PONTIFICALE UITVAART OUD-DEKEN H. C. J. SONDAAL De bomaanval op Amsterdam 1 Haarlem, 11 Oct Verslapping w. Hevige gevechten boven Zuid-Engeland „Hij had zoo'n groot gezag, omdat hij zelf zoo gehoorzaam was" W. HOLTHUIZEN OPTIEK ERDTSIECK m I iiü* I I i Het winterjassenpaleis wordt in Haarlem druk bezocht -jje onrust- oanatogen is geen kalmeerend middel, maar een voedsel voor de zenuwen - her maakt Uw zenuwen FÏÏf {$8 VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 STADSNIEUWS HAARLEM WILHELMINASTR. 37 - TEL. 17644 ALLE BELASTINGZAKEN Nu speciaal WINST BELASTING OMZET BELASTING TRAGISCHE DOOD Radicaal aangepakt Op tijd naar huis Goed afgeloopen Opgepast Ja of nee. RUSSISCHE IKONEN Tentoonstelling in de R.K. Open' bare Leeszaal te Arnhem Wat de Radio-centrale morgen geeft Begrafenis H. B. Butzel Sg/Opllel^ tRDTJIECK Onze geweldige voorraad stelt ons in staat U elk gewenscht MONTUUR voor te leggen ZIJLSTRAAT 57 - TEL. 19223 - HAARLEM Leverancier aan alle Ziekenfondsen aüHP De kist met het stoffelijk overschot van oud-deken H. C. J. Sondaal wordt door het ■personeel van „Alverna" te Aerdenhout van de kapel naar de groeve gedragen. On middellijk achter de kist schrijdt o.a. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van De begrafenis van oud-deken H. C. J. Sondaal op het kloosterkerkhof „Alverna" te Aerdenhout. Deken A. J. C Melchers verricht de absoute in het bijzijn van den bisschop en zeer veel leden van het hoogwaardig kathedrale kapittel .(Foto Stevens). B-bonnen alleen in de Vleeschhal verkrijgbaar BURGERLIJKE STAND (Vervolg) Omgeving Adelaarsweg Bom wordt uitgegraven Sanatogen Uitv r Ko |h hofgs toif Van AGENDA Bioscopeti 12 Octobef Bioscopeil Apotheekdiensten Het: fangd Sedra kalm, van c der s liefde Amst ie Hi De p Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? Dr. Schieffer'g Stof wisse li ngszout Onze die g schoi op i tot z Tot overj voor2 °hze üorg? coR] laar. M Haar Druq De p Waai dag H«ro Hem h( a. sk>r<i In de kapel van het Klooster Alverna te Aer- denhout werden hedenmorgen om half tien de Lauden gezongen voor de zielerust van den hoogeerwaarden heer H. C. J. Sondaal, oud- deken van Haarlem, rector der Maria-stichting. Celebrant was Mgr. L. J Wille«fborg, assisten- tie verleenden rector L. Beune en kapelaan H. Roelvink. Cantores waren prof. A. Vollaerts, directeur Van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katho lieke Actie, en kap. F. van Buuren uit Alk maar. De pontificale Uitvaart werd opgedragen door Z.H. Exc Mgr J. P. Huibers; als presbyter- assistens fungeerde Mgr. H. J. M. Taskm. oud- praeses van vtarmond, troondiaken waren ka nunnik J. C. Aalberse en plebaan F. Filbry, als diaken rector L. Beune en als sub-diaken ka pelaan H. Roelvink, de laatsten familieleden van den oud-deken; de overige lagere functies wer den vervuld door de familieleden van den over ledene en door de kapelaans J. Sym en C. Campfens. Ook Dij deze plechtigheid zongen dezelfde Cantores. In het Priesterkoor hadden o.a. plaats geno men Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal en Mgr. M J. Möllmann, oud-vicaris-generaal, de kanunniken Mgr. G. C. van Noort, L. Wes- terwoudt, J. H. Nlekel, verder Mgr. L. J. W. Wil- lenborg. Mgr. J. Th. Ijagerweij, Mgr. J. M. v. d. Tuijn. deken van Den Haag, Mgr. J. Noordman, Mgr. Th. Beckers, dr. C. J. Henning, regent van Hageveld en verschillende leeraren, deken A. J. C Melchers uit Haarlem, de beide secretarissen H. W. Agterhof en F. J. Bank. vele pastoors uit het dekenaat en vrienden van den overledene. De Requiemmis werd o.a bijgewoond door den burgemeester van Haarlem, dr. J. J. baron de Vos van Steenwijk, en de beide R.K. wethouders dezer gemeente, de heeren mr. dr. F. A. Bijvoet en W. J. B. van Liemt, mr. J. B. Bomans. lid van Ged. Staten van Noord-Holland, dr. W. B. Smit, directeur van den G.G.D. in Haarlem, dr. J. G. Hoge, geneesheer-directeur van de Maria- stichting, de chirurgen dr. Th. Koot, dr. W. C. van der Laan en jhr. C. G. J. von Wmrung en verschillenae andere doctoren van dit zieken huis. verder dé directie van de N.V. Drukkerij de Spaarnestad, de heeren J. W. Lucas en C. Ooms, den directeur van de Vereen. Katholie ke Pers den heer J. J. W. Boerrigter, den hoofd redacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant den heer L. Speet, prof. dr. A. Steger, de besturen van het Wit-Gele Kruis, de R.K. Oratoriumver- eeniging, de St. Elisabethsvereeniging, de Graal, de R.K. Tooneelvereeniging Thalia, verschillende figuren uit de katholieke onderwijswereld, onder wie de heer H. v. d. Weijer, inspecteur van het Lager Onderwijs en de oud-mspecteur G. H. V/eustink. het bestuur van de R.K. School voor buitengewoon lager onderwijs, mr. A J. M. Leesberg namens de Bisschoppelijke Kweek school. Naast vele zusters van de Congregatie der Franciscanessen van Heijthuizen waren in de kapel aanwezig deputaties van de Zusters van Bethanië, van de Juliaantjes en de Vrouwen van Nazareth. Het koor van de zusters van Alverna zong de liturgische gezangen. Na de pontificale Uitvaart sprak rector H. Sondaal uit Oegstgeest de lijkrede uit. De rec tor had tot titel gekozen: Wie Mij belijdt voor de menschen zal ook Ik voor Mijn Vader belijden, Die in den Hemel is. (Math. X: 32) De doodsgedachte is een bitter kruid, het groeit in ieder menschenlewen en wordt meest in stilte en afzondering geplukt. Staande bij de lijkbaar van dezen Pries ter beseffen we echter, dat de gedachte aan zijn dood ons al maanden heeft bezig gehouden en dat talloos velen van eiken rang en stand de bitterheid voorvoelden, die voor hen dit komende sterven zou bevatten. Hubertus Carolus Joannes Maria Sondaal werd geboren te Amsterdam uit een oude, de gelijke Katholieke familie, aan welke God de eer verleende er twee priesters en één reli gieuze uit te kiezen, van welke drie hij de jong ste was. De blijkbare familietraditie, om allen kinderen den naam Maria mede te geven, krijgt wel een merkwaardig accent, wanneer wij bedenken.dat tusschen twee Maria-feesten: Maria's Naamaag en Haar Rozenkrans-festijn zijn heele leven besloten ligt 13 September 1876 tot 7 Oc tober 1940 en toen wij op dezen dag zijn uitvaart en begrafenis vaststelden, dachten wij er werkelijk niet aan, dat het heden het feest is van Maria's Moederschap. 15 Augustus 1901 werd hij priester gewijd, 30 Augustus van dat jaar benoemd tot kapelaan aan de Hildegardis te Rotterdam en na zeven jaar komt hij op 30 Augustus 1924 als kapelaan aan de St. jozef-kerk in den Bisschopsstad, de stad waar hij tot aan zijn dood zijn arbeid in velerlei functies heeft mogen vervullen. Als ik nu op dit oogenblik op het stramien van zijn levensdata een volledig karakterbeeld zou willen teekenen, zou ik vele en variante kleuren van noode hebben. Het kan niet mijn taak zijn, eenvoudig wijl ik er niet toe compe tent ben, zijn werk als kapelaan, pastoor en deken van Haarlem, als raadsman der Zusters van deze Congregatie te schetsen. Wel meen ik in de aanwezigheid van kerkelijke en we reldlijke autoriteiten en in de sympathieke geste van den Commissaris der provincie een goeae getuigenis te mogen zien, zoowel jegens den edelen priester als den nobelen burger. Wanneer ik een poging mag doen, U de kracht te laten zien, waarop dit leven werd gedreven, dan zou ik het willen markeeren met het Paulinische woord: „Mihi vivere Christus est": „Leven beteekent voor mij Christus." Daardoor heeft hij dien Christus overal en altijd voor de menschen, wie dan ook, beleden en het is vooral daardoor, dat wij vertrouwen, dat hij in dien Christus een voorspreker en pleitbezorger heeft gevonden bij den Vader. Op dit diep geheide geloof aan Christus en Zijn leer trok hij het gebouw zijner dagen van jongsaf aan op en in dit stevig gefundeerd zijn lag de kracht, waardoor dit lichamelijk zoc zwak bestaan machtige dingen tot stand kon brengen. Uit dit geloof bloeide zijn gehoorzaamheid en door deze gehoorzaamheid beleed hij Chris tus te allen tijde, in alle omstandigheden, be seffend, „dat niet zij die als maar roepen „Heer. Heer," het Rijk van den Vader binnengaan, maar wel zij, die den Goddelijken Wil vol brengen." Hij gehoorzaamde met opoffering van eigen meening en inzicht, niet omdat hij de verant woording vluchtte van eigen daden, maar vit het volledig besef, op zijn geestelijke overheid te moeten toepassen dat andere woord van Christus: „Wie U hoort hoort Mij, wie U ver smaadt, versmaadt Mij." En als ik één factor mag noemen, die zijn werk heeft gezegend voor U, Zusters Francis canessen, en voor allen, die geloften van ge hoorzaamheid hebben afgelegd, dan mag ik die wel bewoorden met den psalmist: Vir otoediens loquetur victorias: hij had zoo'n groot gezag, omdat hij zelf zoo gehoorzaam -was. In deze strakke, onverbiddelijke gehoorzaam heid, voortkomend uit zijn diep geworteld ge loof, ligt misschien ook wel de verklaring van het typische feit, dat hy, confessarius van t&l- looze vrouwelijke religieuzen, dat heilig ambt ook vervulde jegens vele priesters en zelfs je gens hem, die als onwrikbare loods op het kom pas van in fide nihil hesitans Haarlems Kerk bestuurde. Hij beleed Christus voor de menschen ook door zijn milddadigheid. Hij gaf, omdat hij goed móest zijn, omdat hij móest helpen, omdat hii overtuigd was, dat Christus Zelf hem ook ge nade op genade gaf. Ofschoon honderden er misbruik van maken, munt Christus toch ook dagelijks uit de schat kamers van Zijn Goddelijk Hart nieuwe schat ten aan. Ook daarin wilde hij Christus navol gen en bleef hij helpen al degenen, die bij hem aanklopten; ook al werd er bij hem mis bruik van gemaakt, ook al waren zij niet dank baar, hij liet het geven niet na en als men hem waarschuwde, dan kon er iets in hem tin telen van Gezelle's: „ik laat mij liever voor duizend francs bedriegen, dan een armen tob ber een francske te weigeren." Zelf daarentegen was hij kinderlijk en soms verlegen-makend dankbaar daarmede onbewust het woord van den dichter vertolkend dat dank baarheid het beste bloeit op vroom bebouwden grond. Thans staan we hier rondom zün lijkbaar. Hij is gestorven hij is heengegaan. Gij allen, die zijn zorg hebt genoten, die op zijn vriendentrouw hebt gebouwd, die van zijn hulp hebt geprofiteerd en door zijn raad zijt verlicht, ik zal U niet spreken over wat hij ge weest is voor zijn familie, maar tracht met uw verlies het onze slechts te peilen. Waar licht is, valt ook schaduw. En hoe ster ker het licht, te sterker ook de schaduw. Deze man, deze priester had fouten. Hij be loofde wel eens wat hij vergat na te komen. Hij was een gevoelige natuur, men deed hem gauw pijn, wat nog heel iets anders is, dan dat hij zich gauw gekwetst voelde. Maar och, het heeft geen zin dit alles op te sommen, waar Christus zelf getuigt: „de recht vaardige valt zeven maal per dag" en waar eigen ervaring wel onderstreept, dat wij allen in veel misdoen. In het bewustzijn van zijn eigen tekortkomingen had hij misschien daar om het schietgebied zoo lief: O, Jezus, door Uw bloed en Heilige wonden, vergeef mij alle bekende en onbekende zonden." Met droefheid staan wij bij zijn lijkbaar. Met droefheid, maar ook met een milden glans van vreugde, omdat de zegen Gods ons in dezen priester werd geschonken. En daarom laat ons voor hem bidden: Heer Jezus Christus wij vragen, dat deze, Uwe dienaar, die U beleden heeft voor de men schen, ook door U moge worden beleden voor Uw Vader in den Hemel en Wil om zyn zorg voor armen en geringen, zijn zonden en fouten vergelden met de barmhartigheid Uwer vergif fenis en laat hem ingaan tot Uw licht en Uw rijk. De absoute op het kerkhof van Alverna werd verricht door deken A. J. C. Melchers. Een bijzonderheid was, dat het personeel van het Klooster Alverna de kist naar ouden trant van de kapel naar de groeve droeg. ACCOUNTANT - BELASTINGCONSULENT Donderdagmiddag reed de 57-jarige A. C.. wonende aan den Stationsweg, over den Looster- weg, toen hij plotseling van de fiets viel. De gewaarschuwde arts onstateerde hartverlam ming. Dezer dagen werden hier 16 jongens door de politie aangehouden wegens ergerlijke balda digheid in verschillende gedeelten van de ge meente. Een verloofd paar werd door de politie na 10 uur op den openbaren weg aangetroffen. Zij kregen huisvesting op het politiebureau Een zes-jarige jongen kwam in botsing met een vrachtauto en werd tamelijk ernstig aan zijn achterhoofd gewond. Dr. Ten Hoope en E.H.B.O. verleenden eerste hulp, waarna hij met een auto naar zijn ouderlijke woning werd ver voerd. De politie verbaliseerde twee personen, die niet in het bezit waren van een geldig identi teitsbewijs. Zaterdagavond, aanvangende kwart voor zeven, geeft de tooneelgroep „Het Masker", directeur Ko Arnoldi, een opvoering van 't blij spel „Ja of neevan Kenneth Horne, waarmee dit gezelschap overal evenveel succes heeft als bij de eerste opvoering te Haarlem. De voorstelling zalte negen uur geëindigd zijn. vids; 3. Girl in the upstairs' flat, Joe Loss; 4 The way you look tonight, B, Crosby en D. Lee. 5. Yes sir, Zarah Leander; 6, Waltz of the flo wers v. Tschaikowsky, Leopold Stokowsky; 7 Lakme v. Delibes, A. Galli Curci; 8. Morgen- stimmung v. Grieg, Operaork. Parijs; 9. Die Zauberflöte v. Mozart, sopr., bariton, ork.; 10 Herbstweisen, Ork. v. d. Berl. Opera; 11. The Continental, L. P. Acc. Band; 12. Annem&ne, Bob Scholte; 13. Rose dreams, G. Elliott; 14. Carolina, Nat Gonella; 15. Stardust, Mills Bro thers; 16. Swinging the fiddles, Ramblers; 17. Das alte Spinnrad, Meistersextet; 18. Away in Hawaii, Roy Fox. Na in het Museum Amstelkring te Amsterdam geëxposeerd te zijn geweest, worden de Russische ikonen uit de verzameling van den heer L. J. M Bouvy te Overveen thans in üe R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwe Gracht te Haarlem tentoongesteld. Ruim drieduizend personen hebben voor deze expositie het Mu seum Amstelkring bezocht. En de verwachtin gen voor het bezoek in Haarlem zijn dan ook begrijpelijkerwijze hoog gespannen. Indertijd hebben wij aan de verzameling van den heer Bouvy reeds een artikel gewijd en tei gelegenheid van de tentoonstelling in Amster dam heeft onze kunstmedewerker Jan Engel man een beschouwing aan deze verzameling gewijd. Wij kunr.en hier dus volstaan met een krachtige opwekking om deze interessante en bijzondere expositie te gaan bezichtigen. De heer C. W. H. Baard, conservator van den Amstelkring, heeft de tentoonstelling in de Leeszaal van de Bibliotheek op overzichtelijke en artistieke wijze ingericht. Men krijgt een in druk van deze schoone Russische kunst, die hoofdzakelijk door monniken werd beoefend en die aan het volk, dat voor het grootste gedeelte uit analphabeten bestond, een begrijpelijke voor stelling gaf van verschillende punten der ge loofsleer. Bij de zestig ikonen zijn er, die met zilver en halve edelsteenen zijn versierd en an dere, die door schitterende kleuren en prach tige compositie uitmunten. De tentoonstelling is op werkdagen van 105 uur gedurende een maand geopend. Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio-Centrale, op Zaterdag 12 October, 78 uur, luidt: 1. Hot Dog, Sydney Torch; 2. De Olieman, Louis Da- Hedenmorgen werd onder groote belangstel ling op het R.K. kerkhof St. Barbara het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van den twin- tigjparige H. B. Butzel, het achtentwitigste slachtoffer van het bombardement op Haar lem, in den nacht van 2 op 3 October. Door kapelaan Eeker van de Spaarneparo- chie werd in de kapel de absoute verricht, daar na trok de stoet naar het graf, waar de laat ste liturgische plechtigheden plaats vonden. De aanwezigen stortten een gebed voor de zielerust van den overledene. De burgemeester was ditmaal vertegenwoor digd door den heer J. G. Luitingh, ambtenaar van den Burgelijken Stand; ook de patroon van het slachtoffer, cfc heer J. Broerse was op de begraafplaats aanwezig. Een broer dankte voor de belangstelling, waarna namens de buurtbewo ners van den Zijlweg, waar de heer Butzel lan gen tijd heeft gewoond, de heer P. H. Martin eenige gevoelvolle woorden sprak. Haarlem (Foto Stevens), De Haarlemmer heeft in dezen bonnen- tijd geleerd wat wachten beteekent. Menig maal doorstond zijn geduld de vuurproef, die in de dagen der „idifikaasie" het hoog tepunt bereikte. Zoo rustig als deze stede ling is, zoo kriebelig werd hij in de uren, dat hij in 'n eindeloozen staart de schoon ste van alle deugden moest beoefenen. En nu gaat diezelfde Haarlemmer weer in de rij staan, niet om zijn geduld te trainen, maar om een extra-bon te halen voor een gloednieuwe winterjas of wintermantel. Dat is zooiets als een attractie, die we in den St. Nicolaastijd beleven. Je geeft iets weg en zonder dat je er om hoeft te vragen krijg je iets terug. Vanochtend kwamen de eerste verrassingen binnen in het groote Haarlemsche winterjassen- paleis, de Vleeschhal, waar honderden zich reeds om half 10 a la queue hadden opgesteld met koffertjes in de hand. Het leek er wel wat op, of de Vleeschhal aan een bezichtiging van een reisgezelschap werd prijs gegeven. Toch waren het alleen maar rasechte Haar lemmers, die met rieten koffertjes of een groot pak onder den arm de Vleeschhal binnenstap ten in de stille hoop, dat hun niet-nieuwe win terjas of wintermantel in aanmerking kwam voor een bon, waarmede zij op hun beurt een spiksplinternieuwe jas konden koopen. Als de honderden voeten weer eens schuife len, gaat er weer een groepje van tien men schen de steenen wenteltrap op, waar zij na dertig treden de bovenverdieping bereiken. Hier worden de koffertjes op groote tafels uitgepakt en de inhoud door deskundige oogen getoetst aan kwaliteit en bruikbaarheid. De meeste jassen en mantels verkeeren in goeden staat en het is hun aan te zien, dat zij eerst nog onder de ijverige handen van de huismoeder zijn geweest, voordat ze naar het jassenpaleis gingen. De uitdrukkingen als: „Hij is heelemaal gestoomd en nieuwe knoopen zit ten er ook aan," hooren de ambtenaren her haaldelijk, terwijl ze met zorg de extra-bonnen uitreiken. Ook zijn er bezoekers, die het er maar op wagen. „Zoo nauw zullen ze wel niet kijken". Maar die vallen spoedig door de mand en het geeft niets of men bidt of smeekt. Als niet aan de gestelde eischen wordt voldaan, gaat de on deugdelijke winterkleeding retour in het kof fertje of het groote pakpapier. De ingeleverde kleedingstukken, die het liefst van een kleerenhanger moeten zijn voorzien, vinden ieder naar hun soort een plaatsje aan het groote rek. De keuring en afgifte van de bonnen ge schiedt vlot, zoodat van lang wachten geen sprake is. Den geheelen dag door bezochten de Haarlemmers het winter jassenpaleis, waar zij geregeld met koffertjes vol mantels en jassen naar boven gaan en na enkele mi nuten weer de trap afkomen zonder jassen, maar met den begeerden bon, waarmede zij zich weer in een nieuw winterkleed kunnen steken. Geboren: 10 October; H. M. Verzijlbergh-Mai- tens, d.; C. A. E. Sensv. Warmerdam, z.; C. E. Ackermann— v Wijk, d; 9 Oct. C. J. Vlaar- kamp—Smit, d.; 11 Oct. M. L. Oudendijk— Amor, d; 10 Oct. R. M. P. GerritsenLitjens. z.; C ,S. StevenhaagenKiekens, z.; H. E. Ger ritsen— Logmans, d. Overleden: 10 Oct.: A. Vringde Bruijn, 69 j. Fabriciusstraat. In totaal zijn in Tuindorp-Oostzan zeven bommen neergekomen. Een ervan kwam terecht tusschen het huizenblok van de Algemeene Wo- ningbouwvereeniging en den Meteorenweg en den Zonneweg. Hier alleen zijn reeds 20 huizen aan de achterzijde totaal vernield. Ook in de Maanstraat zijn ongeveer 20 huizen alsmede een gasleiding zwaar beschadigd. Bommen zijn voorts nog gevallen op den Meterorenweg, de Ri- gelstraat en in het Orionplantsoen. Hier vielen gelukkig echter geen slachtoffers. Uiteraard heerscht in Tuindorp Oostzaan, waar alle slachtoffers woonden, diepe versla genheid en rouw. De verontwaardiging tegen de Engelschen is zeer groot. Vele gezinnen verlo ren alles wat zij hadden. In de omgeving van den Adelaarweg zijn drie bommen neergekomen, waarvan er een terecht kwam op de perceelen Adelaarsweg 78 en 79. gelegen op den hoek van den Riet- zangerweg, in de directe nabijheid van het politiebureau. Drie agenten spoedden zich on middellijk na den inslag te hulp en Vonden een hopeiooze ruïne. De beide panden waren vol komen verwoest. Uit het puin stegen kreten om hulp op en de politiemannen slaagden er in mevrouw Bergsma met drie van haar zes kinderen, die in dit pand hadden gewoond, te bevrijden. Zij hadden gelukkig vrijwel geen letsel bekomen. Met mannenmacht werd het opruimingswerk voortgezet en inderdaad ge lukte het een brigade van den stut- en sloop- dienst na korten tijd nog een vierde kind van de familie Bergsma levend te redden. De oud ste twee jongens van 19 en 24 jaar heeft men vanmorgen weten te bergen.. Zij waren toen reeds overleden. De heer Bergsma was korten tijd voor de ramp naar zijn werk gegaan. De familie Van der Ham, die de tweede verdie ping bewoonde, was toevallig vannacht niet thuis. De bewoners van de benedenverdieping, de familie Voges, zijn er wonder boven won der zonder letsel afgekomen. De tweede bom viel in de tuinen tusschen de woningen van de Sijsjesstraat, het Zwanen- plein en de Putterstraat. De achtergevels van deze huizen zijn vrijwel geheel en al vternield. Drie personen liepen snijwonden op; zij zijn naar een ziekenhuis vervoerd. De derde bom viel op den Buiksloterweg, nabij de R.K. kerk. Hier is slechts materieele schade aangericht. Hoe geweldig groot de schade, aangericht door deze lukraak geworpen bommen, wel is, blijkt uit het feit, dat zeker 200 arbeiderswo ningen min of meer ernstig beschadigd zijn. De bom, die in de Piet Gijzenbrugstraat in Amsterdam-West is ingeslagen doch niet is ontploft wordt thans uitgegraven en zal nader onderzocht worden. De voorzorgsmaatregelen, bestaande uit 't evacueeren van alle bewoners binnen een straal van vijftig meter, hebben een vlot verloop gehad. Vooral het optreden van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, dat de verzor ging van de geëvacueerden op zich had ge nomen, verdient allen lof. Zooals wij reeds meldden, is mevrouw Koning door deze bom getroffen en op slag gedocd. Haar zuster, die bij haar woonde, was licht gewond. Twee kinderen en een twintigjarige .iongen, die eveneens in het huis woonden, heb ben geen letsel bekomen. De beide echtgenoo- ten van deze vrouwen maken deel uit van den Cpbouwdienst. De namen van de slachtoffers in de Stölwijkstraat zijn inmiddels ook bekend ge worden. 't Zijn de heer Peerdeman. die op slag is gedood, en zijn vrouw, die zeer ernstig is ge wond. Van de ov.erige bewoners van het huis. zijn er acht licht gewond, terwijl enkele wor den vernist, den vermist. Men neemt echter aan, dat ze nog in leven zijt', Op zeer gelukkige wijze zijn de schipper en zijn gezin, die woonden op de zandschuit, welke aan de Sloterkade lag, aan den dood ontsnapt. Zij hadden het schip verlaten; de bom trof het, waardoor het kapseisde en zonk. De aanblik van de verwoestingen in de per ceelen Legmeerstraat 67 en 69 tart iedere be schrijving. De bom is vlak achter deze percee len in den tuin terecht gekomen, waardoor de achterzijden der huizen als het ware zijn open gereten. Dat hier geen slachtoffers te betreu ren zijn, is wel zeer merkwaardig. BeicTe per ceelen waren onder en boven bewoond en ver schillende bewoners, onder wie acht kinderen, moesten uit de puinhoopen worden bevrijd. Be halve lichte verwondingen hadden zij geen let sel. Ook in den tuin van het perceel Aonstel- veenscheweg 81 is, naar thans gebleken is, een bom terecht gekomen. De materieele schade is aanzienlijk, doch ook hier zijn geen slachtoffers. De brand in de bootenopslagplaats aan de Koe- nenkade heeft verschillende bootenhuizen ver woest. Hierin waren jachten en kano's opgesla gen. De brandweer heeft deze door het bij uitstek brandbare materiaal fel uitslaande vuurzee met elf stralen van een motorspuit van den gemeen telijken dienst en 4 van den luchtbeschermings dienst bestreden. Tegen 5 uur had men den brand onder de knie en tegen 6 uur was op een spuit na al het materiaal weer ingerukt. Be halve de genoemde loodsen zijn ook eenige kleine huisjes een prooi der vlammen geworden. Bijna was een gedeelte van de aan de overzijde van het water gelegen gebouwen ook in brand geraakt, doordat bootjes, welke aan den steiger waren vastgebonden, losbrandden en op drift raakten. Met enkele emmers water hebben de brandweermannen dit gevaar echter kunnen be zweren. De brand heeft gewoed achter het R.K. Internaat, dat aan den Amstelveenscheweg is gelegen. Het werk van de verschillende onderdeelen van den luchtbeschermingsdienst, de brandweer, het K.V.V. en den Opbouwdienst, dat in den afgeloopen nacht wel buitengewoon zwaar was, dwingt aller bewondering af. Nogmaals hebben de Amsterdamsche luchtbeschermingsdienst en allen, die daaraan verbonden zijn, overtuigend bewezen, dat zij volkomen voor hun taak bere kend zijn. Nergens heeft de verzorging van de gewonden en de getroffenen ook maar een oogen blik gestagneerd. Alle diensten waren in be wonderenswaardig korten tijd ter plaatse en de paraatheid der manschappen, die steeds precies wisten wat hun taak was, verdient allen lof. tn de de r Neringf hg van 6''Tand r eden is *r te bet fhmerke; r1, den ischieder 'verdere. r"ng "s "ord. Fa lang Ftie var fining, «ksinstit de com: Len bet, F een b-.. rjs van c prüfstno# f.n uitga fveringsi -torïoopig ?t>ouwd ffhs slee. ^erder Nchaffh r et» tot; urloon k gjsehoudl Na aftrc- Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 7.3öfh de fc uur, Kinderkoor, 6 uur, Haarlems Gemengd Koot 7.30 uur, R. K. Schaakclub 7.30 uur. Stadsschouwburg: 2.15 uur: „De getrouwd0 Vrouw", door het Nederlandsch Tooneel voor dö 1 Ned. Ver. van Huisvrouwen. Frans Halsmuseum: Expositie van nieutf® werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: BezicB' tiging van schilderijen en teekeningen van 1® tot 12 uur. i Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: g®' opend van 10 tot 9 uur. Verkrijgbaar vanaf i N.V. A. WULFINO CO'S CH£M. PROO. - ƒ.8 GRAVENHAQE Rembrandt: „Trenck dé Pandoer", eiken leef' tijd, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema Palace: „Jij bent mijn leven", bove" 14 jaar, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Es war eine Rauschende Ballnacht'1 volw., 2.30 en 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Wittebroodsweken", boven jaar, 2.30, 4.30 en 7 uur. Spaarne: „De Klauw", Woensdag 2.30, Zatef' dag 2.30, Zondag 2 en 4 uur, iederen avond 7 uur' Getouw St. Bavo: Gewone zittingen, 4 en uur, Geel Wit, 6.30 uur, Ziekenfonds, 4 uufj Receptie Woningbouwvereniging St. Bavo, uur. Ned. Herv. Kerk, Bakenessergracht: Kerfc' concert, 2.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van nieu#e werken van Kees Verwey, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 108: Beziel1' tiging van schilderijen en teekeningen van 1 tot 12 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: ge' opend van 10 tot 9 uur. Rembrandt: „Trenck de Pandoer", elke11 leeftijd, 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema Palace; „Jij bent mijn leven", bov®1' 14 jaar, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor: „Es war eine Rauschende Ballnacht'' volw., 2.30 en 69 uur doorloopend. Frans Hals: „Wittebroodsweken", boven jaar, 2.30, 4.30 en 7 uur. Spaarne: „De Kauw", Woensdag 2.30, Z»' terdag 2.30 Zondag 2 en 4 uur, lederen avotfd 7 uur. De Zondag- en avonddiensten der apothek®1' zullen tot en met Vrijdagavond worden waar' genomen door de volgende apotheken: Fa. C'l G. Loomeyer en Zn.. Barteljorisstraat 11, t#L 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, t®'; 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946' C, Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, te1, 28320. ELI Wed Fr; Pc in de jaar. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flaoon f 1.06. Dubbele flacon 11.TS bij apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE. KöLN-BRAUNSFEh" STOCKHOLM, 11 Oct. (D. N. B.) De on1' roep te Londen deelde Donderdagavond med^ dat in den loop van den dag buitengewoon he' vige gevechten waren gevoerd boven de Enge1' sehe Zuidkust en het Theemsdal en dat Duif' sche formaties verscheidene malen hevige e langdurige aanvallen op verschillende plaatse' van Zuid-Engeland gedaan hebben. Nog vo° het invallen van de duisternis begonnen toe11 zooals de omroep het uitdrukte, zooals gewoot1' lijk de nachtelijke aanvallen der Duitsche vlie' gers op Groot-Londen. In golven hebben den geheelen nacht hun aanvallen op Lond®'1 gedaan. De schade moet zeer omvangrijk zi^ want de omroep zeide, dat volgens de op' d11 tijdstip ontvangen berichten 50 Londensche dlSJ stricten ggbombardeerd werden. De omroep^ voegde ieraan toe, dat dit niet beteekende, dat die districten volkomen verwoest waren. Uit opmerking maakt men op, dat de aanvall® een bijzonder groote uitwerking hebben geha In den loop van den nacht zijn verder gens de Engelsche mededeelingen aanvallen di Oftl 8raf, Hof daan op talrijke plaatsen in het Zuid-Wes en het Zuidoosten van Engeland alsmede ,te«. nieuwe industriegebieden in het Noordoosten- elijl C. H

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2