M assa en minderheid Amsterdam opnieuw gebombardeerd Voor onbezorgd Bommen op Den Helder en andere plaatsen Arbeid in fabrieken of werkplaatsen Vleesch- en brood distributie De oproeping der vlootreserve van de Ver. Staten Vader pleegt aanslag op zijn dochter Verduistering Stroomvoorziening te Den Haag gestoord Troepen op Hawaii worden versterkt VEREENIGDE katholieke pers 13 dooden; 7 vermisten; Vele gewonden Overwerkregeling in verband met de duisternis VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22645 of Ue op haar geloste schoten misten gelukkig f Gouverneur van Malta afgetreden In West maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM, TEL. 7941 Kortsluiting in de electrische centrale 4. in de weken, waarin korter dan 48 uren In Anna Paulowna Te s-Gravenzande DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Bonnen voor de eerstvolgende perioden Broodbon no. 10 Ongeval met doodelijken afloop Troepen op Hawaii worden versterkt Reorganisatie der landmacht THé-DANSANT IN DEN H.K.B. lederen Zondag van 69.30 u. dansen in de Leeuwerik, Kruisstraat 30, Haarlem. NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek hm volt1' Zy. die ondanks jarenlang zwoegen en zweeten de meerderheid van een hebbJ0^ ni8t acllter kun Politieke vaan on ri kunnen krijgen, smalen graag ev e meerderheid, de massa, als op een en domme als waardelooze kracht, sle hVerkondigen met veel ophef, dat 1p ts een minderheid actief en revo- riPrun^air kan zijn en dat het meer- j.eidsargument een belachelijke sop i°n kindersabel is uit het politieke too edhok van de democratie. Zij be leid dat de massa er slechts is om ge- een b Worden en dat men slechts aan mind °'?aEdde actieve en revolutionnaire incH erheid de leiding behoeft te geven, en deze zelve niet in staat is om die lei..emen' °m de massa te winnen. De a lag m°et volgens hen van bovenaf zuil massa worden opgelegd en dan j en ket goede inzicht en de eenig s e overtuiging vanzelf ook in de a.ssa doordringen. In deze redenee- al 8 steekt zeker wel eenige waarheid, ei miskent zij de mogelijkheid van een ^gen vrije politieke wilsvorming voor jC€rölassa> een geheel volk. Het is ze en Waar' dat wereldbeschouwingen e °°k revoluties in een volk altijd in rste instantie zijn uitgegaan van een eme groep gelijkgezinde enkelingen, h een actieve en strijdbare minder- J\' d*e vaak jaren lang moest e edigen tegen het verzet der massa, aar ook dat deze wereldhervormin- en en revoluties In een volk nimmer ®en dag eerder slaagden dan wanneer e tijd en het volk er rijp en ontvan kelijk voor waren geworden. Het succes an een revolutionneerende minderheid en blijft afhankelijk van den wil en de hstemming en het vertrouwen van de Meerderheid, de massa. Men kan wel met een over machtsmiddelen beschikkende minderheid de massa onderdrukken en in bedwang houden, maar om haar te overtuiging en tot innerlijk sterke aan hangers te maken zijn macht en ge weld alleen niet voldoende. Hoe ontwik kelder en beschaafder en intelligenter een volk in zijn geheel is, hoe moeilijker het zal zijn het tegen zijn zelfveroverde °Pvattingen in te dringen in een rich ting, welke het zelf niet verkiest. Alle Politieke bewegingen en stroomingen in verleden en heden zijn als minderhe- den begonnen. Zij falen of slagen, naar mate zij in langeren of korteren tijd vol- d°enden weerklank vinden in de massa, et volk. Vandaar dan ook, dat een ac- na'6 en revolutionnaire minderheid zich een moeizamen en gewonnen strijd, ai'bij Zjj cje massa niet alleen uiterlijk ne °ok innerlijk heeft veroverd, gaar- mg ar8Ument van de grootst mogelijke rec?rderheid ten bewijze van haar goed uitspeelt, hoezeer zij het ook u, nvankelijk als van nul en geener v aarde moge hebben verworpen. Wie °°r een volk wil werken, kan dat niet v°®h zonder en tegen den wil van dat k' °ie wil van een volk is te winnen, aar dat kan alleen met middelen, die op den aard van dat volk hebben, j*1 niet met middelen, die slechts inner- verzet en afkeer in dat volk wekken bevorderen. De theorie van het be- r recht van een actieve en revolution ise minderheid tegenover de massa, e meerderheid, brengt als onvermij- hjke consequentie mee de loyale er ving van datzelfde betere recht van e andere, nieuwe actieve en revolu- tonnaire minderheid, die zich tegen een ^staande zou keeren en daarbij sneller h in grootere mate de massa, het volk haar vaan en program weet te ^oor f11'111 55"jarige landbouwer Zoetenhorst te *Ün 2R hceft Donderdagavond een aanslag op v0k, Jarige dochter gepleegd, door twee re- te ®rschoten op haar te lossen. Het meisje had bUu i lanR omgang met een jongeman uit de haai Zeer tegen den zln van den vader. Her lees?6 malen was hierover ongenoegen ge- t,0nri' hetwelk zoo groot werd. dat het meisje te v dagavond besloot, de ouderlijke woning^ tre)_erla^en- De vader riep haar bij haar ver-' sjjj. na- dat haar moeder haar nog even wilde hen i?" Nauweli)ks was de dochter weer bin- va 8ek°men of de vader loste een revolverschot Waa hog geen twee meter afstand op haar. heen 1 de kogel rakelings langs het meisje Z0ndv'°°g. Zij vluchtte de deur uit De man tern haar van korten afstand een schot ach- a- eycneens zonder haar te raken. Het Val]pJe kwam op haar vlucht in een sloot te eh h11' Waarob de man boven op haar sprong hoofrfar me' de revolver eenige malen op het \voö(? ®J0c2. waardoor zij bloedend werd ge- hwatn °0k een buurman. die op het hulpgeroep dreieri toesnellen, werd met het wapen be- teeck Dr vriend van het meisje zou de politie hian Vroeger gewaarschuwd hebben, dat de De 6en waPen m zijn bezit had. hem politie arresteerde den dader en bracht D- 1iaar het huis van bewaring te Zutphen. toestand van het meisje is bevredigend. Zonsondergang li Oct. 18.56 Zonsopgang 12 Oct. 7.59 Maansopkomst 16.59 ondergang 3.50 LONDEN, 11 October (D.N.B.) De Britsche Minister van Koloniën maakt be kend dat generaal Sir Charles Bonham Carter als gouverneur en opperbevelhebber van Malta is afgetreden. De Koning heeft zijn ontslag aanvaard. Het A.N.P. meldt: Opnieuw hebben Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht hun botnmenlast boven onze hoofdstad uitgeworpen en opnieuw zijn in rust verkeerende woonwijken en van hun dagtaak uitrustende burgers wreed opgeschrikt door de dood en verderf zaaiende projectielen, welke geheel naar willekeur werden uitgestrooid. Ook ditmaal waren militaire doelen verre te zoeken en het blijft een raadsel, wat de Britsche lucht macht met een dergelijk optreden voor heeft. Bijna doorloopend hebben de Engelschen de laatste nachten Amsterdam als doelwit geko zen, doch zoo ernstige gevolgen als vannacht hebben de aanvallen nog nimmer gehad. Omstreeks negen uur vanochtend was het aantal dooden reeds tot 8 gestegen. Boven dien werden nog vermoedelijk 7 personen vermist en zijn er 19 zwaargewonden. Het aantal lichtgewonden bedraagt 37. Het zijn voornamelijk het westelijk en noor delijk deel der stad, welke getroffen zijn. In te genstelling tot de vorige aanvallen hebben de Engelsche luchthelden ditmaal in hoofdzaak explosieve bommen gebruikt in plaats van brandbommen, wat uiteraard zeer groote ma- terieele schade veroorzaakt en het getal der slachtoffers zoo heeft doen stijgen. Het is met geen pen te beschrijven welk een droefenis en leed in dezen nacht weer over de stad is ge komen. Reeds rouwde Amsterdam over zijn achttien dooden bij vorige bombardementen, thans is dat aantal bijna verdubbeld. Wederom heeft Albion een bewijs geleverd van zijn „men- schelijk" optreden in dezen oorlog. i Het allerergste is wel het noordelijk deel der stad getroffen. Er kwamen bommen neer op het Flanetenplein, in de omgeving van den Ade- laarsweg, in de Maanstraat, op den Meteoren weg, het Orionplein en in de Vegastraat. De ge volgen waren verschrikkelijk. Vooral op het Flanetenplein is het aantal dooden groot. Aanvankelijk viel daar n.L een brandbom. De luchtbeschermingsbrandweer was spoedig met twaalf man ter plaatse om den brand te blusschen, doch terwijl men daar mede bezig was, vielen er drie brisantbommen op het plein. Drie brandwachts, de heeren Vog, Montelbaan en ter Wolde, werden op slag ge dood, de brandwacht Van Leersum moest zeer ernstig gewond naar het Binnengasthuis ver voerd worden. Ook onder de omwonenden zijn drie dooden en een zwaargewonde te betreuren. Op het perceel Putterstraat 13, nabij den Adelaarsweg, viel een brandbom, welke dit huis geheel vernielde. Hierbij zijn vier ernstig en zes lichtgewonden gevallen. In de Maanstraat werd door een bom de gasleiding beschadigd, terwijl door den luchtdruk een huis ineen stortte. Ook in de Vegastraat is een buis ver nield. Op den Meteorenweg liepen talrijke hui zen ernstige schade op. In totaal waren in Amsterdam-Noord omstreeks 9 uur vanochtend 6 dooden, 10 ernstig gewonden en 25 lichtgewonden ge teld. Men vreest echter, dat enkelen van de ernstig gewonden het leven niet zullen be houden. Bovendien worden nog verschei den menschen vermist. Het aantal staat echter nog niet vast. De bominslagen in West hebben vooral de omgeving van net Hoofddorpplein getroffen. Op den Zuid-Westelijken hoek van dit plein sloeg een bom in het wegdek, waardóór voorloopig de trambaan van lijn 1 onbruikbaar is. De in het wegdek geslagen trechter heeft naar schat ting een middellijn van drie meter. Zeer ernstig was de bominslag in het perceel Stolwijkstraat 22. Het projectie] is ter hoogte van de tweede verdieping aan de voorzijde schuin in het huis geslagen en heeft daarbij den voorgevel en vrijwel het geheele interieur- weggeslagenHier vallen een doode en een zwaargewonde te betreuren, terwijl vermoedelijk drie personen worden vermist. In de Pieter Gijzenbrugstraat is een niet-ont- plofte bcm via het perceel 17 in de keuken van het perceel 19 neergekomen. Op zijn weg heeft het projectiel een vrouw getroffen, die op slag gedood werd. terwijl haar zuster lichte verwon dingen aan de hand opliep. De politie en de luchtbeschermingsdienst hebben alle psrceelen binnen een straal van 50 Meter van dit huis aoen ontruimen. De bewoners zijn onderge bracht in de Hillegcmschool en het Victoria theater, waar zij aan de zorgen van het korps vrouwelijke vrijwilligers zijn toevertrouwd. Ook in de Legmeerstraat is een bom terecht gekomen. Hij trof de achtergevels van de per- ceelen 67 en 69, welke geheel werden inge drukt. Gelukkig zijn hierbij slechts enkele per sonen licht gewond. Aan de Sloterkade werd een zandschuit door een projectie! geraakt. De schuit zonk, terwijl bovendien schade werd toegebracht aan de walbeschoeiing tegenover het perceel 136. In West zijn dus volgens de gegevens, welke men omstreeks 9 uur vanochtend in zijn bezit had, twee dooden, vijf emstig- en zes lichtgewonden, terwijl waarschijn lijk drie personen worden vermist. Ook bij deze ernstig gewonden zijn er enkelen, die in levensgevaar verkeeren. Brandbommen veroorzaakten nog een feilen brand in een opslagplaats van pleziervaartuig jes, aan het Jollenpad. De brandweer trad direct krachtig op, doch kon niet voorkomen, dat de loods uitbrandde en talrijke roeibootjes verloren gingen Zoowel in Amsterdam-Noord als in Amster dam-West hebben deze zinlooze Engelsche bom bardementen een geweldige ravage aange richt. Tot ver in den omtrek, waar de explosies van de bominslagen zijn geweest, zijn de ruiten vernield en op sommige plaatsen vormen de glasscherven een centimeterdikke laag op voet paden en rijwegen. Wijd en zijd ligt het puin verspreid. De verontwaardiging van de bevolking over het optreden der Engelschen neemt met den dag toe. De verwenschingen aan het adres van de luchthelden en degenen, die hen naar ons land zenden, zouden, als wij ze publiceerden, kolom men vullen. Het AJt.P. meldt nader: Vanmorgen omstreeks elf uur was het mogelijk een volledig overzicht te krijgen van de ver schrikkelijke gevolgen van den zinloozen lucht aanval, welken de Engelsche vliegers in den af geloopen nacht op de hoofdstad hebben on dernomen. Zooals gevreesd werd, zijn de ge volgen veel ernstiger geweest, dan men aanvan kelijk vermoedde. Het doodenaantal is inmiddels reeds gestegen van 8 tot 13. Omtrent de ver misten is nog weinig bekend, aangezien tal rijke bewoners van getroffen huizen gevlucht zijn en de politie hen nog niet heeft kunnen opsporen. Het opruimingswerk vordert ook nog niet zoover, dat men eventueele vermisten kan gaan zoeken. Van de 19 ernstig gewonden, die men aanvankelijk geteld had, zijn er Inmiddels reeds verscheidene overleden, terwijl andere nog in ernstig levensgevaar verkeeren. Het aantal minder ernstig en lichtgewonden bedraagt bijna 40. Zeer tragisch is de dood van een viertal leden van de luchtbeschermingsbrandweer, die bij de uitoefening van hun plicht op het Pla- netenplein in Tuindorp-Oostzaan den dood ge vonden hebben. Het was kwart over 4, toen de ploeg, waartoe deze menschen behooren, haar post verliet om een brandbom, welke op het Planetenplein was ingeslagen te blusschen. Toen de auto naar de plaats van den brand reed, suisden reeds de brisantbommen over de hoofden van de mannen. Juist toen de wagen op het plein aankwam, sloegen drie zware bommen nauwelijks 20 meter voor den auto in. Naar alle zijden sprongen de scherven en o.a. werd de auto geheel doorzeefd. Alle brandweerlieden werden getroffen. De heer Monteban werd op slag gedood, terwijl drie anderen, de heeren Ter Wolde, Voigt en Van Leersum, een lid van de beroepsbrandweer, die de leiding van de ploeg had, dusdanig werd gewond dat hij tijdens het vervoer naar het Zonnehuis, dat als gast huis was ingericht, zijn overleden. De chauffeur van den wagen, de heer Kies, bleek zeer ern stig gewond. De verwondingen van de anderen zijn niet van dien aard, dat voor hun leven wordt gevreesd. De rondvliegende scherven hebben bovendien den heer Wouderberg, iid van den luchtbeschermingsdienst, den heer J. Engel en de dames Heikoop en Wessels in hun wo ningen gedood. De heer Weber, die eveneens in de omgeving woonde, werd zwaar gewond, ter wijl zijn zoontje een lichte hersenschudding opliep. Zwaar gewond zijn voorts de heer en mevrouw Hamstra, de heer Spaanen en mej. Engel. Voor het leven van al deze menschen wordt gevreesd. Vermist wordt de heer West broek. Hedenochtend heeft zich in Den Haag een ernstige stagnatie voorgedaan in de electrische stroomvoorziening. Even voor 10 uur ontstond in de electrische centrale een kortsluiting, ten gevolge waarvan de geheele stad zonder stroom kwam te staan. Met man en macht werd onmid dellijk begonnen met de herstelwerkzaamhe den en tegen half 12 was de storing opgehe ven. Ook het tramverkeer was gedurende dien tijd geheel gestagneerd. Naar wij vernemen, zijn bij deze kortslui ting in de centrale ook eenige personen ge wond dch nadere bijzonderheden hierom trent waren tegen het middaguur nog niet te verkrijgen. Het A.N.P. meldt: Donderdagavond zijn bommen gevallen op de bin nenstad te Den Helder. Getroffen werden de woning van den muziekhandelaar L. B. M. Polak, Kanaalweg 105, en het pand van de vischhandelaren Gebrs. Kraan, Spoorstraat 43, dat bij het bombardement van 24 Juni ook al reeds door brandbommen gedeeltelijk was ver nield. Zoowel op den Kanaalweg als op de Loodsgracht aan de overzijde van het kanaal zijn, evenals in de Spoorstraat, van tientallen woningen de ruiten verbrijzeld. Ook aan den buitenkant zijn bommen terecht gekomen, waar bij een Nederlandsche schipper werd gedood. Tevens werd hierbij een persoon gewond. Ver schillende burgers kregen lichte verwondingen door glasscherven. Bjj een bezoek aan de getroffen pérceelen zagen wij, hoe de achterzijde van het perceel van den heer Polak aan den Kanaalweg door een dynamietbom geheel uit elkaar was gesla gen. Ook werd door deze bom het naastliggend Christelijk Tehuis aan de bovenverdieping ern stig beschadigd. De heer Polak had zich tijdens den bom inslag aan de voorzijde van zijn woning be vonden. Wonder boven wonder bleef hij onge deerd. De aan de andere zijde liggende garage van den heer Korsman en de woning daar boven bekwamen belangrijke materieele scha de door deze explosie. In de Spoorstraat is het Algemeen Tehuis, waar de gemeentelijke distributiedienst is on dergebracht en van welk gebouw bij het bom bardement van 24 Juni de zolderverdieping was uitgebrand door een bom, die op den visch- handel van de gebroeders Kraan terechtkwam, beschadigd. De schade beperkt zich ook nu weer tot de bovenverdieping, zoodat de distributie ongestoord voortgang kan vinden. De gebroe ders Kraan hadden juist hun woning gedeel telijk gerestaureerd en hun zaak weer her opend. Thans is het pand geheel vernield. De materieele schade aan glas in de straat is aanzienlijk. De reinigingsdienst nam terstond maatrege len om de glasscherven op te ruimen, terwijl de bewoners van de getroffen huizen hun ramen lieten dichttimmeren, waardoor het aantal dichtgetimmerde woningen weer met vele tien tallen is vermeerderd. De waarnemende secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft besloten, aan hoofden of bestuurders van ondernemin gen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrie ken of werkplaatsen in verband met de be staande verduisteringsvoorschriften moeilijkhe den worden ondervonden, toe te staan, dat, met inachtneming van de voorwaarde, onder C ge noemd, in die fabrieken of werkplaatsen ge bruik wordt gemaakt van één der onder A en B genoemde overwerkregelingen. A. In afwijking van het bepaalde in de ar tikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 mag door arbeiders gedurende het tijdvak van 10 October 1940 tot en met 31 Maart 1941 worden gewerkt met inachtneming van de hierna onder 1 tot en met 4 te noemen voorschriften: 1. in het tijdvak van Zaterdag 7 December 1940 tot en met Zaterdag 11 Januari 1941 mag op Zaterdag arbeid worden verricht tusschen zonsopgang en zonsondergang; 2. op de overige Zaterdagen in het tijdvak van 10 October 1940 tot en met 31 Maart 1941 mag arbeid worden verricht tusschen zonsop gang en 5% uur na zonsopgang, of, indien op Zaterdag een rusttijd van ten minste een half uur wordt gegeven, tusschen zonsopgang en 6 uur na zonsopgang; 3. door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, mag in het sub 2 genoemde tijdvak geen arbeid wor den verricht vóór zonsopgang en na zonsop gang; 4. de uren, welke door het gedurende een aantal weken korter werken dan 48 uren per week ten gevolge van de verduisteringsvoor schriften verloren gaan, mogen door de arbei ders van 16 jaar of ouder ten bedrage van ten hoogste 38 uren worden ingehaald in de over blijvende weken van het tijdvak van 10 October tot en met 31 Maart 1941, met dien verstande, dat de werktijd van de mannen niet meer mag bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en de werktijd van de jeug dige personen van 16 jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. B. In afwijking van het bepaalde in artikel 24 der Arbeidswet 1919 mag het verlet, ont staan doordat in het tijdvak van 17 November 1940 tot en met 25 Januari 1940 ten gevolge van de bestaande verduisteringsvoorschriften korter dan 48 uren per week is gewerkt, door de ar beiders van 16 jaar of ouder in het resteerende deel van het tijdvak van 10 October 1940 tot en met 31 Maart 1941 worden ingehaald, met inachtneming van de volgende bepalinen: 1. de werktijd mag voor mannen niet meer bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en voor de jeugdige personen van 16 jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week; 2. door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, mag in het tijdvak van 10 October tot en met 31 Maart 1941 geen arbeid worden verricht vóór zonsopgang en na zonsondergang; 3. op Zaterdag na 1 uur des namiddags, of, indien Zaterdagmiddagarbeid krachtens het bepaalde in het Werktijdenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1936 is toegestaan, op den vervangenden vrijen middag of Maandagmorgen, mag geen arbeid worden verricht; per week wordt gewerkt, moeten de voor den arbeid beschikbare uren, af te ronden naar be neden, op ten hoogste een half uur per dag na voor de toepassing van het bepaalde onder B als werkuren worden berekend. C. Indien van een der onder A en B ge noemde regelingen wordt gebruik gemaakt, moet het hoofd of de bestuurder der onderneming of een door dezen daarmede belast persoon, als bedoeld in artikel 75 der Arbeidswet 1919, ten minste drie dagen van te voren een gewaar merkt afschrift van de op grond van deze ver gunning te volgen werktijdregeling inzenden bjj het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspec tie, terwijl verder ingevolge het bepaalde bij ar tikel 70, tweede lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936, een ge schrift bevattende de te volgen werktijdregeling naast de arbeidslijst of den rooster moet zijn opgehangen. D. Hoofden of bestuurders van ondernemin gen worden verder er aan herinnerd, dat inge volge artikel 31, eerste lid, der Arbeidswet 1919 bij het volgen van een normale werktijdrege ling de na 4!£ uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan J/2 uur behoeft te bedragen en dat, indien krachtens deze vergunning langer dan 8% uur per dag wordt gewerkt, ingevolge het bepaalde in artikel 63, eerste lid, van het Werk tijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936 volstaan kan worden met het geven van een half uur rust telkens na ten hoogste 5 uren arbeid. E. De bij beschikking van 4 September 1940, no. 3287, afdeeling Arbeid, verleende vergun ning wordt hierbij ingetrokken, behoudens ten aanzien van die ondernemingen, welke reeds een werktijdregeling krachtens de vergunning van 4 September 1940 hebben ingezonden, tenzij het hoofd of de bestuurder van een zoodanige on derneming een nieuwe werktijdregeling, geba seerd op het in deze beschikking onder A of B bepaalde, inzendt bij het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie. In dit laatste geval worden de reeds volgens de beschikking van 4 Sep tember 1940 gemaakte overuren gerekend te zijn verricht voor het inhalen van de krachtens deze beschikking onder A of B in te halen uren. In Anna Paulowna is een bom terecht geko men achter de katholieke kerk aan den Nieu- weweg. Nagenoeg alle ruiten werden verbrij zeld. De kinderen werden vanochtend weer naar huis gestuurd. Ook hier hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De reeks van zinnelooze en misdadige Engel sche bombardementen op Nederlandsche plaat sen werd hedenochtend voortgezet, zoo meldt het A. N. P. verder. In de gemeente 's-Graven- zande wierp vanochtend een Engelsch vliegtuig eenige bommen, waarvan er drie met een he- vigen slag explodeerden. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Wel is de materieele schade groot, daar de tuinbouwcampagne juist In vollen gang is. Duizenden ruiten op de tuin bouwbedrijven werden vernield. Een groot wa renhuis stortte ineen. Op de tuinen ontstond een geweldige ravage, waarbij ook een groot kwantum kostbare tuinbouwproducten werd vernietigd. Een andere bom kwam in een mest put terecht en hierbij werd een vijftal varkens gedood. Een bollenschuur werd door twee brandbommen getroffen en vloog in brand. Deze brand kon echter spoedig worden ge- bluscht. Behalve dat duizenden ruiten van kassen op de tuinen werden vernield, moesten ook diverse ruiten van woningen het ontgel den. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 14 October tot en met Zondag 20 October a.s. geeft elk der vier met „04 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe grepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „04 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 20 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 27 October a.s. met dien ver staande, dat zij gedurende de week van 21 tot en met 27 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, res taurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor ge rookt of gekookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gekookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 Oc tober tot en met Zondag 20 October as. geven de met „10" genummerde bonnen van het brood- bonboekje te zamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram an der brood. De bonnen, welke 20 October nog niet ge bruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 22 October a.s., met dien ver staande, dat zij op 21 en 22 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrek ken van brood in hotels, restaurants e.d. Te Dalerveen is de 44-jarige H. Vos tijdens werkzaamheden bij een dorschmachine geval len. De man werd gegrepen en ernstig gewond- In het ziekenhuis te Emmen is hij aan zgn verwondingen bezweken. WASHINGTON, 11 Oct. (D.N.B.) Tegen 7 November zijn 23 reservebataljons van het corps mariniers opgeroepen voor den actie ven dienst aan de kust van Stillen en Atlantischen Oceaan. President Roosevelt heeft last gegeven tot het blokkeeren van het Roemeensche tegoed in de Vereenigde Staten, dat op 10 millioen dollar wordt geschat. Slechts met toestemming van het ministerie van Financiën kunnen gelden aan dit tegoed worden onttrokken. President Roosevelt begint aan een twee- daagsche inspectiereis door Ohio en Pennsyl- vanië om alle verdedigingswerken te bezichti gen. Zaterdagavond zal hij in Dayton (Ohio) een radiorede over den stand dfer bewapening houden. Voigens zijn secretaris, Stephen Early zal deze rede geen politiek karakter dragen. Stimson, de minister van Oorlog der Ver eenigde Staten, heeft Donderdag verklaard, dat de militaire bezetting van Hawaii zal worden versterkt met 1000 luchtdoelartille- risten van de Californische Nationale Garde. Zoodra het transport mogelijk is, zullen deze 1000 man naar Hawaii worden gezonden. Toen den minister werd gevraagd, of de versterking van het Amerikaansche leger in fien Grooten Oceaan een gevolg was van de crisis in het Verre Oosten, verklaarde hij, dat dit een vraag op diplomatiek gebied was, waarop hij nietkon antwoorden. Voorts deelde Stimson mede, dat de generaal- majoor Young, ondercommandant van het luchtwapen en de kapitein Saville van het Com mando Luchtverdediging zich spoedig naar Lon den zullen begeven om de luchtverdediging in Engeland te bestudeeren. Ten aanzien van de kort geleden uit Londen teruggekeerde militaire missie onder leiding van den brigade-generaal Strong, zeide Stimson, dat het leger op grond van de rapporten der missie op het oogenblik plannen ontwerpt voor den aanleg van onder- grondsche hangars. Op het oogenblik voltrekt zich, zoo meldt ïftuted Press aan haar bladen, een .volledige reorganisatie van het Amerikaansche leger, waarbij de wijzigingen niet alleen een gevolg zijn van de invoering van den dienstplicht, maar 'ook een gevolg van de lessen van het Europeesch conflict. Het nieuwe Amerikaansche leger, dat in wording is, moet niet slechts een defensief leger zijn, maar het moet ook in staat zijn een bliksemsnellen slag toe te brengen aan lederen mogelijken invaller. In hoofdzaak richt de belangstelling zich op het oogenblik op de levering van de noodige wapens en uitrustingstukken voor het millioenenleger, dat binnen een jaar zal ontstaan. Reeds nu wordt in snel tempo gewerkt aan de mechaniseering van het staande leger. Bijna bij elk legerkorps is men begonnen met de oprichting van be weeglijke tank- en pantserwagen-formaties. In het komende voorjaar zullen geweldige manoeuvres worden gehouden om de gevechts kracht der troepen in massale operaties te toet sen. Deskundigen wijzen er op, dat het leger der Vereenigde Staten een jaar geleden nog slechts over 150.000 man geregelde troepen be schikte. Een derde deel dezer troepen was in de afgelegen kustgebieden gelegerd: in de Ka naalzone, op Hawaii en op de Philippijnen. Reeds nu beschikt het leger over het dubbele aantal soldaten en ook de nationale garde is krachtig versterkt. De verdediging van de Philippijnen is een aangelegenheid, waarover nog geen beslis sing is gevallen. Deskundigen zijn van mee ning, dat noch het leger noch de vloot vol doende zijn voorbereid en uitgerust om een operatie op groote schaal in het Verre Oosten te riskeeren. Op dezelfde gronden houdt men het voor onwaarschijnlijk, dat de Vereenigde Staten in staat zullen zijn de Philippijnen tegen een aanval te beschermen. Daar de Philippijnen op 4 Juli 1946 in ieder geval volledige zelfstandig heid zullen verkrijgen, strekken de defensie plannen der Vereenigde Staten zich niet uit tot deze eilandengroep. Het vraagstuk der verde diging der Philippijnen vertegenwoordigt niet temin een groot probleem voor hen, die verant woordelijk zijn voor de Amerikaansche defen sieplannen, want de Vereenigde Staten voelen zich moreel verplicht tot de verdediging van deze eilanden, zoolang de Amerikaansche vlag daar nog wappert. The American Club organiseert a.s. Zondag van 25 uur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1