Amsterdam veruit de sterkste in de Kringencompetitie BEV Laatste Nieuivi VE op sLot jp J J Haarlemsche polo overwinningen Slachtoffers van bom inslag begraven Dankbaar, maar nog niet content Gen. Von Brauchitscl 13 in ons land Konvooi in de Roode Zee gebombardeerd Wethouder W. J. B. van Liemt DINSDAG 8 OCTOBER 1940 STADSNIEUWS De polowedstrijden WANDELSPORT VOETTOCHT IN HERFST- WIND Ook de Jantjes liepen mee HONKBAL Eindelijk beslissing tusschen H.H.G. en A.F.G. VOETBAL VogelenzangConcordia 11 D.E.M.Bloemendaal 82 Ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote D.S.S.H.E.H.S. 1—3 De OooievaarsHillinen 1 21 Om den Stadseditie- en Kennemer- landbeker WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles De Jonge Kampioen Toont Woensdag uw burgerzin! HILLEGOM Bezorging van brandstoffen VELSEN-NOORD R.K. Vrouwenbond I.E.V. I—O.I.V. I 3—4 IJMUIDEN Uit het politierapport BU N/s Ab 1 Ha Korten tijd in Den Haag vertoef' C Ital. weermachtsbericht Britsche duikboot beschiet Savona Weer telegraaf tusschen beztf en onbezet Frankrijk „Petit Parisien" verschijnt i spoedig te Parijs Weer Japansch officier Sjanghai vermoord Officieel orgaan Rijksinspecti' Luchtbescherming F. TWAALFHOVEN f c°nS( te Ti, De eerste ontmoeting van de vier-kringen- zwemcompetitie tusschen Haarlem, Amster dam, Utrecht en Den Haag, waarover wij reeds berichtten, is een prachtig succes ge worden. Een vlotte afwerking van het pro gramma, spannende races en goede tijden brachten een ouderwetsche sfeer bij deze wedstrijden. Aan spanning heeft het dezen middag zeker niet ontbroken. Wat b.v. te zeggen van de race op de 100 M. rugslag, waar de drie Amsterdamsche cracks: van Schouwen, Metman en Scheffer alle drie een tijd maakten beneden de 1 min. 13 sec., of van de 4 x 200 M. estafette heeren, waar de Haarlemmer Maurits in de tweede baan zijn ploeg op de tweede plaats bracht, welke plaats door zijn opvolgers van den Bogaerde en Sipkema kranig verdedigd werd. De Amsterdammers voerden overigens bij deze wedstrijden den boventoon. Reeds bij het eerste nummer, de 100 M. borstcrawl dames, waren het drie Amsterdamschen, die als eersten aan tikten. Mej. B. van Schayk zegevierde met 1 min. 8.3 sec. De snelste Haarlemsche dames waren mej. Kwak en mej. Bakker met resp. 1 min. 17.7 sec. en 1 min. 17.8 sec. De Hagenaar Ruimscholel was de snelste op de 400 M. borstcrawl heeren, door zijn grooten tegenstander J. van Merkestein met bijna twee seconden te kloppen. W. Geerling werd derde, terwijl de Haarlemmer Sipkema met 5 min. 25.7 sec. de vierde plaats bezette. De 100 M. rugcrawl dames was weer een vol ledige Amsterdamsche zege. De twee oude ri valen I. van Peggelen en mevr. SchefferSenff waren vanzelfsprekend den anderen de baas, of moeten we nu zeggen de bazin?, maar ook de Amsterdamsche dames Berghuis, Willems en Galliard waren beter dan de vertegenwoordig sters van Den Haag, Utrecht en Haarlem. De slechtste Amsterdamsche zwemster zwom nog 8 sec. sneller dan de zesde aankomende, mej. M. Jansen van Haarlem. Beter verdedigde Haarlem zich in de series van de 100 M. rugslag heeren. Behle werd met 1 min. 21.8 sec. eerste in zijn serie. De Geest maakte 1 min. 17.9 sec. in de volgende serie. De groote mannen kwamen echter in de laat ste serie. Van Schouwen zegevierde hier na een Uiterst spannende race in 1 min. 12.6 sec. De wereldkampioene mej. J. Waalberg had met haar tegenstandsters geen moeite en zwom haar 200 M. rustig in 3 min. 1.5 sec. Mej. Koster werd tweede in 3 min. 12.1 sec., mej. Stroom- berg met 3 min. 15 sec. een drietal meters ach ter zich latende. De 100 M. schoolslag was natuurlijk voor den Amsterdammer Smitshuyzen, die den prachtigen tijd van 1 min. 14 sec. maakte. Seton van Den Haag werd tweede. K. Bongertman was met 1 min. 23.8 sec. de snelste Haarlemmer. De H.P.C.-er de Bruyn viel tegen en noteerde 1 min. 25.2 sec. De Haarlemmers maakten op dit nummer allen zeer behoorlijke tijden. De estafettes, 3 maal 100 M. wisselslag dames en 4 maal 200 M. borstcrawl heeren waren ook weer voor Amsterdam. De dames I. van Peg gelen, J. Waalberg en B. van Schayk waren onweerstaanbaar. Haarlem en Den Haag gaven elkaar weinig toe. Bij de dames werden de Haagschen tweede, maar bij de heeren waren het onze stadgenooten, die door het goede zwemmen van De Geest, Maurits, van den Bo gaerde en Sipkema de tweede plaats innamen. Van der Voort wist zich bij het schoonsprin- gen derde te plaatsen achter den Amsterdam mer De Goede en den Hagenaar De Haas, maar voor den Utrechtenaar. Het Haarlemsche dameszevental toonde zich niet schotvaardiger dan de Utrechtsche dames. Het was vooral het goede werk van mevr. v. d. Booren, dat Haarlem de overwinning bezorgde. Tweemaal wist zij met goede doorslag-ballen de Utrechtsche keepster, mej. Klaarenbeek, te passeeren. Het eerste Haarlemsche doelpunt kwam van mej. Compiet, nadat de Utrechtsche achterhoede een schot van dezelfde speelster slecht had weggewerkt. Direct hierna plaatste mej. G. Zieren goed naar mevr. Van Booren en het was 20. De derde Haarlemsche goal maakte weer mevr. Van Booren, na goed sa menspel met mej. Compiet. In de tweede helft scoorde Haarlem niet meer, maar moest zwichten voor een straf- worp van mej. Wiersma. Haarlem behield met 31 de leiding. Ook in den heerenpolowedstrijd was het aan de productiviteit van den middenvoor, hier J. Kollerie, te danken, dat Haarlem de overwin ning behaalde. Reeds voor de rust wist deze speler zijn strengen bewaker Bergers driemaal met linksche schoten te verschalken. Door het goede werk van de Haarlemsche achterhoede met Braam, Seubring en Van Groningen kreeg de voorhoede veel werk. Swier en De Geest schoten slecht, maar Kollerie deed het beter. Even voor de rust moest De Geest het water uit, waarna In der Maur een tegenpunt kon maken. Ook in de tweede helft was het Kollerie, die het leeuwenaandeel in den strijd had. Na eerst uit een strafworp gescoord te hebben, maakte hij nummer vijf met een ver schot, en even later vloog het zesde doelpunt uit een doelwor- steling langs keeper Arendsen. Keeper Kollerie werd nog op de proef ge steld, maar de Utrechtenaren kregen geen kans om te scoren, doordat tenslotte de latten nog wel eens uitkomst brachten. Met een 61 over winning bleven dus ook de Haarlemsche heeren hun Utrechtschen tegenstanders de baas. De sterke wind moge dan al voor de andere sportevenementen een handicap zijn geweest, de 360 deelnemers aan de propagandamarschen van den Nederlandschen Wandel Bond hebben er weinig of geen hinder van ondervonden. In tegendeel, zouden wij zelfs willen zeggen, de herfststorm heeft hen juist meer doen genieten van de schoonheid van Haarlems omgeving in dit jaargetijde en hen er eens te meer van overtuigd, dat wandelen een gezonde en ver jongende sport is. 25 kilometer hebben zij geloopen door het stemmige bruin van den Haarlemmerhout en het Groenendaalsche bosch en door de ster vende schoonheid van het Brouwerskolkje. Welke andere sport paart lichaamstraining aan inleving in de natuur? Zaterdagmiddag waren er tweehonderd tip pelaars in café Dreefzicht in Den Hout, de startplaats. Daaronder waren leerlingen van middelbare scholen en menschen, die de zestig reeds waren gepasseerd. De wandelsport is nu eenmaal niet aan een leeftijdsgrens gebonden. Zondagmorgen haalden ongeveer 160 deelne mers hun startkaart in Dreefzicht. Van de groe pen, die hebben meegeloopen, trokken de Jan tjes van den opbouwdienst Haarlem vanzelf sprekend de meeste aandacht. De overige groe pen waren Concordia, Kromhout. Allarts Oog, en het Christelijk lyceum uit Haarlem en Oij- der Door uit Alkmaar. Hoewel de opkomst wat grooter had kunnen zijn, hebben deze propagandamarschen, geor ganiseerd door de Haarlemsche Wandelsport Vereeniging „De Vierdaagsche" volkomen aan het gestelde doel beantwoord. Met de beste verwachtingen voor het komende seizoen gaan de vereenigingsleiders het winterseizoen tege moet. Onder voor honkbal absoluut ongeschikte weersomstandigheden werd Zondagmiddag de opnieuw vastgestelde beslissingswedstrijd tus schen HHC en APC gepeeld. HHC verscheen zonder Jac. Hartog en D. Baas, maar met C. v. d. Schalie weer in de gelederen. Bij AFC ont braken de gebroeders Disselkoer en J. van Driel. Vooral de afwezigheid van D. Disselkoer, den werper, was voor APC een geduchtige handi cap. Nu was het werpen toevertrouwd aan P. San ders, den bekenden cricketer. Geslaagd kan dit experiment echter niet heeten. Niet dat San ders zoo'n groot aandeel in de nederlaag van AFC heeft, maar als aanval beteekende nij zeer weinig. Hij wierp gedurende acht innings en bereikte in dien tijd slechts vier maal drie slag. Een vrijen loop wegens vier wijd gaf hij slechts éénmaal, maar daartegenover staat, dat hu liefst zestienmaal werd geslagen. Daaronder waren verschillende tikken, die voor twee en drie honken golden. En van het bewaken der honken had hij heelemaal geen kaas gegeten. De HHC-ers zijn nog nooit zoo gemakkelijk aan het tweede en het derde honk gekomen. In de zesde beurt kwamen van HHC liefst dertien spelers aan slag. Twaalf daarvan tij dens het werpen van Sanders, terwijl de eerste en vijfde man in deze beurt al een nul hadden gekregen. Bij den dertienden man nam Nesvad- ba het werpen over. Met den korten slag van Noordhoff had hij niet veel moeite en dus viel meteen de derde nul. Ondertusschen waren acht man de plaat gepasseerd. Nesvadba wierp ook de zevende innings, kreeg in dien tijd van bijna eiken HHC-er een honkslag te innen en liet toeh het werpen maar weer verder aan Sanders over. Door de zes pun ten was deze inning na de zesde de duurste voor AFC. Voor HHC wierp Pijnacker negen innings. Hij had natuurlijk ook veel last van den schuin overstaanden wind. Vandaar het aantal van elf keeren vier wijd. Hij noteerde echter vijftien maal drie slag en werd slechts twee maal, bei de keeren voor één honk, geslagen. Behalve het slaan was ook het veldwerk van AFC dezen middag bijzonder slecht. Er zaten groote gaten in de opstelling der velders en vaak bracht een tik van HHC daardoor meer op dan hij eigenlijk waard was. Door de gebrek kige opstelling van Nesvadba in het verre veld kon J. Baas in de vierde innings een homerun loopen, terwijl de bal eigenlijk had moeten worden gevangen. In totaal bezondigde AFC zich dertien maal san een fout, waaronder vier ge miste vangkansen waren. Bij HHC stond het veldwerk veel hooger. Pijn akker en Van der Schalie wierpen elk één keer onzuiver naar het eerste honk. De fout van Pijnakker bezorgde AFC twee runs, maar dit waren de eenige fouten aan HCC-zijde. Een keurige, zeer moeilijke vang van Panman, waarvan Suurbeek het slachtoffer was, bezorgde, doordat Leloux al een paar meter op weg was naar het tweede honk, HHC een mooi dubbel spel. Toen AFC na zes innings met 194 achter stond, was de fut er uit bij de Amsterdammers en werd het verder een vrij saaie vertooning. De cijfers der innings zijn: HHC: 501508612 28. AFC: 003001000 4. Door dezen uitslag is dus AFC aangewe zen de degradatiewedstrijden tegen Schoten, Quick en DOS te spelen. Concordia startte met den wind in den rug, maar niet alleen was elke balcontrole onmo gelijk, doch ook was er in deze periode steeds een Vogelenzang-been dat het ronde ding keerde. Van plaatsen of combineeren was bijna geen sprake. Wel hielp paal en lat eenige ma len, maar met de rust was het nog een bril. Hierna was voorloopig Vogelenzang in den aanval. Toen Concordia buiten het strafschop gebied een vrijen trap kreeg toegewezen, werd deze keurig door Lubbe genomen en minstens zoo netjes door Peters ingekopt. Het was ech ter korte vreugde, toen Vogelenzang kort daar op, voor onjuist hinderen? een strafschop kreeg Cl1). Concordia 2 maakte het ook niet best en kreeg een 70 nederlaag te incasseeren. D.E.M. begint met een offensief en heeft al vrij spoedig succes door Slotemaker (10). Bij een doorbraak van Schram geeft hij door naar Arisz, die hard inschiet 20. De handige Bloe- mendaal-rechtsbuiten weet dan met een fraaie omhaal Slotemaker te passeeren 21. Nog vóór rust is de snelle Tervoort niet te houden; hij geeft over het geheele veld de bal aan Schram, die onmiddellijk naar den vrijstaanden Arisz passeert, deze maakt geen fout 31. Na de thee gaat de strijd geruimen tijd gelijk op. Na tien minuten zet dan D.E.M. weer een aanval op, Van Noort kogelt op doel, de bal wordt weggewerkt, maar belandt dan bij Schram, die met een hard vleugelschot juist onder de lat de stand op 41 brengt. Bij een nieuwe D.E.M.-aanval geeft Schram weer afgemeten af aan Arisz en weer wordt de Bloemen- daal-doelman onhoudbaar gepasseerd. Eenige vlotte aanvallen der gasten brengen dan een verdiend fceeenpunt 52. Als Tervoort een cor- Het heeft Z. H. Paus Pius XII behaagd, den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Bedrij ven en Werkloosheidszorg te Haarlem, te be noemen tot ridder in de orde van den H. Gre gorius den Groote. Het was voor den nieuwen Gregoriusridder een volkomen verrassing, toen hij temidden van zijn familieleden na de plechtige Hoogmis bij gelegenheid van het St. Bavofeest in de kathe draal, naar aanleiding van deze benoeming, in de pastorie allerhartelijkst toegesproken werd door den Hoogeerwaarden heer Plebaan F. Fil- bry, die o.a. in verband met het op 15 Juni 1.1. gevierde 25-jarig raadslidmaatschap van den heer van Liemt memoreerde, hoeveel deze in alle opzichten goede vader van het Haarlemsche ge- meenebest voor zijn medeburgers en vooral voor de katholieke gemeenschap heeft gearbeid en gepresteerd. Na deze toespraak heeft de hoogeerwaarde heer Mgr. H. J. M. Taskin, oud-president van het Groot-Seminarie te Warmond, den eervol onderscheiden sympathieken ridder zonder vrees en zonder blaam, de eereteekenen van de Gre- goriusorde op de borst gespeld. Den benemeritus Gregoriusridder onze harte lijke gelukwenschen. ner genomen heeft, krijgt Schram den bal op de vleugel, weer geeft hij af aan Arisz en weer is het goal 62. De zevende voltreffer komt door goed doorzetten van Arisz bij een door van Noort doorgespeelden bal. Tenslotte geeft Schram voor de zooveelste maal weer eens afgemeten aan den D.E.M.-midvoor, die zijn zesde doel punt in dezen wedstrijd scoort 82. Door den wind geholpen is E.H.S. sterk in de meerderheid, en het met 4 invallers spelende D.S.S. wordt geheel ingesloten. Door prachtig spel van den linksbuiten der gasten wordt Kinjet tweemaal onhoudbaar gepasseerd, waar tegenover D.S.S. geen enkel doelpunt kon stel len. Rust 02. Na de rust had D.S.S. den wind tot bond genoot en kreeg de verdediging \<an E.H.S. het hard te verantwoorden. Doelpunten bleven evenwel uit, mede door subliem spel van de E.H.S.-keeper, alsmede de téveel gewijzigde voorhoede van D.S.S. E.H.S. weet door toedoen dan de linksbuiten te doelpunten, terwijl Bos dijk kort voor het einde met een goede schui ver de eer redt. Einde 13. Reeds in de eerste vijf minuten neemt Ooie vaars de leiding als de Hillinen-verdediging wijfeit met wegwerken en de linksbinnen van deze fout weet te profiteeren door het leder over de lijn te werken. Na rust is Hillinen steeds in den aanVal ge weest en na twintig minuten glipt C. Freeke door de verdediging heen en weet met een prachtig schot de Haagsche doelman te pas seeren (21). Hillinen komt nu geweldig opzetten en de gelijkmaker lijkt een kwestie van een oogen- blik, doch de Ooievaars-verdediging weet stand te houden. In de vergadering van het afdeelingsbestuur van den Nederlandschen Voetbalbond heeft de loting plaats gevonden voor de wedstrijden om den Stadseditie- en Kennetnerlandbeker. Het resultaat daarvan was voor de Stadseditie beker le ronde: Sport VereentTZB; Concor dia—Damiaten; DOA-WE 2; TYBB 2—WB 2; Kennemers 3RCH 3; Halfweg 2Kinheim 2; Ripperda 2—N. Vennep; Zandvoort 3DSK: DIO 2EHS 2; Schoten 2Heemstede; Droste Getel Wit; SpaarndamETO; Hoofdd. Boys- Waterloo; EDO 3Bloemendaal 3; Spaarnestad OIV; Spaarnevogels 2—WH; DEK—VSV 3; HFC 3Terrasvogels; O. Gezellen 2SV '34; THB 2DeCeO; Haarlem 3a—Stormvogels 3 AllianceBeverwijk 2; VI. Vogels 2BSM 2; DEM vrijgeloot. Kennemerlandbeker, le ronde: VEWJohez; WRASIZO; Tw. JeugdKennemerland I; VGS-WY; ZSV vrij. Tusschenronde: ZSV— winn. 3. Bovengenoemde vereeniging reed Zondag een persoonlijken wedstrijd over 40 k.m. Door de slechte weersomstandigheden reden maar wei nig renners den wedstrijd uit. De uitslag werd ten slotte: 1. C. Portegies (1 uur 12 min. 16 sec.); 2. J. Ekels; 3. A. Drenth; 4. S. Schrama; 5 B. D'haene. Maandagavond 8 uur belangrijke vergadering. Zondag hield De Jonge Kampioen bij zeer slecht weer een trainingsrit over een afstand van 40 k.m. De opkomst der renners was groot. De uitslag is: 1. G. Peters (1 uur 9 min.); 2. G. Gerritse; 3. K, Neeft; 4. G. Peters; 5. G. v. d. Hals. Het stoffelijk overschot van mevr. Kiewiet en haar negenjarig dochtertje, die bij den bomin slag op Donderdag jJ. om het leven zijn geko men, is gistermiddag op de begraafplaats „Duin- rust" aan den schoot der aarde toevertrouwd. Hoe groot de deernis is met de slachtoffers bleek uit de talrijke belangstellenden, die naar de begraafplaats waren gekomen om bij deze droeve plechtigheid tegenwoordig te zijn. Van de autoriteiten waren aanwezig de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, de gemeente-secretaris, de heer A. A. Poot, de wethouders, de heeren W. van Dok en N. J. Out en voorts de directeur van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst, de heer H. J. de Groot. Ook het onder wijzend personeel van de Noorderschool, waar Grietje Kiewiet school ging, woonde de plech tigheid bij. Diepe ontroering greep ieder aan, toen de kist, die het stoffelijk overschot van moeder en kind bevatte, in de groeve werd neergelaten. Enkele bloemstukken, waaronder een van het gemeentebestuur en een van de leerlingen der Noorderschool, werden aan den voet van het graf gelegd. Een familielid gaf hierna uitdrukking aan de dankbaarheid van de achtergeblevenen voor de groote deelneming in hun verlies. Dit medeleven bewijst, dat de overledenen niet alleen bij de familie een ledige plaats achterlaten. Midden in den slaap, waarin zij vergetelheid vond voor haar zorgen, is een lieve vrouw en moeder plotseling weggerukt. Haar ideaal, dat er nog eens een dag zou komen, die haar wat meer levensvreugde en blijheid zou brengen, is niet in vervulling gegaan. Zij heeft er voor ge streden, thans rust zij, met haar kind, in vrede. Hierna sprak burgemeester Scholtens. Het droevig lot, aldus spr., dat deze moeder en haar kind beschoren was, had ieder van ons kunnen treffen. Het wreede oorlogsgeweld heeft hen uit ons midden weggerukt en diep bewogen zijn wij hier samengekomen om de laatste eer te bewij zen aan hun stoffelük overschot. We zijn diep terneergeslagen, maar niet ont moedigd. Van ganscher harte deelen wij in den rouw, welke dit gemis getroffen heeft, vertrou wende, dat uit al dit leed voor ieder van ons en speciaal voor den vader, iets goeds moge ontluiken. Namens het gemeentebestuur breng ik hier een laatsten groet aan deze twee ingezetenen. Van harte getuigen we hier van ons diep mede leven met den zwaargetroffen vader, aan wier. met één slag zooveel is ontvallen. Moge het kind, dat zoo wonderlijk gespaard is gebleven, hem tot troost zijn; het bezit van dit kind maakt het leven waard geleefd te worden. Nadat door een bekende van de familie Kie wiet het Onze Vader was gebeden, werd ten slotte dank gebracht voor de betoonde deel neming. Diep onder den indruk verlieten allen daarop de begraafplaats. op 14, terwijl Kuijpers spoedig daarna er 24 van maakte. O.I.V. scheen uitgespeeld en uit een mooi aangegeven bal was het weer Nieu- wenhuizen die den achterstand tot 1 doelpunt wist te reduceeren (34). Het derde elftal ging op het pad v. d. tegen spoed voort en liet met 31 de punten aan TYBB 5. Het Comité Hulp in Nood verzoekt ons op name van het volgende: Welk een diepe deernis het gebeurde in het Pruisdorp bij de Beverwijksche bevolking heeft gewekt, blijkt uit de golf van sympathie met het streven van het Comité Hulp in Nood om de gevolgen van de ramp zooveel mogelijk te verzachten. Behalve, dat de eerste 1000 aan geld reeds is toegezegd, zakenmenschen al talrijke hulp middelen beschikbaar stellen en een groot aan tal arbeiders eenige uren loon afstaan ten be hoeve van de slachtoffers, zijn reeds drie vrachtauto's met kostelijk huisraad geborgen in de oude huishoudschool. A.s. Woensdag zal op nieuw een zestal arbeiders, die hun verlofda gen beschikbaar stellen, met auto of paarden- tractie rond gaan om meubelen en huisraad op te halen. Zü, die iets kunnen missen, geschikt voor huishoudelijk gebruik, gelieven dit voor Woens dag klaar te zetten, opdat zoo vlug mogeiyk de beschikbare goederen kunnen worden büeen ge bracht. Hiernaast zal het damescomité, onder leiding van mevr. Mons, dezer dagen alle burgers in de gelegenheid stellen een aandeel te nemen in de noodzakelijke geldelijke hulp. Zij. die reeds gelden hebben gestort, waarvan de op gave nog niet binnen is, gelieven zulks aan de dames kenbaar te maken, indien ook aan deze adressen nogmaals een bezoek wordt gebracht. Helpt allen mede, opdat het resultaat van de actie voldoende zal zijn om de getroffen gezin nen gerust te stellen, in zooverre, dat wy den menschen zoo spoedig mogelijk de verzekering kunnen geven, dat het bü den bominslag ver nielde huisraad met aller hulp door het nood- zakeiykste kan worden vervangen. Propaganda-avond. Donderdagavond hield de Gezellenvereeniging een propaganda-avond in haar eigen vereengingsgebouw. De vergadering was buitengewoon goed bezet. De Senior opende even over achten de ver gadering met gebed en Kolpingsgroet. Dan krijgt de vice-praeses kapelaan Botte lier het woord en zegt dat hij het winterseizoen met schrik tegemoet heeft gezien. De opkomst van deze eerste vergadering in het winter seizoen stelt hem echter gerust. Rector Drost toekende in scherpe beelden de groote waarde en de groote beteekenis van de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. Veelal heerscht er nog de meening, dat het een troep jonge mannen is, die in hun vereenigingsgebouw hun vrije tyd doorbrengen met kaarten, dam men, schaken of biljarten, waardoor zij gevrij waard worden van gevaren langs de straat. Niets is echter minder waar. De enthousiaste redenaar releveerde het zegenrijk werk van den stichter Adolf Kolping, wien bij zijn onverdroten wer ken dit drieledig doel voor oogen stond: de totale godsdienstige vorming; opvoeden tot de gelijk vakman; opvoeden tot degelijk huisvader in nationalen zin. Vele katholieken weten niet waarom zy eigen' lijk katholiek zijn. Zij zijn het omdat vader en moeder het ook zijn, het is een erfenis of fa miliekwaal. Hun leven is niet doorstraald en doordrongen van den godsdienst, zij zijn het niet uit volle overtuiging. Onze Godsdienst moet zyn als het zout door het eten. Niet alleen Zondags naar de kerk gaan en communiceeren, en in de rest van de week den godsdienst vergeten. Sommigen gaan van de kerk af, omdat de pastoor niet bij hen in den winkel koopt. Je moet toch leven en laten leven. Zij beschouwen de kerk als een filiaal van den Paus, waarin de pastoor zetbaas is. Neen, ons heele leven moet gericht zijn op God. De arbeid moet godsdienst zyn. Ons beroep moet een roeping zijn, een schakel in de keten van de gemeenschap. Wij moeten onzen arbeid verrichten met een hooger doel. Ons werken moet bidden zijn. En dan zal deze arbeid voor ons verdiensten geven voor den hemel en om gezet worden in zonnezuiver goud. Door den ar beid zullen wij de deugd beoefenen en ons ka rakter vormen. Ten slotte moeten wij er aan denken dan wij de toekomstige vaders zijn. Wanneer wij over twintig jaren met al ons hebben en houden hier terug zouden komen, dan zou uit deze kleine groep een volk gevormd zijn. Wij moeten dat besef van verantwoordelijkheid hebben. Wanneer onze voorouders 400 jaar geleden niet hun geloof behouden hadden en voor hun ge loof alles geleden hadden, dan waren wij nu misschien niet katholiek. Besef toch dezen tijd en je veranwoordelijk- heid. Wordt een goe'd lid van de gezellenver eeniging waar je steeds in contact bent met een priester, die als een vader met je meevoelt en meestrijdt. Na een dankbaar applaus dankt de vice- praeses rector Drost voor zijn bezielende woor den en hij is overtuigd van de goede vruchten, welke deze avond ongetwijfeld zal leveren. Na eenige mededeelingen sluit de Senior op de gebruikeiyke wyze. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de inwoners der gemeente iedere bestlling van brandstoffen, als gevolg van de transportmoei lijkheden twee dagen van te voren aan de leve rancier moet worden opgegeven, zulks met in zending van de distributiebonnen. Het winterprogramma van bovengenoemden bond wordt vervolgd met een korte vergade ring op Dinsdag 8 October a.s., 's avonds om 7 uur. Daarna wordt opgevoerd „Altaarwacht." Het is den Rood Blauwen niet mogen gelukken de beide puntjes thuis te houden. Binnen een minuut suisde de eerste kogel van Nieuwen- huizen juist langs den verkeerden kant van den staander, en twee minuten later was het eerste doelpunt voor de thuisclub daar, doch werd op onverklaarbare wijze door den arbiter geannuleerd. Dit scheen de Rooswyckers te ontmoedigen, waarvan de gasten dankbaar ge bruik maakten door voor de rust den stand op 04 te brengen. Nieuwenhuizen bracht na de rust den stand In diverse gedeelten van onze gemeente zyn kleine diefstallen gepleegd. Zoo werd o. m. de 26-jarige P., wonende alhier, aangehouden ver dacht van diefstal van een rijwiel. Ten nadeele van een bankwerker werden di verse goederen, welke tot zijn uitrusting be hoorde aan boord van een treiler, liggende in de Haringhaven, gestolen. Een koopman in manufacturen uit Amster dam heeft aangifte gedaan van diefstal van vijf paar beige dameskousen, vier paar fantasie sokken en vijf wollen zalmkleurige camisoles van zijn handwagen, die gedurende den nacht in een pakhuis was geplaatst. (Van onzen Haagschen redacteur) Zaterdagmiddag heeft de opperbevelheb" van het Duitsche leger, generaal-veldma» schalk Von Brauchitsch, een bezoek gebral aan Den Haag, waar hy op het Plein in 11 gebouw van hét departement van Buitenla® sche Zaken ontvangen werd door den Rykscd missaris voor het bezette Nederlandsche gebi' dr. Seyss-Inquart. Aan den opperbevelhebber werd militair e* betoon gebracht. Vervolgens begaf hy zich het departement van Defensie, waar hy p bezoek bracht aan den generaal der vliegt Fr. Christiansen, bevelhebber van de troep in Nederland. Er was veel publiek op de been. De politie een groot gedeelte van het Plein afgezet. In laten namiddag heeft generaal Von Brauchit-" Den Haag verlaten, om zich via Utrecht D den avondtrein naar Beriyn te begeven. (Gedeeltelijk geplaatst in een deel van de vorige oplage) ERGENS IN ITALIë, 7 Oct. (Stefani). In zyn weermachtsbericht no. 122 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Dezelfde flottielje, waarvan melding gemaakt is in weermachtsbericht no. 121, heeft een an dere vüandeiyke duikboot tot zinken gebracht. In de Roode Zee is een vüandeiyk konvooi, dat geëscorteerd werd door kruisers en torpedo jagers, door een van onze luchtformaties ge bombardeerd. In Oost-Afrika was bedryvigheid van onze verkenningsafdeelingen voorbij Kassala en in de zone van El Zoean ten Westen van Omager De vijandelijke luchtmacht bombardeerde Gal- labat, waarbü vier Askaris gedood en zes ge wond werden. Bij andere luchtaanvallen op Otoemlo, Mas- saoea, en op Metemma werden drie personen gedood en twee gewond, onder de inlanders Eenige hutten werden vernield. Een vyandelijke duikboot welke opdook in de omgeving van Savona heeft eenige kanonschoten gelost op de stad, waarbu burgerwoningen getroffen wer den en onder de bevolking een persoon ge dood en zes gewond werden. De materieeie schade is niet groot. PARIJS, 7 Oct. (D.N.B.) Het tele' graafverkeer tusschen het bezette en he* onbezette Fransche gebied, dat sedert def wapenstilstand om militaire redenen vol' komen stopgezet moest worden, is thi door een verordening van den opperbevf hebber van het bezette gebied in beperki ten omvang weer toegelaten. Zooals verder wordt bericht heeft de poli*' prefect van Parys een verordening uitgege^ waardoor woekerprijzen thans met bijzond' scherpte zullen worden bestreden. Hef bufP voor de pryzencontróle is belangrijk uitf' breid en men hoopt, dat de woekeraars tb* allen onschadeiyk zullen kunnen worden maakt. Sedert Juni j.l. zyn niet minder dan vonnissen gestreken tegen personen, die vf" kerprijzen hadden gevraagd, terwyi 178 win* in het departement van de Seine zyn gesle** Tenslotte wordt gemeld dat de „Peti' Parisien", een der meest gelezen Franscb' dagbladen, dat tot dusverre in het onbezet** gebied verscheen, begin van de volgend' week weer in Parys zal uitkomen. SJANGHAI, 7 Oct. (Domei). Voor de W* maal in acht dagen tu'ds is een Japansch 1 cier in uniform het slachtoffer geworden een terroristischen aanval. De kadet JisjiP' Imai werd in den rug neergeschoten, toen Japansche patrouilleposten inspecteerde in Ziccawei-wijk by de Fransche concessie. Op plaatsen getroffen stortte hij ineen, terwij1 niet herkende Chinees vluchtte met acb' lating van zijn pistool. Men herinnert er dat majoor Josjie Isobe op 29 September in Hongkioe-district door een terrorist erfl* werd gewond. Te Utrecht overleed de heer F. Twaalfhoven, le vertegenwoordiger van het „Verbond Deut- ::lier Druckpapierfabrike" en als zoodanig in de kringen van dagbladuitgevers een bekende figuur. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Verschenen is het eerste nummer van „Officieel Orgaan" van de Rijksinspectie LI' bescherming. Door een reorganisatie van het „Studieorgj N.V.L.", dat thans den nieuwen naam „Pro d draagt, is het mogelijk gebleken, dit tijdsei' in nauw contact met deze Inspectie te brei1' zulks ter bevordering van de zoo noodige eeb*! op het gebied der luchtbeschermingsvoorlicb^' In het orgaan worden, naast algemeen schouwende en technische artikelen, ook ib' deelingen geplaatst betreffende de in dezen opgedane ervaringen; terwül tevens door n1'' van een vragenrubriek en toelichtingen op cieele publicaties zooveel mogeiyk voorlicb1 wordt gegeven aan de leidende instanties luchtbeschermingsdiensten. Aan het voorwoord van den wnd. Rijk.sin5' teur voor de bescherming van de bevolking luchtaanvallen, A. van Batenburg, ontleeneh De reorganisatie der luchtbescherming, geleidelijk aan, zoowel wat de zelfbeschei als de organen der overheid en niet het van de Rijksinspectie zelve betreft, onder moeilijke omstandigheden na Mei 1940 is gevoerd, brengt thans mede, dat ook een ndv contact wordt gelegd tusschen allen, die een v hebben in de luchtbescherming en het ceb' leidende orgaan, dat de Ryksinspectie than5 worden is. J Het Studieorgaan van de Nederlandsche eeniging voor Luchtbescherming is daartoe gevormd tot officieel orgaan van de Ryksin5' tie Luchtbescherming. Door naast den voorlichtenden tekst, thans Volkomen verantwoord zal zun, toelicP de besprekingen over actueele onderwerpe'l een vragenrubriek te openen, zal het O" dienstbaar kunnen worden gemaakt aan verkrijgen van beter inzicht in verschil1, maatregelen, welke van overheidswege won zullen worden getroffen. Wel] Vers vige ftioe de offe Eelo gelij ■iukr a luch 2Óó ten kan volk ren geva ben volk zij r dat hooi boei steil kerk Wt te erns gevo vade bleef derd bied, geop open De tech; burg, Word de ei ding veel, bjk r teeke zelfs, öioge biet is da kan Woesi leven daarl stanc diijds voort «t Sli dlgd Waar, biisdj On Wei doog. dood, reldt- bionl tends vrede waar k sche in d gespg £cha> toeky baar dea den stoor v°lkt van Polity aan beurji liJke Vaar<$ siact^ Wog& heusch. zijn automobilist^ die hun wagen afsluiten onbeheerd als ze v- laten' sta<f Ideaal, zooietsvoor 1 v loopende jongens om z°\ auto even te „leenen"' voor „vroolijken avond I" En wat erop volgt Politie techtbank.... I! J Brengt hen niet ln verleiding: sluit auto af II Va* «en ^itlep Uitga land li8 4 «vent boucjJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4