De aanvallen op Londen New-Y orksche Beurs Le te Slecht weer hindert Britsche luchtmacht r te; hvï, So( ps h m0e man DINSDAG 8 OCTOBER 1940 Verliezen der Italiaansche marine in September Duitsch frontbericht Wederom vliegvelden en stations bestookt Autostrada van Roemenië naar Italië? Engelsch schip getorpedeerd Nieuwe Japansche vloot- bevelhebber De Japansch-Russische onderhandelingen Stahmer uit Tokio vertrokken Manoeuvres bij Leningrad Korte berichten FIETSER DOODGEREDEN Op onbewaakten overweg door trein gegrepen De laatste steunuitkeering aan den landbouw Hoofdredacteur Arbeidspers VRIJSTELLING VAN OMZETBELASTING Voor boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschij nende geschriften Hechtenisstraf wegens onvol doende verduistering Haagsche ambtenaar gestraft Oudheidkundige vondst Nederlandsche Kruideniers- Centrale Schepeling door bom gedood Na prijshoudenden opening be wogen de koersen zich in be- nedenwaartsche richting; slot gedrukt Nationale Commissie tegen het Alcoholisme Postverkeer met het neutrale buitenland Bevrachtingscommissies Te water geraakt en verdronken Wielrijder door tram gegrepen BEURSWET 1914 Opneming van fondsen in de dagelijksche noteering Omzet: 390.000 - WISSELKOERSEN t - t AMERIKA AN SCHE GOEDERENMARKT HEROPBOUW VAN ROOSENDAAL Aanleg van een nieuwen binnensingel Lijk opgehaald TENNIS Italië slaat Zuid-Slavië Clearingkoersen Academische examens Machinisten-examen k V001 Nats 2ij D^eger f^k z paid, kefc, Wiskunde L. O. Apothekers-assistent FAILLISSEMENTEN fe* -K4en "+t gr (Vervolg van pag. 1) Men kan alleen nog in de City komen wan neer men kan aantoonen, dat men in dat deel der stad woont of iets te doen heeft. „Sedert 20 September kan de gewone sterveling noch aan de St. Pauls kathedraal noch aan de Bank van Engeland een bezoek brengen," zoo verklaarde de diplomaat. Mettertijd is de Londensche be volking er aan gewend overdag te vluchten in de parken, ofschoon dat verboden is. Het be wustzijn, dat de Duitsche vliegers alleen econo mische en militaire objecten aanvallen, geeft een grooter gevoel van veiligheid dan de schuil kelders. Wanneer het in de bedoeling der Duit- schers zou hebben gelegen Londensche monu menten te verwoesten, zou er waarschijnlijk thans noch een parlementsgebouw, noch een Westminster Abbey, noch een St. Pauls kathe draal meer zijn. Een bewaker van het St. James Palace heeft hem verteld, hoe een Duitsche vlieger vlak over de Trafalgar-zuil is gevlogen. Het leek bijna of hij in Whitehall wou landen, zoo laag was nij plotseling gedaald, waarna hij vlak langs de „Big Ben" over het parle mentsgebouw was gevlogen. Daarop had hij waargenomen, hoe het Duitsche vliegtuig in een steile opwaartsche curve over de Theems was gezwenkt, om zijn bommen te werpen op het groote kantoorgebouw van een scheepvaartmaatschappij. „Toen in de week van 16 tot 21 September het plaatselijke Londensche postverkeer tweemaal was onderbroken deed het gerucht de ronde, dat het Londensche hoofdpostkantoor eveneens ver nield moest zijn. Het postverkeer had de laatste dagen van mijn verblijf in Londen steeds nog zware storingen. Zoo had 'n brief van 'n kennis uit Surbiton, dat met de trein van Waterloo- station 25 minuten af ligt, tien dagen noodig. De voorsteden van Londen zijn door de Duit sche luchtaanvallen onbereikbare streken ge worden. Omgekeerd kunnen de meeste bewoners der voorsteden niet meer naar Londen rijden. Het net van het spoor van de buitenwijken, d.w.z. de lijnen die in Waterloostation uit Sur rey binnenkomen, moet zwaar geleden hebben. Van de ongeveer 18 lijnen, die in Waterloo station aangekomen, zijn er drie geheel uitgeval len." „Evenals de meeste Londenaars, kan ook ik geen omvattende mededeelingen doen over de in Londen ontstane schade. Wie niet dringend zijn huis uit moet doet al sedert weken geen stap meer naar buiten. De Londenaar weet van den omvang der schade precies evenveel en even weinig als de buitenwereld, die aangewezen is op het Reuterbericht. Wanneer ik er aan denk, dat sedert mijn vertrek uit Londen de Duitsche aanvallen verdubbeld zijn," zoo besloot de neu trale verslaggever, „lijkt het mij onmogelijk, dat men in korten tijd van Londen nog als van een stad kan spreken, die in economisch of strate gisch opzicht een nuttige functie voor de Brit- sche verdediging kan vervullen." naar Huelva gebracht. Zij verklaarden de natio naliteit van de huikboot, die hun schip had ge torpedeerd, niet te kennen. ERGENS IN ITALIË, 7 Oct. (Stefani) Het hoofdkwartier der Italiaansche strijdkrachten publiceert een lijst van verliezen der marine gedurende de maand September. De lijst bevat de namen van 57 dooden, onder wie 2 burger arbeiders, 116 vermisten en 60 gewonden. Verder zijn 6 Ackari-matrozen omgekomen. BERLIJN, 7 Oct. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: In het weermachtsbericht van heden is wellicht het meestzeggend, dat het in tegen stelling tot de voorafgaande weken In het geheel geen melding kan maken over vluch ten van Britsche bommenwerpers boven Duitsch gebied. Daarmee wordt kennelijk be halve het sterke verlies aan machines van de R.A.F. de sterke afhankelijkheid der En- gelsche vliegers van het weer bewezen. Sinds het midden der vorige week heerscht boven Midden- en West-Europa zeer slecht vliegweer, gekenmerkt door storm en nevel, juist boven de gebieden, die voor de luchtoperaties essentieel zijn. In dienzelfden tijd heeft de Rijks hoofdstad geen Engelsch vliegtuig meer te zien gekregen, terwijl de Duitsche aanvallen op Lon den ononderbroken voortgingen. Ook aan het einde van de eerste maand der vergeldingsvluch- ten, die gisteren eindigde, blijkt dat de groote bekwaamheid van onze vliegers het met de on gunstige omstandigheden van het oogenblik klaarspeelt. Weer konden zoowel overdag als 's nachts vreeselijke verwoestingen aan objecten, die voor de oorlogsvoering belangrijk zün. aangericht en kon daarmee het steeds slinkende weerstands vermogen van den tegenstander verder geknot worden. Te Londen vloog een groote gasfabriek in de lucht. Andere treffers beschadigden een waterleidingbedrijf zeer zwaar. De stelselmatige voortzetting der aanval len op Engelsche vliegvelden volgens Ame- rikaansche waarnemingen is van 130 velden reeds meer dan de helft in den loop der vergeldingsvluchten totaal onbruikbaar ge maakt heeft de afgeloopen 24 uur tot ver nieling van andere vliegvelden geleld. Daarbij konden talrijke hangars tot instorten ge bracht worden, en de daarin aanwezige vliegtuigen werden door bommen en mitrail- leurvuur vernietigd. Aan de methodische vernieling van spoorweg installaties als hulpmiddel ter vermindering van het weerstandsvermogen van den tegenstander besteedt het Duitsche luchtwapen den laatsten tijd meer aandacht. Zoo kan het weermachts bericht voltreffers van zware bommen op een station en op emplacementen op vele punten in Engeland melden. Daarenboven zün weer ver scheidene troepenkampen ten zuiden van Londer. met groot succes geteisterd, vooral daar op drie plaatsen voltreffers op barakken en onderkomens terechtkwamen; BELGRADO, 7 Oct. (E.P.E.) Door de toege nomen moeilijkheden voor het scheepvaartver keer zijn de destijds geopperde plannen voor den bouw van een directe wegverbinding tusschen Galatz en Triëst weder in een nieuw stadium gekomen. Met de Roemeensche autoriteiten is bereids overeenstemming bereikt, terwijl de on derhandelingen met de Joego-Slavische auto riteiten thans gaande zijn. MADRID, 7 Oct. (Stefani) Een Engelsch koop vaardijschip van 600 ton is getorpedeerd ter hoogte van Punta Teneriffa, buiten de Spaan sche wateren. De Spaansche treiler „Netuno" heeft 28 schipbreukelingen opgepikt. Het schip had 31 man aan boord. De overlevenden zijn TOKIO, 7 Oct. (D.N.B.) Tot bevelhebber van de Japansche vloot in de Noord-Chineesche wateren is vice-admiraal Sjimizoe benoemd, die tot dusver bevelhebber van het opleidingseska der was. TOKIO, 7 Oct. (D.N.B.) De vroegere Japansche ambassaderaad in Moskou, Sjichida, heeft bij zijn aankomst in Tokio aan Japansche journa listen verklaard, den indruk uit Tokio te hebben meegenomen dat de diplomatieke onderhandelin gen tusschen Japan en Sovjet-Rusland, op grondslag van de jongste verklaring van Molotof inzake de wederzijdsche betrekkingen, vorderin gen maken. TOKIO, 7 Oct. (D.N.B.) De speciale ge zant van het Duitsche Rijk, Stahmer, heeft vanochtend de terugreis naar Berlijn aanvaard. Bij zijn vertrek waren de Duitsche ambassa deur Ott, de Japansche minister van Buiten- landsche Zaken, Matsoeoka en talrijke andere vooraanstaande Japanners op het station aan wezig. LENINGRAD, 7 Oct. (D.N.B.) In het militaire district Leningrad zijn gisteren legermanoeuvres begonnen, in tegenwoordigheid van den volks commissaris van Oorlog, maarschalk Timosjen- ko, en den chef van den generalen staf, generaal Merezkof. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de treiler „Cornet" op een mijn is geloopen en ge zonken. In Portugal is met ingang van 8 October de wintertijd weer ingevoerd. Verder wordt bericht dat gisteren in een houtzaagmolen te Sundsvall in Noord-Zweden een groote brand heeft gewoed. De fabriek brandde volgens „Dagens Nyheter" voor net grootste deel af. Machines en transportinstal laties werden vernield, evenals een reeks voor montage gereed gemaakte huizen, die voor Fin land en Noorwegen bestemd waren. De schade wordt geschat op anderhalf millioen kroon. Maandagavond is de 23-jarige B. de Bruin, die op zijn rijwiel den onbewaakten overweg te Wadenoyen bij wachtpost 38 passeerde, door den trein, die om 20.16 uit Geldermalsen naar Tiel vertrekt, gegrepen. De ongelukkige was op slag dood. Hoewel in tuinbouwkringen nog verwacht werd, dat er na de laatste steunuitkeering nog wel een zal komen, behoeft men, volgens „De Tuinderij" het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland, hierop niet te rekenen, nu de prijzen van de producten, tengevolge van de verbetering van de export mogelijkheid, hooger zijn. De laatste steunuit keering zou volgens dit blad een aanvulling zijn geweest voor de producten, welke voor den oor log zijn geveild, tot aan de prijzen, welke na den wapenstilstand worden besteed. Ten aanzien van enkele producten uit bepaalde streken wordt nog een onderzoek ingesteld, of een tegemoet koming noodzakelijk is, maar de uitwerking schijnt nogal moeilijkheden mede te brengen. Met ingang van Maandag heeft de heer G. P. J. van Overboek zijn functie van hoofd redacteur bij de Arbeidspers neergelegd. In zijn plaats is tot hoofdredacteur benoemd drs. W. Goedhuys. De heer Van Overbeek zal ook in de toe komst zijn medewerking aan de Arbeidspers blijven verleenen, in den vorm van buiten- landsche reportages en politieke artikelen. Het hoofd van het departement van Finan ciën maakt bekend, dat de met ingang van 1 October 1940 in de Omzetbelastingwet 1933 (Staatsblad no. 546) aangebrachte wijzigingen tot nader order geen toepassing zullen vinden ten aanzien van boeken, weekbladen en alle an dere periodiek verschijnende geschriften. Zulks beteekent derhalve, dat boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften, evenals tot dusverre, van omzetbelasting en bij zonder invoerrecht blijven vrijgesteld en dat de met het oog op de naheffing voorgeschreven opgaaf van op 1 October 1940 tot het handels bedrijf van handelaren behoorende boeken ach terwege kan blijven. De Haagsche kantonrechter heeft Maandag een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbe toon, J. G. K., te Den Haag, die een kabinet in zijn woning zóó onvoldoende had afgeschermd, dat het electrische licht in de duisternis naar buiten straalde, tot een week hechtenis veroor deeld. De gemeenteveldwachter van Bunnik, de heer F. Meems, heeft een belangrijke historische vondst gedaan. Het betreft een urn uit den Ro- meinschen tijd, welke gedeeltelijk met asch, ge deeltelijk met nog gaaf gebeente was gevuld. De urn werd gevonden op ruim 2% meter diepte, op een plaats, waar, onder leiding van de Neder- landsche Heidemaatschappij, oude fortificaties worden weggeruimd. Aanvankelijk wilde de heer Meems de urn aan het rijksmuseum van oudheden te Leiden ten geschenke geven, maar op verzoek van dr. van Hoorn, conservator van het oudheidkundig mu seum te Utrecht, heeft hij zijn vondst aan het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor kun sten en wetenschappen geschonken. De arm van eer fletser Is geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hl] zich ervan oven tulgen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I Nadat 15 Augustus j.l. door den Nederland- schen Kruideniersbond „Febowiko" Ne- derlandsche R.K. Kruideniersbond en den Chris- telijken Bond in principe besloten was, Dm ge zamenlijk een bedrijfs-organisatie voor de Ne- derlandsche kruideniers te stichten, is op 2 Oc tober de Nederlandsche Kruideniers-Centrale door genoemde organisatie gesticht en zijn de statuten voor dit nieuwe orgaan aangenomen. Zij zal o.m. ijveren voor verplichte registra tie voor de bedrijven; een pensioenfonds voor deelnemers in het leven roepen; regelend op treden o.m. inzake prijzen winstmarges concurrentie-verhoudingen enz. en met andere organisaties krachtig samenwerken ter bevor dering van een meer doelmatige levensmidde lenvoorziening in Nederland. De leden van genoemde bonden worden in geschreven als deelnemers van de Nederland sche Kruideniers-Centrale. De vakbonden zelf behouden hun zelfstandigheid, maar hebben het beslissingsrecht op sociaal en economisch ge bied overgedragen aan de N. K. C. Deze is reeds in contact getreden met het Centraal Bureau voor Kruidenierswaren in Den Haag, speciaal om gezamenlijke distributiebe- langen en distributiekwesties in goede banen te leiden. Als voorzitter is gekozen de heer Joh. G. H. Cornelissen in Amsterdam; als vice-voorzitter fungeert de heer P. v. d. Linden uit Rotter dam: als w.n. secretaris en tevens lid van het dagelijksch bestuur de heer H. Post, Amster dam. De overige bestuursleden zijn de heerei: A Bruin, Alkmaar; J. Jonges, Amsterdam; L. C. Kok, Rotterdam; R. A. Pelleboer, Amsterdam Het secretariaat is voorlOopig gevestigd: Van Breestraat 67, Amsterdam Z. tel. 92236. Op Texel zijn Zondag verschillende Engel sche bommen geworpen, waardoor een Neder landsche schepeling werd gedood. De materiee- le schade is niet groot. NEW YORK, 7 Oct. Bij de opening was de stemming op de New Yorksche effectenbeurs vandaag prijshoudend en de koersen schommel den binnen nauwe grenzen. De berichten om trent het koersverloop van de Londensche effec tenbeurs werden met groote aandacht gevolgd. Staalwaarden waren verdeeld. Gewone en pre ferente aandeelen der Crucible Steel Cy. waren vaster gestemd als gevolg van het feit, dat de weg naar fusie met de dochterondernemingen, waartoe het plan bestond, vrij is. Automobiel waarden waren prijshoudend. De automobiel industrie heeft het voornemen de productie der modellen 1941 ten opzichte van die van het vorig model met tien procent op te voeren. Ko perwaarden vertoonden een vaste houding. Fondsen van handelshuizen waren prijshoudend op grond van de verwachting, dat de verkoopen m den kleinhandel in verband met de weersom standigheden zullen toenemen. Bij luchtvaart- aandeelen, spoorwegfondsen en Public Utilities kwamen slechts zeer kleine fluctuaties voor. Tijdens het laatste beursuur bleven de notee- ringen zich bij kalmen handel in benedenwaart- sche richting bewegen, aangezien er geen be lichten waren, dié tot een verbetering der stem- In de afgeloopen week vergaderde de Natio nale Commissie tegen het Alcoholisme te Utrecht onder voorzitterschap van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Onder meer werd het rapport der Commissie Graanbeperking be sproken, in welke commissie voorlichting werd ontvangen van enkele deskundigen buiten den eigen kring der geheelonthouders. De N.C.A. zal zich over het vraagstuk van de beperking van graantoewijzing aan de alcoholindustrie tot de regeering wenden. Met ingang van heden zijn gewone en aan- geteekende drukwerken, monsters, acten en ge mengde zendingen voortaan ook in het verkeer tusschen Nederland en het neutrale buitenland weder toegelaten. Naar wij vernemen, zullen de Bevrachtings commissies, die bij de invoering van de wet op de evenredige vrachtverdeeling in het leven zijn geroepen, voortaan als adviseerend lichaam fun- geeren. Het aantal leden is minimaal vastgesteld op 3 en maximaal op 5. Zondagavond is de 82-jarige heer W. Krul te Rotterdam tengevolge van de duisternis in het water van de Lange Geer geraakt en verdron ken. De man kwam met een vriend uit een café. Hij vergezelde den vriend nog eenige honderden meters naar diens woning en begaf zich toen alleen terug. Hierbij moet hij te water zijn ge raakt. Zijn lijk werd Maandag door de politie in de Lange Geer aangetroffen. De 63-jarige heer C. Versteegh, directeur van Centraal Theater te Wassenaar, is bij het over steken van den weg op den Prinsenweg bij de tramkruising aan de Burchtlaan dbor een tram gegrepen en met zijn fiets een eind meege sleurd. Met een ernstige hoofdwonde en inwen dige kneuzingen is hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar hij is overleden, De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, maakt bekend, dat hij heeft aangewezen ter opneming in de dage lijksche noteering in de Prijscouranten der beur zen, met ingang van Woensdag 9 October 1940, de volgende fondsen, t.w.: AANDEELEN, WINSTBEWIJZEN E.D. Bank- en credietinstellingen Cert. v. aand. Barclays Bank „A". Industrieele ondernemingen Cert. v. gew. aand. Gotham Silk Hosiery Com pany Inc.; cert. v. cum. pref. aand. Thompson- Starrett Company Inc.; cert. v. gew. aand. idem; cert. v. gew. aand. American Radiator and Stan dard Sanitary Corporation; cert. v. gew. aand. Allied Chemical and Dye Corporation; idem Phelps Dodge Corporation; idem Bayuk Cigars Incorporated; cert. v. aand. United Fruit Com pany; cert. v. gew. aand. Climax Molybdenum Comp.; cert. v. aand. Packard Motor Car Com pany; cert. v. gew. aand. Cerro de Pasco Cor poration; cert. v. gew. aand. American Can; cert, v. pref. aand. idem; idem American Car and Foundry Cy.; cert. v. gew. aand. American Crystal Sugar Cy.; cert. v. cum. Ie pref. aand. idem; cert. v. aand. American Hide and Lea ther Cy.; cert. v. cum. conv. pref. aand. idem; cert. v. aand. American Metal Cy.; idem Ameri can Smelting and Refining Cy; idem American Steel Foundries; idem American Tobacco Cy. „B"; eert. v. winstd. Ie pref. aand. Bayuk Cigars Inc.; cert. v. pref. aand. Van den Bergh's Ltd.; idem Bethlehem Steel Corp.; cert. v. aand. Boeing Airplane Cy.; idem Briggs Manufactu ring Company; idem British Bemperg Ltd.; idem Colgate-Palmolive-Peet Cy.; idem Continental Can Cy.; idem Dominion Steel and Coal Corp.; idem Douglas Aircraft Cy.; idem Fisk Rubber Corp.; idem Ford Motor Cy. of Canada; idem General Cigar Cy.; idem General Electric Cy.; idem Gillette Safety Razor Cy.; idem Goodyear Tire and Rubber Cy.; idem Hudson Motor Car Cy.; idem Interstate Hosiery Mills; idem McKee- sport Tin Plate Corp.; idem Kirklees Limited; idem P. Lorillard Cy.; idem Glenn L. Martin Cy.; idem National Cash Register Cy.; idem National Dairy Products Corp.; idem National Steel Corp.; cert. v. cum. prior pr. aand. North American Rayon Corp.; cert. v. aand. Novadel-Agene Corp.; idem Paramount Pictures Inc.; idem Peugeot „B"; idem Pont de Nemours and Cy. Inc.; idem Procter and Gamble City; cert. v. 6 pet. cum. conv. pref. aand. Republic Steel Corp.; cert. v. 6 pet. cum. conv. prior pref. aand. idem; eert. v. aand. Revere Copper and Brass Inc.; idem Standard Brands Inc.; idem Sterling Products Inc.; idem Tennessee Corp.; idem United Air craft Corp.; idem United Air Lines Transport Corp.; idem United States Rubber Cy.; cert. v. pref. aand. United States Steel Corp.; cert. v. aand. Worthington Pump and Machinery Corp.: cert. v. prior pref. 4% pet. conv. aand. idem; cert. v. prior pref. 4% pet. aand. idem. Electr.-, gas-, tel.-, telegr.- en waterleiding mpijen Cert. v. aand. American Cities Power and Light Corp.; cert. v. 6 doll. pref. aand. American and Foreign Power Cy.; cert. v. aand. American Telephone and Telegraph Cy. (Trustkantoor); idem American Telephone and Telegraph Cy. (Hope and Co.)idem American Waterworks and Electric Cy.; cert. v. 6 doll, series 1/3 pref. aand. idem; cert. v. aand. Anglo-American Telegraph Cy.; idem Arkansas Natural Gas Corp.; idem Associated Gas and Electric Cy. cl.a.; cert. v. 4 doll. pref. aand. idem; eert. v. aand. Central States Electric Corp.; cert. v. 5-10 doll. 6 pref. aand. Cities Service Cy.; cert. v. aand. Common wealth Edison Cy.; idem Consolidated Edison Cy.; afgest. cert. v. cum. pref. aand. Cuban Te lephone Cy.; cert. v. pref. aand. Empire Gas and Fuel Cy.; cert. v. 10 conv. 6 doll. pref. aand. General Gas and Electric Corp.; cert. v. aand. International Hydro-Electric System; idem The Middle West Corporation; cert. v. 5-10 aand. Pacific Public Service Cy.; eert. v. 10 le pref. aand. idem; cert. v. aand. West Penn Electric Cy.; cert. v. aand. Western Union Telegraph Cy. Mijnbouw-ondernemingen Cert. v. aand. S.A. Strasbourgeoise des Asphal- tes et Bitumes; idem The Consolidated Diamond Mines. Petroleum-ondememingen Binnenland: afgest. aandeelen Perlak Petro leum Maatschappij. Buitenland: cert. v. aand. Phoenix Oil and Transport Cy.; idem The „Shell" Transport and Trading Cy.; idem Standard Oil Cy. of Califor nia; idem Standard Oil Cy. (New Jersey); cert, v. 4% doll. conv. pref. aand. Tide Water Asso ciated Oil Cy. Rubber-ondernemingen Cert. v. aand. in ponden en Allied Sumatra Plantations Ltd.; idem Lankat Rubber Cy.; idem United Lankat Plantations Cy. Diversen Cert. v. aand. African City Properties Trust Ltd.; cert. v. le cum. pref. aand. Associated Dry Goods Corp.; cert. v. 2e cum. pref. aand. idem; cert. v. gew. aand. Forestal Land, Timber and Railways Cy.; cert. v. pref. aand. idem; cert. v. aand. General Foods Corp.; idem Greyhound Corp.; idem Marshall Field and Company Inc.; idem Montgomery Ward and Company Inc.; cert. v. le pref. aand. Pacific Coast Cy.; cert. v. 2e pref. aand. idem; cert. v. gew. aand. Peruvian Corporation; cert. v. pref. aand. idem; cert. v. aand. Sears, Roebuck and Co.; idem Sofina; idem Swift and Company; idem F. W. Woolworth and Co. Spoorwegen Cert. v. gew. aand. Wabash Railway; cert. v. aand. Canada Southern Spoorweg Mij.; cert. v. gew. gecons. aand. Central Argentine Railway Cy.: cert. v. gew. aand. Costa Rica Railway Cy. ming zouden kunnen bijdragen. De beurs sloot dan ook in gedrukte stemming, al beperkten de koersverliezen zich in de meeste gevallen tot fracties en leden slechts enkele fondsen een verlies van 1 tot 2 punten. Vandaag werden 701 fondsen verhandeld. 204 fondsen stegen in koers, 325 leden een koersver lies, terwijl in de noteeringen der 172 overige geen verandering ontstond. Oct. 7 5 4 Air Reduction 4 41 Allied Chemical 164* (63 '63 American Can Co. 98* 99} 99} Am. c a Foundry 27} 27} 27 American Radiatoi 7} 7} Am. Rolling Mills 12} 12} 12 Am. Smelt Ref. 41 42 42} Am. Sugar Refining 131 13} Am. Tel. Tel. 16 3 163} 163 Am. Tobacco B. 77} 77} 78 Am. Waterworks 8} 8 Anaconda Copper 22} 22 22 I Atchison Topeke 17 16} 1 Baldwin Locomotive 16 16} Baltimore Ohic 4} 4} 4} Bethlehem Steel '9 81 81 t Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 36} 361 36 t J. I. Case Company 53 56} 56} Ches. Ohio 40} 4 I 40} Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 79 79} 79} Consolid. Edison Co. 26 26} 26} Deleware Huds 13} 13 S 13} Detroit Edison C. ilOi 110} Dupont de Nem. .75} 177 178 Eastman Kodak 133} >33 132 General Electric 34} 35} 35} General Foods 41 40} 40} General Motors 49} 49 t 44 Good Year 17} )5} 15} Hudson Motor 3} 3} 3} Intern. Harvester 47} 48 48 Int. Merc. Marine 6 7 7 Intern. Nickel 27 27 I 27 International Paper 14} 14 Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 29} 30 30} Mack Trucks Incorp. 1 25} 25} Montgomery Ward 41 42 42 National Biscuit Co. 19} |9 Nat. City Bank New York Central 14 S >5 14} Norfolk Western 222 220 North. Am. Aviat 17} 1/ ,7} Nord. Amer. n. a. 18 19 18 Northern Pacific 7} 7} Packard 3} 3} 3} Pennsylvania 7 7} 7} Paramount 22} 22} 22} Proctor 6? Chamble 63 62} Publ. Serv. N. J. 33 33} 33 Pullman Incorporat. 24 24 Pure Oil Company 7 7 Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company 15} 14} Rep. Steel IS 18} 18} Reynolds Tobacco B. 37} 35} 35} Sears Roebuck tl 81 81 Shell Union Oil 8} 8 s 8 8 Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific 9} 9} Southern Railway 13} 13} Standard Brands 6} 6} 6} Stand. Oil ot N.-J. 33 35} 33} Texas Gulf Sulphur 33} 33} Twent. C. Fox Film 5} 5} 5} Union Carb. Carb. 75} 75 74 Union Oil of Calif. Union Pacific 83} 84} 84} United Aircraft 39 40 39} United Corp A. 1 1 United Fruit Comp. 70} 70} U. S. Ind. Alcohol 22} 22} 22} U. S. Rubber 19 i 20 20} U. S. Steel 57 57} 60} U. S. SteeJ pref. i 23 123 |23 Western Union 19} 20 19} Westingh. Electric 105 108 107} Woolworth Building 33} 33} 33} NEW YORK, 7 Oct. Slotkoersen Oct. 7 5 4 Londen 4.74} Parijs 4.03} 4-03} 4.03} Amsterdam Berlfjn 39.95 40.04 40.04 Brussel Rome 5,05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 23.13 23.06 23.04 Weenen - Stockholm 23,84 23.85 23*48 Montreal 86.43 85.375 85,375 B. Aires Paplei 29.76 29,7a 29,78 BAires Marki 23.45 23.50 23.55 Yokohama 23.48 23.45 23.45 5 Oct. 9.64 Mrt. 9.6/ 63 Mei 9.61 Juli 7 Oct. Katoen Oct. 9.63 Dec 9.61 Jan 9.60 Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. Dec 3.90+ Sept 3.94-j— Sept 3.98-j NEW YORK, 7 Oct. 7 Oct. 5 Oct. 9.60 9.50 9.3i. 9.61- 9.49 9.28 (Santos) 3.90- 3.94- 3.93. Juli - Suiker Dec 0.80+ 0.86+ 0.82} 0.87} Mrt, Mei 0.89 +0.90 Rubber Standaard Oct 19.75 19.70 Dec 19.70 19.63 Jan 19.61 L9.60 Mrt 19.45 19.50 Sept. Dec. Mrt. Mei Jull Sept. Juli Sept 5.73 5.91 f 5.99+ 6.07+ 6.16+ 5,74+ 5.93- 6.01+ 6.10. 6 19 0.90 +0.92 0 94 +0.96 Mel Jull Sept Dec. Mrt. 19.33 19.18 19.13 097 100 19.37 19,23 19.17 rin Loco 51.00 50.00 90 dagei, 7 Oct. 5 Oct. Tarwe Dec 82 -J Mei Jull Mais Uec Mei Jull 81 77 J 82} 81 77 I inujn 50.87 d0.87 50 62} 50 62} CHICAGO, 7 Oct. 7 Oct. 5 Oct. Uavei Dec. 32 32 i Mel 32 32 JUll 58}.- 59} 59} - Reuzel Oct 4,5 D» Dec 4.75 58} 59} -- 60} 4 57 4.80 r Dec Mei Jull n Mrt. 32} 32} 30} Rogge 44} 48 48}-- 4.90 4.9 45} 48} -- 49 4.95f 5.00 WINNIPEG, 7 Oct. 7 Oct. 5 Oct. Tarwe 7 Oct. 5 Gerst Oct. Oct 70}._ 70} 1\ 71} Mel 76}.— 76 Oct Dec. Mel 39} 58} 39} 38} - 38} - 39} - rtogge Lljnzaao oct 43 - 43 34}-— 44} Mei 47 47 Oct Dec. Ma 1.19} 1.18 1.19} 18} 118 119} tiavei Oct 3232 Uec 3029 Mel 30 29} In Mei zijn in Roosendaal een 130 gebouwen vernield, vooral in het centrum van de stad, de Molenstraat. Voor de bewoners van deze straat was de gelegenheid tot herbouw nog niet vrij, daar de Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw een onteigeningsplan in overweging had in ver band met plannen' tot den aanleg van een nieuwen binnensingel, teneinde een kortere ver binding tot stand te brengen van het" station, dwars door de gemeente naar den Nispensche- weg, in de richting van de Belgische grens. Het tracé van dezen nieuwen verbindingsweg zal loopen van Brugstraat hoek Vincentius- straat, via de Kloosterstraat en de verwoeste panden in de Molenstraat naar de Nieuwstraa'. vanwaar de straat via een doorbraak in de Nieuwstraat en een doorbraak in de Achter straat, tegenover de Nispenschestraat zal uit komen. Bij het gemeentebestuur van Roosendaal is bericht ingekomen van den Regeeringscommis saris, dat hij de onteigening van de voor den aanleg van die straat benoodigde perceelen heeft uitgesproken, alsmede voor de verbinding van de Emmastraat eveneens via op het terrein vernielde panden en de Burgerhout- schestraat, en ook voor de verbinding yan den Turfberg en de Rozemarijnstraat. De uitvoering van de doorbraak- en straten plannen is geraamd op f 367.890 en zal worden gefinancierd uit een kasgeldleening, welke door het rijk zal worden verstrekt tegen een rente van 4 pCt. Bij den heropbouw in de Molenstraat zullen uitsluitend winkelpanden mogen worden ge bouwd. Een commissie, waarin ook een ambtenaar van den Regeeringscommissaris voor den We deropbouw zitting heeft, zal de toewijzingen doen voor de ruilverkavelingen en' daarbij be palen, aan welke perceelen (als b.v. de hoek panden der nieuwe straat, waar deze de Molen straat kruist) een hoogere waarde moet wor den toegekend. Voorts zal de Regeeringscommissaris een commissie instellen, die de schadeloosstellingen voor de onteigende perceelen zal bepalen. Zooals Muze a gorden Voor Ve [iet bed Verdere Vormend Ndryt s ^kwame aia» me b°k de j flecteer hid voc vandai *msterdï betl gem >ri vormi geding festeld v fa°g. die Ki zonder >°k volg Nzinger Een er phandel I T°t de J. c hreau i -aat hel De politie te Leiden heeft Zaterdagavond uit het water van de Steenschuur het lijk opge haald van den 31-jarigen sergeant van den op- bouwdienst, D. J. Z. uit Den Haag. Z. werd sinds 24 September vermist. Zhiid-Slavië, dat zich in een driedaagsche ontmoeting te Milaan gemeten heeft met Italië, heeft op den derden dag twee nederlagen moe ten slikken en daardoor deze internationale ontmoeting verloren. Aan het einde van den tweeden dag was de stand nog gelijk. Op den derden dag verloren de Zuid-Slaviërs evenwel de beide enkelspelen. Ondanks deze nederlaag kunnen de verliezers toch op een behoorlijk resultaat terugzien. Zij hebben in ieder geval bewezen, dat zü bij vroeger vergeleken, aan merkelijk in kracht zijn toegenomen. Scottl (Italië) sloeg op den laatsten dag Mayev (Zuid-Slavië) met 36, 62, 62, 64 en Romanoni (Italië) sloeg Funcec (Zuid-Slavië) met 6—2, 6—2, 4—6, 6—3. De eindstand luidt 4—2. Koersen voor stortingen op 8 October 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.14, Zwitsersche francs 42.95, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsje chische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinaf (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45%. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexameh Indisch recht: mevr. Ch. Pieters-Gill, Den Haag en de heeren P. Rozendaal, Heemstede en F. S. Klerk, Oegstgeest. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. G. Louw te Groningen en de heeren J. Boetes te Leeuwarden, B. Mola nus te Groningen en J. A. Wierda te Heerenveen. UTRECHT. Geslaagd voor het semi-artsexa- men: W. P. van Asselt, G. J. Buth en J. v. d- Goot. Arts-examen: G. A. J. Dunselman, mej W. W> J. C. Lucas, mej. A. J. Stam en H. de Vries =eiangWe Sederlan »'aar ree psyc !te insta !"«kkrac F' is h khgens frerken f]aats, v, ®nzoider Nieten) tenloods llaken d hee> krij Hes er Pkenscb paatnaaj Rid, de j 11 «i dt>o Gedure ,e Psych [an dtr k'ngelui, k-'Uvoüdit l!aat hec krijgt L kent - erkt w_ °nder «ig der ,Het re ««Uwe a Le aan i ;etl vat ant nie i°°r hun j^n geste tok inde *°rdt dc (arakterv e bevor hdstoest £w°ekt d f^idaim 'an *e der ver en Pre f n en c b'i stond, K vo geiden «at kerk Feer. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren: J. G. W. Niessink te Rotterdam, W- Roelofs te Vlissingen, M. J. Francissen te Hein- kenszand, C. Delno te Rotterdam, J. A. van Trierum te Nieuw-Helvoet, L. M. Korvink te Den Haag, J. de Bree te Middelburg. pie®ehhc het helle, hele <*>k 'eten, 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: P- Bronnema te Sneek, Th. Hadderingh te Gieten en E. Steenbergen te de Wijk. bedrj :°mstj AMSTERDAM. Geslaagd de heer J. M. M- Hoefnagels te Den Haag, W. A. Haagen en mej- M. G. Roselaar te Amsterdam. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 3 Oct.: J. Tra wille, Sneek, Oudekerkhof. R.c. mr. H. J. van Maanen, Cur. mï. J. P. Winsemius, Sneek. J. Scharphom, koopman. Zutfen, R.c. mï. H. L. Wilkens. Cur. mr. A. R. Jolles, Zutfen. A. ESjmael, koopman in manufacturen, wo nende te Mechelen-wittem', Dorpstraat 47. Rh- mr. Janssen de Limpens, Maastricht. In de week van 30 Septemger t.mi 5 October 1940 werdeni in Nederland 18 faillissementen uit gesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: N.V. Service Garage, Amster dam'; A. W. Gregoor, Ulft gem. Gendrlngen; J- Th. tan de Laar, bakker. Deurne. Gedeponeerde ultdeeiingslysten: 30 Sept.: J. de Wilde, schoenhandelaar, Rotter dam. Geëindigd door het verbindend worden de' eenige uitdeelingslijst. Uitk. 35.13 pCt. oeeie ^e!Uk ip 8eS( te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2