Duitsche militaire hulp aan Roemenië Duitschers reeds te Boekarest Bomaanvallen door beide luchtmachten Britsche steden fel bestookt AAN GOD, WAT GOD TOEKOMT De positie van Nederlandsch-Indië Bouwmaterialen ook op den bon Britsch-Roemeensche betrekkingen in kritiek stadium gekomen Gisteren weer vele bommen op Londen VEREENIGDE katholieke pers Nationaal genootschap te AANTAL SCHEPEN VERNIETIGD Accoord geteekend over Aalands-eilanden TOKIO INGEWIJD Duitsch weermachtsbericht De Zondag van den cijnspenning Interesseert Duitschland zich ervoor? ZONDAG 13 OCTOBER 1940 OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22648 'n TIP VAN BOOTZ Ital. weermachtsbericht Maatregelen voor puinruimen in Britsche hoofdstad Convooi gebombardeerd Machtigings-systeem voor het aan- koopen ingevoerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN De dood eens priesters NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen. Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 «ent per regel. Bij contraci sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 12 Oct. (DNB) In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenië aan vaard is, heeft de Duitsche regeering overeenkomstig de Roemeensche wenschen een Duitsche militaire missie, benevens de noodige in structieformaties naar Roemenië gezonden en tegelijkertijd formaties Duitsche jagers als aanvullende be scherming van de Roemeensche olievelden naar Roemenië overge plaatst. De Duitsche weermachtfor maties zullen dienen als onderwijs- en instructietroepen by den herbouw Van de Roemeensche weermacht, die door het hoofd van de Roemeen sche regeering, Generaal Antones- coe, geëntameerd is en zjj zullen na het volbrengen van hun taak weer naar Duitschland terugkeeren. De met Duitschland bevriende regeeringen, die politiek belang zou den kunnen hebben bij de zending Van de Duitsche weermachtsmissie naar Roemenië, zijn daarvan door de Rgksregeering verwittigd. LONDEN, 12 Oct. (D.N.B.). Officieel wordt bekend gemaakt: In opdracht van de Brit- Sche regeering heeft de Britsche ambassa deur den Roemeenschen minister-president ervan in kennis gesteld, dat de betrekkingen tusschen Groot Brittannië en Roemenië in een kritiek stadium gekomen zijn. De Brit sche ambassadeur heeft opdracht gegeven tot het vernietigen van belangrijke stukken. Naar politieke kringen te Boekarest verze- *eren, treft de Engelsche ambassadeur, sir Hoare, v°orbereidingen voor zijn vertrek en voor het ®verdragen van de zaken aan een zaakwaar nemer. Ook andere ambassadeleden en een deel per Britsche journalisten en der Engelsche ko- '°hie zouden op het punt staan te vertrekken, öan Wel voor een deel het land reeds hebben platen. Het laatste onderhoud van den am bassadeur met generaal Antonescoe is zonder resultaat verloopen. Sir Hoare heeft, zoo wordt op een vraag van generaal Antonescoe Roeten toegeven, dat ook hij in diens plaats "ezelfde politiek zou hebben gevoerd. Verder wordt uit Boekarest gemeld, dat hedenmiddag om twaalf uur op het ko ninklijke station in Baneasa bij Boekarest, dat met de Duitsche en Roemeensche vlag gen feestelijk was versierd, een trein met de leden der Duitsche militaire missie is aange komen, die op verlangen van de Roemeen- Sche regeering de toekomstige opleiding van het Roemeensche leger zal steunen. Op het station waren ter verwelkoming ver benen de plaatsvervangende premier en com mandant van de legionnaire beweging, Horia Sima, en vele andere autoriteiten. Een eere- ^mpagnie met vaandels en muziek was opge beld. De legionnaire beweging had krachtige delegaties in groene hemden gezonden, die op 't station werden opgesteld. Voorts waren ver- Tokio, 12 Oct. (Domei) Het „Genoot schap voor Nationalen Dienst" is vandaag for meel ingewijd door premier Konoje als stap in richting van de verwezenlijking der nieuwe hationale structuur. Het genootschap zal den stoot geven tot „een beweging tot bijstand aan üeh troon in het leiden der zaken, waardoor de ?Uc'e orde van het liberalisme en het „laissez faire" zullen worden vervangen door een nieuwe ?fde van nationalen dienst aan den troon door leder lid der gemeenschap", aldus Konoje in zijn openingstoespraak. Konoje verklaarde verder, at Japan staat tegenover een ernstigen toe- Stand, die vergeleken kan worden met dien van he restauratie van 1868. «Onze natie treedt thans een ernstige periode haar geschiedenis binnen. Het lot van onze hatie hangt af van de toekomst der beweging b dienst en bijstand aan den troon, doch de hitvoering van deze beweging is geen gemak kelijke taak. Wy moeten echter alle hinderpa- b overwinnen." Oe openingsplechtigheid werd bijgewoond door *Üe leden van het kabinet, twaalf adviseurs en voornaamste leden van het nieuwe genoot- bap. schenen de leden van de Duitsche legatie, de Italiaansche gezant, de zaakgelastigden van Spanje en Japan en de militaire attachés van deze landen. Na de feestelijke ontvangst op het station be gaf de leider der Duitsche militaire missie, de generaal der cavalerie Hansen, zich vergezeld door den Duitschen gezant en den Duitschen militairen attaché naar het gebouw van den minister-president om den leider van den staat, generaal Antonescoe, een bezoek te brengen. De officieren der missie, ongeveer veertig in getal, gingen naar hun verblijven. Volgens een later ontvangen bericht is Za terdagmiddag ook het. Duitsche luchtwapen- commando, onder leiding van luitenant-generaal Speidel, bij Boekarest geland en officieel ver welkomd. De distributiekaart laat het U merken, Men dient koffie en thee te beperken Maar hoe het ook zij, BOOTZ' TIP diè is vrij Om den inwendigen mensch te versterken. Inz. H. V. te Berendrecht ontving een flesch TIP ROME, 12 Oct. (Stefani). Het hoofdkwartier van de weermacht maakt bekend: In Noord-Afrika heeft een van onze gemoto riseerde verkenningscolonnes twee pantserwagens buit gemaakt, die door den vijand met de vol ledige uitrusting in den steek waren gelaten. Ons luchtwapen heeft ten Oosten van Sidi el Barrani de vliegtuig- en spoorwegmstallaties van Maaten Bagush en militaire installaties van den vijand bij El Ouasaba gebombardeerd. Al onze vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht heeft de steden Bengasi, Bardia en Sidi el Barrani gebom- BERLIJN, 12 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Bommen, uitgeworpen door formaties lich te gevechtsvliegtuigen, hebben gisteren in de Britsche hoofdstad omvangrijke verwoes tingen aangericht. Branden, die hierdoor waren ontstaan, ontwikkelden zich op eenige plaatsen tot groote vuurhaarden, d'ie bij den aanvang der duisternis aan formaties zware gevechtsvliegtuigen den weg wezen voor hun vergeldingsaanvallen. Talrijke bommen van middelzwaar en zwaar kaliber deden tusschen de bocht van de Theems en Leyton zeer groote brandhaarden ontstaan. Ook konden in de streek van het Battersey- park en aan den Theemsoever talrijke in slaande bommen waargenomen worden. Een andere groote aanval was gericht op het haven- en industriegebied van Liver pool-Birkenhead en Manchester. Hier ont stond in de koelhuizen rondom de Alexan- drahaven en ten oosten van de Canada- docks een groote brand, die zich snel uit breidde. Eveneens konden verscheidene groote branden tusschen de Stanleyhaven en de Canada-docks worden waargenomen. De dockinstallaties van Liverpool-Bootle kregen eveneens verscheidene voltreffers en geraakten in brand. Talrijke afzonderlijke aanvallen werden gericht op spoorwegwer- ken en rails in Zuid-Engeland. Ook ver scheidene bewapenings- en ravitailleerings- bedrijven in Midden-Engeland en aan de Oostkust van Schotland werden met succes gebombardeerd. Een belangrijke wapenfa briek aan de Oostkust brandde volkomen af. Batterijen verdragend geschut van leger en marine namen in den nacht een Engelsch con- vooi aan de kust bij Dover onder vuur en joe gen het uiteen. In het zeegebied voor de Schotsche Oostkust viel een Duitsch vliegtuig een convooi van ver scheidene gewapende koopvaardijschepen in lagen aanval aan. Een schip van 8000 b.r.t. bleef met zware rookontwikkeling stilliggen. Een ander krachtig beveiligd convooi werd ten Zui den van de Hebriden met bommen bestookt. Twee schepen werden zoo getroffen, dat zü niet verder konden varen. Een duikboot heeft in korten tijd drie schepen met een inhoud van rond 21.000 b.r.t., die in een vijandelijk convooi voeren, tot zinken gebracht. Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht terreuracties tegen talrijke Nederlandsche plaatsen uitgevoerd, waarbij vrij zware persoon lijke en materieele schade werd aangericht. Overigens bepaalde de aanvalsactiviteit van den tegenstander zich tot eenige nachtelijke vluch ten naar de Duitsche Bocht en het Noord- Duitsche kustgebied. In den nacht van 10 op 11 October trachtten kleine eenheden der Britsche marine Cher bourg te beschieten. Zij werden na drie minuten vuren van de kustartillerie gedwongen weg te varen. Een kort daarop bü het aanbreken van den dag Cherbourg naderenden zwaren Brit- schen kruiser werd tijdig door luchtverkenning ontdekt en onder vuur genomen, waarop hij weg voer nog voor hij zelf tot vuren kon komen. Mili taire schade is noch in de haven noch in de stad Cherbourg aangericht; er werden echter eenige Fransche woonhuizen getroffen. De tegenstander verloor gisteren in totaal 13 vliegtuigen, waarvan 10 bij luchtgevechten en 3 door luchtafweervuur. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. BERLIJN, 12 Oct. (D.N.B.)Naar het D.N.B. verneemt is Londen vandaag weer met buitengewoon effect aangevallen. Een deel der in den vroegen morgen voor den aanval naar Engeland gestarte Duitsche gevechtsvliegtuigen is intusschen terugge keerd. De bemanningen rapporteerden nieu we geweldige branden in alle Londensche stadswijken. Dikke zwarte rookwolken han gen kilometers ver over de huizenzee. In een plaats in Zuid-Engeland werd een aanval ondernomen op een troepenkampement, dat grootendeels door neergeworpen bommen werd verwoest en gedeeltelijk met succes met machinegeweervuur werd bestookt. Eenige for maties Britsche jachtvliegtuigen bonden lucht gevechten aan met de Duitsche gevechtstoe stellen, die door jagers waren vergezeld. Daarbij werden zeven vijandelijke vliegtuigen van het type Hurricane en Spitfire neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen zijn nog niet op hun basis teruggekeerd. Naar verder wordt vernomen heeft het Duitsche luchtwapen in den loop van de laatste 24 uur wederom alleen boven Lon den in totaal 215.000 k.g. bommen neer geworpen. De Engelsche radio heeft het volgende be kend gemaakt: In afzienbaren tijd zullen Britsche afdeelin- gen pioniers aan het werk worden gesteld voor puinruimen in het Londensche stadsgebied. Een desbetreffende regeling is getroffen door Fisher, die verantwoordelijk is voor de opruimingswerk zaamheden. Met dit werk zal men beginnen in de stadsgedeelten, die het meest van de lucht aanvallen hebben geleden, in het Oosten en Zuidoosten. Vijfhonderd vrachtauto's zullen worden gebruikt, benevens vijf rijdende kranen, die nog op weg zijn van Amerika naar Enge land. Verder meldt D.N.B. dat een golf Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een groot convooi heeft gebombardeerd en ge deeltelijk uiteengedreven. Een stoomschip van 8000 ton werd in lagen aanval getroffen en bleef bewegingloos liggen, overgeleverd aan den wind. Een ander stoomschip van 6000 ton kreeg een zoo zwaren treffer, dat geweldige zuilen vuur en water er over heen sloegen. Het schip trachtte uit het convooi weg te komen, maar bleef vervolgens eveneens bewegingloos liggen bardeerd, hetgeen in totaal vüf gewonden kostte. Aan woonhuizen en aan de kathe draal van Bengasi werd aanzienlijke schade aangericht. Overigens slechts lichte schade. In Oost-Afrika hebben vijandelijke lucht aanvallen op Burgavo In Somaliland, Ne gehili, Asmara, Goera, Adi Oegri en Assab geringe schade, maar geen slachtoffers ver oorzaakt. De diplomatieke medewerker van Stefani schrijft,- naar aanleiding van den Inspectietocht dien de Duce gemaakt heeft om zich op de hoogte te stellen van het Po-leger, het volgende over de taak, die het Po-leger heeft: „Het Po-leger heeft niet de taak de gienzen te verdedigen. Het is een beweeglijke massa, die over een buitengewoon sterke stootkracht en een zeer groote bewegingssnelheid beschikt, welke Italië op elk oogenblik in elke richting kan benutten en wel onafhankelijk van de in het binnenland, in Albanië, in den Dodekanesos, in Noord-Afrika en in Abessinië gelegerde troe pen." MOSKOU, 12 Oct. (D.N.B.)Gisteren is alhier tusschen de Sovjet-Unie en Finland een overeenkomst betreffende de Aalands- eilanden geteekend. Namens de Sovjet-Unie teekende de volkscommissaris van buiten- landsche zaken Molotof, en namens de Fin- sche regeering de gevolmachtigde gezant van Finland in Moskou, Paasikivi. De overeenkomst behelst de volgende punten; le. Finland verplicht zich de Aalands-eilanden te demilitariseeren, ze niet te versterken en niet ter beschikking der gewapende strijdkrachten van andere landen te stellen. 2e. Onder de benaming „Zone der Aalands- eilanden" is in dit verdrag het gebied van alle eilanden, eilandjes, riffen en klippen te verstaan, die zich binnen de volgende watergrenzen be vinden: in het Noorden tot een breedte van 60 gr. 41 min., in het Oosten tot een iiin die de volgende geografische punten verbindt: 60 gr 41 min. N.B. (Greenwich) en 21 gr. O.L. enz. 3e. Men is overeengekomen dat de Sovjet- Unie het recht heeft op de Aalandseiianden een consulaat te vestigen, tot welks bevoegdheden buiten de gewone consulaire functies het toe zicht behoort op de naleving van de In art. 1 vermelde demilitariseering. Kwesties welke zich zouden voordoen worden terstond door een vertegenwoordiger van het consulaat der Sovjet-Unie en vertegenwoordigers der Finsche regeering uit den weg geruimd. 4e. Deze overeenkomst zal terstond na, onder- teekening in werking treden en later geratifi ceerd worden. De uitwisseling der oorkonden van ratificatie zal binnen tien dagen te Hel sinki plaats vinden. Simpel zijn de woorden, waarin het Evangelie ons dezen Zondag de geschiedenis verhaalt van den cijnspenning. Maar in hun eenvoud teeke nen zij met groote scherpte Christus' onaantast bare verhevenheid en zielegrootheid. Waar Fa- rizeesche kortzichtigheid en kleinzieligheid te genstellingen wilde zien, daar zag de Wijsheid en Eenvoud de harmonie der dingen en den samenhang van Gods beschikkingen- Christus' houding tegenover het huichelachtig gevlei van Zijn belagers is ons een voorbeeld. Lafhartigen schuwen den strijd met open vi zier. Z;i trachten de oprechten door gevlei ten val te brengen. „Wij weten, dat gij oprecht zijt! Gij stoort u aan niemand. Gij kent geen aanzien des persoons. Zeg ons duszoo luidt het betoog, waarmede zij ons in onze woor den pogen te vangen. Tegenover deze bedrieglijke vleierij heeft de sterke slechts één wapen: onwankelbare trouw aan zijn beginselen. Ieder gezond beginsel in ons leven moet gegrondvest zijn op het woord van Christus: „Geeft aan den keizer wat den keizer toekomt en geeft aan God, wat God toe komt." Ieder het zijne te geven is het groote geheim der rechtvaardigheid. Maar om dit altijd juist er, nauwkeurig te doen, zonder ons door ego ïstische motieven van het goede te laten af houden, moet de rechtvaardigheid geleid wor den door de liefde, die het belang van den ander behandelt als het eigen welzijn. Deze hoog ge roemde, maar weinig in practijk gebrachte deugden van liefde en rechtvaardigheid moeten leidraad en richtsnoer worden van het leven van enkeling en gemeenschap, wil de wereld ooit gezond worden. En dit is slechts mogelijk, in dien God het middelpunt wordt van onze sa menleving. Zonder godsdienst geen menschen- dienst en zonder liefde tot God geen liefde voor den naaste. De wereld is rijk geworden aan technische ervaring, aan practische kennis en aan weten schappelijk inzicht in velerlei problemen, maar de wijsheid der liefde is zij vergeten, omdat zij den rechtvaardigen God vergeten is. „Gij hebt de stadsmuren versterkt, waterlei dingen aangelegd en wapenvoorraden gevormd, maar den Heer uwen God hebt gij daarbij ver geten." (Is. 22, 8—12,) Tegen deze dwaling waarschuwt Christus: „Zoekt eerst hetRijk Gods en zijn gerechtigheid en het overige zal u worden toe geworpen." Keeren wij deze orde om, dan wachten ons slechts mislukking en nederlaag. Wij moeten werken in den tijd en met onzen tijd, maar steeds onder het licht der eeuwigheid. Aan den voet van den Sinaï moeten alle vol keren, geslachten en standen zich verzamelen, willen zij de wet van alle menschengeluk, die tevens de wet van de natuur is, vinden, gegrift op steenen tafelen. In de tien geboden ligt de bron voor ieder staatswelzyn, zoowel als voor ons persoonlijk geluk. „Ach, neemt toch Mijn geboden ter harte! Dan zal uw vrede zijn als een stroom, uw heil als de golven der zee." (Is. 48, 18). Waar de staatshoofden op grond van het vierde gebod terecht eischen, dat men aan den Staat geve wat den Staat toekomt, daar worden zijzelf op grond van de eerste drie geboden verplicht aan God te geven wat God toekomt. Want niet alleen de onaanzien- lijken, ook de grooten der aarde zijn nietige aardwormen voor Hem, Die sprak: „Ik ben de Heer, uw God." Vrede en welvaart en iedere zedelijke orde verdwijnen, wanneer men ook maar één der tien pijlers, waarop zij rusten, omver haalt. Wil dan ook Europa rust en orde hervinden, dan moet het Rijk der Hemelen weer zichtbaar wor den door het geheele staatkundige, economische en cultureele leven heen. Dat zelfs wü, Christenen, van deze waarheid nog niet volledig doordrongen zijn en dat dit nog niet zoozeer vleesch en bloedin ons is geworden, dat het al onze gedachten en han delingen beheerscht, is een bewijs temeer, hoe zeer wij zijn aangestoken door den geest van de wereld. Ook onze handen zijn niet onschul dig aan den nood van den arme en voor zijn behoeften zijn wij blind. Wij hebben den een voud van levenshouding, den geest van broeder zin verloren en In overdreven standsgevoel zijn wij vergeten, dat de armen, die met ons aanzit ten aan eenzelfde Tafel des Heeren, meer dan naaste bloedverwanten zijn, omdat zij, evenals wij, leden zijn van Christus' Mystieke Lichaam- Ons denken is nog te kapitalistisch en wij onthouden te vaak den arbeider het loon, waar op liefde en rechtvaardigheid hem recht geven. Om deze hardheid van gemoed, om deze on trouw aan onze beginselen, zijn wij niet langer het zuurdeeg, dat de maatschappij doordeesemt, het licht, dat den dwalenden den weg wijst. Terecht geldt ons het verwijt van Sint Paulus: „Om u wordt de naam Gods gelasterd onder de heidenen." (Rom. 2, 24 Een vernieuwing van deze wereld is alleen mogelijk, wanneer de Christenen komen tot een erkenning van het bovennatuurlijke, een radi cale beleving van de Christelijke beginselen, een terugkeer tot de armoede van de Kribbe en de dwaasheid van het Kruis. Dat God ons sterk make door Zijn kracht om, als mannen van geloof, onvervaard door de stroomingen van den tijd, den weg te gaan, dien Zijn wet ons wijst tot zijn grooter glorie en tot heil van ons Vaderland en deze ver moeide wereld. K. (Van onzen Haagschen redacteur) De toenemende spanning in het Verre Oosten concentreert geleidelijk onze gedach ten meer op onze Oost-Indische bezittingen en met belangstelling zien wij in het moe derland toe, welke gebeurtenissen zich in de naaste toekomst in ons Indië zullen afspe len. Er is meer: want naar onze overtuiging gaan niet alleen ónze gedachten naar deze streken, maar ook die van Duitschland en wel in veel sterker mate dan men oogen- schijnlijk zou vermoeden. Ondanks de verklaring, welke eenige maanden geleden van officieele Duitsche instanties in Den Haag werd gehoord en waarin werd be weerd, dat de positie van Ned.-Indië de bezet tende Duitsche macht niet interesseerde, meenen wij veeleer, dat Duitschland wel degelijk belang heeft bij onze koloniën. De reden ligt voor de hand. Wanneer het Nieuwe Europa hecht moet worden opgebouwd, dan kan het eenvoudig de rijke opbrengst van een Insulinde niet missen. Onder abnormale omstandigheden kunnen vol keren veel ontberen, inderdaad, maar daarvoor zijn het dan ook abnormale omstandigheden. Meer en meer dringt naar ons gevoelen het besef door, dat een onafhankelijk Ne derland met zijn rijk Ned.-Indië voor een Nieuw Europa een gebiedende eisch is. Naar men weet is voor de uitvoering van bouwwerken de goedkeuring vereischt van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw. Dit is o.a. noodzakelijk in verband met de sehaarschte aan bouwmaterialen. De Regeeringscommissaris voor den Weder opbouw heeft nu voor de uitvoering van bouw werken, goedgekeurd na 1 October 1940, een machtigings-systeem voör den aankoop van hout, ijzer en staal en non-ferro metalen inge voerd. Tegelijk met de toezending van de goed keuring voor de uitvoering van een bouw werk aan den principaal worden door het Regeeringscommissariaat machtigingen voor den aankoop van bovengenoemde materialen in den vorm van bonnen toegevoegd, waar mede de principaal en de bouwondernemer of hun gemachtigden bij de betreffende le veranciers tot aankoop van de toegestane hoeveelheden materialen kunnen overgaan. Aangezien het door de invoering van dit systeem niet meer mogelijk zal zijn, een grootere hoeveelheid materiaal te koopen dan de hoeveel heid, waarvoor het Regeeringscommissariaat vergunning heeft verleend, is het in het belang van de aanvragers, de benoodigde hoeveelheden van bovengenoemde soorten materialen nauw keurig te berekenen aan de hand van de door den Regeeringscommissaris getroffen „Maatre gelen ter besparing op bouwmaterialen" d.d. 21 Augustus 1940, en deze in de daarvoor aange wezen kolommen van het aanvraagformulier in te vullen. In het bijzonder wordt de aandacht er op ge vestigd, dat in de kolommen van het aanvraag formulier moeten woraen ingevuld de totale hoeveelheden bouwmaterialen, welke blijvend tot het bouwwerk behooren. Bovendien moet echter in de toelichting op de laatste bladzijde van het formulier, overeenkom stig de specificaties, voorkomende in de kolom men, aangegeven worden, welke hoeveelheden van deze materialen reeds in het bezit zijn van den principaal of den bouwondernemer. Voor betonwerken dient het totaal te bekisten oppervlak van beton eveneens in de toelichting vermeld te worden. In het belang van een vlotte behandeling van de aanvragen tot goedkeuring is het gewenscht, dat men zich nauwkeurig aan het bovenstaande houdt. Hierdoor worden oponthoud en moeilijk heden voorkomen, De vraag is nu gerezen: heeft Duitschland door het Driemogendhedenpact aan Japan de vrije hand gegeven in het Oosten en wel zoo, dat het Duitschland toch volkomen onverschil lig laat, indien Indië voor Nederland zou ver loren gaan? Er zijn er, die meenen, dat zulks niet het geval is en dat er in het Pact wel degelijk ruimte bestaat voor een in het Nederlandsche Rijk opgenomen Indië. Art. 2 van het Pact, dat op 27 September plechtig te Berlijn werd gesloten luidt als volgt: „Duitschland en Italië erkennen en eerbiedigen de leiding van Japan bij de instelling van een nieuwe orde in de Groot-Aziatische ruimte". Nu kan men dit woord „leiding" zoo verstaan, straffe opvating. Immers het is in het geheel niet met eenigerlei kwestie in de Groot-Aziati sche ruimte inlaten, maar dat is een wel zeer straffe opvatting. Immers het is in het geneei niet uitgesloten, ja zelfs kan men zeer goed met dezen tekst rijmen de opvatting, dat b.v. Duitschland op zeker oogenblik belangen heeft in bepaalde deelen van Groot-Azië en die wil behartigen. Het zal dat kunnen en mogen doen, doch met erkenning van Japans prioriteit. Wan neer dus Japan in de Groot-Aziatische ruimte de leiding heeft, beteekent dit geenszins, dat iedere belangensfeer van Duitschland en Italië in die ruimte als een tegen het Pact indrui- schende werkelijkheid wordt beschouwd. Wel staat vast uit dit verdrag, dat bij botsing van de belangen der partijen Duitschland afstand heeft gedaan van zijn recht als gelijke van Japan in die ruimte te worden beschouwd. Even- tueele Duitsche aanspraken (dus ook aanspra ken voor diegenen als wier pleitbezorger Duitschland zou optreden) zullen steeds moeten wijken voor Japansche belangen, indien deze daarmede tegenstrijdig zouden zijn. Per se moet men dus niet uitgesloten achten, dat Duitsch land ook een stem in het kapittel heeft, wan neer het zijn belang gebaat ziét met het in Nederlandsch bezit blijven van de Oost-Indische koloniën. In hoever deze uitlegging van het Driemo gendhedenpact reeds terstond een reëele betee- kenis kan hebben, blijkt uit de onderhandelingen, welke thans te Batavia worden gevoerd. Voor zeker toch heeft Japan groote belangen bij Ned.- Indië. belangen welke zich waarschijnlijk al zeer spoedig o.a. als olie-belangen zullen doen ken nen. Zal Japan zich dadelijk, om zich zijn belangen te verzekeren, ertoe laten verleiden een poging tot annexatie van Indië te wagen? In dat geval heeft Duitschland nog altijd recht diplomatiek zijn eigen belangen tegenover Japan te verdedi gen en te staan op het behoud van die sfeer, welke de Japansche raakt. Hoewel deze tekst-exegese niet uitmunt door groote kracht, wordt zij hier en daar aanvaard. In feite zullen tallooze andere factoren mede beslissen en zuilen veeleer practische mogelijk heden een doorslag geven bij een beslissing, dan theoretische overwegingen. Een ander punt in het Driemogendhedenpact houdt evenzeer de aandacht bezig van hen, die een antwoord op de door ons gestelde vraag trachten te geven. In de inleiding tot het Pact wordt n.l. gespreken over de Groot-Oost-Aziati sche ruimte, dit in tegenstelling met het zoo even geciteerde art. 2. Hoewel dus de tekst der artikelen niet geheel in overeenstemming is met de toelichting, moeten wij toch de algemeene toelichting als bindend beschouwen, omdat zij de bedoeling van de contractanten weergeeft. Wat dient men nu te verstaan onder Groot-Oost- Aziatische ruimte? Tenzij dit begrip eventueel door andere, 't zij Een waarachtig -priester is gestorven in onze omgeving en ineens treft ons, leeken, wel zeer diep de alomvattende, geestelijk-sociale beteekenis van zoo'n priesterleven. Hij heeft geleefd voor anderen, hij heeft zich in dienst ge steld van zijn God, van Diens altaar. Een ontzettende macht is hem in handen gegeven. Velen kwamen tot hem met hun zorgen, met hun lijden en hun leed. Met een menschelijk- begrijpend en geestelijk waarachtig verheffend simpel woord wist hij zie len te winnen of te behouden. Hij stootte niemand af, doch trok velen aan. Zijn blijmoedigheid was de zon voor zijn omgeving. Hij was geen schitterende redenaar, doch de kracht van zijn levensovertuiging gaf aan zijn preek de diep-indringende geeste lijke macht, waaraan de meesten Goddank nooit weerstonden. Er rust een groote plicht van dank baarheid op ons, door ons gebed zijn ziel te helpen, wanneer er onvolko- mendheden mochten zijn door onze schuld; en anders kan door onze ge beden en goede werken verlossing ko men voor hulpbehoevende zielen in het vagevuur. Van het oogenblik waarop de jonge leviet werd gewijd tot het moment van zijn berustend afsterven is zoo'n priesterleven een voorbeeld en bemoe diging voor ons. Dankbaarheid wordt hier onze plicht. geheime clausules, het zij aanvullende over eenkomsten is vastgelegd, moeten wij afgaan op hetgeen in het algemeen onder deze termen wordt verstaan. Volgens vroegere opvattingen nu bedoelden Japansche gezagdragers met Groot- Oost-Azië steeds Mansjoekwo en China met de daaraan grenzende zeeën. Voor dit gebied kenden zij 'n aparten naam „Toa", welke tevens betrek king had op Formosa en het eigenlijke Japan sche eiland. Voor dit Toa nu zijn volgens het verdrag Duitschland, Italië en Japan overeen gekomen, zij aan zij te staan en samen te wer ken. Wanneer zij nu in art. 3 eenige practische middelen aangeven, welke zij zullen aanwenden bü hun wederzijdsche samenwerking, dan slaat dit alleen op de Groot-Oost-Aziatische ruimte en niet op de Groot-Aziatische welke sub 2 is genoemd en waaronder ook Ned.-Oost-Indië zou vallen, dat in tegenstelling tot Toa behoort tot het Zuideiyke eilandenrijk en betiteld wordt als Nanyo. Hoewel dus deze beschouwingen, waarmede velen zich ernstig bezig houden, wellicht van eenigszins theoretischen aard zyn, meenden wij ze toch niet zonder meer te mogen voorbijgaan. Ook aan de Duitsche instanties gaan zy niet onopgemerkt voorbij; in ieder geval verneemt men hier niet meer het gezegde, waarover wy in het begin van dit artikel spraken: Duitsch land interesseert zich niet voor Ned.-Indië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1