Uit het Haarlemsche Voetbalkamp Haarlem, 7 Oct. Laatste Nieuws „Lucifer" voor Geloof en Wetenschap W. HOLTHUiZJEN Mr. H. J. D. D. Enschedé DROEVE PLECHTIGHEDEN Slot defect? Tel. 11493 D.E.K. door T. Y.B.B. 2 verslagen Wapenfabrieken aan gevallen MAANDAG 7 OCTOBER 1940 HAARLEM WILHELMINASTR. 37 - TEL. 17644 ALLE BELASTINGZAKEN Nu speciaal WINST BELASTING OMZET BELASTING ST. HUBRECHT HAARLEMS DISTRI- BUTIENIEUWS De vader en de kinderschoenen DE NEDERLANDSCHE UNIE OPENINGSBAL VAN DAVOKA Attractierijk, gezellig en beschaafd Viering negende lustrum ONTSPANNING VOOR DE JANTJES Bijeenkomst der leden DIPLOMA LINGERIE St. Veronicaschool Anthoniestr. 28 Mr. Dr. F. A. BIJVOET LID VAN NATIONAAL FRONT SPAARKAS „ST. NICOLAAS" Rectificatie Begrafenis slachtoffers bombar dement te Haarlem A. Oostermeyer DE SLEUTELSPECIALIST - L. VEERSTR. 10 Mevr. D. Arnoldus-Bel Op de nieuwe begraafplaats GENEESKUNDIGE DIENST Technische reorganisatie BURGERLIJKE STAND Wat de Radio-centrale morgen geeft Militair concert afgezegd In het water geloopen V oetbalongevallen Opbrengst Roode Kruiscollecte AGENDA Bioscopen 8 October Bioscopen Apotheekdiensten Duitsch weermachtsbericht BEVERWIJK SOCIALE ZONDAG STAD Een indrukwekkende weergave van Vondel's hemeltragedie door Het Residcntietooneel S 't Is slechts langzamerhand, dat de vereeni- ging Geloof en Wetenschap op haar program een belangrijke plaats aan de dramatische kunst heeft ingeruimd. En nu wordt zij door de uitzonderlijke omstandigheden gedwongen, in dit seizoen het tooneel als eenig gerecht' op haar geestelijk menu te zetten. Voor het be stuur, dat er altijd in slaagde, voor een rijke afwisseling te zorgen, kan het een troost zijn te weten, dat de tooneelavonden, voor de vereem- ging gegeven, niet op de laatste plaats door de leden gewaardeerd werden. Dat die uitvoerin gen dezen winter, met het oog op de verduiste ringsmoeilijkheden, 's Zondagsmiddags in plaats van op een avond in de week worden gegeven, blijkt voor leden en introducé's geen bezwaar te zijn: gisteren, op de eerste bijeenkomst, was de Stadsschouwburg met ver over de zeshon derd bezoekers prachtig bezet. Toen de voorzitter, mr. Vorstman, met een kort woord den middag ging openen, werd hij met een hartelijk applaus begroet, ten teeken, dat de vereeniging de moeilijkheden begrijpt en het beleid van het bestuur op prijs stelt. De voorzitter kon de verzekering geven, dat zoodra mogelijk de voordracht, het voorname punt voor G. en W., weer in eere zou worden her steld. Wat deze eerste voorstelling aangaat, zij is een groot succes geworden. Het is een verheu gend teeken, dat een tooneelgezelschap een verzendrama van den grooten Nederlander Joost van den Vondel op zijn repertoire zet en het is even verblijdend, dat een talrijk pu bliek met enthousiasme van de uitvoering ge niet, In dit opzicht wordt met een zwaar te verwerken dialogenspel als „Lucifer" iets ge waagd, maar dat kan, omdat deze tijd van be proeving den geest der menschen ongetwijfeld verdiept. Vondel's hoog gestemd drama is er een voor alle tijden, maar thans voelt men het aan als bijzonder „actueel". In de tragedie van Lucifer's opstand en val, zooals Vondel die stelde, spreekt zich een ge weldige verbeeldingskracht uit, opgevangen in weelderige, heerlijk klinkende verzen. De dich ter heeft het gewaagd, de gestalten der hemel- sche geesten te omkleeden met aardsche ma terie, zoodat de strijd tusschen Godsgetrouwen en hun in afgunst verbitterde tegenstanders zelfs het aanzien krijgt van een met stoffelijke wapenen gevoerden veldslag. Dit alles wordt echter door de machtige visie en den zuiveren geest van, den dramaturg op zoo'n hoog plan geheven, dat de sfeer nooit tot het aardsche afdaalt. Met waarachtig talent heeft de regisseur jo- han de Meester daarin den schepper van het drama gevolgd en terwijl in heel zijn werk een oorspronkelijke opvatting viel waar te nemen die zich ook uitte in de Costersch getinte costumeering slaagde hij erin, een Vondel te geven, die zijn eigen schoonheid voor een goed deel behoudt, bij een opvallend moderne dramatiseering. Het tooneelbeeld mocht wel eens lijden onder een zekere soberheid van fi guratie de trapvorm van het tooneel doet onwillekeurig vergelijkingen maken met de rijk uitgedoste revues, waarmee de toeschouwer reeds verwend werd maar menigmaal was het tafereel schoon als een sterk gecompo neerd schilderij. De manier, waarop de reien werden uitgevoerd, zoodat zij volkomen bij de handeling aansloten, deed den regisseur ook alle eer aan. In het spel werd de drang naar dramatiek eenigermate geforceerd, als uit vrees, dat het zuivere verzen-zeggen niet genoeg zou boeien. Dat levert zelden alleen winst op, ook hier niet; wel liet het uitkomeh, dat de meeste optreden den sterker spelers dan voordragers zijn. Joh an de Meester, die de titelrol voor zijn rekening had genomen, maakte daar geen uit zondering op. Bevredigen kon zijn typeering, die den hemelschen stedehouder weinig vorstelijk gaf, ons niet, ook al sleepte hij mee door zijn hartstochtelijk acteeren. Meer naar ouden trant speelde Richard Flink als Belzebub, ook forsch en levendig doch meer gestyleerd. In Bob de Lange hinderde ons dé zwaai naar het clowneske, waardoor het bloemrijke verhaal van Apollion's bezoek aan het aardsche paradijs niet geheel tot zijn recht kwam. In datzelfde too neel was de houding der oversten reeds volko men op de weerspannigheid ingesteld; dit be lemmert het zichtbaar aanzwellen van den. tra- gischen geest, die het spel zijn inhoud geeft. Paul Steenbergen was de aartsengel-veldheer Michaël, eer sierlijk dan krachtig. Dat Gabriel Rafaël en hun gevolg als vrouwenrollen zijn ge nomen is begrijpelijk, maar het maakt de over macht der goede geesten tegenover de grove Luciferisten, met Max Croiset als vurigen aan voerder, weinig overtuigend. Wel droeg Vera Bondam als Gabriël met fijn gevoel haar ver zen voor en acteerde Caro van Eyck als Ra faël sterk ontroerend. Jacques de Haas, Mi- ohaël's schildknaap, kweet zich als verhaler van den grooten veldslag uitstekend van zijn taak. Al was de bezetting der rollen dan niet al tijd zoo, dat er niets te wenschen overbleef, het geheel maakte toch een diepen indruk en had een verheffende uitwerking. Het aangrijpende beeld 'van Lucifer's ondergang door hoogmoed en afgunst overheerschte het geheele spel en vond een schoone tegenstelling in de innerlijke rust en het zuivere medelijden der getrouwe engelen. Daarbij was de aankleeding in het algemeen zoo kunstzinnig, dat ook het oog het zijne te genieten kreeg. Johan de Meester, die ook den tooneelbouw en de costumes ontworpen had, werd aan het einde van de voortreffelijk geslaagde voorstel ling met een mooi bloemstuk gehuldigd en staande juichten de welvoldane bezoekers het gezelschap toe. De eerste „bijeenkomst" van Geloof en We tenschap in het nieuwe seizoen is een goeae, veelbelovende inzet geweest. H. B. v. d. S. EUWS voortreffelijke balleiding te geven, waardoor dit bal een groot succes werd. Op het rijk versierde podium gaven de bands Sidney Welsh" en „The Steps" afwisselend een muzikale reeks van de meest geliefde dansnum- mers ten beste. Wat de muzikale schotels betreft, die „Davo- ka" bij. elk bal of thé-dansant opdient, kunnen wij constateeren, dat met eiken smaak wordt rekening gehouden. Het bestuur leeft volkomen met den tijd mee. De avondgeleide was daar het eerste symptoom van en nu de bals vroeger beginnen, heeft het zich ook nog een culinaire zorg op den hals ge haald. In verband met de jongste ramp, dié Haar lem getroffen heeft, werd bij deze gelegenheid een collecte gehouden, waarvan de opbrengst, ruim f 20, aan de getroffenen van het Rozen- prieel ten goede komt. Een sympathieke geste, die allen lof verdient. Twee maal traden de „Twinkling Serenaders" met een enorm succes op. Ook de croonerswed strijd voor heeren was voor velen een groote attractie en het staat wel vast, dat Davoka met dit zoo goed geslaagde openingsbal het nieuwe seizoen voortreffelijk is begonnen. ACCOUNTANT - BELASTINGCONSULENT Het oudste lid van een eerbiedwaardig Haar- lemsch geslacht, de heer mr. H. J. D. D. En schedé, uit Aerdenhout, wordt a.s. Dinsdag 8 October tachtig jaar. Mr. Enschedé Werd te Haarlem geboren, be zocht hier de H. B.S. en het gymnasium, stu deerde rechtswetenschap aan de Amsterdam- sche Universiteit en promoveerde in 1886 op proefschrift. Van Januari 1887 tot 1938 was hij in .verschillende functies bij de firma Ensche dé en Zonen werkzaam, o. m. als hoofdredac teur en president-commissaris van de Oprech te Haarlemsche Courant en later als directeur en ten slotte als oudste directeur van de fir ma Enschedé zelf. Hij volgde er zijn vader, mr. A. J. Enschedé, op. Ook in het openbare leven heeft de heer En schedé zioh doen gelden. Vóór zijn indiensttre ding bij de firma was hij ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Haarlemsche kan tongerecht en in latere jaren plaatsvervangend kantonrechter. Als journalist heeft hij van 1901 tot 1906 deel uitgemaakt van-het hoofdbestuur van den Ned. Journalistenkring, waarvan hij van 1902 tot 1906 vice-president was. Verder was hij indertijd vice-voorzitter van het hoofd bestuur der Federatie van Werkgevers-organi saties in het Boekdrukkersbedrijf en voorzitter van den Bond van Handelaren in Grafische artikelen, lid van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, lid van het hoofd bestuur der Vereeniging tot oprichting en ex ploitatie van volkssanatoria voor borstlijders in Nederland, bestuurslid van het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen enz. De heer mr. H. J. D. D. Ensche dé" heeft zich door zijn prettig, gemoedelijk en gedistingueerd optreden in Haarlem vele vrien den en groote achting verworven, m het Haar lemsche leven heeft hij immer een voorname plaats ingenomen. Er zal op den verjaardag om gezondheidsredenen geen receptie wordeh gehouden. Een abonné is op ons kantoor gekomen om zijn hart te luchten over het volgende; hij heeft zeven kinderen, waarvan de meesten iede- ren dag naar school gaan. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft de arme eerzame huis vader voor zijn kroost geen schoenen gekocht, omdat het nog wel ging op de schoentjes, die in gebruik waren. Nu is er echter een oogenblik gekomen, dat de schoenmaker drastisch moet gaan repereeren en de vader kan in den tusschentijd zijn kinderen toch niet van school thuis houden, omdat zij geen reserve-paar meer hebben. De vader stapte dus naar het distribu tiekantoor en vroeg voor drie kleintjes een bon om schoenen te koopen. Daartoe moest hij een uur van zijn werk verzuimen. Op het distribu tiekantoor deelde men hem mede, dat hij één bon kon krijgen en met tusschenpoozen van een week kon trachten de twee andere machtig te worden. „Ik heb wel wat anders te doen," kerm de de vader en hij vroeg aan ons: „is dat nou noodig? Waarom bezorgen ze ons toch nóg meer last dan we door de distributie al noodgedwon gen hebben?" Tja, 't is een vraag, die de moei te van het stellen waard is. Het kan slechts van'weinig bals gezegd wor den, dat zü uitblinken door gezellige sfeer, be schaafdheid en t'ijk gevarieerde attracties. Toch wist de nog jonge krtholieke dansvereeniging „Davoka", die den laatsten tijd zooveel nieuwe leden telt, gisterenavond met veel succes in hst Concertgebouw het nieuwe seizoen In te luiden met een openingsbal, dat in alle opzichten mocht zün. De dansleeraar H, Bergman slaagde er in een Het vijf en veertig-jarig bestaan van den Ned. R.K. bond van brood-, koek- en banketbakkers, cacao-, chocolade- en suikerbewerkers, afdeeling Haarlem, begon Zondagmorgen met een H. Mis met algemeene H, Communie der leden in de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt, opge dragen door pater v. d. Werf O.F.M. Na deze kerkelijke plechtigheid werd een fees telijk ontbijt in gebouw St. Bavo geserveerd. Tijdens het ontbijt werden hartelijke woorden gesproken door den afdeelings-voorzUter, den heer H. Bijster. Deze huldigde tevens twee zil veren jubilarissen, n.l. de heeren Kamp en Ne- derstigt. Daar wegens de omstandigheden de verbonds- diploma's niet konden wórden uitgereikt, zal dit binnenkort geschieden met een aardige her innering van het afdeelingsbestuur er bij. De bondsvoorzitter bracht eveneens hulde aan de jubilarissen en aan den afdeelingsvoorzitter, den heer H. Bijster, voor zijn groote werkkracht aan de organisatie gegeven. Om drie uur in den namiddag was er een feestelijke bijeenkomst in het gebouw St. Bavo, waaraan medewerkten „The Melodies" voor het muzikaal gedeelte en het cabaretgezelschap Brekvoort-Prins uit Deventer. Dit gezelschap, geheel nieuw voor Haarlem, viel zeer in den smaak. Vermelding verdienen ook nog de ac- cordeonsoli, welke herhaald moesten worden. Nadat hét feestelijk programma was afgewerkt bleef men onder leiding van den heer Van Dei den nog een uurtje gezellig bijeen, „St. Hubrecht" heeft zijn negende lustrum op een eenvoudige en intieme wijze gevierd. De oproep in de plaatselijke bladen veroor zaakte reeds blijken van belangstelling; reeds kwamen geschenken voor bovengenoemd doel binnen. Hoe het comité in zijn streven tot het aan bieden van ontspanningsavonden aanvankelijk mocht slagen, kan blijken uit Niet feit, dat het reeds in dit korte tijdsbestek van zijn optreden twee avonden konden geven. Dinsdag 8 Ocober wil het weer een avond geven voor de Jantjes, wat voor velen een afscheidsavond zal beteekenen. Een mooi gevarieerd programma staat hun te wachten. Ook zou het comité hun gaarne nog iets anders aan willen bieden in den vorm van sigaren of sigaretten, maar dit kan alleen, als een deel der burgerij van Haarlem vó*>r a.s. Dinsdag iets voor onze Jantjes wil afzonderen. Komt, burgers van Haarlem, laten wij nu eens een blijk van medeleven geven met hen, die zooveel moeten missen, soms zoo ver van huis en van allen, die hun lief en dierbaar zijn verwijderd zijn. Zij, die het comité en daarmede de Jantjes willen verblijden door het een of ander te schenken, gelieven in verbinding te treden met een der leden van het comité. Comm. O.V.J.H. J. Kooy, Rollanstraat 68; P. Maljaars, Brouwerskade 17, telefoon 15884, giro 306707; A. C. van Eckhout, Leidschevaart 62; A Folkerts, Oost-Indiëstraat 116: H. A. Mulder, Oost-Indiëstraat 73; W. J. Erdsiek, Brouwersplein 40. Ook kan men zich wenden tot de volgende adressen: luit. ter zee le klas W. H. van Za delhof; luit. ter zee 2e klas B. V. Moorer; luit. ter zee 3e klas K. Mooy, Spruitenboschstraat 1. Naar het Gewestelijk Secretariaat van De Nederlandsche Unie voor Noordholland ons mededeelt, zal op Donderdag 10 October a.s., des avonds te 7 uur, in het Concertgebouw te Haarlem een besloten bijeenkomst worden ge houden voor de Haarlemsche leden van „De Nederlandsche Unie", aan wie een schriftelijke uitnoodiging zal worden toegezonden. Mr. L. Einthoven van het Driemanschap zal op deze bijeenkomst het woord voeren. Genoemde leden zullen uitsluitend toegang hebben op vertoon van de aan hen persoonlijk gerichte uitnoodiging. Het diploma lingerie van de St. Annaver- eeniging werd uitgereikt aan Annie v. d. Veer, Mlep van Dam, Annie Jansen, Fiet Spee, Fiet v. d. Meer, Lena Burger, Annie Disco, Ris Rutte, Beb van Egmond, Willy Domseiffen, Fenna Cobelens, Cor van Lieshout,, Annie van Blokland en Lena Huiberts, allen leerlingen van de 8e klas van bovengenoemde school. Naar wij vernemen, heeft de heer mr. dr. F. A. Bijvoet, wethouder van Financiën en Licht- foedrijven, zich aangesloten bij de organisatie .Nationaal Front", leider Arnold Meyer. Het bestuur verzoekt ons mede te deelen, dat de brandstoffenkaarten van de leden moeten ingeleverd worden bij den -penningmeester In het gebouw „St. Bavo" tegen afgifte van een ontvangstbewijs. Naar aanleiding van het bericht omtrent den bominslag in de Schalkwijkerstraat, waarbij gemeld werd, dat 't slachtoffer H. Oostermeijer op straat door een explosie is getroffen, ver zoekt ons de heer G. Oostermeijer, zoon van den overledene, mede te deelen, dat de heer H. Oostermeijer zich niet op straat heeft bevon den, doch dat deze in zijn angst van de achter- naar de voorkamer is geloopen en aldaar door inslaande scherven is gedood. Op dezen buiïgen herfstdag met zijn vele facetten, met zijn inktzwarte jagende luch ten en dan weer alles met licht overgie tend® zonnestralen, hebben vele Haarlem mers de laatste eer bewezen aan een groot aantal slachtoffers van het bombardement der vorige week. Strak waren de gezichten van de honder den, die naar de verschillende doodenak- kers waren getrokken om een familielid, een vriend, een buurtgenoot, soms zelfs een heel gezin de laatste eer te bewijzen. Op die in-witte gezichten was de smart en de hard heid van dezen tijd te lezen. Vele tranen vloeiden en velen streden met onoplosbare vragen. Maar steeds weer werd al het leed draaglijk gemaakt door de herinnering aan het betere, eeuwige leven, dat den goeden mensch te wachten staat. v® In de Spaarnekerk droeg kapelaan Jac. Veer man hedenmorgen half 10 een plechtige H. Re quiemmis op voor de zielerust van den heer A. Oostermeyer, die bij den bominslag om het leven kwam. Zeer vele buurtgenooten waren in de kerk aanwezig. Om half 11 volgde op „St. Barbara" de be grafenis. Kapelaan Eeken verrichtte hier de absoute. De belangstelling was zeer groot, voor al uit slagerskringen, waartoe de heer Ooster meyer behoorde. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door den heer J. W. A. Stalpers, chef afdeeling Algemeene Zaken. Ook was aanwezig de direc teur van het Slachthuis, dr. F. P. Keyser. Van de vele bloemstukken, die de baar dek ten, noemen wij een krans van den Rijkscom missaris, van de Haarlemsche Slagerspatroons- vereenig'ingen, de Haarlemsche Grossiersveree- niging, de Zandvoortsche Slagersvereeniging, de buurtgenooten. Vanzelfsprekend werd aan het graf niet ge sproken, wel gebeden. Twee graven als herinnering aan dezen verschrikkelijken tijd liggen daar op St. Barbara vlak bij elkander. Dat van korpo raal Koek, gesneuveld voor het vaderland, en van Oostermeyer, slachtoffer van een bombardement. Hedenmorgen om 9.15 uur werd voor mevr. D. Arnoldus-Bel, die bij den bomaanval op zoo tragisch wijze om het leven kwam, een dienst gehouden in het gebouw van het Legei des Heils aan de Schaghelstraat. Leider van dezen dienst was majoor Kamp uit Den Haag. Deze'Sprak tot de. talrijke familieleden, vrien den en kennissen, die aanwezig waren, epnige troostrijke woorden. Ten slotte hield majoor- hovenier A. Hamann een toespraak, waarin hij den grooten ijver schetste, waarmede de over ledene tijdens haar leven arbeidde voor het Leger des Heils. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan volgde de begrafenis. Het muziekcorps en het zangkoor van het „Leger" brachten op eigen wijze de laatste eer en verschillenden spraken woorden van troost, die culmineerden in Godsvertrouwen, Speciaal wérd de nadruls gelegd op dezen tijd, die van iedereen de vol komen bereidheid vraagt om voor Gods rech terstoel te verschijnen. Het gemeentebestuur was hier vertegenwoor digd door den heer A, J. Landmeter, griffier. Onder de kransen was er een van den Rijks commissaris. De echtgenoote van den overle dene sprak een dankwoord in den geest van de plechtigheid. Op de Nieuwe Begraafplaats waren veel gra ven gedolven: de laatste rustplaats voor het be jaarde echtpaar Bosch, voor vier leden van de familie Michel en drie leden voor de familie Makkelie. Ook hier was de belangstelling van de Haar lemsche bevolking zeer groot. Aan het graf van den heer P. Leising zagen wij naast den heer Smit, chef van de afd.. Bur gerlijke Stand en Bevolking, die den burgemees ter vertegenwoordigde, ook ritmeester Pahud de Mortanges, die met twee militairen den overle dene den militairen groet bracht. De hfeer Lei sing was op Kareol geen onbekende geweest. Een zwager van den overledene stortte een ge bed en dankte voor de belangstelling. Een half uur later volgde de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van het echt paar Bosch, waarbij zich ontroerende momenten voordeden. Mevr. Schouten, een zuster van mevr. Bosch, sprak over de liefde, waarmede het echt paar immer zijn omgeving heeft gekoesterd. Later in den middag volgden nog de begrafenis sen van niet minder dan vier leden der familie Michel, van den heer J. van Leen en van drie leden der.familie Makkelie. Elk graf was bedolven onder een bloemen- schat, waarbij telkens een krans van den Rijks commissaris. De dag van gisteren, de derde competitie dag, is een dag van verrassingen geweest. De grootste verrassing was de 31-neder- laag van D.E.K. tegen T.Y.B.B. 2! Maar 't was niet alleen t resultaat van de ont moeting D.E.K.—T.Y.B.B. 2, hetgeen inmiddels een prachtige prestatie Is van de Geel Zwarte reserves, er vielen nog meer onverwachte re sultaten te noteeren en daaronder valt in de eerste plaats de onverwacht fraaie 30-zege van Onze Gezellen 2 op Alliance. Laastgenoem- de bewees hiermede nogmaals overduidelijk, dat zij de traditie volkomen trouw is gebleven en men bij de een of andere voorspelling terdege moet oppassen. Ondertusschen van de Gezellen een keurig resultaat, dat hen van de onderste plaats afbracht. Deze wordt thans gedeeld door Vogelenzang en Concordia, welke ploegen vol gens onze verwachingen, gelijk speelden. 11 was hier de uitslag. De strijd om de bovenste plaats in de eerste klasse is ondertusschen in het voordeel van O.I.V. en Geel Wit beslist. Eerstgenoemde deed fraai werk door bij IE.V. met 43 te winnen, maar ook de 41-zege van Geel Wit bij D.E.M 2 is een prestatie van den eersten rang. Geel Wit en O.I.V. zijn dus de eenige ploegen welke na 3 wedstrijden nog zonder puntenverlie? staan genoteerd. Men zie den stand. Geel Wit O.I.V. 3 3 3 3 0 0 0 0 6 15—4 6 10-6 T.Y.B.B. 2 3 2 0 1 4 13—IC D.E.K. 3 2 0 1 4 8—7 I.E.V. 3 1 0 2 2 10—7 D.E.M. 2 3 1 0 2 2 7—8 Alliance 3 1 0 2 2 8—12 O.G. 2 3 1 0 2 2 7—12 Concordia 3 0 1 2 1 6—11 Vogelenzang 3 0 1 2 1 4—11 In de tweede klasse vonden IEV 2- V. Nispen B. en W. schrijven aan den Raad: De voortdurende toenemingen der bemoei ingen hebben ten gevolge gehad, dat de ge meentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst gaandeweg is uitgegroeid tot een der meest be langrijke takken van dienst der gemeente. Teneinde een goed overzicht te verkrijgen van de kosten van elk onderdeel, stellen wij voor ten behoeve van dezen dienst den bedrijfsvorm in te voeren. De bepalingen, in een algemeene bedrijfsverordening vast te leggen, kunnen dan ook voor dezen dienst gelden. Daar er nu toch gereorganiseerd wordt, Is het nuttig, de stadsapotheek, die sinds 1926 in het Groote Gasthuis is ondergebracht, maar op geen enkele wijze er mee verbonden is, onder den geneeskundigen dienst onder te brengen. In het gebouw aan de Nieuwe Gracht kan hij niet gevestigd worden; binnenkort is echter een nader voorstel te verwachten. Daar het aantal lijders aan besmettelijk hoofdzeer de laatste jaren zeer gering is, kan de afzonderlijke kliniek worden opgeheven. De behandeling wegens impetigo kan door het ge neeskundig schooltoezicht geschieden. De krank- zinnigenzorg, die nu tot de taak der gemeente secretarie behoort, zal ook aan den geneeskun digen dienst worden overgedragen. Geboren: 4 Oct.: M. J. C. CrumOpstal, z.; M. J. RfkkersLamers, d.; C. Broekhuizen Krol, z.; G. Dijkstra—Koops, d.; G. H. Been- dersv. d. Horst, z. 5 Oct.: H. v. GelderenZaal, z.; W. B. Lan- gereisBlankensteijn, d.; C. M. de VriesAns- pach, d.; J. v. d. KugtSondorp, d.; J. v. d. ReepMlynczak, z.; C. C. Piekv. Heinsber- gen, d. 6 Oct.: A. C. MooijekeindSpreeuw, d.; p. de GraafAthuisius, d.; H. F. Opdamde Boer, d.; L. BredéRonge, z.; I. M. Abrahams— Draijer, d. Ondertrouwd: 7 Oct.: D. A. Bossen en M. Th. Thiel. Overleden: 3 Oct.: H. HartmanWestbroek, 44 j„ Voortingstraat; E. Hartman, 17 j., idem; P. Hartman, 12 j., idem. 4 Oct.: W. v. Gelderen, 66 j., Overtonstraat; N. v. Calsem—Rosbergen, 88 j„ Gasthuisvest; J. M. HartmanMentjox, 28 j„ Vootingstraat. 5 Oct.: H. E. v. d. Steur, 84 j., Kinderhuis- sfngel; H. Smits, 19 j., Kamperlaan; J. v. d. EteenPeters, 64 j„ Kamperlaan. 6 Oct.: G. P., z. van P. A. v. Kesteren, 11 d., Kamperlaan; M. A. Koom, 19 j., Hazepaters- laan; T. VeenstraFeenstra, 69 j., Jan v. Wal- réstraat. en HBC 3TZB geen doorgang, terwijl van OIV 2VAS geen uitslag binnen kwam. TYBB 3 bleef hier op den goeden weg voort gaan en wist in den derden wedstrijd de derde overwinning te behalen. De Hoofddorp Boys moesten met 30 de vlag strijken. Voor een verrassing zorgde WE 2, dat na twee zware nederlagen bij Santpoort 3 kansloos scheen, maar niettemin met 10 aan het langste eind trok. Dat geeft den burger moed. Voor de overige wedstrijden leze men de uit slagen: Adspiranten Zaterdagmiddag: Afd. C: BSM—Hoofddorp Boys 2—4; TYBB a—OG a 1—5. Afd. F: OG b-OIV a 0—12. Afd. G: HBC o—DEK b 1—8; DSS aTYBB c 5—2; TYBB b—HBC b 1—4. 1 C: DEK—TYBB 2 1—3; Alliance—OG 2 0—3; DEM 2—Geel Wit 1—4; IEV—OIV 3—4; VogelenzangConcordia 11. 2 C: TYBB 3Hoofdd. Boys 30; Sant poort 3WE 2 01. 3 C: Geel Wit 2—DSS 2 5—3; VCV—Concor- dla 2 7—0; TYBB 4—Alliance 2 6—1. 3 G: TYBB 5—IEV 3 3—1; DEK 2—Sant poort 4 5—5; OG 3NAS 2 4—2. 4 B: Hoofdd. Boys 2—Vogelenzang 2 4—3; DEM 4—TYBB 6 4—2. Junioren: Afd. C: OG a—TYBB a 8—5; DSS a—Al liance 03. Afd. G: Santpoort—TYBB b 18—1; DEM— OIV a 8—1; OG e—DSS b 2—5. Afd. H; NAS—v. Nispen 1-0; y CV—BSM Het programma van het gramofoonplaten concert der Haarlemsche Radio Centrale op Dinsdag 8 October van 78 uur, luidt: 1. Siciliana „Cavalleria Rusticana" v. Mas- cagni, Jussi Björling; 2. Ged. uit La Traviata v. Verdi, B. Gigli-M. Canaglia; 3. Ged. uit Aida V. Verdi, Koor der Staatsopera; 4. Elisabeth's Gruss „Tanhauser" v. Wagner, Kirsten Flag- stadt; 5. Ged. uit Le Barbier de Seville v. Ros sini, C. Superva-Manuritta; 6. Ged. uit Don Pasquale v. Donizetti, Scalakoor v. Milaan; 7. Strettan „De Troubadour" v. Verdi. Jussi Björling; 8. Ged. uit Don Juan v. Mozart, Sopr.-bariton-ork.; 9. Bruidskoor uit Lohen grin xi Wagner, Irmler Madrigal Chor; 10. Ged. uit Tosca v. Puccini, Alfred Piccaver; 11. Duet uit La Bohème v. Puccini, L. Fort en L. Pic- cioli; 12. Koor der Landlieden uit Cavalleria Rusticana v. Mascagni, Scalakoor v. Milaan. De stadscommandant heeft het voor leden, Maandag, aangekondigd militair concert, in verband met de begrafenis der slachtoffers van den Engelschen vliegov'arval, afgezegd. Dit weekeinde zijn te Haarlem niet minder dan 4 personen in het water geloopen. Zater dagavond was het een 53-jarige man, die in de Nieuwe Gracht tegenover het verkooplokaal de burgers om hulp riep. Hij kon door hand reiking op het droge worden gebracht, doch moest na door O.D. te zijn behandeld, naar de Mariastichting vervoerd worden. Deze man was onder den invloed geweest eri vermoedelijk had den ook de 54-jarige en de 56-jarige heeren, die Zondagavond van den Burgwal in het Spaams liepen, ook een glaasje te veel op. De jongste van de twee kon met behulp van een ladder op den wal worden gebracht. De ander werd door handreiking gered. Na van droge kleeren voor zien te zijn, konden zij door leden van den on- gevallendienst naar huis gebracht worden. Ten slotte liep door onbekendheid met de plaatse lijke situatie een 28-jarige Hagenaar bij de Damstraat in het water. De man, die goed kon zwemmen, hield zich drijvende tot burgers hem de hand toereikten. In den wedstrijd, die Schoten n Zondag- dagmorgen tegen een E.D.O.-elftal speelde, kreeg de heer B. Steenbergen door een onge lukkig toeval een gebroken scheenbeen. Van ruw spel was geen sprake. Eveneens door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden liep Zaterdagmiddag tijdens een wedstrijd op het E.D.O.-terrein de 43-jarige speler Mooy een hersenschudding op. De collecte van het Roode Kruis, die Zater dag j.l. gehouden is voor de slachtoffers van de bomaanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag en Voor het Park-herstellings oord, heeft nu reeds f7000 opgebracht. Deze opbrengst is alleen uit Haarlem, dus nog niet uit de omstreken. Nog steeds stroomen er gel den binnen. Het blijkt dus wel, dat de Haar lemmers een ruime gift over hebben voor dit sympathieke doel. Het spreekt vanzelf, dat door het bestuur van het Roode Kruis nog gaarne giften worden ingewacht bij dr. A. G. Land, Wagenweg 40. Gebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, 7.30 uur, „Haarlems Zanggenot", 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Diorama's Schotersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt; „Bal paré", vOor volwassenen, 2.30, 4.50 en 7 uur. Cinema Palace: „Feest in de Jordaan", boven 14 jaar, 2 uur, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Roode Orchideeën", voor volwasse nen, 2.30 en 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Gevangene 317", 2.30, 5 en 7 u. Spaarne: „Speculanten", 2, 4 uur, lederen avond 7 uur. Gebouw St. Bavo: Rechtskundig Bureau, 730 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieuwe werken van Kees Verwey 10—4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 tot 12 uur en 2.305 uur. Palestina Dioramas, Schotersingel 117a: ge opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Bal paré", voor volwassenen, 2.30, 4.50 en 7 uur. Cinema Palace: „Feest in de Jordaan", boven 14 jaar, 2 uur, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Roode Orchideeën", voor volwasse nen 2.30, en 6—9 uur doorloopend. Frans Hals: „Gevangene 317", 2.30, 5 en 7 u. Spaarne: „Speculanten", 2, 4 uur, iederen avond 7 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Loomeyer en Zn„ Barteljorisstraat II, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 28320. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 7 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; Op 6 October en in den nacht van 6 op 7 October zijn, ondanks de zeer moeilijke weers omstandigheden, Londen en andere doelen in, Zuid Engeland wederom met succes aangeval len. In Londen deed zich een ontploffing' voor in een groote gasfabriek, waarna een hevige brand uitbrak. De Duitsche luchtmacht slaagde er verder in een waterleidingsinstallatie ernstig te beschadigen. Afzonderlijk vliegende toestel len hebben aanvallen gedaan op verscheidene wapenfabrieken in Zuid-Engeland en vernietig den ketelhuizen, montagehallen, machines, af gewerkte producten en voorraden. Herhaalde lijk zijn stations en spoorwegemplacementen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Ten gevolge van bomtreffers op eenige vliegvelden zijn verscheidene hangars ingestort. Talrijks vliegtuigen werden door bomtreffers en ma chinegeweervuur op den grond vernield. De gevolgen van aanvallen op verschillende troe penkampen ten Zuiden van Londen waren nog gerulmen tijd waar te nemen. Men heeft talrijke rechtstreeksche treffers op barakken en onderkomens kunnen constateeren. In Thameshaven en Port Victoria ontstonden door bomontploffingen nieuwe groote branden. Andere aanvallenwaren gericht op havenwer ken aan dc Zuid- en Zuid-Oostkust van Enge land. Wegens de weersomstandigheden hebben zich gisteren geen luchtgevechten ontwikkeld. Aan de Westkust van Denemarken hebben vijandelijke vliegtuigen getracht een aanval op twee Duitsche patrouillevaartuigen te onder nemen. Een vijandelijk vliegtuig werd neerge schoten, de andere gedwongen terug te keeren. Bij de aanvallen op wapenfabrieken in Zuid- Engeland hebben zioh door bijzondere dapper heid onderscheiden: de eerste luitenants Braun, Ziemer en Kuehn, en de Oberfeldwebel Wolf. Gisteren is de eerste van de vier Sociale Zondagen gehouden, welke de Katholieke Volksbond dezen winter organiseert. Des morgens werd in de St. Agathakerk een H. Mis opgedragen tot intentie der leden, waar onder algemeene H. Communie, waarna om half 12 In' het K. S. A.-gebouw de vergadering werd gehouden. De voorzitter, de heer A. v, d. Plas, herin nerde in zijn openingswoord aan de gewijzigde omstandigheden, welke sedert de laatste leden vergadering op 8 Mei 1.1. zijn ingetreden. Op voorstel van spr. werd gebeden voor hen, die in den borlog gevallen zijn, zoomede voor de nabestaanden, opdat zij gesterkt mogen wor deh in het dragen van hun droevig lot. De voorzitter spoorde allen aan kracht te zoeken in het gebed, vooral in deze October- maand, Om door Maria's voorspraak een spoe- digen en rechtvaardigen vrede te verkrijgen. Nadat het strijdlied was gezongen werden eenige mededeelingen gedaan, o.m. dat avond vergaderingen in merband met de, verduistering ongewenscht zijn. Daarom zullen dezen winter vier Sociale Zondagen gehouden worden. Er zal nog nader worden beslist over het tijdstip van de jaarvergadering. De bestuursvergaderingen zullen steeds van te voren worden aangekondigd. Leden, die moei lijkheden hebben kunnen zich ter bestuursver gadering vervoegen. Tenslotte werd medegedeeld, dat getracht zal worden ook dit jaar weer een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden te organiseeren. Hierna hield de Zeereerw. Heer dr. A. A. Olïeffoök een inleiding over het onderwerp: „Ook de in rampen gedompelde wereld wordt door Gods voorzienigheid bestuurd en be waard." De inleiding, die ook tijdens de sociale studiedagen te Voorhout is gehouden en waar van wij reeds eerder een verslag opnamen, werd met grobte aandacht gevolgd. Tot slot werd door allen het lied „O, Sterre der Zee" gezongen, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2