Washington en Ottawa treffen nieuwe economische maatregelen tegen Japan Een herfstvacantie op het Duitsche platteland Japansche pers blijft verontwaardigd Roosevelt confereert met militairen WARE BOMMENREGEN OP LONDEN EN ENGELSCHE GRAAFSCHAPPEN Havens en vliegbases zwaar geteisterd Passagiers uit een clipper gehaald Het aantal Katholieken in Duitschland MERSA MATR0E, EEN GEWELDIGE VESTING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ITONDERDAG TG OCTOBER 1940 - OCHTEIfDfLM V-S. juichen heropening van den Birma-weg toe Duitsch frontbericht Geringe Fransche verliezen bij Dakar Von Brauchitsch in België Göring seint aan Antonescoe Waar de nachten rustig zijn en zonder luchtalarm Dansverbod in Rotterdam BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten IJVa ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22642 Japansche ambassadeur bij Huil Tsjoengking juicht Isjang Kai Sjek bestrijdt het Driehoekspact Amerikaansche troepen blijven voorloopig te Sjanghai „Wij bestudeerden kaarten- materiaal ANNUNZIA TA-ORDE VOOR FRANCO RICCARDI'S BEZOEK AAN BERLIJN Uitvoerig economisch program zal worden besproken Tanktrein vernield Zullen Italianen deze kunnen omsingelen? Kinderen verlaten Gibraltar Wil en daad Post naar Duitschland mag niet meer via Verre Oosten De demilitarisatie der Aalands-eilanden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voo» prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Washington, 9 Oct. (d.n.b.). Het ikaansche ministerie van Landbouw de premie voor den uitvoer van tarwe naar de havens van het Verre Oostei., uit gezonderd de Philippijncn, afgeschaft. Of- 'cieus wordt ais reden voor dezen maat regel opgegeven, dat een deel van de tarwe ^^rschijnlyk het Japansche leger in China ten g°ede komt. dat ^hoon van officieele zijde verklaard wordt, W0rd uitvoerverbod niet als embargo kan Prbeschouwd, is men volgens „Associated lint, alsemeen van oordeel, dat het de bedoe- e ls r Plaatsen Japan voor nieuwe moeilijkheden te Uit Ottawa wordt gemeld, dat Canada ni(\ v®rbod voor den uitvoer van koper naar "Uiitsche landen heeft uitgevaardigd, gezonderd zijn de Vereenigde Staten, voor ver daar koper noodig is voor het uit wen van Engelsche oorlogsorders. Of- hoon in deze verordening Japan met geen in°°^d genoemd wordt, bestaat er in wel- daT kringen te New-York geen twijfel, t het uitvoerverbod hoofdzakelijk tegen ban is gericht. heropening van den Birmaweg voor *®Pentoevoer naar Tsjoengking wordt al gemeen beschouwd als een belangrijk feit In de internationale politiek. Volgens bericht uit Washington heeft staatssecretaris Hull ten aanzien van de "ledeueeling van Churchill betreffende de heropening van den Birmaweg verklaard, ^•t de regeering der Vereenigde Staten zich Van ^en aanvang heeft uitgesproken tegen de sluiting van dezen weg, zoodat niemand •n twijfel kan verkeeren omtrent het stand punt der Vereenigde Staten. Verder heeft staatssecretaris Huil vandaag een langdurige bespreking gevoerd met den Japanschen ambassadeur. Hij weigerde bij zonderheden bekend te maken omtrent net besprokene en bepaalde zich tot de opmer king, dat men den algemeenen toestand in net Verre Oosten had besproken. he^n Pohtie.e kringen te New-York vormt de be'°pening van den weg door Birma het meest Van !?en buitenlandsch politieke vraagstuk kenp ^ag' Men seeft als zijn meening te Sjeic n c'at de Vereenigde Staten Tsjang Kai sonder^611 helpen en Japan moeten ninderen, Japan aardoor rechtstreeks in een oorlog met hoort J"e geraken. Aan Amerikaansche zijde niet in 11 de meening verkondigen dat Japan Tsjan Staat elders oorlog te voeren, zoolang dus j Sjek nog verzet biedt. Men hoopt ®jek t verklaa.t men hier, door Tsjang ECr.l de h steunen tevens Engeland te helpen en bet tv l=en van he Vereenigde Staten bü het Inqj en van grondstoffen uit Nederiandsch- e. te behartigen. Daarom heeft men aan den aansche zijde tegen een heropening van b **g. door Birma geen bezwaar. In dit ver sa^ W^St men er°P> hat de Engelsche ambas- Hjgt Ur en de Australische gezant weer bij mi- gUi,er Huil waren, dat in het departement var. ge ®nlandsche Zaken uitvoerige besprekingen rd ziin met den admiralen staf. en dat de zijn met den admiralen staf, en dat de de lahdant van de Amerikaansche vloot in spr StUlen Oceaan teruggeroepen is om bo ekingen te voeren. hTen acht het daarom ook niet uitgeslo- Jj®h. dat verscheidene eenheden van de V'herikaansche vloot naar Singapore en Ustralië zullen varen. in Tsjoengking verschijnende dagbia- ®h zijn opgetogen over de heropening van en Birmaweg en over het Amerikaansche d vel tot evacuatie van Amerikaansche on- rdarien in het Verre Oosten. Hier uit „^J^Ugking ontvangen berichten melden t de bladen aldaar een Engelsch-Ameri- ^aansch offensief tegen Japan verwachten, aarbjj zjj wijzen op de gelijktijdigheid van ®Qgelsche en Amerikaansche maatrege- ha^® Japansche pers blijft op scherpen toon besi. ,Verontwaardiging uiten over het Britse he •chri' 101 heropening van den Birmaweg. Zoo 'Jtt de „Japan Times" o.m. het volgende. Rïoof ^an 2acl1 nauweli)hs voorstellen, dat deze ee te internationale weg geopend wordt met g®rlei ernstige hoop op versterking van het dat Tsjoengking. De eenige conclusie is, pgt be stap wordt genomen door de Britsche rtng als protest tegen het Japansche plan Tsjoengking, 9 Oct. (DJs:.b.). in 'n bood- 8epf? aan de gewapende macht en de burgers, ftp^ bliceerd naar aanleiding van den Chi- schen nationalen dag van 10 October, heeft eo Generalissimus, Tsjang Kai Sjek, voor de Wste maal in het openbaar commentaar ge er op 't driemogendhedenverdrag Hij legde drd >.n nadruk °P' dafc China nooit de „nieuwe Or th Oost-Azië, of de „nieuwe orde in een d°t Oost-Azië" zou erkennen. Tsjang Kai bjp stelde in het licht dat China's territoriale de ^r^eit hersteld moet worden voor dit land ib6 Wapens zou kunnen neerleggen. Naar de berfning van Tsjang Kai Sjek is door het lot pJ aW, dat China succes zal hebben en daar- 8chiivl0et men den str«d voortzetten, onver- lie hoe de internationale toestand is. voor een nieuwe orde. Evenzeer is het duidelijk, dat dit protest ingediend wordt als eerste uit drukking van hetgeen thans $,an het kristalli- seeren is in de raadskamers van Londen en Washington. Het is bijna voor de hand liggend, dat deze politiek omgezet zal worden in econo- mischen druk op dit land in den eenen of ande ren vorm. Het kan wellicht alleen noodig zijn om er op te wijzen, dat de Amerikaansche en Britsche pogingen om economischen druk uit te oetenen op Japan nooit succes hebben gehad en nooit wijziging gebracht hebben in de Japansche fundamenteele politiek van den opbouw eener nieuwe orde. Ook is het niet waarschijnlijk dat dit thans het geval zijn zal. Buitenlandsche staatslieden, die nog steeds denken dat Japan op de knieën zou worden gebracht door afsr.oe- ring der economische aderen, welke zijn natio nale economische en industrieele systeem voe den zijn niet op de hoogte van de verandering, die «inwendig tot stand is gebracht, noch van het temperament der openbare meening van dit land". WASHINGTON, 9 October. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft in den loop van den dag besprekingen gevoerd met den opper bevelhebber van de Amerikaansche vloot, Richardson, den minister van Oorlog Stim- son en den vroegeren vlootcommandant en huidigen gouverneur van Portorico, admi raal Leahy. In het staatsdepartement te Washington wordt bevestigd, dat den Amerikaanschen staats burgers in het Verre Oosten aangeraden is de zone der mogelijke gevaren te verlaten. De waarschuwing heeft hoofdzakelijk betrekking op vrouwen en kinderen, benevens op mannen, die niet door dringende zaken in Japan, China, Hongkong, Indo-China, Formosa, Korea, Kwan- toeng en Mandsjoekwo gedwongen zijn op hun posten te blijven. Op de vraag, of de oproep aan Ameri kaansche burgers om te vertrekken uit de gevarenzones in Oost-Azië opgevat moet wor den als inleiding tot het terugtrekken der Amerikaansche troepen uit Sjanghai, heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat de terug trekking van Amerikaansche troepen tot dusverre nog in het geheel niet te berde is gebracht. De Engelsche ambassadeur te Washington zou hebben verklaard, dat zijn plan om naar Lon den terug te keeren door de Engelsche regeering was afgewezen met het oog op een mogelijke crisis in het Verre Oosten. Op desbetreffende vragen heeft staatssecretaris Huil geantwoord dat hij niet wist, wat de Engelsche ambassadeur daarmede heeft bedoeld, daar geen bijzondere ontwikkeling een nieuwe crisis doet opkomen. In de persconferentie van heden heeft pre sident Roosevelt het gerucht tegengesproken ais zou de Amerikaansche regeering haar troepen uit Sjanghai willen terugtrekken. De vraag of de onlangs aangekondigde vorming van een eskader voor den Atlantischen Oceaan gelijk staat met de opstelling van een tweede Oceaan vloot, beantwoordde de president ontkennend. Op de vraag, wat hij met den commandant van de Stille Oceaan-vloot admiraal Richardson en met den vroegeren chef van den admiralen staf thans gouverneur van Portorico admiraal Leahy besproken heeft, antwoordde Roosevelt: „Wij hebben kaartenmateriaal bestudeerd". Ook sprak de president het gerucht tegen, dat de Amerikaansche regeering betrokken is bij den aanleg van een spoorlijn door Mexico, welke als reserve moet dienen voor het Panamakanaal. BERLIJN. 9 Oct. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De vergeldingsoorlog van het Duitsche Iuchtwapen tegen het Britsche eiland gaat met toenemende hevigheid voort, naar dui delijk blijkt uit het weermachtsbericht van heden. Sedert 33 dagen is Londen overdag en 's nachts nauwelijks tot rust gekomen. Ook de gevechtshandelingen van gisteren en in den al'geloopen nacht duurden haast zon der onderbreking voort en omvatten behalve het hoofddoel Londen natuurlijk belangrijke deelen in bijna alle deelen des lands. Bij de verhoogde kracht van den aanval komt de steeds grootere uitgebreidheid van het aan- valsgebied. Des ochtends hadden onze vliegers bij lichte bewolking zeer goed zicht, later nam de wind nu en dan tot stormkracht toe. Op nieuw is men er in geslaagd door zware bom bardementen op Zuid-Engelsche steden, haven en industrie-installaties de productiecapaciteit van den tegenstander aanzienlijk te schaden. De Engelsche graafschappen hadden den sterksten stormloop te doorstaan en moesten nu en dan naar zelfs het Reuterbericht toegeeft niet minder dan een bommen regen op zich laten neerkomen. Hier is de havenstad Ramsgate, aan de punt van het schiereiland Thenet in het graafschap BERN, 9 Oct. (D.N.B.) Havas meldt, dat, in tegenstelling met hetgeen Churchill in zijn rede heeft verklaard, de verliezen der Fransche ma rine bij den aanval op Dakar beperkt zijn ge bleven tot een duikboot, de „Persée", waarvan de bemanning is gered. De torpedojager „Auda- cieux" liep averij op, doch is niet gezonken. De Richelieu kreeg een treffer, die noch slacht offers eischte, noch ernstige schade aanrichtte. BRUSSEL, 9 Oct. (Belgapress)Het blad „Brüsseler Zeitung" meldt, dat de opperbevel hebber van het Duitsche leger, generaal-veld- maarschalk von Brauchitsch, een kort bezoek heeft gebracht aan Antwerpen en Brussel. By zijn aankomst te Antwerpen inspecteerde veld maarschalk von Brauchitsch een eereccmpagnie welke voor den uitgang van het centraal station was opgesteld. Hy was vergezeld door generaa! Reinhardt, aanvoerder van een legercorps. Te Brussel had de opperbevelhebber van het Duit sche leger een onderhoud met generaal von Fal- kenhausen, militair bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk. BOEKAREST, 9 Oct. (D.N.B.)Generaal Antonescoe had een telegram gezonden aan rijksmaarschalk Göring, waarin hij dezen op het oogenblik van het ontstaan van een Nieuw Roemenië zijn „vriendschappelijke en soldateske groeten" zond.In zijn danktelegram geeft de rijksmaarschalk uitdrukking aan zijn overtui ging, dat generaal Antonescoe in deze beslis sende historische dagen is opgetreden voor de groote politieke noodzakelijkheden en een be langrijke bijdrage heeft geleverd tot de groote gebeurtenissen van de huidige wereldpolitiek. Daarin ziet hij een voorwaarde voor de gelukki ge ontwikkeling van de Roemeensche na'ie. ROME, 9 Oct. (D.N.B.). Maarschalk de Bono zal volgens een officieel communiqué in de eerstvolgende dagen naar Spanje vertrekken om den Caudillo in Madrid de Annunziata-orde te overhandigen, die hem door den Koning - Keizer is verleend. De Bono wordt vergezeld door een speciale missie, waarvan ook de direc teur-generaal van het ministerie voor Ita- liaansch-Afrika lid is. BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). Over de reis wel ke de Italiaansche minister van Handel, Ric- cardi, naar Duitschland onderneemt op uit- noodiging van den rijksminister van Economi sche Zaken en president van de Duitsche Rijks bank, Walther Funk, wordt vernomen dat Ric- cardi Vrijdag in Berlijn zal aankomen voor een bezoek dat verscheidene dagen moet duren. In politieke kringen alhier herinnert men in dit verband aan de recente uiteenzettingen van rijksminister Funk, waarin hij betoogde, dat de nieuwe economische organisatie van Europa ge meenschappelijk door Duitschland en Italië zal worden verricht. Dit thema zal In het middel punt der besprekingen met minister Riccardi staan. Voorts zullen besproken worden kwesties van gemeenschappelijk belang betreffende den handel met Zuidoost-Europa, de prijzen- en valuta-politiek, alsmede douane- en autarkie- vraagstukken. In totaal staan er twaalf punten on het nroeram. (Van onzen Berlijnschen correspondent) 't Heeft alles zijn mee en zijn tegen. Zoo plegen wij onder normale omstandigheden te zeggen. Maar in tijd van oorlog zijn we veelal geneigd, het accent op het tegen te leggen. Zoo was het bijvoorbeeld onze vaste gewoonte, een keer of wat per jaar onzen koffer te pakken om onzen blik over het al grooter en grooter wordende Derde Rijk te verruimen. Ook in het weldra afgeloopen jaar bestond hiertoe meer dan eens de gelegenheid, maar plotseling bleek onze reislust verdwenen te zijn, zelfs al ging het om een bezoek aan landen of steden, waar op het oog der gansche wereld op een bepaald oogenblik met spanning gevestigd was. Wij bleven honkvast. Wij zetten geen voet buiten de deur, als het niet strikt noodig was. Wij leidden in het centrum eener metropolis het leven van een kluizenaar! Maar in veranderlijkheid doen wij menschen zelfs voor het weer niet onder. Want plotseling ontwaakte weer het onweerstaanbaar verlangen op de „Wanderschaft" te gaan. Een hartelijke brief van bevriende Duitsche zijde had het als het ware wakker geschud. „De oogst is nu bijna binnengehaald en we hebben ook overdag weer tijd om te gaan wandelen. Het weer is aannemelijk en van nachtalarm hebben we nog niets gemerkt". Zoo lazen we in dit schrijven en het waren vooral de laatste woorden, waar we aan bleven hangen. Stel u dat eve® voor: een nacht zonder luchtalarm! Niet één nacht, maar meerdere nachten! Misschien zelfs wel een heele week! 'sAvonds naar bed gaan met de gedachte: draai je maar om, want er ge beurt toch niets! En dan 'smorgens wakker worden met de verrassende zekerheid: nu be vind ik mij ver buiten het stadsrumoer! Zes dagen en nachten hebben wij dit genot ten volle gesmaakt. Met paard en wagen wer den we ergens in de provincie van den trein afgehaald. Onze distributiekaarten konden we in onzen binnenzak laten zitten. Over boter, worst en vleesch werd niet gediscussieerd. En den oorlog zouden wij geheel en al van ons afgeschud kunnen hebben, wanneer niet op een bepaald uur van den dag de radioberichten er aan herinnerd hadden. Trouwens, niet in vol len omvang beantwoordde de nuchtere werke lijkheid aan onze nogal idealistische verwach tingen. Onder den last van onzen zwaar be wogen tijd gaan niet alleen de bewoners der groote steden, doch ook die van de provincie gebukt. Een belangrijk deel van de mannelijke bevolking heeft de uniform aangetrokken en by het binnenhalen van den oogst was men aangewezen op de hulp van Poolsche, Belgische of Fransche krijgsgevangenen. Op de boerderij, waar wij onze herfstvacantie doorbrachten, ontmoetten wij Poolsche arbeiders en het viel ons op, dat deze hun maaltijden onder elkaar gebruikten, hetgeen een verordening van hoo- gerhand bleek te zijn. Voor de Fransche arbeiders die in de meer derheid waren had men barakken gebouwd, waar ze 's avonds hun intrek konden nemen. De meesten van hen waren nog in de bruine uniform gekleed, waarmede ze in militairen dienst waren gegaan. Natuurlijk interesseerde het ons, hoe de boeren met deze buitenlanders opschieten. Zij beheerschen immers meestal geen vreemde talen en van de meeste krijgs gevangenen kan niet verwacht worden, dat ze hun gedachten in het Duitsch weten weer te geven. In de praktijk bleek deze moeilijkheid nogal mee te vallen. De boeren en hun vrou welijke omgeving geven een paar maal tot ir> de kleinste finesses het voorbeeld, hoe het werk in den stal en op den akker verricht moet wor den en al zijn er zoo hier en daar wel eens ongeoefenden, het duurt niet zoo lang. of deze ijver begint aanstekelijk te werken en het voor beeld vindt navolging. Wij maakten een praatje met een Fransch- man, die van beroepkapper bleek te zijn. 1 Hii was al een Daar weken buiten en voelde zich hier vrijwel thuis. De verzorging zoo ver zekerde hij ons liet in geen enkel opzicht iets te wenschen over en met de menschen kon hij best opschieten. De frissche lucht had hem goed gedaan en eerlijk gezegd: hij had zich de Duitschers heel anders voorgesteld! En na tuurlijk besloot ons discours met den wensch, dat er nu maar gauw een einde aan den strijd mag komen, want dan zou een ieder weer naar zijn land en zijn beroep kunnen terugkeeren. Vroeger bestond er tusschen de dag-indeeling te stad en te land een frappant verschil: wij maakten uit den nacht een dag en de boeren gingen met de kippen naar bed. Sedert een maand of wat is dat onderscheid door de harde praktijk „ausgeglichen" De voortdurende nachtelijke luchtaanvallen van Engelsche zijde hebben uit de Rijkshoofdstad een stille pro vincieplaats gemaakt. Ook wij gaan tegenwoor dig op zijn laatst om een uur of tien slapen, er rekening mee houdend, dat we een uur of anderhalf later wel naar den schuilkelder zul len moeten om er geduldig op het bevrijdende tegensignaal te wachten. In het gebied, waar we ons thans ophielden, heerscht weliswaar tus- schen zonsondergang en zonsopgang ook abso lute duisternis, maar daar merkt men slechts weinig van, want men kan er zijn nachtelijke rust ongestoord genieten! En van het nachtelijk alarm, zooals wij dat sedert eenige weken aan den lijve ondervinden, wist men slechts uit het knusse provincieblaadje en uit de Berlyn- sche radioberichten. Op den radiodienst is de dagindeeling der plattelandsche bevolking als het ware ingericht. De maaltijden vinden op dat uur van den ochtend, den middag en den avond plaats. Zwijgend verorbert men zijn aard appelen en vleesch, zyn brood en worst, 'want daar mag geen woord van verloren gaan. Men wil zooveel en zoo goed mogelijk op de hoogte blijven van wat er in de verte gebeurt! Zoo leerden we dan den radiodienst als het ver bindingsmiddel tusschen stad en land van na bij kennen! Kent gelegen, bijzonder zwaar geteisterd, evenals de Zuid-Engelsche havenstad Fol kestone. Beide steden bezitten gasfabrieken, 'die motorbrandstof produceeren, en olie opslagplaatsen. Ook zijn zij voor den Engel- schen scheepsbouw van beteekenis Ook de stelselmatige verwoesting van En gelsche vliegvelden kon energiek voortgezet worden. Als het weermachtsbericht van van daag alleen reeds in Zuid-Engeland melding maakt van voltreffers van middelbaar en zeer zwaar kaliber op de hangars en onderkomens van zeven vliegvelden en voorts de vernietiging of beschadiging van talrijke toestellen, die op de startbaan opgesteld stonden, hetgeen in den loop van stoutmoedige duikaanvallen geschied de, dan wordt hierdoor ongetwijfeld de be nauwde positie van de Royal Airforce nog meer bemoeilijkt en haar defensieve kracht verzwakt. Voorts noemt het weermachtsbericht als aan valsdoelen haven- en industrieele installaties aan de Westkust van het land, waar talrijke bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst kon den worden. Insgelijks hadden de bombarde menten op spoorweginstallaties en emplacemen ten groot succes. Dit is een maatregel, dien het Duitsche Iuchtwapen den laatsten tijd energiek neemt en waardoor alle kans bestaat, dat de bestaande moeilijkheden op het gebied van troepentransporten vergroot worden. Omtrent de Duitsche aanvallen van den nacht op Woensdag wordt nog bericht, dat Londen toen door sterke Duitsche luchtfor- maties is bestookt. Door de weersgesteldheid begunstigd werd een reeks voor de oorlog voering belangrijke doelen met bommen van het zwaarste kaliber getroffen. In het Noor den en Noordwesten van Londen zyn twee groote brandhaarden ontstaan. In het cen trum van de stad zyn vier nieuwe kleine branden ontstaan. Ruim 300.000 kg. ontplof bare stoffen zijn vannacht op Londen ge worpen. Een eiectrische centrale werd door een voltreffer volkomen verwoest; een reus achtige steekvlam werd mijlenver door de andere Duitsche machines waargenomen. Andere treffers raakten een groot station en de spoorlijnen. Naar verder wordt bericht hebben twee Duit sche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met verscheidene voltreffers een geheelen Britschen transporttrein vernield. Een gevechts groep merkte op een station een tanktrein op van ruim 20 wagons. Twee Duitsche vliegtuigen ondernamen terstond den aanval; met een reeks worpen bestookten zij den trein. Achter elkaar ontploften in enkele oogenblikken de tank wagens. Het station en zijn omgeving waren in een omtrek van honderden meters in een vlam menzee gehuld. Met razende snelheid breidde het vuur zich uit en vernielde waarschijnlijk de in de nabijheid staande loodsen en opslagplaat sen der installaties van het goederenstation Ook de stations- en administratiegebouwen vie len ten offer aan de vlammen, die nog uren lang woedden. Ook wordt gemeld dat zestien Britsche vliegtuigen en drie versperringsballons gis teren door Duitsche jagers zijn neergescho ten. Een, keten van Engelsche versperrings ballons is door eenige Duitsche jachttoestel- len aangevallen en achter elkaar stortten drie brandende omhulsels omlaag. Bij de Duitsche aanvallen in den loop van den nacht viel het den piloten der Duitsche bommenwerpers op, hoe slecht 't Britsche lucht- afweervuur werkte. Ondanks den helderen nacht, waardoor de trefkans grooter werd, kon den de Duitsche gevechtsformaties ongehin derd hun bommenlast op de aangegeven plaat sen neerwerpen. Slechts enkele Duitsche toe stellen vertoonden geringe sporen van granaat splinters. De burgemeester van Rotterdam heeft als hoofd van de politie bepaald, dat het dansen in het openbaar tot nader order niet meer is toegestaan. Italiaansche verkenningstroepen zijn op het oogenblik bezig het geweldige systeem van versterkingswerken om Mersa Matroe te verkennen. Tegelijkertijd bombardeeren de Italiaansche bommenwerpers dag en nacht deze fortificaties met het doel deze zoo spoe dig mogelijk onbruikbaar te maken. Aldus een bericht, dat United Press dezer dagen aan haar bladen seinde. De verdedigingswerken van Mersa Matroe zijn, volgens te Rome ontvangen berichten, de geweldigste van geheel Afrika. Zij overtreffen Zelfs de Mareth-linie, die door de Franschen in Tunis werd gebouwd om de grens van Tunis met Libye te beschermen. Reeds halverwege Sidi Barrani, dat thans in handen is van de Italia nen, en Mersa Matroe, beginnen aan weerszijden van den langs de zee voerenden weg de zich kilometers ver uitstrekkende loopgraven, die met bunkers, betonnen kanonplaten en prikkeldraad versperringen zijn uitgerust. Een groot deel der verdedigingswerken werd na het uitbreken van den oorlog door de Engelschen vervolmaakt en versterkt. Eenige van deze loopgraven zouden zelfs uit gewapend beton gegoten zijn. De sleutel tot de verdedigingswerken van Mersa Matroe is de belangrijke oasestad Siwa, die 50 k.m. van de Egyptisch-Libysche grens en 250 k.m. van de kust verwijderd ligt. Siwa is bovendien een kruispunt van vijf belangrijke woestijnwegen, waarvan een naar Libye leidt, een andere naar het Zuiden, de derde naar het Oosten naar den Nijl en de twee andere naar het Noorden tot de kust, waar de eene Bugbug en de andere Dagab bereikt, plaatsen die ten Westen en ten Oosten van Mersa Matroe liggen. En tusschen deze wegen in loopt een van de voornaamste karrewegen van West-Egypte, welke naar Mersa Matroe voert. De Engelschen hebben, naar bericht wordt, Siwa met verscheidene concentrische ringen van loopgraven omgeven. Eveneens zouden alle kwetsbare punten van deze bijna 300 k.m. langen karavaanweg aan den Westelij ken of Libyschen kant met loopgraven be schermd 'zyn. Er bestaan twee mogelijkheden om Mersa Matroe aan te vallen, die echter beide groote moeilijkheden kunnen opleveren. De eerste be staat daarin de verdedigingswerken zoolang met vliegtuigen en artillerie te bombardeeren, tot zy vrijwel verwoest zijn en vervolgens stormender hand met Infanterie genomen kunnen worden. De tweede aanvalsmogelijkheid is zeer ver naar het zuiden door de woestijn te trekken om zoo in een boog om de verdedigingswerken heen te trekken. De Engelschen houden deze tweede mo gelijkheid blijkbaar voor onuitvoerbaar, daar de ontberingen, die een marsch door de woestijn den troepen zou opleggen, nauwelijks te dragen zou den zijn en het bovendien onmogelijk is in het woestijnzand gemotoriseerde troepen te gebrui ken. De Italianen hebben evenwel aangetoond, dat zij heel goed in staat zijn dergelijke ont beringen goed te doorstaan en het schijnt daarom in het geheel niet uitgesloten dat een verrassende opmarsch in zuidelijke rich ting mede tot de plannen van het Italiaan sche opperbevel behoort. ROME, 9 Oct. (D.N.B.) Het blad „Piccolo" meldt uit Madrid, dat het officieel orgaan van Gibraltar een verordening behelst krachtens welke alle kinderen uit Gibraltar moeten ver trekken. Velen willen wel het goede, doch doen en vinden telkens weer het kwade. Waarom en waartoe? Is het sleur? Is het zwakte? Is het slapheid en futloosheid? Een oud spreekwoord zei reeds, dat de weg naar de hél met goede voornemens geplaveid is- O, we hébben dagelijks zoovele goede voornemens en we koesteren iederen morgen zulke schoone plannen. Maar naar gelang de dag vordert slinkt van uur tot uur onze geestelijke levens bagage. De, geheel onjuist aan de Heilige Schrift ontleende, uitvlucht, dat de geest wel gewillig doch het vleesch zwak is, gaat absoluut niet op. Het zijn onze lamlendigheid, onze gemakzucht, ons gebrek aan waar- achtigen levensernst, die ons telkens weer-aan parten spelen. We moeten onzen geest en onzen wil stalen. We moeten ons niet zoet trachten te hou den met o zulke goede plannetjes, doch we moeten concreet iets positief goeds trachten tot stand te brengen. Beginnen we met den wil te sterken, ernstig dus het goede te willen; maar zóódanig, dat de daad er werkelijk op volgt. Wil en daad dienen één te wor den. Wil het goede en doe het goede. Zoo vreeselijk moeilijk is het niet. NEW-YORK, 9 Oct. (D.N.B.). Op de Bermuda-eilanden hebben de Britsche auto riteiten aldaar van het uit Europa aanko mende Clipper-vliegtuig voor de eerste maal ook passagiers weggehaald. Het zijn de beide Noorsche reeders Wilhelmsen en Sorensen. Uit een aanteekening in de „Daily Mirror" blijkt, dat Engeland niet minder dan 320 censo ren heeft gezonden naar de Bermuda-eilanden, welke daar de van alle kanten bijeengeroofde Amerikaansche, voor Europa bestemde post moeten controleeren. Dit leger van censoren is ondergebracht bij de drie beste hotels in Hamil ton. Ironisch schrijft de correspondent van het blad: „Wanneer iemand aan het strand zit en luide roept: „Censor" springen dozijnen mannen op en zien verwilderd om zich heen, alsof zij naar brieven uitkeken. Verder wordt uit New-York bericht dat de Duitsch-Amer ik aansche K. v. K. al daar tot het Amerikaansche ministerie van Posterijen een scherp telegrafisch protest heeft gericht tegen de bepaling, waarbij het gebruik van de route over het Verre Oosten voor post uit de Vereenigde Staten naar Duitschland verboden wordt. De K. v. K. wijst er in dit protest op, dat als gevolg van het verbod de geregelde postverbin ding tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten volkomen gestagneerd wordt, terwijl de luchtpostzendingen aan de Britsche censuur op de Bermuda's onderworpen zijn. Duizenden Amerikanen worden door dezen maatregel ge troffen. De Berlijnsche correspondent van VP.B. meldt: Korten tyd geleden werd in verschillende bladen medegedeeld, dat Brazilië met 45 mil- lioen katholieken bij een gezamenlijk inwoners- cijfer van 47 millioen, het land is waar de meeste katholieken wonen. Italië heeft daaren tegen slechts 42 millioen katholieken. Het boek „Das Reichsministerium für die kirchlichen Angelegenheiten", dat kort geleden in Duitsch land verscheen, publiceert de cijfers over den toestand van de Katholieke Kerk in het Groot- Duitsche Rijk. Uit deze cijfers blijkt nu, dat Duitschland tegenwoordig 48 millioen katho lieke inwoners telt en daardoor het land met het grootste aantal katholieken is. Er zyn in Duitschland 11 kerkprovincies met 45 bisdommen, 2 apostolische administraturen, 2 prelaturen nullius, en in het Poolsche gene- raal-gouvemement 2 aartsbisdommen en 6 bis dommen. Van de aartsbisschoppen zijn tegen woordig 6 kardinaal. Aan de bisschoppen zyn op het oogenblik in Groot-Duitschland (uitge zonderd het generaal-gouvemement) 17183 ziel zorgprovincies ondergeschikt met 35103 geeste lijken, waarvan In het „Altreich" 9813 provin cies met 22221 geestelijken, in de Oostmark 3441 provincies met 4523 geestelijken, in de nieuwe gebieden in het Oosten (uitgezonderd het gene raal-gouvemement) 1138 provincies met 2930 geestelijken. Volgens het bovengenoemde boek zijn er op het oogenblik in Groot-Duitschland (uitgezon derd het gen. gouv.) 45 millioen protestanten, 100.000 oud-katholieken, 50.000 orthodoxen, meer dan 1 millioen vertegenwoordigers van de Tsjechische nationale kerken en meer dan 200.000 leden van de Evangelische vrije gemeen ten. HELSINKI, 9 Oct. (D.NB.). De Finsch-Rus- sische overeenkomst over de demilitarisatie en de niet-versterking van de Aalands-eilanden is door den Finschen Rijksdag eenstemmig aan genomen. De minister van Buitenlandsche Za ken, Witting, verklaarde, dat het nieuwe ac- coord overeenkomstig de Finsche vredespolitiek en de politiek van herstel binnen de nieuwe grenzen is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1