Heeft Haarlem een haven noodig? Oud-Deken Sondaal BEV BEVERWIJKERS DIE SNEUVELDEN Dokken in Theemsbocl opnieuw getroffen 'M\ Een Vraag naar aanleiding Van wethouder Reinalda 's causerie ER VIELEN BOMMEN Hoe staat het met de schade? Wie helpt? VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 STADSNIEUWS Uitgeleide uit de Mariastichting, Metten in Alverna HAD CHAUFFEUR SCHULD AAN BRAND? VERKOOP VAN HUIZEN De H.O.V. begint haar winterseizoen Kamer van Koophandel Teraardebestelling G. Makkelie heer w. van Leeuwen, zeide, dat de overledene »ch dan wenden tot bet gemeentebestuur dat,^daartoe zelf niet in staat zun 6.000.000; BURGERLIJKE STAND Twee van hen rusten thans in eere-graven op eigen bodem VEILING VAN HUIZEN EN LANDERIJEN VIJFHUIZEN ZAANDAM ZILK Kwade kans. Duitsch weermachtsberit GROOTE BRAND IN D HOOFDSTAD Opslagplaats grootendeels vcrnU Ned. onderwijzers kunne*1 naar Duitschland W erkgelegenheid voor hen opengesteld i Eenheidsrijwielbanden Maximumprijzen zijn vast ge st® 4 <6 Onlangs heeft de Haarlemsche wethouder voor Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, vcor de leden van het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, een voordracht gehouden Over de- vooruitzichten van Haarlem als in dustriestad. Deze ernstige causerie over een voor Haarlem vitaal belang voor dit gezel schap van direct belanghebbenden en min o£ meer deskundigen, door iemand, die geacht kan worden het gevoelen van het stadsbestuur weer te geven, verdient meer dan gewone aan dacht van den kant der Haarlemsche burgerij, omdat de toekomst van onze stad bij de al of niet juistheid van het standpunt der stedelijke regeering nauw betrokken is. Zal Haarlem eer. luxe-woonstad worden? Zal Haarlem er zich op toeleggen met andere steden te concurreeren in het aanbieden van aanlokkelijke voorwaar den voor de vestiging van industrie? Of zaJ onze stad trachten van het een en van hef ander een beetje te nemen, en zoo ja, hoeveel dan van elk? Eerlijk gezegd, hebben wij in de laatste twee- jaar den indruk gekregen, dat de animo om industrie naar Haarlem te trekken bij ons ge meentebestuur niet zoo bar groot meer is. Om maar iets te noemen- men heeft verleden jaar de belangrijke firma Beijnes uit Haarlem laten schieten en aan Beverwijk cadeau gegeven. Ver der is aan 't Economisch Technologisch Insti tuut der Provincie Noord Holland de vraag voorgelegd of primaire industrie voor steden als Haarlem wel zoo begeerenswaardig is. Deze en andere feiten moesten wel doen gelooven, dat bevordering van industrie door ons stads bestuur niet meer zoo vanzelfsprekend werd gevonden als eenige jaren vroeger het geval was en dat men Haarlem eigenlijk maar liever den kant van luxe-woonstad zag opgaan. Nu, na de causerie van den heer Reinalda, zou men weer veronderstellen, dat het college van B. en W. toch niet zoo héél afkeerig is van de uitvoering der vroeger aanhangig ge maakte haven- en industrieplannen. Men begrijpe ons goed: wij maken er ons gemeentebestuur geen verwijt van, als het, na rijp beraad, meent te kunnen adviseeren, van Haarlem géén industriestad te maken, maar wij zouden toch wel gaarne precies weten, wa' ons gemeentebestuur wil. Er zijn bij het babbeltje, dat wethouder Reinalda Zaterdag over het havenplan heeft gehouden, verschillende punten in het duister gebleven. ZOo heeft hij heelemaal niet mede gedeeld of de hierboven reeds genoemde en quête, welke aan het Economisch Technologisch Instituut van Noord-Holland is opgedragen en waarin antwoord zal worden gegeven op de vraag, of vestiging van industrie voor Haar lem voordeelig is of niet, reeds tot een resul taat heeft geleid. De uitslag van dat onder zoek verdient van beslissende beteekenis te zijp, voor het standpunt, dat Haarlem ten opzicht? van de industrie zal innemen. Mocht dat on derzoek reeds hebben plaats gehad en gunstig zijn uitgevallen voor de industrie, dan zou d* verandering in de houding van B. en W. ver klaarbaar zijn. Een tweede punt, waaromtrent heel wat meer te zeggen zou zijn geweest dan van den wethouder werd vernomen, is de vraag, hoe de gemeente Haarlem de vestiging van in dustrie eventueel denkt te bevorderen. De wet houder heeft het terloops over de afschaffing der zakelijke bedrijfsbelasting gehad. Afschaf fing daarvan is echter nog geen bevordering van de industrie; zij is alleen het wegnemen van een belemmering. Men bevordert de ves tiging van industrie, als men de voorwaarden, waaronder een industrie zich hier ter stede kar. vestigen, beter of minstens even gunstig maak' als die, welke door haar. in de best gelegen ge meenten kunnen worden bedongen. Zoo dienen b.v. de stichtingskosten hier ter plaatse niet belangrijk hooger te zijn dan in andere steden. Is dat inderdaad zoo? Brengt de slappe grond van den Waarderpolder bij den bouw van werk plaatsen niet zooveel extra kosten mede, da' een fabrikant er al bij voorbaat door word, afgeschrikt om daar zijn fabriekspenaten te vereeren? Het terrein van den Waarderpolder, gaf de wethouder toe, zal in alle geval met goed zand moeten worden Opgehoogd. Best, maar wie zal dat betalen? Ook als zulks in werkver schaffing gebeurt, kost het geld. Indien de kos ten van ophooging verhaald worden op de in dustrieën. welke er zich willen vestigen, zullen deze waarschijnlijk in andere gemeenten goed- kooper terecht kunnen. Als de gemeente Haar lem deze extrakosten voor haar eigen rekening neemt, is het de vraag, of industrieën, waa' men tonnen gouds aan cadeau doet, nog wel voordeelig voor de Haarlemsche gemeenschap zijn. Dit brengt ons vanzelf tot de kwestie, of het industrieterrein, dat Haarlem heeft aan te bieden, althans momenteel aanbiedt, voor het vestigen van industrie wel geschikt, is. Voor hen, die er fabrieken willen bouwen, is het klaarblijkelijk te duur. Misschien is het daar om voordeeliger er mooie woonwijken op te zetten. Maar als de Waarderpolder voor .in dustrieterrein ongeschikt is de ligging alleen doet het hem niet waar zouden wij dan met groote industrie heen moeten? Noch over de enquête, noch over het in dustrieterrein heeft de wethouder klare inlich tingen gegeven. Wel heeft hij gezegd, dat uit voering van het haven- en industrieplan vbor Haarlem gewenscht is. Het is voor de continuïteit van het gemeente beleid wel gewenscht, dat wij eindelijk eens de finitief vastleggen, wat Haarlem noodig heeft, en dat daarmede niet al te lang gewacht wordt Een voordeel is het, dat het door den heer Reinalda besproken en aanbevolen haven- en industrieplan niet in één trek behoeft te wor den uitgevoerd en dat er immer gelegenheid zal zijn, de details te wijzigen of verdere uit voering te staken. Elk onderdeel staat op zich zelf. Waar men nu aan bezig is, is niet meer dan,het allereerste begin. Het bedrijvige leven in een ziekenhuis als de Mariastichting werd gisterenmiddag eenige oogenblikken tot het allernoodzake lijkste teruggebracht om zooveel mogelijk zusters en verpleegsters in staat te stellen hun overleden rector, oud-Deken H. C. J. Sondaal, het laatste uitgeleide te doen. De 7 kapelaan der Mariastichting, Jac. Sym sprak de liturgische gebeden uit en in stilte brach ten de zusters, die zoo heel veel aan den rector te danken hadden, een laatsten groet. Zij prevelden gebeden en dat zullen zij blijven doen, zoolang God ze zelf laat leven. De ljjkauto werd gevolgd door het bestuur der Congregatie van de Zusters Franciscanessen „Alverna", door enkele familieleden en kapelaan Sym. In Alverna werd het lijk ingehaald door de Communiteit der daar aanwezige Zusters en door rector L. Sondaal ontvangen in de Kloos terkapel, waar het stoffelijk overschot werd op gebaard. Na het bidden van het rozenhoedje kre gen alle aanwezigen de gelegenheid een laat sten groet te brengen aan den dierbaren overledene. Rustig lag daar de eens zoo vitale, altijd op de bres staande priester; rustig, maar met de sporen van het hevige lijden der laatste maanden op het zoo oud geworden gelaat De plechtige Metten werden gezongen door den hoogeerwaarden heer F. Filbry, plebaan der Kathedrale Kerk. Assistentie verleenden pastoor W. M. Bosch uit Aerdenhout en kat>elaan Sym. Als Cantores fungeerden prof. A. Vollaerts van het Seminarie Hageveld en kapelaan F. van Buuren uit Alkmaar. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door Mgr. M. P. J. Möllmann oud-vicaris-generaal van het bisdom, Kanunnik J. C. Aalberse, Mgr. L. J. Wilienborg uit Bloemcndaal, deken A. J. C. Melchers uit Haarlem en vele pastoors en kapelaans uit het dekenaat. Vanzelfsprekend waren talrijke zusters in de kapel, waaronder afgevaardigden van de huizen der Congregatie In de banken hadden verder plaat» genomen Dr. J. G. Hoge, geneesheer-directeur van de Mariastichting en de directeuren van de N.V. Drukkerij „De Spaamestad", de heeren J. W. Lucas en C. Ooms. gedurende drie jaar lid van de voetbalclub wa* geweest en zich steeds een moedigen en vastberaden jongen toonde. Nadat nog een neef van den overledene hef woord had gevoerd, waarin hij de ellende schetste, die de familie Makkelie bij den jemg- sten luchtaanval op Haarlem had getroffen werd de kist, die met vele kransen was gedekt, grafwaarts gedragen en aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een chauffeur uit Overveen stond gisteren morgen voor de Haaremsche Rechtbank terecht, oaar hij er van verdacht werd, dat door zijn schuld op den 6en Juli brand was ontstaan in een garage aan den Korten Zijlweg. Hem was opgedragen de benzinetank van een auto te ledigen en daarbij maakte hij gebruik van een electrische boor. Toen de boor vastliep, kwam er een vlam uit de tank, vermoedelijk doordat de benzine over de boor stroomde en met een der vonken van dit instrument in aanraking was gekomen. Aanstonds trok de chauffeur de boor uit de tank. De auto vatte echter onmiddellijk vlam en het achtergedeelte brandde geheel uit. De auto werd aan den voorkant van de garage naar buiten geduwd. Twee getuigen in deze zaak, een agent van politie uit Overveen en een garagehouder, ga ven een gelijkluidende verklaring van het ge beurde. De officier van Justitie bracht in zijn requisi toir naar voren, dat verdachte, toen hij met de electrische boor ging werken, daarvoor de ge- heele verantwoording op zich moest nemen. Het ontstaan van den brand achtte spreker dan ook geheel de schuld van verdachte. Hij eischte een boete van f 30, te vervangen door dertig dagen hechtenis. De verdediger, mr. van Löben Seis, zeide in zijn pleidooi o.m.: Ieder verwondert er zich over, dat in deze zaak geen deskundige is gehoord. De officier van Justitie neemt wel aan, dat de benzine langs de wanden van de boor liep, maar niemand is er, die ons dat bewijzen kan. Veronderstel echter, dat dit wel het geval mocht geweest zijn,-maar bijvoorbeeld de borstels niet in orde waren, dan kon verdachte, die dit in strument maar geleend heeft, nog niet dc schuld aan den brand in de schoenen worden ge schoven. Spreker verzocht de rechtbank voordat zij tot uitspraak zou overgaan, eerst een deskundige te hooien. Nadat de rechtbank zich in de raadskamer had teruggetrokken deelde zij mede, dat de zaak zal worden overgedragen aan den rechter-commis- saris, die een getuige deskundige in deze zaak zal aanwijzen. In het verkooplokaal in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat hadden gisterenmiddag de volgende verkoopingen plaats: Een heerenhuis met erf en tuin te Bloemcn daal aan den Zuider Stationsweg no.. 1 f 8400, J H. Kneteman. Het heerenhuis geschikt als atelier of toon- kamer met woonhuis of tuin te Haarlem aan den Zijlweg no. 136, f 10500. W. C. Groenewegen liet woonhuis met afzonderlijke opgaandie bovenwoning en erf te Haarlem aan de Barend- sestraat no. 26 zwart en rood, f 4325, W. J. Waaning. Een huis en erf te Haarlem aan de Timor- straat no. 127, f3015, J. H. Metselaar. Een huis en erf aan de Timorstraat no. 129, f3275, J. H. Metzelaar. Een huis en erf aan de Timorstraat no. 131. f 3250, P. J. van Eir.pelen. Een huis en erf aan de Timorstraat no. 123. f 3200, P. J. van Empelen. Een huis en erf aan de Timorstraat no. 135, f3175, J. O. Veldt. Een huis en erf aan de Berckheydestraat no. 26 zwart en rood, f 5650, W. Wakker. Een huis en erf aan de Berckheydestraat no. 28, zwart en rood, f 5050, J. Bongers q.q. Een huis en erf aan de Berckheydestraat no 3 Ozwart en rood, f 5080, M. M. van Ake. Een huis en erf aan de Berckheydestraat no. 32, f 4800, G. Keizer. Huizen en erven aan de Holsteynsfraat, nos. 1 zwart en rood, 3 zwart en rood, 5 zwart en rood, f18005, P. H. Borghouts q.q. Een huis en erf aan het Leidsche Plein no 9 zwart en rood f 5405, J. W. Kleinlein. Een huis en erf aan de Voorzorgstraat no. 90 zwart en rood, hoek Westergracht, f 5800, H. G. IJzerman q.q. Een huis en erf aan de Benkoelenstraat no. 34. f 4385, G. Postma 99. Een huis en erf aan de Benkoelenstraat no. 36. f4205, W. J. Nagtegaal q.q. Een huis met voor- en achtertuin aan de Van Nesstraat no. 12 f 5720, J. Heilig. Het woonhuis met voor- en achtertuin aan de Dutrystraat no. 21, f5075. J. P. Geukers. Het huis en erf aan de A. L. Dyserinkstraat no. 124. f3905, D. J. van Rijn. Het huis met erf aan de Patientiestraat. no. 22 en de Korte Hofstraat no. 8, f1305, H. I. van Goor q.q. Het winkel- en woonhuis met erf en tuin aan de Scherperstraat no. 39 f3330. G. Postma q.q. 4 Perceelen werden opgehouden; een perceel werd niet geveild. Het orkest, onze H.O.V. gaat haar Winter seizoen beginnen en zet de deuren wijd, wagen wijd open. De Z'omerconcerten hebben een verblijdend resultaat geleverd en het vertrouwen waarmede deze campagne begonnen is, werd ruimschoots beloond. Hetgeen niet wegneemt, dat in de komende Winterconcerten deze warme belang stelling vooral niet minder worden mag; wan' hoevéél reeds Verkregen is, er moet nog méér bereikt worden. Artistiek zal het mogelijke ge daan worden, indien nu de oude getrouwe be zoekers, en veel nieuwe daarbij, hyn steun geven, dan wordt van beide zijden getoond wat eendrachtige samenwerking zal vermogen. Op het eerste Concert Zondagmiddag van de Dinsdag-serie, die thans wegens de ver duistering op zondagmiddag wordt uitgevoerd, treedt de bekende Nederlandsche pianist Cor de Groot op, wiens naam te noemen reeds %lle verdere aanbeveling onnoodig maakt. Hij speelt het concert der Concerten, het 5e van Beet hoven. Dirigent Toon Verhey brengt de 4e van Bruckner. De Bruckner-Gemeente, zooals dis zich pleegt te noemen, wordt steeds en te recht grooter en grOoter en zoo zal deze Symphonic, alsmede onze beroemde landgenoot Cor de Groot, zeker talrijke hoorders trekken. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en Om streken zal worden gehouden op Woensdag 23 October des namiddags te half drie in het ge bouw aan het Nassaupleir- uistermiddag vond op de Noorderbegraaf plaats aan den Vergierdeweg de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van den vijftien-jarigen G. Makkelie, die aan de gevolgen van den bomaanval is overleden. De burgemeester was vertegenwoordigd door den heer J. Smit, chef van de afdeeling be volking. De heeren W. van Brussel, D. Smit, W. van Leeuwen, J. J. Auf der Heide en A. Scheen waren op de begraafplaats aanwezig namens de voetbalclub R. C. H. De heer J. Hovenier, majoor van het Leger des Heils. sprak in de aula een woord van af scheid naar aanleiding van het woord var. Job: „De kleine en groote is daar en de knecht vrij van zijn heer." De commissaris van de voetbalclub RCH, de Herhaaldelijk wordt ons na een bombardement de vraag gesteld, wie zal dit vergoeden, waar kan ik daarvoor terecht ctc. Hieronder geven wij een concreet antwoord, ons verstrekt door het gemeentebestuur van Haarlem. 1. Schade-enquète-commissie. Getroffenen, die -- zooals bekend geen wet telijke aanspraken kunnen doen gelden, komen alleen voor een tegemoetkoming in de geleden schade in aanmerking. Schade aan onroerend goed, huisraad, be- drijfsuitrusting en bedrijfs- en handelsvoorraden tengevolge van luchtaanvallen wordt, ten be hoeve van de schade-enquête-commissie te Am sterdam, geregistreerd op de gemeente-secretarie (7e Afdeeling). Voor schade kleiner dan ƒ100 en in het algemeen voor glas- en pannenschade wortd geen tegemoetkoming verleend. Van dezen regel wordt bij uitzondering afgeweken, wanneer de schade het gemiddeld weekloon van den ge troffene overtreft. In het algemeen wordt met de economische omstandigheden van de slacht offers rekening gehouden. Geheel gescheiden van de Schade-enquête commissie werken de volgende instanties: 2. Regeeringscommissariaat voor den Weder opbouw. Ten aanzien van verwoeste en beschadigde woningen kleiner dan 430 M3. inhoud bedrijfs ruimte uitgezonderd zijn regelingen getroffen, waarbij 'In afwachting van het resultaat van den arbeid der Schade-enquéte-commissie aan belanghebbenden een voorschot op de tege moetkoming kan worden verleend. Zij moeten het desbetreffend verzoek doorzendt aan den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw. 3. „Stichting Noordholland 1940" (Provinciale Griffie). Deze stichting kan een crediet verleenen voor herstel of herbouw van door oorlogsmolest ge troffen gebouwde eigendommen, grooter dan 450 M3. inhoud bedrijfsruimte uitgezonderd. Deze credieten hebben de strekking te voorzien in individueele gevallen van herstel of van wederopbouw op dezelfde plaats van eenzelfde pand als het geheel of gedeeltelijk verwoeste Deze credieten worden alleen verstrekt indien niet de praktische mogelijkheid bestaat om op andere wijze in de financiering der kosten van herstel te voorzien. Het crediet blijft beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om het pand in den ouden toestand te herstellen. De Stichting kan ook een crediet verleenen voor hetgeen strikt noodzakelijk is om een bedrijf weer op bescheiden schaal op gang te brengen. Het wordt slechts verleend aan persqonen, die niet over voldoende eigen middelen beschikker) om zulks te doen. Terugbetaling op de bedrijfscredieten moet regelmatig plaats vinden .en wel zoodanig, dat het totale crediet uiterlijk binnen de 5 jaar is afbetaald. In sommige gevallen, bij aankoop van vaste bedrijfsmiddelen, kan deze termijn tot 10 jaar verlengd worden. In bepaalde gevallen zal het mogelijk zijn zoowel een bouwcrediet als een bedrijfscrediet te verkrijgen. Rente voor beide credieten: 2 pet. voor het eerste jaar en 5 pet. voor volgende jaren. Aflossing voor bouwcrediet in ten hoogste 50 jaar; aflossing voor bedrijfscrediet, zooals ge zegd, 5 jaar en ten hoogste 10 jaar. 4. Herstelfonds 1940. Voor dit fonds is beschikbaar een bedrag van 10.000.000, dat in het bijzonder naar sociale gezichtspunten zal worden besteed. Het bedrag is als volgt gesplitst: a. voor voorloopige inrichting van een nieuwe woning door personen, die door oorlogsgeweld Geboren 9 October; F. de Liefdevan Loe- hen z; H. J. IngwersenHollander d; M. J. ComesLacroix, d; G. VerzijlbergGroenen- daal d; H. BrouwerWensveen d; R. Bouw manBloem, z. Overleden 8 October: J. J. M. Lesmeister, 43 jaar, Rijnstraat; 9 October: L. Swaansdijk Weber, 59 jaar, Lorentzkade; N Molenaar. 53 jaar, Junoplantsoen. Ondertrouwd 9 October; A. H. Kostwinder en B. van Keulen. Gehuwd 10 October: J. H. C. de Laat en T. J. H. Konings; C. H. F. Wesselink en D. C. Groenendijk; j. P. van Velsen en J. Bakker; M. W. van Hesteren en J. IJzerman; W. G van Donselaar en J. de Graaff. Op een schilderachtig plekje van de be graafplaats „Duinrust", dat door het gemeen tebestuur speciaal is bestemd om .als laatste rustplaats te dienen voor onze gesneuvelde plaatsgenooten, is gistermiddag het stoffelijk overschot van wijlen G. Dekker, die op den 14en Mei bij Den Helder sneuvelde, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Het stoffelijk overschot van onzen gevallen plaatsgenoot, dat tq Den Helder in een voor- loopig graf was bijgezet, rust thans in het eere-graf naast matroos Bergers, die eveneens in de Mei-dagen is gevallen en die hier reeds eerder was begraven. Het was een treffende plechtigheid, waarbij o.a. tegenwoordig waren het dagelijksch be stuur der gemeente, de inspecteur van politie, oe heer W. M. Ragut, en het raadslid, de heer F. Rijkens. De kist was met de nationale driekleur be dekt en voorts met een aantal kransen, waar onder een van het gemeentebestuur. Nadat de kist in de groeve was neergelatep, herdacht ds. J. de Vries, hervormd predikant, met dankbaarheid en eerbied het offer dat deze jongeman voor het vaderland heeft ge bracht. Bij de gTOote smart, welke de familie heeft getroffen, moge het een troost zijn, dat eens over deze wereld de dageraad des vredes weer zal aanbreken. De burgemeester, mr. H. J. j. Scholtens, her innerde er hierna aan, dat Dekker op één na de jongste was van de negen inwoners, die ge sneuveld zijn in de Mei-dagen. Het gemeente bestuur brengt oprecht hulde aan de nage dachtenis van dezen jongen strijder en schenkt hem dit eere-graf. Mogen onze dooden in dit ëere-graf in vrede rusten. Hun nagedachtenis zaN blij ven voortleven, ook bij de komende ge neraties. Nadat namens de familie dank was gezegd, was deze treffende plechtigheid geëindigd. Gistermiddag werden in het Kennemer Thea ter, ten overstaan van notaris J. H. Bremtners, publiek geveild: 1. twee woonhuizen met schuren en erven aan den Heemskerkerweg 72 en 74, samen groot 260 M2. Opgeboden tot f 3020. Gemijnd door Ph. Braun op f 1. 2. woonhuis met erf en aanhoorigheden aan de C. H. Moensstraat 10, groot 95 M2. Hoogste bieder P. Jaapies, Beverwijk, met f 3950. Niet gemijnd. 3. woonhuis met erf aan den Noorderwijkweg 45, groot 132 M2. Opgeboden door W. Smit, Beverwijk, met f 2400. Niet gemijnd. 4. woonhuis met erf naast het voorgaande r.o, 47, groot 123 M2. Hoogste bieder dezelfde met f 2400. Niet gemijnd. 5. vier woonhuizen met erven aan den Noor derwijkweg 4955, samen groot 492 M2. Hoog ste bieder dezelfde met f 9740. Niet gemijnd. 6. drie woonhuizen met ervén naast voor gaande perceelen nos. 5759a, samen groot 369 M2. Hoogste bieder dezelfde met f7700. Niet gemijnd. 7. vier woonhuizen met erven naast voor gaande perceelen, nas. 6163a, samen groot 492 M2. Hoogste bieder dezelfde met f 9760. Niet gemijnd. 8. twee woonhuizen met erven aan den Noor derwijkweg 73 en 75, samen groot 238 M2. Hoogste bieder J. W. G. C. Marsman, Wijk aan Zee met f 4280. Niet gemijnd. 9. twee woonhuizen naast voorgaande per ceelen, nos. 77 en 79, samen groot 238 M2. Hoog ste bieder P. Starreveld, Beverwijk, met f4900. Niet gemijnd. 10. twee woonhuizen met erven naast voor gaande perceelen, nos. 81 en 83, samen groot 238 M2. Hoogste bieder W. Smit met f 4900. Niet gemijnd. b. bijdrage om kleinen zelfstandigen, die hun zaak hebben heropend of hun bedrijf hebben hervat, zoo noodig gedurende korten tijd in de kosten van levensonderhoud tegemoet te komen ƒ500.000; c. bijdrage, in daarvoor in aanmerking komen de gevallen, aan de organen, die belast zijn met steun en andere hulp voor door oorlogsgeweld getroffenen 1.500.000; d. 1. steun voor hen, die door oorlogsgeweld invalide dreigen te worden of zijn geworden 1.500.000; 2. steun voor hen, die door tijdelijke maat regelen over de gevolgen van oorlogsgeweld kunnen worden heengcholpcn ƒ500.000. Hierover kan het volgende worden opgemerkt: Sub a: Personen, die zelf de noodige middelen missen en voor een voorloopige installatie naar het oordeel van het plaatselijk orgaan in aan merking komen, kunnen zich in de nieuwe wo ning voorloopig min of meer installeeren. De te verstrekken som (ten hoogste 300) zal kunnen dienen voor vloerbedekking, eenvoudige keuken inrichting, gordijnen en het meest onontbeerlijke meubilair. Het geschonken bedrag wordt met de latere tegemoetkoming verrekend. Het Herstelfonds 1940 verstrekt ook hulp in natura als dekens, matrassen e.d. Beter gesituèerden, die zich zelf kunnen hel pen, moeten geen beroep op het Herstelfonds doen. De gemeentebesturen moeten een onderzoek instellen naar den overgebleven inventaris en een lijst opmaken van de ontvangen goederen ten be hoeve van de door de Schade-enquête-commissie te geven tegemoetkoming. Sub c: Het gemeentebestuur kan zelf de nood zakelijkste hulp verleenen. Alleen in uiterste gevallen kan het gemeentebestuur een voorschot verstrekken aan kleine huiseigenaren om nood zakelijke reparaties te verrichten. Geprobeerd kan worden deze kosten bij het Herstelfonds 1940 te declareeren. Deze geheele afwikkeling is door B. en W. ge concentreerd op de te Afdeeling van de ge 11. twee woonhuizen naast voorgaande per ceelen, nos. 85 en 87, samen groot 238 M. Hoog ste bieder W. Smit met f 4900. Niet gemijnd. De combinatie van dc 21 perceelen aan den Noorderwijkweg, staande op f 51520.werd nietgemijnd. 12. een winkelwoonhuis met erf aan den Gr. Houtweg 121, groot 130 M2. Hoogste bieder J. W. G. C. Marsman, met f 2940. Niet gemijnd. 13. twee woonhuizen met erven aan den Gr. Houtweg 123 en 125, groot 260 M2. Hoogste bie der P. Liefting, Castricum, met f 4690. Gemijnd door J. W. G. C. Marsman, op f6. 14. twee woonhuizen naast de voorgaande, samen groot 260 M2. Hoogste bieder W. Smit met f-4700. Niet gemijnd. 15. twee woonhuizen naast de voorgaande, nos. 131 en 133, samen groot 260 M2. Hoogste bieder W. Smit, met f 4700. Niet gemijnd. 16. een perceel tuingrond aan den Gr. Hout weg. groot 391 M2. Hoogste bieder W. Smit. met f 490. Niet gemijnd. 17. woon-winkelhuis met afzonderlijke boven woning, erf en grond aan de Koningstraat 110- 112, groot 144 M2. Hoogste bieder G. Langen dijk met f 11.000. Niet gemijnd. 18. woon-winkelhuis met werkplaats en in ventaris. erf en grond aan de Kloosterstraat 2. groot 127 M2. Hoogste bieder G. Langendijk met f 15.150. Niet gemijnd. 19. een perceel weiland genaamd „De Gorter" in den Wi.ikerbroekpolder, groot 2.30 H.A. Hoogste bieder P. Liefting met f3600 Gemijnd door C. Hilbers op f 100. 20. woonhuis met erf aan den KI. Houtweg 30a te Heemskerk, groot 355 M2. Hoogste bie der A. Buur. Alkmaar, met f 2700. Niet gemijnd. 21. woonhuis met erf c.a. naast het voor gaande, groot 355 M2. Hoogste bieder A. Buur. Gemijnd door H. Timmer op f3. Deze 2 perceelen werden in combinatie ge mijnd door J. Castricum, te Castricum, op f 1. 22. woonhuis met erf aan den straatweg 108 te Heemskerk, groot 26o M2. Hoogste bieder D. Sinnige, Heemskerk, met f 1530. Niet gemijnd. 23. woonhuis met erf naast het voorgaande groot 260 M2. Hoogste bieder C. Beentjes, Heemskerk, met f 1470. Gemijnd door C. Admi raal op f 50. Deze 2 perceelen werden in combinatie ge mijnd door C. Beentjes op f160.—. De perceelen tuingrond aan de Luttic Cie, groot 71.60 A. en aan het Schouwpad te Heems kerk, groot 1.79.65 H.A. werden opgehouden op resp. f 4000 en f 6100. 24. boerenwoning met stalling, schuur, erf en eenige perceelen weiland aan den Communi- catieweg te Uitgeest, samen groot 2.71.30 H.A. Hoogste bieder G. Langendijk met f11400. Niet gemijnd. 25. twee woon- en winkelhuizen aan de Pels straat 20 en 22, groot 570 M2. Hoogste bieder W. Smit met f 12.450. Niet gemijnd. 26. woonhuis met erf aan de Breesaapstraat 25 te IJmuiden, groot 75 M2. Hoogste bieder J. W. G. C. Marsman met f 1650. Niet gemijnd. Een onfortuinlijke dag. Woensdag was voor den heer v. Doorn een onfortuinlijke dag. Terwijl hij met paard en wagen naar Haar lem reed om daar zijn werk te gaan verrichten, brak bij den oprit aan de brug aan den Vijf- huizerweg het paard een achterpoot, met het gevolg dat het arme beest moest worden afge maakt. Verkeersongeval In de Westzijde werd, waarschijnlijk tengevolge van de duisternis een wielrijder aangereden door een motorriiwiel. Beiden werden tegen den grond geslingerd. De motorrijder moest met een hersenschudding naar het gemeenteziekenhuis vervoerd worden. Het rijwiel werd ernstig gehavend. Vijftig jaren bij de Bra/ndweer Een dezer cagen herdenkt de heer Joh. A. Vens het feit, dat hij vijftig jaren geleden toetrad als vrijwil, liger bij de Brandweer. Het zal den heer Vens, die reeds drie en twintig jaar tweede comman deur is, aam belangstelling uit brandweerkrin gen niet ontbreken. Het St. Maartenfeest in anderen vorm Door de verduisteringsvoorschriften zal dit jaar het bekende St. Maartenfeest in zijn gewonen vorm, n.l. met verlichte lampions, geen door gang kunnen vinden. Een aantal speeltuinver- eenigingen streeft er naar om inplaats hiervan een feestmiddag te organiseer en, waarbij een goochelaar en filmvertooningen op het pro gramma staan. Op de ingezetenen van de Zaanstreek zal een beroep gedaan worden om dit traditioneele feest in zijn nieuwen vorm te doen slagen. Land- en tuinbouwwintercursus Dinsdag avond werd in het parochiehuis de vierde twee jarige tuinbouwwintercursus geopend. Even als andere jaren wordt deze cursus geleid door de heeren Caro uit Vogelenzang en de Wildt uit Heemstede. Aanwezig waren de pastoor, de burge meester en de besturen van L.T.B. en Leo XIII met hun geestelijken adviseur, kapelaan van Dijk. Ruim half negen noodigde de pastoor den burgemeester uit den cursus te openen. Met ge noegen gaf deze hieraan gevolg, daar hij tot zijn groote vreugde had mogen constateeren, dat er niettegenstaande de tegenwoordige tijdsom standigheden een zeer groote animo voor deze lessen aan den dag wordt gelegd. Het bloem bollenvak, aldus spr., is het immers altijd ge weest dat de nadeelige invloeden van niet- voorspoedige tijden het eerst moest ondervinden. Vervolgens sprak de pastoor over de moei lijkheden, wat betreft verduistering en verwar ming, die er waren te overwinnen maar waar voor in het Parochiehuis een goede oplossing was gevonden. Spr. legde er den nadruk op, dat alle cursisten zouden doorzetten om zoo met veel succes dezen cursus te doorloopen. Namens de besturen van L.T.B. en Leo XIII, welke vereenigingen dezen cursus organiseeren, sprak vervolgens de heer J. Meskers. De heer Caro, vervolgens sprekend, verheugde zich over zooveel energie, zoowel van de zijde van de besturen als van de leerlingen, dat hij hier mocht aantreffen. Het vorig jaar slaagde men er in Haarlem en Heemstede tezamen niet in 10 leerlingen bij elkaar te brengen, terwijl hier thans een cursus van 21 leerlingen geopend wordt. Spr. dankte den pastoor voor het beschikbaar gestelde leslokaal van het parochiehuis nu er in de school wegens verduistering en verwar ming geen gelegenheid is. Hierna volgde nog eenige mededeelingen van de leeraren, waarna met de lessen werd aan gevangen. In uw wagen moet u niets wagen..M autorijden mag geen kansspel zijn: (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 10 Oct. (D.N.B.). Het opperl van de Duitsche weermacht maakt bekend: Van den vroegen ochtend tot het invrf? van de duisternis rolden onophoudelijk verf aingsaanvallen van lichte en zware geved vliegtuigen naar de Britsche hoofdstad. Tersrf begonnen in aansluiting daarop nachtelijke A vallen van zware gevechtsvliegtuigen, die tot ochtenduren van den tienden October vrf auurden. De zwaarste schade leden de doK' in de bocht van de Theems. Uitgebreide woestingen veroorzaakten bomontploffingen j aan de spoorweg-werken in het stadsgebied. nachts vielen talrijke zware branden waal, nemen. Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen cd in Zuid-Engeland met succes aanvallen op I venwerken. troepenkampen, spoorwegcomplM sn wapenfabrieken met bommen van zwaai i het zwaarste kaliber. In Zuid- en Midden-Erf •and bestookten zij verscheidene vliegvelden bommen. In St. Eval, Penrhose en St. Merryn gelrf het hangars en schuilplaatsen door voltrcf'i te vernielen en op den beganon grond starfi vliegtuigen te vernietigen. In het havenge" van Cardiff veroorzaakten bomtreffers he* ontploffingen en in aansluiting daarop zwaren brand.. Op zee werd een vijandelijk koopvaardijstj van ongeveer 4000 b.r. t. door verscheidene men midscheeps getroffen. Met zware slA bleef het schip brandend liggen. Een duikboot heeft twee bewapende vijand®", ke koopvaardijschepen van bij elkaar 7000 b* tot zinken gebracht. In West-Duitschland en in de bezette gebirf werd door nachtelijke vijandelijke bomaanval materieele schade aangericht, welke snel worden hersteld. Eenige woonhuizen werden woest. Een boerderij brandde volkomen af. J De vijand verloor gisteren tien vliegtuig waarvan een door luchtdoelartillerie. Vier U" sche vliegtuigen worden vermist. Donderdagnacht is in het havengebirf van Amsterdam een groote brand ontstaa"- die in den omtrek duidelijk was waar nemen en waarvan de oorzaak tot nu trf niet geheel kon worden opgehelderd. Het betrof hier een opslagplaats vorf landbouwdoeleinden, die, niettegenstaarrf' het ingespannen blusschingswerk van 6' hoofdstedelijke brandweer, die vrij snel plaatse was gearriveerd en goed werf heeft verricht, grootendeels werd vernield- Dank zij het krachtdadig ingrijpen brandweermannen, kon echter voorkomen den, dat enkele steenen gebouwen, die in J nabijheid zijn gelegen, door het vuur werf' aangetast. De hoofdstedelijke brandweer was zich komen van de haar opgelegde taak bewust verschillende brandweerlieden hebben hi staaltjes van persoonlijken moed en vol' djng getoond. Het nablusschingswerk heeft Donderdagirf gen nog enkele uren gevergd. De secretaris-generaal van het departeirf van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap? maakt bekend: De Duitsche regeering bdedt, in het bijzorf om de werkloosheid onder de Nederland^ onderwijzers te bestrijden, om te beginnen ongeveer 150 tot 200 Nederlandsche L. O.-af bezitters, de mogelijkheid, na een voorbereid, van eenige maanden, in het Duitsche oirf' wijs te werk te worden gesteld. Voor een dergelijke voorbereiding, welke de hoogeschool voor onderwijzersopleiding Oldenburg zal plaats nebben, komen alle volledig bezette onderwijskrachten in aanrf' king, die de Duitsche taal machtig zijn en deze aangelegenheid belangstelling hebben. spreekt vanzelf, Giat het Duitsche Rijk bij aanbod slechts waarde hecht aan bekwame derwijzers, wier vakbekwaamheid, karalrf eigenschappen en optreden den Nederlandse1* onderwijzers eer aandoen. Gegadigden kunnen zich terstond bij den t specteur van het lager onderwijs in het trict,s waarin hun woonplaats gelegen is, A melden. Van den dag van hun aankomst Oldenburg af ontvangen zij 't aanvangssa^ van de Duitsche onderwijzers, dat maande^ bruto ongeveer R.M. 175 tot 200 bedraagt. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd het departement van Handel, Nijverheid Scheepvaart, deelt mede, dat bij de „Pril2;; beschikking eenheidsrijwielbanden no. 1", heden in werking is getreden, maximumprt voor cenheidsrijwielbanderi zijn vastgesteld', Eenheidsrijwielbuiten- en binnenbanden, ke volgens de voorschriften van het rijksbuf voor rubber zijn vervaardigd, zijn te herkerf aan de zwarte, respectievelijk roode kleuf aan een merk, bestaande uit de letter b, °f v. Bij verkoop aan verbruikers bedragen 4, maximum-prijzen, inclusief vracht en omzo1 lasting, voor: Tour buitenband: 28/1% 2. Transport buitenband: 28/1 330; 28/11" 15/8 3.70; 28/2 4.25; 26/2 4. Tour binnenband: 28/1% 0.68. Transport binnenband: 28/1 <4 0.87; 2 w/2 L 5/8 0.96; 26/2 (ook ballon) ƒ1.05; 28/2 Voor de maximumprijzen, die zijn vastge-L bij verkoop aan grossiers en détaillisten, verwezen naar de Nederlandsche Staatscourf, waarin de bovenvermelde beschikking is °r nomen. f Voor het monteeren mag ten hoogste bedrag van -0.30 per band worden ber^ i Bij gelijktijdige montage van een binnen'» buitenband mag het bedrag van 030 eenmaal in rekening worden gebracht. Ten slotte wordt er op gewezen, dat *n«U zondering van garantiebepalingen, de betalrfy en leveringsvoorwaarden, zooals deze op 9 -Ifléfl golden, met mogen worden geangz&P'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4