een bende, welke, naar den uiterlijken schijn althans uit een kringetje ga lante heeren bestaat, in werkelijkheid echter een wonderlijke combinatie is van geslepenheid en gewetenloosheid, met aan het hoofd een professor, die om den drommel niet verstrooid is en die slechts éénmaal mat wordt gezet. Albrecht Schoenhals vertolkt de rol van den sympathieken Nicu, die geen gevaar te groot acht, wannéér hij zijn ter dood veroordeelden vriend en ook zichzelf daarmee redden kan. Een voortreffelijk tegenspeelster is Camilla Hom als de avonturierster, die weliswaar geen vrees kent, maar tenslotte wel degelijk haar moei lijkheden heeft, wanneer het den bendeleider behaagt ook haar zijn bevelen te geven. Ca milla Hom speelt deze rol uitstekend. Haar pendant Olga Tschechowa vervult een onge compliceerde partij ook op volkomen ongecom pliceerde wijze. Herbert Hubner is de groote onbekende, zooals die in 's werelds befaamste misdadigerscentrum een schitterende carrière zou veroveren! Al bij al weer eens een spion - nage-film, die boven de middelmaat uitsteekt. Een boeiend verhaal, een logische ontknooping en een uitmuntende verteltrant maken „Roode Orchideeën" tot een filmwerk, dat door vol wassenen beslist zal worden gewaardeerd. Karl Ritter heeft een film gemaakt op het bekende thema van den strijd tusschen de zucht naar eer en roem eenerzijds, de onvolprezen liefde aan den anderen kant. Hij heeft daar voor als hoofdpersoon genomen de jeugdige danseres Maxi Brunnhuber, die met alle geweld carrière wil maken en in haar onschuld zonder eenige bedenking den financieelen steun aan vaardt van dr. Heisterkamp. Deze was in Mtin- chen om er zijn zoon Hansjürgen aan de uni versiteit te introduceeren en heeft het bekoor lijke meisje daar ontmoet op het bal paré, met het gevolg, dat hij hevig verliefd op haar ge worden is. Bij Maxi zelf is er echter van liefde geen sprake. Wel wordt zij plotseling verliefd als ze op een volgend bal Heisterkamp's zoon, Hansjürgen, ontmoet. Wanneer deze echter de weelde ziet, waarin zij leeft en verneemt hoe zij zich deze luxe heeft verworven, verlaat hij haar vol bitterheid. Van een zijner collega's hoort hij later dat zijn vader voor een knap balletmeisje een mooie villa heeft gehuurd. Aanstonds be grijpt hij dat dit meisje Maxi is. De oude heer komt dan weer naar de stad om Maxi te zeg gen, dat zij om haar naam geen schade aan te doen, weer naar haar eigen omgeving moet terugkeeren, waar hij haar evengoed zal blijven steunen. Op dat moment echter stormt Hans jürgen bij hen binnen en woedend keert hij zich tegen zijn vader, waarna hij het huis verlaat. Maxi wil echter in dat huis ook geen minuut meer blijven en volgt haar geliefde, waarna bei den voor hun vrienden en bekenden eenigen tijd spoorloos verdwijnen. Hansjürgen, die kunst zinnige aspiraties heeft, declameert in een ar- tistenkroeg en Maxi verschuilt zich uit angst bij een oude dienstmaagd, die haar geheim toe vluchtsoord niet zal verraden. Maar natuurlijk komen de twee tenslotte weer boven water. Het echtpaar Heisterkamp ontdekt zoonlief in de kroeg, waar hij door een vriend van zijn kunstzinnige aspiraties wordt genezen en ge zamenlijk trekt mén dan op onderzoek uit naar de verblijfplaats van Maxi, welke dan ook spoe dig gevonden is. Een groot feest, een bal paré in zakformaat, is de bezegeling van de verschil lende liefdes, die zich in deze film ge- en her vonden hebben. Volwassenen. Een Nederlandsche film met een lach en een traan, grapjes en bekende liedjes, een Jor- daanbruiloft en veel clownerie. Hans Nosseck, die „Feest in de Jordaan" re gisseerde, nam als uitgangspunt Herman Bou- ber's tooneelstuk, dat een dankbaar gegeven in houdt. Het is een film, die er mag zijn. De re gisseur, cameraman en de spelers: Elsensohn. Annie Verhulst, Aaf Bouber, Bouber, Sylvain Poons, hebben eer van hun werk. De handeling speelt zich af tusschen Ant en Thijs. Ze zijn 20 jaar getrouwd, maar Ant, die het gezinsleven door drank verwoest ziet, wil gaan scheiden. De scheiding gaat zich voltrek ken. Dan ziet Thijs in, dat hij de schuldige is, die zijn gezin ten onder werkte. Ten slotte wor den de twee weer vereenigd. Met toewijding en ernst is de milieuschildering weergegeven, Het is een zuiver stuk Jordaan-leven, dat in deze film is uitgebeeld. Als bijhandeling is er in verwerkt de verlo ving van Mientje en de goede zorgen die Dien aan den dag legt. Annie Verhulst, die de hoofdrolvertolkster is, geeft met innige overtuiging, niet van tragiek ontdaan, haar Antje's rol. Eenvoudig, indruk wekkend is haar spel. Elsensohn en Aaf Bouber geven eveneens voortreffelijk tegenspel te zien. Bont en fleurig, de Jordaan in feesttooi met alles wat daarmee samenhangt, dat is het wat we in deze Nederlandsche film te genieten krij gen. Louis Davids en Margie Morris zorgi voor de liedjes. Daarmee hebben wij de o; ging, dat ook dit onderdeel van de inslaan. Talrijk zijn de films, waarin de spelers(sters) een dubbelrol spelen, niet omdat het vervullen van zulk een dubbelrol een groote bekwaam heid eischt in het uitbeelden, uiteraard van twee tegenstrijdige karakters wanneer men weet welk een moeite een filmster reeds heeft met het uitbeelden van één rol dan kan men ongeveer peilen hoeveel arbeid, studie en be leving er noodig is voor het vervullen van een dubbelrol. In de film „Gevangene 317" speelt Louise Ul- rich een dubbelrol en wel als Betty en Helène Gall. Ze wordt bijgestaan door een bekenden acteur Gustav Diesel. Louise Ulrich heeft ruim schoots gelegenheid hare talenten te ontplooien. Dan is zij de vrije, in haar uitdrukkingen en gedrag de ruwe. gevoellooze en egoïstische va- riété-artiste, dan weer het bedeesde, door vier jaar onschuldige gevangenisstraf menschen- schuwe meisje. Betty en Helène Gall zijn tweelingzusters en wanneer Betty, die veel gelijkenis vertoont met Helène, bij een plotseling opgekomen storm tijdens een boottocht verongelukt, wordt He lène door een samenloop van omstandigheden ertoe g'edreven het leven harer zuster voort te zetten. De tweestrijd, die zij hierbij voert, geeft ontroerend spel te zien maakt dit gegeven, juist door zijn menschelijkheid en fijne trekjes, ot een voortreffelijke film. Deze week draait in het Spaarne-theater „Speculanten". Het verhaal speelt zich af op een advocatenkantoor, waar een zekere Ferdi nand Mühlbauer sinds 20 jaar klerk is. Hij ge niet het volste vertrouwen van zijn superieur, Mr. Lehmann, die zich op zekeren dag associeert met een compagnon, Mr. Günther. Deze heer heeft nu niet zoo zeer succes als advocaat, doch heeft veel meer geluk, wat het bj_u treft van Gretl, Miihlbauer's doe] zeer veel wikkeling; doch ta ree! De secretaris-generaal, waarnemend hoofd i van het Departement van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Maandag 7 October tot en met Zondag 13 October a.s. geeft elk der vier met „03. vleesch" ge merkte bonnen van de tdeeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „03. worst, vleeschwaren" gemerk te bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 13 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 20 October a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 14 tot en met 20 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor ge rookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood en 150 gram voor bloed-; worst. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 Octo ber tot en met Zondag 13 October a.s. geven de met „9" genummerde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op 't koopen; van 2500 gram roggebrood of 2000 gram andef brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 13 October nog niet ge- bruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 15 October a.s. met dien ver stande, dat zij op 14 en 15 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrek ken van brood in hotels, restaurants e.d. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 5 October tot en met Vrij dag 1 November a.s. de met „78" genummerd® bon van het algemeen distributiebonboekj® recht geeft op het koopen van 2 ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel oi zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel of grut- tenmeel (z.g. gemengd meel). Gedurende het tijdvak van Zaterdag 5 Octo ber tot en met Vrijdag 1 November a.s. geef' de met ,,76" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopc® van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloeiU'' Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijd vak de met „77" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koo pen van 250 gram havermout of havervlokke" of gort of grutten. Vrijdagnacht zijn weer op verschillende plaatsen van ons land Engelsche bommen gevallen. Gelukkig zijn niet zooveel dooden te betreuren als Donderdag. In Hellevoet- sluis werden vier brisantbommen en ver scheidene brandbommen geworpen, waar door een persoon gedood en een gewond werd. Ook is vrij veel schade aan woonhui- j zen toegebracht. GENÈVE, 4 Oct. (D.N.B.) Naar uit Vichf gemeld wordt verlaat generaal Vuillemin, op* perbevelhebber der Fransche luchtstrijdkrach ten, den militairen dienst op grond van de nieü' we bepa]inge4pomtrent de leeftijdsgrenzen. D® staatssecretaris voor de Luchtvaart, Bergere1' heeft een dagorder tot de Fransche lucht macht gericht, waarin hij gewag maakt van verdiensten van den scheidenden commandah NEW YORK, 4 Oct. (A. N. P.). Associate*1 Press meldt, dat de Fransche gezant in NedeK land, baron de Vitrolles, gisteravond tijdens d' verduistering in de nabijheid van het Picca dilly Circus dood is gevonden. De doodsoor zaak is volgens Associated Press niet bekend' BRUSSEL, 4 Oct. (D.N.B.) Ter beveiligd van de financieele positie van België heeft f-* rnüiisterie van Financiën een leening uitgege ven van drie milliard francs. Het minister'1 heeft tevens nieuwe belastingen aangekondigd ciie in totaal een milliard francs moeten °Z brengen. Naar de dagbladen melden, heeft d belastingverhooging voornamelijk betrekking de directe belastingen. BERLIJN, 4 Oct.. (V.PJB.). Hier zijn bijzondere schuilkelders ingericht Voor 3' kinderen, die thuis niet in veilige verblijf kunnen worden ondergebracht. Voor het rendeel zijn dit de kinderen, die in de raö gebieden van de stad in houten huisjes woh^. Kinderen uit deze omgeving worden, voor ver zij iov de van j pén licht j n hneru i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4